'T m EN 'T ANDER Es misdaad van Wleshesk. Keg d-3 Cycloon ia Canada Be Marollenwljk ia roering C_Sr _L_» 3ELj 3Q> Bestuurder J. Van Nu ff el-Be Gendt. Wat verschil tusschen beiden Os Oiirislena Versaal^Werklieden en de politieke werkstaking. Eene Brandstichting te St-Joost-Ten-Noode. Dramatische misgreep Ecu bestuurbare luchtbal ontploft. Oe spioeneerderij in EhiitseiHand. Achttiende jaargsng n' J53 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 5 Jaili 1912. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 nren 's avond3. «f? i§> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. EUREELEN fE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van IVaterioo, 723. I Kericstraat, O# Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ^de regel) lr. 0,50 4® biadz. (de regel) lr. 0,30 Financ. aankon, ipor regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hors tell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Katholieken en socialisten zijn Zon dag andermaal aan den arbeid ge weest. Beiden hielden een congres voor de belangen der arbeidende klasse. Het loont de moeite, eens even een vergelijk te maken tusschen de werking van de katholieke congresle den en de socialistische oproermakers. Onze lezers hebben het verslag gelezen over het socialistisch congres, wij hebben in enkele korte woorden de werking samengevat van de katholieke propagandisten ten voordeele der vak beweging. De socialisten kwamen hijeen te Brussel, er waren 1500 afgevaardig den zoo 't schijnt, en daarvan was do kleine helft met groene kaar ten, die dus enkel mochten komen, maar voor de rest niets in de pap had den te brokkelen. Heer Vandervelde, de droeve beleediger onzer zoo-heerlijk gewroken geloofszendelingen, hij was de man der situatie. Hij had een verslag gereed gemaakt, dat eenieder reeds op voorhand kende, en de uitslag was, zooals liet kleinste kind reeds 8 dagen op voorhand kon zeggen, wat hij onvermijdelijk zou geweest zijn. Een voorstel tot grondwetsherziening zal eerst worden voorgesteld in No vember om die herziening te verkrij gen zal alles aangewend worden, zelfs de algemeene werkstaking, maar die stakingsdag mag niet op voorhand worden vastgesteld. Heer Hubin, de spuwer, was niet van hot gedacht van heer Vandervelde, èr. vroeg zoo gauw mogelijk de alge meene werkstaking, maar enkel voor korten duur, om ze naderhand weer te herbeginnen, tot zoolang zij voldoe ning zouden hebben bekomen. Heer Victor Ernest van Charleroi was nog veel heviger, en zij, die tus schen de rogels kunnen lezen, zullen wel verstaan hebben, dat hij heer Van dervelde enkel beschouwde als een man met schoone woorden, en voor de rest zero. Volgens hem moest de alge meene werkstaking er nu komen, of anders was de zaak afgeloopen. Heer Hins nam eene andere wen ding. Volgens hem zijn de buitens door en door slecht, en is er niets aan te doer., dan eerst regelrecht den oorlog aan te gaan tegen de Kerk. Om nu een juist gedacht te hebben van de gedachtenstrooming in de me nigte, moet ge eene maand achteruit gaan Toen schreven de roodo bladen dal de stroom van opstand, bet orkaan van den oproer onder de socialistische werklieden zoo fel was, dat niets ter wereld hem kon tegenhouden. En wat gebeurde er Eenige socia listische kopstukken waren tegen de algemeene werkstaking, waren nu to gen liet geweld, en de slotsom is geweest, gelijk het overigens altijd gaat: De blinde menigte is bijna schaapzaeht gevolgd op den roep dei- kopstukken. Kunt ge schooner bewijs, klaarder slaving vinden van de stelling, die luidt, dat eike revolutie, elke omwen teling, elke oproer, enkel bet werk is van een handvol kopstukken. Dezen zijn liet hoofd, de menigte is enkel het machien, dat geleidelijk uitvoert bet- gene do aanleiders bevelen. Dat is bet werk geweest van do roode syndicaten. Gaan we nu zien naar Mechelen. Daar staat pater Rutten met zijp. man nen niet min dan 900 afgevaardigden uit al de doelen van België. Van poli tiek werd er niet gesproken. Daar dienen de kristene vakbonden niet voor. De leden vinden gelegenheid genoeg om zich daarmede bezig te houden in andere kringen. Bij hen komt het er hier op aan, waarlijk de vakbelangen der arbeidende klasse te verdedigen. Dit was dan ook geheel liet doel van dit Congres. De kristene strijders zochten gezamenlijk do mid delen op, die hen toelaten zouden, de strijd met beter gevolg' te kunnen voe ren. Zoo kwam er sprake van een alge meen Verbond, waarhij al de groepen zouden aangesloten zijn, en die zoo doende, door hun machtig verbond, de afzonderlijke groepen krachtig zou den kunnen ter zijde staan in de moei lijke gevallen. Dit gedacht werd veelzijdig bespro ken en gaf als gevolg dat al de afge vaardigden zonder uitzondering er zich bij aansloten. M. Marck van Antwerpen riep de aandacht van allen op de sclianUige dwingelandij die aan de haven door de socialistische <iweepers of anders denkende werklieden wordt uitgeoe fend en vroeg, zooals zoovele andere reeds gevraagd hebben, de degelijke bescherming' der wetgeving. Van vandaag af reeds, zijn de katholieke strijders voor vakbeweging met hernieuwden moed aan den arbeid getogen, om hun leger van 80,000 kristene vereenigden nog veel te ver sterken. De socialisten hebben geen tijd om op de vakbelangen te denken zij moeten naar middelen zoeken om het duurgewonnen geid der werklieden te kunnen verkwisten niet in het belang van het werkvolk, maar omwille van de grillen van eenige roode kopstuk ken, die zoo gaarne minister zouden hebben gespeeld. Het blijft af te wachten of do werk lieden geneigd zullen zijn die dwaze grillen van eenige heethoofden in te volgen. "Wij betwijfelen het al meer en meer. 135e vo©isMi%£8ïtÊ5 in d© haven wasü üsstwerpesi, Onze nationale haven gaat nog steeds vooruit. In Juni 1912 zijn er 584 schepen met 1.171.910 ton bin- nengeloopeh, hetzij eeno vermeerdering van 24 schepen en 77356 ton tegen Juni 1911. Voor het eerste halfjaar blijft er dus nog een verlies van 4 schepen, maar eene aan winst van 220.270 ton. Van Januari tot Juni zijn er 3462 schepen binnengevaren met 6.848.315 ton. Wat in in EoeBcjsë werd 81 g e VO e B*dM in era a 1 w R t e r 7625000 litersuitDuitschland en 4.581.000 uit Frank rijk. Vleeschconserven 1.440.000 kg. uit Ar gentinië 1.175.000 lcgr, uit Uruguay j en 340.080 kg. uit de Vereenigde Staten. Melk 16.000 lil. uit Holland 2580 hl. uit Frankrijk. Boter 5.077.000 kg. uit Holland I.280.000 kg. uit Engeland. Wille en maische kaas 2.000,000 kg. uit Frankrijk. Verschillende kazen 9.852.700 kg. uit Holland 723.000 kg. uit Frankrijk 641.000 kg. uit Zwitserland. Oesters 1.290.000 kg. uit Holland 268.000 kg. uit Engeland. Mosselen 28.175.261 kg. uit Holland. Vischconserven 900.000 kg. uit Enge land 460.000 kg. uit Portugal178.000 kg. uit Frankrijk en 177.000 leg. uil Spanje. Haringen177.000 kg. uit Holland S.919.000 kg. uii Engeland 3.097.000 kg. uit Noorwegen 7G0.000kg. uil Zweden on 624,000 kg. uit Frankrijk. Verschillende andere vischsoortcn II.399.009 kg. uil Holland-; en 8.250.000 kg. uit Engeland. Eieren 121.299.000 uit Rusland 48.000.000 uit Italië 40.000.000 uit Bul- garië 39.000.000 uit Holland en 12.000.000 uit Oostenrijk-Hongarië. Honing 1.000.000 kg. uit de Vereenigde Staten. Voedende patés 1.239.000 kg. uit Frank rijk en 121.000 kg. uit Italië, fifme sukkelaar. Bij een medewerker van de Bien Public werkt van tijd tot tijd een lid van het Gentsch rood syndikaat. De arme man heeft verteld, dat men allen had aangezet in het syndikaat, om te sparen tegen de algemeene werkstaking. En weet ge wat di<> anno snul gedaan heeft 1.) Zijn geld van de spaarkas gaan halen, om het op te kuischen tijdens de staking. 2.) Een huisje dat hij in eigendom heeft in do omstreken van Gent, gaat hij verkoopen, om geld te hebben, tijdens de staking. Is het geene echte schande, onnoozelo menschen aan te sporen tot zulke dwaze daden Is zulke werking geene allergrootste volUsuitbuiterij Be «trêüde dies*©» s$es*i?en «15. Hagenbeek, de vermaarde Duitsche koop man in wilde dieren heeft verklaard dat de wilde dieren nicer en meer verdwijnen. Dit komt door de overdrevene jacht. Zoo zijn er in 1911 iu Afrika on Azië niet min dan 50.000 olifanten gedood die samen 80,000 kg. ivoor opleverden. Voor een rhinoceros heeft M. Hagenbeek laatst 30.000 fr. moeten be talen. Pak. föi« Destrée- Gezel DeBrouchere heeft op 't socialistisch congres het volgende paléeken gezonden naar M. Destrée. Het zal hem slecht hekomen hebben. Jules Destrée heeft gezegd dat men ons naar de algemeene werkstaking zou moeten stooten, (met geweld drijven). Wij willen ze met eene koele en bewuste hardnekkigheid. Maar het spreekwoord zegtmen kent den metser aafi den voet van den muur. Ik ver wacht Jules Destrée aan den voet van den muur en ik geef hem daar rendez-vous. Om al het fijne van dat patêeken te sma ken, moet ge weten, dat in 1912, toen de roodo sukkelaars vochten in do straten van Brussel, M. Destrée, schoon opgesmukt, in officieel# zwarte kleedij, in den theater van de Monnaie een schoon tooneelsluk hij- woonde... Ja, rechtuit, gezel de Brouchere heeft goed gedaan, hot den lawaaimaker ferm op den neus to geven. Het Christen Syndikaal Congres gehouden te Mechelen, den 30 Juni-1 Juli 1912, waar 75000 christene werklieden vertegenwoor digd waren, heeft eenparig en hij toejui chingen onderstaande dagorde gestemd Overwegende 1. Dat de socialisten met algemeene werkstaking dreigen, zoo gezegd om zuiver algemeen stemrecht te bekomen; 2. Dat die beweging, waaraan zou moe ten gepaard gaan de herziening der Grond- jwet, geen ander gevolg kan hebben dan do iarbeidswetgeving voor jaren slil te leggen 3. Dat de Christene Vakvereenigingen hoofdzakelijk een economisch doel hebben, ernstiger werk kunnen verrichten dan zich met partijpolitiek bezig te houden, en dat hare gelden geenszins mogen besteed wor den aan eene beweging, waarvan hat aller minst bewezen is dat de arbeiders er voor deel zouden uithalen; Besluit 1. De Christene Vakvereenigingen ten krachtigste aan te zetten, de politieke werk staking, door de socialisten gewild, te ver werpen en le helpen verijdelen 2. De leden der christene vakvereenigin gen te herinneren, dat de reglementen "der erkende vereenigingen stellig verbieden, voor politieke werkstakingen onderstand te ver- leenen 3. Te vorderen dat bij gebeurlijke poli tieke werkstaking, door de socialisten uitge lokt, de vrijheid van den arbeid voldoende zou beschermd en gewaarbord zijn 4. Immer krachtiger aan te dringen bij de wetgeving om ten spoedigste te komen lot eene goede oplossing van het vraagstuk der arbeiderspensioenen en van de volksverzeke ring in het algemeen, uitbreiding der wet geving op de werkmanswoningen, krediet voor de kleine burgerij, herziening der wet op de arbeidsongevallen, wet op de collec tieve arbeidskonlrakten, wettelijke beperking rau den arbeidsduur voor volwassenen, rege ling van den huisarbeid, studie over art. 30 van het strafwetboek, betere toepassing der bestaande arbeidswetten, versterking van het arbeidsopziebt, enz, enz. Aanhoudingsmandaten bekrachtigd. Ernest, Leon en Maria Vieren deels, de kindoren van den ongelukkige» steengroef- werker die op 18° Mei laatstleden vermoord werd, welke thans onder verdenking hun vader vermoord te hebben opgesloten zijn, hadden beroep aangeteekend tegen de be krachtiging van hot aanhoudingsmandaat tegen hen afgeleverd. Gisteren verschenen zij voor de Raads kamer van het Beroepshof. Ondanks hunne verklaringen en do pleidooien van hun advo- kaat, werd het aanhoudingsmandaat nog maals bekrachtigd Hot parket van Brussel, samengesteld uit de heer Onderzoeksrechter De Lantsheer, Griffier Vandersmissen en een Prokurour des Konings, vergezeld van een officier van hel Pompierskorps van Brussel, i3 gisteren morgend te St.-Joosl-Ten-Noode een onder zoek komen doen nopens do volgende feiten. Dinsdag avond, rond 9 ure was brand ontslaan Dij een herbergier, der Liedokerke- straat. De brand was uitgeborsten in de zol derkamer. Spoedig werd liet alarm gegeven en kort nadien waren de pompiers ter plaats. Na een half uur werkens, waren de vlam men, die reeds eeno grooto uitbreiding geno men hadden, uitgedoofd. Alsdan deed men zonderlinge vaststellingen. Van een bed dat in de zolderkamer stond, waren do matras en den ressorlbak geheel met petrool doortrokken. Ook konden de pompiers gemakkelijk vaststellen, dat liet vuur op twee plaatsen gelijk begonnen was. Diensvolgens werden policie en parket verwittigd en een onderzoek geopend. Men verwacht aanhoudingen. Een officier kwetst zijne vrouw doodelijk. Een droevig drama had Dinsdag nacht te Joinville plaats. Luitenant Gottrets, onderrichter aan de officierenschool van Joinville, was Dinsdag avond, na met zij no vrouw geavondmaald le hebben, slapen gegaan. Rond 11 ure 's nachts, hoorde de officier iemand in de ka mer gaan. Nog half slapend, zag hij eene menscl.elijke gedaante ziels naar liet venster richten. Do officier denkende met een in breker te doen te hebben, greep zijn revolver en loste een schot op den nachtelijken wan delaar. Een vreeselijke kreet beantwoordde het schot, terwijl de persoon ten gronde stortte. Luitenant Goitre's sprong toe en nalicht aangestoken le hebben, stelde hij met schrik vast, dat het zijne eigene vrouw was welke hij getroffen had. De ongelukkige zich onwel voelende, had het bed verlaten om liet ven ster le openen. De kogel was haar langs den rug, nabij den schouder in het lijf gedrongen en aan de borst uitgekomen. Half zinneloos van smart, liep de officier hulp halen. Een geneesheer stelde vast, dat het slachtoffer erg getroffen was, doch dat alle hoop op redding niet verloren was. Nadere bijzonderheden. De bestuurbare luchtbal Akron met welke M. Melville Vaniman hoopte den Atlanti- sclion Oceaan over te steken, deed Dinsdag, morgend te Atlantic City zijne derde proef vlucht. Rond 6 ure 15 was M. Vaniman opge stegen in gezelschap van zijn broeder en drie helpers. Naar men denkt, moet de tempera tuur plotselings verscheiden© graden ge klommen zijn, want de luchtbal die slechts op eeno hoogte van 30 meters zweefde, school plotselings tot op eeno hoogte van meer dan 300 meiers. Het was een heldere lucht en de menigte, die zich op het strand bevond van Atlantic City bevond, betoonde luid haren geestdrift voor het prachtig schouwspel. Eensklaps zag men als een vurige band rond het midden van den luchtbal slingeren. Men dacht dat heel de luchtbal ii/brand stond, doch weldra zag men liet schuitje, waarin zich den petrool voorraad, de motors en de vijf passagiers bevonden zeer snel dalen. Het schuitje viel in zee en verdween on- middclijkin de diepte. Een vijftigtal motor- booten, welke in den omtrek kruisten, ste venden onmiddelijk naar de plaats waar liet schuitje neergekomen was. Men vond er spoedig een lijk, dat van den broeder van den uitvinder. De anderen moeten in het schuitje beklemd zitten onder de half verbrij zelde overblijfselen van den luchtbal. Daar de diepte er slechts 5 meiers is, bij lage tij, zal men beproeven de overblijfselen op le halen. Men doet allerhande veronderstellingen over de oorzaak van liet ongeluk. Men meent nochtans dat do ramp volgenderwijze moet gebeurd zijn De scheurkoord zou door eene schroef gevat geworden zijn en door het wringen, zou de schroef eene bus naphte verbrijzeld hebben, aldus de ontploffing ver oorzakende. Do Abron was van een heel bijzonder maaksel. Er waren talrijke afdeelingen in, ieder eon luchtbal bevattende. Ten einde den bestuurbaren luchtbal stijf to houden, werd er tusschen de verscliillige luchtballen samengeperste lucht gezonden. Voor de be weegkracht werd gezorgd door een motor van 100 paarden, twee van S0 paarden en een van 17 paarden. Een klein dynamo gaf het elektrisch licht en zorgde voor den draadloozen telegraaf. De Akron had 1.250.000 fr. gekost. De uitvinder was overtuigd, dat zijne reis over den Atlantische» Oceaan go 3d zou luk ken, en dat een bestuurbare luchtbal ge maakt naar liet stelsel van do Akron niet kon ontploffen. Nadere bijzonderheden Thans eerst, na 36 uren, degint de bevol king zich eerst rekenschap te geven van de uitgestrektheid der ramp dool- den cycloon Zondag teweeg gebracht. Heelden dag was het stikheet geweest. Tijdons den namiddag werd de.storm in het Zuiden, het Oosten en het Westen ontbonden. Do snelheid van don wind nam nog gestadig toe en alles deed een hevigen storm voorzien, door bliksem en donder vergezeld. De hemel zag geel, het geen hagel deed vreezen. Twee onweders kwamen snel tot elkaar in het Zuiden der stad en maakten de cycloon uit. Etrst vlogen de ruiten van het nieuw par lement uit. Do waters van liet Wascanamoer werden opgetild, en het park van dien naam door do wervelwinden vernield. Water kletste er bij stroomen neer. Zoo bereikte do cycloon do stralen der slad Regina, in zijn grootste deel dweerschend en richtte Dij zich naar het veld in de richting van het Noorden. Een getuige vertelt dat bij heel dikke, totaal zwarte wolken zag komen aangescho ven. De eenen kwamen van het Zuid-Oosten, do anderen van de tegenovergestelde rich ting. De reddingswerken worden nog voortge zet, daar men veronderstelt, dal er nog lijken of gekwetsten onder do puinen liggen. -o De spionnen-gesehiedenisson zijn in Duitschland aan de orde van den dag. Als men de berichten gelooveu mag. dan heeft de policie te Kiel weor eene belangrijke vondst gedaan. Een technicus, die zich Köhler noemde, maar Ewald heette, is daar Zondag nacht in hechtenis genomen, toen hij zich van het seinboek der marine wilde meestor maken. Hij woonde reeds maanden te Kiel en de policie daar hield hem al eeni ge» tijd in de oog. Men had hem liever nog een poos laten begaan, maar zijn laatste 'onderneming maakte het noodzakelijk hem onmiddelijk gevangen le nemen. Het was de policie zeer onaangenaam, dat zijne ge vangneming onmiddelijk bekend werd, daar zij er op gerekend had nog meer belangrijk» vangsten te doen. De «Lokal-Anzeiger» deelt nog de volgen de bijzonderheden mede Bij Ewald is bij zonder veel voor hem bezwarend materiaal gevonden. Hij werkto zoowel voor Engeland als voor Frankrijk en had overal voortreffe lijke betrekkingen die tot zeer hooge per soonlijkheden reikten, vooral in Frailkrijk. Hij schijnt reeds veel bereikt te hebben. Men mag echter betwijfelen, of het mate riaal, dat hij hem gevonden is, op werkelijke geheimen betrokking heeft. Er zal waar schijnlijk veel bij zijn, dat in militairen zin niet als een geheim beschouwd moet worden. Tegenovor het omvangrijke bezwarende ma teriaal deed hij liet verstandigste, vat hij doen kon, en legde Dij oen uitgebreide be kentenis af. Hot onderzoek zal daarom zeer kort duren. Op hot oogenblik wordt alles in beweging gezet, om do helpers van Ewald op te sporen. 'Zij moeten zoowel te Kiel als te Willems haven zitten, waar hij zich ook eenige» tijd opgehouden hooft. Men vermoedt, dat zijn helpers aan de keizerlijke scheepswerven in dienst zijn. TE ËRÜSSEL. Sinds eenige dagen is de Marollenwijk in rep en roer. Ziellier wat daarvan do oorzaak is. Bijna al de huismoeders dezer levendige wijk, ma ken deel van eeno spaarmaatscbappij, welke in eeno herberg der wijk haren zetel heeft. Gewoonlijk worden de gespaarde geldon, rond Brussel kermis gedeeld. Maandag laatstleden moesten nu ook de gespaarde golden, ten bedrage van zoo wat 6000 frs. aan de spaarsters uitgekeerd wor den. Onnoodig te zeggen, dat allen reeds op voorhand wisten wat zij er mede zouden aan vangen. De eene zou or oen goed gtos op drinken, de andere zou er eene dringende betaling mede doen, anderen nog, zouden een reisje doen enz..,.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1