flat wij fan liet Ministerie verlangen? 'T EEN EN T ANDER Erusselsc-Sie briefwisseling. AssiseÉof van Brabant dinsdag 25 Juni i3£2> BestuurderJ, Van Nuffe'-De Gendt. 33 -A. CZO Vreeseüjke misdaad te Amsterdam. De bende Garnier-Carouy-Bonnet. De geheimzinnige zaak van Vorst. Achttiende jaargang n' 147 2 CENTIEMEN HET NUMMER EUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 72S, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONOIGINGENi KI. aank. (1 tot 4 kl. teg.) fr. 0.60 3* bJaaz. (de regel) Ir. 0.50 4e blaaz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aaakou. (per regel) fr. 2,00 Rekiumen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 3# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. Nieuwe schoolwet. Deze wet is de bijzonderste inzet ge weest van den afgeloopen kiesstrijd. Erismetovergroote meerderheid man daat gegeven om eene schoolwet, hul digende de vrijheid van den huisvader in de keus der school, uit te vaardi gen. De heer de Broqueville. onze uit muntende eerste minister, heeft te Turnhout en te Brussel, de grondre gels aangeduid, waarop de nieuwe schoolwet zal rusten. Voor liet toekennen der staatstoela- gen, zal er geen verschil gemaakt worden tusschen officieele en vrije scholen, op voorwaarde dat de vrije scholen het staatsprogramma en bet staatstoezicht aannemen, en aan hun wereldlijk personeel de door de wet bepaalde jaarwedden betalen. De vrije scholen gehouden door kloosterlingen, zullen niet van devoor- deelen der nieuwe wet genieten. N.B.Wij vragen ons af waarom de kloosterlingen buiten de wet zou den gesteld worden, indien zij dezelfde diensten bewijzen De toelagen zullen gegeven worden volgens het getal klassen en niet vol gens het getal leerlingen, dit om de schoolbesturen aan te zetten om geene overbevolking in hunne scholen te dulden. Het onderwijs zal verplichtend ge maakt worden voor alle kinderen tot den ouderdom van 12 jaren. Aan de gemeentebesturen, die zulks noodzakelijk achten, wordt het ech ter toegelaten deze verplichting van schoolgaan tot den ouderdom van 14 jaar uit te breiden. Eene pensioenwet voor ons werkvolk. Voor het werkvolk hoeft een pen sioen van 1 frank per dag in den ouden dag verzekerd te worden. Bij de bespreking der wet welke aan de mijnwerkers zulk een pensioen verzekert, heeft de lieer Minister van Arbeid in den laatsten zittijd verklaard dat hij ook dergelijke wet ging voor stellen, om aan alle oude en gebrek kige werklieden zonder onderscheid, een pensioen van 365 franken per jaar te bezorgen. Eene wet voor de landbouwers. De landbouwers vragen eene wet, die de verhuurvoorwaarden voor hen beter regelt. Zij verlangen verhuur contracten van langeren termijn zij vragen dat bij het eindigen van dezen verhuurtrmijn hunne rechten beter gewaarborgd worden en zij eischen bovendien dat de eigenaar «verplicht weze de verbeteringen aan den grond en hoeve toegebracht door den huur der te vergoeden. Dit is niet meer dan volle recht, en deze wetsbepaling zou daarenboven een weldoenden invloed op den land bouw in het algemeen hebben, daar zij zou toelaten vele verbeteringen aan te brengen en alzoo grootere opbrengs ten te bekomen die nu niet gedaan worden. Vlaatnsch hooger onderwijs. Eene kwestie, die in den kiesstrijd, bijzonder in het vlaamsche land, veel te berde is gekomen, dat is 't vlaamsck hooger onderwijs, Met genoegen hebben wij bestatigd dat overal deze kwestie opgeworpen is geweest, en met nog meer genoegen stippen wij aan dat een groot getal katholieke gekozenen hunne instem ming betuigd hebben met het wets voorstel Van Cauwelaert, tot trapsge wijze vervlaamsching derHoogeschool van Gent, Dit is de oplossing welke alle Vla mingen, tot welke politieke denkwijze zij ook behooren, voorstaan en verde digen, en bij de liberale en socialisti sche volksvertegenwooreigers zijn er ook warme verdedigers van dit stelsel. Wöe RoGsevelt of Taft. Al de dagbladen der wereld houden zich bezig met de kiezing van den president der Vereenigde Staten. Roosevelt doet wanho pige pogingen om terug aan 't bewind te komen doch het algemeen gedacht is dat Taft, Roosevelt toch zal verslagen. Ik geloof het wel, zei Rib van Ginderen, Taft weegt ook 125 kilo Daft ka ei tegen Biet vuil, Een Aalstenaar was zijn stallen aan 't schilderen in 't groen. Waarom vader, vroeg zijn zoon, waarom schildert gij dat altijd in 't groen, 'tis precies of ge lien Daensist zijt Mijn zoon, oprak de vader, dat weet ik heter Het groen kan beter tegen het vuil... Ieder neamt er het zijn uit. De soBdaten niet fcinnenge- POepen. Groot is de bekommering in vele familiën over de vraag, of de klassen zullen binnengeroepen worden. De bijeen- roepingsbrieven liggen geschreven, maar, de soldaten zullen niet onder de wapens worden geroepen zoo liet niet noodigis. Het is dus enkel de schuld der revolution- nairen, als er aan onze jongens zooveel last wordt aangedaan, 't Is waarlijk kolossaal hoe dat leelijke socialisme bij het volk naar alle donders en bliksems wordt gewenscht. De algemecüïe werkstakang. Meer en meer wint het gedacht veld dat op 30 Juni do algemeene w erkstaking zal worden gestemd, maar dat geen bepaalden datum zal worden aangenomen. Hoe de socialisten nu ook mogen zoeken en verzin nen, hun werking zal niet gelukken, hun beweging moet en zal op een volledigeu fiasco uitdraaien. Het laatste woord moet en zal blijven aan het wettig gezag. Zoo wil hot de onzaggelijke meerderheid der Belgische bevolking, die niet zinnens is toe te geven aan den opstook van een handsvol lieet- hoofdon. Wat is ep te Spasgge gefeewpd? Verscheidene liberalen en socialistische bladen spreken over de verbreking van de kiezing van den afgevallen priester Fontey- ne, die dank zij een allergrootst kiesbedrog zou gekozen zijn. Men zou de kiezing van Fonteyne willen doen verbreken om den liberaal Thooris in de plaats to brengen. Onze katholieke vrienden antwoordden terecht Als er kiesbedrog is gepleegd ten voordeele van Fonteyne, dan is er kiesbe drog gepleegd ten voordeele van heel den kartellijst. Ge ziet van hier dat de katholie ken mede zullen helpen om in zulke omstan digheden M. Thooris terug in zijn zetel to helpen. Dit bericht wordt met bijzondere intentie den heer Daens opgedragen. 4 Een ontaarde vader vermoordt zijne drie kindsren. Een misdaad van zoo afschuwelijk karak ter als gelukkig zelden voorkomt, heeft gister namiddag te Amsterdam plaats gehad. Een bewoner van de Van Horgendorpstraat de kleermaker Van B... sneed zijne drie jonge kinderen met een mes de keel af en trachtte daarna zichzelf door verdrinking van het leven te berooven. Het was omstreeks drie ure,toen con hove- nior, dich bij Sloterdijk, een man in de Haarlemmervaart zag springen. Onmidde- lijk snelde hij toe, en liet gelukte hem, bij middel van een bootje den drenkeling te red den. 't Was zooals later bleek, de kleerma ker Van B. In het schuitje kwam hij spoedig bij en vertelde aan don hovenier dat hij de poging tot zelfmoord had gedaan uit wan hoop zijn huiselijk leven was zeer ongelukkig, en daarom had liij zoo pas zijne drie kinderen, twee meisjes van zes en drie jaar, en een jongetje van anderhalf jaar, vermoord. Ofschoon het verhaal haast ongelooflijk klonk, achtte de hovenier het toch raadzaam de drenkeling in handen van de politie te stellen, die ten huize van Van B. een onder zoek ging doen. De vrouw van Van B., was om 12 uren uitgegaan, en zou eerst om half twee terug gekomen zijn, en in dien tijd had Van B., de vreeselijko misdaad gepleegd, om daarna de woning achter zich te sluiten en te vluch ten. Want iuderdaad bleek, dat hij bedreven had wat hij vertelde. Toen policie en justicie binnen gedrongen waren, trollen zij daar een vreeselijk schouwspel aan. In het keukentje lagen de lijkjes van twee meisjes. Het oudste had blijkbaar nog ge tracht aan het mes te ontkomen, en was onder de tafel gekropen, waar het den laat sten adem had uitgeblazen. Haar zusje lag midden op den vloer, beiden met afgesneden hals. En zoo mogelijk nog droever was het tooneel dat den ambtenaren in de werkplaats van den kleermaker wachtte. In zijn bloedig bedje lag daar het kleinste kindje dood. Gelijk reeds gezegd, geeft Van B. als reden van zijn onnatuurlijke misdaad op, huiselijke omstandigheden. Hij is voor de tweede maal getrouwd, en dat huwelijk waaruit de drie vermoorde kinderen gespro ten zijn, was niet gelukkig. Om zich op zijne vrouw te wreken en zelf uit de ellende te zijn, zou hij toen besloten hebben zijn kinde ren het leven te benemen en daarna zelf moord te plegen. De misdaad werd volvoerd met een groot mes, dat bij kortgeleden ge kocht had. De bandiet Féjard. De bandietFèjard, die in tegenstelling met de andere aangehoudene bandieten Liévin en Monpillat, maar altijd praat en misdaden aan het licht brengt, zit evenals zijne gezellen nog altijd in het gevang van Gorbeil opge sloten. Het onderzoek over den aanslag op Mad. Tremblay, teMontgeron, is nog niet geëin digd. De schurk zet de reeks zijner onthul lingen voort, maar in plaats van zich nu te beschuldigen, zoekt hij zich wit te wasschen. Hij zegt dat zijn geheugen hem niet al te trouw is gebleven en zijne herinneringen zich nu juister afteeltenen. Wel zijn zijne andere bekentennissen nauwkeurig hij bevestigt nu geen deel te hebben genomen aan den aanslag op de Havre^aats te Parijs, waar de agent Gamier werd gedood, en de belege ring van het huis van den notaris Tir.ckant, te Pontoise. Aan geen van beide aanslagen zou hij deel genomen hebben, en ook niet aan den aanslag der Ordonerstraat, te Parijs, en der Bank van de Société Générale, te Ghamilly. Het doel van den schurk is alles aan te wenden om do opsluiting te vermijden, tot dewelke hij zal veroordeeld worden voor den aanslag op Madame Tremblay hij tracht om tot dwangarhoid op de galeien van Guyana voroordeeld te worden, van waar hij hoopt gemakkelijk te kunnen wegvluch ten. De bandiet Carouy. De bandiet Carouy werd met de inbrekers Gamboulin, Hue en Grau geconfronteerd. Alle drie hebben stellig verklaard Carouy te herkennen, met hen deelgenomen te heb ben aan de verschillige inbraken. Grau en Carouy zouden de daders van de misdaad van Thias ziju. Volgenden brief was ons Zaterdag uit Brussel toegekomen. De balloteering voor de provinciekiezingen te Laeken en te Molenbeek hebben alles on veranderd gelaten, de provincieraad blijft zooals hij was. In den laatsten gemeenteraad te Anderlecbt en te Laeken is het ruzie ge weest tusschen de 2 vijandelijke broeders. Te Brussel heeft de policie eene bijver goeding ontvangen tegen de goesting der socialisten. De vergoeding is nog niet ge stort, maar M. Max heeft den voorzitter der policievereeuiging voor 15 dagen opge schorst de leden hebben besloten ieder een klein deel bij te dragen opdat hun voorzitter de helft van zijn maandloon niet zou verlie zen. Het Brusselsch policiekorps is zeer mis noegd over liet kartelcollege, dat de gevan gene is van liet Volkshuis. Zondag en Maandag werd het 75jarig be staan gevierd van bet grenadierskorps to Brussel. De koning woonde do feesten per soonlijk bij. De stad Brussel zal ook mee vieren want dat korps staat in do volksgunst. Zondag, galamaal voor de troepen en ban ket voor de officieren. Maandag avond con cert op de Groote Plaats door het muziek dor Grenadibrs, daarna fakkeloptocht. Dins dag avond, avondmaal op 't stadhuis aange boden door de stad aan de officieren en oud officieren van het regiment der grenadiers. De avonden der schoone Zondagen bren gen de vreugde terug in lawaaimakende we derkomsten. De trams zitten bomvol. Ieder brengt wat mee fruit, bloemen, potten, doozen, enz. enz. Aan de statie wachten talrijke personen. Als bij toeval een fanfare ook van den buiten komt, dan wordt er gezongen en gesprongen en in dansenden stoet trekt men door de stad. Men spreekt over het binnenroepen der soldaten en der gendarmerie op 30 Juni. De journalisten zijn er gerust in. Zij houden bun jaarlijksch congres te Oostende, en op 1 Juli gaan ze op speelreis naar Douvres, met een stoomer door den Belgischen Staat, koste loos ter hunner beschikking gesteld. Dank daarvoor aan M. de Broqueville 1 De feesten te Assche zijn Zondag mislukt; hopen wij dat ze Zondag en ook op 30 Juni beter weder mogen treffen, 's Morgens groole processie, ën om 3 uren prachtige histori sche stoet. Daarna uitvoering der feestcan tate, 's avonds groote electrieke verlichting. Daar zal zonder twijfel veel volk zijn. Gisteren Zondag was 't zomerkarnaval te Elsene er ging een stoet uil. Op 30 Juni heeft Anderlecht eveneens zijn bloemenstoet waaraan de schoolkinderen deelnemen. Dezen zullen liederen zingen en eenige lichaamsoefeningen verrichten. Om 6 uren uitvoering der kantate Gloria Flori van Nestor De Tière, met de medehulp van het muziek der grenadiers. Men spreekt van de afschafing onzer... Zondagsoldaten. Het is zeker moest de regeering die uitmuntende bepaling voor hare rekening nemen, zij werd onoverwin- baar. Denkt toch, niet meer bijeengeroepen worden in tijden van agitatie niet meer moeten opgaan öp de schoone Zondagen van den zomer; stillekons kunnen gaan wandelen met de familie maar dat is de droom van al de Belgische burgêrs van 20 tot 40 jaar de anderen zijn van die corvée bevrijd. Dusdanig besluit zou enkel droefheid bren gen aan eenige opgepluimden, die in hun tuniek en met hun sabel ter zij en do sporen op de hielen, zouden kunnen slapen; maar de Regeering zou ze kunnen veroorloven zooals aan de gepensioneerde ambtenaars,hun eere- titel te behouden en hun uniform te dragen, 's Zondags en op de feestdagen. Men' zou ter hunner inzicht eene herinneringsmedalie kunnen laten slaan. Op die manier zou iedereen tevreden en ten hoogste voldaan zijn. Kobe. ZITTING VAN 22 JUNI üe laatste c3ag. Zaterdag morgend bij het openen der zit ting werd het woord gegeven aan het Openbaar Ministerie, voor de replieken. Hij verklaarde, dat na al heigeen de advo- lcaten der beschuldigden gezegd hebben, zijn oordeel over de plichtigheid der twee betich ten niet het minst aan 't wankelen is ge bracht. Het is zeker dat er moord is gepleegd, en zeker, dat diefstal de drijfveer der mis daad niet is geweest, Agneessens had gezegd, dat hij na zijn terugkeer uit Nizza alle betrekkingen mot Van Eeckboudt zou afbreken en zulks mocht niet gebeuren. Daarom moest Agneessens verdwijnen en daags vóór hij naar Nizza zou vertrekken, werd hij vermoord. Het orgaan van het openbaar ministerie houdt lang bij de vingerindrukken stil, zegt dat zij onloochenbaar zijn en eischt de vor- oordeeling der beide belichten. M. Royer, advokaat van Mev. Agneessens trekt de aandacht van de gezwoornen op het gevaar eener rechterlijke dwaling. De twijfel moet aan de verdachten ten goede komen. Men weet niet wat er in den nacht van 15 October voorgevallen is. Er zijn geene bewijzen. Dat Mev. Agneessens Karei Van Eeckboudt beminde, is geen bewijs, dat er ontworpen was Agneessens te vermoorden, eu het is ook niet bewezen, dat de belichten geldgebrek hadden. Dus vervalt de drijfveer welke het open baar ministerie tegen ons heeft uitgebracht. Het openbaar ministerie zegt ook niet welk deel Mev. Agneessens in de misdaad genomen heeft. De zitting wordt om 12 1/2 ure geheven en om 2 ure 15 hernomen. M. Royer zet zijne pleitrede voort. Hij onderzoekt nu het alibi van Van Eeckboudt en zegt dat aangezien het niet kan uitgelegd worden hoe Karei Van Eeckboudt te Vorst zou geraakt zijn den nacht der misdaad, men hem dus niet kan veroordeelen. Indien men Van Eeekhoudt vrijspreekt kan men ook Mev. Agneessens niet veroordeelen. Wat men er ook van zegge, de geheimzin nige zaak van Vorst is niet opgeklaard en de gezwoornen die in zulke omslandighedeu zouden veroordeelen, zouden geon gerust geweten meer hebben voor het overige hun-, ner dagen. Het openbaar ministerie zegt dat Mev. Agneessens als mededaderös terecht slaat, omdat zij den moordenaar naar Vorst riep, hem de deur opende en zoo eene hulp ver leende, zonder dewelke de misdaad niet zou gepleegd geworden zijn. M. Royer. Dat zijn alleen veronder stellingen, waarvan niets bewezen is. Mev. Agneessens mag gerust tot de gezwoornen zeggen Beziet mijne handen Er kleeft geen bloed aan M. Bonnevie herinnert, dat de betichte als onschuldig moet aanzien worden bij den aan vang der debatten. Het is naar de beschuldi gingen door bet openbaar ministerie inge bracht, dat er moet geoordeeld worden. En dan nog moeten do beschuldigingen klaar bewezen zijn. Hier is het echter geheel anders gegaan. Van af den eersten dag, heeft Karei Van •Eeekhoudt zijne onschuld bewezen. De onderzoeksrechter had zich op eene valsche veronderstelling gesteund en daar heel het onderzoek op gebouwd. Meester Bonnevie beknibbelt de huidige rechtspleging en zegt dat het daar de schuld is, dat dikwijls een onschuldige langdurig in het gevang zucht, vooraleer zijne onsehuid aan 't licht komt. Het tegensprekelijke onderzoek, 't is te zeggen, het onderzoek in gezelschap der advokaten zal zulks verhinderen. Vooraleer thans do getuigen gehoord worden heeft de betichte reeds drie rekwisitoriums te ver duren Do akte van beschuldiging, de oudervraging door don voorzitter en de getuigenis van don onderzo_eksrechter. De advokaat geeft een kort overzicht over heel liet proces en besluit, dal nooit de on schuld der belichten klaarder gebleken is, dan hier hier bet geval was. Eene veroor deeling zou eene uitzinnige daad zijn. In de zaal weerklinken eenige toejuichin gen. De voorzitter vraagt aan Mev. Agneessens of zij nog iets te zeggen heeft. Zij antwoordt: Neen, M. de Voorzitter. Dezelfde vraag wordt ook gesteld aan Karei Van Eeekhoudt. Deze verklaart on schuldig te zijn. De debatten worden gesloten. De vragen. De volgende vragen worden aan do jury gesteld le Is Maria Van de Wyngaert, vrouw Agneessens, schuldig, den nacht van 15 lot 16 Oktober, te Vorst, ,tzij rechtstreeksch, of or.rechlstreeksch, eene hulp verleend te hebben zonder dewelke de uitvoering onmogelijk zou geweest zija aan de moord gepleegd op den persoon van Felix Agneessens. 2° Werd de moord met voorbedachten rade gepleegd, Dezelfde vragen worden gesteld voor wat betreft Karei Van Eeekhoudt. Nadat de voorz.itter van het Hof aan den voorzitter der jury de noodige aanbevellin- gen gedaan heeft, gaan de gezwoornen in beraadslaging. Het antwoord der jury. Rond half acht komen de gezwoornen uit hunne kamer terug. Eene doodsche roerende stilte heerscht in "de zaal. De Voorzitter zich lot het publiek richton- de, vraagt dat er geene betoogingen zouden plaats hebbeu, welke ook de uitspraak is. Daarna staat de voorzitter der jury recht, legt de hand op de borst en zegt Op mijne eer en mijn geweten, voor God en voorde menschen, het antwoord op da eerste vraag is neen, op de tweede vraag neen, op de derde vraag neen, op de vierde vraag neen. Er ontstaat eene beweging onder liet pu bliek, dat nogmaals tot kalmte aangemaand wordt. Vrijgesproken. Mevr. Agneessens en Karei Van Eeek houdt worden in de verhoorzaal toriigge- bracht. De griffier geeft lezing van hot antwoord der jury en de Voorzitter van het Hof verklaart dat beiden vrijgesproken zijn. Hij beveelt hunne onmiddelijke invrijheid stelling. De burgerlijke partij wordt tot de kosten van het geding veroordeeld, doch daar zij het Pro Deo bekomen heeft, worden de kos ten ten laste van den Staat gelegd. Men verzekert ons dat de uitspraak der jury gedaan werd met zes stemmen tegen zes. Na de uitspraak. Het oordeel der menigte is verdeeld. Vol gens de eenen waren er wel bewijzen dec plichtigheidvolgens de andereu was er niets bewezen.. De beió.e vrij gesproken en hebben verge zeld va-.i familieleden en vriendon langs een omweg het gerechtshof verlaten. Daar namen zij in twee automobielen I plaats en reden weg.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1