OeiOeiOei BUITENLAND. 1 P$ MJ 'T EEN EN T ANDER Conscience herdacht Dg diefte van 2GQ.0C0 mark Moorderijen in Turkys. en in brand gestoken. HetTitanic onderzoek <5> fed Öj m m 33 G- jO X-, .A. ID Bestuurder J, Van Nuffel-De Gendt. te Berlijn. Een gemeentehuis belegerd De misdaad van Ascq. Achttiende jaargang n' t SO 2 CENTIEMEN HET NUMMER ifrijïiag 23 Juni 19 i 2. j' ABONNEMENTEN' Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «gj» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST f23, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kericstraat, ©i Telefoon 11.4 AANKONDIGINGEN J KI. aank. (1 tot 4 kl. re?.) fr. 0.60 3* blaóz. (de regel) fr. 0.50 4* biadz. (de regel) fr. 0.30 Fina.no. aanton, (per regel) fr. 2,00 Relclamen (per regel) ff. 1.00 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2 00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,03 Overlijden (per regel) fr. 2,03 Gisteren, stelden wij het weekblad der Aalstersche' socialisten regelrecht in tegenspraak met den bekenden anti klerikalen hoogleeraar M. Paul Fre- dericq van Gent.Wij meenen daardoor de oppervlakkigheid van het schrijven van den rooden persridder te hebben bewezen. Vandaag gaan wij het slot van het laatste artikel op de2" bladzijde hier weergeven, onveranderd, dus tex- tueël, om het naderhand te bespreken. Roep maar niet te luidruchtig, schrijft de Aelstersche socialist, dat onze leiders opstokers, woelmakers zijn, want de geschiedenis leert ons dat alle omwentelingen, zoowel die van 1872, als van 1830, 1848, 1870-71, niet veroorzaakt werden door eenige mannen, maar n wel dooi;de groote massa, door het werkende volk Noem ons volk x ook niet dieven, moordenaars, i! schuimloopers, krapuul, want in die zelfde omwentelingen van 1830, 1848 en 1870 werden de eigenlijke n dieven, moordenaars,en ander niets- doeners of kwaaddoeners, door dat x zelfde volk welke gij zoo veracht, geoordeeld en veroordeeld. «Weestop uwe hoede klerikalen, want er komt een dag dat alles zal recht gaan en elk zijn recht zal beb- hen. Daarom roep ik u toe Het wordt tijd dat gij ons geeft wat ons toekomt 1 Het, wordt tijd, dat gij ons onze x rechten verleent Het wordt tijd dat gij rechtvaar- dig handelt Het wordt tijd dat gij ons eene x rechtvaardige kieswet geeft met het >i algemeen stemrecht, waardoor vee) zal kunnen verbeterd worden. Geeft gij ons het niet. Wee u dan, x wee uwant ik sla niet in voor x de woede des volks. En wanneer x een volk woedend wordt, dan ge- x beuren er droeve zaken met nood- x lottige gevolgen Bedenkt u dus,voor het te laat zij! Dit artikel is onderteekend «Goliath» en gedagteekend 19-G-12 het is ver schenen in Rechten Vrijheid van 23 Juni 1912.Wij vragen aan" al dezen die nog ietwat kennis hebben om dubbelzinnige gezegdens te verstaan: Is gansch dat slotartikel, geen onafge broken oproep tot den oproer Bevat het niet in zich bedreigingen, niet enkel gericht tegen inrichtingen, maar vooral tegen personen Wij geven dit ter bedenking aan dezen die geroepen zijn zulke misdadigheid te oordeelen en te vonnissen. Dit gezegd, gaan wij den stier bij de horens vatten. Onze brave socialis ten moeten.eens voor altijd, weten, dat de tijd lang uit is, o, ja, al zoo schrik kelijk lang, dat wij katholieken, nog bang worden van bedreigingen... Niet dal wij geen geloof hechten aan die be dreigingen; want we kennen daarvooi veel te goed de propere manieren van sommige roode heethoofden, en ze zullen ons toelaten hier nogmaals har telijk te lachen met de roode propa gandisten, die,in tijden van kiezingen, ons willen wijsmaken dat zij zoo deltig en zoo betamelijk zijn als gelijk wie, dat ze enkel strijden voor gedachten en alle geweid met verachting van zich verwerpen. Herinnert gij u dat niet meer,heeren socialisten? De kiezing is nog niet lang voorhij, de zaken moeten u bijgevolg nog frisoh in het geheuge; staan... Gij zijt dus zinnens beestigke- den te verkoopen, want, is het anders, zegt ons dan wat deze woorden alle maal beteekenen Weest op uwe hoede, klerikalen Geeft gij het ons niet. "Wee u dan, wee u... want ik sta niet in voor de woede, des volks. En wanneer een volk woedend wordt, dan gebeuren er droeve zaken met noodlot tige gevolgen. Bedenkt u dus, voor het te laat zij Ofwel zijn dit enkel groote woorden die niets inhouden, en dan doet ge niets dan groote onnoozelheid verkoo pen, en de simpele snullen opjagen ofwel meentge wat ge schrijft, en dan gaan we met malkander nader spreken. Wij hebben de gewoonte met opene kaarten op tafel ie spelen, en daarom zeggen wij u rechtuit en openhartig Het zuiver algemeen stemrecht, dat zooals gij het voorstaateene onrecht vaardigheid is, en eene groote, dat krijgt ge nietDe kieswet zal veran deren, niet wanneer het u belieft, maar wel wanneer de wettige meerderheid van het volk daarover beslist... Zooals ge ziet, we zijn klaar en duidelijk, kort en bondig, zonder dubbelzinnigheid en allergemakkelijkst om verstaan. Nu verhopen wij van u hetzelfde, e:i aangezien gij steeds zooals ge ten minste zegt de waarheid in pacht hebt, zoudt ge ons groot genoegen doen, ons te willen zeggen Waarom wij op onze hoede moéten zijn Waar om dat gij schrijftWee u dan Wee u dan Welke droeve en noodlottige gevolgen er nu gaan komen En zegt ons ook Gedenkt u dus, voor het te iaat zij Wanneer is het tellaat Het een plezier is 't andere weerd. Wij hebben u reeds op afdoende manier ons antwoord gegeven. Wij verwachten op onze beurt, uwe verstaanbare, duidelijke verklaringen. Wat nu de kwestie van het puur en simpel stemrecht betreft, wij houden staan dat het alle man eene stem, eene grove onrechtvaardigheid is. Gij zegt het tegendeel. Dit kan een kind van 7 jaar ook. Bij een «ja en een neen blijven alle vraagstukken, alle levensvragen onopgelost. Wij ver zoeken u dan dringend eens dieper in de zaak te gaan en ons niet enkel te zeggen, maar bovendien te foewEJ- asen5 dat het puur en simpel stem recht rechtvaardig is. Eens dat gij dat hebt gedaan, dan zullen wij verder spreken... Ge ziet, we pakken den stier bij d' horens, en we verlangen niets meer en niets vuriger dan eene omstandige, breede bespreking over deze zaak. 5°) Dat de kiesomschrijvingen uiterst on rechtvaardig zijn verdeeld; 6°) Dat de kie zing niet geheim is, en wij zeggen, dat een kiesrecht dat niet geheim is, geen kiesrecht is,... Het kiesrecht in Frankrijk is dus zeer onrcchtveerdig alles behalve schoon, wat niet belet dat onze socialisten het eerste klas vinden.... Daarentegen vragen zeer vele Franschen de Belgische kieswetgeving. Voor geen socialisten. In den provincieraad van Brabant hebben zes liberalen op een dertigtal, geweigerd te stemmen voor een socialist. Zoo heeft gezel Vinck in plaats van 56 enkel 50 stemmen bekomen. 20 kinderen en 20 zonen.— In Beieren, te Kiefersselsen heeft eene moe der van 40 jaar, haar 20ste kind gekocht, en het is haar 20*to zoon. De oudste zoon is 23 jaar .oud. Een feit dat bijzonder aan to merken valt, al de kinderen zijn in leven. Y^asineei* nogmaaSs wetge vende kiezingen Het mandaat van volksvertegenwoordiger duurt 4 jaar, maar alle 2 jaar is het kiezing voor de helft van 't land. Door de ontbinding, die de kie zing heeft doen geschieden voor gansch het land, zal de eene helft der kamerleden dit maal maar voor 2 jaar gekozen zijn. Inder daad in 1914 is-hetkamexkiezing inOost-Vl., in Henegouwen, in Luik en in Limburg. In 1916 is het in Brabant, in Antwerpen, in West-VI., in Namen en in Luxemburg. In Oost-Vlaanderen gaan wij van nu af het volk inlichten, want we hebben de innige over tuiging, dat, zoo wij het volk werkelijk kon den doen verstaan hoe do zaken ineenzitten, dat wij in onze provincie, al de zatels ver overden zoowel inliet arrondissement Sint- Niklaas als in het arrondissement Aalst. Ze komen uit de BucEit ge- valBen. Minister de Broquoville bezit do bewijzen dat er te Luik eene revolution- naire beweging op touw was gezet juist na de kiezingen. De krachtdadige en ferme hou ding der regeering heeft dit gedeelte van ons land heel waarschijnlijk eene bloedige omwenteling gespaard. Do socialisten gebaren van niets te weten. Nu, ze moeten niet denken dat ze met onnoo- zelaars te doen hebben. Een dief die men belet te stelen, zal zijn inzTfchten ook niet bekennen. We verstaan dus opperbest waarom de socialisten uit de lucht schijnen te vallen. Alls dagen wat nieuws. Sommige bladert uit de hoofdstad houden er eene specialiteit op na, steeds zooveel moge lijk kwakkels in de openbare meening te verspreiden. Zoo zegde over een paar dagen een Brusselsch blad, dat Minister Michel zijn ontslag- ging nemen. Voor de kiezing was het Een minister voor veertien dagen nu is liet, hij gaat er kortelings van onder. Zoomin vóór als na do kiezing, zijn die bla den goed ingelicht. Minister Michel is er en blijft er. KSis couf rater S De Peuple zegt dal in Frankrijk de uitspraak der kie zing, de uitspraak is van 't volk. Zoo Zie dat wisten we niet. Wij weten enkel dat in Frankrijk 1°) De Senaat niet gekozen wordt door 't volk 2°) Dat op 100 mannen van 25 jaar, er enkel 36 op de kiezerslijsten staan, dus minstens 64 op 100 geen kiezer zijn 3°) Dat in Frankrijk de officieële drukking op eene ge weldige wijze bestaat 4°) Dat er geetie evenredige vertegenwoordiging in voege is AAA- Provinciale Consciencefeesten te Gent op 21 Juli 1912. Nog eene maand scheidt ons van den feestdag en reeds zonden 102 maatschappijen van stad on buiten liunrte toetredingen in. V.an nu af aan is het dus zeker dat de 21 Juli weer een groote Vlaamsche dag zal zijn voor de Arteveldestad. Aan de voorbereiding van het programma wordt dapper doorgewerkt en de bijzonderste nummers zijn reeds ge reed. Het programma is bepaaldelijk vastge steld 's Morgends 11 uur. Letterkundige Feest- vergadenng in den Nederlandschen Schouw burg. 's Namiddags 4 uur. Optocht der toege- tredene maatschappijen. s Namiddags 5 uurSt-Baafsplein. Ver heerlijking van Conscience's beeld. Volks liederen. Aanspraken. 's Avonds om 8 uur. Uitvoering van mar mer beelden, de roerendste tafereelen uit 's schrijvers werken voorstellende mat toe passelijke Oud-Vlaamsche liederen. Zooals men ziet willen de inrichters iets prachtig en groolsch en sparen dan ook geene moeite om er toe te komen. Het Comitoit doet dan ook eenen lcrach- tigen oproep tot de maatschappijen van al len aard en van alle denlcwijzens zoowel van Gent als van gansch de provincie Oost- Vlaanderen om talrijk aan de huldebetooging deel te nemen. De kringen welke hij moge lijke vergetelijkheid geene uitnoodiging zou den hebben ontvangen worden verzocht zich te wenden tot het Secretariaat, Spiegelstraat 20, waar zij do noodige inlichtingen zullen verkrijgen. Over de diefte van 260.000 mark, Dins dag ten nadeele eener Berlijnsche bank gepleegd, vernemen wij nog het volgende De dief is eer. der bedienden, zekere Bruning, en is spoorloos verdwenen. Geen, tien minuten verliepen er, sinds het oogen- blik, dat de diefstal gepleegd werd en liet oogenblik dat de diefte ontdekt werd. Evenals de andere inkasseerder der Bank. moest Bruning alle morgenden naar de Staatsbank geld gaan halen. Zoo worden allo morgenden omstreeks 2 millioen van de Staatsbank naar do bijzon dere bank overgebracht en s' avonds worden de bedragen terug naar de Staatsbank ge zonden, gewoonlijk brengen de inkasseerders hunne bedragen bij den hoofdkassier. Toen hij Dinsdag morgend zijne kas op maakte bemerkte hij met ontsteltenis dat hij 260.000 mark te kort had. Bijna terzelfdertijd kwam men met eene boodschap voor Bruning. Deze werd niet gevonden en zoo had men omniddelijk ver moedens op hem. Deze vermoedens werden weldra bewaar heid want van twee portiers, die de wacht hielden aan eene deur, langswaar alleen de bestuurders der bank mogen uitgaan, vernam men, dat Bruning hij hen gekomen was en hen gezegd had, dat hij eene balangrijke misrekening had en bij onverwijld naar de Staatsbank moestom alles goed te brengen. De portiers wilden hem beletten door te gaan. doch hij zegde, dat bij zeer haastig was en voor den naasten weg langs daar kwam, waarop zij liem lieten gaan. Van af dat oogenblik heeft men alle spoor van Bruning verloren. Het onderzoek heeft bewezen, dat de diefstal tot in de minste bij zonderheden beraamd en rijp overlegd was. Bruning had ten andere aan zijne oversten een valsch adres opgegeven. De bestolen bank heeft eene premie van 10,000 mark Uitgeloofd, voor hem die door het geVen van inlichtingen den dader zal doen ontdekken. Do moorderijen nabij de Turksche-Bul- gaarsche grens duren voort. In don omtrek van Monastir, werden boeren, die zich naar Lissolan begaven, door eene bende muiters overvallen. Twee vrouwen, drie mannen en een kind werden gedood. Ondanks alle opzoekingen, kon men er niet in gelukken de daders te ontdekken, 's Anderdaags werd nog een landbouwer ge dood nabij Sleptché. ]J4aar het schijnt worden deze misdaden gepleegd door de agenten van het Bulgaarsch re volui ionnair komileit. om de hoeren te straffen, over de hulp welke zij aan het gouvernement verleenen, bij bet opsporen der muitersbenden. De boeren lichten op allerhande wijzen het gouvernement in,om zich te wreken over plunderingen waarvan zij van wego do roo versbende te lijden Jiebben, Nabij Nevroscop-Dospat zijn twoe Griek- sclie rondreizende kooplieden ook vermoord geworden. Daar ook werden de moordenaars I niet terug gevonden. Vandaar dwaalde de moordenaar door de straten van Rijsel en Roubaix, en keerde s' nachts naar zijne ouderlijke woning terug, waar hij aangehouden werd. Dinsdag morgend rond 10 ure, word do jonge schurk naar Rijsel overgebracht waar hij door den heer onderzoeksrechter Delalé, onderhoord werd. Op de vragen hem door den magistraat gesteld verklaarde''Vanlieule, dat rond 4 ure Louis Defratice niet meer wilde werken, waardoor tusschen beiden twist ontstond. Toen de ouderling zijne schoenen aandeed heb ik hem met eene scliup, dio daar in mijn hereik lag, eenen slag in den nek toege bracht, waardoor hij voorover stuikte. Ik ontnam hem zijn weekloon en ziende dat hij geen teeken van leven gaf, besloot ik hem in de kuip te werpen om alle spoor te doen verdwijnen. Dinsdag namiddag werd de moordenaar naar Ascq gebracht om do misdaad samen te stollen nauwelijks was zulks bekend o£ eene ontzaglijke menigte snelde toe, die den moordenaar uitjouwde en gedurig riep Ter dood Hot rijtuig waarmede de ellendeling ver voerd werd, verdween pijlsnel, doch een aantal vrouwen volgden het al roepende, on wierpen met steeneiy In do stokerij heeft de ellendeling uitlog egeven over den zoogezegden twist welko zou ontstaan zijn tusschen hem en Defrance, hetgeen door de magistraten niet wordt aan genomen. Daarbij verklaarde hij dat de ouderling ook dronken was en hem hevige venvijtselen toebracht. Het was 5 ure toen de moordenaar werd weggebracht. Woensdag morgend om 8 uro werd het slachtoffer ter aarde besteld. Eene ontroerde menigte woonde do droeve plechtigheid bij. Eenige dagen geleden waren de inwoners der gemeente Lettere, nabij Caslellamare de Stabia (Italië), verwittigd geworden, dat er nieuwe lasten gingen geheven worden. Zulks verwekte groote misnoegdheid en toen men gisteren de belastingbriefjes rond droeg, trok eene groote menigte, bijna al de inwoners van het dorp, naar het stadhuis. Bij middel van steenen werden de ruiten uitgeworpen, de deur werd verbrijzeld en dan drongen de muiters binnen. Zij plunder den er alles, scheurden alle papieren en staken er ten slotte het vuur aan. Eenige policieagenten waren onmachtig het oproer to dempen of het vernielingswerk te beletten. De pompiers werden ook belet hun werk te doen en weldra stond heel het gebouw in laaie vlam. Twee uren later bleof er van heel het gemeentehuis nog slechts een overgroote puiuhoop over. Afdeelingen gendarmen zijn uit Castolla mare en Napels naar Lellera getrokken om er de orde te herstellen. Aanhouding van den moordenaar. Victor Vanlieule, de vermoedelijke moor denaar van den ongelukkige Louis Defrance werd Maandag nacht te Chéreng aangehou den, op het oogenblik dat hij do woning zijner ouders wilde binnensluipen. Do kerel bood geenen tegenstand en werd naar Lannoy overgebracht. Onmiddellijk werd de bandiet door den bevelhebber der gendarmerie ondervraagd, aan wien hij volledige bekentenissen deed. Hij verklaarde dat bij Zaterdag nacht dronken was en niet weel om welke reden hij den moord bedreven heeft, daar hij met Defrance goed overeenkwam Vanlieule vertelde verder dat hij don Zondag rond 6 ure 's morgens dronken thuis gekomen was ongoed geslapen bad en bij zijn ontwaken zich zelfs niet meer herinnerde, Het was maar in don namiddag, zoo ver volgde hij, dat in de herberg van M. Maor- tens, de misdaaad in de stokerij besproken werd en hem toon weer alles te binnenkwam Toen ik de gendarmen zag voorbijgaan om den plichtigeop te zoeken, had ik het inzicht mij gevangen te geven, doch ik djerf niet. Ik begaf mij alsdan naar Forest, waar het Voor do Titanic commissie te Londen, werden door de vertegenwoordigers van de bolatighebb'ende partijen, de pleidooien ge houden. Voor den stokershond, trad M. Adrian Roche op, die in verband met het groot getal stokers bij de ramp omgekomen, verschillende verbeteringen en waarborgen voor de veiligheid voorstelde. Bij een derge lijke ramp was altijd het edel beginsel van de stokers geweest, allen te helpen, en aan dio traditie zouden zij zich houden. Maar hoe grooter de opofferingsgezindheid van de sto kers was, hoe ineer men ook op 't dek zich bezorgd toonen moest voor hunne veiligheid te waken. Do vertegenwoordiger van de derde klas passagiers, M. Harbiiison, liet zich vrij scherp uit over de houding van Ismay en den kapi tein. Er mochten dan ook af geen afspraken, gemaakt zijn omtrent de snelheid. In liet feit, dat de kapitein het telegram, waarin van ijs gesproken werd, aan Ismay gaf, zag hij een duidelijk bewijs, dat de kapitein van den directeur een aanwijzing hebben wilde, over de snelheid van het schip of een goed keuring hoopte te krijgen, om zijne vaart ta mogen minderen, welke aanwijzing of goed keuring intusschen niet volgde. Verder oor deelde de vertegenwoordiger, dat het schip niet met de noodige zorg bestuurd werd en dat de verantwoordelijkheid daarvan hoofd zakelijk rustle op hen, die voor het besturen van het schip waren aangewezen. Ook over de Board of Trade was de advocaat alles be halve te spreken. De attorney generaal zou, zeide hij, een moeilijke taak hebben om de Board en de algemeene maatregelen door haar voorgeschreven, te verdedigen.Want da Board zag en hoorde wel wat er haperde en waar de schuld lag, doch hij vond geen mid del om handelend op te treden in 't algemeen belang. v/V* Frankrij It Schandalige behandeling. In de Pro vence zijn een aantal menschen veroordeold, omdat ze ter gelegenheid van het jaarfeest van de maagd van Orleans de pauselijke vlag hadden uitgestoken. In Frankrijk is alles eersteklas, beweren de daensisten. Ongeluk op eene schietplaats. In do schietschool to Front-de-Mer is wegens het slecht sluiten der kulas van een kanon van 95, het schot langs achter afgegaan. Drie artilleurs en een onderluitenant werden ernstig gekwetst en aanstonds naar het gasthuis gebracht. De staking der zeelieden en de zeevaart. De Fransche maatschappijen kunnen den dienst van lange omvaart niet in stand hou den, omdat de minister van zeewezen niet wijkkermis was on waar ik mij geheel den j nog meer matrozen van de vloot kan wegne- naclit vermaakt©. 1 men. Do post voor de verra landen eal dug

De Volksstem | 1912 | | pagina 1