Helena Middletcn BUITENLAND. Eens bsGStaciitiije mistlaad NIEUWSBERICHTEN. i 2 m passera, De diefte van 260.000 mark te Berlijn. Brusselsche briefwisseling. Een weinig verder de kapel Clementine, waar het graf is van Sint Gregorius den Groote. Hiernevens is de sakristij (sagrestia-ital.); zij bestaat uit drij kapellen, is ongemeen rijk aan gewijde vaten en kerk ornamenten. In de reliquekapel zijn er kostelijke over blijfsels van de meeste grootste heiligen des Hemels. Nevens het sakristij heeft monde groote en rijke Koorkanel met hare twee orgels. Den Zondag wordt er uiterst schoon muziek gemaakt.L)evrouwen om den dienst te mogen bij te wonen moeten in zwarte kleodij zijn en een sluier op het hoofd hebben; de mannen moeten in feeslkleedij (habit zijn. liet is in deze kapel dat men de doodkist plaatst van eiken Paus,tot zijn gratmonument afgemaakt is. De Sucre Grotle Vaticane zijn lange smalle kamers met kapellen en altaren, onder St. Pieterskerk. De Grotle Nuove (nieuwe) zijn onder de koepel en hare galerij heeft den vorm van een hoefijzer. De Frotte Vecchi (oude) zijn 45 meters lang en 18 m. breed; haar vloersteen is 3m.50 onder die van de tegenwoordige basiliek, en was de vloer der eerste kerk. De Basiliek van St. Pi eters beeft van veranderingen ondergaan. Zij is geboren in pijn en smart ten tijde van de vervolgingen, want St.Pieters was in den beginne sleclds «ene onderaardsche krocht,' waar den H. Puus Anaclelus het lichaam van den H. Petrus had begraven en waar de eerste christenen kwamen bidden on hunne roemrij ke martelaren begraven. Onder Constantijn do Groote, werd hel een publiek geitouw. De sleenen, de grond vesten en de marmers der cirk van Nero, besproeid met hot bloed van duizende marte laren, wierden gebruikt voor haar ophouwen. St-Pieterstempel moest alsdan 100 m. lang, 45 in. breed en 42 m. hoog wezen. Het werd versierd en verrijkt onder Karei den Groote die haar aan de Romeinsche Staten schonk. En eindelijk in de 16 eeuw. neemt het de reusachtige afmetingen,onder Paus Julius II, die wc nu verwonderen. Verlaten wij nu dit reusachtig monument en klimmen wij op het dak, waar werklieden «iie aan den onderhoud der baseliek gebruikt worden, wonen, en van waar wij het prach tig panorama van Rome en van de zee, bewonderen. Eene vreeselijke- misdaad, op waarlijk beestige wijze gepleegd, is te Franklebejp in Saksisch Pruisen ontdekt gewórden. 1 In eene schuur aldaar, vond men hel lijk van een onbekend manspersoon, waaróp talrijke brand- en andere wonden werden vastgesteld. Er was niet den minsten twijfel'mogelijk de man was vermoord geworden. Een onderzoek w erd geopend en spoedig werden vfer poolsehe arbeiders aangehou den. Eerst loochenden zij. doch daar zij geen "alibi konden opgeven, deden zij ten slotte een ijselijk verhaal. Zij hadden den onbekende 's avonds op de baan ontmoet en mishandeld, daarna in de schuur gesleept en hem daar gedurende drie dagen en drie nachten om de beurt de ijselijlcste martelingen doen verduren, tol de ongelukkige bezweek. Voorbijgangers hadden wel gekerm ge hoord in do schuur, doch waren er ver af te denken, dal men daar bezig was een per soon te martelen. De ellendelingen hadden ook hun slacht offer van alles beroofd en zijne papieren ver brand, zoodat men niet weet, wie hij is. Do schurken zijn opgesloten. 17e vervolg. De hemel, de lucht, de goede geuren, die klanken, de snelheid van ons rijtuig, waren mij zoovele bronnen van reine vreugd. Gelukkig voor mij, bezat jufvrouw Ilatton mijn» reisgezellin, al diehoedanigheden om vermaak, in en door haar eigen, op eene won dere wijze te .vinden. Ik heb nooit zoo een oprecht welgezind mensch ontmoet. Zij had'altijd datgene liefst, waarmede zij gelast was zij begeerde nooit iets dat aan anderen mishaagde. Al wat voor 't middag maal bereid gomaalct werd, was altijd hetgeen zij meest lustte en indien het. bij toeval, niet opgediend kon worden, en daarom door eene andere spijs vervangen was, dan dacht zij schielijk dat de nieuwe schotel veel lekkerder was dan degene, die ontbrak, 't Weder werd door haar ook gan.seh verschillig behandeld als gewoonlijk gebeurt. Eene sterke vorst aanzag zij als gezond en verkwikkend een snijdende Oostërsche wiüd was voor haar een koel luchtje sneeuw, regen, hagel hadden in hare oogen, ook hunne verdiensten. Wanneer de zon scheen, was het gewenscht regende biet "t was oprecht een geluk, omdat zij altijd zoovele'brieven te schrijven had, en niets was •r zoo voordeelig als een regendag, om door zulke bezigheden te komen. Wanneer het, weder geene góede zijde had, dan hoorde ik haar eens zeggen 't is toch nog beter zulk weder dan geen. Nooit heb ik van haar vernomen dat iets vervelend of dat iemand lastig was. Wanneer hare vriendinnen in het verdriet waren, was haar hart ook bedroefd zij vond nochtans Frankrij It Goddeloos fanatisme. Een huisvader in Boissére verzocht na den dood zijner vrouw om een ondersteuning van staatswege, ten einde hem in staat te stellen de opvoeding zijner 7 kinderen te voltooien. Het verzoek werd afgewezen en in een schrijven van den onderprefekt, waarin hem dit werd mede gedeeld, werd als grond aangegeven, dat zijn kinderen niet de staatsscholeu, maar de katholieke bijzondere school bezocht hadden. Naar verluidt, zal bet Verbond der men- schenrechten zich den man aantrekken, die reeds een recht op .ondersteuning heeft, wijl hij een familie van zeven kinderen, in plaats van drie of vier, zooals in de meeste andere families, heeft Ie onderhouden. Esn drama in de hooge wereld. De Petit Parisien meidteen drama dat plaats heeft gehad te Passy, tusschen Iw te per sonen van de hooge Parijsche w ereld. Eene jonge baronnes, gescheiden van haar eersten man en hertrouwd meigraaf P..had betrek kingen gehad met een gentleman-ridder, M., genaamd. Aangezet door haren man, ontbood de gravin M... ten harent. Tijdens ten lievig tooneel verscheen de man. Er-ontstond toen een twist tusschen de twee mannen. De echt genoot loste een karabiji. schot opM.., zonder hem te treilen. Do onderzoeksrechter heeft de zaak in handen. IDuitsclilandL. Echtelijk drama te Saarbrücken. Eene vreeselijke daad bracht gisteren avond de bevolking van Saarbrücken in opschudding. De werkman Geibig heeft zijne vrouw, met welke hij in echtscheidingproces lag, op straat aangegrepen, ten gronde geworpen en drie revolverschoten op haar gelost. De vrouw werd zoo erg getroffen, dat zij na weinige oogenblikken stierf.De dader richtte daarop den revolver op zichzelven en loste nog twee schoten, die h*m echter maar licht kwetsten. Voorbijgaande personen grepen hem vast en mishandelden hem, aleer zij hem aan de policie overleverden. De gedoode vrouw was vergezeld van hare twee kinde ren. in wier bijzijn de vreeselijke daad werd gepleegd. Geibig is een arbeidschuwe, reeds dikwijls gestrafte kerel, die zich door zijne vrouw liet onderhouden. De vrouw had den eisch tot scheiding tegen hem ingediend en van daar zijne woede. Opgravingen van oudheden. Bij het uitbaggeren van het nieuwe bed Lippe, heeft men op eene diepte van 51/2 meters twee mammoethtanden gevonden, die om trent 2 m. 80 lang zijn en aan de scherpste plaats nog 46 c. m. omvang hebben. De opgravingen op het uit den Franki- scheu tijd dagleekenend kerkhof te Hohen- fols, worden onder hot bestuur van .het provinciaal museum van Trier voortgezet. Tot bier toe zijn 36 graven ontdekt. De omstandigheid dat men niet veel voorw erpen in die grafsteden vindt, dost vermoeden dat zij reeds vroeger doorzocht zijn. De rijkste buit vond men in het laatste ontdekte graf, nr 36, waarin een geraamte van een jongen krijger, van groote afmetingen. Bij het lijk lagen een Frankisch zw aard, ©enige pijlspit sen, eene schaar, eene vaas en eene drink schaal. Van eenen gordel, die de krijger droeg, waren nog de gesp en de rugversier- sels voorhanden. De opgravingen worden voortgezet. Verraad gestraft. Het Rijksgerechtshof te Leipzig heeft den eersten stafofficier Ohler. schuldig" bevonden aan „het leveren van militaire geheimen, tot zes jaar dwang arbeid veroordeeld. Zes personen vergiftigd. Zes personen eener familie te Dusemond, zijn onder ver schijnselen van vergiftiging ziek geworden, ingevolge het eten van conserven. niets zoo vermoeiend als in een rijtuig te klappen. Zij plaatste zich in den hoek, en keek voor zich, zij had gelijk, want wat is erin de wereld vermakelijker, zoo als eene Duitsche schrijf ster zegt, als op eenen harte!ijken zomerdag, snel door eene liefelijke streek voort te rei zen, gelijk een vogel, die niets verljwigt dan de ruimte rondom de aarde om er over te vlie hen Daar is het ware vermaak eener reis binnen blijven is verdrietig door sleden loo ped is lastig schatten van kunstgewrochten en wonderen van geleerdheid aanschouwen, is eene bezigheid die menige lieden met eenen dag zware» arbeid, al was het ook hout klie ven of water dragen, graag zouden verruilen. Maar zachtjes in een rijtuig nederliggen, terwijl het licht en snel op eenen goeden weg voortroltallerlei tafereelen voor zich, als in eenen droom, zien ontvouwen, bijzonderlijk wanneer ieder van hem lang genoeg duurt om teblyven behagen, en geen om te vervelen zoo veel verschil]ige gedachten in den geest laten ontstaan als men voorwerpen aan schouw!; met geene tijdelijke zaken zich moeten bekommeren, verzekerd van de tafel voorzien te vinden waar men stil houdt en gebeurde het geen bed te vinden niets erger te vreezen hebben dan onder den bloo- ten hemel te moeten slapen in het rytuig, als in eene zachte wieg geschommeld, altijd de wielen hooren rollen gelijk het murmelen eener beek,'t klepperen eens molens of't spat ieren der wateren onder de riemen, hetgeen door zijne eentonigheid eene zachte begelei ding uitmaakt voor de ongestatigde. gedach ten, die den geest bezighouden. Zie daar een lust, die oprechte reizigers alleen kunnen genieten en uitgezonderd de rechtzinnige minnaars, vindt men niets zoo zelden als DE VOLKSSTEM i Ondanks al de opzoekingen en de bedrij vigheid door de policie aan den dag gelegd om den verdwenen inkasseerder Brnning te vinden heofl men tot hiertoe nog mets kun nen ontdekken. De policie heeft nog niét het minste spoor gevonden. Het zijn evenwel de naamlooze brieven niet welke ontbreken. Daaruit zijn talrijke aanhoudingen voortgesproten, doch allen diei dachten dat zij de uitgeloofde premie var/ 10.000 mark gingen opstrijken, waren er aan voor hunne moeite. Zij hadden enkel heel w at kommer berokkend, aan personen die met Bruning niets gemeens hadden. Men is thans ook overtuigd, dal het zoo gezegd briefje van de minnares van Bruning ook eene zwans was. Uit Brussel ontvangen we volgend schrijven Zaterdag 29 Juni 1912. De tentoonstelling van bezien, ingericht door liet Maatschappelijk Verbond heeft Zondag plaats gehad. Er waren 450 tentoon stellers met 6 10 verschillende loten. De syndikalen van Lëjinick. Assche en Vlesenbeke hebben speciale onderscheidin gen ontvangen voor het grootste getal ten toongestelde loten. Ieder syndicaat stelde ongeveer 30 beziënsoorten te toon. As6clie heeft 16 eerste prijzen heiraald. De nieuwe Boogstraat, langs de oud* Isabellawijk zal gebetonneerd zijn niet lu October. De straat zal op 1 Januari 1913 afzijn. Dan zal men haar weerstandsvermo gen beproeven. De gewelven moeten een gewicht kunnen dragen van 3000 kg. per vierkanten meter. Dan zal men op ieder gewelfiijn 4 rijtuigen van 18000 kg. ge wicht doen overrijden. De voorloopige mid denstraat tegen de St-Huibrechtgaanderijen. is nu open. Doch de trarnr ij tuigen zullen nog nen tijd moeten w aclAen om hun gewo nen weg te hernemen. De hmsselaars de hoogstad bewonend, moeien nu le voet. ol per omnibus of auto-taxis. van de Koloniën- straat naar hot midden der stad. Het wordl meer dan tijd dat de stad Brussel wat meer goeden wil vertoone aan de trammaatschap- pijen, en dit in 't belang van 't publiek. Verleden Zondag was het Vorstkermis, morgen te tJkkel. Deze gemeente verfraait met den dag-. Zondag zullen verschaidene muziekverenigingen, hün schoonste stukken ten gehoore brengen. Naar het. observato rium of waarnemingsgesticht loopt nu eene nieuwe laan, de Wolvëndaellei geheeten. Van hier uit is het zicht prachtig op Sl-Job, Verre winkel, en Linkebeek. Die weg is een der schoonste leien der Brusselsche omstre ken geworden. Er staan talrijke schoone villas. Er zal volk zijn Zolidag le TJkkel. ver van het stadsgerucht van het socialistische raaskongres. Ondertusschen houden de journalisten hun jaarlijksch congres te Oostende waar Zondag het congres plaats had van medikale Water-en Weerkunde. Dit congres stond onder beleid van Dokter Jules Félix van Brussel, eerevoorzilier van de maatschappij die zich sinds jaren bezig houdt tot. het ver krijgen van hot Palais des Thormes waarvoor de regeeringde nood ige 5 millioen en half heeft voor toegestaan. De maatschappij heeft haar besten dank en hare beste lofbetuigiugen doen geworden aan minister Van de Vijvere Dil Paleis zal den voorspoed van Oostende nog bevorde- iniddel om haar te troosten, met. haar grooter medelijden en warmer vriendschap dan naar gewoonte, te betoone» Vfant zij bezat over vloedige "bronnen van grenfcelooze teederheid. Arme jufvrouw ITatton Zij was eene aller beste vrouw, doch niet eene allerwijste be stuurster. Gedurende den. tijd, dat zij mij onderwoes. was zy nooit bij machte mijn ge dacht te bestrijden, wanneer ik beweerde dat spraak- en cijferkunde lastige en gansch nut- teloo/.e studiën waren dat de schriften van Walter Scott den geest oneindig meer ont wikkelen dan de Geschiedenis van Engeland, door Goldsmith en zoo gebeurde het dat ik haar verhalen voorlas, die zij met de grootste voldoening aanhoorde. Ik schreef verzen, die zij luidop las, on zij verklaarde mij dat het de beste waren, die ooit gemaakt werden. Ik legde ter zijde al de boeken, die mij ver veelden, en de oefeningen die mij te lastig vielen, en zij stemde er met mij volkomenlijk in toe, dat alle die zaken nutteloos en overbo dig waren. Dierbare jufvrouw Hatton Zy was niet wijs maar in dit gebrek aan wijsheid, waren hare rechtschapenheid en goedhartigheid ruim zoo prijsbaar als de bijzondere gaven des geestes, die zoo zelden met een eenvoudig hart gepaard gaan Zij was evenwel eene ,uitnemende goede reisgezellin. Wanneer wij buiten de poorten van Elmsley waren, zeide ik haar Weet gij, dierbare jufvrouw Hatton, dat ik genegen ben om in een.rijtuig te zwijgen kunt gij dit gelooven d Wat mij meest behaagt, allerliefste, is voort te drijven en v*<«»r i.j te zien, zonder mij met spreken te moeten ophouden. Er is ren. Hot Vorstenhuis is steeds de milde ondersteuner geweest van Oostende; Koning Albrècht wil voor Oostende de voortganger blijven van zijjie voorzaten. Het getal cinemas neemt nog met den dag toe, en al langer hoe meer volk. De bijzonderste zijn de Noord Koninklijke Cinema en die van Terkamerenbosöh. Minister de Broqueville verblijft te Cler mont. Hij is er op de prefekluur ontvangen geworden. Heildronken werden gewisseld ter eere van beide landen. Toekomende week komt onze Premier terug naar Brussel. Bij de opening der Kamers zullen we een veertigtal nieuwe gezichten zien. Bij gebrek aan den koninklijken chauffeur.socialistische sc he pene geworden te Vorst, zullen wij in de Kamer een echten tambour-majoor heb ben een echte dezen keer. Hij stond le Leuven aan 't hoofd der burgerwacht tijdens den oproer.'t Is van af dien lijd dat hij socia list zou zijn geworden, en zijn weg gebaand naar de Kamer. Ge weet nooit, hoe ge tot daar kunt geraken. Kobe. A- Brussel. Gauwdieverij. M. Creteur, rentenier, Konstantinopelstraat, te St. Gil lis, stond Woensdag namiddag tusschen de menigte welke 't kaatsspel bijwoonde op de oude dokken, achter de Vischmarkt. Wan neer hij zich verwijderde, bestatigde hij dat een pick-pocket hem had ontlast van zijn gouden chronometer met dito keiling. In beslag genomen. De policie nam Woensdag avond eene groote hoeveelheid zedenkwétsende zichtkaarten in beslag, die een leurder der Hoogstraat te koop hood, in de koffiehuizen der wijk van de Noordstraat. Aanhouding van eene dievegge. Een agent hield Donderdag avond, in de Hoogstraat, eene gekende dievegge van stiel aan, draagster van een groot zwaar pak, kleedingstukken inhoudend. De vrouw be weerde dit alles gekregen te hebben in een sterfhuis, le Etterbeek, hetgeen valsch werd bevonden. De dievegge bekende eindelijk eenen diefstal gepleegd te hebben, op de 3(,e verdieping van een huis op den Eltei'beek- schen steenweg. De vrouw werd opgesloten wegens diefstal met bezwarende omstandig heden en landlooporij. Cliarles £3G3F5.3Êb Antoine Bansaertstrattt32-3-1. BRUSSEL. HUIS GESTICHT IN 1875. Voordeelige en goede verpande plaatsin gen aan onveranderbare» intrest van 4 1/2, 5 en &°J0 in fondsen, verschijnende op do olficiëele beüretaHël. Wekelijks financieel blad. Zending op vraag. 818 Tusschen. tram en automobiel. Eene botsing kwam Donderdag avond in de Blaes- straat voor tusschen een tram en eene auto. De reizigers werden door den geweldigen schok op elkaar geworpen. Er zijn geen ge kwetsten, maar de stoffelijke schade is groot. Erg ongeluk. Een wielrijder, Gus- laaf Helman, wonende Van Lintstraat, daal de Donderdag avond, om 8 1/2 ure, in volle vaart de Zuidlaan af, toen opeens de ketting- van zijn rijwiel brak en hij ten gronde viel. Op dit «ogenblik naderde juist een auto. Do stoker sloot onmiddellijk de remmen, doch gelukte er niet in de botsing te vermijden. De twee wielen liepen Helman over bet lichaam. Deze werd opgenomen, overdekt met wonden en naar liet St-Pietersgasthuis overgebracht. Stoutmoedige dief. Een kerel van. rond de 28 jaar, kwam Donderdagavond bij M. G.., Koningstraat. Aan do meid, die oprechte reizigers want onder hun getal mag men niet rekenen degenen, die op reis gaan uit nieuwsgierigheid, uit verveling, om hunne gezondheid te herstellen of uit gewoonte of om boeken te schrijven zij kennen niets van dat verrukkend genoegen. (1) Zulke-was de vreugd, in welke ik hoopte dat jufvrouw Hatton eene ruime vergoeding voor mijn stilzwijgen zou vinden. Zij was on getwijfeld oprechte reizigster want zij was oprecht, welken vorm zij ook aannam ik vrees nochtans dat haar gedacht nopens 't zwijgen en 't voor zich kijken, niet overeen kwam met het ingebeelde reizigersgeluk der Duitsche gravin. Na eene reis van omtrent tachtig mijlen, bereikten wij om vijf ure 's avonds de stad Salisbury, waar wij moesten vernachten. Wij bestelden 't noenmaal in het hotel, en ik wan delde dan naar de hoofdkerk. Ik had er vroeger nooit eene gezien en wanneer ik den toren en gansch het prachtig gebouw in 't zicht kreeg, kwamen mij de tranon in de oogen ik stond verbaasd en ver wonderd mijne handen sloten zich onvrij willig te zamen als om te bidden ik was te weeg op mijne kniën te vallen om God te aan bidden, die aan 't hart des menschen de be geerte, aan zijDen geest de gedachte, aan zyne hand het vermogen gegeven heeft om zulke gebouwen totzijue glorie op te richten. De hoofdkerk van Salisbury staat in het midden van een afgesloten plein, waar allerlei boompjes tusschen een groen en aangenaam gras opgroeiden, dat zich tot tegen den muur uitstrekt. De deur was gesloten terwijl ik om den sleutel bij den koster zond, wandelde ik (1) De gravin Hahn-Halin, 30 JUNI EN 1 JULI 1912 kwam opendoen vroeg hij of men de nieuwe muziekstukken al gebracht had in eenen boekwinkel der slad besteld. De meid, die zulks niet wist on terecht, ging liet aan haar meester vragen. De kwaaddoener maakte van de eenig© oogenblikken dat. hij alleen was gebruik om in de eetzaal te dringen en al het zilverwerk le stelen. Toen de meid terugkwam, was d© dief verdwenen. Laffe kerel. Een Hollandsche schip per, wiens boot gemeerd ligt aan het verbin- dingsdok, had over enkele dagen een zijner landgenoot©.» opgenomen, die zich zonder werk en woonst bevond. Donderdag avond, tijdens de afwezigheid van den schipper,brak de kerel de kabien van zijn weldoener open, roofde al de spaarpenningen en do juweelen en vluchtte weg. De persoonsbeschrijving van den dief is in alle richtingen rondgestuurd. Beproeft de wonderbare en onschade lijke Cachetten GAUT1IIER, krachtigst© geneesmiddel tegen Migraine, Hoofdpijn, Zenuwpijnen. Hunne uilwerking is radikaal en bijna oumiddelijk. 6 Cachetten 1 fr. 13 Cachetten 2 fr. in alle goede apotheken, zooniet schrijven apo theek Gaulhier, Mechelen. 1505 Neerljssche. Brand. Een geweldi ge brand heeft het pachthof van Aug. Bruli'aenls in asch gelegd. Do bewoners had den ternauwernood den tijd te vluchten. Alles uitgezonderd de huisdieren, werden een prooi der vlammen. Schade 10,000 fr. door verzekering gedekt. Het is de tweede brand op acht dagen tijds. Hal. Een lijk uit de Zenne gehaald. Vrijdagmorgend haalde men uit de Zenne- wateren het lijk van de:i 26 jarigen werk man Louis Bosnians. Hel lijk had niet lang* in het water gelegen, want Bosnians had zijne ouders slechts om 6 uren verlaten. De overledene w as een goede werker en won een goeden loon. De zaak is van eenig ge heim omgeven. Later werd gemeld, dat Bosmads zich zou gezelfmoord hebben. Huishoudsters, opgelet. Kruideniers geven namaaksels van de bitterpeeën der Trappisten Vincart voor de echte uit hot is u bedriegen op de hoedanigheid. Eischt dus wel het merk Vincart op het pak. L. 1500 Laken.Kwaaddoeners aangehouden. Wij melden reeds de aanhouding van zes jong© gevaarlijke kwaaddoeners in het park van Laken. Het onderzoek heeft bewe zen dat deze kerels, van 18 tot 21 jaar, tal rijke misdrijven pleegden, dikwijls met geweld. Allen waren gewapend, de eenen met eene revolver, de andere meestal met groote messen. De personen, die hen kenden, durfden hen niet aanklagen ten gevolgë'h'un- ner bedreigingen. Onlangs bedreigden zij eenen slotmaker van Laken met den dood, omdat hij weigerde hun het noodige dieven- gerief te bezorgen. Vier van de* zes aange houdenen werden opgesloten. Men verwacht zich nog aan andere aanhoudingen, want de bende bestaat minstens uit een tiental leden. St. Gillis. Een villa geplunderd. De agent Merlevede ontmoette gisteren mor- gend in ket park van St-Gilles drie kerels, waarvan de eene een kinderrijtuigje voort stiet en de twee anderen manden droegen. De kerels lieten hunnen buit in den brand en vluchtten. Een van hen werd aangehouden, doch bood weerstand en stampte een jonge ling, die den agent had geholpen. De kwaad doener X..., oud-veroordoelde, 25 jaar. Hoogstraat, bekende dat hij en zijne twee kameraden een villa hadden geplunderd, Diewegstraat, te Ukkel. In het kinderrq- luigje lag een prachtig schouwgarnituur de manden bevatten kunstvoorwerpen en flesschen champagne. D... werd opgesloten. Zijne vrienden wor den opgezocht. Hij weigert ze kenbaar ta maken. langzaam rond de kerk en bleef ©enige minu ten aan eenen uitspriugeiiden hoek des ge- bouws staan. Rondom mij waren niets clan prachtige Gothische muren, boven my anders niets dan den blauwen hemel. Het scheen eene plaats, gansch geschikt voor heilige overdenkingen, voor hemelsch© verzuchtingen,eene plaats welke,na de hemel vaart des Zaligmakers, behaagd zou hebben aan die Mari welke 't beste deel, dat haar nooit zoude ontnomen worden, verkozen had het was een rustig verblijf geweest voor di© Anna, die nooit den tempel verliet en den Heer dag en nacht door gebeden en vasten diende bet was eene uitverkorene schuil plaats geweest voor degene die, in 't midden van een gelukkig leven, dagelijks zich tot don dood bereidde. Ik overwoog in mijnen geest een leven van heilige plichten, van heilzame gevoelens, van onderwerping in den dood, van vernedering in de weelde, van vrede in den tegenspoed en dan murmelden mijn© lippen Laat mij den dood der rechtvaardigen sterven, en dat mijn einde aan het hunne ge lijk zij De koster kwam met den sleutel, en wtf gingen langs de lykdeur binnen. Ik wandelde een uur lang iu de beuken, doorliep het koor en de kapellen, alhoewel er licht ontbrak om meer te zien dan de vormen der kolommen die met statigheid oprezen zij ondersteunde» gewelven die zoo verheven waren dat men ze in de halve duisternis schier niet kon on- dérscheiden. Na alles bezocht te hebben, was ik door di© pracht zoo uitermate verrukt, dat ik vergeten had dat 't noenmaal om zes ure moest opge diend worden, en nu was het reeds een half uur later. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2