Laffe moordaanslag OORLOG T EEN EN 1 ANDER EEN HONDERDJARIGE Vreeseiijke misdaad naliij Toulouse. Achttiende jaargang nr 142 Woensdag 19 Juni 1912. <p «Is ID .^l C3-IO X_, BestuurderJ, Van Nuffel-De Qendt. EEN PILLEKEN tegen de razernij van sommige Aalstersclie liiierale politiekers te Belcele-Waes EENE DANSZAAL IN BRAND Verscheidene slachtoffers Het geheimzinnig drama te Brugge. 2 CENTIEMEN HET NUMMER DE VO ■EN; jaar 8 franken. ABONNEMEN ZeS maanden 4 franken. Een Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAftF, 4 uren 's avonds. 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <i» 72S, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 72S. TE AALST OKerlcstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot:4 M. reg.) fr. 0 60 3e blaaz. (de regel) Ir. 0.50 4® biadz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aanaon. (perregol)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) Ir. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Sinds twee jaar dat de Volksstem toestaat, hebben we nog nooit bet libe raal weekblad van Aalst, met zooveel genoegen en hartelust gelezen als deze week. Het nummer van 16 Juni is kostelijk, en is als bet laatst dagteeke- nend certificaat van wellevendheid, voortreffelijkheid en voornaamheid af geleverd voor en aangekondigd -aan de beeren schrijvers van dit blad. Onze lezers herinneren zich voorzeker ons hoofdartikel van 12 dezer, waarin wij op.voorbehouden hulde brachten aan de gendarmen, aan de policieagenten, aan de soldaten, aan de burgers, die gevallen waren onder de slagen, de schoten of de kogels van de revolution- nairs. Ai wat wij hierover schre ven, houden wij staan zoolang niet is bewezen, dat de feiten die we aanhaal den, onecht zijn, •De heeren liberalen vragen echter de namen der gendarmen en der poli- cieagenten die zouden gekwetst zijn... We Lebben ook gesproken over de ge kwetste paarden hoe komt het, dat die heeren daar ook de namen, de 'dikte, de grootte en de kleur niet van vragen?..Deliamen der gewonde poli- cieagenten kunnen wij niet geven doch er is gemakkelijk raad. Schrijf een briefken aan liberaal Stroom van Antwerpen, die heeft zelf een sabel houw ontvarigen van een gekwetsten agent De I andere getroffenen zijn naar bet verpleeghuis gebracht, en we zetten de liberale schrijv-ers aan hunne namen te vragen in 't Elisahethgast- huis te Antwerpen. We zouden zulks zelf wel doen maaT die heeren zullen werstaan, dat wij de courtoisie niet al te ver mogen drijven. Wat de namen betreft der gekwetste gendarmen, zoowel deze van Luik als van Verviers, daarin mogen onze te genstrevers gerust zijn zij zullen die namen ten beste krijgen tijdens de in terpellatie in de Kamers. Wij raden de liberalen aan van cle gelegenheid gebruik te maken om hun gekozene, M. Rens, te verzoeken, desnoods, die namen zelf aan don minister.te vragen. Zoodoende bewijst M. Rens een dub belen dienst hij zal voldoening geven aan de grimmige nieuwsgierigheid fijner pardjgenooten, en tevens aan handsvol kiezers laten weten dat Inn ook leeft in de Kamers Te Schelle is een katholieke jonge ling door een. troep antiklerikalen aangevallen en zoo erg geslagen dat hij 's anderendaags, ten gevolge der ont- vangene wonden,bezweken is. De libe ralen van Aalst hebben niet weinig toupet, zij vragen ons de namen der gekwetste gendarmen welnu, zoo gauw wij de namen zullen hebben ont vangen, zullen wij ze onverwijld he kend maken doch 't is niet genoog te vragen, men moet zelf ook geven en daarom dagen wij onze deftige, onze eerlijke, onze rechtzinnige, onze waar- heidslievende (of hoort ge niet goed liberalen uit, ons dien doodgeslagen liberalen jongeling van Schelle eens met naam en adres te willen noemen. Wij weten op voorhand dat .de libe rale grootspreker heel benauwd en be deesd zijn nijdigen hek in zijne blauwe pluimen zal houden... En dat heeten die heeren, politiek voeren Ja, waarachtig,ze zijn deftig;we gaan er een voelend, een tastend, een klin kend een allerbeste bewijs van geven. Wij, of de katholieken, worden uitge maakt in 't eerste artikel voor laffe leugenaareene bende kris lelijke opge voede boerenrekelskatholieke apache laffe broodschrijversgij maakt apa chen van uwe kiezersde moordenaars van den vriend Borremanuwe Jesui- tenscliolen, waar men de hinders niets anders dan haat en nijd inpompt schoelies, bende straatschuimers aan gevoerd door geestelijken al de eerloo- ze misdadigers voortgebracht door klerikale scholen en die allen tot de katholieke partij behooren enz. enz., Ai deze deftigheid staat zwart op wit te lezen in een artikel van 54 volle o 1 halve regels druk. Drie kolommen verder overtreffen de liberale schrij vers hun eigen zelve; het grootste vischwijfis er een kerste kind hij. Ditmaal is het schrijven vooral op ons gemunt. Luistert Die gazetten worden opgesteld door echte schavuiten, van het soort dat met den naam pevsschavuitenwordtbestem- peld. Betaalde inktkoelies, vreemde luizen, gelukzoekers, weggejaagden, afgestelden, goed-voor-alles mannen dat, beste liberale schrijver, dat is een eeretitel, daarin hebt ge u misspro- kenKlerikale kleppers, die het vuil klerikaal werk verrichten, voor eenige stuivers daags den veraclitelijken stiel uitoefenenreekels die hoon en venijn spuwen, per siloten, afstootelijke beun hazerij de schurkerij hunner betaalde pers penneslavenEn nu maken zij ons van journalist, meetingist en dan worden we: Plaatskensjagers, onnoozelaars, janhagel, oud-veroor deelden. Moet m en zich niet afvragen of de klerikale partijde echte partij niet is der ËbasssiieteEl. Persscha vuiten en Bonnotsmeelingïsten....» Welnu, vrienden, wat dunkt er u van Kunt ge een volmaakter visch- wijf aantreften in gansch België Als ze ooit een roepster-vischwijf in stadsdienst van doen hebben, dan stel len wij de kandidatuur voor van dezen liberalen en welopgebrachten heer hij weze dan advokaat, notaris of professor. We zijn overtuigd dat ons kandidaat-vischwijf met algemeene stemmen en met de felicitaties van gansch het arrondissement Aelst,geko zen zal worden uitgeroepen, zonder le moeten overgaan tot eene geheime stemming. Maar neen, laat ons liever heel ernstig zijn. Zouden onze Ae'lstersche schrijvers niet goed doen, niet voor ons, hoore maar voor hun eigen hooge persoonlijkheid, zoo spoedig mogelijk hij 4en apotheker, om een Gaimant te loopen Doen zij het niet, dan riskeer en ze, tien tegen een, kortelings met 2 witte paarden naar Gheel te worden gevoerd. En dat, dat ware eene kolossale ramp voor heel de Stad Aelst Een JubiBeucai uan 50 jaar 2Ï©k. Tegenwoordig wordt alles ge vierd, tot zelfs de .ziekte toe, zooals ge gaat zien. Mejuffer Verbraecke van Lokeren iè over enkelo dagen gestorven. Zij was 76 jaar oud. Van af haar 16 jaar lag zij ziek op haar 'bed gekluisterd. In 1902 vierde zij het gou den .jubileum barer ziekte immers zij was al 50 jaar ziek. Zulk jubileum zullen niet vel-e menschen haar benijden. KDe nisjttarbeËdiers etn de me taaEbewerkers igi üeEgië. In de koolmijnen werkten er in 1901, 13-1092 personen in 191*0,143701 Sn de metaalmij- nen en gieterijen in 1901, 1196 in 191Ó, 364 in de groeven in 1901, 37270 in 1910, 35711 in de hoogovens, in de ijzerfabrieken en staalgieterijen, in 1901, 22908 in 1910, 31247 in de zinkfabrieken, in 1901, 5771 in 1910, 7745 in de loodfabrieken, in 4901, 1282 in 1910, 1848. Te zamen iu 1901, 202520 personön in 1910, 220585. Hoeveel werd er voortge bracht. In 1901 in de koolmijnen voor 338,274,700 fr. in 1910 voor 348,876,650 fr. in de metaalmijnen en gie terijen, in 1904 voor 1,541.050 fr. in 1910, voor 734,900 fr. in de groeven, in 1901, voor 53.874,680fr.; in 1910 voor 66,41S,720 fr. Totale waarde voor de uitliaalnijverheden in 1901 T-oor 393,690,430 fr. in 1910 voor 446.030,270 fr. Voor de metaalnïjvèrheden in de smolle- rijen in 1901 voor 47j254,100 fr. in 1910 120,160,700 fr. afgewerkte ijzers in 1901 voor 55,175,880fr.; in 1910 voor.39,493,650 fr.;afgewerkt metaal, in 1901 v. 71,870,410 fr. in 1910 voor 103,540,900 fr. lood in 1901 voor 5,848,900 fr. in 1910 voor 13,462,800fr.zilver in 1901 voor 19735300 fr. in 1910 voor "27,753,800 fr. ©3*©we S>©SGfoèg§di®5iBBg[ ftegemj eeta afgescSïewrdesï socialist:. In Doornik was er een socialist afzonder lijk opg-ekomen. Het Parket heeft nu den voorstellingslijst van dien kandidaat aange slagen. De socialist is beschuldigd van op zijn lijst valsche liandteekens van kiezers te hebben gezet. ftleetf* dan 8 msUaoen voor Z0j2ïe fcandadatu&uv M. Roose velt heeft tot hiertoe voor zijn verkiezings veldtocht zoo maar de kleinigheid uitgegeven van meer dan 8 millioen. De minste rede voering, gedaan ten voordeele zijner kandi datuur, wordt betaald tegen 500 fr. Sapristi! moest men hier 500 fr. per redevoering geven, ge hoort er nu al zooveel maar dan zoudt g'er nog een ander spel van heieven. In België worden meest al de redevoeringen gratis voor niet gedaan, ten minste in de katholieke parjij. Bij de socialisten heeft rnen aleens gehoord.dat M. Anseele zich ook 'koninklijk laat betalen voor de openbare woorden die vlooien uit zijn koninklijken mond. Qasne vs^stspkóngen te Uiissingen. Als gevolg op de reis door koningin "Wil helmin a gedaan naar Parijs,moet deHollandsche regeering hebben besloten geene versterkingen op te richten te Vlissingen. We zullen afwachten en zien wat er van aan is. Een bediende wssn kening Leopold EL kandidaat deaa s©- CfleSËBS'&eïB. De plaats van socialistisch senator is opengevallen te 'Brussel.Tusschen de mannen die zich voorstellen in den socia- lislischen ho'ofdraad, wordt genoemd Gezel Botflanger, oud-chauffeilf van' koning Leo pold II en socialistisch gemeenteraadslid van Vorst hij Brussel*. Gezel Boulanger staat aan 't hoofd eener garage van automobiels. De' gezel, die ook antikapitalist is, bezit zelf niet veel min dan een volle millioen I -vAA- t& F'arijs Zondag nacht was het aan de Billancourt- brug volle feest, toen een tiental dronken kerels het in het hoofd kregen, zich op limi ne manier te vermaken. Zij haalden huune revolvers te voorschijn en begonnen op de menigte te schieten. Onnoodig le zeggen dat eene algemeene vlucht het gevolg was dezer beestachtige schurkenstreek. Toen de plaats geruimd was. trokken de schurken langs de Jean Jacques Rousseau- «traat. Nabij de -statie ontmoetten zij een jongeling die zich naar de BiLlancourtbrue begaf. Nu richtten zij hunne revolvers op don jongoling en de arme ongelukkige stortte 'ten gronde, door verscheidene 'kogels in de borst getroffen. Hij bleef op den slag dood. Twee policiemannen die op het gerucht der vuurschoten tor plaals snelden, vonden het lijk van den ongelukkige op de straat liggen. Het slachtoffer, schijnende ongoveer 25 jaar oud, had geene identiteitspapieren in zijn bezit. Het lijk werd naar liet d-ooden- huis overgebracht. Men heeft de laffe moor denaars nog niet teruggevonden. Maandag werd alhier met buitengewonen luister de honderdste verjaring gevierd van DONATUS VOGELS. Reeds van Zondag namiddag was er veel leven en beweging op den volkrijken wijk Duizend-Appels waar de kloeke ouder ling bij zijne gehuwde dochter woont. 's Avonds werd het jubelfeest door kanon- geschut en klokgeluid aangekondigd. Maan dag morgend, bij de eerste klaarte, was reeds gansch de gemeente te been. Elk buis werd versierd en bevlagd welgepaste jaar schriften en dichten hingen aan ieder wo ning. De gebuurte van den honderdjarige was vooral prachtig versierd. Om 9 4/2 ure begaf zich een stoet kerk waarts. Donatus Vogels zat in een rijtuig, omringd van zijne dochter, liaren echtge noot en kinderen. Op gansch den doortocht werd de jubilaris luidruchtig toegejuicht. Om 10 ure werd in de parochiale kerk een plechtige mis van dankbaarheid opgedra gen. Do kerk was stampvol. Na do godsdienstige plechtigheid, werd de honderdjarige op het g*emeen'tehuis ont vangen. De lieer Burgemeester Van Dam me, omringd van zijne schepenen en raads leden, hield een welgepaste aanspraak. In naam der gemeente bood hij den jubilaris een geschenk aan. Bloemtuilen werden hem ook geschonken. Toen Donatus Vogels liet gemeentehuis verliet hieven al de schoolkin deren der gemeente een feestlied aan. De ouderling was hierdoor zeer ontroerd. Die hulde hem gebracht door honderde knapen en meisjes, trof hem zoo zeer dat hij tot tranen toe bewogen was. Om 12 1/2 ure werd bem een feestmaal aangeboden waar al zijne familieleden, de overheden en liet feestcomiteit aan deel namen. De lekkere spijzen schenen den hon derdjarige goed le -smaken. Hij heeft nog een bijzondere goede maag en is groote liefheb ber van spek. Tijdens het feestmaal vertelde hij het volgende anelidotje Ik woonde eens bij nen boer, waar ik weinig spek kreeg. Ik kloeg er over maar de boer antwoordde mij, dat rapen ook spek waren. Eenigen tijd nadien stonden wij te dorschen in de schuur. Er liep eene kat op liet dak en ik zegde tot den boer Kijk een haas. w De boer loech mij uit en zegde Hel is eene katwaarop ik bem zei Indien ge niet zegt dat het een haas is, trek ik er uitm De boer vreezende dat ik mijn woord zou houden zegde dan dat het een haas was en 'k antwoordde In den tijd dat de rapen waren spek Moest ik houden mijnen bek Maar nu dat de katten zijn hazen Vaag ik mijti broek aan de bazen. Tijdens de maaltijd zong Vogels ook een lied uit den lijd van Napoléon. Namiddags was de toeloop van volle buitengewoon groot. Eene grootscne betoo ging had rond 4 ure, voor het huis van den honderdjarige plaats. De in uzi eken van Bel- cele, Sinay en Waasmunster g-aven beurte lings een concert ter zijner eere. Gansch den namiddag ontving den éeuwo- ling bezoeken van talrijke vreemdelingen. Allen waren verwonderd, zoo een kloeke ouderling te zien, die hónderd jaren achter den rug hooft. Talrijke geschenken werden hem overhandigd, 's Avonds was de wijk Duizend Appels prachtig verlicht. Wij wenschen den braven ouderling nog vele jaren. Te Muldange, op de Fransch-Luxemburg- sche grens, was het Zondag kermis en ter dier gelegenheid was het in verscheidene herbergen bal. Rond 41 ure viel in eene danszaal eene peüoollamp ten gronde. De lamp ontplofte en de brandende petrool spatte in alle richtingen, de kleederen van een tiental dansende paren in brand steken de. Meest al de andere jongelieden namen de vlucht. Eenige moedige geburen, ziende dat de vlammen weldra eene groote uitbreiding zouden nemen, liepen emmers water halen en gelukten er zoo in het vuur uit te dooven en de slachtoffers nog te redden. Verschei dene meisjes hadden ech ter zulke erge brand wonden bokumen, dat bun toestand hopeloos Allerhande geruchten doen de ronde over het geheimzinnig drama, dat Zaterdag ineen hotel ontdekt werd. Sommigen wilden in het -drama een ver band .zien met de zaak van het verdachte schip, dat le Zeebrugge aan den haak ge legd is. De vrouw en de man wier lijken in bet hotel te Brugge gevonden werden, droegen dezelfde hoeden als de Portugeescbekonings- gezinden, welke thans te Zeebrugge bewaakt worden. Men schijnt thans de meening toegedaan, dat het lijk van den man, wel dat zou kun nen zijn van den aanleider van liet komplot. De opsporingen om de identiteit der Iwee personen vast te stellen, zijn tot hiertoe nog vruchteloos gebleven. Uit de lijkschouwing is echter nu ook ge bleken. dat liet in 't geheel niet zeker is, dat de vrouw door den man vermoord werd. De lijkschouwing heeft namelijk bewezen, dat ook rond den hals van den man oen fijne zakdoek was gebonden en zeer diep was door gedrongen. De handdoek, welke rond den hals der vrouw toegesnoerd was, was in strop ge maakt, zoodat liet heel wel mogelijk is, dat de vrouw zich gezelfmoord lieeft na haren gezel tijdens zijnen slaap verwurgd te hebben. Men heeft tot hiertoe niet met zekerheid kunnen vaststellen, of de doo'd van den man niet door de inspuitingen veroorzaakt werd. Maandag namiddag heeft het parket van Brugge twee brieven ontvangen, een uit Antwerpen en een uit Brussel, waarin signa lementen werden opgegeven van verdwenen personen welke wel de helden van het drama van Brugge zouden kunnen geweest zijn. Eene vergelijking met de lijken bewees echter dat deze de vermisten niet waren. Maandag namiddag is een nieuwe zendiBg schietvoorraad toegekomen voor den Vos Bruges. Evenals de vroegere zendingen werden ook deze wapenen aangeslagen. 250 Portugeezer» loopen nu in de stad Brugge rond. Het zijn jonge, kloeke kerels van 17 tot 25 jaar oud. Allen bijna dragen eene korte vest met band in de lenden en eene korte broek zij dragen gele laarzen. Op hun hoofd staat een grijs hoedje van eigenaardigeu vorm. Het parket van Brussel beeft talrijke agenten gezonden, om de gasten van nabij le bewaken. Velen hunner weiden gisteren ondervraagd. Hunne verklaringen worden nochtans streng geheim gehouden. Hot onderzoek duurt voort. Een ontaarde zoon vermoordt zijne ouders om hen te bestelen. Sinds Donderdag laatstleden, waren de echtgenooten Albus, landbouwers te Aucam- villo, hij Toulouse, door hunne geburen niét niet meer gezien geworden. Zondag werd de policie verwittigd welke zich ter plaals begaf en de deur deed open breken. In eene kamer, palende aan de keu ken, vond men de lijken der heide ouderlin gen. Dat van den man lag midden in de kamer, met verbrijzelden schedel uitgestrekt in eenen breeden bloedplas. Dat van do Y-rouw lag op bet bed. De ongelukkige was ook den schedel ingeslagen en het bed was doortrokken metbloed. De moordenaar moest met eene ware razernij geslagen hebben, want op de muren en zelfs ^ot op de zolde ring was het bloed gespat. Het wapen waarmede de misdaad gepleegd werd, was spoedig gevonden, namelijk eon groote zware knuppel. Diefstal was de drijf veer der misdaad geweest. De policie verwittigde bet parket, dat een onderzoek opende. Lang duurde het niet, of de vermoedens vielen op den zoon Albus. Deze was Donderdag te huis gezien geworden en sinds dan spoorloos verdwenen. Ongeveer eene maand geleden, werd eene diefle van 800 fr. gepleegd ten nadeele der echtgenooten Albus. De dader was niemand anders dan de eigen zoon der landbouwers, een 32jarige leeglooper. Deze verzocht eenige dagen later den burgemeester der gemeente, bij zijne ouders voor liem lo wil len tusschen komen, ten einde hunne vergif fenis te verkrijgen. De ouders vergaven aan hunnen misdadi- gen zoon en namen hem wederom op. Zulke moest hen weldra het leven kosten. Zondag nacht werd Albus aangehouden. Hij beweerde te Toulouse naar werk gezocht te hebben. In zijn bezit vond men eene som vau 500 fr. waarvan hij de herkomst niet kon aanduiden. De vermoedelijke moordenaar scheen ech ter ter neer geslagen en na eene nauwkeu rige ondervraging bekende bij zijne ij selijke misdaad. De schurk is opgesloten. TUSSCHEN ITALIË: EN turkyë: Eene groote Turksche overwinning. Het ministerie van Oorlog te Constantino- pel, deelt het volgende verslag mee over het gevecht van 16 Juni nabij Homst, waarvan ieder aanneemt wat hem belieft Tc Turken en Arabieren vielen in twee kolommen twee belangrijke Italiaansche versterkingen aan en gelukten er in, na zeven uren strijd, al de verdedigers dezer stellingen in de pan te haken, een vaandel en eene groote hoeveelheid wapens en wa- penvoorraad te bemachtigen en twee kauon- nen te vernietigen. Eene tweede kolon rukte vooruit tot tegen de kust, viel een Italiaanse!» kamp aan mid den der palmboomen en doodde een groot aantal vijanden de andere namen de vlucht in de versterkingen. Do Italiaansche bezettingen van Homs en Markad deden oen logenuitval, maar werden verscheidene maal afgeslagen. Daar de steden Homs, Markad en Sidï Bark onder de bescherming der Italiaanscha

De Volksstem | 1912 | | pagina 1