OORLOG Hoe de iiberalen van Aalst politiek voeren 'T EEN EN 'T ANJER ter öosd veroordeelt! Vreeselijk spoorwegongeluk. Christen SyMikaal Congres Vreeselijke spoorwegramp "5 1) C3r 33 jÊL. JU Eens Qiftmengstar Vreesoiijk drama in de Italiaansche Alpen 30 Juni 1 Juli 1912. Eene reeks erge ongevallen m de dokken te Antwerpen. Achttiende jaargang nr J43 2 CENTIEMEN HET NUMMERDonderdag 20 liimi 19>2« ABONNEMENTEN! Zss maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. üS> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. f£» EUREELEN TE AALST 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuf'f'et-Be Qendt. TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo, 723. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® bladz. <de regel) ir. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Keklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd n ieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Oe katholieke menschen, het werkende volk van Haaitert, worden schandelijk, afschuwelijk beleedigd. AVe moeten gaan denken dat niet eene vijs, maar dat al de vijzen zijn losgeraakt in de hersenpan van de heeren schrijvers der Volksgazet van Aalst. De onnoemlijke aanvallen van 9st'° Juni op de welkende en vlijtige bevol king van onze stad, staan geboekt en zullen ten gepnsten tijde helpen om de liberale politiekers in den gror.d te doen zakken van schaamte, wanneer wij hun hunne eigene vuilnis zullen opdienen. Na het volk is de beurt aan ons gekomen, en we moeten het woord gebruiken dat enkel in staat is de za ken weer te geven gelijk ze zijn de heeren liberalen hielden in hunne geschriften gelijken tred met hunne politieke waardigheid en wierpen daarom met volle karrevrachten drek we vinden geen gepaster woord om hunne voorlbre.ngst van scheld- en las terwoorden te betitelen naar onzen persoon. Doch wij zijn niet beter dan ons volk wij willen niet beter bedeeld zijn dan ons volk wij staan onafge broken aan de zijde van ons volk om al zijne rechtmatige, al zijne ware be langen met hart en ziel, met lijf en goed te verdedigen en voor te staan; en juist daarom zijn we zoo gelukkig, te zarnen met ons eerzame, ons kloek moedige, ons vlijtige, ons treffelijke, ons beminde werkende volk te hebben mogen deelen in den ongehoorden smaad, in de verfoeilijke beleedigin- gen, ons allen, door de propere libe rale heeren toegeworpen in het officieel orgaan der liberale partij van het ar rondissement Aalst. Na het volk van Aalsi is de beurt gekomen aan de buitengenreentens, en de eer van den smerigsten liberalen laster të hebben opgeloopen, komt toe aan het volk van Haallert. Onze vrien den var. Haaitert hadden er ook aan gehouden wie hield er niet aan den weergaloozen zegepraal onzer beminde partij te vieren, en zij hebben een optocht gehouden door de straten der gemeente. Luistert nu hoe het officieel liberaal orgaan dien optocht beschrijft Een stoet van dronken wijven, weg- gejaagde soldaten en andere lieden, die maar 's Maandags mogen kiezen, ver- ders eenige dozijn zatgemaakte slaaf- kens. Tot diep in den nacht hebben die kerels de gemeente in rep en roer ge- 7> zet. Onze ridderlijke tegenstrevers Eijn zoo laag gezonken daj^J niet eens do damen en de vrouwen nebben ont zien in hun onnoembaren lasterveld- tocht. De meiden van die deftige heeren zoo schrijven zij, en zij onderlijnen bet woord deftig en Madammen en Jufvrouwen die op kermis geenen flikker mogen slaan in eene danszaal,en met den kleeren moeten thuis zijn, hebben nu in regen en modder mogen huppelen en dansen tot rond middernacht. Over die slemppartijtjes zullen onze zwartjes niet preeken Wij vragen aan de gansche bevol king van Haaitert Wat is uw gedacht van de fijne, de chikke, de elegante,de groote menkee- rett van de antiklerikale partij Gij, mannen van Haaitert, gij zijt zatge maakte slaven weggej aagde soldaten, of andere lieden zonder naam uwe vrouwen, uwe dochters, dat zijn nog enkel dronken wijven Gij hebt slemppartijen gehouden, waarover de priesters zouden moeten preeken het moet dus wel verschrikkelijk zijn het kwaad dat gij hebt bedreven. AVij zijn overtuigd dat bij het lezen van zooveel vuiligheid, zooveel mod der en slijk, geworpen met wilden, razenden haat door onze zoo deerlijk geklopte antiklerikalen, we zijn over tuigd dat vele lezers van verontwaar diging zullen opsprifigen,en mogel'ilt, knarsetandend, loon zouden willen geven naar werken aan die bezwadde- raars van onze kinderen, van onze dochters, van onze vrouwen, van onze mannen, van gansch onze familiëa. Doch,dit moet,dit moogt gij niet doen. Laat de goddeloozen hun gal en venijn maar uitstorten; laat hun slechte po litiek stikken in haar eigen modder poel de haat en de nijd zijn twee zaken, die hun opperbest passen. AVij gaan voort,tegen don lalsten en laagstel] haat, de zuiverste en hoogste liefde te stellen, de liefde tot onsVolk, de liefde tot ons Vaderland, de liefde tot de Kerk, de liefde tot het Kruis Het zou de beleedigers, de belagers een troost kunnen zijn, indien zij iet of wat schaduxve konden werpen om onze gelukszon, daags na den verwoeden kiesstrijd. Ja, beste, brave beeran liberalen, alles wat we kunnen, willen we doen 0111 uw beproefd en bedroefd politiek en fanatiek hart te verzachten, maar u den troost geven ons kwaad te zien, of kwaad te krijgen, daarin -zult ge niet lukken, zelfs in geen honderd jaar J De strijd is geweldig, is hard nekkig, is heldhaftig geweest; wij heb ben met het bewustzijn van liet onme telijk gevaar dat ons dreigde, met de volheid van de getrouwheid aan land, taal en volk, dat ons bezielde en bezie len blijft, gewerkt, gekampt en ge vochten de triomf is verbluffend, alles overtreffend, weergaloos geweest en hij zulken triomf is er enkel plaats in ons hartevooreeneonstuimige, onstelp- bare geestdrift... Gaat dus voort, als 't u lust, met uw grijnzen en grinni ken; wij gedenken het Turksch spreek woord De honden rassen, maar de karavaan trekt voort. De bassende honden, 't zijn de ra zende, dejankende, de huilende anti klerikalen de karavaan, het is de katholieke partij die vreedzaam, be daard maar toch krachtdadig, haar zegetocht volvoert, te midden van liet gejuich en gejubel van gansch de orde lievende bevolking. Woöp f3e slssclafrotfffeps. De roodèn vati HenegouAven hebben een inschrij- vingslijst geopend voor de slachtoffers van den oproer van vorleden Aveek. De Jour nal de Charleroi; maakt den Ist011 lijst be kend Jules Deslróe 20 fr. Paul Pastur 20 fr. Jules Gustave des Essarts, elk 10 fr. Georges Louis den Essarts 5 fr. Auguste Biernaux 10 fr. Emile Guyaux 5 fr. Robert Feslor 2 fr. Alfred Lombard 5 fr. In 't geheel en in 't gros, de formidabele som van 97 fr. En dat door 10 van de vetste volksmenners van ons land. mannen die volop in de schoone plaatskens binnen zijn geraakt, waarlusschen niet min dan vier verschillende des Essarts Ja, voorwaar, die mannen zien bet volk geerne, maar komt om den bliksem niet aan bun portemonnaie, want dan zakt de volks liefde tot dicht tegen zero. !3@eweeB Bset cgerogeflfte, hef ffa'waf esi de Oegaameca kosiera, Het gevogelte kostte op do markt te Brussel Een vet Brusselsch kieken, 6,25 fr. tot 7,75; een gemiddeld aangevet Brusselsch kieken 5.50 fr. tot 6 fr. Een graankieken, 1,25 fr. tot 3,25 fr. Duiven. 0,90 fr. tot 1,10 fr. groote poeiies, 4,25 fr. tot 5 fr. middelmatige poelies, 2 lot 3,50 fr. Het fruit en de groenten De kersen 0,75 fr. tot 2.40 fr. zwarte rozijnen 1.70fr. tot 2,90fr.; wittorozijnen l,50fr.tot 3.20fi\; inlandsche tomatten 1 fr. tot 1,40 fr. vreemde tomatten ,0,50 fr. tot 0,70 fr. appelen 0,70 tot 1,40 i'r. ananassen 5,50fr. tot 7 fr. 't stuk meioenen, 4,50 fr. tol 8 fr. Erwten 0,30 fr. tot .0,50 fr. den kilo fijne snijboonen 1,20 fr. lot 2 fr. groote snijboo- nen 0,70 fr. tot 0,90 fr. Inlandsche wor telen (peen) 0,18 fr; tot 0"~ fr. de doos. Rornoinscbe, 0,20 fr. tot 0.J0 fr. 't Jffuk. Inlandsche aspergiën, 0,80 fr. tot 1,20 fr. de doos. Fransche, 1,20 fr. tot 1.60 fr. de doos. Aardappelen van Duinkerke 0,20 fr. tot 0,22 fr. den kgr. Lange Italiaansche, 0,26 fr. tot 0,28 fr. den kgr. 2wajg=cca3|p6s. In Frankrijk zal binnenkort bij do spoorwegen iets nieuws worden ingevoerd, dat door veel personen met vreugde zal worden begroet. De Figaro deelt mee, dat het bestuur van den Westerspoorweg besloten heeft, den 2Ce van deze maand ook wagons voor niet sprekers in te richten en wel in hoofdzaak op de lijn Parijs-Nantes. Menschen, die niet gesteld zijn op de kletspraatjes van hunne medereizigers, wor den dan in do gelegenheid gesteld, de reis in zwijgend gezelschap af te leggen. Een daglooner van Valengay. nabij Cha- teauroux, August Saulas genaamd, had eenigen tijd geleden zijne vrouw verrast, toen zij hem met een muldersgasl bedroog. Saulas schonk zijne vrouw, welke hij zeer beminde, vergiffenis, docli dit beviel de vrouw in 't geheel niet. Haar man hinderde haar te veel en hij moest verdwijnen. Zekeren avond, in de maand Maart, mengde zij eene goede hoe\'eelheid arsenic in zijne soep en twee dagen later bezweek Saulas na een vreeslijken doodstrijd. Het gereoht bemoeide zich echter met de zaak en vrouw Saulas werd aangehouden. Gisteren verscheen zij voor het assisenhof van de In'dre. Hot hof bevond haar plichtig aan beraamde moord en weigerde haar de verzachtende omstandigheden. Diensvolgens word de helleveeg tor dood veroordeeld. De gebroeders Yincente en Antonio Zando, 33 en 23 jaar oud. wonende in de bergen nabij de Oostenrijksche grens, werden sinds eenigen tijd door de gendarmen opgezocht, om eene gevangenisstraf uit te doen waartoe zij veroordeeld Averden wegens een gevecht. Zij verscholen zich echter in de bergen en konden maar niet gevat Avorden. Zulk leven moede, keerden zij Maandag- naar de hut van Vincente terug. De vrouw van Vincente, die daags te voren van een zoontje bevallen was, lag erg ziek te bed en daar zij, gezien haren toestand, weigerde met haren echtgenoot en haren schoonbroeder le vertrekken, trok Vincente een scheermes en sneed haar den hals over. Do dood was oogenhlikkelijk. Daarna ver trokken de gebroeders Zando. Do gendarmen, door de geburen verwit tig J, stelden zich onlijdelijk op zoek. Dins dag morgend vond men de heide broeders aan dezelfde koord verhangen. De Zando's waren op een boom geklom men, hadden de koord over den tak gewor pen, zich ieder een strop aan den hals ge daan en waren dan van den boom gespron gen. Een automobiel door een trein vermorzeld. 2 dooden. Verleden nacht h^d een vreeselijk ongeluk plaats, op de baan Ciney-Leignon. M. Jules Briot. handelaar te Leignon, had den avond doorgebracht te Ciney. Na met zijne vrouw en zijn zoontje de vertooning van een cirkus te hebben bijgewoond, keerde men rond middernacht por automobiel huiswaarts. Daar de barreel van Aarcenal open was. reed hij door, doch op hetzelfde oogenblik kwam een koopwaren trein in volle vaart van Ciney naar Jemelle gestoomd en eene vreese- lijko hotsing had plaats. De automobiel werd geheel verbrijzeld. Toen de trein voorhij was en men de automo bilisten zocht vond men nog enkel M. Briot. Deze had nog kunnen springen en werd slechts licht gekwets£. Bij middel van toort sen ging men de andere slachtoffers zoeken. Weldra vond men het zoontje van M.Briot. De arme kleine was den schedel verpletterd en hot linkerboog hing hem op de wang. Het slachtoffer bezAveek kort nadien. Spoe dig vond men nu ook overblijfselen van Mev. Briot. Do ongelukkige was letterlijk vermor zeld geworden en de bloedige vleeschklompen werden tot op grooten afstand van do plaats der botsing gevonden. Men moest ze in een zak samenrapen. Vrouw Briot was slechts 33 jaar oud en haar zoontje 4 jaar. Een onderzoek is geopend om de verant woordelijkheid vast te stellen. Het Christen Syndikaal Congres zal den 30 Juni-i Juli te Mechelen gehouden wor den, en niet te Brussel zooals eerst was aan gekondigd. De vergaderingen zullen plaats hebben in den Katholieken Werkmanskring, Begijnenstraat, 18, te Mechelen. De dagorde is als volgt vastgesteld 1. Zondag 30 Juni, om 10 ure, opening van het Congres verwelkoming der Con gresleden door M. V. Van Hoorenbeeck, schepen, voorzitter van den Werkmanskring van Mechelen 2. Openingsrede van den voorzitter van 't Congres, M. Gustaaf Eylenbosch 3. Beknopt overzicht over den stand en de ontwikkeling der christene vakbeweging in België door E. P. G. C. Rutten, algemeen sekretaris 4. Redo van M. Adam Stegerwald, van Keulen, sekretaris van hot Internationaal Verbond der Christene Vakvereenigingen. (Deze rede zal in 'tFransch en in 't Vlaamsch vertaald worden.) 's Namiddags, van 2 1/2 tot 4 ure, zitting der afdeelingen. Deze afdeelingen zullen zit ting houden, de eene in den Werkmanskring, de andere in de Normaalschool, op enkele minuten afstand van den Werkmanskring. Van 4 tot 6 1/2 ure algemeene vergade ring om te spreken over de aaneensluiting aller vereenigingen bij de onderscheiden verbonden, en de samensluiting dezer laatste hij het Algemeen Nationaal Verbond der Christene Beroepsverenigingen. Rede van M. Arthur Verhaegen, volksvertegenwoor diger. 's Avonds, van af 8 ure, feestavond in den hof van den Werkmanskring, den Con gresleden aangeboden door de Mechelsche vrienden. 2<le Congresdag, (Maandag 1 Juli). Om 9 1/2 ure, zitting der afdeelingen. Voor de zen dag worden vnornamelijk verwacht de bestuurleden der Verbondon alsmede de ver tegenwoordigers der vereenigingen die nog bij geen Verbond zijn aangesloten. De inschrijvingen voor het Congres wor den opgenomen in het Algemeen Sekreta- riaat, Holstraat, 65, Gent. Wie verlangt deel te nemen aan 't gemeenzaam middag maal van den Zondag of nachtverblijf (loge ment) wenscht, schrijve ten spoedigste aan 't zelfde adres. Alleen de ingeschreven Congresleden, voorzien van hunne ingangskaart, zullen tot het Congres toegelaten worden. (Medegedeeld). Het is gisteren eene droeve dag geweest aan don havenkant. Buiten een;je kleine werkongevallen, grepen volgende schrikke lijke ongelukken plaats. Aan de werken der nieuwe dokken, is rond den middag, een trein met waggomietjes, geladen met zavel, omgevallen en tevens ook het stoomtuig. De 14-jarige Alf. Dierckx, wonende te Eeckeren, werd met het stoom tuig ten gronde geslingerd, met het gevolg dat hem de rechterbil gebroken werd. De verongelukte knaap is, na eeee eerste ver zorging in het Verbandhuis-Noord, naar het Verbandhuis der Kipdorpvest overgebracht. De machinist van het stoomtuig is er met den schrik van afgekomen. In den namiddag greep insgelijks aan de nieuwe droge dokken een vreeselijk onge val plaats. De genaamde Louis Bervoets, 21 jaar oud, wonende te Beirendrecht, bevond zich op eenen waggon, waarvan ijzeren ophaalbak- ken, met .zand gevuld, gelost werden. Plots werd do man door eenen ophaalbak aan het hoofd getroffen, en mot schrikkelijk geweld ten gronde geworpen. Met eene schedelbreuk opgenomen, werd hij dadelijk per automobiel naar het Verbandhuis-Ncord gevoord. Do ongelukkige had reeds opgehouden te leven, toen mon hem daar aanbracht, ori Dr Jacquet kou nog enkel do dood vaststellen. Het lijk is naar het doodenhuis der Korte Dijkstraat overgebracht. Dinsdag voormiddag, is zekere C. Schaerlaekens, 4S jaar oud, wonende in do Cassierstraat, 3, op nummer 43 der Katton- dijkdok, verongelukt. De man liet zich langs eene schuif van boord van een schip aan kaai neerglijden, doch kwam met het hoofd op den kaaimuur terecht. De oi gelukkige werd buiten kennis naar het Verbandhuis-Noord gevoerd, en na do eerste zorgen ontvangen te hebben, werd hij naar het het Sint-Gamillusgesticht overge bracht. Aan boord van de stoomboot «Etona», liggende op nummer 29 der Aziadok, is do dokwerker Aug. Claes, oud 45 jaar, woon achtig Bredastraat, 53, aan dek uitgegledon, met het ongelukkig gevolg dat hij zich het rechterbeen brak. De man is ter verpleging in het Sinte- Walburgisgasthuis opgenomen, na in het Verbandhuis-Noord eene eerste geneeskun dige verzorging ontvangen te hebben. IN ZWEDEN. 21 dooden en gekwetsten. Volgens nadere berichten zijn het enkel de slaapwagens die van Kopenhagen, Malmö en Karlskrona kwamen, die bij het ongeluk be trokken zijn. De Duitsche slaapwagens en de rechtstreeksche wagens van le tot 3® klas, die verkeeren tusschen Berlijn en Stockholm, waren niet aan den verongelukten trein. Het h onjuist dat het ong6luk het gevolg zou zijn van eene vertraging in den ovorzet- dienst't is integendeel een geluk geweest dat die vertraging heeft plaats gehad, want nu zijn de Duitsche wagons met een andereu trein medegenomen. Valsch gerucht. Het gerucht als zou de statieoverste van Malmstütt aangehouden zijn, is ongegrond. Er is nog niemand aangehouden. Naar allen schijn is do ramp too te schrijven aan de nala tigheid van een enkel persoon, want de Zweedsche spoorwegen worden uitstekend beheerd. Hoe de ramp zich voordeed. De sneltrein lcwam met groote vaart de statie binnenrijden en raakte door een on- juisten wisselstand op een verkeerd spoor. Daar liep lnj op een slilstaanden goederen trein. De locomotief van den sneltrein en die van den goederentrein steigerden tegen elkaar op. De eerste reisgoed- en slaapwa gen van den sneltrein werden in en over elkaar geschoven. Hol gas uil de gashouders onder den wagen stroomde uit en plotseling slak een ontploffing den vernielden wagen in brand. Kort na do ontploffing verstomde het gekerm, dat uit deu wagen geklonken had, geheel. Het kleine personeel van do statie kon niet veel helpen. Men vroeg militaire hulp en. zoo snel mogelijk kwamen eenige honderden sol daten, die het reddingswerk begonnen. Dit was echter zoo bezwaarlijk, dat veel gewon den inlussschen in do vlammen omkwamen. De eerste slaapwagen brandde geheel uit. Uit de puinhoopen zijn 18 dooden en 16 zwaar gewonden te voorschijn gehaald. Later zijn nog 3 zwaar gewonden gestorven. De dooden zijn, op twee Engelschen en twee Russen na, uitsluitend Zweden. Onder de zwaar gewonden komen de namen van een Engelschman, een Fin en tweo Deenscho dames voor. De rest zijn ook Zweden. Tot de omgekomene behoort de oudste dochtor van Strindberg, die met haar man, Dr von Philp, uit Duitschland terugkwam. A! de vlaggen half stok. Te Stockholm heeft het ongeluk groote verslagenheid veroorzaakt. Daar het de ver jaardag van den koning was, werd er veel gevlagd. Toen het bericht kwam, gingen alle vlaggen half stok. Het [spoorwegongeluk is helgrootste, dat ooit in Zweden is voorge vallen. TUSSCHEN ITALIË EN TURKVË In Tripoli. De Turken worden terug geslagen in Farroeg. Volgens een verslag van generaal Came- rana hebben de Turken en Arabieren do Italianen aangevallen, toen dezen een lan ding uitvoorden bij Kaap Farroeg. Na een langdurig gevecht wierpen de Italianen de aanvallers terug. De Turken en Arabieren hadden 50 dooden, de Italianen hadden twee dooden en 9 gewonden. Op de vlucht gedreven te Garinnes. Gisteren morgend hebben de Italianen bij Garinnes, Bedoeïenen op de vlucht gedre ven. De Bedoeïen hadden verscheiden dooden en gewonden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1