'T EEN EN T VREESELIJK DRAMA Ds iiiisdata van Drongen en Mariakerke Een bandiet die zich mispakt ONZE VOLKSREIS NAAR ROME Donderdag 27 Juni 191 is. üv 0 *5 Een süïhmerik Nog de bamlieterijen in Frankrijk nternationale Tentoonstelling Gent AcMtSsradc jaargang n' 1-£3 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN® Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelcn van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i|f 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728| Steenweg van Waterloo, 72S. I KLensstx-as Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nu ff el-Be Gendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® blaaz. (de regel) fr. 0.50 4® biuaz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,08 Dij woorden sturen wij tot al de burgers en werklieden. Doet de oogen open en ziet wat er rondom u omgaat, in die huishoudens waar de vader door eene ziekte getrof fen wordt en in de onmogelijkheid ge bracht is, door de vrucht van zijnen arbeid in het «nderkomen van de zij nen te voorzien. Doet de oogen open en voorziet wat er misschién bij u zou gebeuren, moest de ziekte u komen te treden. Er zijn in ons land daar of omtrent 1,200,000 werklieden en stiellieden. Volgens de statistieken maken ei- slechts het derde 490,000 deel van ziekenfondsen. Gedurende een tijdverloop van 10 jaar hebben de 3,259 erkende zieken- beurzen meer dan 40 millioen aan hunne leden uitgedeeld. Veertig milüoen in den zak der werklieden Ziedaar den uitslag dier machtige en prachtige beweging, die heel ons land door ontstond om den kleinere ter hulp te komen. Ziedaar den uitslag' van dat onverpoosd streven en zwoegen van onze bijzonderste lei ders, van onze geestelijkheid, van de talrijke burgers die geld en tijd en ta lent ten dienste stellen der minderen. Maar de statistieken van die zieken fondsen bewijzen niet alleen van welk groot belang het is voor den werk man, van welk nut het wezen zou voor den burger, in geval van ziekte gedu rende zes maanden kosteloos de zorgen te genieten van dokter ei: apotheker en daarbij nog eene dagelijksche vergoe ding te hekomen van ten minste 1 fr. per dag. Zij doen ook klaarblijkelijk uitschij nen dat de ziekte een algemeen gevaar is, dat beurtelings iedereen treffen komt. Vijf en twintig per honderd van de leden der ziekenbeurzen bevinden zich jaarlijks gedurende een gemiddeld tijdstip van 22 tot 23 dagen, in de onmogelijkheid te arbeiden. En huiten die gevallen van werkonbekwaamheid van korten duur, zijn er talrijke die de zes maanden te boven gaan. Hoeveel zijn er die nooit ziek wa ren Hoeveel zijn er die zich durven in beelden, tot eenen bejaarden ouder dom te geraken, zonder ooit slacht offer te zijn van ziekten, in 't volle bezit van alle geestesvermogens en lichaamskrachten en steeds bekwaam, door een geregeld werk in hunnen onderhoud te voorzien Wie siddert en beeft er niet bij de gedachte dat op 7 millioen Belgen er maar 450,000 zijn, die tot den ouder dom van 65 jaar kwamen, anders ge zegd 60 op 1000 of 6 op 100 94 op 100 worden door een vroegtijdigen dood, meestal gevolg eener ziekte, naar het graf gesleurd Daarom roepen en herhalen wij ii Oogen open. Verzekert u tegen dat dreigend gevaar. Werklieden, am bachtslieden, burgers, wordt lid van eene ziekenbeurs. Daarom ja, wenschen wij uit gan- scher harte dat eene wet de aanslui ting bij een ziekenfonds verplichtend make. Neen, niemand heeft het recht on vooruitziend te werk te gaan, en onverschillig te zijn aan hetgeen hem te wachten staat, moest eene ziekte hem treffen. Het recht tot die onverschilligheid toestaan, dat is altijd en aan iedereen recht geven op liefdadigheid. En nochtans, mag hij wel aanspraak maken op algemeene of private liefda digbeid, hij die, aan alles onverschil lig, altijd maar voortleefde zonder de minste voorzorg, hij die volstrekt niets heeft willen doen, om zich te verzeke ren tegen de biltere lotgevallen van 's menschen bestaan? Hij handelde immer als een scbuins- looper der Samenleving en hij verdient dat deze hem zonder medelijden uit haren schoot banne. De liefdadigheid reikt eene milde hand tot de onverwachte ongelukken, tot de zwakken die door het lot getrof fen werden, tot de onschuldige slacht offers, die in den hitteren strijd van 't leven bezweken. Maar zij trekt die hand onwillekeurig in, wanneer er spraak is van sterke en gezonde lieden die laf en zorgeloos leefden, van lieden die met den glimlach op de lippen en de vreugde in 't hart de ellende zijn te gemoet geloopen en die niet eens, in dien dwazen rit bleven staan om na te denken op het onzekere hunner levens wijze en zich tegen die onzekerheid te wapenen. Het grondgebied der liefdadigheid is heilig en onschendbaar Het hoort uitsluitelijk toe aan de ware armen aan de kleine weesjes die alleen en verlaten zijn hij dat levenstijdstip, waarop de andere kinderen met stree lingen en weldaden overladen worden; aan de weduwen die dengenë betreu ren, die hun als leidsman, steun en beschermer moest dienen, dengene die hun al te ras werd ontrootd aan al die slachtoffers die in den grooten levensstrijd achtergelaten werden en die onbekwaam zijn terug in het perk te treden en eenig aandeel in don alge- meenen buit te veroveren. Gij werklieden en burgers, die kloek zijt en gezond, die om de schrander heid van uwen geest en de gesteltenis van uw lichaam God te danken hebt, gij-, wakkere soldaten van den arbeid, gij bezit alle middelen om u tegen al de oorzaken van de ellende te vrijwa ren sluit u aan bij de Onderlinge Bijstanden, de oogen open En blijft gij onverschillig, dat de wet u dan dwinge bet zal eene wel daad zijn voor u zelf en voor de uwen het zal eene weldaad zijn voor de Samenleving. Want zulke onverschil ligheid is een maatschappelijk gevaar. omstandigheden er uit denken; M.Vekemans zegt dat wel, maar hij zal het niet doen; daarvoor is hij al te goed gekend. In korie woorden weel ge- egd. Het Cijusstelsel heeft in België bestaan van 1831 tut 18 April 1883. Het meervoudig stemrecht is dan in de plaats ge- omen met 119 stemmen tegen 14 en 12 ont houdingen. Die 14 vijandelijke stemmen waren allemaal stemmen van de doctrinaire libellen. Dealgemeene wsrksiaking Hoe zit het er ineo Heel slecht het zijn enkel de Walen, on dan nog maar Charleroi en het Center van Henegouwen die willen hij ten. Iedere oproerige beweging komt voort om zoo te zeggen uit Charleroi en liet Center. Het kan toch niet zijn dat gansch België zou moeten kruipen voorderoode revolutionnairs van 2 afzonderlijke streken van het land. We kunnen aan de socialisten de stelligste verzekering geven De katholieken zijn om den bliksem niet van zin, aan het oproer toe te geven. En zoo de roode kopstukken huil ongelukkige volgelingen tot algemeene werkstaking dwingen, dat ze wel weten, dat, als liet er op aankomt, wij ten minste zoo goed honger kunnen lijden als gelijk welke revolutionnair. üieuwe 'veranderingen in '4 ieger. Generaal Michel heeft de toelating gegeven aan de officieren, openlijk hun gedacht te schrijven over de legerinrich- doch zonder iels tezeggen van geheimen die ze enkel kennen door do positie waarin ze geplaatst zijn. Elaai* Spa. Op 29, 30 Juni en 1® Juli gaan de katholieke turners naar Spa. Daar zullen bijeenkomen 10 muziekkorpsen, 140 turn maatschappijen van Italië, Frank rijk, Holland, Dtiitscbfand en België. De Koning heeft als eer oprijs eene prachtige schaal geschonken. De turners van Aalst nemen er deel aan. Wij wenschen ze innig een prachtigen bijval. 5 grammen radinm kosten 2 millioen fp. In Engeland bestaat er juist 5 grammen radium, daarvan heeft het Radium Institute een gram een opera tiedoener met xstralen uit de Harley-straat te Londen ook een gram de hospitalen St-Mary, St-Thomas en Gay van Londen en dit van Middlesex hebben te zamen met ge vieren een gram de 2 overige grams zijn verdeeld tusschen talrijke gestichten, die elk ongeveer 100 milligrammen bezitten en verscheidene geneesheeren die van 5 tot 10 milligrammen hebben. De huidige prijs van 't radium is 400 fr. per milligram, zoodat de 5 grammen die in Engeland zijn eene waarde hebben van 2 millioen. Bij middel van het radium zijn ec al talrijke buitengewone ge nezingen gedaan. De draadleoze telegraaf ïaa onze zeevaartscholen.—Spanje, Holland en Denemarken hebben in hunne zeevaartscholen, leergangen ingericht van elcctriciteit en draadloozen telegraaf. Onze Regeering is zinnens hetzelfde te doen in onze Belgische zeevaartscholen. Een man die de liberalen voor den zot bcuden, Dat is voorzeker heer Vekemans van Antwerpen. Tweemaal reeds diende hij in de Kamer tot slopgat. Dit jaar was hij zeker vaste man te zijn, doch hij heeft zijn plaats moeten afstaan aan ren snul van een socialist, door niemand gekend en M. Vekemans is nogmaals goed om stopgat te spelen. Hij zat in den provincieraad hij heeft er zijne plaats moeten afstaan voor nen anderei socialist, nu stolden de liberalen hom voor als provincialen senator en de man vervult niet eens de voorwaarden om kandidaat te kunnen zijn. Verleden Donderdag hoeft hij in den gemeenteraad van HoboUen gezegd dat hij genoeg had van de politiek dat hij ook zijn ontslag ging geven als gemeente raadslid. Ieder serieus mensch zou in zulke Eene confrontatie. Maandag namiddag werd Carouy in het cabinet van den lieer onderzoeksrechter Gil bert, te Parijs, geconfronteerd, met eenen bediende van de statie van Maisons-Alfort, die Carouy stellig herkend heeft als den ke rel die den dag van de inbraak in de villa van den luitenant Bouldaguet, de gestolen voorwerpen in de statie verzonden heelt. De getuige voegde erbij, dat het Carouy was, die op den brigadier der gendarmerie geschoten heeft, zonder hem te treffen. Carouy protesteerde hevig tegen deze be schuldigingen. Twee andere getuigen werden met den bandiet geconfronteerd, nopens de misdaad van Thias. Zij konden niet bevesti gen of het Carouy was, die zij in een koffie huis van Th/ias met Grau gezien hadden. Verdachte zelfmoordenaar. Te Lormont, nabij Nancy, heeft men het lijk gevonden van een jong manspersoon, die zich door een revolverschot in het hoofd gezelfmoord had. De jonge zelfmoordenaar elijkt sprekend op Ivarel Bill. Het parket is verwittigd. Een Iiongaarsch rondleurder, Marten H.., kwam Maandag avond te Brussel aan, na eenige dagen te Luik verbleven te hebben. Hij was zinnens te Brussel, een landgenoot wonende in de Minimenstraat, te gaan be zoeken, doch, daar hij don weg niet wist. vroeg hij aan twee welgekleede personen, die over do Rogierplaats stapten, langswaar hij moest gaan. De twee onbekenden zegden dat zij juist in die richting moesten en stelden dus vóór, hem te begeleidden. De Hongaar aanvaardde onmiddelijk en zeer tevreden, zulke dienst vaardige lieden aan te treffen, ging het drie tal eerst een glasje drinken, 't Was natuur lijk de Hongaar die betaalde. "üenige stappen verder was er nog een koffiehuis en daar werd er nog eentje ge dronken. Zoo ging het met al de koffie er andere drankhuizen tot nabij de Aanvulling straat. In het laatste drankhuis, haalde een dei- Brusselaars eene brieventesch uit den zak en howeerde dat er 50.000 fr. in stak, met welke hij een winslgevenden handel zou overnemen. De Hongaar, dio zeer bedron ken was tengevolge der overvloedige faro's en lambiek8 welke hij naar binnen gezonden had, haalde ook zijne brieventesch te voor schijn, waarin 450 fr. slak on liet ze aan do twee gezellen zien. Een hunner wikkelde ze in een stuk papier, stak ze in den zak en de heide kerels vertrokken, begroet door een vriendelijk lachje van den Hongaar, die dacht dut do Brusselaars eene zwans wilden uitrichten. Do Hongaar bleef twee, drie uren wachten, doch de kerels kwamen niet meer teru Slechts alsdan verstond hij, dat hij zich door twee niefdeugen had laten bedriegen. Do slimmerik heeft eene klacht neergelegd. Bekentenissen. Sinds de beruchte bandieten Rodriguez en Belloni in de Noordslatio te Parijs aange houden wareii, had do onderzoeksrechter, M. Gilbert, de overtuiging opgedaan, dat het wel Belloni was, die met de gestolen titels do reis naar Amsterdam had gedaan om er de waarden aan den man te brengen. Belloni, daarover ondervraagd, had tot hiertoe steeds geloochend. Maandag kree^ de onderzoeksrechter evenwel van zijn kol- lega van Amsterdam bericht, dat zekeren Van den Bergh, aldaar aangehouden onder verdenking medeplichtig te zijn als verlader aan de bandieterijon in Frankrijk en België gepleegd, aldaar bekend heeft, dat liet wel Belloni was, die hem de titels gebracht had Belloni werd Dinsdag daarover onder vraagd. Hij bekende eindelijk dat het wel zoo was en hij zich do gestolen titels der Or 191S. Belangrijk bericht aan de bezoekers van de werken der Tentoonstelling. Sedert 19 Mei is hot publiek toegelaten, op zon- en feestdagen, de werken der Ten toonstelling te bezoeken, mits betaling van een inkomgeld van vijf en twintig conliemen per persoon. Dio beslissing, genomen door het uitvoe rend comileit, heeft eenen levondigon bijval genoten, en men mag zeggen dat hel terrein der Tentoonstelling tegenwoordig voor de Gentenaars eene verplichte zondagwandeling is geworden. Van af Zondag, 23 Juni, is het deel der Tentoonstelling, gelegen tusschen bot kwar tier St-Pieters-Aalst en de gewezen spoorlijn van Gent naar Korf rijk, insgelijks toeganke lijk gesteld voor het publiek. De bezoekers van de afdeeling B mogen dat gedeelte dei- Tentoonstelling verlaten langs de poort, uit komend in de Galgenstraat, St-Pieters-Aalst- straat oversteken, en, op vertoon van hun ingangsticket, insgelijks de afdeeling C bezoeken, wanneer zij zich aanbieden aan den ingang in St-Pieters-Aalststraat. te St-Pieters-Leeuw Een man door zijnen neef doodgeslagen. De gemeente is Maandag avond door eene schrikkelijke moord in opschudding ge bracht. Twee landbouwers, de genaamden J.-B. Hemelinckx en Filip Perpette, waren rond 6 1/2 ure des avonds op het veld aan 't werken, toen de neef van Perpette, Edmond Schoelfhoudt, 2S jaar oud, er verscheen. Hij trad naar Hemelinckx toe en begon on middelijk met hem te twisten. Gij zijt ten mijnent gaan zeggen dat ik dezen morgend tweemaal eene herberg bezocht hem, zegde hij, en gij weet boel goed dat het niet waar is. Gij bekommert u met niets andors, dan met mij onaangenaamheden op den hals te halen Zonder verderen uitslag sprong Schoelfhoudt naar den aangesprokene en bracht hem twee geweldige stompen toe op de borst. Zulks was hot begin oener hevigo vechtpartij. Hemelinckx moest echter spoe dig liet onderspit dolven. Het gevecht bemerkend snelde de oom van den aanrander toe en wilde beiden schei- don, doch zijne tusschenkomst maakto den neef nog woedender. Schoelfhoudt sprong recht, snauwde zijn oom toe Waarmee bemoeit gij u en gaf hem zulk een ge weldige vuistslag, dat de man aehlerover viel. De landbouwer sprong echter spoedig op, riep om hulp en wilde wegvluchten doch de woestaard achtervolgde hem e bracht hem met een herdersstaf zulk een geweldigen slag toe op het hoofd, dat de stok brak en de arme man badend in zijn bloed ten gronde viel. Dit was don beul noj niet genoeg. Met een stuk slok sloeg hij den ongelukkigen Perpette zoo lang. en zoo fel, tot deze roerloos bleef liggen en geen enke len zucht meer liet hooren. Nu zal hij toch wel dood zijn riep de woestaard, en wilde vluchten. Doch toege snelde dorpelingen hielden hem aan en lever den hem in handen van de gendarmerie. Vervolgens werd dokloor Van Bever ontbo den, doch deze kon nog enkel het overlijden van het slachtoffer vaststellen. Do schedel was op verschillige plaatsen gekloven. Het parket van Brussel, vergezeld van twee wetsdoktoors is Dijnsdag namiddag ter HET ONDERZOEK. August De Byl, de vermoedelijke dader van de moord gepleegd op de landbouwster Vanderstegen, en die getracht had in 't ge vang- door verhanging con einde aan zijn leven te stellen, werd Maandag, evenals zijn broeder, in het kabinet van den heer onder zoeksrechter Minnens, onderhoord. De heer Minnens heeft elk der broeders afzonderlijk onderhoord over de misdaad van Mariakerke, gepleegd op Isidoor DëNys. De kerels zouden alle twee bekentenissen af gelegd hebben in deze zaak. De oudste zou Isidoor de Nys omvol-getrokken en de jong ste zou hem met een stuk hout doodgeslagen hebben. Nopens do moord op de landbouwster Van derstegen, werd August De Byl ïflrx vader Vanderstegen en zijne zonen, Adolf en Mau- rits, gekonfronteerd. De twee zonen herkennen hem stellig als den dader, en Maurils verklaart dat hij het is, die naar hem geschoten en getroffen heeft, Adolf bevestigt hetgeen zijn broeder zegt. Volgens de verklaringen van vader Van derstegen, zou deze De Byl reeds van in don namiddag rond hol liof zien slenteren bob ben. De Byl loochent zulks en zegt dat do man zich vergist. Over de verklaringen die hij kort na de misdaad aan den bevelhebber Stock gedaan heeft, zegt hij zich niets meer te herinneren, daar hij zoo erg door de bewoners aangeval len was, dat hij in dien oogonblik niet meer wist wat hij zegde. Hij word nog eens afzonderlijk onder hoord, maar het was niet mogelijk hem iets to doen bekennen. Maandag avond, rond 11 ure, word een heer, die de Kruidtuinlaan te Brussel over stapte, door een kerel aangesproken, die hem geld vroeg. De heer zette zijnen weg voort, maar werd door den gast achtervolgd die hem dreigend zijne vuist toonde. Daarop vatte de aangesprokene, een officier dor infanterie te Antwerpen in garnizoen, maar tijdelijk te Brussel vertoevend, den kerel vast, gaf hem eene duchtige takeling en leverde hem in de handen del- policie over. Op het policiebureel gebracht, vond inen den kerel in bezit van een 20 centimeter langen dolk, met bloed besmeurd. De han diet weigerde te zeggen waar het bloed van daan kwam. Men vond hem in bezit van eenbergbriefje, dat hij hij het verpanden van eenen revolver gekregen had. In een zijner zakken zat een brief, die hem als eon bandiet, aan eene ben de kwaaddoeners behoorend, hekend maakte. De gevaarlijke handiet is de genaamde Frans II..., te Vorst wonende. Hij werd ter beschikking van het parket opgeslotou. denerstraat rond het lichaam gebonden had ten einde de aandacht der douanen niet op!plaats geweest en heoft een onderzoek ge- te wokken. lopend. 4-le VERVOLG. Nog de St-Pieterskerk. Den 'voorgevel die voorafgegaan is door eenen buitentrap heeft 112 m. breedte en is 44 m. hoog, telt 8 ronde pilaren, vior volle en zes halve muurpilaren die de bovengalcrij ondersteunen en allen in Corintischen stijl zijn. De galerij is 71 m. lang, 13 m. breed, nierlcweerdig door hare versiering en bijzon derlijk door hare prachtige zoldering. Treden wij nu dit reuzengebouw binnen die 30 allaaren telt en 148 colonnen In do groote beuk, aan de middendeur, ziet men een rondo porfiersleen, op dewelke vroeger de keizers gekroond wierden een weinig verder in den vloer kopere cijfers die do vergelijking van groote maken, van de groot ste kerken van de wereld. Rechts en links tegen een der eerste pila ren de marmere wijwatervaten door engelen gedragen. Op het eerste oogenblik zult gij deze voor kleino kindjes aanzien, maar bij het naderen zult gij eene verrassing lo gemoel gaan] en u overtuigen dat gij ten minsten twee meters lang zoudt moeien zijn om aan de kaken van die kindjes te geraken. Gaan wij nu recht voort tot aan het mid denaltaar onder de koepel. Het is het Pause lijk hooge altaar, gemaakt van een reusach tige blok witten marmer, waarop een bronzen baldakijn, gegoten uit de bronzon deuren van den afgodentempel het pantheon, en rustende op vier kolonnen, zich 29 maters onder den koepel verheft. Het baldakijn weegt 63.000 kilogrammen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1