Haf post sesiaüsliscli Gsirres f3 Brussel 'T Achttiende jaargang nF 54 ülnsilag 2 en Woensdag 3 Juli 1312. TTTl C_^J' "F" j ""TT~9 BestuurderJ, I an Nuffel-De Gendt. Ven een schoons, nuttige, belangrijk en groots bespreking Tws3 soldaten ontsnapt uit liet .korrekttelmis van Vilvoorden. Een bewogen rijwielkoers te Vorst 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN' Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ijij JÜ» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 72S, Steenweg van V/atenloo, 720. Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 11. reg.) fr. 0.00 3* blaöz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 of de groote Daensistisclie politiek in zake stemrecht. Onze lezers zullen ons dank wijten bier de verstandige politiek van de daensistenpartij voor oogen te leggen. Zondag 23 Juni 1912 hielden de afge vaardigden van bijna al de gemeenten van het Arrondissement eene groote bijeenkomst. Ziehier nu wat er op die belangrijke hum en die groote (atchi bijeenkomst verteld werd. Wij schrijven woordelijk, letterlijk, zin per zin, alles af wat M. Daens er persoonlijk weet over te zeggen in zijn eigen gazet. Luistert goed en oor deelt zelve wat die belangrijke be spreking om het lijf heeft. Volgens ons is zij nog kaalden als de grootste kletskop van den kaalsten demokraat. Op die vergadering had eene be- langrijke bespreking plaats over algemeen stemrecht. Ook over vrouwstemrecht werden er eenige gedachten gewisseld. Al- gemeen werd aangenomen dat het geven van stemrecht aan de vrouwen een louter kiesmaneuveris van wege ii de regeering. Vragen onze vrouwen het stem- recht Bij de laatste kamerverkiezing 1) hebben wij gezien dat de katholieke n bewaard rs de vrouwen uit haar huis hebben gesleurd en op de straat a geworpen om politiek te maken. Di a was eene voorbereiding met het ooi n op het invoeren van 't vrouwenstem- recht. In princiep waren al de demokraten van het arrondissement het eens, dat de vrouwen benevens n den man stemrecht zoude genieten. Doch daarvoor is een Partijcon i) gres noodig, omdat alle demokraten ii het vast zouden eens zijn. Eene krachtige dagorde ten voor a deele van zuiver algemeen stemrecht wordt geestdriftig goedgekeurd. In de dagorde zegt men dat het ii algemeen stemrecht altoos liet doel n van ons streven is geweest en dat de n kristene demokraten van Aelst krachtig zullen meewerken, dat geene opofferingen hun zullen te zwaar vallen om te hekomen het algemeen stemrecht. Schooner en nuttiger vergadering a was er zelden 1 Hierboven staat nu zonder een enkel woordeken overgeschrikkeld, geheel het relaas, volledig het verslag van M. Daens,over die groote.die schoone, die nuttige, die belangrijke vergade ring en bespreking. Daar M. Daens zelf bet verslag heeft geschreven, zoo mogen we wel overtuigd zijn, dat alles wat er op die vergadering belangrijks is gezegd geworden, in dat verslag is weergegeven Welnu wij vragen aan al de ver standige mensehen van de stad en van den buiten Wat is er in heel dat ver slag, dat de moeite weerd is om aan- geteekend te worden Wij zeggen vierkant weg Niemen- dalle Als twee menschen, 'tis gelijk dewelke, in de herberg tusschen pot en pint zitten te praten, dan zijn ze ten minste zoo belangrijk in hun bespre king als in die bijeenkomst; en houden ze dan van bluffen en complimenten verkoopen dan mogen ze, evengoed als de demokraten, we schreven haast domme praters, dan mogen die menschen zeggen en houden staan Wij hebben eens schoone, eene nut tige, eene groote, eene belangrijke bespreking gehouden. Als de vrouwen bij een goed kopje koffie zitten te wauwelen of te gibberen,dan zullen zij allicht zooveel weten te vertellen als de demokraten op hunne buitenge wone, schoone, nuttige en belangrijke bijeenkomst, en zij mogen dan in de gebuurte even zoo goed als dezen, gaan stoeffen dat zij eene kolossale en leer rijke vergadering hebben gehouden Willen we dat verslag eens van wat dichterbij bekijken Wat zeggen ze over het stemrecht voor de mannen Wel sapristi dat zij daarvoor zijn, dat zij er vroeger ook nog voor geweest zijn; dat zij er zullen blijven voor voortwerken. Dat is al En wij die bakken en snakken om toch maar eens juist en duidelijk te wete te komen waarom, waarom, waarom, zij ervoor zijn, waarom het zuiver al gemeen mannenstemrecht rechtveerdi^ is, wij kunnen om den bliksem geen antwoord krijgen. Het is om het op de zenuwen te krijgen van ongeduld En dan over liet vrouwenstemrecht'? Wat wauwelen en sjauwelen ze daar over Ten 1" liet is een louter kies- maneuver van de Regeering. En loutere kiesmaneuvers van de katho lieken doen die eerlijke politiekers niet mee. Dat durver, we niet veron derstellen: Dus, besluitDe demokra ten zijn er tegen. 2" Vragen onze vrouwen stemrecht? Dit vragen de demokraten; en in bun gedacht is het antwoord: neen.Dus, we moeten Let hun niet geven, besluiten ze in hun binnenste. Maar ze durven het niet zeggen, de bangerikken 3* In princiep waren al de demokra ten van het arrondissement het eens dat de vrouw henevens den man stem recht zonde geniéten. Welnu, wij gaan de hoofdleden der demokraten partij de schande niet aandoen, te zeggen, dat zij geen mannen zouden zijn vail princiep; en we besluiten uit hun eigen woorden Zij zijn voor het vrouwenstemrecht. Dat is goed en wel. Maar nu kun nen w'er in 't geheel niet meer uit In nummer 1 zijn zij tegen het stem recht der vrouwen; in nummer 2 even eens; en in nummer 3 zijn z'er voor. Hoe dat aaneengeknoopt Wij kunnen het niet tenzij wij er nog maals op drukken, dat de daensistem iets kunnen wal niemand anders ver mag buiten hen 't is te zeggen wit en zwart op een en dezelfde plaats en over een en dezelfde zaak vertellen en vooruitzetten. Moepl zulks in eene andere partij ebeuren, de heele wereld schoot in een luiden, schetterenden schaterlach; doch bij de daensistenpartij is men aan zulke zotte zaken gewoon en dan noemt men dat met volle zelfvoldoe ning Het is eene schoone, nuttige, leerrijke, belangrijke, groote bespre king geweest. Daarop vragen we een snuif en we zeggen Atchi 0e haneSefl vara België ireïeft Cosicgo, Ingevoerd zijn 11.000 ton, van eene waarde van 55.500.000 fr. uitgevoerd zijn in 1911 91.000 ton, van eene waarde van 34.SOO.OOO frank. SyjsdskaBe Beweging in Ceis®- De 55 syndikalo cenlralen tellen 105.269 leden. Er zijn 1295 lokale vereenigingen. In 1911 werden er tijdens binnenlandsche stakingen 5.055.030 kronen uitgegeven, en 112.528 om stakers in den vreemde te steunen. De aangesloten vereeni- gingen bezitten 4.353.100 kronen 58.033 leden waren betrokken in werkgeschillen (van Juni 1911 tot Juni 1912), waardoor 18.426 mannen en 1.507 vrouwen eene ver mindering van arbeidsduur bekwamen en 45.000 personen van beider kunne, eene vermeerdering van loon. 10.000 werklieden waren 2.481.000 dagen werkeloos. Kiekens die wijn te dranken krijgen, leggen weel eaenen.— M. E. Joubert, professor van landbouw in Frankrijk schrijft in de Action Econo- mique In de winters 1907-09 en 1909-10, van 16 October lot 1 Februari, deed ik twee soorten proeven. Hij nam 11 pcolies, uitstekende legsters en verdeelde ze in 2 groepen. Hij gaf aan allen hetzelfde vodsel, maar aan den eer sten groep gaf hij dagelijks bovendien 10 kubieke centimeters wijn. Gedurende den proeftijd legden de 6 kiekens welke wijn kregen 148 eieren meer op een jaar, dan de 6 welke het zonder wijn moesten stellen. Wilt ge dus veel eieren van uwe kiekens, geeft ze dan wijn, doch echte wijn, geen beziënsap. Als de Romeinen in den ouden lijd smakelijk vleesch begeerden, gaven zij ook wijn aan de beesten. Daarvan kwam uit muntend vleesch. Een flanrïsBnaai @40 jasaa* oud Over een paar weke: was er een man van 150 jaar nu is te Koki, tegen Odessa, een landbouwer gestorven in den waarlijkgezegendenouderdom van 141 j. Het is de genaamde Khubza. In de 15 laatste jaren gebruikte hij niets meer dan groenten; doch tot op 't laatst bleef hij een driftige ooker. Het militair tuchthuis van Vilvoordenis Zondag namiddag overhoop gesteld gewor den door de ontsnapping van twee soldalen die wegens tuchteloosheid bij het leger waren veroordeeld. De twee soldaten, A. Thollebeek en F. Despiegelaere, beiden 25 jaar oud, welke in verpleging waren in het ziekenhuis, hadden een venster geopend en zich door middel van hunne beddelakcns op de binnenplaats laten afdalen. Daar gekömen zijn zij door een nauw mangat gekropen, waardoor zij in de riool geraakten xco onder het tuchthuis loopt en zich juist voor het gebouw in dc Zonne werpt. Zij zijn er 1 doornat en bedekt mot modder, langs den kant van de vaart uitge komen, waar zij aanstonds door de schild wacht werden opgemerkt. Deze, op hunne weigering om te blijven staan, schoot zijn geweer af in de richting der vluchtelingen. Fen dezer, F. Despiegelaere, word getroffen in het hoofd en stortte ten gronde. Hij werd opgeraapt en naar het gasthuis overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. Wat den anderen vluchteling A. Tholle beek betreft, deze was inmiddels gevlucht. Hij kon echter te 9 ure 's avonds door de gendarmen aangehouden worden nabij den Marly; hij had zich gedurende eenige uren verscholen in eene cementfabriek To Haren waar hij een oude werkersplunje aangetrok ken had. Deze bewogen vlucht heeft natuurlijk net gansche tuchthuis in rep en roer gebracht, Drie polioiéajjenten zwaar verwond. Zondag namiddag had op den Brusselschen steenweg en do Wielemans-Ceuppenslaan te Vorst (Brussel) een plaatselijke rijwielkoers plaats, waarbij het nogal zonderling is toe gegaan onder de toeschouwers. Een dezer, een jongeling, kreeg twist met een anderen toeschouwer en wilde maar aanstonds tot daden overgaan. Drie policie- agenlen, Iv. Boucher, A. Bul té en A. Torre- kens, kwamen onmiddelijk lussclren om het gevecht te vermijden, doch het bleek aldra dat do ruziemaker talrijke partijgangers had onder de menigte, partijgangers dio geen andoren waren dan eene bende verdachte ke rels uit het Marollenkwartier. Do agentoa moesten dan ook hunne lus- sehenkomst duur bekoopenzij werden onthaald op stoelslagen en steenworpen zelfs kasseisteenen werden hun naar't hoofd geslingerd. Tevergeefs trokken die dienaars der wet hunne sabels en gingen zij op hunne aanvallers losdeze wierpen boe langer hoe meer met baksteenen en kasseien. Gelukkig- lijk kwam spoedig policieversterking ter plaats en konden de laffe aanvallers uileen- gedreven worden. Do drie agenten zijn er maar deerlijk van afgekomen K. Boucher is op de ruwste wijze in den buik en op de borst geschopt geworden en zal voor geruimen lijd zijn dienst niet kunnen hernemen. Zijne twee ambtgenooten bekwamen eveneens talrijke kneuzingen; alhoewel hun toestand zoo erg niet als die van K. Boucher. Wat den eersteir aanvaller betreft, deze kon aangehouden worden, benevens oen andere baldadigaard, die de agenten met een zware ijzeren slaaf slagen had toegebracht. Andere aanhoudingen zija te verwachten. Zondag morgend, om 10 ure werd in het Maison du Peuplo, te Brussel, het groot socialistisch tongres gehouden. Van af 9 ure was heel de groote feestzaal stampvol. Aan het bureel namen plaats Ms Waulers, voorzitter, omringd door MM. Van der Velde. Delporte, Lafontaine, Bertrand Lekeu, G. Huysmans, Hubin en Roubano- vitch, een russisohe afgevaardigde. Gezel Van der Smissen is sekretaris. Gezel Wauters neemt de eerste het woo en na de gezellen uitgenoodigd te Rebben, recht te staan ten teelten van rouw voor de slachtoffers, gevallen te Brugge, Verviers en Luik, zegt hij dat. het Kongres voor dool heeft de middelen op te zoeken om een einde te stellen aan een hatelijk kiesstelsel. Hij vraagt ook, dat de vergadering de orde maatregelen zou aanvaarden welke door den Landelijken Raad genomen werden, na melijk dat dragers van de roode kaarten al leen zouden mogen aan de stemming deel nemen. Tegen dat voorstel wordt geprotesteerd terwijl anderen het toejuichen. Sommigen willen de dagorde van Charleroi, \velk< zegde De socialistische Federatie van het arron dissement Charleroi, is van oordeel, dat de afgevaardigden van alle inrichtingen tot do socialistische partij behoorende, niet alleen lijk moeten toegelaten worden tot het hij- wonen van het Congres, maar ook moeten deelnemen aan de besprekingen en dus aan de stemming M. Wauters. Dezen die verlangen hel woord te nemen moeten het schriftelijk aan vragen. De Katholieke drukpers. M. Van Steenhaute in naam der mijnwer kers van. St-Gil!os-bij-Luik, vraagt dat, de katholieke drukpers zou uitgesloten worden. M. Destrée. Ik ook ben van oordeel de katholieke drukpers niet moet toegelaten worden. Wij moeten onze gevoelens niet verbergen, doch er zijn hier vele werklieden welke zich niet al te klaarlijk zullen kunnen uitdrukken en de katholieken zouden daar uitzinnige fantazijverslagen over geven. Nu de kiezingen pas voorbij zijn en wij de klerikale pers aan 't werk gezien hebben, moeten wij voor haar niet de minste toege ving- doen. Ik vraag ook dat alle kongresleden aan de stemming zouden deelnemen, 't zij dal zij roode of groene kaarten hebben. Gezel Huart steunt bet voorstel van M. Destrée. Hij beweert niet te knnnen begrij pen, hoe het mogelijk is. dat er zoo weinig katholieke dagbladschrijvers tusschen al dc Bonnols en Garniers durven komen plaats nemen. Gezel de Brouceere. Ik versta wel het voorstel van gezel Destrée, maar ik kan het toch niet aannemen. Indien de drukpers niet toegelaten wordt, znllen de besprekingen en besluitselen toch niet geheim blijven. Do ondervinding heeft ons geleerd, dat liet gou vernement toch binnen de 24 uren zal weten wat er gaande is. Eene stem. Heel de kapitalistische drukpers builen Gezel de Brougkere. Wij hebben er alle belang bij dat al do werklieden ingelicht worden, en alleen de drukpers kan zulks verwezentlijken. Wij beginnen een veldtocht voor algemeen stemrecht en wij willen drukking uitoefenen op liet gouvernement. Het groot publiek moet weten dat het geen om plot is maar eene vrije, rechtzinnige be weging. Eene stem. Do klerikale pors zal de feilen endar een valsch kleed voorbrengen... Gezel de Brougkere Indien zij tot do debatten niet toegelaten wordt, zal zij de feiten nog veel meer vervalsclien en wij zullen ons niet kunnen verontschuldigen. Indien alle partijgenooten hier op liet Kon gres niet zijn, is het omdat zulks onmogelijk was. Doch zulks is niet noodig. Ik besluit dus dat do drukpers geheel moet toegelaten worden. GezelErnest. De federatie van Char leroi, heeft beslist, dat het Congres moest geheim zijn. Alleen door de socialistische drukpers, zou een officieel verslag afgekon digd worden. Ik ben met de Brouckére t'ak- koord, dat zoowel katholieke als liberale bladen vijanden zijn van de socialisten, doch ik ben van oordeel dat zij tot ons Congres niet moeten toegelaten worden. Ik protesteer legen de uitsluiting der groene kaarten bij de stemming.- Men wil de mijnwerkers beletten te stemmen en zij zul len de eersten op de bres moeten zijn, wan neer het uur der handeling zal slaan... Gezel Van der Smissen, De Landelijke Raad beeft beslist, dat alleen de aangesloten bonden recht van stemming zouden hebben. Ernest dreigt npel eene drukking. Ilc ben overtuigd dat de vrienden van Charleroi hem niet zullen volgen. Gezel Ernest.Ik protesteer. (Ceruclit). Gezel Wauters. Stilte Gezel Van der Smissen. In de laatste vergadering is er beslist geworden, dat do dragers van groene kaarten hun oordeel zouden mogen to kennen geven, door eene afzonderlijke stemming. Ongetwijfeld zijn or nu wel eenige kaarten in verkeerde handen geraakt, en bevinden er zich hier in de zaal moucluirds, die hier voor rekening van het gouvernement hun werk doen- Er is dus geen reden, de katho lieke drukpers uit te sluiten. Gezel Destrée. De uitleg van gezel Van der Smissen moet ons voldoen. Indien de groene kaarten tot de stemming toege laten worden is het niet noodig nog langer te beraadslagen. (Bijtreding). Gezel Wauters. Ziehier de officieöle cijfers der afgevaardigden. 994-aangesloten groepen zijn hier vertegenwoordigd door 1300 dragers van roode kaarten; 254 niet aangesloten groepen zijn vertegenwoordigd door 258 dragers van groene kaarten. M. Jacqmotte dringt aan, opdat heel de burgerspers zou uitgesloten worden. Al do kapitalistische bladen zijn ons vijandig ge zind, doch de eene meer dan do andere. Zult gij de Etoile Beige toelaten, welke reeds 8 dagen onafgebroken het algemeen stemrecht bestrijdt. Zult gij La Chronique toelaten. (Hevig rumoer in de zaal). Een tiental afgevaardigden willen gelijk tijdig bet woord nemen. Hier en daar ont staan lievige besprekingen. De voorzitter belt gedurig, doch het duurt verscheidene minuten vooraleer stille te bekomen is. Ein delijk kan er gestemd worden. De uitsluiting der katholieke drukpers. Da voorzitter legt dus ter stemming of de burgerspers moet toegelaten worden. Mei 504 stemmen tegen 397 wordt de uilsluiting gestemd. De liberale drukpers. Gezel Demblon. Ik wil niet terugko men op eene stemming welke ik betreur. Ik vraag u enkel of hier geen misverstand is gebeurd (Gerucht). Velen onder ons wildon enkel de klerikale drukpers buiten. Wij mogen het kartel niet vergelen. Wij zullen ons door eene onbehendigheid belachelijk maken. Ik vraag dus. dat de druk pers der oppositie en de vreemde pers zouden toegelaten worden. (Beweging. Toejuichin gen.) M. Jacqmotte Het Kongros heeft ge antwoord. M. Demblon. Men moet alle misverstand vermijden. M. Jacqmotte. Alles of niet. De burgers- pers en de kapitalistische pers zijn onze vij anden. Laat ons lot do dagorde overgaan. Er wordt toch nog eens gestemd en liet voorstel Demblon wordt aangenomen met 449 stemmen tegen 257. Dus mogen de libe rale en vreemde bladen blijven. De debatten. Eindelijk beginnen de debatten. M. Vandevelde neemt liet woord. Door den Landelijken raad aangeduid, om bet woord tc nemen, ben ik ten volle overtuigd, van de moeilijkheden mijner- taak en van do verantwoordelijkheid welke op ons allen weegt. Hel is nauwelijks noodig te zeggen, dat do uitslagen der kiezing van 2 Juni bij ons en bij de vrienden van liet Walenland, eeno teleurstelling en een gevoel van opstand ver wekt hebben. Wij waren ten strijde gelrok ken met eene hoopvolle blijdschap. Do kleri kale meerderheid werd niet omgeworpen, doch is integendeel merkelijk aangegroeid. Vergeten wij echter niet, dat het ten onze nadeelo niet is. dat zij aangroeide. Was de kiezing van 2 Juni eene klerikale of liever eene behoudsgezinde zegepraal, bet was toch geene socialistische nederlaag. Wij hebben, stemmen en zelfs zetels gewonnen. Wanneer wij zelfs nog met de liberalen niet samen gestreden hebben, zouden wij nog met geen voldoening de liberale nederlaag kunnen aanzien, want deze nederlaag was eene schijnbare nederlaag voor het algemeen stemrecht. Talrijke socialisten aanzien het als hoogst noodig, dal na de kiezing van 2 Juni, hot lijd wordt over to gaan tot eene herziening van de grondwet en tot het invoeren van hot algemeen stemrecht.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1