0 Aaisfersolia liberale politiek 'T EEN EN T GEHEIMZINNIGE MISDAAD De dubbtila moord van Dampremy. ONZE YOLKSREIS NAAR ROME Dg vreeselijke misdaad van Wattrelos Assisenhof van Brabant Achttiende jaargang n' 137 Donderdag 13 Juni 191 0 0 JLJ> C3r JE2 X-i a s Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. Een onderzeeër vergaan De geheimzinnige zaak van Vorst. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 0 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN 728, TE BRUSSEL Steenweg van Water3ooa 723. TE ASLST 9Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® blaöz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Hebt gij het officieel orgaan gele zen van de Aalstersche liberalen Wellicht niet. Voor geeslesvorming hebt gij er niels bij verloren, zelfs veel tijd door gespaard,maar g'hebt dekans vorkeken een goed pint bloed te lachen op de kosten en de kap van den libe ralen winkel. We gaan u eenige staal tjes geven van die klepperspolitiek. In zeer dikke letters staat er boven en in volle breedte van 't 1" blad Hulde aan onze gekozene senator M. De Blieck. Hulde aan onzen herkozen M. Rens. Bij M. De Blieck staat er onze, on gekozene, bij M. Rens, onzen en herkozen waarom? Zou M. De Blieck soms een meisje zijn, en bijgevolg van 't vrouwelijk geslacht Ge zoudt het hem anders niet achterna geven i... M. Jef'kan te lel blazen... Daaronder staat ook op volle bladbreedle Bonnot, Garni er, Gsrouy zegepralen. Zie, dat is eene kostelijke vondst Bij onze li beralen zijn die apachen, die bandie ten, die anarchisten onze mannen. Zij keeren dus de kaart om want wij zeggen met ieder rechtzinnig mensch Alle antiklerikalen zijn geen apachen, geene schelmen, geene anarchisten, maar alle apachen, alle schuimers, alle schurken, alle anarchisten stemmen toch voor hei kartel. Pas over een paar dagen is vóór het Henegouwsche gerecht, een diefstal gekomen, waar Garnier en Garouy in betrokken zijn; welnu, de procureur des konings heeft daar met bewijzen in de. hand, doen uitkomen, en bevestigd, dat Garnier en Garrouy, destijds ge wone en drukke bezoekers waren van het socialistisch volkshuis te Charle roi.Welnu, Aalstersche liberale heeren, wat zegt g'ervan Zijt ge niet fier over uwe handelwijze, over uw kartellee- ren Garnier, Garrouy en compagnie zijn uwe politieke bondgenooteu ge worden Nu gaan we den inhoud der gazet be spreken, en helderklaar aanloonen, hoe gij in een en hetzelfde nummer uw eigen zelve tegenspreekt uwe eigene leugens weerlegt. Ge spreekt tot de gematigde liberalen Eeuwige schande, eenige duizenden driestem mers hebben zich het hoofd op hol laten brengen en de klerikale partij ver sier kt. Volgens u, is er voor die ge matigde liberalen geene vergiffenis meer zij liggen in eeuwige schande Die woorden zullen op tijd en stond terug worden bovengehaald. Het zijn dus liberale driestemmers die ons hebben versterkt; maar weet de liberale gazet niet dat ze zelf op de 2° bladzijde in de 2° kolom schrijft Het schrikbeeld door de klerikalen tot wapen genomen van de godsdienst vervolging en de schandalige vergelij kingen van hunne tegenstrevers bij bandieten, door de klerikalen uitge buit, hebben vele eenvoudige menschen den schrik op 't lijf gejaagd en een gvoolen indrukop velen teweeggebracht tegen liet kartel. Dus eerst waren het de liberale drie- stemmers, nu zijn het vele eenvoudige menschen die de regeering hebben helpen redden. Bij M. Daens, waren het de rijke liberalen. Ge ziet, hoe dat al die af- brekers eerst elkander en bovendien hun eigen zelve gestadig tegenspre' ken 1 't Is nochtans de partij der wetenschap 1 1 Andere redenen onzer zegepraal. Volgens onze liberale feniksen is onze zegepraal nog toe te schrijven aan 1). de millioenen die werden be steed aan het uitkoopen van kiezers door de regeering.door de verhoogin gen van jaarwedde, dekoratie's enz. 2). Aan de verdrukking, den dwang, en al de afschuwelijke middelen o. a. de braspartijen en slemperijen der mannen, vrouwen, meisjes, hinderen die huilen en lieren als bezetenen en dronken langs de straat loopen, verge zeld van priesters die zich niet schamen hun kleed hierdoor te bezoedelen Welnu, volk van Aelst, wat zegt ge van het certificaat dat u door die wijze, die propere, die pikfijne liberale ke rels wordt overhandigd gij katholiek volk, gij zijt een hoop, eene bende, vrouwen, meisjes, kinderen, mannen, die huilen en tieren als bezetenen, en dronken langs de straten loopen. All Wat zullen wij die scheid-en smaad woorden goed onthouden en ten ge paste tijde herinneren.. Doch, dit is alles niet. Weet ge wie wij zijn, wij, die voor de katholieken hebben ge stemd Wij lezen in de 5° kolom op het 2° blad, als slot van een artikel getiteld: Gods Lammeren». En die renegaten, die krotters, die verraders met al het uitschot en rammenant van te koop zijnde rekels... maken de meerderheid uit, waarmede de ondef tige klerikale partij, de deftige bevol king van Belgie verdrukt en uitpluu- dert Zoudt ge nu niet omvallen Wij mogen kiezen,we zijn ofwel renegaten, ofwel krotters, rammenant, verraders of uitschot. En zij, liberalen, sociali sten en anarchisten, zij zijn de deftig heid in persoon... Als ge zoo n kolos sale, zoo onmeetbare stommeteiten leest, dan hoeft ge niet eens er een antwoord op te goven en we doen beter nog een compliment van die chikke liberalen te geven, ten opzich te van het Vlaamsche volk. Luistert goed en teelten t op Hel krachtigste, werkzaamste en verstandigste gedeelte der natie, 't is te zeggen, de groote steden en heel het walenland worden de wet gesteld door de buitenlieden der verkwezelde Vlaan deren en Kempendie onder den hiel liggen der geestelijkheid. Wenu, volk van Aelst, hoe vindt g'het? Onze priesters, onze dokters, onze advokaten, onze onderwijzers, onze maatschappelijke leiders, onze landslieden dat zijn allen achterlijken, verstompten of stompzinnigen de 400,000 kath. stemmen in 't Walen land tegen de 600,000 antiklerikale stemmen onze 1S000 stemmen bij winst in Brussel, onze 13000 st. aan winst te Antwerpen, onze 12000 st. te Gent en onze 9000 st. te Luik, dat zijn allemaal stemmen van echte lompe rikken, dat is het achterlijkste, het ver- sletene.het afgeleefde deel van 't land maar de schoelies van de achterwij ken der groote steden, de apachen, de nachtschuimers, de anarchisten en de. afval der katholieken, de apostaten,die allen voor het geuzengespuisstemmen, dat vormt het krachtigste, het werk zaamste en het verstandigste gedeelte der natie 11 Proficiat VolksgazetNu trokken wij de leer op. Het wordt hoog tijd Eliet tegen den godsdienst. Advokaat de Swarte kwam ook met vod dekens af Wij socialisten zijn niet tegen den godsdienst. De Journal de Charleroi, een officieel dagblad zijner partij antwoordt daarop den 3 Juni 1912 als het schrijft Het ts de Kerk, die een hinderpaal is voor onze bevrij diaff het is de Kerk die xoij meen dan ooit moeten aanvallen En den 9 Juni 1912 schrijft nog de «Jour nal de Charleroi» Indien wij geslachten van gelen (jaunes) willen vermijden, moet ge niet enkel den priester uit de school weghouden, maar ook nog het kind, de vrouw van de kerk verwijderen, en daarin zelf het voorbeeld geven. Geen enkele voetstap, geen enkel nickelstuk ten gunste van de zwarte mannen Zoo handelend, werkt men niet enkel om de geesten en de gewetens te ontslagen, maar ook om de eco nomische en politieke ontvoogding der natie te verzekeren. Is het niet daar. waar de meerderheid der arbeidsklasse, van 't vrije gedacht is, in de arrondissementen van Charleroi en het Center, dat men bij do laatste kiezingen de schoonste uitslagen heeft bekomen, en kan deze vaststelling niet uitge breid worden tot gansch het Walenland Oh neen, die treffelijke socialistische kopstukken, ge hoort het wel, ze zijn tegen den godsdienst niet Het juiste geteü stemmen in 't Waienland. De Waalsche arron dissementen hebben gegeven 675,079 stem men aan 't kartel en 466.927 stemmen aan katholieken. Me dunkt dat 466,927 stemmen nog zoo'n kleinigheid niet is, om to beweren dat heel 't Walenland, antiklerikaal is. Bs Koninklijke Familie in GostencSe. Koning Albrecht, do Koningin en hunne kinderen zijn voor eenige weken naar Oostende vertrokken. Maar ZwKssHand M. de Broqueville is voor 3 weken wat rust gaan zoeken naar Zwitserland. Als iemand die rust verdient heeft, dan is het wel onze hoofdminisler. We wenschen hem van harte een aangenaam verblijf in 't land der hergen. ScSioGue verbeteringen. Alvorens te vertrekker* heeft M. de Broque ville nog schoone verbeteringen ingevoerd. Hij heeft hot maximum verhoogd voor de spoorwegbedienden. SapristiDat heeft de minister al gedaan, om de kiezers uit te koop en tegen de vol gende kiezingen. Is hel zoo niet, heeren libe ralen van Aalst TE PARIJS Dinsdag morgend rond 6 ure kwam M. A... die eene kamer bewoont in het huis nr 9, op den hoek der Magentalaau en Chahrolstraat, zooals gewoonlijk heneden orii zich naar zijn werk te hegeven. Het1 bureel derbrjzonderste huurster ziende openstaan, trad hij- binnen om te vragen of er voor hem geene briefwisseling was toege komen. Hij zag de vrouw niet en op een lessenaar een aantal brieven ziende liggen, trad hij naderbij um te zien of er niets voor hem hii was. Alsdan zag hij de beenen van de vrouw van achter oen meubel steken. Nader toe ziende, bemerkte hij dat de arme vrouw vermoord was. Hare handen en voeten waren samengebonden en in den mond stale eene groote prop, welke de ongelukkige verstikt had. Onmiddelijk gaf M. A... het alarm. De policie kwam ter plaats om de noodige vast stellingen te doen. Alles duidde aan, dat diefstal do drijfveer der misdaad geweest was. Al de meubelen waren opengebroken geworden. Men vermoedt dat de moordenaars twee jonge kerels zijn. die slechts Maandag avond eene kamer gehuurd hadden in het huis. Dinsdag waren zij spoorloos verdwenen. Hot onderzoek wordt voortgezet. Pastoor De Jongh en zijne meid zouden door de bende Garnier, Bonnot enz vermoord zijn. Men zal zich herinneren dat verleden jaar, den 28 Februari, in de pastorij van Dampre my de lijken gevonden werden van den pastoor, den E. H. De Jongh en zijne meid. Deze schrikkelijke misdaad, gelijk, eilaas, zooveel andere, bleef verholen. Nu schijnt het echter, dat de automobielbandieten Gar nier en Cie er niet vreemd waren aan deze ijselijke gebeurtenis. Immers, toen de dubbele aanslag bestatigd werd, verbleven zij in de streek en mot Bast- cote en Norman, verleden week dienswege veroordeeld, namen zij deel aan de inbraak op do Charleroilaan in den nacht van 3 op 8 Maart daaropvolgend gepleegd. Indien Fejard een onlangs aangehouden bandiet, waarheid heeft gesproken, moeten Garnier en zijne mannen nog aan tal van andere euveldaden hunne medewerking heb ben verleend. Overigens de personen die de moord op den pastoor en zijne meid pleegden, waren gekleed zoo ten minste klonk de verkla ring dor getuigen met beige chauffeurs- overfrakken on hadden klakken op. Verder is hot geweten dat den nacht der moord, een auto geruimen tijd voor de woning had plaats gevat. Dat alles vormt een heel deel omstandig heden, die zonder de volstrekte zekerheid te verschaffen dat bedoelde bandieten de hand in de zaak hadden, hunne medeplichtigheid toch fel doet vermoeden. Hot verslag der onderzoekscommissie. De onderzoekskommissie benoemd door den onder-admiraal de Marolles, bevelheb ber van het 3° eskader, en samengesteld uit MM. Adam, bevelhebber der 2° afdeeling van het 3° eskader, en de kapiteins Aubry en Jouhaux-Duplessis, heeft haar verslag over de ramp geëindigd. In de zeevaartkringen weigert men beslist inlichtingen te geven over dat verslag. Het werd onmiddelijk aan den minister der marine opgezonden. Vroegere rampen met onderzeeërs. Sedert de onderzeeërs deel uitmaken van de oorlogsvloten, zijn de volgende rampen gebeurd 1904. De A 1 (Engelsch vaartuig), zinkt in de Solent, na aanvaring met de Berwick- Castié. Elf mannen verdronken. 1904. De Dauphin (Russisch) zinkt bij Kroonstadt, tengevolge van de zuiging, ver oorzaakt dooreen voorbijvarend stoomschip. 1905. De Farfadet (Fransch) zinkt bij Bi- zerta. tengevolge van het voorkomen van zand in den gang van een afsluitingsschroef. Veertien man verdronken. 1905. Ontploffing aan boord van de A 5 (Engelsch). Zes man gedood, acht gewond. 1905. De A 8 (Engelsch) zinkt in de baai van Plymouth. Vijftien man verdronken. 1906. De Latin (Fransch) zinkt bij Bizer- ta. ten gevolge van het niet sluiten van een schot. Deitier. man verdronken. 1907. Ontploffing aan boord van de C, S, (Engelsch). Een officier gedood drie man gewond. 1909. De C. 11. (Engelsch) zinkt in de Noordzee, aangevaren door het stoomschip Eddyrtone. Dertien man verdronken. 1909. De Kambala (Russisch) wordt in de Zwarte Zee aangevaren door een pantser schip en zinkt. Alle opvarende verdrinken. 1910. N" 6. (Japanner) verdween bij de vlootoefeningen. De geheel© bemanning komt om. 1910. Do Pluviose fFransch) aangevaren door het stoomschip Calais. De geheel© be manning (27 man) komt om. 1912. De .4.3. (Engelsch) aangevaren door don torpedojager Hazard in de Solent, De geheele bemanning, vier officieren en elf matrozen komen om. De ramp van de Vendémiairesluit deze rampenlijst. Zooals men ziet, zijn er vijf ongelukken in Engeland, vier in Frankrijk twee in Rusland en één in Japan voorgeko men. 4lsto VERVOLG. In hst muzeum van het Kapitool. In de zaal der wijsgeeren, treft men eene reeks van 93 borstbeelden aan, allen van beroemde mannen van bet oude Romeinsche keizerrijk. Zoo vindt men er onder andere de beelden van Sokrates, Virgilius, Aristide, Diogène, Platon, Scipion, Demoslhènes, Al- cibiade enz enz. De volgende zaal is de zaal der keizers. Daar vindt men de borstbeelden van bijna al de keizers welke over het Romeinsche rijk regeerden Jules Gesar, Augustus, Tiberius, Germanicus, Neron, Titus, Trajan, Septime Sévère, Gallius enz. enz. Naast het muzeum van het Kapitool is het paleis van den municipale» raad. Daar ook bevinden zich belangrijke verzamelingen oud heden, en zoo wordt dat muzeum,het muzeum van het nieuw kapitool geheeten. Benevens borstbeelden in brons en marmer vindt men er eene schilderijengaanderij waar onder meer ook nog twee doeken van Van Dyck, van Tintoretto, enz.. Links van het muzeum, op de hoogte, ver heft zich do kerk der H. Maria van Aracceli, een zeer oud gebouw. De voorgevel is nooit voltooid geweest. Het gewelf der kerk is rijkelijk versierd, ter nagedachtenis van den veldslag van Lepante. Vroeger paalde er aan de kerk een Fran- ciskanerkloosler. In 1888 werd dit klooster afgebroken om er het groot gedenkteeken van Victor Emmanuel II op te richten. De trap naast het paleis van den munici- palen raad leidt recht naar den Geitenheuvel. Daar op de hoogte bevinden zich de Casa Tarpea, met het protestantse!: gasthuis en het Duitsch oudheidkundig gesticht. In den hof van het gasthuis bevindt zich de beruchte Tarpéaansche rots, van waar men vroeger de ter dood veroordeelden in den afgrond zond. Daarnaast zijn ook nog de overblijfselen ■van liet eeuwenoude Tabularium te zien. Het Tabularium werd door den kousul Latatius Catulus gebouwd ten jaro 78 vóór O. H., om er do staatsarchieven te bewaren. Later werd er echter een stapelbuis van gemaakt en zoo diende het Tabularium in do middel eeuwen als zoutmagazijn. Van de hoogste gaanderij van het Tabularium heeft men een prachtig zicht over de stad Rome. Het Roomsche Forum. Van het kapitool langs de Via del Gampi- doglio gaande, heeft men weldra een schoon zicht over het Forum met zijne verzameling reusachtige werken. Deze zijn thans grooten- deels ontdolven, maar in do middeleeuwen waren al de triomfbogen,zuilen enz. doodsch verlaten en stelde men er zoo weinig belang in, dat toon men er aan dacht ze aan de ver getelheid te ontrukken, men moest aan het delven gaan, om de oorspronkelijke werken terug te vinden. Op sommige plaatsen lag do oude vloer dertien meiers diep onder aller hande» afval, zand, enz.. Sinds 1870 en bijzonderlijk sinds 1898 heeft men daar reeds belangrijke oudheids- kuudige vondsten gedaan. Zoo heeft men achtereenvolgens blootge- maakt: het portaal der twaalf goden, den tempel van Vespasianus, den tempel der eendracht, de basiiiek Julia, den tempel van Salunius, de zuil van Phocas, de marmeren leuningen van Trajani, de triomfboog van Septimus-Severius,do basiliek Emiliana. den tempel van Cesar, de triomfboog van Augus tus, den tempel van Castor en Pollux, de basiliek H. Maria de Oude, den tempel van Augustus, den tempel van Vesta, de Regia, het Atrium van Vesta, don tempel van Faus tina, de basiliek der HH. Comus en Domia- nus, de basiliek van Constantinus, de triomf boog van Titus, den tempel van Venus en Romus, en eindelijk het Colyseum, Een 12jariy meisje mishandeld on verwurgd. Zondag nacht, heeft de policie opsporingen gedaan langs de fransoh-belgische grens om den dader der afschuwelijke moord van Wattrelos terug te vinden. Maandag was het gerucht in omloop dat de moordenaar aange houden was. Dit gerucht is ongegrond, want tot nu toe wordt er nog geen ernstig spoor gevolgd. Zulks belet niet dat talrijke personen zich aan den uitgang der fabrieken bevonden, alsook langs de rues du Grétinier en Pierre Catteau, om den misdadiger te zien voorbijtrekken. Men denkt dat do dader zich uit de voeten heeft gemaakt en nimmer zal ontdekt worden. Policie en gendarmen blijven evenwel do streek nog doorzoeken. VERHOOR VAN 11 Juni. De zitting word Dinsdag om 9 ure herno men. De onderzoeksrechter Gilson, zet zijne verklaringen van den vorigen dag voort. Hij meent dat Van Eeckhoudt in geldverlegen heid verkeerde en dat gaf aanleiding tot me- nigen twist tusschen hem en zijn slachtoffer. Toen hij Van Eeckhoudt onderhoorde besta- ligde hij dat de/.e schrammen aan de hand droeg. Hij wijst op eene bezwarende bijzon derheid voor Van Eeckhoudt. Hot lijk werd met een nieuw hemd gekleed. Nu het hemd moest langs voren toegedaan worden en men had het verkeerd aangetrokken. Agneessens droeg geene andore hemdens dan die langs voren toe gingen. Vervolgens ontstaat eene langdurige be spreking tusschen den onderzoeksrechter en do verdedigers van Van Eeckhoudt, over de mogelijkheid welke er voor dezen bestond, den nacht der misdaad te Vorst geweest te zijn. De onderzoeksrechter verklaart niet te kunnen uitleggen, hoe Van Eeckhout te Vorst geraakt is, doch hij voegt er bij dat de twee betichten zekeren avond doorbrachten in een schouwburg te Brussel. Anderzijds kreeg ik getuigenissen die verklaarden dat Van Eeckhoudt dien avond Nijvel niet ver liet. Deze getuigen liegen bijgevolg. Het zijn juist deze getuigen die do alibi van Van Eeckhoudt bevestigen. Men moet ze dus wantrouwen. M.VANDER HANDT, poiiciekommisssris van Vorst, wordt ondervraagd over de eer3te vaststellingen door hem gedaan. Mevrouw Agneessens verwittigde hem dat haar echtgenoot dood was en dat ze hem vond met een arm uit het bed. Toen ik bij het lijk kwam waren de twee armen naar achter gebracht. Hel lijk lag op den buik en het hoofd lag op een handdoek. V. Getuige heeft eerst verklaard dat allo gedacht aan moord moest vau kant gezet worden. A, Ja»

De Volksstem | 1912 | | pagina 1