Helena Middleton BUITENLAND. NIEUWSBERICHTEN. 2 DE VOLKSSTEM 2 ÉN 3 JÜLÏ 1912 Bij de heropening der Kamer, tijdens den buitengewonen zittijd zullen wij een voorstel neerleggen tot herziening der grondwet en wij vragen aan het Kongres, vertrouwen in ons te hebben, en tevens op onze hardnek kigheid en krachtdadigheid te rekenen om het zoo spoedig mogelijk te doen gelukken, door alle parlementaire middelen in ons be reik. Al onze inrichtingen, al onze federatiën verklaren zich in princiep voor de werksta king, maar wanneer In welke voorwaar den Er is een punt waarover wij het in den algemeenen raad eens waren Indien de werkstaking moet uitbreken, dan moet zij ten alle prijze rustig zijn en blijven. Doch indien zij rustig moet zijn, moet zij ook krachtdadig zijn, met orde ingericht en op let gepast oogenblik uitgeroepen worden. Zulks zegt u genoeg dat wij ons uit al onze kracht verzotten tegen elk besluit dal de algeineene werkstaking zou moeten uil kreken tijdens den aanstaanden buitengewo- »on zittijd, indien liet gouvernemeat zou wei geren ons voorstel tot herziening der grond wet aan te nemen. Wij kunnen het niet klaar en duidelijk genoeg zeggen, wij willen hoe genaamd geen® algemeene werkstaking op een bepaalden dag, geene algemeene werk staking afhangend van de eeno of andere doen wijze, van het gouvernement, geen alge meene werkstaking die zou uitbreken zonder voorbereid en uitgeroepen te zijn door de verantwoordelijke mandatarissen van onze politieke, samenwerkonde of syndikale in richtingen. Men spreekt van algemeene werkstaking tijdens den buitengewonen zittijd! Vorgeet men dan dal deze zittijd kan gesloten worden van ddn eonen dag tot don anderen en dat. het parlement weggezonden, de proletariërs in werkstaking nog enkel liet gouvernement en zijne onderdrukkingsagenten voor zich «ouden hebben. Volgens ons moot de algemeene werksta king voorbereid worden zij mag niet on- «siddelijk, noch op gestelden datum zijn 'zij moet met kalmte en koelbloedigheid besloten worden. Wanneer alle andere middelen uitgeput zijn, besprekingen, drukking enz..; wanneer 4e werkers alle kansen aan hunne zijd© vereonigd hebben, en zij zeker zijn te over winnen, dan zullen wij handelend optreden. Maar wie zal zoggen dat hot geschikt oogenblik aangebroken is Wie zal in dit foval de verantwoordelijkheid hebben het «sein te geven tot de staking Men heeft van de volksvertegenwoordi gers gesproken. Men heeft gedacht aan den algemeenen raad. Ons dunkt dat zulks on- Toldoonue is en dat bet noodig is een komi- toit in te richten voor hot algemeen stem recht-ën do algemeene werkstaking, waarin al de machten der werkliedenpartij zouden vertegenwoordigd zijn. Dit komiteit zou al leen het recht hebben de werkstaking te he ilissen en zou ze daarenboven van nu af asoeteu voorboreiden. De laatste werkstakingen en bijzonderlijk de prachtige howeging der mijnwerkers van den Borinage in Januari laatstleden, hebben bewezen dat het wel mogelijk is, met heel weinige inkomsten do werkstaking heel lang te doen duren, en slechts aan dc behoefligen kuip te verloenen. Het zal een der werken zijn van den Groo- ien Raad der algemeene werkstaking, om dat hulpfonds van nu af te stichten. Wat ik lot hiertoe zegde werd mij opge dragen door den Landelijken Raad. Ik wil er nu oog eenige woorden bijvoegen uil eigen beweging. Koning Albert zegde eenige dagen gele den nog, in de kazerne der grenadiers, dal al de burgers voor oogen moeten hebben, dat kost wal kost, de nationale eenheid moet be houden blijven. Moge bij overtuigd zijn en bijzonderlijk dezen overtuigen dio regeëren, 18* vervolg. Ik keerde naar 't hotel terug en kwam er juist aan toen het schapenvleesch opgediend ■werd ik had net den tijd om jufvrouw Hat- ton's lippen door eenen kus te sluiten, wan neer zij mij verzekerde, in antwoord op mijne verschooningen, dat zij niets in do wereld liever had, dan te moeten wachten om het noenmaal te nemen. Het weder was drukkend warm en wij waren tevreden, na het eten, do tafel te ver laten en onze stoelen tot bij de opene vensters te schuiven. Wij konden geheel do straat zien het was er toon zeer stilzij kwam ons voor, gelijk alle straten der buitensteden op eenen war men zomeravond. Twee of drie kinderen spoelden met marmorbollen voor eene deur, en zij schreeuwden tot malkanderop de wijze, dio zulke spelen noodzakelijk schijnen te eischen nu en dan reed eene kar voorbij, en eenige monschen wandelden onder ons vens ter. De wolken verzamelden zich met snelheid en de lucht werd stikkend en bevangend. Zware regendroppelen vielen hier en daar in groote spatten op de bestuifde plankieren. Roode en groeno regenschermen werden ge opend de rijtuigen rolden spoediger aan, de Biarbolspelers, na door menigvuldig tieren uit een naburig venster geroepen te zijn, liepen bi nnen huize, en alles voorspelde onvermijde lijk eenen regenden zomeravond. Ondertusschèn waren twee mannen onder het uitstekende dak van ons hotel komen schuilen zij waren met malkander aan het dat het daarom noodig is recht te laten wedervaren, aan dezen die liet grootste deel uilmaken van het land. Het gouvernement telt thans mannen, die vroeger aan onze zijde streden voor alge meen stemrecht. Hot zijn juist dezen die nu verklaard hebben dat zij in geen geval aan liet geweld zouden toegeven. Zullen zij den droevigen moed hebben, om hardnekkig te bekampen wat in hunne jeugd hun ideaal was De liberale partij heeft de nederlaag gele den, omdat zij op vel© plaatsen weigerde te verstaan dat het tijd wordt de ware demokra- lie aan te kleven. Daags na de nederlaag hebben liare leiders beweerd, dat zij slechts verloren, omdat zij bet ongelijk hadden gehad niet juist te doen uitschijnen op welke punten de socialisten onverzoenbaar zijn met de liberalen. Herinnert u onze strijden van 1893 en 1902, niet alleenlijk om er voorbeelden te vinden, maarook om er lessen uitte trekken. Wij zijn overtuigd dat alleen de fouten van taktiek welke wij zouden kunnen begaan, ons kunnen den strijd doen verliezen. Wij zullen geene fouten bogaan.(Toejuichingen). De morgendzilting wordt daarop geheven. In de namiddagzitting bekwam Gezel Hubin de eerste hot woord. Het is eene mis sing zegde bij te gelooven, dat de algemeen® werkstaking het meervoudig stemrecht zal doen verdwijnen, want het meervoudig stem recht is veel te vast geankerd. Het zal zich krachtdadig verdedigen. D© algemeene werk staking zal ellendig wezen voor de werk lieden. Wij hebben de noodig® middelen niet om de werkstakers lang te ondersteunen. Wat meer is, wij kunnen de werkstaking niet verscheidene weken doen duren en zor gen dat ze vreedzaam blijve. Zulks ware eene ramp. Spreker zou willen eene reeks kleine werkstakingen zien uitbreken. De patroons zouden als onder schrikbewind leven en zulks zou hen spoedig verdrieten en het gouver nement zou wel genoodzaakt zijn toe te geven. Hij is ook van oordeel, dat het voorstel tot herziening der grondwet niet zou moeten neergelegd worden hij den aanvang van den buitengewonen zittijd der Kamer, maar wel, den dag dat de werkstaking op voordeelige wijze zou kunnen uitgeroepen en ondersteund worden. Gezel Hints vroeg dat er gewacht werd voor de algemeene werkstaking tot de vrij denkerij wat meer de geesten opgehelderd had. M. Ernest protesteerde tegen de houding van den algemeenen raad. De algemeen© werkstaking, zegde hij, moet er zijn en on- middelijk, indien het gouvernement weigert liet herzieningsontwerp in aanmerking te nemen. De spreker verdedigde de dagorde van het verhond van Charleroi. In onze streek, ging hij voort, zijn wij gereed en de algemeene werkstaking verdagen, is zeggen dat er geene zai'zijli. Met do kalmte aan te raden, vraag ik mij af, of wij onze troepen niet naar de slachterij leiden. Indien het, volk gewapend was, zouden er slachtoffers zijn langs beide kanten, want in alle werkstaking zullen er betoogin- gen zijn. Onder de algemeene werkstaking hegrij pen wij ook de administratieve en parlemen taire werkstaking staking in de gemeenten, staking in de provincie, slaking in de besten dige deputatie, staking in liet parlement, staking overal. De liberale burgerij kan ook werkstaking houden zij kar. de slaking der lastenbetaling verklaren;dat de burgerwach ten, dat het leger staken, want wij willen den strijd tot het uiterste. Gezel de Brouckf.re roept do aandacht der afgevaardigden, op het gevaarlijke en gewichtige besluit dat moet genomen wor den. Volgens hem is het zeerwel te verwachten spreken, en ik hoorde toevallig eenige woor den. Een der sprekers scheen een man^van om trent vijftig jaren, nog al onbezorgd aange daan lig was gekleed als een handelaar, doch niet van de beste soort de andere was een jongeling welke zonder de stuurheid die zijno welgemaakte trekken ganscli misvormde schoon zou ganoemd mogen worden. De oudste zeide tot den anderen, denkelijk als antwoord op eene vraag Niet voor dat de oude sterft, en Uit zal niet lang meer aanloopen. Is bij zoo slecht als men zegt vroog de andere. Een rijtuig rolde in dat oogenblik voorbij, en ik hoorde niets meer waarschijnlijk zou ik het venster verlaten hebben, indien de volgende woorden mijne aandacht niet hadden opgewekt. Zoo. Alice is hier bemerkte de jongste der twee sprekers. En rekent gij daar nog op was het ant woord. Ilc dacht onmiddelijk op Alice Tracy en ik kon niet laten blijven luisteren, om iets te liooren dat mijne veronderstelling zou ver sterken of doen verdwijnen. Zij zal u nooit hebben, op mijn woord, vervolgde dezelfde man. Het kan gebeuren, aangezien een heer haar zyn hof maakt doch hij zit achter eeno andere daar ben ik nu van verzekerd. Ik heb hem hier met eigene oogen gezien, nog geen vier dagen geleden, zegde de eerste spreker de oude moeder Tracy heeft hem in hare klauwen, ik verzeker het u 't is voor niets niet dat zij met de schijven afgekomen is. Hij is een Satan's kind maar ware bij dat de burgerij niet in de staking zal mede doen,doch ons eerder tegenwerken. Gezel Destree. Wij zijn gereed en kunnen onmiddelijk beginnen, doch- uit partijtucht, zullen wij wachten op het ordewoord. Gezel Anseele. Onze werkstaking moet vooral tegen de bazen gericht zijn, omdat zij onze grootste vijanden zijn. De volgende dagorde wordt dan neerge legd, onderteekend door de Brouckere, Anseele, Destrée, Vandervelde en Pastur. Het Kongres, «Verkondigt dat het, bij het opzoeken van den nationale» wil, noodzakelijk is tegelij kertijd de politieke gelijkheid (A.S.) en eene juiste en rechtvaardige Evenredige Verte genwoordiging in te stellen. Bevestigt zijne vorige beslissingen ten op zichte van zijn wil om de politieke gelijkheid te veroveren. Het gelast zijne mandatarissen ten laatste hij de opening der Kamer in November a. s., een voorstel tot grond wetsherziening neer te leggen. Het zal dit voorstel steunen door al dó middelen, welke in zijne macht liggen, n.l. door de algemeene werkstaking. Als opheldering van doze beslissing,neemt bet de volgende besluiten aan, voorgesteld door den Algemeenen Raad Wij willen de algemeene werkstaking, wij zullen haar als ontzaglijk en onweer staanbaar voorbereiden; doch wij willen haar vreedzaam, spijts alle mogelijke uitdagingen en tusschengevallen; van haar reeds in Juli uit te roepen, kan geen spraak zijn; er dient een uitgebreid komiteit samengesteld, waarin afgevaardigden zullen opgenomen worden van al do grooto politieke en ekonomische inrichtingen dit komiteit zal zonder ophou den werken en door alle mogelijke middelen de staking voorbereiden; het zal ze uilroepen zoodra het de overtuiging opgedaan beeft dat de werkersmassa gereed en het oogen blik gepast is. Het Nationaal Komiteit van het A. S. en de algemeene werkstaking icordt samenge steld u it 1Den algemeenen raad 2e Syndikale Kommissie 30 Het Bestuur van het Verbond der Kooperatieren 4' De Besturen der Nationale Vakbonden. Het eerste deel der dagorde wordt met algemeen stemmen aangenomen. Ook de dragers van groene kaarten stemmen. Het tweede doel wordt ook aangenomen met algemeene stemmen, evenals het derde. Gezel Hubin stelt voor, de woorden toij willen haar vreedzaam spijts alle mogelijke uitdagingen en tusschengevallen weg te laten. Dat voorstel wordt verworpen, met alge meene stemmen tegen 5. en de geheele dagorde dan met algemeene stammen aange nomen. Op voorstel van gezel de Brouckere wordt bepaald, d^-t de eerste vergadering van hot werkstakingskomitcit. zal gehouden wor den op 17e Juli. Vrijdag aanstaande,, reeds, zullen de socialistische volksyeiftegenwgor-; digers en senators den toestand bespreken. Gezel Wauters bedankt de aanwezigen' en hoopt dat 'weldra de niet" aangesloten honden, ook deel zullen maken van de federatie. Onder het zingen der Internationale gaat de vergadering uiteen. De socialisten hebben dus ingezien dat hun oogenblik nog niet gekomen is. Zij hebben het gelukkiglijlcbegrepen.... Franltrij li. Het proces van Tours. 20 jaren dwangar beid. Het proces van Tours, moord ap M. Guillotin, is Zaterdag afgeloopenHous- sard is met inachtneming van verzachtende de duivel zelf, ik zou hem nog eerst de oogen uithalen, antwoordde de'jongste man uit gramschap. En hij zou u vastgrijpen, en u aan de policie overleveren dat is niet goed, kame raad. Af, aï, ai maar moeder Tracy, met liet stuk papier dat gij weet, $al een gevaarlijke kalant zijn doch, vriend, laat. mij het u zeggen, gij hebt maar. ééns kans. Ilier werd de stem dor sprekers zoo stil dat ik geen woord meer kon begrijpen. De twee mannen keken op naar het weder nadat zij de straat aan alle zijden, en de lucht met hare dikke grauwe wolken béziülitigd hadden, ver stonden zij dat er geen beteren aan was zij verwenschten het weder en stapten vooruit. In diepe gedachten verslonden, bleef ik aan het raam zitten, tot dat jufvrouw Hatton mij verwittigde dat de thee opgediend was. Ik had inderdaad reden genoeg om te denken over de weinige woorden^ die deze mannen gezegd hadden de gedachten, die zij mij ingaven, waren zeer indrukwekkend. Zij hadden van Alice Tracy gesproken, want zij hadden duidelijk hare grootmoeder genoemd. Volgens hen, bevond zij zich in Salisbury deze twee ruwe en zelfs weinig fatsoenlijke mannen waren met haar bekend. Een lieer, (om hunne uitdrukking te gebrui ken) begeerde haar; maar de jongste der tweo meende dat hij zich nu aan eene andere aan bevolen had. Zou dio lieer Henri Lovell niet kunnen wezen Ware hij laag en gemeen genoeg geweest om dat lief kind, wiens schoonheid en onschuld'aan eene andere we reld dan de onze scheen toe te hooren. to wil len ten onder brengen Was hot zijne gene genheid voor mij, dat zij in hun gesprek bedoeld haddeu Wie was die mensch, wiens omstandigheden veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. Mev. Guillotin, die zich tot burgerlijke partij had aangesteld, zag haren eisch afge wezen en werd veroordeeld tot de kosten tegenover den Staat. Het ongeluk op de Michelet De poeier deugt niet. Men blijft nog altijd spreken over de oorzaken van het ongeluk op de Jules Michelet «Figaro» deelt de zienswijze mee van zeelieden, die nogmaals verzekeren dat de poeier verdacht was en dat al het poeier, vóór 1912 gemaakt zou moeten vernietigd worden. Bttoogingen en tegenbetoogingen. Bij de inhuldiging van het graf van Jean Jacques Rousseau, ter gelegenheid der 200 verjaring zijner geboorte, door den president der republiek, Zondag te Parijs, hebben de camelots du Roy eene betooging ingericht onder den kreet Vive le Roi Er hadden kleine botsingen plaats en eon aantal perso nen werden aangehouden, waaronder M. Pujo. voorzitter van de camelots du Roy De meeste zijn 's namiddags weer in vrijheid gesteld. Zes personen zijn in hechtenis gebleven. 33-o.i.t® o23.lE*,:ra.cl. Da gezondheid der keizerin. De bladen van Parijs melden dat de gezondheid der keizerin van Duitschland onrust zou haren. Van den anderen kant schijnt men in wel ingelichte kringen niets te weten over eene ongesteldheid der keizerin. H. M. onder neemt herhaaldelijk wandelingen t» paard. Naar ailen schijn zal aij den 15 Juli te Wil- helmshöhe aankomen met prinses Victoria Louise, om er den zomer door te brengen. De bijeenkomst van den Czaar en Wil helm II. Berliner Tageblatt verneemt uit St-Petershurg. dat hel jacht Hohen- zollern le Baltischport zal aankomen op 4 Juli. Een ontbijt zal plaats hebben aan boord. De vorsten zullen dan de troepen van Aliborg in ©ogenschouw nemenr Op 5 Juli familieontbijt. Later galadiner aan boord van de Hohenzollern die dan naar de Noord- sche kusten vertrekt. IPortugal Monarchistische betooging te Barcellos. De inwoners van Barcollos hebben luid ruchtig betoogd ten gunste der monarchie. De troepen schoten op de menigte. Veel personen zijn aangehouden. De stad is door troepen bezet. Koorwegen De spoorwegmannen in staking. De vereeniging van spoorwegbedienden is bij eengekomen te Kristiana en heeft besloten de algemeene spoorwegstaking uit te roepen, indien er niet onmiddelijk voldoening wordt gegeven aan de eischen der bedienden en werklieden. ^.313l <3. Voor de blinden. Men heeft doen op merken in Engeland, dat de blinden als ieder een betalen voor de verlichting, het onder houd dor phrken en bibliotheken, voor ver sieringen enz., hoeweliij niets van dat alles kunnen geniéten. Sommige steden, als Aber deen, Dundee, Glasgow, Sunderland, hebben hun als vergoeding gratis verkeer op den tram toegesLaan. Gliina Gevaarlijk© toestand. De anarchistisch» toestand word gevaarlijk voor het bestaan zelf der jonge republiek. Men bemerkt meer en meer de beweging van opstand in het zuiden, tegen de noordelijke provinoios. welke men beschuldigt zich meester le heb ben g6maakt van het bewind. Proclamaties zijn in dien zin verschenen te Sjanhaï. welk© de bevolking tot een opstand tegen het noor den aanzetten. De verdeeling bedreigt het rijk. Van den anderen kant wordt de afschei dingsbeweging heviger in Mantsjoerië. De hooge ambtenaren van het oude regierr. dood zij schenen af te wachten. Ik doolde in mijne veronderstellingen, waarvan d® ijse- lijksl© was, dat Alice een slachtoffer van Ilenri Lovell's schandelijke vervolging zou worden. Maar wat hadden zij willen beduiden met te zeggen, dat die heer, wie hij ook zij, in de klauwen van Mevr. Tracy zat Ik kwelde vruchteloos mijnen geest om uit die korte samenspraak wijs te worden. De arme jufvrouw Hatton moest mij wel in staat vinden om te kunnen zwijgen,niet alleen in een rijtuig, maar ook daar buiten, bijal dien zij over mijne tegenwoordig© stilzwij gendheid oordeelde. Toen de waard den thee kwam afdienen, vraagde ik hem of hij in Salisbury iemand kende met name Tracy. Hij kende alzoo nie mand, zeide hij, doch hij zou er inlichtingen over nemen toen hij buiten de kamer ging, kwam hij in eens terug, en de kruk der deur met de eene hand vasthoudend, en do andere door zijnen dikken haarbos trekkend, sprak hij Is het een titelnaam, dien gij meent madame Neen, iemand die zich zoo noemt; kent gij zoo iemand Er is eene oude vrouw Tracy, madame, die in de naburige straat woontzij was de zuster van deu kruidenier dio twee jaren geleden gestorven is. Weet gij niet of ztf eenige familie bij haar omlangs gehad lieeft Ilc geloof ja, madame want zij huurde over drie maanden een bed, eenen stoel en eene tafel van eenen mijner broeders, die meubelen uitleent zij doet geene kosten 't geld van haren overledenen broeder zit vast genoeg in hare handen. Daar ik met zulk belang naar die uitgaven maken eene zeer ieverige propaganda, welke voor doel heeft de scheiding van MaTltsjoerië en China en de vorming van een onafhanke- lijken staat, waarvan zij de regoering denken toe te vertrouwen aan den afgezelten keizer, onder liet protectoraat van Rusland. Men heeft te Tientsin een depot van 150 Mausers en dynamiet ontdekt, benevens pro clamaties van eene geheime anli-revolu- tionnaire partij. De regeering heeft besloten eene militaire expeditie naar Mantsjoerië te zenden, om de afscheidingsbeweging te bekampen. Rijstcrisis. Vele Banken worden gesloten. In Japan zijn thans de voornaamste rijst- beurzen gesloten, Woensdag die te Osaka, Donderdag die le Nagasaki en Vrijdag die te Tokio. Alleen eenige onbeduidende beurzon in de verstverwijderde provincies zijn nog open. De rijst is fabelachtig- duur en onder liet lagere volk heerscht hittere ellende. Makelaars in 't gevang. De regeering heeft een dozijn makelaars gevangen gezet, maar dit heeft evenmin als de andere maat regelen, door de regeering getroffen, iels uitgewerkt. Het ministerie beraadslaagt over het opheffen van het invoerrecht op builen- landsche rijst. Brussel. Inbreker aangehouden. Toen M. Lazié, wonende Luxemburgstraat, Zondag nacht 't huis kwam, trof hij in de gang zijner woning een kerel aan, die de vlucht wilde nemen. Hij greep den indringer vast, en leverde hem in handen van policie- agenten over. Ten bureele werd de aange houdene herkend als zijnde Alexander X zich noemende koffiehuisbediende, doch die niet werkt en geen woonplaats heeft. Hij werd in hel bezit van een aantal valsche sleu tels gevonden. De kerel is opgesloten. Verdronken. Maandag morgend, rond 2 ure, wandelde een man, al fluitend, op de Schuitkaai. Door de duisternis misleid, viel hij in het Verbindingsdok, nabij de brug der reeders. Op die plaats is er geene afslui ting. Een nachtwaker, die den plons in het water had gehoord, gaf het alarm. Peilingen werden aanstonds gedaan, doch Maandag morgend, te 9 ure, hadden zij nog geenen uitslag opgeleverd. Akelige vondst. Werklieden vonden Zondag in eene riool, op den hoek der O. L. Vrouw van Gratie- en Miniemenslraat, een pak, inhoudend het lijkje van oen pasgeboren kindje in staat van ontbinding. Het werd naar de snijkamer in hel Leopoldspark over gebracht om aldaar door de wetsdokters on derzocht te worden. De policie heeft een on derzoek ingesteld. Noodlottige ontmoeting. Eon 30 jarig persoon, welgekleed, maakte Zondag in een koffiehuis te St-Gillis, kennis met Mej. X..., wonend op d.e Koningslaan. Na te zamen eenige glazen gedronken, te hebben, leidde de onbekende de juffer naar het Ter Kamerenbosch per automobiel. Een uur later bracht het voertuig haar naar har© woning en veFdween zeer snel. Mej. X..., bestatigdo weldra dat zij met een behendigen kwaaddoener te doen had, die haar had ontlast van hare geldbeurs, inhoudend 3000 frank zijnde ganscli haar vermogen. Het slachtoffer legde eene klacht neer bij d© policie. Diefstal van 6000 frank. M. Al- phonse zoon kwam Zondagnamiddag op d© slaapkamer zijner ouders, koiffeerders, Voor- zieningslraat, 18. Hij had de deur open gevonden en riep zijne moeder, die bosta- tigde dat al de laden werden opengebroken en doorzocht. De dief had een blikken koffertje weggo- nomen, inhoudende eene som van 3000 frank in bankbriefjes, en eene andere van 2000 fr. van jufvrouw Tracy luisterde, sloot de waard, die zeer gespraakzaam was, de deur en kwam tot de tafel terug, om hier en daar een on zichtbaar kruimeltje van 't mahonieblad af te vagen. 't Was wonderlijk genoeg, madame, herhaalde hij, dat niemand in de wereld wist dat de kruidenier,de oude Tracy, zoo hij genoemd werd, dertig duizend pond ver zameld had, zonder er geheel zijn leven beter om geweest te zijn. Noch als hij stierf, dacht ik bij mijzelve, en ik vraagde of geheel die som bezet was aan die juffer welke zoo spaarzaam leefde. Neen, madame, alleenlijk de helft, was het antwoord haar broeder heeft haar vijftien duizend pond in klinkende speciën ach torge laten maar er is in Salisbury niet veel volk, die eenen rooden duit van haar gezien heeft. Zij zal haar geld bewaren en vermeerderen zoo lang zij leeft. En waar zijn de andere vijftien duizend pond naartoe vraagde ik. Zij zijn in de handen van eenen bankier te Londen, geloof ik, Madame. Men zegt dat hij die andere helft van zijn geld aan zekere familie die ginder leeft, bezet heeft doch ik ben daarvan niet zeker. Ilc ging voort met hem te vragen of hy wist welke overkomst jufvrouw Tracy onvangen had, om te ontdekken, indien 't mogelijk was, of Alice zich bij haar bevond, en of zij nog in Salisbury verbleef doch mijn menigvuldig vragen maakte mij beschaamd; korts daarop veegde de waard wat netter de tafel af, stelde een of twee stoelen op hunne plaats, schikt© het vuur, dat niet noodig was geschikt t® worden ©n my mei een® buiging groetend. Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2