BUITENLAND. 'T EEN EN 1 mm De scheuring tusschen de Vlamingen De diefts van 260.000 mark te Berlin. Eene moordenaarsbende ontdekt in Rusland J3 CS- H, A. 13 Vresselijk ongGluk m büortl van een Fransch Pantserschip. liet Titanic onderzoek Sn onze Kolonie Nog de bevolking van België. Achttiende jeargang n' Ï5i 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 29 Juni 1912. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. ide regel) fr. 0r50 4" biaóz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol) Lr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 R.eeht. herstell. (per regel) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 72S, Steenweg van Waterloo, 720. j Kertstraa Telefoon 114 Bestuurder J Van Nu ff el-Be Gendt. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. De teerling is geworpen, de scheur makerij is voltrokken de liberale en socialistische Vlaamsche politiekers weigeren nog langer samen te gaan, samen te werken, samen te strijden voor de algeheele verovering van de rechten van het Vlaamsche volk. Zoo luidt de verwonderingbarende tijding- uil Vlaanderen's hoofdstad. De rede nen die de antiklerikale Vlamingen opgeven voor die achteruitkrniperij, voor dat afeentreklien der Vlaamsche krachten, zijn meer dan belachelijk. Zij willen niet meer meedoen, zeggen ze, met mannen die hen hebben uitge maakt voor Botmot's, Garrouy's en Garnier'sWe zouden wel eens een bewijs willen zien, geen woorden in den wind, maar duidelijke papieren, die aanloonen, dat katholieke Vlamin gen de antiklerikaleVlaamsehgezinden hebben uitgemaakt voor bandieten. Dat is doodeenvoudig een kleingeestig verzinsel. Als tweede reden gever, de antiklerikale Belgische taalgenoten op,dal wij de Vlaamsche Zaak hebben uitgebuit legen hen. Dat is nogmaals eene onwaarheid, om geen harder woord te gebruiken... In het arrondis sement Aalst is er tijdens den kies strijd zeer weinig, uiterst weinig, we zouden mogen schrijven, is er niet ge sproken over de taalkwestie. Wat de overige gedeelten van 'f land betreft; in Gent was er een afzonderlijke lijst van H Vlannisclie bloc, en in 't Anx- werpsche was de strijd zoo geweldig op politiek gebied, dat er aan zuiver Vlaamschen strijd ook zeer weinig kon gedacht worden. Doch wie heelt er de Vlaamsche kwestie hel. eerst in den politieken strijd gemengd Is het Kamiel Huysmans niet is het Franck niet die onze Vlaamsche katholieke voormannen, verdacht wil den maken en wantrouwig in d'oogcn der Vlaamsche bevolking En tegenover die loensche aanval len, was hot onze eerste plicht onze mannen en onze Zaak tegelijkertijd te verdedigen. De politieke tegenstrevers komen enkel voor den dag met gezochte en verzonnen redenen. De ware oorzaak van hun kleinmoedig handelen is de hittere, de pijnlijke teleurstelling van hunne ongeëvenaarde, hunne duizelige davering van 2 Juni. Zij gaan dus alleenloopen, zij, arme Vlaamsche antiklerikalen, die in hunne partij al zooveel te vertellen hebben, als de schoenhorstel in eene keuken, zij maken zich sterk de Vlaamsche Zaak, in en door kunne partij te doen zegevieren. Voor zulke grootspraak halen wij eenvoudig de scUouders op. Als er ergens volkshaters van de Vlaamsche Zaak zijn te vinden, dar. is dit onbetwistbaar in deliberate partij. Het is genoeg de hoonende artikels te lezen op onze groote beweging van volksheropheuring en volksverheffing, om daarvan volkomen ingelicht te zijn. De Vlaamsche antiklerikalen Trekken dus klink. Dat het hun goed bekome Tot hiertoe was hun invloed op het Vlaamsche volk van weinig tel; voor taan, nu zij zich regelrecht tegen zijne belangen zetten, zal die invloed voor goed dood en begraven zijn. Ons volk zal er niet te slechter 0111 varen. Doch het is hier de gepaste gelegenheid om te herhalen dat de Vlaamsche bewe ging, en in haar ontstaan, en in haar wezen, en in hare grootwording, eene godsdienstige, eene katholieke bewe ging is geweest. Wie waren de eerste groote fakkeldragers, de gedachten- zaaiers onzer Beweging Conscience, David, Willems, Guido Gezolle, Ledeganck. Peter Benoit, Rodenback, om enkel van de dooden te gewagen. Zijn dit allen geen namen van echt godsdienstige, van stevig geloovige mannen Eu waar zag de studenten beweging het licht diezelfde bewe ging waaruit zijn gesproten die duizen den Vlaamschgezinde priesters, advo; •katen, ingenieurs, geneesheeren en leeraars, thans over gansch don Vlaamschen bodem verspreid? Zeker, de Vlaamsche Zaak zou er door kunnen lijden hebben, -zoo over een paar jaren die verdeeldheid, die ka- zakkeerderij bij de Vlaamsche antikle rikalen had voorgekomen. Doch nu zijn de zaken gansch gekeerd. Al de belangrijke Vlaamsche gemeenten heb ben den wensch gestemd tot vervlaam- sching der Gentsche Hoogesckool minister de Broqueville heeft in Turnhout rondweg verklaard de Vlamingen hun volle recht te zullen geven, zoodanig dat ze allon zullen tevreden zijn Carton de Wiart heeft duidelijk laten hooren dat hij aan de zijde zal staan der Vlamingen minister Van de Vijvere, staatsmini ster Helleputte en wel vijftig andere katholieke voormannen, zullen kloek moedig de rechten van het Vlaamsche völk helpen verdedigen. In zulke omstandigheden, en na de groote kiezingen van 2" Juni, waardoor het Vlaamsche volk, in gansch Limburg niets dan katholieke gekozenen heelt geschonken, nadat in Turnhout al de zetels tot ons zijn gekomen, nadat; in Thioll-Pioesselaere, de 5 gekozenen tot onze partij behooren, nadat al dal Vlaams-nbo 1 i.ji- hzonder onderscheid, met tienduizenden en tienduizenden stemmen meer hebben geschonken aan de katholieke partij; nu zou het toch wel tegen allen gezon den zin, tegen alle gezonde rede in- druischen,indien dat zelfde Vlaamsche volk, juist omdat het zoo goed, zoo prachtig heelt gestemd voor de katho lieke partij indien dit zelfde volk om zijne overheerlijke stemming, zoude benadeeld worden in zijne onver vreemdbare rechten, en dat juist door de-katholieke partij, terwille van de potsierlijke handelwijze der zoo deer lijk geklopte antiklerikale partij!!... Het is misschien nogal gewaagd, maar we zijn geneigd het tot onze overtuiging te maken,dat de misierige houding der tegenpartij in Vlaande ren, best geschikt is om het in den grond zoo innig katholieke Vlaamsche volk, zijne algeheele rechten te doen geworden in eene zeer nahijzijnde toe komst. Liberalen en socialisten mogen dan op hun mislukte vitterij «een kruisken» maken. RooseveBi wordt scliewrma- EtePr Maandenlang heeft de strijd ge duurd tusschen Roosovoll en Taft. De uitslag is onbetwistbaar ten voordeele van Taft, bij verwierf 561 stemmen op de 1056 afgevaar digden. Roosevelt heeft dus niet te klagen, te meer dat hij over 8 en over 12 jaar. juist op dezelfde manier kandidaat dor partij werd gekozen. M. WarocE^asé zagt ook iets» M. Waroc.qué doet een oproep tot de handelaars van Morlanweiz en omstreken, ton voordeele van het zuiver algemeen stem recht. en voegt er hij dat hij buiten alle politiek spreekt. Warocqué, do liberale gekozene, de liberale burgemeester van Morlanwelz, de fanatieke framasson, bij doet een oproep voor het puur en simpel, en hij doet zulks buiten allo politiek Punt, andere regel, en wij gaan voort. Zij c.teruecs liever die faon- gerdoeda Do Engelsche stemrecht- vrouwen die ter verovering van hun politiek recht in't gevang zitten opgesloten, hebben besloten den hongerdood te sterven. Mevr.» Penkhurst en Mevr. Lawrence waren reeds zoo slap dat men ze zoo spoedig mogelijk in vrijheid heeft gelalen... De Engelsche vrou wen geven een ferme les aan onzesocialisten. Vandervelde, Furnémont, Terwagne en vele anderen, verblijven in 't buitenland, terwijl hun onnoozele sukkelaars zich dik en dun maken over partijpolitiek... De roode snullen willen bedrogen worden. Zij moeten het maar welen Goed te onthouden. Gezel Wauters heeft in de Peuple dus ge schreven: Van de 675,000 haven- en nijverheidswer kers zijn er niet eens 20 percent gesyndi- keerd. (Hetzij dus in de roode, do blauwe of onafhankelijke vakbonden). We stollen nogmaals die vraagVan waar haalt zulke bitterkleine minderlieitl het recht, de les te spellen aan eene overgroot© en doorslaande meerderheid Eene sraag aan onze liee- ren velksvertegenwooi-di- tgers. Voor wat dienen de .rqglemen- ten der openbare besturenIs dit niet om uitgevoerd ie worden 'i Heeft een volksver tegenwoordiger het recht een overste in openbaren dienst die dit reglement,toepast in volle plichtbesef, beeft een kamerlid het recht zulk een pliciitsbetrachtende overste, het affront, aan te doen, het publiek, tegen het reglement in, gelijk te geven Wij ge- looven het niet, en 't ware misschien wel eens noodig tegen zulken overmoodigen volksvertegenwoordiger zolf eene interpella tie te vragen in de Kamers. VJaas'om was hij afwezig Het regiment der grenadiers heeft zijn 75 jarig bestaan gevierd. De "koning was er op aanwezig. De minister van Oorlog niet: Waarom Ovor dat waarom is er van alles geschreven. En nochtans niets is zoo simpel. De regimenten gaan beurteling' allen hun 75jarig bestaan vieren, en 't is klaar, woont de minister het eene feest bij, dan is hij ver plicht ook al de andere bij te wonen... Dat is eveneens waar voor den koning, kunt ge zeggen Zoo gauw nieLDe koning heeft zolf gediend in het regiment der grenadiers. Hij had dus wel eene bijzondere reden om aan dit foest deel te nemen. Ceo mschil*. Qp voorstel van de socialisten lieert uu ©^«"eftnteraad van Luik een eerste crediet van 40,Duo er. stemd om de familiën der slachtoffers tijdens de woelingen, ter hulp te komen. In Antwerpen stuurt de procureur des kontings gelulcwenschen aan de poticie burgemeester De Vos wijst die gelukwensohen met min achting af M. Paul Segers schenkt aan de profijtenkas der policio 1000 fr. voor de bijgevoegde diensten liet kartelschepencol lege verbiedt de poiicie, die-1000 fr. aan te nemen. En 't zijn diezelfde heeren die klagen, dal ze verdrukt worden in België 5 dooden en talrijke gekwetsten. Het Fransch pantserschip Jules Michelet was op 16 mijlen van Toulon, schietoefe ningen aan't houden, toen eon kanon aan bakboord sprong en 13 man kwetste. Na eerste verzorging werden de gewonden naar Sainl-Mandiergebracht en werd do schiet oefening voort gezet. Een tweede ongeval greep toen plaats door het inslaan van de vlam. waarbij nog maals tien man werden gekwetst 't zij in 't geheel 23,allen van Trouville. De gekwetsten lijden veol. De gassen van liet roekeloos poeder .hebben aangezicht en handen verbrand en doen opzwellen. Van een der slachtoffers werd den rechterarm af gerukt. Te Saint-Mandier gaven de gasthuisbe- dionden blijken dor groolsto opoffering- Zij hieven allen geheel den nacht op post om de ongelukkige gekwetsten bij te slaan. Donderdag morgend berichtte men uil Toulon, dat er geene hoop moer overbleef vijf der slachtoffers te redden. De ongelukkigen liggen in zelfde gast huiszaal, waar ook de slachtoffers der ram pen van de Gloire en de Liberie verzorgd werden. Het tooneel is even droef als nu deze rampen. De slachtoffers kermen op hartverscheurende wijze. De toestand van scheepsljiilenant Guyot en van den hijzon deren adjudant Hamelin is hqpeloos. Rond den middag werd een bulletijn afge kondigd, meldende dat do leerlingen kanon niers Pieter Guernier en Jean Raimondeau en den kwartiermeester Franqois l,e Xavarec overleden waren-. De toestand van luitenant Guyot en de leerlingen kanonniars Le Mou- roux, Le Gomle en Mangounet verslechtte nog gedurig. Luitenant Guyot is Donderdag namiddag bezweken. Eene onderzoekskomissie is ingesteld ge worden, om de oorzaak der ramp op to sporen. Volgens de verklaringen der matrozen. was eene iooze houwitser in een kanon van 10 duim geplaatst. Hel schot ging af en de terugslaande vlam deed eén anderen houwitser ontploffen welke een der kanonniers in de handen hield. Onmiddelijk werd hevel gegeven aan de manschappen,zich plat op de brug. te leggen. Aldus ontsnapten nog talrijke scheepslieden aan een gewissen dood. Het tweede ongeluk gebeurde doordien een houwitser te vroeg ontplofte. Verdere inlichtingen ontbreken nog. Voor de Titanic commissie, te Londen, werden gisteren de pleidooien voortgezet. De Lagerhuis-afgevaardigde Edwards, op tredend voor den dokwerkershond, 'begon met eene scherpe veroordeeling van de hou ding door den kapitein van de Galifornian aangenomen, waartegen de voorzitter van de commissie inlitsschen opkwam, omdat verschillende verklaringen van getuigen wa ren afgelegd, die den kapitein hadden ont last en waardoor vrijwel als zeker aan te nemen viel, dat de lichten door hem waarge nomen, niet die van de Titanic waren. Ook over de houding van het echtpaar Duff- Gordon en van den stoker Symons, die in hun boot de leiding gehad had, was Edwards niet te spreken, evenmin als over de houding van Ismay Bruce. Voor de White Star Line trad sir Finlay op, die .vroeg, dat men geen blaam zou uit spreken over kapitein Smith en allon, die verder voor de leiding van het schip verant woordelijk waren. Hij vroeg dat niet omdat Srnilh dood was, maar omdat uit het onder zoek blijken zou, dat hij een gewetensvol scheepsbevelhebber was, wien geen verwijt kon treffen. De bewering dat Ismay Bruce vloed uitgeoefend had op den kapitein noemde hij eene onwaardige uitvinding, dat men e'sh snelheidsrecords wilde maken was een valsche zinspeling,enz. Zijn pleidooi ken de advocaat niet beëindigen lijj zou van- Uü«5 ifltaan. WV~i Men had Donderdag avond nog niet het minste spoor van den inkasseerder Bruning, die er met 260,000 mark vau door getrok ken was. Men is evenwel van meening, dat Bruning nog de stad Berlijn niet verlaten heoft. Alle statiën worden zorgvuldig bewaakt van zoo dra de diefte ontdekt was en thans kan geen persoon een koepon nemen, zonder dal hij nauwkeurig door de agenten is bespied ge worden. Al de banen welke van Parijs naar de voorsteden leiden, worden ook aandachtig bewaakt. De automobielen, welke de stad verlaten, moeten stilhouden en do reizigers kunnen slechts vóórt, na door de policio onderhoord te zijn. Al de policieagenten van Berlijn en voorsteden, hebben het portret van Bruning in hun bezit en in do 250 cinemas van Ber lijn, komt het portret van den dief verschei dene malen op het doek. De bestuurders der bestolen bank hebben Donderdag morgend een brief ontvangen, zoogezegd komende van de verloofde van Bruning. Zij verklaart dat Bruning zich in hare woning schuil houdt, en dal hij nog geen cent verteerde van het ontvreemde geld en dat hij zinnens is de sum geheel en gansch terug te geven, indien de Bank geene klacht tegen hem indient. Alhoewel het hier mogelijks eene zwans is, heeft .het bestuur der bank in de dagbla den eene nota doen afkondigen, waarin ver klaard wordt, dat de Bank er geen belang hij heeft, of do dief al of niet gestraft wordt, dat er dus geene klacht zal zijn, indien Bru ning de gestolen som terugbetaalt. Bruning zou echter zondor den waard re kenen, want zelfs indien do Bank de klacht intrekt, zou hij toch vervolgd worden, daar het gerecht volgens de Duitsclie wet, de dieven moet straffen. 40 personen vermoord en uitgeplunderd. 32 bandieten aangehouden. In het dorpje Kirdio, in het gouvernement Novoio Ladoea, is een echt moordenaarshol ontdekt geworden. Even buitqp do kom van hot dorp, woonde de boerin Tamarim met hare dochter Olga, die 17 jaar oud was. Reeds sedert eenigen tijd hadden de dorpsbewoners bemerkt, dat mannen van verschilligen leeftijd, zich in het huis begaven, zonder ooit weer te voor schijn te komen. Ook waren in een bosch nabij het huis meerdere malen onherkenbare lijken gevonden, die onder afval van koren begraven waren. Dc policio werd met een en ander ïn kon nis gesteld cn de woning werd omsingeld. Moedor en dochter verzotten zich hevig, maar konden ton slotte geboeid worden. Bij de huiszoeking, werden op den zolder do lijken van 27 mannen en een groot aantal gerooide voorwerpen, horloges, beurzon .en andere zaken van waarde, gevonden. Door een valluik in eene kamer, waar men den maaltijd gebruikte, liet men de slachtoffers in een kolder vallen, waar Loeien en allerlei moordwerktuigen gevonden werden de lijken sleepte men later naar boven. Eerst loochende de ontaarde vrouw alles, maar ten slotte deelde zij mede, dat zij het hoofd was van eene bonde, die in den laat- sten tijd 10 mannen om liet leven had ge bracht. Ook gaf.de vrouw toe, dat de lijken, in het bosch gevonden, eveneens haar slacht offers waren. Dertig hoeren, die lid van de schurkenbende waren, w erden aangehouden negen andereu wisten te ontsnappen. Eene krijgsexpeditie. Daar Sultan Saza, uit de Uellé, reeds verscheidene malen noigingon betoond had om een oproer uit te lokken en de gouver- nomentslroepen had aangevallen, werd be sloten eene expeditie tegen hem in te richten. Over de krijgsverrichtingen dezer expeditie vernemen wij de volgende bijzonderheden: Eon zegepralend gevecht werd geleverd tegen de partijgangers van Saza, door eene legerafdeeling onder hevel van ridder de Meulenaere de verschansing van den ver maarden sultan is in de handen dor onzen gevallen. De strijders, verkleefd gebleven aan Saza, boden een verwoeden tegenstand, maar moesten do vlucht nemen en versprei den zich in alle richtingen. Alles doet ver moeden, dat het gezag van Saza zijn genade slag hekomen heeft. Men mag geiust zeggen (lat up a,, deinst in deze streek weldra zullen zijn teruggekeerd, hiatal en plundering vrijen teugel voerden. Na don schitterenden 'uitslag, bekomen door de gouvernementstroepen, hebben de?e zich versmolten met de kolom, aangevoerd door den algemeen en commissaris Beltrand. Al deze troepen hebben bezit genomen der gewezen verblijfplaats van Saza en de over lieden hebben voor goed dit grondgebied ingelijfd. Al de troepen hebben zich op heldhaftige wijze onderscheidon.Eene bijzondere melding aan den Belgischen luitenant Lescornez. Ziehier nog eenige cijfers getrokken uit het verslag der volksoptelling van 1910. Prov. Antwerpen 987.201 Oost-Vlaan- deren 1,125,014 West-Vlaanderen 878,417 Limburg 279,170 Brabant 1,494,416, Wanneer men de vier uitsluitend Vlaam sche provinciën telt, dan komt men tot con ■|ft)eol van 3,257,602 Vlamingen. Prov. Henegouw 1,239,712 Luik 890,919 Luxemburg 231,314 Namen 363,4,49. Do 4 Waalsche provinciën hebben dus .2,725,393 inwoners. Wanneer men nu vaslsteld dat Brabant een overwegend Vlaamsche. provincie is, dan komt men Lol do slotsom dat de Vlaamsch- sprekendo bevolking van België anderhalf millioen meer bedraagt dan de bevolking wier moedertaal het Fransch is. v/V* 3r3L o 3JL £t ix c3L Eene nieuwe bakkerswet. Volgens «De Tijd« zijn sommige Kamerleden voornemens een nieuw wetsontwerp op de bakkerijen voor te stellen. Dat ontwerp zou in de grooto lijnon overeenkomen met het ontwerp Talraa. doch zoo gewijzigd, dat het do stemmen der tegenstrevers van het eerste ontwerp zou kunnen krijgen. Franltrij lt Het zeevolk blijft voortstaken. Do zee lieden van Havre, Marseille en Bordeaux, zijn mits zekere voorwaarden gunstig aan het scheidsgerecht. De pakelboot «Chili»,koerier van Senegal, La Plata en Brazilië heeft Bordeaux niet kunnen verlaten bij gebrek aan bemanning. Er hadden verder geeu incidenten plaats. Do ingeschrevenen bij de marine hebben nog eenige voorwaarden gevoegd bij do reeds gestelde, tot herneming van den arbeid.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1