De Vak- en Ambachtsschool Moordpoging te Brussel DE VERDEELENDE rechtvaardigheid miskend, Assisenhof van Brabant Achttiende jaargang nr 146 DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen- Belangrijke bedriegerijen De geheimzinnige zaak van Vorst. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 23 en Maandag 24 Juni 1612. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlmreelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. iji TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728a I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KJ. aatik. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol) fr. 2,00 Eeklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengitmeuws(per regel)fr. 2,00 Recht. licrstell. (per regel) fr. 2/10 Overlijden (per regel) fr. 2,00 wmre'AJ iouvvm hwuuum TE A E LS T Hoe dikwijls toch werd er, in de laatste tijden, niet geklacht en ge klaagd over het werk, het gedrag en voornamelijk, over de opleiding onzer tegemooordige ambachtslieden Vereenigingen, onderzoeken, tijd-en vlugschriften, voordrachten, werksta kingen, artikels in dagbladen, enz... deden veel goeds en weerden het kwaad wel ten deele af, maar kregen het iiiet dood. Wat gedaan In dergelijke kritische toestanden het eerste poer verschieten om zich te verdek 'tren en grootere on heilen te voorkomen uitmuntend maar haast u dan ook, zoo gauw moge lijk't kwaad inden wortel te treffen ei;, 't goed in de plaatse te zetten. Niet voldoende" is het dus, de tegen woordige ambachtslieden te redden van groote kwetsuren en doodelijke wonden, er moet daarbij gezorgd, dat het opkomend geslacht beter zij, veel beter en waarachtig, dat verkrijgt men «iet al zuilende. Duitschland altijd Duitschland heeft dat begrepen, en maait tegen woordig wat het vroeger zaaide. Och bekwame en deugdzame am bachtslieden heeft België bloednoodig er groeien hier bananen noch citroenen en onze korenvelden kunnen al ons volk met spijzen. Handwerk, handel, nijverheid dat is ons brood Maar aangezien anderelanden ook in denzelfden toe stand verkeeren o.a. de Duitsche Kolos, zoomoet er strijd zijn om 't leven en zullen enkel die landen tieren, welke ontwikkelde werklieden bezitten. En de ontwikkelde vakman moet kloek van lijve zijn, gezond, en dien schat weten te bewaren. Hij móet opmerkzaam zijn op al hetgeen den snel betreft, buigzaam van geest en het sap der laatst gewordene vakkennis in eigendom hebben. Zijne kennis moet hij behoorlijk weten uit te drukken schriftelijk, mondelings en wel voorna melijk door middel van lijnen. Op praktisch gebied moet hij kunnen uit voeren wat hij geteekend ziet; geoefend en bedrevenjzijn in het vinden en com bineeren, alsmede in den praktischen geest van verbeteren en herstellen en in de uitvoering, dient hij behendig te zijn d. w. z. goed, schoon en veel werk kunnen leveren op weinig tijd Goed, schoon en snel Zóó is het wel Eindelijk, hij moet beminnen wat waar, schoon en goed is willen wat hij bemint en doen wat hij wil. Improviseert men zulke mannen Kan de huidige werkwinkel dat leve ren Neen Dan moet het elders ge zocht. Waar In de Vakschool Lagere scholen, middelbare scholen, hogescholen, ja normaalscholen, tee- kenscholen, muziekscholen, ja ja maar ook nijverheids- en ambachtsscholen. En, worden zulke scholen nu inge richt naar de laatste vereischten. zoo- nat ze gelijken tred houden, ja, dat ze tie inrichtingen onzer naburen voorop stappen en zijn de werklieden in evenredigheid sterk als hunkweekhuis, cian mogen wij uitroepen Aan ons ce toekomst werkman, werk u om hoog Kleine middenstand,zet u recht. Ambachtsscholen kan men niet tot stand brengen in alle gemeemten van land het getal ambachtslieden is daarvoor te gering en de onkosten van inrichting zijn te groot. Doch in cen trums, en bijzonderlijk in groote cen trums, kunnen en moeten er zijn, anders is het onmogelijk hooger ge meld doel te bereiken. Zulke school is ingericht te Aalst voor Aalst en omliggende onder den titel van: «Vak- en Ambachtsschool St. Jozef» en reeds in volle werking se dert October 1911. De stielen welke van nu af aangeleerd Worden zijn schrijnwerker, meubel maker, smid, paswerker, werktuig kundige, electricien, om eerlang vol- ledigd te worden met schilder, gieter, metser, hovenier, enz... De school stelt zich niet alleen voor gewone ambachts lieden te kweeken, maar wel al de verschillende bedienaars welke in de stielen aangetroffen worden als mees tergast, patroon, enz... 't Is eene Dagschool. Theoretische en praktische lessen wisselen elkander deugdelijk af. Oordeelt, hier volgt een voorbeeld van uurrooster: voormiddag, van 7 tot 9 ure wetenschappen van 9—9 1/2 ure, rusttijd 9 1/2 10 1/2 ure studie 10 1/2 12 ure praktisch werk (in het werkhuis). Namiddag van 12 l 1/2 ure middagmaal en rusttijd 11/2 4 ure, in het werkhuis; 4 4 1/2 ure, uitspanning van 4 1/2 6 ure teekenen, waarna eenieder naar huis trekt. Wij zijn enkel begonnen met leerlin gen van het 1' studiejaar. Die U, moe ten 3a 4 jaren blijven om hunne stu diën te voltrekken. Ieder jaar worden nieuwe leerlingen voor het le studie jaar aangenomen. Om als leerling in de school aan vaard te worden moet men 1°) Van 14 tot 17 jaar oud zijn 2°) Met goed gevolg een examen on dergaan over de leerstof der lagere school 3°) Voorzien zijn van een getuigschrift van goed gedrag 4°)'Een jaarlijksch schoolgeld beta len van 25 fr. N. B. Dit schoolgeld zal aan de leerlingen ten grooten deele terugge keerd worden in gereedschap, bij ïiet verlaten der school. Dit, volgens ge drag en verdiensten. Van dit geld zal er ook jaarlijkss fr. in de pensioenkas gestort worden met afgestaan kapitaal, ten voordeele der leerlingen. Op de 50 leerlingen welke zich aan boden in October laatst, werden er 39 aangenomen. De grond, ingenomen door de huidige gebouwen, en beschikbaar tot verdere uitbreiding der school, beslaat nu reeds 110 aren. Die gebouwen zijn! werkhui zen, magazijnen en afhankelijkheden voor schrijnwerkers, meubelmakers, smeden en paswerkers studie en klas sen,eetzaal en teekenzaal dit alles ge bouwd naar de leste, beste voorschrif ten plannen van bouwmeester Julius Goethals. Zeven bijzondere leermeesters geven de lessen aan de leerlingen van het 1° studiejaar, welk getal stijgen zal tot 10 voor het 2a studiejaar, en xoaaronder een ingenieur voor de lessen van mechaniek en takteekenen, Benevens de studiën, icordt nog de eigenlijke educatie strikt verzorgd. Prak tische en regelmatige lessen van wel levendheid, brengen de leerlingen in voeling met al de toestanden welke kunnen voorkomen in 't werkelijk leven, en wel zóó. dat zij van hier af de gewoonte meekrijgen, welke die han delingen gereedelijk in hart, geest en spieren legt. Nevens de lessen van Gods dienst, staat ook de curcus van prak tische toepassing en karaktervorming eene nieuwigheid welke de leer lingen A-rij en krachtig, persoonlijk en eigendekelijk leert handelen als beste jongens, en de latere toestanden van goeden werkman, patroon, echtgenoot huisvader en vaderlander met onuit- wischbare lijnen schelst. O Aelstenaars werkt mede en wei felt noch en talmt. Gij klaagt dat uwe zonen, over't algemeen, op de werk huizen geen stielmans kunnen worden en g'liebt gelijk dat de leertijd te lan ge duurt en de loonen moeten stijgen g'hebt nog gelijk! Maar in Gods naam, zoo ge dat wenschten wilt,bezig dan toch het middel daartoe, en het beste middel is de goede Vakschool. Hewel, zis'er;ze staat op uwen grond, dichtbij U en gansch ten uwen dienste: bezigt ze. Vrienden van den Buiten U ook verwacht de school met open armen. Maakt gebruik van die moeder- goede inrichting. Aelst heeft grootmoe- diglijk het huis gebouwden neemt de leerlingen onder voogdij. Toe! zendt uwe kinderen, komt zien naar de school, ondersteunt ze, zoo zal het eene bewonderensweerdige samenwerking zijn van de Stad en den Buiten, eene werking voor allen en door allen. Gisteren avond werd de Blaesslraet, in opschudding gebracht, door eene moordpo ging, waarvan de dador en het slachtoffer Fransehon zijn. De löjarige foorereiziger Jean Duville, van Parijs, wiens oudera thans met huvnen rolwagen op de foore van Etterbeek staan, was naar de hoofdstad gekomen en had er een landgenoot, do 20jarige Emiel Hofman ontmoet, die sinds eem'ge dagen met zijne minnares in een logementhuis der Zv aard- straat verbleef. Samen bezochten zij eenige herbergen. Toeu zij rond 11 ure in de Biaesstraat kwa men. kregen zij twist, daar Duville weigerde aan Hofman eeniggeld te leenen. Eensklaps trok Hofman een mes en plofte het tot aan den hecht in den rug van Du ville, waarna hij de vlucht nam. Het slacht offer stortte loodzwaar ten gronde. Voorbijgangers nomen liet slachtoffer op en brachten het naar het gasthuis, alwaar men vaststelde, dat zijn toestand hopeloos was, een der long-en bijna doorboord zijnde. De moordenaar was onmiddelijk naar zijne kamer gevlucht, eu met zijne minnares en hun tweejarig kindje vertrokken. Slechts verscheidene uren later, keerde de jonge vrouw met haar kindje terug. Zij verklaarde, dat haren gezel haar plotselings verlaten had en zij niet wist, waarheen hij zich hegeven had. De vrouw is in hechtenis gehouden. Het parket is verwittigd. ten nadeele van het Arrondissement Aelst, in den Provincieraad van Oost-Viaanderen Wij ontvangen van eenen briefwisselaar het volgende schrijven, dat wij mededeelen MIJNHEER DE OPSTELLER, De Provincieraad van Oost-Vlaanderen vergaderde, zooals de Volksstem heeft aangekondigd, op Dinsdag 18 Juni, ten einde zijn bureel samen te stellen en om do be stendige afgevaaidigden te benoemen. Den zelfden morgen om 10 ure moesten de katholieke raadsheeren bijeenkomen om hunne kandidaten Onder malkaar vast te stellen. Op den bijeanroepingsbriuf dor rech terzijde was er geen spraak van een kandi datuur voor provinciale senator in vervan ging van M. Legeiv-zoo men mij stellig ver zekert, en nochtans werd er over dio plaats beschikt buiten do verwachting der meeste raadsleden. - De uitslag van die vergadéring was nood lottig voor het arrondissement Aelst, aange zien voor eerst de plaats van bestendige afgevaardigde, in vervanging van den be treurde heer Rudolf Ecman, is toegekend geweest aan den heer Herman De Baets, die tot het arrondissement Gent behoort. Zoo werd het arrondissement Aalst een eerste maal geslachtofferd en De Denderj bode deed in zijn nummer van Donder dag 20 Juni met recht opmerken, dat het arrondissement Aelst in die benoeming mis kend was. Nochtans hetgeen volgens mij een echte misslag en eene zeer betreurenswaardige miskenning van verdeelende rechtvaardig heid is geweest, 't is dat men vervolgens ook aan ons arrondissement geene plaats van Provinciale Senator heeft gegeven en dit Vooral wanneer men verneemt op welke wijze zulks is gebeurd. Door het afsterven van wijlen den heer Senator Leger was er eene plaats opengeko- men tot heden wielden die plaatsen altijd gegeven aan Gentenaars; nochtans daar ook zooals op alle gebied van vertegenwoordi ging. moot er verdeelende rechtveerdigheid beslaan. Dat is te zeggen dat er op vier plaatsen van provinciale senator toch wel eene te goed komt aan het arrondissement Aelst.dat liet tweede belangrijkste is.Ziehier overigens voor wat do katholieke provinci ale raadsleden betreft, het getal voor elk arrondissement. Gent 16 Aelst 16 Sint-Niklaas 13 Oudenaerdel2; Dendermonde 11; Eeckloo7. In de vroegere benoemingen maakten onze afgevaardigden altijd aanspraak op eene plaats van provincialen senator en in princiep wierd dat verdeeld ree lit nooit -door iemand betwist. Zelfs vóór dat de benoeming van den laatsten provincialen senator, M. Claeys Boüaert, plaats had, wierd de achtba ren lieer Burgemeester van Aelst, M. Ghee- raerdls naar Brussel geroepen door M.M. Van Gleemputte, volksvertegenwoordiger van Gent en door M. Leger zelf senator, die nu moest vervangen worden. M. Leger deed op 't onverwachts aan Burgemeester Ghee- raerdts do zittingzaal van 't Senaat bezoeken en zegde hem Zie, daar is uwe plaats, gij moet provinciale senator worden, die plaats komt nu too aan 't arondissement Aelst. Dat waren de woorden van M. Leger zelf, die nu moest vervangen worden. Nochtans de heer burgemeester Ghee- raerdts weigerdo te aanvaarden zooals hij het met deze gelegenheid nog deed. Hel recht van het arrondissement Aalst werd dan voorbehouden en M. Claeys Boüaert wierd benoemd. Ditmaal echter vroeg het arrondissement Aalst om zijne rechten uit te oefenen, stelde de eaiididatuur voor van M. Dr Tb. De Naeyer,oud-provinciaal raadslid en gemeen teraadslid te Aalst, en de Kathol. Veroeni- ging stuurde dadelijk een omzendbrief aan al de provinciale raadslenden om hare rechten in te roepon en. haren .candidaat aan te kondigen. Men hoopte den noodigon tijd daartoe te zullen hebben. Dijnsdag dus om 10 ure vergaderde de rechterzijde van den provincialen raad. De poll voor een provincialen senator stond niet op het dagorde, doch moest plaats grijpen. Op die vergadering wierdon de rechten van het arrondissement Aelst en wierd onze candidaat op krachtige wijze verdedigd door de heeren advokaat Odilon Van der Haegon en notaris De Vis, dio daarom onzen besten dank en hulde verdienen. Doch het wordt algemeen en met afkeu ring bevestigd dat ze zich stootten tegen eenen invloed, die er gansch buitengewoon onverwachts en tegen alle gebruiken in, hevig en hardnekkig optrad in voordeel van M. de'Ghellinck. om dezes candidaluur door te drijven, alhoewel dergelijke invloed in alle vergaderingen, ambtshalve zelf, tot de meest bescheidene onpartijdigheid verplicht is. Daarmeê was de zaak beslist de beraad slaging werd.dadelijk gesloten en de stem ming werd om zoo te zeggen bevolen zonder dat nog iemand het woord kreeg, of ten min ste het nog waagde bet woord te vragen. Anderzijds was liet grootste getal der aan wezige raadsleden door niemaud in het ar rondissement Aalst kunnen aangesproken worden, vermits er geen tijd was geweest voor den candidaat om mot iemand in onder houd te komen, daar hij slechts over twee dagen beschikte. Nochtans, niettegenstaande dat alles,- bekwam M. De Naeyer 22 stem men tegen 39 toegekend aan M. de Gellinck, en in die omstandigheden mag die uitslag een groot succes heelen voor M. De Naeyer Men moet hier bijvoegen dat verscheidene raadsleden van 't Arrondissement Aalst op de vergadering niet tegenwoordig waren, daar op hun bijeonroepingsbrief, den poll voor een provinciale senator niet aangekon digd stond, zooals ik hooger zegde. Wat er van dat alles ook zij, eene zaak is klaar de Provincieraad van Oost-Vlaande ren heeft ons Arrondissement miskend en den billijken eisch van verdeelende recht vaardigheid van onze Katholieke Vereeniging verworpen. Het Arrondissement Aelst is in vermindering gesteld'.Dit heeft in do Aelster- sche middens veel opspraak en misnoegdheid verwekt, dat mag ik verzekeren. Tegenover die miskenning moeten wij maatregelen nemen. Onze Katholieke Asso ciatie zou zich met het geval moeten bezig houden, en hot is nu gebleken dat onze pro vinciale raadsleden om hunne rechten te doen erkennen zich sterk moeten maken zij moeten een blok uitmaken in den provincia len raad en doen gevoelen dat zij hun rechten zullen weten te verdedigen tegen wie ook. Wij denken dat zij door deze les zullen ge leerd zijn en de noodige maatregoleu zullen nemen voor de toekomst. Aanvaard, enz. X. De Volksstem» betreurt ten zeerstede aangehaalde feiten en wekt de Aelstersche Katholieken op de besluitselen van dit schrijven dadelijk in bewerkstelling te bren gen, en hoopt dat men voortaan krachtig en gezamentlijk zal optreden om do belangen van ons Arrondissement in den Provincie raad, zooals elders, te handhaven. te ]\Ieclieleii Op aanklacht van het middenheheer der Staatsspoorwegen, is het parket van Meche- len vergezeld van twee agenten van het be heer, gisteren namiddag onverwachts in do bureelen der outvangst van het spoorwegma teriaal afgestapt. Na zich verzekerd te hebben, dat alle be dienden op hunnen post waron en er geene mogelijkheid was met personen, zich huilen het bureel bevindende, te onderhandelen, deed het parket een grondig onderzoek in de lessenaars der bedienden. Zij ondervroegen ook deze laatsten over zeer ergo bedriege rijen welke zouden gepleegd zijn, ten nadeele van den Staat. Deze bedriegerijen werden aan het licht gebracht door een oud-leverancier van den Staat. Het was bijzonderlijk in de leveringen der meubelen voor do spoorwegrijtuigen dat er bedrogen werd. De ontfutselde sommon zouden een aanzienlijk bedrag uitmaken. Verscheidene huiszoekingen zijn gedaan geworden te Mechelen en te Brussel. De uitslagen er van worden geheim gehouden. Het parket bleef lot bij middernacht in de bureelen. Hot onderzoek wordt voortgezet. Tot hiertoe werden nog geene aanhoudingen gedaan. ZITTING VAN 21 JUNI Do zitting wordt om 9 ure geopend. M. Braun, advokaat van Karei Van Eeck- houdt, zet zijne pleitrede voort. Hij is enkel bekommerd, om to bewijzen, dat Karei Van Eeckhoudi onmogelijk te Vorst kan geweost zijn. toen do misdaad gepleegd werd. Om aan de jury te toonen, op welke ma nier Van Eeckhoudt do hoeve zou verlaten bobben, doet hij zich een zwart hord bron gen, waarop hij met krijt het plan der hoevo leekent. Hij toont op deze manier do plaats waar do kamer van den beschuldigde was,de plaats waar de velo stond en waar het te lefoontoestel stond. Van Eeckhoudt kon de hoovo niet verlaten hebben zonder door iemand gezien te zijn. De verdediger bespreekt de verschillige manieren waarop Van Eeckhoudt naar Vorst zoude kunnen komen hebben. Te voet Men moet er niet aan denken. Met den ijzerenwog Men ondervraagt de treinwachters, de statieoverste,men doet een onderzoek in al de statiën, onderzoekt de reisbiljetten, on men kan niet bewijzen dat de betichte den trein genomen heeft. 0 Met den volo De belichte heeft zich van zijn velo niet bediend. Men zegt dat hij de velo van een ander persoon had kunnen ne men. Deze persoon ondervraagd, zegt dat zijn velo den dag der misdaad uit zijn huis niet geweest is. Van don velo van den beschul digde was een baud gesprongen. Men heeft aandachtig do weg rond de villa Agneessens onderzocht en men heeft niet het minste spoor van een velo geverndon. Daarbij verscheidene getuigen zeggen dut de belichte .nooit per velo uitreed. Met oen automobiel Men heeft inlichtin gen genomen bij al do verhuurders van auto mobielen. Geen onkel heeft een auto aan den beschuldigde verhuurd. Men heeft verscheidene personen onder- hoord dio den avond en den nacht der mis daad op den weg waren. Niemand heeft den betichte gezien. Men heeft bloed onder de nagels van den betichte gevonden. Maar hoe bewijst dit de plichligheid van Van Eeckhoudt De dag vóór de misdaad heeft hij een haan gedood, een^okwetst patrijs opgeraapt en een bloedend paard verzorgd. Men zou moeten kunnen bewijzen dat het bloed onder zijne nagels gevonden, mens'chenbloed was? Iels wat do welsgenoesheeren niet kunnen verzekeren. Wat aangaat de kwetsuren gevonden op de handen van Van Eeckhoudt, do beschul diging zegt dat zo toegebracht zijn door de tanden van hot slachtoffer en om zulks te bewijzen, roept men de getuigenis van M. Quintin, tandarts in. Deze getuigenis kan de verdediger niet bijtreden, daar M. Quintin geen geneesheer is. Verscheidene getuigen zijn hier komen verklaren, dat het de betichto was die op de hoeve den «bakkersoven onstak. Het bout daartoe gebezigd was gebonden met ijzer- draad. Zou hij zich daar aan niet kunnen kwetsen hebben Meester Braun spreekt ook over de klee- dingslukkon van den betichte, waarop men geene bloedvlekken gevonden heeft. Daarna spreekt hij over den geldulijken toestand van den belichte. Er was nog te betalen aan den heer Depercenairo 12000 frank de helft door Agneessens, de andere helft door do ge broeders Van Eeckhoudt. De beschuldigde had geene enkele storting le doen. Het was alzoo overeengekomen en indien iemand geld van noode zou gehad hebben,het anders niemand of den broeder vau den belichte zou geweest zijn. Maar er was niet onmiddelijk geld van noode. Depercenaire zelf zegt dat er geene geene kwestie was dezer onmiddelijko beta ling. M. Braun doet uitschijnen dat de financi- eele toestand der hoeve niets te wenschan liet. Deskundige rekenplichtigen hebben ge zegd dat de fondsen der onderneming te klein waren, anderen hebben juist het tegenover gestelde gezegd. Welke schulden hadden de bewoners der hoovo Waron zij in achter stel met hunne betalingen Voorzeker niet. Er was geen gevaar» dat de hoeve zou te niet gaan. De uilbatingswaarde bedroeg 175,000 fr. en in eonige maanden tijds werden 12,000 f. winst gedaan. De zitting wordt om 12 ure geschorst en om 2 uro 10 hernomen. M. Braun gaat voort met zijne bewijsvoe ringen. Thans vat hij de vingerindrukkou aan.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1