Een vergaan 'T EEN EN T ANDER VREESELIJKE MISDAAD mimm X3 ~n~ ZE-3 X_i 5 3 Martelaars der goede zaak s het eene kindermoord? Keg ös Pressie m het Aller heiligste Sacrament en M. Casns Uit onze Kolonie Erge gasontploffing te Antwerpen. Te Wattrelos, (Frankrijk) Bloedig drama te Heudeng-Aimeries Achttiende jaargang cv i 36 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 12 Juni 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§F 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren *s avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE ABLST 723j Steenweg van Waterloo! 720. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-Be Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. ide regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol)fr. 2,00 Reklaraen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Op 2d,'n Juni heeft het Belgische volk ïn volle kennis van zaken, maar ook met het bewustzijn van het onmetelijk gevaar dat ons bedreigde, gansch het ordentelijke kiezerskorps heefl op voor treffelijke wijze zijnen burgerplicht volbracht. Hoe belachelijk echter klinken ons nu de woorden in het oor van dezen die beweerden, zooals burgemeester Itfax van Brussel, als heer kamerlid Rens in dit arrondissement, dat de kiezers,zoo zij vrede en orde en rust in den lande wilden, voor het kartel moesten stemmen Wat belieft Om rust te hebben, stemmen voor de partij der revolutie Om orde te hebben, stemmen voor de partij van wanorde en anarchie Om vrede te genieten, stemmen voor eene partij die enkel steunt op den haat der klassen, op den haat der samenleving Hoe is 't mogelijk dat er serieuse men- schen zijn, die zulko onzinnige taal durven voeren Wij hebben gezien deze week, wat vieze orde en vrede ons zouden hebben te wachten gestaan van een goddeloos en kerkhatend ministerie Op wie heeft de policie in Antwer pen moeten schieten Is 't niet op de kartellisten en heeft de razende Stroum, liberaal gemeenteraadslid, geen sabelhouw ontvangen van de Ant- "werpsche policie Op wie heeft de po licie hare macht moeten uitoefenen te Brussel en omstreken'? Is het niet lieer Golfin, socialistisch gemeenteraadslid, die door een agent is gekwetst ge worden en in 't gevang is gezet Wie heeft er de policie aangevallen te Brugge? Wie heeft er te Verviers 10 poiicieagenten en gendarmen ge kwetst, doorboord met kogels wie heeft er drij onder hen, hun leven zelf in groot gevaar gebracht Wie heeft er te Luik de onlusten doen uilbars ten Wie vuurde de revolvers af van uit de richting der Populaire in Luik .Wie heeft er 6 paarden van de gendar men met revolverschoten getroffen Wie heeft er te Schelle dien katho ïieken jongeling vermoord Wie an ders dan de kartellisten Wie heeft er t.'. Musson, Jozef Fossoule,en werkman van 38.jaar, vader van een kind, wie heeft dien braven man doodgeslagen Zijn het weer niet die zelfde godde- iooze kerels En wie heeft er den eer biedweerdigen pastoor van Musson. zoo erg gestampt en geslagen dat hij de twee ribben gebroken heeft,en veel moeite zal hebben om nog in leven te blijven Wie heeft er al die bandie tenstreken op zijn geweten Wie Wie Wij vragen het aan u, godde- looze straatschuimers Meent ge dan toch werkelijk, dat het deftige, het ordelievende, het vreedzame, het treffelijke, het voor beeldige volk in België niets meer heeft te zeggen dat ons land enkel en alleen bestaat voor de naamlooze schurken Ja, het kiezerskorps heeft u met klank veroordeelden hoe groot het vonnis ooj^ is dat het volk over u heeft uitgesproken, doch blij ven wij de overtuiging toegedaan, dat de straf, dat de neerlaag, dat de ver plettering, nog grooter, nog volle diger zou geweest zijn, zoo de men schen nog beter hadden geweten, wat ons te wachten stond van een ministe rie, samengesteld uit liberalen en socialisten, en goedgekeurd door de daensisten.... Het is daarom onze plicht, een plicht waarvoor wij op tijd en stond rekening zullen hebben te geven, tegenover ons zelve, tegenover onze kinderen, tegenover ons geslacht, tegenover ons volk, tegenover ons Vaderland, ja, tegenover God zelve het is eene heilige plicht voor ons, de bevolking op de hoogte te brengen en te houden van de plannen die in de loge worden beraamd en die door de tegenpartijen, als slavende knechten moeten uitgevoerd worden. Ja, wanorders, woelingen, moord- tooneelen zijn er geweest, de week na de kiezing, bloed is er gevloeid, menschenoffers zijn er gevallen op die dagen maar dit bloed kleeft op het hoofd, kleeft op de partijen die de hoofdschuld dragen en de hoofdoor zaak zijn van die schandalige toonee- len... En voor dat de kiezing gebeur de, zegden reeds heeren Max, Rens, Iiymans, en anderen schreven reeds liberalen en socialistische bladen, dat het revolutie zoude zijn, zoo de katho lieken aan 't bewind bleven. Het revo- lutionnairsplan was aldus voorbereid vóór de kiezing; en gezien de woorden en de geschriften van liberale kopstuk ken en dagbladen, mogen wij ten volle besluiten, dat de bloedige beweging niet enkel het werk is geweest van de socialisten, maar tevens ondersteund en aangemoedigd werd door de libe ralen, en dat die revolutionnaire bewe ging uitgebroeid is in de donkere en ergiftigende logekrachten... Doch tegen de revolutie hebben wij de orde gesteld tegen de revolutionnairs de openbare veiligheidswachten zijn er an onze mannen gesneuveld, is er on schuldig bloed vergoten zij ten min ste zijn gevallen op het veld van eer... Wij brengen liier eene roerende hulde aan onze kloeke gendarmen, aan onze moedige policie, aan onze standhou dende soldaten. aan onze edelmoedige katholieke strijders, die als levende offers, als martelaars gevallen zijn, onder de moordende handen, onder de doodende kogels, onder de ver nielende slagen van de revolutionnairen. Dat, a, dat zijn de ware helden dat zijn le echte martelaren. Voor hen willen wij strijden enbidden hoofdstad zoude wezen. Heel de omgeving wordt overheerscht door den landbouw, en Charleroi en het groot© gedeelte van Hene gouwen door de nijverheid. Die 10° provincie zou kunnen heeten La province de Tour- naisie Vroeger is er veel spraak geweest van ook eene provincie te maken van Brussel en voorsteden... Zou er mogelijk spraak worden van eene nieuwe verdeeling van ons land in meerdere provinciën. Het schijnt wel niet onmogelijk. if ij wsss te rags- Zondag 2 Juni, stonden in een stadje van Henegouwen, een ganscho troep liberalen in het huis van een doctrinairen liberaal. De zoon was naar den kelder en bracht champagneflesch op cham- pagneflesch. Doch terwijl ze daar stonden, kwam er telegram op telegram, en allen meldden de verschrikkelijke davering van de liberalen. Zoon, riep buiten zich zelve van gram schap, zoon, draagt do flesschen terug in den kelder, er wordt hier vandaag niet gedron ken. En de genoodigden keerden terug zoo als zij gekomen waren. Of er door de liefhebbers, groen gelachen werd, dat kunt ge zelf wel denken Zoowat drie weken geleden, had heer Van Damme, onderzoeksrechter, zich in te laten met eene heel vreemde zaak. De echtge- nooteV...., woonachtig Schaarbeekstraat, te Brussel, liet een geneesheer roepen, om zor gen te verleenen aan haar kind, twee dagen oud, dat zij ziek beweerde. Wanneer de praclizijn toekwam hovond hij zich voor een lijkje. Do geneeshear het lichaampje onderzoekende, bestatigde blauwe en verdachte plekken rond den mond en eus en zag bovendien dat het kind de sche del was ingeslagen. Door den onderzoekenden magistraat on dervraagd, beweerde vrouw Maria V onschuldig te zijn zij wist niet wat haar ind overkwam. Een dezer dagen weer aan eene ondervra ging onderworpen zijnde, heeft Maria V ekentenissen afgelegd. Zij verklaarde dat zij eerst haar kind poogde te verstikken door neus en mond toe te nijpen, doch daar de dood niet spoedig genoeg intrad, had de hel leveeg des kleinen schedel met een vuistslag verbrijzeld. De ontaarde moeder werd in hechtenis genomen. GeSafikweErasisheM uil V5*eereidSe UsirïdeEl. Niet enkel van den Paus, maar ook van de Duitsclie, de Fransche, de Oostenrijkscho en Hollandsche katholieken, heeft minister de Broqueville gelukwenscben ontvangen voor zijne zoo stralende overwin ning. Dat zal voorzeker alle goede kiezers innig genoegen doen. gblareisSercsaad. De heeren minis ters hebben vergadering gehouden om den toestand breedvoerig te besproken en de maatregelen die er dienen genomen te wor den. KJaewwe DV3bsïüsteps. Er is spraak van het ontslag van twee ministers. Heer Hubert, de syn.phatieke minister van Arbeid en Nijverheid, zou om gezondheids redenen, zijn ontslag nemen. M. Daviguon, minister van Buitenlandsche zaken, zou van de gelegenheid gebruik maken om ook te gaan rusten. Als toekomstigo ministers wor den vernoemd, heer Arthur Verhaegen van Gent, Heer Paul Sogers van Antwerpen, Heer senator Braun vail Brussel. Gent, Luik, Brussebzijn reeds vertegenwoordigd in den Raad der Kroon volgens veler gedacht zou A:itwerpen ook zijn deel mogen hebben. Latere berichten melden dat geen enkele minister aftreedt. Allen zouden op post blij ven. Des te beter. O© ©BBiwoBkiTCCSSipisaacj. In de plaatsen waar de vorontchristelijking toe neemt daar vermindert ook sterk het geboor tecijfer. Zoo in de volgende streken, Seine 3019 Seine en Oise, 2989 Rhone, 2900 Haute-Garonne, 2833 Puy-de-Dóme, 2606; Isère, 2221. In de meeste departementen van Norman dië. doet zich hetzelfde verschijnsel voor alhoewel in min sterke verhouding. De streken, waar hel geloof goed is be houden geworden, daar verhoogt ook regel matig het geboortecijfer zoo onder meer, in de.Nord 9949 in 'tNauw van Kales, 7781, in Finislêr.e, 5937 in Morbihan, 4027 i Vendée 1639 in de Noordorkusten, 1574 in de Lage-Pyrenëen 1152. Eene tiende provincie. In de pers is er spraak van het tot stand brengen eener tiende provincie, waarvan Doornik de NAKLANK. Verscheidene liberalen die M. Daens ver leden Zondag in de processie zagen gaan, drukten er hun groote verwondering over uu u.i waren zelf ontsteld en verontweerdigd over de houding van M. Daens. Wij als liberalen, eerbiedigen uen gods dienst, zegden zij, maar wij willen geen deel nemen aan de processie om geen opspraak te verwekken. Hoe durft_P. Daens toch zoo huichelen. Hij is met beter als icij Dat was het juiste woord hij is niet heter als icij met dit verschil, dat een liberaal zich openlijk liberaal durft noemen en niet wil huichelen met hel woord chris ten liberaal terwijl M. Daens huichelt met het voord christen democraat -Men doet ons ook opmerken dat M. Daens in de processie ging mot een groolen pater noster die bijna lot op den grond sleepte, en dat Lij altijd drij stappen piaals liet tusschen hem en de katholieke gemeenteraadsleden om zich goed te doen zien. Wij hebben ook hooron zeggen en deelen mee onder alle voorbehoud dal de priesters, en bijzonder de eerbiedwaardige kanunnik Thibaut en deken Roelandts, terwijl zij t Heilig Sacrament droegen, gansch ontsteld waren door do tegenwoordigheid van M Daens en van diepe aandoening aangedaan waren. Dit kan iedereen ten andere zien op hun wezen, wie zou het verwonderen als de eenvoudigste menschen er door verergerd waren -WV Terugkeer der Elisabethville. Maandag avond is de Gongoboot Elisa bethville te Antwerpen toegekomen, werd aan de Jordaenskaai gemeerd. Daar het zeer schoon weder was, bevonden er zich veel personen op het wandelterras, en ooli onder de afdakken, die de terugkeerenden toejuichten. De reis van de Elisabethville welli 137 passagiers aan boord heeft, is in de béste voorwaarden afgeloopen. Er is geen enkel zieke aan boord, en geen sterfgevallen.viel tijdens den overtocht te betreuren. Tusschen de terugkoerenden, vermelden wij den Eerw. Pater Oomen, der Congre gatie van den II. Jozef den Eerw. Broeder Justen, van de Paters van hel H. Hart Aan boord waren er vier Zweedsche mis sionarissen en ook een Amerikaansche. De vrouwen die hun mans naar de kolonió vergezellen, zijn langs om talrijker. Met de Elisabethville kwamen er niet min dan veertien mede. Do passagiers konden geen belangrijk nieuws mededeelen. De telegraaf doet ze overigens in die zaak erge mededinging. In Congo vermoord. De Ilaliaansche luitenant Moretti, die in Belgisch Congo het ambt van sector-overste bekleedde, is door een inboorling vermoord dien hij kwam aan te houden. Hot dram: had plaats nabij Kole, waar de bevolking ton allen tijde weerspannig was, en thans nog gedeeltelijk aan het gezag der regeering van de colonie ontsnapt. De luitenant Moretti volbracht zijn derde Uiensttermijn district Kasuï. De vreemde deelneming. De Belgische gezant te Parijs, heeft zich Maandag naar hetministerie van Buitenland sche zaken begeven, om er aan den minister liet rouwbeklag der Belgiselie natie over te maken. Keizer Willem II zond een bijzonder offi cier naar het Fransch gezantschap te Berlijn, om er aan den gezant de deelneming der Keizerlijke familie te betuigen. Volgens de Engelsche Tunes, heeft deze nieuwe ramp, welk© de Fransche oorlogs- lool komt treffen., in Engeland eene groote opschuddinh verwekt. De bevelhebber va» de Vendémiaire Luitenant Prioul, bevelhebber van do Vendémiaire was slechts 37 jaar oud. Hij was de zoon van den gewezen opziener van het leger, onlangs overleden. M. Prioul laat eene weduwe met twee kinderen achter. Do arme vrouw verwacht binnen kort een derde kind. De ongelukkige scheepsofficier had slechts met 1 April laatstleden het hevel genomen over den Vendémiaire Hij had reeds het be el gevoerd over de onderzeeërs Monge en Aigrette. M. Prioul was een zeer verdienste lijk officier, die door zijne oversten zeer hooggeschat werd. Men mocht terecht van hem zeggen, dat hij de beste hevelhebber eener onderzeosche boot was. In de Fransche Kamer. De voorzitter der Fransche Katr.er. M. Paul Deschanel, heeft Maandag in de Kamer eene roerende hulde gebracht aan de slacht offers van de Vendémiaire. Na hem, nam M. Delcassé, minister van marine het woord. Deze legde uit in welke omstandigheden de ramp gebeurd was en eindigde met de woorden Frankrijk heeft het recht te zeggen, dat het gerust de toekomst mag af wachten Vruchtelooze pogingen. Alle pogingen tot hiertoe gedaan, om de Vendémiaire terug te vinden en op te halen zijn vruchteloos gebleven. De strooming. tor plaats waar de onder zeeër gezonken ligt, is zoo geweldig, dat de duikers er onmogelijk kunnen afdalen. Daarbij verandert do strooming er bijna gedurig van richting zoodat er geen rekenin lean of mag van gehouden worden, en de duikers niet kunnen naderen» Men vreest, dat het schip met de ongeluh kige bemanning, nooit meer zal opgehaald worden. Een gekwetste. Maandag namiddag, rond 6 ure, bad er in huis, 34, Hoogstraat, hij den koperslager, Btondeau eene gasontploffing plaats.Dit huis is pas voor koperslagerij ingericht en de gas werd op alle plaalseu gelegd. Maandag had men een bediende der gas doen komen, om dat er eene gasontsnapping was ontstaan. Deze persoon. H. Mouws, oud 44 jaar, wo nende Bredastraat, 1, te Borgerhout, lichtte de huizen in den gang af, wanneer eene ge weldige ontploffing ontstond. Al de ruiten alsook de vitrien van den winkel werd ver brijzeld, de paneelen der deur ingeworpen en de plafond gedeeltelijk afgeslagen. Tus schen al die puinhopen lag de on gelukkigen werkman met het aangezicht en handen ver brand. Na verpleeging door cenen genees heer. werd de gekwetste naar het St. Elisa- bethgasthuis gevoerd. Op het oogenblik der ontgloffing werd een voorbijganger zoodanig door den schrik be vangen dat hij bewusteloos neerviel. De on bekende had niet een papier op zak om zijn idenditeit vast te stellen. De man die rond de 30 jaar oud schijnt, werd ook naar het zelfde gasthuis gevoerd. Om 9 uren was hij uog niet tot bezinning gekomen. Een 12 jarig meisje mishandeld en verworgd. De dader verdwenen. het Om de dood zijner moeder te wreken, ver moordt een mijnwerker een zijner werk gezellen. Op liet gehucht Blac-Pain, te Houdeng- Aimeries, schoot de genaamde Vital Gau dier, oud 41 jaar, den genaamden J.B. The- rasse, oud 44 jaar, in eene herberg omver. Het slachtoffer werd aan den hals getrof fen, en viel badend in zijn bloed ten gronde, Hij stierf eenige oogenblikken later. De oorzaak dezer misdaad, is wraak Gau dier zegde dat Therasse schuld had aan de dood zijner moeder deze laatste zou na met Therasse getwist te hebben, daar ten gevolge van gestorven zijn. Sindsdien was het ver stand van Gaudier een weinig beneveld, wiide alleen Tlierasse's dood. Hot slachtoffer is gehuwd en vader van een talrijk kroest. De schuldige is ongehuwd I Hij werd aangehouden. liet parket is ter piaals geweest. Een vreeselijke misdaad bracht Zondag morgend heel Fransch-Noorden in opschud ding. Een 12-jarig meisje werd er in het veld door oen lage schurk overvallen, ergerlijk mishandeld en verworgd. De dader kon zich uit te voeten maken en men heeft van hem niet het minste spoor. Op hot gehuchl La Martinoire, te Wattre los. gelegen nabij het grondgebied van Roubaix, woont in een betrekkelijk afg-ele- gen huis, dichtbij de hoeve Grimonprez on de steengroef van dien naam, de familie van een wever de vader, Theophile Wacheux, 47 jaar oud. de moeder en zes kinderen, waartusschen de twaalf jarige Arthémise, •schoolierster. die over veertien dagen hare eerste communie gedaan had. Het meisje vorliet Zondag morgend, ten 61/2 ure, de ouderlijke woonst, om zich naar de paro chiale kerk te begeven, voor de tweede alge- meene communie. Het kind moest rond 8 1/2 ure terug thuis zijn, daar de kerk eene halve uur gaans van de woning baret ouders gelegen is. Het meisje keerde niet terug. De ouders waren des te meer verwonderd en ongerust, daar hun dochterken niet vrijwillig onderweg kon blijven, want zij moest hare witte kleederen komen aandoen om aan de processie deel te nemen, die na de hoogmis, ten 101/2 ure, uitging. De vader en eenige geburen gingen op zoek en doorzochten de omliggende vel den, doch vruchteloos. De gendarmerie van Wattrelos werd ver wittigd, alsook de policie. Deze ging op hare beurt op zoek. De agent-wielrijder Derre- vaux. ontmoette aan La Martinoire twee jonge lieden, die juist de policie te gemoet kwamen en verklaarden dat zij het lijk van het verdwenen meisje in een graanveld ge vonden hadden. De agent begaf zich naar de aangeduide piaals, waar reeds talrijke nieuwsgierigen stonden. Het graanveld is maar een hon- derdtal meters van de hoeve Grimonprez ge legen, en bijgevolg ook van de woning der echtgenooten Wacheux. Het is eene eenzame plaats, honderd meiers van alle woning ge logen. Het lijk van het ongelukkig kind was reeds stijf. Een bijgeroepen geneesheer bestatigde dat het slachtoffer verwurgd geworden was na de ijselijkste mishandelingen ondergaan te hebben. Men heeft bevonden dat de plaats waar het lijk gevonden werd. deze niet is waar de misdaad gepleegd werd. Het graan was rond het lijk niet platgetrapt. Wat ver der in het veld werden de regenscherm en de kerkboek van het arm meisje terugge vonden. Twee inwoners van Roubaix, verklaarden dat zij rond 9,20 ure, eene persoon hadden aangetroffen, die zich ineen roggeveld be vond. Hij was rond de dertig jaar; bij droeg eene zwarte vest en een rossen knevel. Hij had eene klak met klep op. Eene vrouw heeft de aanwezigheid van denzelfden vreemdeling bestatigd. Zij kwam de piaals der misdaad voorbij, toen zij eenen kerel op den boord van den weg zag, die een stuk gazet aan H lezen was»

De Volksstem | 1912 | | pagina 1