eleaa Middleton DE PRÖViNOlALE KIEZINGEN De siachiQffers van liet vliegen Aan onze lezers Belangrijke diefstal te St-Joost-ten-Roode. INLEIDING 3 Die twee mannen achter het Heilig Sacra ment achter de priesters dor Heilige Kerk advokaat Ghysselinckx was er niet. Die man, die eergevoel heeft, die altijd als een ware christen heeft willen handelen, weet dat er te veel misdaden en openbare vlekken kle ven op de droeve daensistenpartij, misdaden die hij niet heeft kunnen beletten, en daar om uit eergevoel, om geen verergernis te geven, om den schijnheilige niet te verbeel den, was hij er niet. Pieter Daens Pieter Daens zonder boet- veerdigheid te doen, zonder u te verzoenen met de kerk en hare priesters, nog afgemat van den strijd dien gij gevoerd hebt tegen de katholieken, tegen de katholieke Kerk, gij de vriend, de bondgenoot van goddelooze liberalen en socialisten, gij komt aldus in de christene rangen opschudding en ontstichting verwekken Eilaas, droefheid en verwondering waren in de oogen van het christene volk Men dacht aan uwer. opstand tegen de priesters, aan uwen opstand tegen den Paus en Bisschoppen, aan de smeekingen van uw stervenden broeder dien gij niet wilt aanhoo- ren, aan den 15 Oogst, aan uw samenloopen met den afgevallen Priester Fonteyne.... en het christene volk voelde droefheid en rouw isi Mlfif© pEcJeatS; en smeekte God dat het volk niet langer zou misleid worden en opdat de harten der openbare zondaars zouden ver licht en tot inkeer gebracht worden... Laat ons hopen ondanks alles Gods barmhartigheid is onuitputbaar! Zelfs op het laatste avondmaal, die als de 'eerste p^öcessae van het Allerheiligste Sacrament mag aanzien worden, had fhri- stus zelf woorden van rouw en medelijden voor den afgevallen apostel die er ook aanwe zig was. TeNINOVEtoog de aandoenlijken pro cessiestoet van het Heilig Sacrament voorbij het huis en de drukkerij van IVSqlfaw dsn S233M3lea plaatsvervanger en opvolger van dien zelfden P. Daens. Geen enkele biddende mensch aan het venster Geen enkel kruisken Geen bloemeken Geen lichtje niets niets Zelfs geen vlag. Bij liberalen zelfs brandt men uit eerge voel nog een lichtje en steekt men te Ninove de vlag uit voor dm God der Christenen. Bij den daensist Van den Bruele te Ninove was het alsof onze Goddelijken Zaligmaker voorbij een heidensch huis ging Daar ook was het christene volk in rouw en droefheid over de droeve daensisten Hoe diep, hoe schromelijk diep gevallen Te AALST waar er nog christene men sch en zijn in de daensistenpartij, gaat men, om ze te misleiden en te verblinden, in de processie. Te NINOVE, waar de daensisten allemaal socialisten zijn, handelen zij als echte vrij denkers als de processie voorbijgaat Hoe droef Hoe droef Wanneer zullen de oogen van 't volk eens opengaan I Daensisten, die nog eenig chris- len gevoel hebt, denkt er op na, denk er flp na,... Verscheidene dooden en gekwetsten. Na eenigen tijd de vliegers met rust gela ten te hebben, komt de dood nu met dubbele Blagen in de rangen der vliegers te treilen. Zaterdag avond, rond half acht ure, was de vlieger Dubreuil op een toestel van 100 paardenkracht, te Belheny opgestegen. M Henri Visseur vergezelde hem. Na verschei dene malen op eene hoogte van 1000 meters, de ronde van het plein gedaan te hebben, wilde hij nederdalen. Hij bevond zich nog op eene hoogte van 50 meters, toen men plotselings het toestel aag kantelen. Loodzwaar plofte het machien met de inzittenden ten gronde. Onmiddelijk snelden de ooggetuigen ter hulp. De vlieger was erg gekwetst en werd spoedig naar eene nabijzijnde kliniek over gebracht, met M. Visseur was het echter slechter gesteld. De ongelukkige was onder den motor gepletterd geworden en had reeds reeds opgehouden te leven. Zijn lijk werd in de hangaars van hot vliegplein gelegd. M. Visseur was 40 jaren Het verhaal dat wij heden als feuilleton be ginnen, verscheen over eenige jaren in Enge land en genoot eenen ongemeenen bijval het bevindt zich schier in alle Engelsehe bi- hl iol heken, en is reeds in verschilligo talen overgebracht. De boeiende en liefelijke tafe- reelen, de natuurlijkheid der karakters, de Zuiverheid en de aandoenlijkheid der gevoe lens, alsook de geheele ontwikkeling der ge schiedenis, geven aan dit verhaal eene aan trekkelijkheid, die een zijner grootste verdiensten uitmaakt. Wij laten deze vertaling met de toestem ming der edele schrijfster, Lady Georgiana Fullerton, verschijnen tevens voldoen wy aan haar verzoek met onzen lezers mede te joelen dat zij eerst lid der Engelsehe her- vormde kerk, later den waren Roomsch Katholieken Godsdienst erkend en'aange- nomen heeft dat zij er den inwendigen vrede en de geestelijke genoegens in gevon- den heeft, waarnaar zij zoo vurig verlangde f> toen zy hare Helena Middleton opstelde. Overigens, dat zij van dan af. haren voor- keur aan den Roomschen Godsdienst gaf, i> getuigen de godvruchtige gevoelens en de f katholieke zedenlessen met dewelke zij haar werk doorzaaid heeft. oud on geboren te Reims. Hij had vijftien jaar handel gedreven te Brussel en slechts kort geleden had hij zijne zaken overgelaten om aan 't vliegen te doen. Hij had Zaterdag morgend het toestel gekocht, waarmede hij verongelukte terwijl men hem onderrichtte. Te Dover was de vlieger Nardini opge stegen, om naar Londen te vliegen. Halfwege schoot den motor in brand ten gevolge van het springen eener huis. De vlieger verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet en kon van eene hoogte van 500 moters in ge strekte vlucht neerdalen. Hij had geen letsel bekomen, doch zijn toestel werd geheel vernield. De Oosterrijksche luitenant-vlieger Bier, die aan de koers Berlijn-Weenen deelnam, is met zijn toestel neergeploft te Gross- Muchron. De vliegmachien werd geheel ver brijzeld en luitenant Bier evenals zijn passa gier erg gekwetst. Zondag avond was de vlieger Kimmerling, die zich reeds herhaalde malen onderscheiden had op verscheidene vliegmeetings en in de Ronde van Europa, te Mourmelon opgeste gen. Een ingenieur, M. Tounet, had bij hem plaats genomen. Het toestel is van eene hoogte van 100 meters ten gronde geploft en Kimmerling en de ingenieur hieven op den slag dood. Kimmerling deed de laatste proefnemin gen met een tweevlakker, waarmede hij aan de vliegnieeling van Angers zou deelnemen. De ingenieur Tounet bohoorde tot de fabriek der vliegtoestellen. Na eene prachtige vlucht van verscheidene minuten, zag men het toestel geweldig schommelen. Twee maal gelukte Kimmerling er in, zijn tuig recht to krijgen, doch dan kantelde het schielijk om, terwijl de motor maar steeds in volle snelheid werkte. M. Tounet poogde nog uit het schuitje te springen, doch het lukte niet. Ooggetuigen vonden nog slechts twee vreeselijk verminkte lijken. De hoofdinge nieur der fabriek had stellig aan M. Tounet verboden met Kimmerling op to stijgen De ongehoorzaamheid aan zijn overste, kostte den ongelukkigen Tounet zijn leven. Zaterdag morgend kwam een pelshande laar, M. Max Stromovosky, wiens maga zijnen in do Weldadigheidstraat gelegen zijn, rond 1 ure te huis. Onmichielijk stelde hij vast dat dieven in zijne woonst gedrongen waren. De schurken, die in 't bezit moeten ge weest zijn van valsche sleutels, hadden al de deuren geopend en alle plaatsen van het huis» doorsnutfeld. Alles lag- in huis en magazijn dooreen ge worpen. M. Stromovosky deed spoedig een onderzoek en stelde vast, dal al de duurste vellen verdwenen waren. Talrijke vellen on pelswerk, van mindere hoedanigheid werden door de dieven nage laten, terwijl de marters en andere kostbare pelsen gerobberd waren. Het bedrag der dief ie moet ver de 40.000 fr. overschrijden. Men veronderstelt dat hier slechts éèn dief gehandeld heeft en de schurk goed de waarde der pelsen moest kennen. De bestolene heeft nog denzelfden nacht eene klacht neergelegd en onmiddelijk werd door de policie een onderzoek geopend. Zware vermoedens wegen op een lcorel, die Vrijdag in het magazijn van M. Stromo vosky geweest is en zeer nauwkeurig de ligging der plaatsen scheen op te nemen. Dt-zo kerel was eene inlichting komen vra gen welke geenszins met den pelsenhandel overeen kwam. M. Stromovosky heeft aan de policie de nauwkeurige beschrijving kunnen opgeven van de gestolen pelsen. Het isignalement zal in alle richtingen rondgestuurd worden. Men hoopt de daders en verhelers spoedig te vatten. M. Lacy, kanunnik der hoofdkerk van Bezoek van vrouw Denley. Droefheid en ziekelijke toestand van Mevr. Denley. M. Lacy tracht haar te troosten. Het was den 15 Oktober 18** dat een der deftigste en eerbeidwaardigste geestelijken, kanunnik der hoofdkerk in de stad***, zich naar den ingang des ouden gebouws begaf, een weinig voor het aanvangen der avond diensten. De stralen der ondergaande zon schenen nog helder, door de mot geschilderd glas versierde vensters, en schonken dit zacht en zuiver licht, dat zoowel overeenstemt met de godsdienstige gevoelens, die ons door het schoonste werk des menschen, een gothiscb gebouw, ingeboezemd worden. Daar immers vindt men in de stoffelijke voorwerpen den geest der godsvrucht diep geprint, daar gaat. de ware eenvoudigheid met do hoogste ver hevenheid des goloofs gepaard. De bijzondere verkleefdheid van M. Lacy aan deze kerk was met hem opgegroeid, en met de jaren zeer versterkt. In zijne jeugd had hij hare lange en verhevene beuken, hare merkwaardige gewelven, hare aanzienlijke beeldhouwwerken leeren beminnen. Gedu rende de poozen die tusschen de goddelijke diensten plaats grepen, dwaalde zijne jeug dige inbeelding met vermaak in de geschie denis der heiligen en der martelare.n, wier beelden in vurige kleuren opde vensters voor kwamen, of bewonderde do veelvuldige kunst die in het geheele gebouw doorscheen. De zoetluidende tonen des orgels, en de stem der DE VOLKSSTEM vasi O J&SE3Ï. De schitterende triomf van 2 Juni werdt op prachtige wijze door het kiezerskorps bekrachtigd. Het liedje is gedaan dat de kiezers van 2 Juni voor een goed deel enkel zouden ge stemd hebben voor de katholieken zonder diep en ernstig nadenken: dal de katholieken, zouden gewonnen zijn door kiesvervalsching en kiesbedrog. De kiezing, voor de provin ciale Radon in de helft van het land komt dit op duidelijke manier te toonen. Overal be houden wij onze getalsterkte van verleden Zondag, er is meer, op de meeste plaatsen worden er nog stemmen bijgewonnen, en om u daarvan een tastend feit te geven, in Ant werpen behaald de katholieke partij op 9 Juni noq'2800 stemmen meer dan op 2 Juni, en dit is van de grootste beteekenis want het kiezerskorps voor den Senaat op 2 Juni was juist hetzelfde als dit voor de provincie op 9 Juni welnu, had het kiezerskorps ons op 2 Juni, nog die 2800 stemmen gegeven bij onze duizenden stemmen winst, zooals het geschied is op 9 Juni, wo hadden in Antwerpen den negenden zetel veroverd Dat is voor binnen vier jaar. Te Aarlen komt de leider zelf van de libe ralen in den provincieraad in ballotteering met de katholieken. Zulks is niet meer voor gevallen sinds 1884. De 3 andere liberale uittredende raadsleden zijn gesneuveld. Te Houftalize winnen onze vrienden ook een zetel van de liberalen. Te Laeken, Elsene, St-Joost, Vilvoorde winnen wij nog duizen den stemmen bij. Te Leuven vliegt van den eersten toer een liberaal aan de deur en al de andere libera len komen in ballotleering. In de twee kan tons van Luik winnen wij op 8 dagen nog 4400 stemmen. Te Dison en in Hoei en Borgworm behalen wij de schoonste uitsla gen. In Zuid-Namen worden onze vrienden herkozen met 2000 steinmeu meerderheid. Te Gent brengen het de katholieken zoo verre dat zij in het 3è kanton, de uittredende liberalen doen sneuvelen en zij nu in bal loteering komen met de socialisten. Dat is nu in de stad zelve Waarlijk het is buitengewoon het. is eon© eer voor België zoo fier te kunnen wijzen en roemen op den gezonden zin van zijne bevol king. We kunnen niet nalaten nogmaals aan al die trouwe en moedige en plichtbeseff'ende kiezers de betuiging van onzen diepen eerbied en innige dankbaarheid te sturen. Fpotrietc. @©st-Wflaawdei*e&% De provincieraad van Oost-Vlaanderen bestond uit 79 katholieken en 14 liberalen. Al de liberalen waren uittredend. Vernieuwd moesten worden de volgende kantons Asser.ede, Beveren, Caprycke, Cnuyshau- tem, Deinze, Eeklnó, Evergem, Gent. Lede- berg, Loochristy. Nazareth. Nevele, Ooster zeel©, Sl-Gillis-Waes, Zomergem en Waar schoot. Zijn gekozen zonder strijd BEVEREN-WAES.— MM.Van Goethem, burgemeester van Burcht de la Kethulle de Ryhove, eigenaar to Beveren Van Raem- donck, burgemeester van Beveren, uittred. CAPRYCKE. MM. Dauwe, notaris te Caprycke Vande Wattyne, burgemeester van Bassevelde, uittredend. CRUYSHATJTEM. MM. Vergaert, scbppen van Cruyshautem Van Cauwelaert, geneesheer te Huysse, uittredend. NAZARETH. MM. baron della Faille d'Huysse, eigenaar, Deurle baron Kervyn de Volckaersbeke, burgemeester van Naza reth, uittredend. ST-GILLIS-WAES. - MM. Van Wincke, notaris te Stekene Deblune, burgemeester koorzangers verwekten in zynen jongen geest wondere en helder© gedachten over hetgeen nooit oog gezien, noch oor gehoord heeft, noch wat ooit gedaald is in het hart der menschen. Van zijne kindsheid af, hadden hem de oefeningen van lichaam en geest nooit ont broken. Het klooster doorloopen, en de bloe men verzamelen die er tusschen de oude grafsteenen groeiden de blankheid der lelie bewonderen, v. elke Salomon in al zijne glorie niot kon evenaren met zijne handen zoo veel palm plukken als zijne nog slappe krachteu hem lieten vervoeren, en die hij (1e overige aan den ingang der hoofdkerk aanbrengen doze dan met verlegenheid binnentreden, en er met nieuwsgierige oogen de versierselen der altaren, den lessehaar, de zitplaatsen en kniebanken aanschouwen met kinderlijke vreugde de brandende luchters naspeuren,die naast de bank, waarop hij met zijne moeder knielde, geplaatst waren te huis, bij zijne moeder 's avonds zitten, meteen gebedenboek op dekniëen, om er uit haren mond den zang te leeren, dien hij boven alles in de kerk ver koos te zingen, en om van haar te vernemen dat dit gezang aan de katholieke kerk ge schonken werd dooreenen heiligen man, die van kindsgebeente God gediend, en nooit de schaduw des heiligdoms verlaten had om er van haar te leeren hoe een ander vermaard man gedoopt werd, nadat hij lang op 't pad der ondeugd en den weg der valschheid ge dwaald had hoe hij, door de gebeden en de tranen eenor moeder, eindelijk overhaald, voor den voet des kruises zich nederwierp metde bevrediging desgeestes, diehet berouw den kestbaarsten pand na de onschuld, altyd met zich draagt om haar te hooren uitleggen boe de drie voornaamste deelen zijner beminde van Nieu.wkerke-Waes Bohyn, burgemees ter van Kemseke, uittredend. ZOMERGEM. MM. Maeyens, burge meester van Knesselaere, uittredend Roels, handelaar te Lovendegem, in vervanging van M. Wille, overleden. Hier volgen de uitslagen der kantons waar gisteren strijd was KANTON ASSENEDE. Katholieken winnen met 1800 stemmen meerderheid. Alfons Sevens had zich hier als flamingant tegenover M. Vermeersch, burgemeester van Eetvelde'gesteld. BEVEREN-WAAS. Drie katholieken herkozen MM. de la Kethulle de Ryhoven, 7899; Van Goethem, 8133; Van Raemdonck 8097. Afzonderlijke M. de Laumay 1588. KANTON DEIN ZE. Katholieken 4939 .stemmen kartel 1113 stemmen. De katho lieke gekozenen zijn MM. De Clercq en Lagrange. Proficiat In 1904 bekwamen de katholieken 4298 stemmen. Liberalen en socialisten samen 1406, zoodat de katholieken 041 stemmen vooruitspringen en de rood-blauwe 293 stem men achteruitboeren. KANTON EEKLOO. Katholieken Geulenaore 5868, Pussemier 5768, Vermast 5785. Liberalen De Greve 1663, Gillis 1625, Van Doorne 1638. Socialisten Deyn 542, Dhulslers 521, De Keyser 518. In 1904 bekwamen de katholieken 5746 stemmen, zoodat ze 122 stemmen vooruit gaan. De liberalen kwamen aan 2182 stemmen, de socialisten streden niet mede. Al de stem men deze maal aan de socialisten gegeven, zijn dus aan de liberalen ontnomen. In vergelijking met de kiezing van acht dagen geleden gaan de katholieken nog 222 stemmen vooruit, de liberalen 314 stemmen achteruit en voor de socialisten blijft het ongeveer gelijk. KANTON EVERGEM. Katholieken 6682, socialisten 1772 en liberalen 1622. De katholieken bekomen 3288 stemmen meer dan liberalen en socialisten samen. In 1904 bekwamen Katholieken 4750, socialisten 812 en liberalen 2500. De katho lieken winnen 1932 stemmen, de socialisten 960, de liberalen verliezen 878 stemmen. Het liberaal verlies is dus naar de socialisten gegaan. GENT. Eerste Kanton. Katholie ken 5385, liberalen 5298, socialisten 4401. Er is dus balloteeiïng tusschen katholie ken en liberalen. In 1904 bekwamen de katholieken 4270, de liberalen 5632 en de sooiaïisten 4157 stemmen. De katholieken zijn dus 4115 stemmen vooruit, de liberalen zijn 334 stem men achteruit, de socialisten winnen slechts 224 stemmen. Tweede Kanton. - Katholieken 6530. liberalen 6014 en socialisten 3097. Ballotee ring tusschen katholieken en liberalen. [n 1904 bekwamen Katholieken 48S0, liberalen 6160, socialisten 2599. De katho lieken winnen 1650 stemmen, de liberalen verliezen 146 stemmen, de socialisten gaan slechts 498 stemmen vooruit. Het reuzen- aandeel der winst komt aan de katholieken. Derde Kanton. Katholieken 6971, libe ralen 4047, socialisten 5215. Balloteeiing tusschen katholieken en socialisten. Acht jaar geledon was het balloteering tusschen katholieken on liberalen. Dan be kwamen Katholieken 5254, liberalen 4336 en socialisten 4175. De katholieken gaan 1717 stemmen voor uit, de liberalen verliezèn 279 stemmen, de socialisten winnen 1040 stemmen. HAMME. Er was alhier gedeeltelijke hoofdkerk met verschillende statigheid, doch met zinnebeeldige eenheid, het afbeeldsel waren der heilige, gebenedijde en glorierijke Drievuldigheid dikwijls door haar indachtig gemaakt worden wanneer de welluidende klokken des ouden torens hunne krachtige tonen verspreidden, om op zon- en heiligdagen 't volk tot God te roepen, en te herinneren dat er een tijd was op welken men in doods gevaar verkeerde met in Kristus te gelooven, en dat de altaren in onderaardsche kuilen, in grafsteden gevlucht waren, wanneer de kris tenen in de duisternis en de eenzaamheid met do knieën op koude steenen rustten, en enke- lijk door eene flauwe bel verwittigd werden van 't oogenblik dat de kostelijke pand onzer zaligmaking geslachtofferd moest worden ziedaar, dat waren de vreugden zijner kinds heid. Deze gedachten en gevoelens waren zijn gansch bestaan, en verslonden geheel zijn hart de herinnering aan 't verleden© werd met de hoop ep het toekomende versmolten. Vooraleer mevrouw Lacy, wier gezondheid spoedig verviel, de wereld verliet, korts nadat haar kind 'het H. Sakrament des Vormsels ontvangen had, had zij eerst met stervende lippen haren zoon gezegend. Deze, hare han den grijpende, en in hare oogen starende, gaf haar in allen ernst de verzekering dat haar volk zijn volk, haar God zijn God zou wezen dat hij zou geleefd hebben waar zij leefde, en er ook zou sterven en begraven worden. Wanneer zijne jaren het toelieten, werd hij priester, en, met verloop van tijd kanunnik der hoofdkerk. Wat de vreugd zijner jonk heid geweest was, werd naderhand d© be schutting zijns mannelijken ouderdoms, en later de steun en de sterkte zijner dalende jaren. Zijne bezigheid was bidden en 't plegen der werken van eene onvermoeibare en vurige 11 JÜNI 1912 T^ntrmT— kiezing. M. de Crombrugge de Dooringhe, en Limpens, plaatsvervanger, katholieken, zijn gekozen. KANTON LEDEBERG. Katholieken Lefevere de ten Ilove 4735 Libbrecht 4667; Mortier 4650. Socialisten De Visch 2806 Van Sweden 2758. Liberalen Van Laethem 2757. Er is balloteering tusschen de katholieken van den eenen kant, twee socialisten en een libe raal van don anderen kant. Een socialist en twee liberalen vallen uit den weg. Bekwam den liberalen kandidaat 1 stem min de ballo teering was tusschen de katholioken en de 3 socialisten. In vergelijk met de kiezing van 1904 win nen de katholieken 1262 stemmen, de libe ralen 405 en d© socialisten 281 stemmen. KANTON LOOCHRISTY. Katholie ken 4876 liberalen 3253. De katholieken hebben dus 1623 stemmen meerderheid. KANTON NEVELE. De katholieken winnen met 3000 stemmen meerderheid. Notaris Van Roy kwam hier op tegen de katholieken. Hij heeft er eene pan van binnen KANTON OOSTERZEELE. Katholie ken Janssens 6035, Vergauwen 5997, Ver- straeten 5926. Liberaal De Saegher 4137 stemmen. De katholieken, die uittredend waren, zijn dus gekozen met 1898 stemmen volstrekte meerderheid. En de Saegher die overal bad rondgestrooid dat hij ging gekozen zijn Op acht jaar tijd winnen de katholieken 1195 stemmen de liberaal slechts 130 stemmen. Tien, vijftien jaar geleden was De Saegher heer en meester in dit kanton. KANTON WAARSCHOOT. Katholie ken Advokaat Herman De Baets 3020 stemmen, zijn plaatsvervanger Van ICerck- voorde, 2955. Liberalen Fabrikant DoLbelaere, van Sloydinge, 312 stemmen lijst 3, advokaat Plancquaert 306 stemmen. Een hartelijk proficiat aan Herman De Baets en aan de kiezers. Dank aan 't schrikkeljaar heeft Planc quaert 366 stemmen bekomen. Hij heeft dus 366 dagen om zich te herouwen de naaste maal mo9t hij zich voorstellen in 't kort maandeke Of er gelachen werdtKalotten hoven! lïes BRUGGE. Eerste kanton. Katho lieken 9428 liberalen-demokraten 2721 socialisten 1123. Tweede kanton. Katholieken 11081 liberalen-demokraten 3389. Derde kanton. Katholieken 5204 libe ralen-demokraten 1720 socialisten 720. Overal in de provinciën werdon de katho lieken herkozen. Enkel is er ballotteering te Thourout. ProwincSe ANTWERPEN. Eerste kanton. - 'Meeting 12.304 kartel 15,625. Tweede kanton. Meeting S397 kartel 9462. Derde kanton. Meeting 11,038 kartel 12,124. Do katholieken winnen op acht dagen tijd 2500 stemmen. BORG ER HOTJT. De katholieken win nen sedert verleden Zondag 1000 stemmen. Zij hebben eene meerderheid van 4950 stem men. LIER. Katli. Dr Tliys gekozen met 5651 stemmen tegen 4039 st. voor de zooge zegde onzijdige lijst. HERENTHALS. 3 uittredende kath. herkozen, zonderslrijd. Heeren Dieltjens, Suykens en Dehouwbroeck. MOLL. 3 lijsten Leurs, lib.,en Kath. De Marbaix, kath., gekozen 6740 st. Spanoghe, lib., 2336 st. liefde zijn levensregel was God en den evenmensch beminnon. Gedurende de weinige uitspanningsuren welke hem overbleven zocht hij zijn vermaak in 't studeeren der kerkelijke bouwkunde, in 't lezen van de levens der hei ligen en martelaren, en bijzonderlijk in al hetgeen eenigzins betrekking had met de ge schiedenis van al de deelen der kerk, welke hij beminde met dezelfde gelegenheid die men gewoonlijk heeft voor 't land zijner geboorte, zijner woonsten zijner jonkheid. Daar ik M. Lacy's geschiedenis niet berloel te schrijven, zal het onnoodig zijn verdere inlichtingen nopens de gebeurtenissen van zijn leven te geven, indien men gebeurtenis sen noemen mag hetgene bijzonderlijk bestaat in voorvallen, aan zijnen staat eigen, zooals troost te geven aan bedrukte zielen, of dwa- londe zondaars tot den weg des goeds terug te brengen, of andere goede werken van berm- hertigheid en zelfverloochening te plegen, gelijk men in deze wulpsche en ikzuchtige tijden maar zelden meer ontmoet. Daarom keer ik terug tot dit uur van avondgebeden, waarvan er in 't begin gesproken is, en zoo zullen wij in eens tot het onderwerp dezer geschiedenis gebracht worden. M. Lacy was op zijn gestoelte gezeten, en zijne oogen rustten op 't klein gezelschap, dat zich daar, op een weekdag, uit godvruch tigheid vergaderd had, toen zijne aandacht viel op eene vrouw, die neerzat op eene der banken, doorgaans door de armsten der stad bezeten. Zij was eenvoudig gekleed, en diep bedroefd doch er was iets aan haar uitwen dig en in hare houding, wat duidelijk bewees dat zij tot eenen hoogen stand der maatschap pij behoorde. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2