Hslena Miitileton Assisenhof van Brahant NIEUWSBERICHTEN. De gelieimzioniye zaak van Vorst. Op dit oogonblik beginnen de afvaardigin gen van Missouri voorde tribuun den bee- rendans uit te voeren ter eere van Teddy Bearzooals men Roosevelt heetdie van Galifornië dragen een gouden beer rond de zaal en die van Kansas heften 't lied aan It's Teddy toe want. Het is eene vrouw uit de tribuun die totaal de zaal ten voordeele van Roosevelt doel keeren. Zij ontrolt een ontzaglijk portret van Roosevelt. Men steekt den gouden beer van Galifornië boven het hoofd der vrouw en terwijl Mev.Longworth, dochter van Roose velt, glimlachend rechtstaande toeluistert, zingt men het lied van Teddy Bear. De jonge vrouw, die 111 het critiek oogen- blik de stemming der zaal ten gunste van Roosevelt maakte,is de vrouw van een nota bele van^Ghicago. M. Watson, Taflist, legt een voorstel neer om de verdaging te vragen van het amende ment van den gouverneur van Illinois. De verdaging wordt gestemd met 564 stemmen tegen 510. De kandidaten zullen Vrijdag worden voorgesteld. ZITTING VAN 20 JUNI Donderdag morgend werd de zitting geopend om 9 ure. Het woord was aan M. Davyl1® verdedi ger van Alev. Agneessens. Eerst en vooral laakt hij het gedrag van den neef en nicht der betichte. Ze zijn ondankbaar. De beschuldigde overlaadde ze met weldaden en hun aanval van lieden wordt enkel gedaan met het oog geld te slaan. Daarna maakt hij do geschiedenis van het leven der beschuldigde en vertelt hoe ze kennis maakte met Van Eeckhoudt. Hij ver- baalt het ongelukkig huishouden dat ze hielden, te wijten aan een somberen en bilsigen echtgenoot. De verdediger verzet zich hevig tegen de beschuldiging als zou vrouw Agneessens naar het overlijden van haar echtgenoot verlangd hebben. Op dit punt trekt hij de aandacht der juryleden, dit werd door verscheidene getuigen tegengesproken. De achtbare verdediger onderzoekt ver volgens de beschuldigingen tegen zijn kliente ingebracht. De getuigenis van Mevrouw Termonia Mevrouw Termonia Werd op heeterdaad van leugen betrapt tijdens liet proces. Alles bewijst dat deze getuige gepoogd heeft de zaak zoo dramatisch mogelijk voor te stellen. Men werpt op hoe komt het dat vrouw Agneessens niet gehoord heeft dat men haar wan vermoordde Vooreerst de beschuldigde lijdt aan gedeeltelijke verdooving, zooals de geneesbeeren het verklaren. Vervolgens op het oo^enblik der moord, sliep zij. Wie zal bewijzen dat ze niet sliep En dan, wie weet hoe M. Agneessens is gestorven De welsgeneesheeren verklaren dat hij vermoord werd, maar welke waar borg leveren hunne niet tegensprekelijke verslagen op. Meester David doet een hevigen uitval tegen het geheim onderzoek, alleen aan de wclsgeneesheeren toegelaten. Het is onmogelijk dat vrouw Agneessens de moordenares is. Het bloed van het slacht offer heeft gespat. Tusschon zijne nagelen 'vond men bloed, wat bewijst dat bij zijne aanvallers beeft verwond. Nu, op Mevrouw Agneessens. die aan een geneeskundig onder zoek werd onderworpen, heeft men niet de minst© schram opgemerkt, ook geene bloed sporen op hare kleederen. 10c vervolg, Onder den invloed van deze kortstondige verandering, volgde ik haar in rle eetzaal, waar wij mijnen oom in treurige stilzwijgend heid vonden zitten hij drukte mij de hand, e wij plaatsterrpns aan tafel, om indien hqi ons mogelijk was, het ontbijt te nemen. Na dit droevig maal, begaf ik mij naar de zaal tot mijn borduurwerk ik zette mij bij een open raam en begon met eene soort van bedaardheid te werkeu. Van dezen tijd af begon alles rondom ons zijn vroeger aanschijn te hernemen en onze dagelijksche bezigheden scheen schier geene verandering ondergaan te hebben. Mijns ooms omzichtigheid en droefgeestig heid waren grooter dan voorheen en Mevr. Middleton liet zich somtijds zuchten van innige droefheid ontsnappen doch haar levendige geest, door de lievige smarten neergeslagen, verhief zich welhaast met de vlugheid die 't verdriet, in eenen mensch van haren aard, wel kan bedwingen, maar zelden uitdooven. Voor haar was immers geluk eene noodzake lijkheid des levens. De droefheid, die dez.e krachtin haar zou ©verwonnen hebben, zou haar hebben doen sterven maar dit gebeurde niet en de volle vloed haier genegenheid scheen den selfden weg als vroeger te willen volgen. Zij kleefde zich aan mij vast met eeno teederheid die elk uur scheen aan te groeien. Hoe onbe dwongen zij ook was, hing zij nochtans van anderen af door de liefde en de sympathie die in haar allerbekoorlijkst wareu. Do heer policiekommissaris, die de eerste bestatigingen dsed. eindigde zijn verslag met dezen volzin Ik meen dat het gedacht aan moord moet van kant gezet worden De wanorde der kamer, evenals de nage laten sporen, bewijz'eff dat de moord, indien er werkelijk moord is, door vreemdelingen werd bedreven. Het openbaar ministerie steunt zich alleen lijk op loutere veronderstellingen, voor wat het samenwerken in deze betreft van Mevr. Agneesens en Karei Van Eeckhoudt. Men heeft in zake al de mogelijke opzoekingen gedaan, doch niels werd gevonden. De zaak van Vorst blijft het geheim van Vorst, en om te veroordeelen zijn klare be wijzen noodig. Bij het parket zijn naamlooze brieven toe gekomen en de opstellers ervan klagen zich aan als de moordenaars. In de maand Mei laatsleden werd in de villa op de Kersbeoklaan ingebroken. Welk belang hadden de inbrekers Er werd niets medegenomen. Wilden ze de sporen van de moord niet doen verdwijnen Geen enkel bewijs van plichtigheid wordt tegen deze vrouw ingevoerd. Deze vrouw is onplichtig. Uwe verantwoordelijkheid, heeren ge- zwoornen, is groot. Ik hel) vertrouwen in uwe uitspraak. Mijne overtuiging slaat on wrikbaar vast deze vrouw hier is onschul dig De pleidooi van M. David maakt grooten indruk op de toehoorders. Bleek en ontroerd, dankt Mevrouw Ag neessens haren verdediger. De zitting wordt te middag geheven en om 2 1/4 ure hernomen. Al. Braun aan hel icoord. M. Braun, eerste verdediger van Karei Van Eeckhout, neemt het woord. De advokaat bespreekt eerst de Kamer waar het lijk van M. Agneessens gevonden werd. De kamer werd in een wanordelijken toe stand aangetroffen, 't Is aardig; er is zoo verschrikkelijk veel bloed in de kamer rond gespat en op het linnengoed van den be schuldigde werd geen enkel bloedvlek ge vonden. Ze werden nochtans zorgvuldig onderzocht. Een andere onwaarschijnlijkheid. Om de moord te bedrijven moet Karei Van Eeck houdt van Nijvel naar Vorst en van daar naar Brussel reizen. Niemand kan zeggen op welke wijze zulks geschiedde. Wie heeft, hem gezien op den trein Wie zag een velo? Welk chauffeur is komen verklaren dat hij dien avond Karei Van Eeckhoudt van Nijvel naar Vorst heeft overgebracht Zijne handelwijze wordt slipt nagevolgd van-den Zondag" 15 October tot den Maandag morgend vroeg. Men ondervindt niets, alles was kalm. Een aantdl getuigen zijn hier teh ^teUigsle komen verklaren dal Karei Van -Eeekliout om 8 1/2 ure op de hoeve was. dal hij vroeg ging slapen en 's anderdaags heel vróég te heen was om de bevelen aan de knechten uit te deelen. Hit openbaar ministerie denkt dat er in den' loop van den dag "een telefonisch gesprek heeft plaats gehad tusschon Van Eeckhoudt en Mev. Agneessens. Dit is niet bewezen, onkel weet men dat Jan-Baptist Van Eeckhoudt, die te Elsene was, zijn broeder per telefoon liet welen dat hij naar huis kwam en dat men hem in rijtuig aan de statie moest afhalen. De verdediger steunt er op dat alle pogin gen van het gerecht enkel berusten om eene moordenares en helper te ontdekken. Eens die aangehouden bevonden wij ons in een toestand van ongeschiktheid tegenover hel gerecht. Omdat in België het tegensprekelijk onderzoek nog niet bestaat, kunnen wij ons maar verdedigen ter zitting, steunende op de verklaringen die we hier iiooren. In die vroegere tijden van verdriet, ontving ik hare liefkozingen, en aanhoorde do liefde woorden welke zij mij toestuurde, met omtrent den zelfden geest als welken ik mij inbeeldde dat de II. Francisca van Chan tel het gloeiend kruisbeeld op hare borst drukte, om er het teeken der verlossing in te printen. het welk te zelfden tijde, het voorwerp eener vurige aanbidding, en hot werktuig eener grievende pijniging was. Mijn kozijn en Henri Loyell bleven te Elms- ley, en in beider gebaren vond ik niets, dat mij kon doen ontdekken wie van hen mijn ontzaggelijk geheim bezat. Beide waren vriendelijk jegens mij en sche nen mij met meer belang dan naar gewoonte te behandelen. Somtijds bemerkte ik in Edward zulke strenge houding, dat mijn hart schier ophield van kloppen andere malen sprak hij mij zoo lief aan, zijn gelaat was zoo zacht als hij de oogen naar mij wendde, dat ik wederom ge rust werd, alhoewel altijd uiterlijk ellendig. Met Henri was ik meer op mijn gemak ik kan niet zeggen waarom doch hij was de eenige mensch met wien ik, sedert de nood lottige dood van Julia, als to voren kon spre ken. Zijne zorgelooze vreugd bracht aan mijne grillige gevoelens eene groote verzachting. Na eenige weken was ik bijna teenemaal overtuigd dat de inbeelding met schrik ge paard, in dat rampzalig uur, de woorden had voortgebracht die gedurig in myne ooren klonken eindelijk bedaarde ik mijne vrees, met in deze veronderstelling te volharden. Zoo zijn de verzachtingsmiddelen, die ons lijden verdooven, maar niet wegnemen. Ik was evenwel bekwamer om de beproe vingen die ik ontmoette, tc onderstaan. De kerk had voor mij iets afschrikkend. DE VOLKSSTEM Onder de nagelen van Ivarel Van Eeck houdt werd bloed gevonden. Is dit een be wijs zijner plichtigheid Geloofwaardigo getuigen kwamen verklaren dat Karei den Zaterdag en Zondag epn, bloedend paard ver zorgde dat hij den Maandag een haan doodde en omdat hij een weinig aan de hand is gekwetst heeft hij den moord gepleegd. Een landbouwer kwetst zich alle dagen bij het behandelen van zijn landbouwalm. Hoe heeft het gerecht geoordeeld Karei Van Eeckhoudt was de verliefde van vrouw Agneesens, die hem geldelijk w ild© ophelpen. Doch om daartoe te geraken stond Felix Agneessens in den weg en deze moest van kant worden gesteld. Dat is gansch het oordeel van het gerecht, doch dit is maar eene inbeelding op geen enkel stof felijk bewijs gesteund. Meester Braun onderzoekt de betrekkin gen tusschon de twee belichten en besluit dat het enkel vriendschapsbetrekkingen waren die ze onderhielden. Om 3 3/4 ure wordt de zitting voor een kwart uurs geschorst.' Daarna zet meester Braun zijne pleidooi voort. Een menigte getuigen kwamen ver klaren dat Van Eeckhoudt op 15 October, dag der misdaad, op de hoeve niet werd ge mist en dat hij om 8 1/2 ure te bed was. Men trachtte hier getuigen in tegenspraak te brengen, doch zulks heeft geene waardo en lukte niet. Zeker is het dat Van Eeckhoudt om 8 1/2 ure op de hoeve was en dat heeft de heer procureur-generaal moeten bekennen. Ehwel, men veronderstelt dat de moord op M. Agneessens gepleegd werd om 8 1/4 ure, ten laatste om 8 1/2 ure. DaarVan Eeckhoudt zich op dit uur te Nijvel bevond kon hij dus onmogelijk te Vorst eene moord plegen. Eene massa zeer geloofwaardige getuigen hebben aan den jury het tijdverdrijf van Karei Van Eeckhoudt voor oogen gelegd. Allen bleven bij hunne eerste verklaringen voorden lieer policiekommissaris en tijdens het onderzoek. Om zulks te staven leest de verdediger de bijzonderste brokken uit de op verschillende tijdstippen gedane verklarin gen. Wat daarmee te doen Karei Van Eeck houdt wordt beschuldigd de moord bedreven te hebben te Vorst op het oogenblik dat hij zich te Nijvel bevond. Dit bewijst op door slaande wijze de onschuld van Van Eeck houdt. Do beschuldiging zou wat duidelijker, watfbepaaldor moeten zijn, aangezien zij be weert het alibi van Karei Van Eeckhoudt om te stooten. Morgen zal ik bewijzen dat het achtbaar orgaan van het openbaar ministerie daarin ook schipbreuk lijdt. Eenige minuten voor M. Braun zijne plei dooi eindigt, komt eene vledermuis ronkend dé zaal doorvliegen:'... De zitting' wordt kw aflrt na vijf ure gelie1 ven. De Fransche autobandieten. Mede plichtigen in Holland. Omtrent, de pogin gen, te Amsterdam aangewend tot verkoop van de waarden, gestolen bij den aanslag op den kantooilooper Ca by van de Société Générale in de rue Ordener te Parijs, vor- nömen wij nu de volgende bijzonderheden De w aarden moolen reeds omstreeks Kerst mis dus enkele dagen na den aanslag te Amsterdam gebracht zijn door leden der bende, die ze aan een tussciienpersoon ter hand stelden. Deze ging er mee naar een effectenhandelaar hier tér stede, en laatstge noemde moet toen verschillende pogingen hébben gedaan om ze te verzilveren en zich Ik was versehillige Zondagen zonder een ser moen bij te wonen, omdat ik de uitlegging der geboden niet kon verdragen niettemin be rispte ik mijn eigen over mijne zwakheid. Edward vroeg mij eem? op eenen Zondag morgend Zeg mij, Helena, hebt gij de belofte gedaan van nooit naar een sermoen te luiste ren Ik gevoelde mij verbleeken, doch ik antwoordde eenvoudig Ik zal'nu wel eens gaan, en ik ging, en God alleen weet, wat ik dan geleden heb. In dien tijd was rijden voor mij eene drift geworden. Er bestaat een bijzonder genoegen in den snellen vooruitgang, in het onge duld van het dier, dat iemand wegvoert, in het gevoel der krachten, in de beweging des licbaams. Nooit is hot aangenamer, ten zij wanneer men over een ruim veld, of dooi de wilde heide, op een paard, in vollen draf den wind in 't gezicht en 't gras ouder de voeten, voortstuift. Ik reed met alle weder hoe meer het regende, hoe meer het waaide, hoe grooter mijne vreugd was om lange uitstapjes te doen. Ik keerde dan huiswaarts met een vermoeid lichaam, eenen opgewekte» geest,en bekwaam om, gansch uitgeput, wel te slapen. In deze gevallen was Henri mijn gewone gezel hij was toegevend gonoeg om mijne voorstellen aangaande den weg en den duur der reis in te willigen. Hij prees mijnen moed, wanneer ik, door geene hinderpalen veder- houden, alle moeilijkheden overwon, snelle stroomen doorzwom om een kwartier vroeger als ik bedoeld had, op eene aangeduide plaats aan te komen. Hij had zeer veel gemak om te spreken, en hij bezat in den grootsten graad de kunst om iemands aandacht te boeien. De omgang met hem werd voor mij, onder het zedelijk oog- daarvoor in betrekking gesteld hebben met een financier. Zelfs moet het voornemen beslaan hebben geld voor de stukken te ma ken door ze aan het bijhuis der Société Générale te Rotterdam aan te bieden Dit voornemen word echter niet uitgevoerd, de verschillende pogingen tot verkoop misluk ten en ten slotte werden na enkele weken de stukken teruggeven aan den tusschenper- soon, die er voor schijnt gezorgd te hebben, dat ze weer in het bezit der Fransche bende kwamen. Franferij R Aardig schouwspel in 't Parlement. Een zeer lievig onweer is over Parijs en omstreken losgebèrsten', Woensdag avond te 5 ure. Tijdens dit onweer viel de bliksem op de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Iiij volgde den koepel der bibliotheek en ging door de kleerkamer der afgevaardigden zonder schade aan te richten. Verscheidene afgevaardigden, die zich in het coiffeersalon naast do kleerkamer bevon den, namen de vlucht zooals zij waren, 'tls te zeggen mot de servet aan den hals en ingezeept.Zij kwamen echter met den schrik vrij. Een trein stilgehouden en beroofd. In den afgeloopen na.cht hébben acht gewa pende personen in den trein tusschon Edja- dowaja en Kolatschewskoje den kassier van een Russsiche-Belgisehe maatschappij over vallen en hom 11,000 roebels ontstolen. Daarna deden zij don trein stoppen en namen de vlucht. Bij den overval werd een policieman ge dood, de overvallen kassier en twee reizi gers gewond. Zweden Het spoorwegongeluk. De vrouw van professor Hermansson uit Helsingfors is gisteren gestorven. De andere gewonden zijn aan de beierhand. Het aantal dooden tenge volge van liet ongeluk bedraagt 22. Het onderzoek naar do verantwoordelijke persoon, de oorzaak van liet spoorwegonge luk teMalmstat is dadelijk begonnen. De schuld schijnt niet bij den statieoverste te liggen, maar hij een van de tw ee dienstdoen- do assistenten, wier verklaringen elkaar te genspreken. De sneltrein van het vasteland was te laat en daarom ging die uit Kopen hagen voor. Dit was telegraphisch aan de statie Malmslat gemeld, maar de wissel was er niet voor verzet. De machinist zag even te voren dat de wis sel verkeerd stond en remde met allo macht. Wal er verder gebeurde, herinnert hij zich niet. De trein had eene snelheid van 56 ki lometers. lïongarië De krisis in het parlement. De regee ring, heef j hij het Huis van Afgevaardigden, een wetsontwerp ingediend, strekkend©.om de, oj) last van den voorzitter uil het Huis van Algevaardigden gezelle parlementsle den, die niettemin in hot huis- terugkeeren en de vergaderzaal nier zouden wijlen ver laten, vervallen te verklaren en fiun, voor de loopetule wetgevende periode, het recht le ontnemen, tol lid van hei Huis te worden herkozen. Dit wetsontwerp zal in elk geval niet in behandeling komen voor de herfstzitting. Marokko. Versehillige gevechten. Een cotivooi van leve ismiddelen, komend van Banitasiti, is den 13 Juin bij Tazoeg-wit door zestig lot tachtig mannen van de Dzjilsj aangevallen. Zij werden op de vlucht gejaagd. De Fran- schen hadden vijf gewonden. Herhaalde aanvallen. De Temps bevat een telegram uit Fez, naar luid van welk be richt. eene troepenafdeeling, die zes compag nieën telde, on die uit het kamp van gene raal Gouraud was opgebroken, heden te Fez is aangekomen. Onderweg werd die troepen- punt, wat rijden onder het stoffelijk was. De oefeningen van mijn geestesvermogen bedaar den mijne inwendige kwellingen. Hij bewon derde mij dit zag ik duidelijken veel meer den hij gewoon was, voor de verandering die mij overkwam, ten minste ik verbeelpde het mij zoo. Eens, dat ik in de boekkamer de bladeren eens geplekten boeks doorliep, vond ik de vólgende regelen geschreven Zij was een kind, en in hare heldere oogen rustte eene wereld van nog niet ontwaakte gedachten. Hare stem, haar lach, hare n zuchten verrieden eenen levendigen geest. Evenals de nevel 's morgens het prachtig hemelgewolf met zijnen sluier overdekt eveaals de mist over den Oceaan zweeft, of als de plechtige stond der stilvallende natuur, wanneer de hemel schijnt te dalen, n zoo was hare kindsheid. Doch die stond is voorbij, de sluier is weggeschoven de mist is eindelijk opgetrokken. Maar wat zeggen van eenen storm?Wie vindt in den wind, in de golven, in een onstuimigen strijd der natuur met de stoffelijke dingen of in den n geest der menschen, geen inniger en verhe it vener levensgevoel dan in eene stille en rustige onverschilligheid Wie zou, alhoe- wel door de gloeiende stralen schier ver- brand en verblind in den vollen glans der zon niet willen staan Och wij kunnen met een vurig medege voel den stor menden vloed der opkomende driften met zijne opgezwollen© golven over de ziel zien slaan Met de grootste verrulc- king kunnen wij dit voorhoofd doorschou wt wen, in hetwelk nieuwe en onrustige ge it dachten zich verdringen met lust volgen wij elke hartklopping, eiken strijd die 't vuur n des vernufts en de bron der denkbeelden 22 JUNI 1912 macht lastig gevallen door vijandelijke ruiterij. De Franschen kregen dertien ge wonden van wie de mecsten slechts licht ge wond waren. Voorts verneemt de «Temps», dat 't kamp van Gouraud gisteren' door eene talrijke macht ruiters en voetvolk is aangevallen. De vijand werd met artillerie-vuur verjaagd waarna de vluchtelingen door de cavalerie en infanterie werden nagezet. De vijand leed zware verliezen. Aan Fransche zijde waren er 8 dooden en 12 gekwetsten. Brussel. Een slachtoffer van het on weder. M. Daelman, handelsbediende, Longchampslaan, stond Woensdag avond op eene zijner kamers in een opén venster. Eensklaps bliksemde het hevig en een don derslag volgde onmiddelijk. Zijne pijp vloog in duizend brokjes hij zelf word een zeer geweldigen schok gewaar, doch bekwam geen ander letsel. Zwakke en bloedarmoedige personen, zullen met genoegen vernemen, dat de IJZERHOUDENDE PIL RAPHAEL welke zoo heilzaam is tegen bloedarmoede, uitput ting, hartkloppingen, enz-., thans in alle goede apotheken verkocht wordt aan 1.75 frank. 551. Kwaaddoener aangehouden. X..., oud-vero.ordeëlde in banbreuk, werd sedert drie maanden opgezocht. Hij leefde van nachtelijke diefstallen. Donderdagmorgen*}, rond 3 ure, vond een agent hem slapen op den drempel van een huis aan de Naamsohe poort. Hij herkende hem, hield hem aan en leidde hem naar het kommissariaat. Men vond op hem een volledig dievengereedschap en een mes. De kwaaddoener werd opgesloten ter be schikking van het parket. Bloedig tooneel. Moj. X...., wo nende Ste Annadreef, te Laken, bezocht gis teren haren vriend, M. G. L...., lyrisch ar tist. op zijne kamer in de Van Arteveldeslraat. Twist ontstond tusschen bon. De juffer bracht haren vriend eenen steek toe in de rechter zijde met een priem. De. gekwetste word voorloopig verzorgd in eene naburige apo theek. M. Colambie, adjunckt der 3Ue wijk, heeft een onderzoek ingesteld. Een onhehende woestaard. In eer» groot handelshuis der Nieuwstraat, stal Woensdag avond, een welgekleede persoon, aan elke uitstalling, waar hij stilhield. Hij werd overgeleverd aan een policieagent, die hem naar het kommissariaat vervoerde. Onderweg bracht de kerel den agent gewel dige stopten toe met het hoofd, sloeg en stampte hem. In het kommissariaat viel hij iedereen aan. als een razende. Men moest hem een dwangkamizool aantrekken. Men i vpi.d pp hem de gestolen koopwaren. De dief weigei t zich te doen kennen en werd ter beschikking van liet parket-opgosloten. Het is zoo gemakkelijk" van extra koffie t© rfiaken Gebruikt de bji ter peeën der «Trap pisten Vin'dart. Men vindt z'overal. E.iöÓO' Schaarbeek. Werkongeval. Policie- agen'len vonden Donderdag morgend in den tunnel die aan de Allards'raat onder deri ijzerenweg loopt, een man bewusteloos en badend in zijn bloed ten gronde liggen. Zij namen den ongelukkige, die aan de voet van den trap lag. op en voerde hem naar het gasthuis, waar men bij den gekwetste eene schedelbreuk vaststelde De man moot, dron ken zijnde, van de trappen gevallen zijn. Tot nu toe is bij nog niet terug tot bezinning gekomen. Volgens zekere papieren, die men in zijn bezit gevonden beeft, is de gekwetste een inwoner van Zwevezele. Werkongeval. Op de Emiel Maxlaan worden aardewerken verricht. Woensdag namiddag ontriggelde een wagonnetje oi> welk' een dor arbeiders; Ad. Raemdonck,óud 20 jaar. wonend te Veel, plaats had genomen. kracht schenken. Aan mij de taak, aan mij de vreugd van eenieders aard, eenieders omkeering door tijd en gevoelen voortge- bracht, te lezen en evenals de stroom eens gebergte het licht, dat zijne vurige schichten door eene onstuimige lucht schiet, weder- kaatst, zoo zal mijne ziel het driftig geweld van de hare, in menigvuldige beelden weer- spiegelen. Ik las dit bladje met allerlei wondere ge voelens. Zou de schrijver de waarheid weten dacht ik vooreerst, en dit gedacht deed mijne wangen blozen. Daarna dacht ik wederom 't Zij hij ze kent of niet, liij bewondert mij toch. Een bittere glimlach kwam op mijne lippen, evenwel het was een glimlach en hoe meer ik deze regelen overlas, hoe meer zij den loop mijner gedachten veranderden. Voor de eerste maal zeide ik tot mijzelven Er zijn nog andere zaken in de wereld voor dewelke men mag leven, buiten degene, die ik verloren heb, de vrede des geostes er» het gerust geweten. Er is vernuft, dat, zoo hij zegt, boven bet verdriet drijft; er is kracht, die het vernuft voortbrengt om het zegepra lend te doen heerschen en de wereld naar zijnen wil te schikken daar zijn machtige ontroeringen der ziel, wanneer zij naar gezag streeft, wanneer het geluk haar bedwelmt, wanneer eerbiedwijzingen haar betooveren. Indien verdriet, schuld of wanhoop mijne oogen bekoorlijker en mijne stem scherper gemaakt hebben indien zij mijnen verborgen geest ontwaakt hebben het zal niet te ver geefs wezen. (Wordt Toortgzzet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2