HET ONVERSCHIL Vreesslijke brandramp 'T EEN EN T Nog liet geiieimziMig schip Vrsoseiijk ongeluk in de Noordzee. Een drama te Brugge. Bs provinciale haileteeriiigen Achttiende jaargang n' 141 Dinsdag 13 Juni 1212. m *1* 3D C3- 3E3 JLi ID tusschen de katholieke en de kristene syndikaten iuDuitschland Een viiiiooldrama te Antwerpen 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $ft- ij# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 723. TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0 60 3* bladz. (de regel) Ir. 0.50 4* biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Roklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht. herscel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 K2e Paus Sneeft gesproken In Duitschland bestaan er vijf soor ten van syndikaten. De socialistische, de liberale (een half dozijn), de onaf hankelijke, de katholieke en de kriste ne syndikaten. Sinds verscheidene jaren is er een hevig meeningsver- schil en meeningsgeschilgeschil dat is een schooner woord dan ruzie tusschen de kristene en de katholieke syndikaten. Wat verschil is er tusschen beide De eene zijn confessioneel, de andere interconfessioneel. Confessioneele syn dikaten zijn dezen waar enkel de katholieke werklieden worden in op genomen. Zij tellen ongeveer 50,000 leden, en hebben hun hoofdzetel in Berlijn de interconlessioneele syndi katen staan open voor alle kristene werklieden katholieken, protestan ten, joden, schismatieken, enz.; zij eerbiedigen de algemeene kristene voorschriften. De inlerconfessioneele syndikaten waarinde katholieke werk lieden in overgroote meerderheid zijn, tellen tusschen de driehonderd a vier honderdduizend leden. De voorstanders der zuiver katho lieke syndikaten zijn erg gebeten op de interconlessioneele vereenigingen, en laten geene gelegenheid voorbij gaan Om hen aan te vallen. Zoo waren nu eenige hoofden dier zuiver confessioneele beweging naar Rome getrokken, om naar 't blijkt hunne pijlen af teschieten op de kristene syndikaten. Juist wilde het lukken dat enkele weken nadien, de katholieke en de kristene syndika ten elk hun wederkeerig congres hielden. De katholieke syndikaten en ook de katholieke leden der kristene syndikaten zonden beiden een telegram van hulde en eerbied aan den Paus... Mgr Merry del Val, de Staats secretaris van PiusX, was gelast die telegrammen te beantwoorden. Beide groepen werden bedankt, doch de II. Vader voegde erbij dat hij geluk kig was te zien dat de katholieke syn dikaten, niet enkel den Paus gehoor zaamden in hunne zedelijke belangen maar zelfs zijn inzichten volgden in hunne stoffelijke belangen; aan de katholieken der kristene syndikaten zegde hij, dat ze voorzichtig moeten zijn in hunne aanraking met de andere kristenen. Hierdoor nu, is de hevige opschud ding ontstaan. De katholieke syndika ten werden onbeperkt goedgekeurd, de katholieken uit de kristene syndi katen ontvingen eene vaderlijke, be minnelijke waarschuwing. Ge ziet, er bestond geene reden om zoo hevig in gisting te komen. Maar ge weet hoe dat gaat, als twee legers tegenover elkander staan, maakt na tuurlijk ieder langs zijnen kant van de minste gelegenheid gebruik om zijn tegenstrever in de haren te zitten. Kleine zaken, nietige dingen kunnen soms onberekenbare gevolgen hebben. Zoo is 't ook hier het geval. Gansch Duitschland staat overend in den arbeiderswereld, en dit naar aanleiding van die niets officieel inheb- bende pauselijke telegrammen. Na tuurlijk bemoeiden de socialisten er zich mee. Deze waren in den derden hemel omdat zij van het gedacht wa ren van de katholieke syndikaten, dat de Paus de kristene, de interconfessio neels vereenigingen veroordeeld had. Van Duitschland sloeg dit gekijf over naar Frankrijk, Holland en natuurlijk ook naar België,bij zooverre dat M.P. Daens van Aelst ook meende er zijn advies, er zijn veto over uit te spreken. Zulke onnoozele mannekens zien ze echter in zulke ernstige zaken nog niet staan. De interconfessioneele vereenigin gen in Duitschland wilden bet fijn van de zaak weten, en zij vroegen te Rome om uitleg. Dat is nu geschied. Mgr. Heine, daartoe door den H. Vader belast, heeft thans breedvoeri ge verklaringen gedaan, en de inter confessioneele syndikaten volkomen gerust gesteld. In 1906 heeft de Paus de toelating gegeven aan do bisschoppen, zelf te beslissen welke de noodige bouding is die zij in hunne bisdommen moeten aannemen. Aan die beslissing is geen zier veranderd. De katholieke leden der kristene syndikaten zijn allen lid van de katholieke vereenigingen, waar zij op de hoogte worden gebracht en gehouden van hunne katholieke plich ten. Hoewel het verkeer met anders denkende geloovigen onbetwistbaar gevaarlijk is, komen zijdie dit gevaar ie boven komen, veel verhard, buiten- ewoon verstaald in hunne godsdiens tige overtuiging, eruit terug. Zoolang dus, besluit MgT. Heiner, zoolang de katholieke leden der inter confessioneele groepen voortgaan, met te handelen zooals zij nu doen, zoolang ook is er geen vrees dat de Paus hen zal veroordeelen of dwingen te veran deren Die afdoende, die uitdrukkelijke verklaringen zijn als een ijskoud stort bad teneergekom.en.op de ruzie-stokers te Berlijn en ook op de socialistische schrijvers, die reeds watertandden bij het gedacht, dat hun sterkste ..tegen strevers, de interconfessioneelen, zou den worden gekortwiekt. M, Daens vond het ook noodig zijn toestand te vergelijken bij die der interconfessioneelen. Doch hij had beter gedaan te zwijgen, want nu heeft hij andermaal zijn eigen zaak, zijn eigen doening, zijn eigen handelwijze veroordeeld. Hij viel uit tegen de ruziestokers,de scheurmakers van Berlijn. Heel goed wij doen het ook. Maar wat wij voor Duitschland doen, dat doen wij ook voor België. Wij bevechten uit al onze macht do scheurmakers in onze alge- meene nationale en grondwettelijke partij. En wie is daarin de allergroot ste, we mogen zoggen, de eenigste scheurmaker? Wie anders dan M. Daens M. Daens heeft dus zijn eigen zelve veroordeeld, en hij heeft wel gedaan wapens geroepen als de toestand het ver- eisclit. Houden de revolutiemakers zich kalm en bedaard, dan mag; ieder t'huis blijven maar willen zij het land overhoop slagen, dan natuurlijk dient de orde gehandhaafd en moeten onze vrienden door de schuld der roode woelmakers, optrekken. De onden^ijzenspensioe- nen. Het Staatsblad van Zaterdag meldt dat men bezig is do onderwijzerspen sioenen te herzien, om ze overeen te brengen mot de bepalingen der wet van 18 Mei 1912; de belanghebbenden zullen den opslag genie ten van af 1 Juli 1912. De herziening ge schiedt volgens de ord? van inschrijving, en de loopende pensioenen worden nog betaald volgens de gewone taks. doch de opslag zal bijbetaald worden, naarmate de herziening vordert. De nieuwe pensioenbrevetten zullen dan door de agenten der schatkist aan de belanghebbenden afgeleverd worden in rui ling van de oude. De nieuwe @t*oofherfogin V58M LtSTtembtlPtji Prinses Maria Ailelaïda van Luxemburg zal binnenkort den grondwettelijke!! eed. afleggen en alzoo voor goed de plaats innemen van baar onlangs overleden vader. Kaj kreeg heigene hij zou genomen hebben en was niet content.M. Jef Katholiek en Jan Kartel zitten samen aan tafel. De garcon brengt de plaat waarop twee stukken vleesch liggen, een groot stuk c.i een klein. M. Jef Katholiek bedient zich het eerst en neemt het groot stuk. M. Jan Kartel zegt Hetgone gij daar doet, is onbeschoft. M. Jef KathoNek antwoordt Wat zoudt gij in mijne plaats ge,daan hebben M. Jan Kartel. Ik zou het kleinste heb ben genomen... M. Jef' Katholiek.Dan moet go niet klagen g hebt hetgeen gij zelf zoudt geno men hebben. Een EstgeBsch vrouwken van I.OS jaar. Madame Jobocca Clark van Woodgroea is 108 jaar geworden. Die ge beurtenis is fel gevierd. Zij heeft 9 kinderen, daarvan is het jongste kind 67 jaar. Het zicht en het gehoor zijn nog opperbest bij het oud moedertje. Alle Zaterdagen gaat ze zelf haar pensioen ontvangen. Twee barer kinderen, een zoon en eene dochter, zijn zooals zij, gepensionneerd van den Staat. De oudste barer kleinzonen is 5S jaar. Hare achterkleinzonen zijn 25 tot 30 jaar oud daarvan is er onlangs eene getrouwd, en Madame Clark wacht met ongeduld op de geboorte van haren achter-achterkleinzoon. Dunkt u niet lezer, dat er tegenwoordig zoovele stokoude menschen komen. Moed dus, we hebben ook nog kans nog bijna 100 jaar te leven L\ Een geschenk uit Rsme. - De kleine prins Leopold heeft van wegen den Paus een geschenk ontvangen. Pius X heeft hem inderdaad, een zilveren kruisbeeld ge schonken, dat de Kroonprins overhandigt werd door den kardinaal van Mcchelen. Standkoetsen ts Brussel Het reglement wordt gewijzigd als volgt Het tarief der standkoetsen is uurkilome- trisch. Het taxi-toestel merkt gezamenlijk volgens liet bepaalde tarief, do sommen ver schuldigd voor den wachtenstijd en voor den afgelegd en weg De tarieven berusten op de volgende grondslagen die niet mogen veranderd wor den zonder voorafgaande toelating. Tarief I. Dagdienst. A). Per rit van min dan 1250 meters of ten hoogste per 10 minuten wachtenstijd fr. 0.75 B). Voor ieder daarop volgend deel van 275 nieters of 3 minuten wachtenstijd, fr. 0.10. Tarief II. Nachtdienst. Opleggeld fr. 0.50 per kwartier of begonnen kwartier gebruik. Binnenroepieig der kBassen. Sommige confraters melden dat de sol daten op 30 Juni woor zullen worden bin nengeroepen. Dit nieuws is minstens voorbarig. De sol daten zullen dan onkel worden onder de VAN ZEEBRUGGE. Het parket vanBruggo is Zaterdag namid dag opnieuw aan boord van het geheimzin- geweest. De Vos Bruges ligt nog altijd aan de ketens. De magistraten onderhoorden1 langdurig de leden der bemanning.alsook de Portugee- zen die zich aan boord bevuilden. Naderhand heeft liet parket de kisten doen aanslaan welke men verdenkt schietvoorraad te be vatten. De ontdekking van het komplot zou te wijten zijn, aan de onvolledige onderrich tingen welke men aan den kapitein had ge geven. De Vos Bruges moest het anker uit werpen huiten den omtrek der douanen en daar eene sleepboot afwachten, welke de wapens aan boord zou gehad hebben om ze over te schepen. Men had echter verwaarloosd den kapitein juiste inlichtingen te geven en toen deze de sleepboot niet zag, waagde hij zich lot vóór Zeebrugge. Alsdan viel hij echter in handen van de douaniers en don havenkapitein. Zaterdag avond heeft do kapitein van den Vos Bruges hot bevel gekregen een lading briketten in te nemen. Men weet niet waar heen hij daarmede moet. 8 slachtoffers. Omtrent een bootongeluk bij Ballum, in het gezicht der Sleeswijksche Noordzeekust, wordt het volgende gemeld. Een Deensche vereeniging uit Scherre- beck had een uitstapte naar Ballum onder nomen, waaraan ook talrijke families uit Wedstedt en Ribe in Denemarken deelnamen. Het gezelschap dat uit 50 personen be stond, maakte van uil Ballum niet een groole motorboot een tochtje op de Noordzee. Op den terugweg werd er in do nabijheid van Ballum in don mond der Helgeau geland. De inzittenden drongen daarbij allen naar een kant, met het gevolg dat het vaartuig- overhelde en ongeveer 20 personen in het water vielen. Ondanks de nabijheid van den oever is het water daar zeer diep, zoodat de meeste verongelukten, vooral de vrouwen en kinde ren, dieniet konden zwemmen, in de golven verdwenen. Eenige mannen sprongen van den oever onmiddelijk in het water en redden 7 vrouwen en kinderen. Acht personen kon den echter niet meer gered worden en ver dronken jammerlijk. Zondag namiddag, rond 4 ure, had er in een huis van de St-Jorisvest een vitriool- drama plaats. De vrouw C.., oud 35 jaar, woont sinds een 10-tal jaren niet een schrijn werker, oud 56 jaar, die van zijne vrouw gesclieideu leeft. Sedert eenigen tijd ontstond er gedurig twist in dit onwettig huishouden, zoodat de vrouw gesproken had don man te verlaten. De schrijnwerker, in woede ontstoken, greep eene flesch vitriool en wierp ze naar de vrouw, die aan hel aangezicht en de rech terhand verbrand werd. De heer adjunct Huylebroeck heeft den plichlige ondervraagd en hem ter beschikking van den heer Procu reur des Konioga opgesloten. TE BRUSSEL. Dcoden en gekwetsten. Zaterdag nacht barstte een geweldige brand uil in den kruidenierswinkel, Visitan- duiehstraat, 6, te Brussel, en gehouden door de vrouw Cerulus, wier man bediende aan den buurtspoorweg is. Mme Cerulus, oud 26 jaar, is moeder van een kind, oud 18 maanden. 6m 10 ure was de jonge vrouw, na haren winkel gesloten te hebben, slapen gegaan. Zij was vergezeld van hare schoon moeder, madame Wwe Ceru lus, geboren Elisa Bejner, oud 07 jaar, wo nende te Grimbergen, die eenige dagen bij hare kinderen was komen doorbrengen. Het was 11 3/4 ure, als Madame Cerulus ontwaakte, half verstikt. Een dichte rook vulde hare kamer. Het vuur woedde in den winkel. De jonge vrouw wekte hare schoon moeder, en liet kindje in hare armen nemende opende zij de deur harer kamer en nep om hulp. Do vlammen, aangewakkerd door eene hoeveelheid petrool en brandhout, hadden den eenigen trap aangetast, zoodat alle vlucht 'angs dien kant onmogelijk was. Op hetzelfde oogenblik ging de deur open van de voorkamer, uitgevende op de straat, be trokken door de eclitgonooten Daix-Perrant, waarvan de man 56 jaar oud is en de vrouw 49 jaar. Heer Daix had op het geroop der jonge vrouw de deur geopend. Deze laatste, die het kindje in de armen prangde, snelde binnen, denkende dat hare schoonmoeder zo volgde. Maar, o noodlot, de oude vrouw had in het gevaar alle bezinning verloren, daalde den trap af door de vlammen, terwijl lieer Daix, dio ook niet wist wat aanvangen, naar de hoogcre verdieping liep, hoopende zich langs de daken te redden. Buurlieden kwamen toegeloopen met bed delakens Mevr. Cerulus stond aan het ven ster en wierp haar kindje naar beneden. Het werd ongedeerd in een der lakens opgevat. Dan sprong zij zelf door het venster. Onder haar gewicht scheurden de lakens ea zij brak zich do ruggraat. In wanhopigen toestand is de ongelukkige naar het gasthuis gevoerd. Haar toestand is hopeloos. Mev. Daix sprong insgelijks door het ven ster en onderging hetzelfde lot als de vori ge. Zij bekwam erge wonden en kloog van inwendige pijnen. Zij werd ook naar het gasthuis gevoerd. De echtelingen Donnay-Boeykens, die de tweede verdieping betrokken, konden met hun twaalfjarig zoontje gered worden. De man kroop op, het dale van het nevenstaande huis. hielp zijne vrouw er over heen niet het kind en geraakte aldus veilig op de straat, De pompiers kwamen intuaschentijd tor plaats gesneld. Eenige minuten later waren zij do vlammen meester. Lang heeft men nog naar den heer Daix en Mevr. Cerulus-moeder gezocht. Men vond het verkoold lijk der vrouw in een der ver trekken. Eenige oogenblikken later vond men het lijk van den heer Daix. Beide lijken zijn naar het doodonliuis overgebracht. Om 1 uur kwam lieer Cerulus van zijnen arbeid terug en vernam dat het hij hem ge brand had. Over de dood zijner moeder en de verwondingen door zijne vrouw opgeloopen werd niet gerept. Zaterdag morgend slechts vernam hij wat er was gebeurd. Mev. Daix kreeg ook Zaterdag morgend kennis van de dood van ha reu echtgenoot, Een geheimzinnig drama bracht Zaterdag namiddag Brugge in opschudding. Vrijdag namiddag was aldaar ineen hotel een koppel afgestapt, dat zich had laten Inschrijven als echtgenooten Parent, komende van Parijs. Na een kort verblijf in hunne kamer gin gen zij samen wandelen en keerden rond 11 ure 's avonds terug. Zij begaven zich onmid delijk naar hunne kamer. Zaterdag morgend verklaarde eene dame, die de kamer naast deze der Parent's betrok ken had. aan een der bedienden, dat zij een korten twist gehoord had in do naburige ka mer. Men leende er echter niet veel aandacht aan. Toen het koppel echter 's middags aan tafel niet kwam om te middagmalen en ook 's morgends niet ontbeten had, kreeg iuon achterdocht. De patroon ging klippen, doch kreeg geen antwoord en bemerkte dat het sleutel- at, dicht gestopt was. Langs don koer was ook niets door het venster to zien, daar do storsen aan het vensterblad vastgehecht waren. De policie werd verwittigd en deze deed de deur der kamer openbreken. Een vreeselijk schouwspel bood zich voor de oogen der aanwezigen aan. Op het bed lag het lijk der vrouw nog gansch gekleed. Do ongelukkige was bij middel van een handdoek verwurgd geworden. Wat den man betreft deze lag ook dood ten gronde. Een dunne straal bloed liep uit eene wonde aan der. pols. Na zijne gezellin verwurgd te hebben, had de man zïcli de wonde veroorzaakt aan den pols en zich dan Strijchnine ingespoten. Op de lijken vond men geene identiteits bewijzen. De vrouw droeg schoone juweelen en in haar teschje vond men eene som van 50 fr. Do mac had geen geld in zijn bezit. De twee lijken zijn naar het doodonhuis overgebracht en het gerecht van Parijs is verwittigd. Zondag 16n Juni hadden op eenige plaatsen >g balloteeringen plaats voor de kiezingen van den provincieraad. Do kiezers hebben op die plaatsen voor een derden keer mogen gaan kiezen. Deze gedeeltelijke uilslagen veranderen niet het allerminst aan den alge- meenen toestand en zijn uitgevallen gelijk iedereen het had voorzien. Op de plaatsen waar de katholieken in balloteering kwamen met de socialisten, daar werden deze laat steil gesteund door de liberalen, en daar waar do liberalen moesten kampen legen de katholieken, daar kregen de kartelliberalen ook de hulp der socialisten. Wij geven hieronder de uitslagen Te Gent Dank het complot der liberalen en socia listen werden gisteren door do katholieken nogmaals de stemmen behouden die zij in de kiezingen van 9 Juni hebl)&n bijge wonnen, doch zij konden natuurlijk niet open er do volstrekte meerderheid te halen. In hel eerste kanton behaalden de katho lieken op 9 Juni 5384 st.do lib. 5298 St., de soc. 4401 hij de ballotteering hebben do katholieken 5384 st., de liberalen gesteund door al de soc. 9420. In het 2° kanton hadden op '9 Juni de katholieken 6530 st., de lib. 6014 st., de soc. 3097 st. nu de kath. 6195 st., de lib, met de soc. 8903 st. Inliet 3* kanton hadden op 9 Juni do kath. 6971 St.. do lil). 4017 en de soc. 5215 nu de kath. 7471, de soc. geholpen door do lib. "8468. - De katholieken winnen nog 500 stemmen hij, en 200 liberalen hebben zich bovondion onthouden. In de 3 kantons behalen de kath. ongeveer 19350 st. de lib. 19323 do soc. 8408. In vorige jaren hadden de kath. bij deze kiezing in de 3 kantons 14877 st. de anti klerikalen 26.102 nu hebben wij meer dan 19000 st. en do anlikl. 27000. Ledeberg 2 kath. en 1 lib. zijn gekozen. St# Jans-Molenbeek De 5 lib. komen or door tegen de soc. Laekcn De 3 lib. gesteund door de soc. winnen liet op de kath. Leuven Hot kartel wint het op deltath. Andenne Katholieke zegepraal. De 2 uittredende liberalen vliegen buiten jen worden vervangen door Z katholieken.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1