'M EI01 M veryaan van den 'T EEN EN 1 ANDER BLOEDIGE VECHTPARTIJ Vandémiaire, Een drama der vrije zedenleer Sint Viucentins Genootschap Echtelijk dramate Anderlecht. Vrijdag 14 Juni IO2. Ji_2 G- X 3Z3 Vreoselijk ongeluk in eens ijzergieterij ts Itocliienne-au-Pcn! STOUTMOEDIGE BANDIETERIJ Een liefdedrama cp d-e S'c Kaffiarinainarkt te Brussel 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $|s TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 72Sf Steenvweg van Waterloo( 723. TE AALST Kerlsistraat, Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nuffel-Be Gsndt. AAN KON DIGI NOEN KI. aank. (1 tot 4 kl. Teg.) Ir. 0.60 3« biaaz. (de regel) fr. 0.50 4e biaaz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon. (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 O ver l(jd ou (per regel) fr. 2,00 Eenige doctrinaire liberalen., bun wensch voor de werkelijkheid nemend, schrijven in hunne bladen, dat er veel spraak is van eene grondwetsherzie ning, waarbij bet zuiver algemeen stemrecht zou worden ingevoerd op 25 jaar, met eene bijgevoegde stem op 80 jaar, voor ieder gehuwd man met kin deren.... Zij, die zulks schrijven, we ten niet wat ze schrijven, want van den oogonblik dat men eene stem bij geeft op 30 jaar, dan is het niet meer het zuiver, maar wel het meervoudig alge meen stemrecht, juist hetgene dat nu bestaat, maar in een anderen vorm. Daarbij de zaak van het puur en simpel algemeen stemrecht, is in de 10 laat ste jaren hoegenaamd niet vooruitge gaan in de gedachtenstrooming van 't volk er wordt wel wat meer over geroepen, maar die roepers vormen maar enkele honderdtallen, en tegen die honderdtallen staan honderddui- zendtatlen andere Belgen, die zeker toch het hoofd niet in den schoot moe ten leggen voor enkele bardschi'Qeu- wers, waarvan het grootste deel op den hoop toe, voor velerlei redenen, nog beroofd is van het stemrecht. De uitspraak van het volk op 2deu en 9sten Juni is zoo klaar als 't zijn kan. Ah Ze roepen, we zullen de padodders bang maken,, we zullen met de alge- meene werkstaking afkomen Och! Is het anders niet. Zij hebben gedreigd met revolutie zij hebben gepoogd de revolutions ire beweging op touw te zetten en ziet eens, hoe ellendig is die bewegingmiet uitgebrand. Welnu, wij kunnen aan de roode woelmakers verzekeren dat de algemeene werksta king, ons voor t begin van Juli aan gekondigd, eveneens op een sisser zal uitloopen. Zeker, de woelgeesten kun nen veel last verkoopen, maar evenals in 't verleden, zijn alle ordelievende burgers vast besloten, de hand te hou den aan het wettig gezag, en voor niets ter wereld het meesterschap af te staan aan eene bende die alles behalve recht heeft, te spreken in naam van de Bel gische bevolking.... Wat kan de algemeene staking uit richten In 't Walenland veel nadeel aan Itandel en nijverheid. Doch wie zal de gebroken polten moeten beta len Niet. de roode kopstukken, maar eerst en vooral, de roode sukkelaars, de onnoozele snullen, die hun hoofd op hol laten brengen door kerels die er op uit zijn hun eigen persoon zoo hoog mogelijk in de kussens te bren gen. Wat zal de algemeene werkstaking uithalen in 't Vlaamsche land Bah Niemendalle Hier en daar kunnen er \v;ei enkele honderden dwazerikken met hun kop tegen den muur loopen, en zelts de beulen moeten dragen en voelen, maar de overgroote meerder heid onzer Vlaamsche menschen, die het socialisme nog niet kunnen zien staan libel den rooden boel niet kun nen rieken, de overgroote meerder heid onzer werkende bevolking zal dapper en vlijtig aan den arbeid blij ven en ofwel de roode aanhitsers,vier kant uitlachen, ofwel de socialistische luileveis en makelaars in werkstakin gen, waaraan voor hén een groote per cent vast is, naar alle donders en bliksems wenschen. Ge ziet dus, we zijn er gerust in. In 1886 en 1902 hebben wij voor heeter vuur gestaan, toen bestond het algemeen stemrecht niet, en toch bleef de overhand aan de orde: nu bestaat het algemeen stem recht, ied^r Belg op 25 jaar is kiezer, het stemrecht is enkel in't belang van 'tland en van de bevolking getem perd door de meervoudigheid, en juist daarom is er geen twijfel dat nu in 1912 nog veel heter het laatste woord aan het wettelijk gezag zal blijven als in 1886 en in 1902. De socialistische woelgeesten mogen nu janken, jammeren, huilen, grinni ken en grijnsen, zooveel, zoo hard en zoolang als ze willen, ze kennen nu ons gedacht. Liever willen wij tot den laatsten man sterven, dan ons dier baar land over te leveren in de klauwen van de .roode Marianne. Weet ge, wat er voor ons volk nu eerst dient bekomen 1). Eene rechtveerdige schoolwet, die aan den armen huisvader hetzelfde recht, dezelfde vrijheid, dezelfde ge lijkheid in sclioolzaken waarborgt als aan de meer hegoede huisvaders. 2). Een wet die de misbruiken be teugelt in de huisnijverheid. 3). Eene wet, die voor alle Belgen de beste oplossing schenke voor een ouderdomspensioen. 4). Een nieuwe wet op de pachten, waarmee de Belgische Boerenbonden al 10 jaar bezig zijn. 5). Verscheidene wetten om den kleinen burgerstand, de winkeliers en kleine neringdoeners op te beuren en vooruit te helpen. 6)Een onderzoek te doen over een nieuw belastingstelsel, en dan na grondig overleg, eene nieuwe belas tingswet, iets waarmee minister Levie zooals men ons verklaard heeft, volop bezig is. En nu vragen wij aan alle welden kende mer^chen-: ^Wat is ej nu best, ofwel revolutie in 't land brengen,,of wel aan ons volk de beste wetgeving schenken, niet enkel van gansch Europa, maar van gansch de wereld Het eerste is de betrachting van 't kar tel, het 2" hel is de hartewenseh van gansch de katholieke partij. Dg csGhoGSSssJwenisig. Hei ministerie van Wetenschappen en Schoono Kunsten had een onderzoek doen instellen over de oorzaken van het vroegtijdig school verlaten. liet onderzoek heeft bewezen dat eene oorzaak te vinden is, in het gebruik van kinderen onder de 14 jaar in de nijver heidsinrichtingen. Minister Boullet is met zijn collega, den Minister van Arbeid, over eengekomen om daarlegen maatregelen te nemen. De opzichters van het Lager Onder wijszuilen aan de opzichters vau den Arbeid de namen overmaken van die kinderen. De arbeidsopzichters zullen dan de overtredingen op de wet van 1889 vaststellen. era Wetenschappen, went. Het Konuteit brengt ter kennis der belang hebbenden, dal de bijlredingsbulletijns dei- deelnemers aan de tentoonstelling en prijs kampen van 1912 onmiddellijk mosten inge zonden worden, ten einde aan de plaatsings kommissie toe te laten hare werkingen aan te vangen. De bijlreders hebben er alle belang bij dat voornoemde kommissie zoo goed mogelijk hare schikkingen kan nemen, opdat de tentoonstelling onder alle opzichten zoude lukken. Ook mogen de deelnemers aan de tentoon stelling en prijskampen niet uit het oog ver liezen dat de mededingende stukken vóór 6 Juli e. h. ten lokale der Maatschappij moeten ingezonden worden. De werken na 10 Juli ingezonden.kunnen aan de beoerdeeling van den jury niet onder worpen worden. Inlichtingen werden gezonden op aanvraag Lokaal, Poel22, Gent. Voet* de Oame», In 1838 gaf een modeblad Le Journal des Dames den volgenden raad .- Koopt u verschillende paar schoenen, van ongelijke hoogte. Doet eerst de laagste aan. uwe kousen worden eerst vuil, juist boven de schoenen 's ande rendaags doet ge boogere schoenen aan en dit doet ge voort totdat ge van kousen ver andert. We weten niet of die raad op onze dagen nog gevolgd wordt. FrofacëatM. Emiel Allegaert, de zoo gekende als bevoegde inspecteur der normaalscholen, is algemeene inspecteur van het normaal onderwijr benoemd. De hooge benoeming van den geleerden, weispreken den, en sympathieken heer Allegaert zal duizenden zijner bewonderaars een waar ge noegen doen. Een man van 849 oud. Te Milhailene. in Rumenië, komt M. Costa- chi Sturdza, kleine grondeigenaar, testerven in den ouderdom van 149 jaar. In December 1911 was hij in zijn 150® jaar getreden. M. Coslac'ni Sturdza is nooit ziek geweest, en tot op den laatsten dag had hij zijne volle helderheid van geest behouden. Go ziet, de wetenschap kan nog veel doen zij kan een middel zoeken om de menschen tot 150 jaar in 't leven te houden. 150 jaar, maar daar is onze grijze staatsminister M. Woeste nog een piepjong manneken bij. IPs'OuSüicaeiraad van Qosü- WflaairadGB'en. Den IS Juni reeds, dus Dinsdag, zal de Provincieraad in buiten- gewonen zittijd vergaderen, bij toepassing der nieuwe wet. Hij zal den 25 Juni overgaan tot de aan duiding der provinciale senators, die thans zijn de hoeren graaf Paul de SmetdeNaeyer, baron Hdella Faille d'Huysse, Th. Leger en Claeys Boiiüaert, allen katholieken. Er zal ook een lid der Bestendige Deputatie moeten benoemd worden in vervanging van wijlen den heerEeman, van Aalst. Dc kandi daat schijnt te zijn de heer Herman De Baets, ondervoorzitter van den Raad. Mog 5900 stemmen Riesi*,- In Hasselt was er eene missing gebeurd in het hoofdburcel. Zij had maar 32072 stem men opgegeven en er waren er 37832. Dc liberaal kandidaat heeft 8201 stemmen in plaats van 7762 of 411 meer- de katholieken hebben er 296SO in plaats van 2-1914, of bijna 5000 mee TE ARGENTEUIL Een jiolioieagent gedood. Verscheidene gekwetsten. Gisteren nacht werden nabij de spoorhalle van Argon teuil, een agent gedood en een andere erg gekwetst, bij eene aanhouding. Rond middernacht waren eenige werklie den aan het twisten, op eene plaats niet ver van de statie van Argenleuil gelegen. Twee agenten, Gilmns en Dorme, die niet ver van daar dienst deden, hoorden revolverschoten lossen en wilden aan liet gevecht een einde stellen. Beiden werden door kogelsgetrollen. Agent Gilmas viel dood neer. Agent Dorme achtervolgde den moordenaar van zijnen collega, maar werd ock getroffen aan de horst. De wonde is zeer gevaarlijk. Ter plaatse vond men het lijk van zekeren Arthur Mulon, sleenzager, die gedood werd voordat de agenten kwamen toegeloopen. Een genaamde Brossard, beschuldigd beide moorden bedreven te hebben, is reeds aan gehouden. Het is dezelfde kerel, die den agent Dorme gewond heeft. Brossard kou eerst de vlucht nemen. Hij was bij een apot heker te Genevilliers gegaan, om zijne bekomen wonden te doen verzorgen. Zijne houding kwam de apotheker zeor verdacht voor en hij verwittigde de policie, die den kerel aanhield. De prefekt van Seine et Oise, de proku- reur der Republiek te Versailles en de onder- zoekrechter zijn ter, plaatse geweest. Twee dooden en twee doodelijk gekwetsten. Een vreeselijk ongeluk had verleden nacht plaats in de werkhuizen van La Providence, te Mai'chienne-au-Pont. Het gerucht dat een erg ongeluk gebeurd was verspreidde zicli spoedig in de gemeente en spoedig verdrong zich eene groote menigte voor de werkhuizen. Men weigerde echter alle inlichtingen en 't is slechts in den namid dag dat liet beheer der werkhuizen uilleg gaf over het voorgevallene. Vier werklieden waren in de gieterijen aan den arbeid, toen, tengevolge aener ont ploffing, het kokend metaal in alle richtingen geslingerd werd, de vier werklieden heel en al omringende. Op het gerucht der ontploffing snelden andere ploegen werklieden toe. Zij vonden de vier ongelukkige werklieden ten grondö liggen. Twee dezer, Arthur De Jongho en Louis Van Gelder, beiden wonende te Mar- chienne, hadden reeds opgehouden te leven. De twee anderen Jules Van de Iverckhove en Gustaaf Lecomto hadden zulke erge brand wonden hekomen, dat er niet de minste lioop op redding overblijft. Deze laatste slachtoffers zijn naar liet ver- bandhuis, aan de werkhuizen gehecht, over gebracht. Het schrikkelijk ongeluk beeft in de streek eene diepe ontroering verwekt. Uit Cherbourg wordt gemeld, dat de torpedoweerders Carquois en Harpon nog nog altijd de wacht, houden rond de plaats waar de Vendémiaire gezonken is. De onderzeeër zonk op eene diepte van 53 meters, doch daar de bodem der zee daar sterk afbelt is het waarschijnlijk,' dat de boot op liet zand voortgeschoven is en zich nu op eene diepte van ruim honderd nieters en een honderdtal meiers verder bevindt, dan de plaats waar bij gezonken is. Eene zaak is in alle geval zeker. Het is dat het onmogelijk zal zijn, de Yendémiaire terug naar boven te halen. De bemaning zal in haar ijzeren graf, op den bodem der zee blijven rusten, daar het een bovenraensche- 1 ijk werk magheeten, op eene diepte van honderd meters eene keten rond de Vendé- miaire te gaan leggen. De verklaring van een officier van denSaint-Louis. Een officier van den Saint-Louis die den Yendémiaire in den grond boorde, heeft de volgende verklaring gedaan Men lieoft gezegd, dat de Yendémiaire iu tweo gesneden werd door den Saint-Louis Dat is onjuist. Do Yendémiaire werd niet doorgesneden. De positie waarin de onder zeeër zich bevond, was dusdanig, dat het schip eene zware avarij opliep aan den vóór- of achlorboeg. De Saint-Louis voer met eene snelheid van 10 kuoopen en de Yendé miaire waarschijnlijk met 7 knoopeu. De schok moest dus vreeselijk zijn. De onderzeeër werd een tiental meters medege- sleept met den Saint-Louis. Uit het verhoor der aan dienst zijnde offi cieren mag het volgende opgemaakt worden.- Do Saint-Louis was door de hevige stroo- ming eenigzins uit zijne koers geslagen, en om zijnen weg weder te hebben werd bevel gegeven zuidwaarts te sturen. Do Yendémiaire was echter door dezelfde s (rooming ook in dezelfde richting gedret en toen de Saint-Louis door de kracht zijner machienen terugkeerde, bemerkte de onder zeeër hem niet tijdig genoeg en de botsing was onvermijdelijk, toen men zich weder- zijdsch ontdekte. en weldra kwam de agent Verhaoverl, der eerste divisie, met eene ltollèga toe. De handiet werd aangegrepen en in bezit gevon den van een dolk en een geladen revolver. Bovendien bezat hij volledig inbrekersgerief. In hot commissariaat der Regenciestraat ondervraagd,bekende hij Karei A..,te wezen 31 jaar oud en van Duitscho afkomst te zijn, Hij was vijf dagen geleden met zijne vrouw aangekomen te Brussel en woonde te Ander- Iccht, steenweg van Bergen, bij een landge noot. Hij was met'deze uitgegaan. Hoewel dezes medeplichtigheid niet is bewezen, werd hij niettemin ook aangehouden en tor beschik king van het parket gehouden. De policie is overtuigd dat de bandiet zich heeft laten insluiten. TE LIZE-SERA1NG. Vóór ongeveer twee maanden, verliet vrouw Cëlina P de echtelijke woning, om met zekeren Willem U...., oud 26 jaar en woonachtig te Esneux, te gaan leven. Haar man, de 39jarige Edmond P...., fabriek werker van beroep, had zijnen intrek geno men bij zijne zuster, te Chalqueux. Bij gele genheid der kermis. was vrouw P..... met haren vriend naar Lize-Serairfg gekomen. Rond half 12, ontmoette zij haren man in de Pairaystraat. Er werd getwist en daarna gevochten. Eensklaps haalde G...., eene boor te voorschijn en bracht er zijnen tegen strever verscheidene slagen mede toe, waar van eenen op don schouder. De gekwetste, die veel bloed verloor, zeeg ten gronde. Voorbijgangers droegen hem in een naburig huis binnen, waar hij door den heer doctor Fossoul verzorgd werd. Deze bestatigde dat Pin zijnen val, de rechterdij gebroken had. Na verzorging, zond hij hem naar het gasthuis van Beieren te Luik. P....'s toestand is zeer erg. De dader heeft de vlucht genomen en tot nu toe is men er niet in gelukt, hem aan te houden. TJEG BRUSSEL Twee aanhoudingen. De Eversstraat werd Woensdag door eene stoutmoedige bandietendaad in opschudding- gebracht. In Nr 10 dier straat houdt Mevr. Lacroix, die in de buurt doorgaat eenig geld te bezitten, een koffiehuis. Het gebouw, dat zij bewoont, heeft een verdiep, bewoond door een enkelen huurder. Rond twee uur s morgends werd Mevr. Lacroix, uit liaar slaap gerukt door 't geblaf van haar liond. Nabij haar bed zag zij een kerel, die rond acht uur 's avonds een glas bier was komen drinken. De hond sprong op den man toe. Deze trok toen een revolver en loste een schot naar de herbergierster. Beneden iemand hoorende binnenkomen ging de schelm zich verschuilen in eeno onbewoonde kamer van het verdiep. Het was de eenige huurling die te huis kwam. Van builen 't schot hebbende gehoord, stelde hij vast dat de deur eener onbewoonde ka mer op een spleet stond. Hij zag een onbekende aan de schouw zit ten. Hij nam zijn revolver en richtte deze op don bandiet en dreigde hem bij de minste beweging te dooden. De herbergierster had midderwijl om hulp geroepen, op straat Sint Jozefs College Aalst. Tombola ten voordeele der armen der stad Gezien de buitengewone uitgaven van 't verleden en het loopend jaar, heeft het Comiteit van S' Vincentius Genootschap he slist, een tombola in te richten. Beleefd maar dringend verzoeken wij de gegoede burgers der stad een handje toe te steken tot het wellukkcn onzer tombola, opdat wij in 't vol gende jaar, zooals vroeger, V9el goeds zou den mogen stichten onder de katholieke ar men van Aalst. Er is hier eene gelegenheid te meer voor de katholieke burgers om hunne genegenheid voor den armen werkman te loonen. Wij rekenen dus op de reeds zoo goed gekende mildadigheid der katholieke Burgerij, en verhopen, dat eenieder volgens zijn vermogen een aantal loten onzer tombola zal willen aankoopen. Namems het Bestuur. Loten der tombola zijn te verkrijgen aan 0,10 fr.. bij den poWier van het College. Binnen eenige dagen zullen de talrijke en prachtige prijzen voor eenieder ten toon ge steld worden in do groote spreekzaal van het College. De trekking zal plaats hebben op het einde der maand Juni. Do dag der trekking zal in de Volksstem worden aangekondigd. De moeshovenier X...., wonende Oude Koornhalle, en vrouw Z...., gehuisvest in de Oostendestraat, te Molenbeek, stonden elk met een kraam op de S<® Katharinamarkt. Vrouw Z...., verweet aan den eerste, ha ren minnaar, aan den drank verslaafd te zijn en haar ontrouw te zijn. Dikwijls hadden ze twist. Woensdag morgend, om 8 ure, als de markt volop aan den gang was, ontstond tulschen hen een nieuwe twist. Vrouw Z...., nam eensklaps een groot mes en bracht er X...., twee steken mee toe. De neus van den ongelukkige viel ten gronde en de aders van zijn linkerarm wer den doorgesneden. X...., bloedde overvloe dig en zakte ineen. De gewonde werd naar het St. Pietersgasthuis vervoerd. Men oor deelde zijn toestand wanhopig. De daderes werd naar hel commissariaat der 3d® afdeeling geleid en ter beschikking van het parket opgesloten. Onnoodig le zeggen, dat het drama onder de talrijke huisvrouwen, die juist hare aan koopen kwamen doen, heel wat opschudding verwekte. Een brutale echtgenoot, na twee revolverschoten gelost te hebben op zijne vrouw,tracht haarden hals over te snijden. De echtgenooten Van Buggenhout, wonen de op eene kamer der eerste verdieping in het huisN0 4, der Verzoeningsstraat, komen niet goed overeen,ten gevolge der jaloerseh- heid van den man. Schier alle dagen hadden twisten plaats. Woensdag avond was zulks weer het ge val. Eensklaps greep Van Buggenhout een revolver en loste twee schoten op zijne vrouw. Deze werd in den linkerslaap en aan de hand getroflen en stortte loodzwaar ten gronde. De laffe schurk trok alsdan een mes en plefte het in de keel der ongelukkige vrouw. Denkende haar gedood te hebben, poogde de ellendeling zich alsdan aan de klink van het venster te verhangen. Geburen snelden op 't gerucht der revolver schoten toe, drongen in de kamer en konden uog tijdig don zelfmoordenaar verlossen. Vrouw Van Buggenhout welke in eenen breeden bloedplas baadde werd bij hoogdrin gendheid nfiar het gasthuis overgebracht, waar haai- toestand als zeer gevaarlijk ge oordeeld werd. Do moordenaar werd ter beschikking van net parket opgesloten.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1