Over Én opstand, a!ö8tnaene werkstaking 'T EEN EN T ANDER Bet B. Sakrameafscongres Het gevaar tier vuurwapens NAAR ROME d3- JzJ jL_j IT'S Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen B3SRIGÏST Beweslngtegen de roede verdrukking ?'cg eon Ouitscha-bestuurbare luGhfba! vernield Het Titanic onderzoek -vw Cevoiking der stelen en gemeenten van het Arrondissement Aalst Aehttjersds Jaargang ssr 52 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag S3) Jas»! en Kuaasaday I JuSS 0 9S2. ABONNEMENTEN: Zes mnanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. |fês> TE EfllSSSEL 723, Steenweg wan Waterloo, 72S. BUREELEN AAN KON DIGI NOEN i FE &ALST Telefoon 114 Bestuurder: J, Van Buffel-De Genót. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3« bi adz. (de regel) fr. 0.50 4® biadz. (de regel) fr. 0.30 Finunc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Ter gelegenheid van Aalst-Kermis zal ons blad Maandag avond niet verschijnen en zuilen onze bureelen den Maandag gesloten zijn zooals 's Zondags. BWVJ'/iV-'.jsraE ®»eo de Zooals ge denken kunt, volgen wij met eene gonsch bijzondere aandacht de besprekingen in de gemeenteraden van die steden waar de week van 2 tot 9 Juni, opstand was uilgebroken. In Luik heeft het er gespannen. Gezel Troclet viel den liberalen burgemees ter aan, omdat hij, en niemand anders dan hij, hevel had gegeven de gendar men op te roepen. M. Neujean. libe raai, heeft den burgemeester verde digd. Deze laatste heeft gezegd ik weet" wat er is omgegaan, ik weet dat de gendarmen en ik onzen plicht hebben gedaan zoo de gemeenteraad de dag orde dor socialisten aanneemt, dan geef ik op staanden voet mijn ontslag.. En weet ge wat er gebeurde Al de liberale gemeenteraadsloden van Luik hebben de aanvallen dor socialisten verworpéh, en hunne goedkeuring ge schonken aan M. Kleyer. Heeren liberalen van Aalst, snuift dat op, en leert daaruit, dat ge in 'l vervolg beter zult doen u met uw eigen zaken te bemoeien, in plaats van ons zoo schandelijk en zoo laag te beleedi- gen. Ge ziet nu, wat het gedacht is van liberalen uit den Luikepgemeeuteraad. In Brugge is de toestand niet minder duidelijk geworden. Het is bewezen dat twee agenten gekwetst zijn ge worden, en dat drie andere policie- agenten op bet punt hebben gestaan in de Brugsche vaart te worden gewor pen. Het is in dat hachelijk oogenblik dat de policieagenten vel en bloed hebben verdedigd. Is er een enkel re delijk mensch die zou durven staande houden, dat die policieagenten het recht niet hadden zich te verdedigen We hebben beloofd de noodige fei ten aan te brengen over die afschuwe lijke barbaarsehheden van Luik, Ver- viers en Brugge. Onze lezers weten bi dat wij voet hij stek ondervindin houden. De Aalstersche liberale schrijvers die ons zoo boosaardig, laaghartig, eii persoonlijk aanvielen, kruipen reeds laifelijk achteruit. elnu, wij dagen hen uit, hunne snoode aanvallen te verrechtvaardigen 't is niet met mod der en smaad op iemand to werpen en daarna van niets meer te gebaren, dat men blijken geeft van eerlijk on deftig le zijn. Wij hebben zaken vooruitge- zet wij hebben die zaken bewezen, wij gaan nog immer voort, die zaken nog steeds meer en heter te bewijzen. Ziedaar hoe wij onzen beroepsplicht verstaan, ziedaar hoe wij de waarheid opvorschen en kenbaar maken. Na al dien snooden liberalen laster mee- nen we wel het recht te bezitten alzoo te spreken, en onze bezwadderaars vlak en star in d'oogen te zien. De algemeene werkstaking wil of zal op geene wieltjes Jooperi. Er is geen enkel rood kopstuk die eigenlijk weet waar naartoe. De eenen vragen de onmiddelijke staking, anderen op 9 Juli, nog een andere reeks in November,en de over- groote meerderheid zou ze liever in 't geheel niet hebben. De Peuple zelf laat hooren dat hij met een ei zit. In de grootnijverheid en in de havens, schrijft hij, zijn 675,000 arbeiders. Op de landbouw werklieden183,000 in ge tal; op de 47,000 kantwerksters, de (7,000 bloemenmaaksters, modisten enz.; op de bedienden en werkers van den Staat, en op de handelsbedienden, kunnen wij geenszins rekenen. ^De beweging moet komen van de 6(5,000 nijverheids- en havenwerkers maar we mogen niet vergeten, dat van dit getal zelf, niet eens 20 ten hon derd gesynclikeerd zijn. Wat gaat er geworden van die 80 ten honderd, niet gesyndikeerden? "Zullen die wel mee willen enz. enz. zoo jeremiëert het roode blad van Brussel. In Gent moet Zondag aangenomen zijn in werkstaking te gaan maar de stakers zullen de 14 eerste dagen geen onderstand ontvangen. Ze moeten dan maar leven van den hemelschen dauw. Ge ziet van hier dat de niet gesyndi- keerden, dat de zeshonderdduizend vrije mannen, der nijverheden en der havens daar zullen mee gediend zijn Zonder de landbouwwerkers. zonder de thuiswerkers, zonder de staats werklieden, zonder de handelsbedien den te rekenen, moeten de socialisten bekennen dat ze niet eens beschikken over 20 ten honderd der nijverheids werkers en het is de kleine minder heid die het opperbevel zou voeren over die kolossale meerderheid Ge allengs niet vragen of dat pak ken zal De Vlamingen zullen hun dat wel anders loeren. De Vooruit heeft geschreven, dat een gezin bestaande uit 5 personen, kan leven met 1,50 fr. per dag. Ah Nu kunnen ze leven omdat het de kopstukken naar om hoog moet steken, nu kunnen ze leven met 1,50 fr. per dag, en anders zijn 3 franken en 4 franken nog hon- gerloonen.Wie knoopt er dat aaneen We zullen die woorden van «Vooruit» onuitwischbaar in ons geheugen pren ten. Zij zijn geschreven en staan ge drukt in den Gentschen Vooruit van 17 Juni, op de 2° bladzijde in de2e kolom. We schrijven ze hier weer Ik zou het zeker durven aan nemen voor een huisgezin van 5 personen met 1,50 fr. per dag, maar ik z°u 't vleesch hij den heenhouwer laten bederven, de boter laten sterk worden, enz. enz.. Ik zou mij al ge- gelukkig achten met brood, patatten en rijst. Maajr in gezamentlijke keuken zou dak goedkooperkomen en clan zou er wel een weinig vet of vleesch bijzijn Als men met 1.50 fr. per dag,brood patatten en rijst kan hebben, wie maakt men dan wijs dat men met 3 fr. per dag, in dit geval, dagelijks geen stukje vleesch zou kunnen gebruiken Nochtans dit wordt al jaren en jaren uitgelawaaid en uitgebazuind door de socialisten. Nu dat het hunnen winkel geldt, nu kunnen de menschen liet ge daan krijgen met 1,50 fr. Zouden de snullen nu nog niet gewaar worden dat de roode kopstukken hun letterlijk voor den zot houden De slad Parijs vroeg 205 millioen en men bood haar zoo maar 16 milliard aan om te leenen. Het onroerend fortuin in Frankrijk wordt geschat, volgens L'Action Econo- wtiqiie op 142 milliard, en het roerend fortuin op 104 milliard in 1908, en in 1911 volgens M. Alfred Neymarck op 110 mil liard. Dit roerend fortuin zou jaarlijks 5 milliard opbrengen, waarvan er 2 milliard zou gespaard worden. Die cijfers zijn nog een minimumcijfer, want het roerend fortuin van de Franschen, in den vreemde geplaatst, wordt geschat op 40 milliard. Zoo komt het dat Frankrijk zoo gemakkelijk liet overgroot gewicht draagt zijner Openbare Schuld.die op 1 Januari 1911, beliep tot 31 milliard en 307 millioen Zij mlek een kpuiskesi. Het is 'n prijzenswaardige gewoonte bij ons volk, hij bliksem en onweergetij, een kruisteeken te maken. Over een paar dagen zat een braaf menschken op een stoel te slapen. Een barer kinderen, een speelvogel, stiet opeens, met hevig gebaar, een groote liesch om. Door het geweldig lawaai schoot de moeder wak ker en deze meenende dat het gedonderd had, maakte spoedig een kruisken. Dilmaal bestond er zeker geen gevaar dat de bliksem op het huis zoude zijn gevallen De Geldmacht in Frankrijk. "7 laatste leaning door de slad Parijs uitgeschreven is 82 maal gedekt geworden. Tesgara de Begepfaacht. Op 20 Juni 1912 heeft do nationale federatie der socialistische Jonge Wachten le Gent een brieiken gezonden aan de groepen der roode wachten, om te zeggen, dat in tijd van nood. do binnengeroepen soldaten niet mogen schieten op de oproermakers. In 1910 sprak gezel Troclet een rekwisi- torium uit tegen generaal HeRebaut, omdat, volgens hem, ons leger niet in behoorlijken staat was ingericht... Ge ziet, de socialisten hebben wei reden om zich te bemoeien met de goede inrichting van het leger 17e fteelceneso aasi, Een liberaal blad van Brussel, de Dernière Heure schreef op 26 Juni Het_ vrouioenstemrecht is in theorie zoo r echt oeer dig als dit der mannen. Doel», volgens dit blad, is het nog den tijd niet het toe te kennen, omdat de vrouwen nog te godsdienstig zijn... Die kerels vagen dus hun poüviëen aan de recht- veerdigheid zij houden enkel h§t voordeel van hun poliiieken winkel in het oog. Dat zullen wij goed aanteakenen. De Duitschers hebben waarlijk geene kans met hunne bestuurbare luchtballen. Men herinnert zich dal er reeds verscheidene ver nield werden door allerhande ongevallen. Thans wordt uit Dusseldorf gemeld, dat de bestuurbare Schwaben in brand gescho ten en vernield is. Men had er eene opstijging mede gedaan onder het bestuur van den hoofdingenieur Ducrr. Toen men echter den luchtbal in zij no loods wilde brengen, was een hevige wind opgestoken en ondanks do hulp van een dertigtal soldaten kon men er maar niet in gelukken den luchtbal te bergen. Rond den middag werd hij tegen de loods geslingerd en brak. De gas ontsnapte en eensklaps had eene Ontploffing plaats. De ontsnappende gas had vuur gevat en de luchtbal stond geheel in brand. Het was onmogelijk hel vuur te hlusschen en de Schwaben werd geheel vernield. Volgens het Berliner Tageblatt werden 34 soldalen gekwetst en verbrand door de ontploffing. Verscheidene slachtoffers zijn erg gesteld. De Schwaben had eene lengte van 140 meters en 14 meters doorsnede; Hij kor 17,730 kubieke meters gas bevatten. Bowo gen door zes motors, had hij eene snelheid van 18 meters per sekond. In het vervolg van zijne pleidooi ver dedigde de advocaat van de While Star Line, sir Fm lay, met klem kapitein Smith tegen de beschuldigingen over zijn zeemansbefeid uitgesproken. Geen enkel verwijt, zegde hij ondermeer, kon hen treffen, die verantwoor delijk waren voor de leiding van de Titanic. Zij hadden eenvoudig do praktijk gevols-d, die door iedereen gevolgd werd Bij de Atlan tische vaart betrokken,en dat wel gedurende tientallen van jaren mot uitstekende uitsla gen. Er waren echter buitengewone omstan digheden en wel zulke ais in honderd jaren niet voorkomen, zooals eon der getuigen had verzekerd. De voorzitter van de commissie wees er nog op, dat het schip ook een buitengewoon schip was, en dus buitengewone voorzorgen eischte; het was een lang en groot schip, dat dus niet gemakkelijk keerde. Daartegen kwam de advocaat op. Hel schip was niet zooveel langer en grooter dat dit verschil van overwegenden invloed had kunnen zijn. Kapitein Smith had bovendien alle voor zorgsmaatregelen genomen. Het schip liep vijf mijlen Zuidelijk van de meest Zuide lijke streek, waar ijs was gerapporteerd. Het drijfijs, waar hij voor gewaarschuwd was, had hij vermeden, het schip liep toen echter op een niet verwachten ijsberg. De voorzitter merkte toen op, dat ijs ook gerapporteerd was in den omtrek, waar de Titanicverging. Waarop de advokaat opmerkte, dat dit een telegram geweest was van de Meraba dat de brug niet bereikt had. Op verschillende gronden toonde de advokaat toen aan, dat kapitein Smith niet Zuidelijker had hoeven te gaan dan hij ge daan had. Zijne pleidooi zou Zaterdag worden voort gezet. TE WEEN"EN Belangrijks maatregelen. Zooals men weet zal in de maand Septem ber le Weenen het iï. Sacramenlscongres gehouden worden. Ter dier gelegenheid heeft Keizer Franz Jozef besloten, mot geheel liet Keizerlijk hof deal te nemen aan de groote processie, welke de laatste plechtigheid zal zijn van het Congres. Vóór den uilgang der processie, zal op het terras van den Hofhurg eene mis in opei: luclit opgedragen worden. De processie zal dan langs de voornaamste boulevards en volkswijken der stad den omgangdoen. Keizer Franz Jozef heeft ook het verlan gen uitgedrukt dat het allerheiligste niet door een bisschop zou gedragen worden, maar zou geplaatst worden op de galakoets van Maria Theresia, welke te dier gelegen heid in een altaar zou herschapen worden. Zes prachtige paarden uit de keizerlijke stallen zouden de koets voorttrekken. Onmiddelijk na deze koets, zou do koets volgen, waarin de oude keizer zou plaats nemen. De aartshertogen rijden te paard rechts en links van hot Allerheiligste terwijl de hoogwaardigheidsbekleders v' n het Hof, te paard, het rijtuig van den Keizer zullen omringen. Dat ontwerp is door de geestelijke over heid met genoegen aangenomen geworden. Ook heeft Z H. Paus Pius X. zich verhaast, aan den Keizer de geestelijke hoogweerdig- heidsbekleeders aan te duiden, welke het Congres zullen voorzitten of den pauselijken legaat zullen vergezellen: Pauselijken legaat, Z. E. kardinaal Van Rossum. Deze zal gelogeerd zijn in het Keizerlijk Paleis zelf en dus de eer genieten welke gewoonlijk aan vreemde vorsten bo- wezen wordt. Men zal zich herinneren dat Z. E. kardi naal Vanutelli verleden jaar te Londen in dezelfde voorwaarden door Koning Joris ontvangen en geherbergd werd. Verders zullen als afgevaardigden ook uit Rome naar Weenen vertrekken Mgr. Sini- baldi, apostoliek protonolaris. rector van het Portugeesch Collegio te Rome baron Scbönberg Roth, geheim kamerheer met degen en helm don Luigi Lancellotti, ge heim kamerheer met de^en en helm M"i\ Borkovi, eere kamerheer, rector der kerk van den H. Hieronymus der Slavoniërs te Rome, enz. Gi-ootsche toebereidselen worden reeds te Weenen gemaakt, ter gelegenheid dezer plechtigheden. Een 12-jarig knaapje gedood te Elsene. Een ongeluk met doodelijken afloop, bad Dinsdag namiddag plaats op de Kroonlei, rechtover het krijgsgasthuis. Twee knapen, 14 en 16 jaar oud, speel den nabij de Koeibrug, toen de oudste een revolver to voorschijn haalde en aan zijn gezel liet zien. Op dat oogenblik naderde ook de 12-jarige Arthur Van Ertvelde, zoon van M. Edward Van Ertvelde afkomstig van Aalst, die nieuwsgierig zag hoe de revolver werkte. Het wapen was ongelukkiglijk geladen en op een gegeven oogenblik ging een schot af en de kleine Van Ertvelde kreeg de kogel in de kin. Van daar-drong de kogel hem in de keel. Het slachtoffer stortte bewusteloos ten gronde, terwijl de twee andere knapen de vlucht namen. Arthur Van Ertvelde liep toch nog naar zijne woning en een geneesheer word ver wittigd, deze deed hem gezien zijn ergen toestand naar het gasthuis overbrengen. Alle pogingen om het knaapje te redden bleven echter vruchteloos en de armo kleine is dezelfden dag overleden. Slechts alsdan werd de policie verwittigd, die een onderzoek opende en de daders ont dekte. Aalst Appelt.-Eychem Asjielaere Av<rem Baorrlegem Baevegem Bam brugge Borsbeke Burst Denderhautem Denderleeuw Dcnderwiudeke Eiene Erembodegem Krondegem Erpe Ervefegem Godveerdegem Goefterdf 35,272 1,654 3,421 2,014 1,406 1,333 1,248 1,410 1,237 4,906 4,358 3,387 869 6.405 1,489 3,016 2,318 708 927 Geeraardsbergen 12,47 3 Grimminge Groote nberge Gvsegem Hanlfert Heldergem Herdersem Herzele Hillegem Iio (stade ltldergem Idegem Impe Kerkxken Lede Leeuwergein Letterhautem Licft'eringe Meerbekc Meire Mcldort Moerbek© 61 1,205 1,847 4,6 94 1,464 1,784 3,075 1,940 3.181 1,350 1,190 708 2,165 6,586 829 1,233 334 3,81 y 3,603 è.540 1,716 Moorsel N'erierboulaere Nederhasselt Neyghem Niemvenhove Nieuwerkerken Ninove Okegem Onkerzele Oom bergen Oordegem Ophasselt Ottergem Oultre Overhoulaere P'41aere Ressegem Santbergen Sarlardinge Schendelbeke. S. AnteÜnckx 3,852 762 1.190 501 493 3,654 9.274 1,323 1,959 938 2,687 1,431 542 2,249 2,988 S32 1.191 1,493 1,417 1,343 1,059 Lievens-Essche 2,642 S. Goorix-Audenh.1,247 8. Lievens-Hautem2,924 •S.MariaAudenhov.2,884 Smeerhebbe-Vloers. 507 Smetlede 1,173 Nottegem 4^861 Steenh.-Wynh. 1,826 jtrypen Velsique-Rudd. Viane Vleckem Vlierzele Voorde Waerbeke Wanzele Welle 1,783 3,229 1,677 324 2,389 1,021 352 819 2,063 Woubrechtegem L033 Zonnegêm 633 Totaal 208,385 45e VERVOLG. St-Pieterskerk. Boven de deur van het Jubeleum ziet men een Sl-Pieter in mozaiëk. In do eerste kapel daarnevens het Pietro van Michel-Ange, wereldberoemd raeeslor- sluk, in de jeugd van der. kunstenaar uitge voerd en die Onze Lieve-Vrouw aan den voet van hel H. Kruis zittende, verbeeld. In de zelfde kapel ziet men nog de christelijke graftombe van Petronius Probus, room: che stadhouder, gestorven in 395, en eene kolom voortkomende van den tempel van Jerusalem. In den overwelfden gang, tusschen de groote beuk en de zijdekapellen, het gedenk- teeken van Loo XII en het bronzen praalgraf van Krislina, eene Zweedsche Koningin. In de tweede kapel ziet men de marteldood van den H. Sebastianus onder liet hoogge welf de monumenten van Innocentius XII en van gravin de Tuscie. De derde kapel is die van het H. Sacra ment. Men treft er aan, het schoon bronzen monument van Paus Sixtus IV. Boven het altaar liet originaal meesterstuk van Le Dominiquin, do communie van den II. Hiero nymus. Onder het gewelf, de graven van Gregorius XIII die den almanak verbe terde en van Gregorius XIV. De Vierde kapel is de Gregoriaansche kapel, gemaakt op de plans van Michel- Ange en die 80,000 kronen gekost heeft. 1 kroon 5 fr. In die kapel ziet men rechts het graf van Gregorius XVI, hoven het altaar de Madone del Soccorso, onder het altaar liet graf van St. Gregorius de Nazianzo. Zoo komen wij aan den rechten kant van de Kruisbeuk, waar in 1870 het concilio plaats greep en die drij kapellen telt. Nagaan wij verder naar de Ahside toe. Daar heeft men het prachtig grafmonument van Clement XII. Deze opper-priester zit op de knieën, het hoofd richtend naar het graf van St. Pioter. Aan zijnen rechter kant ziet men den godsdienst en aan zijn linkerhand de dood afgebeeld. Beneden dezen groep houden twee leeuwen de wacht: de eene schijnt de oogen te sluiten en aan zijne vijanden eenigszins toe to geven, de andere houdt de oogen open en schijnt gereed om zich moedig te verdedigen. Recht over liet praalgraf van Clemens den XIII, heeft men het altaar van de Navicella daarnevens S' Michael's altaar, daar recht over, onder het gewelf, het graf van Cle mens X. Nemen wij nu den linken kant van de ab- side; daar treft men opvolgentlijk het graf van Alexander den VIII, en het altaar van den H. Leo I. Daar recht over is de kapel van de Zuil. Hier ouder het altaar liegen de H.II. Leo II, III en IV begraven. Nu komen wij aan den linken kant van da kruisbeuk die een abside en 3 altaren heeft, men yindt er de biechtstoelen in getal van tien. ülke biechtstoel is voor een verschillige Hier heeft men ook de pilaar van S1* Ve ronica, onder het standbeeld van de H. Ju liana staat den troon waar de kardinaal in pansen naam absolutie verleent op de groote feestdagen van het jaar.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1