'T EEN EN T ANDER Repisliiikeisien aan 1 werk Stoutmoedigs bandioterij. De liberale Burgemeester Vreeselijke misdaad te Saméon Hst Titanic onderzoek De slachtoffers der vliegkunst. Vrijdag 21 Juni 1912. Ash&isnde jaargang n' 144 BestuurderJ, Van Nuffel-De Qendt. 23 G 3E3 jL_. 23 geeft, een krachtig antwoord aan de liberalen van Aalst. Oghelmzinnige misdaad van Saintes (Frankrijk). 2 CENTIEMEN HET NUMMER AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 tl. reg.) fr. 0.60 3® blaöz. (de regel) Ir. 0.50 4e blaaz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EEP.STE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i:[f ih TWEEiDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE EROSSEL TE AALST 728, Steenweg van tfiaterloo, 723. 9, Kerkstraat, Telefoon 114 van ILiUik De houding der liberalen maakt l.ier in de stad geweldige opspraak. Een ieder is van 't gedacht dat zulke doe ning niet waard is van, niet overeen stemt met wel opgebrachte personen... Al wie thans de Aalstersche liberale proza leest, moet bekennen dat het geen liberaal, maar effenaf een re- volutionnair geschrijf is, ja, dat de Aalstersche liberale schrijvers veel heftiger, veel geweldiger, veel onbe- scbofter, veel brutaler te werk gaan, dan de socialisten, die nochtans ook niet gewoon zijn handschoenen te ge bruiken... De voornaamste liberale bladen, o. a. L'Indépendance, keu ren virtueel, en met kracht, de oproe rige beweging, ja, elke oproerige beweging afzij zijn voor de wettelijke middelen... Wij hebben de gruwelijke slachtingen en vandalenstreken der antiklerikale apachen naar behooren gebrandmerkt de liberalen van Aalst vonden dit schandalig, ja, noemden ons verscheidene malen in deftige bewoordingen Lallen leugenaar. Zij daagden ons uit namen te noemen van gekwetste soldaten en gendarmen. Wij hebben aanstonds geantwoord dat zij voldoening zullen krijgen, dat M. de Broqueville de namen zal geven in 't Parlement, en dat wij de namen zullen publieeeren zoohaast ze ons toekomenVandaag echter kunnen wij reeds de nieuwsgierigheid van onze liberalen voldoen of heter en juister gezegd, M. Kleyer, burgemeester van Luik, liberale burgemeester als 't u belieft, zal bet in onze plaats doen. Zullen onze deftige liberalenbunpartij genoot nu op zijne beurt ook uitmaken voorlaffen leugenaar? M. Kleyer is nochtans niet zacht voor de oproer makers, en bij ook, hij brengt hulde aan gendarmen, policie en soldaten. Wat echter nog veel kolossaalder is, bet is wel bet feit, dat de gen- darmen, dat de soldaten, dat de bur- gerwaclit niet is opgetreden op bevel van de regeering, maar wel uitslui- telijk op het bevel van den liberalen burgemeester van Luik. Daar staan nu onze Aalstersche libe rale politiekers I Wij vragen formeel hun gedacht over de handelwijze, over het optreden van hun partijgenoot, M. Kleyer. We zullen zien of zij er den moed toe bezitten In afwachting, gaan wij bier de ver klaring geven, die de Luikscbe bur gemeester, gekozen door bet kartel, gedaan beeft in den gemeenteraad zij ner stad, op Maandag, 17 Juni. Het is een dokument van de grootste waarde voor onze politieke penne- f.wisten. Wij vertalen daarom zoo nauw keurig mogelijk Ik vraag geene stemming van goedkeuring, maar ik wil do omstan- digheden berinneren. Men gevoelde ii dat de lotsbestemmingen zelfvan bet i> land in spel waren. De meest elemen- i! taire voorzichtigheid bevool mij de a orde te verzekeren op den openbaren weg. Ik riep dus samen de hoofden ii der burgerwacht, der gendarmerie i en des legers. Men geloofde dat de policie en de i; burgerwacht zouden volstaan. Men verdeelde de burgerwacht in ver- scheidene groepen. De gendarmerie ii en bet leger werden opgeroepen. De a gendarmerie moet gevraagd worden vóór bet leger. Men zou er kunnen n bijvoegen, dat bet leger voor alles >i gesticht is voor de verdediging van'l n grondgebied. Deze regel wordt altijd ii toegepast. ii Het zal u niet ontsnapt zijn dat in de verscheidene groote steden van 't land, bet de gevolgde orde is ge- weest. Men vernam in den namid- dag, plotseling, rond 5 u 30, dat ii zich eene bende manifestanten vorm- ii de inde Lonhiennestraat. Onderwege rukte zij een vaandel af van de Con- v cordia. 600 A 700 man sterk, ging n zij manifesteeren in de St-Gillisstraat n en voor bet bisdom. Het was omstreeks 7 uren. Eene bijeenscholing van 3000 a 4000 per il sonen vormden zich vóór bet stad- huis. De policie werd machteloos. De eerste compagnie jagers te vóet i werd gezonden, maar vruchteloos een van hen, M. Buslin, werd ge- kwetst, menriep: Leve deRevolutie! ii Op de eerste reien stond een groep van 80 a 100 grijze klakken die, met «ensemble», de jagers ach- ii teruitdrevenende tramrijtuigen tegen n hielden. Dat gebeurde tegen detrap- i! pen van het stadhuis. Altijd werkte ii de groep met grijze klakken met ge- zamentlijke kracht. Ik had zeer duidelijk den indruk, dat er, in overeenstemming, iets ii sombers gebeurde tegen de openbare ii orde. Ik teekende toen de opeiscking it van de gendarmerie om 7 u. 45. De ii betoogers werden teruggedreven naar de St-Lamberlusplaats bijna zonder weerstand. Ongelukkiglijk ergere ii feiten moesten voorkomen. ii De policieverslagen geven enkel maar kortbondige inlichtingen,' en de dagbladen zijn niet eenstemmend n De gendarmen hebben lantaarnen zien verbrijzelen, men wierp op k'en materialen. Revolverschoten werden gelost. De nacht was gekomen. Wij ii hoorden aanhoudend vuurschoten, men teleloneerde ons dat men eene ii barrikade opbouwde tegen den n Grooten Bazar. De gendarmen te voet kwamen de beweging versterken. Om 9 u. 25 n deelde men ons mede dat de gendar- ii men gebruik kwamen te maken van hunne wapens en 3 personen hadden ■I gedood en verscheidene gekwetst. Het behoort mij niet een oordeel ii uit te brengen over de omslandig- ii beden, aan bet gerecht de zorg over- latend, bet volle licht te doen keer- schen met de plechtigheid van de a wettelijke proceduur. ii Dit gezegd, ga ik voort. Geduren- de de verslagenheid gingen de troebel- makers voort met hunne ellendige daden. Geen enkel kwartier ontsnap- te aan bun vandalen werk. Er willende mede gedaan maken, li teekende ik de policieordonnance en vereischte bet leger. Om 12 u. 30 ii was da orde hersteld. De volgende ii dagen, vormden zich benden in de stad. We moesten tot den 8° Juni wachten om den bevelbrief in te trekken. Eindigend, moet ik hulde brengen li aanaldezen die ons geholpen hebben met het gevoel van den burgerplicht, bevolen door de wet, in bet belang van de stad. ii In een volgende zitting zal het college vragen om het noodige kre- diet te stemmen. M. Kleyer, liberale burgemeester, beeft dus klaar gesproken. Het is hij die de burgerwacht, bet is hij, die do policie, het is bij die de gendarmen, het is bij die betleger beeft opgeeischt. Het is door hem dat de gendarmen, de soldaten en de burgerwachten te Luik zijn opgetreden. Het is hij die vermeldt, dat de sol daat Bustin gekwetst is geworden; het is bij nog, die besloot, na dat er reeds 3 dooden gevallen waren, bet leger op te roepen, om kost wat kost, een einde te stellen aan bet vandalenwerk, aan de vernielingszuckt. Aan alle eerlijke lieden vragen wij nu Hoe moeten wij de aanvallen van de Aalstersche liberalen op onzen per soon bestempelen wij die de revolu- lionnairs bijlange zoo fel niet over den hekel hebben gebaald als de liberale burgemeester Kleyer betkomt te doen? Wij meenen er dit besluit te mogen uittrekken Voortaan zijn er nog en kel 2 partijen; die der orde en die dei- revolutie. De ordelievende personen zullen er van zelve toekomen zich te scharen onder bet breed wapperende vrijheidsvaandel dereenig grondwette lijke en nationale partij wat de schrij vers van de liberale gazet van Aalst betreft, hunne plaats is voortaan ner gens anders meer dan in de rangen der revolulionr.aire partij Ze irjordefü to©h zoo ves®. dB'&skt* Gezel Emile Buisset, kamerlid van Charleroi, heeft voor de 4 Waalsche provinciën eene dagorde opgemaakt, waarbij zij de bestuurlijke scheiding vragen, daar de Waalsche provinciën niet willen staan onder de 5 andere, provinciën. SapristiDat is goed dat. Wat gaat die menheer Buisset met Brus sel dan doen En wat zullen de 400,000 Waalsche katholieken zeggen, als zij onder het juk heel en al zullen moeten liggen van de 600,000 antiklerikalen? Wat zullen de katholieken der groote steden dan moeten doen die door de kartelbestuurders op de onrechtvaardigste wijze worden behandeld We zijn benieuwd daar een antwoord op te hooren. Hoog feszae'r. Aartshertogin Sal valor van Oostenrijk, is to Oostende met de Ween er-Express aangekomen en met bij zondere tram naai' de1 Panne overgebracht, waar de Aartshertogin met hare kinderen en gevolg eenige weken gaat verblijven. Yflsaft bsfeekent dal? Gezel Frans Van Langendonck, pas gekozen als volksvertegenwoordiger te Leuven heeft reeds op de griffie ter Kamer zijn ontslag doen toekomen. Wat beteekent dat De socialisten hebben nooit durven schrijven waarom verleden jaar Prosper Van Langen donck zijn ontslag heeft moeten geven zouden ze nu niet willen zeggen, waarom Frans Van Langendonck zijn ontslag geeft, en dit nog voor de opening der Kamers? RSaaD* 't kamp. De volgende troe pen zullen op de hierna vermelde datums hun kamp doen (inbegrepen sommige klassen van 1908 en 1909 van het voetvolk)5®, 6® 7® en 8° linie, van 13 Juni tot 11 Juli 13® en 14e linie13 Augustus lot 12 September 1®, 2® en 3e jagers to voet en grenadiers, 1° en 2® bataljon, van 22 Juli tot 21 Augustus cara- biniers, 2® bataljon, 13 Juni tot 11 Juli idem. 4e bataljon, 22 Juli tot 21 Augustus idem. bataljon cycli sten, 29 Augustus tot 27 September. BSacawr en rood. M. Capelle verwittigt in bet liberaal blad van Dinant Le Réveil dat in de volgende kiezingen do liberalen de eerste plaats op de lijst moe ten hebben. Daarop antwoordt de Peuple met do opperste minachting De liberalen mogen gerust zijn zij zullen over do plaat sen op hunnen lijst beschikken, gelijk zij het willen, want de plicht van de socialistische partij is van afzonderlijk te strijden. Wo vragen ons af Waar zouden die hee- ren, eens aan 't bestuur, ons land gebracht hebben te Rij sel De Fransche nationale vlag in slijk en vuil gesleurd. Ter gelegenheid van de kermis van Rij sel, hadden volksfeesten plaats gegrepen, en nu had een optocht van de overwinnaars plaats. Van deze gelegenheid heeft eene socia listische maatschappij gebruik gemaakt om zich plichtig te maken aan eene schandalige botooging tegen de inunicipaliteit, die haar een prijs kwam toe to kennen. Bij do terug komst, terwijl de stoet de Vaubanlaan door trok, liet een knaap, hetzij uit vermoeienis, hetzij uit onoplettendheid de nationale vlag, die hij droeg, met een kant ten gronde sle pen. Een jonge leorliifg van het lyceum van Faidherbe, de lSjarige Vesqué, zoon van een kapitein var hot 43® on candidaat te Saint- Cyr. naderde den jongen en hief den stok eo.nigS7.ins hoogcr. Deze beweging ontketen- dode woede van eea vijftiental socialisten, die kwamon toegeschoten en heerVesque op stompen en vuistslagen onthaalden. Deze heer werd gelukkiglijk door tusschenkomst der toeschouwers uit de handen gehaald. Op dat oogenblik nam een kerel het vader- landsche symbool uit de handen van den jongen drager over en riep Wij zijn in republiek Zie, dal doen wij met uwe vaderlandsche vlag Op hetzelfde oogenblik wentelde hij het vaandel in de modder van eene onllastings- plaats. Op dat oogenblik kwamen colonel Froy, bevelhebber over hot 43®, en kapitein Ves- que, met hunne dames, van de citadel af. De jonge Vesque verhaalde zijne ouders zijn wedervaren. Zij naderden daarop dio be toogers, verweten hen, hun schandalig ge drag, en zegden dat zij moesten komen ver antwoorden voor de policie. Er is geen leger meer werd hun toe geroepen wij houden er den zot mede. Vervolgens vielen zij met gesloten vuisten op de officieren, en zelfs Mad. Froy liep eenen hevigen vuistslag op. De tusschenkomst der policie stelde een einde aan deze schandalige tooneelen. Vier belhamels werden aangehouden, onder an dere zekere Pollet, de vader van don kleinen vlagdragor, dio naderhand met het vaandel de straat heeft gedweild. Hij maakte geruimen tijd deel van den Rijselschen anli- mililaristenkring. Eene klacht is tegen deze vier rekels in gediend Het onderzoek. Nog twee aanhoudingen M. Van Engelen, leeraar van scheikunde aan de Hoogeschool van Brussel, was door hot parket van Brussel gelast geworden de kleederen te onderzoeken welke in hot huis van den vermoorden Vierendeels, van Saintes, gevonden werden. Het verslag over dat. onderzoek is thans gekend. Onder de mouw eener vest, toebe- hoorende aan een der zonen van het slachtof fer, werden twee bloedvlekken ter grootte van een vijffrankstuk ontdekt. Het bloed was door do slof gedrongen en de vlekken waren in de voering nog goed zichtbaar. De eigenaar der vest daarover ondervraagd had eerst beweerd, dat het vette vlekken waren. Na kennis genomen te hebben van hel verslag van M. Van Engelen, is het par ket Woensdag namiddag andermaal te Saintes afgestapt. De zoon Leon Vierendeels, aan wien de vest behoorde en zijne zuster Maria werden langdurig ondervraagd, doch loochenden alles. Een aanhoudingsmandaat werd even wel tegen hen afgeleverd en broeder en zuster werden den zelfden avond nog ge vankelijk naar de gendarmerie van Hal ge voerd. Donderdag morgend werden zij te Vorst opgesloten. TE BORCHON-BIJ-LUIK. Een landbouwer met revolverschoten gedood. De bandieten ontsnappen na eene som van 8000 fr. buit gemaakt te hebben. Eene vreeselijke bandietenstreek bracht Woensdag morgend het dorpje Borchon, ge legen op ongeveer twee uren afstand van Luik in opschudding. In eene afgelegene hoeve, op den zoom van een bosch, woont M. Denis Rensonnet, 51 jaar oud, met zijne oude moeder, die 78 jaar telt. Dinsdag rond middernacht, werd M. Rensonnet gewekt door herhaalde sla gen op de deur. Hij stond op, opende en be vond zich in tegenwoordigheid van drie ke rels, die hem vroegen hen le herbergen. Zij verklaarden naar de markt geweest le zijn om beesten te verkoopen en voegden erbij dat zij niet meer huiswaarts konden keeren. M. Rensonnet, die wantrouwig was, weiger de hen te ontvangen en de drie mannen gin gen heen. Toen de landbouwer Woensdag morgend, om 5 ure, do deur dor lioeve open deed, werd hij opeens aangerand door eenen han diet. die verscheidene revolverschoten op hem loste en hem trof in de borst en aan bet hoofd. De dood was schier oogenbiikkelijk. Drie schurken, wellicht dezelfdo van 's nachts, drongen dan in het huis en klom men naar het verdiep, waar de moeder van M. Rensonnet nog sliep. Zij vroegen aan de arme onderlinge waar zich het geld be vond, doch de ongelukkige antwoordde dat zij het niet wisl. Do bandieten sloegen geen verder acht op hare woorden eu begonnen de meubelen open te breken en te doorsnuf felen. In een der meubelen ontdekten zij eene som van 8000 fr. in geld en weerden, die zij meenamen. Inlusschen was de oude vrouw opgestaan en begaf zich naar liet gehucht Saivlotte, waar zij de policie verwittigde. Deze snelden toe doch de dieven waren verdwenen. Eene klopjacht werd ingericht in de om liggende bossclien, doch gaf geen uilslag. De arme ouderlingo kon slechts het signa lement geven van den kerel die haar het woord had toegestuurd.. Deze was eene per soon van kleine gestalte, zeer mager. Hij scheen de aanvoerder der bende le zijn. De opzoekingen in do streek worden voortgezet. Een I I jarig meisje door een lage schurk vermoord. Het elf jarig meisje Marguerite Plaisant. dochterje eener zeer geachte werkersfamilio speeldo gisteren avond rond Gure op de koer dor hoeve Wagon, te Saméon, met haar drie-jarig zusterken; en haar broedertje, oud 10 maanden, als de genaamde Germain Fromont, oud 35 jaar hoeveknecht naderde, Deze laatste sneed een tak kersen af. en lokte daarmede de kleine Marguerite in eene afhankelijkheid der hoeve, alwaar hij het meisje wilde mishandelen. De kleine ver weerde zich en alsdan bracht het monster haar vier steken toe in de linkerzijde. Het lemuior droiig diep in het vleesch en verwekte ver schrikkelijke wonden. Het kind vluchtte maar zeeg neer op de koer der hoeve. Aldaar werd, zij door don heer Wagon opge nomen en in de ouderlijke woning gedragon. Intusschen ging Fromont heen alsof er niets gebeurd ware. Hot slachtoffer ondervraagd, wees den schurk aan, die dadelijk opgezocht werd. Dq ellendeling werd aangehouden te Beuvry les-Orcl:ies. op liet oogenblik dat hij een ander meisje wilde medelokkon. In het bezit van Fromont vond men een lang keukenmes. De lage kerel heeft zijne misdaad bekend. Marguerite Plaisant is eenige uren nadien aan hare wonde bezweken. Gisteren is Marconi als getuige onderhoord Deze verklaarde dal men thans bezig was de toestellen voor dradelooze telegrafie op schepen zoodanig le verbeteren, dat ze begin nen te schellen wanneer in de nabijheid een schip in nood verkeert, zoodat de telegrafist daardoor zou worden gewaarschuwd. Mar coni zeide echter, dat deze verbeterde toe stellen toch nog niet doeltreffend zouden zijn indien de internationale conventie voor de dradelooze telegrafie do internationale bepa lingen niet wijzigde. Vorvolgens getuigde Radson. de kapitein van do Baltic Doze verklaarde, dat hij den Zondag kapitein Smith, van de «'Titanic» bad gewaarschuwd voor ijs, en dat deze er op had geantwoord. Do voorzitter zeide dat hel bewezen is dat de «Tilanic» verscheidene waarschuwingen voor ijs bad ontvangon, zoodat die getuigenis niets nieuws bracht. Radson zoide ook nog, dat de kapitein van de ««Titanic» volkomen gerechtigd was om met vollen sloom door to varen, ten minste als het weder helder was, anders volstrekt niet. In tegenspraak hiermede, zeide Shacklo- ton, de bekende Zuidpoolvaarder, die na Radson getuigde, dat stoomschepen, als er ijs in do buurt is, niet met vollen sloom behooren le varen. Hij zelf verminderde altijd do vaart van zijn schip, dat maar 6 knoopen in liet uur kon loopen, tot 4 knoo- pèn, als er ijs in de buurt was, ofschoon zijn schip nog wel bijzonder voor het varen door ijs was ingericht. Eene botsing op 25 meters hoogte, Twee officieren gedood. Uit Douai wordt gemeld, dat boven hot vliegploin van La Brayelle, twee militaire vliegtoestellen in de lucht op een gevlogen zijn. Een geweldige schok, gevolgd door een vreeselijkcn val had plaats. De twee officieren worden gedood en de en de toestellen geheel verbrijzeld. Het ongeluk had plaats om 10 ure 's morgends. 'De twee militaire tweevlakkers ontmoet ten zich op eene hoogte van 25 meters. Do toestellen raakten in elkander verward en vielen samen. Do kapitein Dubois, van do artillerie werd stervend opgenomen, met eene schedelbreuk

De Volksstem | 1912 | | pagina 1