Minister Levie spreekt van ons programma 'T EEN EN T ANDER resselijk dram ia eea spoorwegrïjtuig Een lianiiet aangebonden Schrikkelijke ontploffing Da pensioenwet. Ds Arbeidswoninrien. Voor de Kïeinburgsrij. Zijn laatste plicht -Een Engelse!] zeilschip vermist v/V* Een Rgvolger van Garnier en Ci0 Het Iweegovecht Taft=Roosevelt Achttiende jaargang n' 145 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 22 Juni ISIS» ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hef land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. <§f <$t TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4§» BUREELEN TE BRUSSEL I TEA&L5T 723| Steenweg van Watericc, 728. J Kericstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nu ft'el-De Qsndt. AANKONDIGINGEN KL aank. fl tot 4 tl. reg.) fr. 0.60 3' blaóz. {de regel) fr. 0.50 4e biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 owes* de Mitsees'ïftg Dezen onder onze lezers die thuis zijn in de politieke beweging in Bel gië, weten dat M. Levie een der koen-, ste verdedigers is geweest, is en blijven zal van de onvervreemdbare rechten van het Belgische volk. Zondag beeft bij te Charleroi in de algemeene vergadering der Veree- nigde Werklieden eene groote poli tieke redevoering uitgesproken. Die rede is gedaan na den afloop van al de kiezingen, en nochtans, we gelooven niet dat er in ganscb den kiesstrijd een meer belovende en eene duidelijkere aanspraak is gehouden. Er kan dus in geenen twijfel spraak zijn van kies- belolten, en de rede van M. Levie na de kiezing, slaat des te beter al de on waarheden onzer tegenstrevers in dui gen, zoo veelvuldig voor 4® kiezing tegen ons ingebracht. M. Levie heeft gehandeld over ons programma. Wat gaan de katholieken nu bewerkstelligen in de Kamers? 1 Eerst en vooral, zegt de heer minister, meer rechtvaardigheid, meer gelijk heid, meer vrijheid brengen in de schoolkwestie. Wij willen niemands recht schenden of te kort doen, maar wij willen dat de geloovige huisvader op den zelfden voet behandeld worde als de nietge- loovige. Voor beiden moet er volledige gelijkheid in de keuze der school be staan, zonder een van beiden te ver drukken zonder den minsten aanslag te plegen of te willen plegen op een van de twee. Zij die een onzijdig on derwijs verlangen, zij zullen het heb ben, maar zij die een godsdienstig onderwijs wenschen voor hunne kin deren, zij zullen het eveneens verkrij gen. Oneindig veel is er gesproken over de pensioenwet. Al de partijen waren hel eens om een frank per dag te belo ven. Doch, als men in de tegenpartij staat, is het een klein zulks te zeggen beloven kost niets; maar beel anders komen de zaken voor, als men voor het boeltje staat, als men het huishouden van den Staat moet besturen als men de gansche verantwoordelijkheid draagt van de hervormingen. En noch tans, wij katholieken, wij hebben stel lig beloofd de wet die sinds 1911 aan de fiaijnwerkers is geschonken, te ge ven aan al de Belgische werklieden. Reecls veel is er op dit gebied gedaan door de wet van 1900 maar zij is on voldoende er moet aan deze kwestie eene volle oplossing gegeven worden. En voegt M. Levie er bij wij gaan trachten zulks te verwezenlijken. Ook hoop ik, dat ik mij niet voor de kiezingen van 1914 zal voorstellen, zonder de oplossing te hebben gegeven aan dit vast en prachtig ontwerp. Minister Levie heeft daar dus klaar en onbewimpeld gesproken, en dit niet enkel vóór, maar na de kiezing. Dat men nu nog durve zeggen, dat wij enkel valsche beloften deden in kies- tijd. Niemand meer dan ik, krengt hulde aan onze bestaaude maatschap pijen, maar hier ook is er nog meer en beters te doen, we moeten zooveel als het eenigzins mogelijk is, het bewoon bare huis voor den vader en de zijnen, algemeen makener bestaat geen beter middel tot verzedelijking dan de huiselijke heerd. Naar gelang ook dat eene natie zich verrijkt, moet men er de massa mede doen van genieten. Ik heb in de Kamer,in akkoord met M. de Broqueville verklaard Ik hoop dat kortelings eene kom missie zal ingesteld zijp. die deze kwes tie zal bestudeeren, zoodat we binnen kort nieuwe verbeteringen zullen kun nen brengen aan de wet op de arbei derswoningen. Er is geen spraak de private onder nemingen te ontmoedigen, maar wel van ze te versterken; er is geen spraak van de voortgebrachte krachtinspan ningen nutteloos te maken maar wel van ze te steunen, en ik verhoop dat de formuul die wij aan de Kameis zuilen onderwerpen, de toetreding zal beko men van al de mannen van daden uit gansch het land. Voor deze Idas is er ook iels te doen. M. de Broqueville heeft er al van ge sproken in de Kamer en in Patria Dit is het programma van morgen. Het krediet voor de burgerij dat is een werk dat al de mannen van goeden wil behoort. Wel is het werk moeilijk te verwe zenlijken; het heeft aanleiding gegeven tot eene macht van ontwerpen en voor stellen; maar omdat de kwestie moei lijk is om op te lossen, dat is geene reden om ze zoo onopgelost te laten. Wij hopen aan de Kamers voorstel len aan te bieden die zullen aangeno men worden en die aan de kleine bur gerij de medehulp zal brengen die zij noodig heeft. Is ons maatschappelijk programma niet schoon, niet geruststellend, niet vol blijde verwachtingen ITet heeft niets aanvallends of revolutionnairs ;- wij willen van geen klassenhaat, het is meer en meer harmonie tusschen de verschillende standen en klassen die wij begeeren. Godefroid Kurth herin nerde onlangs een door mij uitgespro ken woord Het katholiek programma kan als- volgt worden samengevat: Zooveel Belgen mogelijk doen klimmen op de maatschappelijke ladder,zonder iemand doen te dalen Het land heeft ons zijn vertrouwen geschonken onder al de politieke stel sels, onder het. cijnsstelsel onder het majoritairstelsel en onder het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging. Wij wijzen met inr.igo voldoening op de zoo volksgezinde verklaringen van minister Levie, die in volledige overeenstemming handelt met hoofd- minister de Broqueville. Groot is het programma dat de katholieken in de twee eerstkomende jaren zullen trachten uit Ie voeren omvangrijk zijn de verschillende kwe- stiën, veelvuldig zijn de op te lossen punten, maar evenals M. Levie geven wij ook voor alles de voorkeur aan 1De schoolkwestie. 2. De pensioen kwestie. 3. De arbeidswoninger.. 4. Het krediet voor de kleinburgerij Groaie ScüiietprljskamEi in S9S2. Deze prijskamp aangeboden aan de Belgische en vreemde schutters zal begin nen Zondag 14 Juli, om 9 uren 's morgeuds, en voortaan den 15,16, 21. 22, 23, 28, 29 en 30 Juli, alsook den 3, 4, 5, 11, 12 en 15 Augustus. De eereprijskamp zal plaats hebben den 25 Augustus daaropvolgend. De prijskamp tusschen Belgische militairen zal plaats hebben den 24, 25 en 29 Juli, den 8, 9, 20. 21, 22 en 23 Augustus. De openbare prijskampen zijn uitsluitend toegankelijk voor liet leger, op de zelfde datums, ter uitzondering van 2 dagen die voor eene speciale reeks zijn voorbehouden. Het begin, de onderbrekingen, do herne ming en de sluiting zullen bij middel van oen kanonschot aangekondigd worden. IVIOKisteppPOCes. In Corea gaan 123 Goreanenge®onmsdworden,beticht ven een complot lo hebben gesmeed tegen Japan. Werkstaking wan ICastserle- den. Al de leden der oppositie hebben de Hongaarsche Kamer verlaten. Ze zullen enkel terugkomen als de uitgedreven kamer leden mogen terugkeeren. Canada. In 1910 zijn er 910 Belgen naar Canada vertrokken in 1911 zijn er 1563 Leigen ginder hun geluk gaan beproeven. Zooals ge ziet, hot reklaam door de Cana- deesche regeering gedaan om volk naar lmn land te lokken, geeft de beste uitslagen. 2 keer*en seüdaat srsoeten WOPtlen. De jonge lieden die in Frankrijk van Belgische ouders geboren zijn en zich voor den krijgsdienst in België hebben laten opschrijven, zijn nu ook door de Fran- sche regeering opgeroepen. Er is daarop een onderzoek ingesteld, en liet is gebleken dat verscheidene Belgische gemeentebesturen vergeten hebben, aan do belanghebbenden de noodige inlichtingen te geven. Voorlaan zal zulks gedaan worden het Hooger Bestuur heeft het hun voorgeschre ven. Ondertusschen kunnen die jongens welke reeds in België gediend hebben, ook bun diensttijd gaan -doen in Frankrijk, zoo de Fransche regeering zulks wil doordrijven. GeloofsfoeBcjdeoias van den ffljpooten ntatuMPkMsiditfe Fa» foep. Faber is de oude geleerde die ver leden jaar den nobelprijs voor natuurweten schappen beeft verworven. M. Faber heeft zijn geloof in God 'beleden, en haalde tot. staving van zijn geloof dit nog weinig bekend argument aan Ieder insekt gehoorzaamt onfaalbaar aan zijn instinkt. De mènschen hebben het opper ste instinkt, dat er na dit leven een ander leven bestaat zij gevoelen en kunnen niet aannemen dat met de dood alles gedaan is Geen dier, geen^ vogel of insekt is ooit bedrogen in zijn instinkthet zon dus enkel do menscli zijn door zijn instinkt zou bedrogen worden. Dit is onaannemelijk. Aan een persoon die hem vroeg of li ij aan God geloofde, antwoordde hij schoon Ik geloof niet aan God,ik kan aan Hein niet gelooven, want ik zie Hem in deinsekten. Gisteren avond bij de aankomst van een trein in de Middenslatie te Weeneu, vond men in een eerste klasrijtuig bet lijk eener jonge vrouw. Naast haar lag een mau ziel togend. Hij bezweek terwijl men hem naar de ziekenzaal der statie bracht. Bij middel van papieren in lmn bezit ge vonden, werd hunne identiteit weldra vast gesteld. De jonge vrouw was de gravin Alice Al- barti d'Enno en de man baron Ladislas Kuer- thi, beiden belioorende tot den ouden adel van Oostenrijk. Ongetwijfeld staat men hier voor een lief dedrama. Baron Keurlhi en grayin d'Enno beminden zich, doch do familie der gravin verzette zich tegen het huwelijk om wille van het verschil van ouderdom. Gravin d'Enno behoorde tot de familie van gravin Lonyay. Men veronderstelt, dal baron Kuerthi eerst op zijne vriendin zal geschoten hebben en zich daarna zelfmoordde. TE EOfiNGEft. Donderdag morgend, rond 3 ure, ging Mev. Goels handelaarster, te Ediugen, naai den stal om bare paarden te verzorgen, toen op den koer plotselings een kerel op haar toesprong en poogde baar te verwurgen. De bandiet hadzicli echter misrekend. Vrouw Coels die van geen klein gerucht, vervaard is, verdedigde zich zoo dapper, dat zij den kerel zelf bij dc keel greep en hem in de keuken sleepte, waar een groote wacht hond lag. Het dier, zijne meesteres in gevaar ziende, sprong toe en heet don bandiet vreeselijk in de beenen, zoodat het bloed weldra onder uit de broek liep. De schurk gelukte er evenwel i'n buiten te geraken en door de velden te vluchten. M. Coels achtervolgde hem nog een tijdjo doch verloor zijn spoor. De bevelhebber der gendarmen werd ver wittigd en voorzien van het volledig signale ment van den bandiet, gingen de gendarmen op zoek. Donderdag namiddag werd de kerel gevat nabij Silly. Het is een zeer gevaarlijke oud- veroordeelde, Jozef Demilecamps genaamd, 28 jaar oud, wonende te Antoing. Hij was slechts eenigo dagen geleden uit Merxplas ontvlucht. De schurk is onder goed geleide naar het gevang- overgebracht. Eon hond doet de moordenaar zijns meesters aanhouden. Te Pontivy, Frankrijk, heeft een hond een zeldzaam bewijs van trouw en gehecht heid aan zijn meester gegeven, door dezes moordenaar zijns meesters te doen aanhou den. Maandag avond werd aldaar zekeren Jules Jacobs, daglooner te Plumeliau, in een breeden bloedplas gevonden. De man was door verscheidene messteken getroffen en had opgehouden te leven. Naast liet lijk zat de hond van het slachtoffer welke slechts met de grootste moeite kon verwijderd wor den, ten einde toe te laten dat het lijk opge nomen werd. Het parket vermoedde weldra, dat de hond ook legen den moordenaar moest geworsteld hebben, toen zijn meester aange vallen werd. Men deed dus verscheidene personen, met welke men dacht dat Jacobs in onmin leefde voorbij den hond komen, doch kot dier liet ze allen gaan zonder het minste teelten te doen. Dinsdag avond echter verdween de liond. Da policie ging op zoek, vermoedende dal bet dier een spoor zou ontdekt hebben, en na ©enigen tijd zoekens werd hot dier aange troffen voor de woning van zekeren Lecorre, alwaar het geweldig stond te blaffen en verwoed tegen de deur opsprong. De policie deed de deur openen en onmid dellijk sprong de hond binnen en vloog naai de keel van den 19 jarigen zoon Marius Lecorre. Deze werd ontzet en het parket opnieuw verwittigd. Marius Lecorre loochende in de misdaad betrokken te zijn.-» Eene huiszoeking werd onmiddellijk gedaan en in eene kas vond men eene broek van Lecorre, waarin duide lijk bloedvlekken en sporen van hondenbeten te zien waren. De hond sprong wederom toe en verscheurde bijna de broek. Alsdan deed Lecorre volledige bekente nissen. Er bestond tusschen hem en Jacobs eene oude veele. Maandag avond had hij hem afgewacht en vermoord. %/W Twee jonge Gentenaars waren aan boord Den 16 November 1911 vertrok het Engelsch zeilschip «The Queen Victoria» van Tocopilla, in Chili (Zuid-Amerika), ter be- bestemming van Falinoutti (Engeland). Dal schip was geladen inet nitraat en moest, zonder tegenslagen, rond den 15 Maart ter bestemming komen. Tot hiertoe is men zonder nieuws van den «driemaster» en alles doet veronderstellen dat de boot met man en muis vergaau is. De maatschappij heeft reeds de verzekeringspremie getrokken en denkt dat het zeilschip, einde December, in botsing gekomen is met eenen ijsberg en evenals de «Tiianic» seffens gezonken is. Otider de opvarenden bevonden zich twee jonge Gentenaars, van zeer goede families, de heeren Schelstraete en Seghers, van 't Rabot. die op de «Queeu Victoria» hunne proefjaren deden eerstgenoemde deed zijne tweede lange reis en zou daarna zijn exaam van officier ter lange zeevaart mogen afleg gen, terwijl de jonge Seghers. een oud-leer ling van Ste-Barbaracollege, voor den eersten keer op zee ging. Zij scheepten in April 1911 le Hamburg (Duitschland) in. TE ANDERLECHT, Vier gekwetsten. Het kwartier van den Bergschen steenweg op deu hoek van de Jorezslraat, te Ander- Iec.it, werd Donderdag morgend door eene schrikkelijke ontploffing in opschudding ge bracht. In het huis N° 5, der Jorezstraat, woont een Oostenrijker, M. Wurpels, die in zijne keldering een werkhuis ingericht heeft waarin hij met bij middel van naphle caout chouc te smelten, een voortbrengsel maakt, dienend om de automobiolbaiiden le herstel len. M. Wurpels wordt gewoonlijk in zijn werk geholpen door zijne vrouw en zijne twee zoons, 14 en 12 jaar oud. Donderdag morgend rond 11 ure, vatte de naphte,waar van de fabriekanten zich bedienden, opeens vuur en eene schrikkelijke ontploffing had plaats. Het keldergewelf stortte in en al de ruiten van het huis vlogen aan stukken. Een brand ontstond. Bijna op het zelfde oogen- blik kwamen M. Wurpels zijne vrouw en zijne kinderen met brandende kleederen de straat op gevlucht. Gebaren snelden toe en gelukten erin de vlammen te hlusschen. De vader en de moeder waren erg ver brand over gansch het lichaam. Hunne zoons waren het minder erg. Geneesheeren, in [allerhaast ontboden, dienden de ongel uk- kigon de eerste zorgen toe en deden hen ver volgens naar't gasthuis overbrengen, waar de toestand der ouders hopeloos geoordeeld werd. Intusschcnlijd waren de pompiers ter plaal 9 gekomen en begonnen den brand, die fel woedde in de kelderingen, -dapper to bestrij den. Een pompier, M. Mertens, die in den kelder gedaald was, werd bijna levend ver brand. Nauwelijks bevond Dij er zich of eeno kruik naphte. lot dan door het vuur ge spaard, ontplofte. Iu een oogwenk was da pompier gansch omringd van vlammen en hij zou zeker levend verbrand zijn, zonder do tusschenkomst van zijn hevelhebber, M. Boon on policieagent Vander Vel on twee werk lieden eener naburige ijzergieterij, die hein ter hulp gesneld waren. Mertens was het haar, de wenkbrauwen en do baard reeds verschroeid. Na eon halve uur werkeus, was eindelijk alle gevaar geweken. De kel deringen en het gelijkvloers zijn vernield. Het parket is verwittigd. Stoutmoedige bandieterij te Barcelona Barcelona werd gisteren rond den middag door eene stoutmoedige bandieterij in op schudding gebracht. In do Principessastraat, een der drukste stralen dei'stad, kwam een inJcasseerder der bank met een geldzak op den schouder naar de bank terug. Eensklaps reed een wielrijder vlak naast den inkasseerder, rukte hem den zak van den schouder en reed weg, zonder maar een enkel oogenblik van zijn rijwiel af le stijgen. Op het geroep van het slachtoffer snelden voorbijgangers den sloulmoedigen dief ach terna, doch hij had een al te grooten voor sprong en zou spoedig verdwijnen, toen aan den hoek der straat den weg was afgesneden tengevolge eener botsing tusschen voertui gen. Daar werd hij ingehaald en aangehou den, echter niet, vooraleer Dij nog verschei dene revolverschoten gelost had. Een policic-agent werd erg gekwetst. De bandiet bekende op het policieburoel dat hij de diefle gepleegd had, om eeno geldsom welke hij ten nadeele zijns vaders verduisterd had, terug te geven. Tweede woelige ziitting der Reptibilkeinsche Conventie. De Taftisten behouden tot hiertoe den «oorsprong. Wat zal morgen brengen. Woensdag werd de bespreking ge opend over het voorstel Hadley: het royee- rèn van 92 afgevaardigden wier geldigDeid wordt betwist, lot zoolang er over die gel digheid niet definitief uitspraak is gedaan. Hadley verklaarde dat de kwestie vau groo- ter belang was dan eenige candidaatstefling. Zij raakte hel beslaan zelf van de republi- keinsche partij. Hij drong er op aan dat de twijfelachtige candidaten niet over de motie mee zouden stemmen, op grond van het beginsel dat niemand rechter in eigen zaak mag zijn. Andere redevoeringen voor en tegen de motie volgden, van tijd tot tijd door tumult onderbroken. Op eon gegeven oogenblik was het tumult zco groot dat de voorzitter Root de zitting moet schorsen. Maar het speclakol zon eerst voot goed later beginnen. Bij de heropening zegt M. Record dat het geweten van hel volk in Amerika in op stand zou komen, indien de Conventie moest toelaten, dat een groep politiekers door ge knoei h&ar candidaat voor het presidentschap kon opdringen. Eene commissie moet uit spraak doen over de betwiste mandaten, maar dragers van die mandaten moeten zich onthouden bij de benoeming van die com missie. M. Walsen, van de partij van Taft ineen- dat de Conventie geen gezag beeft om uitt spraak te doen over bet voorstel-Hadley,dat aan de commissie van onderzoek der geloofs brieven dient onderworpen. Bij bet verlaten der tribuun ging M. Wat son voorbij Hadley, doch verwijderde zich toen op opvallende wijze van hem. En toen begon een tooneel dal in Amerika alleen lo zien kan geven. De gansche zaal staat recht en brengt eeno ovatie aan M. Hadley. Alle afvaardigingen zwdaien mot banieren en vormen stoelen, die onder daverende toejuichingen door do zaal optrekken. Een neger afgevaardigden staat te dansen ondor den reusawhtigen regen scherm. Het is een lielsoh lawijd. Sommigen willen onmiddelijk Hadley als kandidaat voorstellen do Roosoveltianen trachten het lied Il's Teddy toe want aan to heffen, maar mon schreeuwt maar altijd doo^ voor Hadley,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1