13 zaak VermeersGli veer het Assisenhof. 'T EEN EN 'T Een geheimzinnig overlijseu 5» OiLG-SLAXJ BestuurderJ. Van Nuffe'-Be Gendt. Een bloedig gevecht ta Parijs VreesGlijk drama in Italië. Stoutmoedige bandiet. EEN ONTAARDE ZOON Achttiende jaargang n' 157 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 0 JaiEï J9I2. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «3 ft* 'O* BUREELEN TE BÊ5ÖSSEL TE AALST 72C| Steenweg van Waterloo, 728. I Kertcstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. O.GO 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4e biaaz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 't Gebeurde te Hasselt, in het koninklijk athenaeum. De bel klonk voor de avondstudie. Al de leerlingen zaten stil. De studie meester ving het gebed aan en de leer lingen zetteden het voort. Zulks vernemen wij door 't «Laatste Nieuws van £9° Juni 11. Het blad voegt er aanstonds bij dat de leerlin gen in dat athenaeum worden ver- klerikalizeerd. Reeds heeft men het er zoover gebracht dat de studie met een gebed wordt aangevangen. Door de klerikalen wordt waar- lijk geen enkele staatsinstelling meer geëerbiedigd als er niet krachlda- dig wordt ingegrepen, zal er wel- u haast, in gansch ons land, geen plekje grond meer zijn, waar de lucht inadembaar zal wezen voor eene vrijzinnige horst. Brrrrr Wat een schelmstuk Bid den vóór de studieBidden in een koninklijk athenaeum Dat moet iedereen weten, dat is te grol, dat is ongehoord 1 Waar is de goede oude tijd, dat de athenaeums als kweekscholen van liberalen konden aanschouwd worden, waar vrijzinnige horsten, en die alleen, onderwezen en leerden? Dan was de luchter inadembaar wan neer het zicht van eenen kloosterling van "eene kerk of van een katholiek lokaal, voldoende was om al die broekventjes in eene dolle razernij te doen ontsteken Van die jongelingen voorvechters maken, die in poiitieke woelingen alle andersdenkenden aanranden, ruiten brekers, menschen voor dood op straat laten liggen, kerken trachten inbrand te steken, lijk men vóór eene maand te Brussel te zien kreeg, dat mag zijn; dan is de lucht inadembaar voor de vrijzinnige horsten. Maar elk het zijne geven aan de ongeloovigen het recht laten noch lessen var. godsdienst te volgen, noch te bidden vóór of na de studie, maar tevens ook aan de andere de vrijheid schenken een gebed te doen, wanneer de kristene leer zulks van hen eischt, dat mag niet, dat kan niet.Zulks verklaart het officieel or gaan der Vlaamsche liberalen. En toch waren de liberalen tegen den Godsdienst niet 1 Een ander liberaal blad, dat we liefst niet vernoemen, omdat zijn verleden bewijst dat het niemand en niets eerbiedigen kan, en zijn heden daagsche handelwijze ons sterk doet twijfelen of het tot beternis is geraakt, dat liberaal weekblad zong en her zong, immer hetzelfde refrein Wij zijn tegen den Godsdienst niet. Wij wisten wel dat de aap weldra zou uil de mouwen komen. De wolf zat onder een schapenvacht gedoken maar wij zouden gauw zijn harige oorente zien krijgen. En 't was ook zoo 1 Verlangt ge te weten wat dit orgaan nu denkt over den Godsdienst? Luistert en onthoudt: We zijn van gevoelen dat d'een religie niet meer weerd is dan d'ander; de religie is maar een boetiek. Zulks vinden wij in dat orgaan, 30° Juni 1912, onder de koofding Schijnheiligheid en leugen 1 Waarlijk, beteren titel kadde de opsteller niet kunnen vinden 1 't Is juist gepast 1 Neen, neen 1 De liberalen zijn tegen den Godsdienst niet.... wanneer de kiezing nadert Priesters en geestelijken dat zijn de lievelingen van hunne bladen. En vin den ze gelegenheid den eene of den andere eens goed te omhelzen, dan laten ze die gelegenheid niet varen. Voorzichtigheidshalve laten ze meestal alle aamen van personen of localitei- ten van kant. Immers dat zou kunnen gevaarlijk zijn, indien de gelasterde den uitkramer van schijnheiligheid en leugen moest voor het gerecht dagen. Somtijds nochtans staat er een naam bij. Zoo ook deze week. Het schelmstuk is gebeurd te Mee- nen 1 Daar heeft een onderpastoor deelgenomen aan den katholieken stoet Het orgaan voegt er hij dat, moest een antiklerikaal onderwijzer zich maar 't honderdste deel daarvan veroorlo ven,hij weldra kort en goed zou afgezet worden. Arm confraterken lief, zeg eens rechtuit, onder ons, dat meent ge toch niet hé Ge weet heel goed, dat niettegen staande het katholiek ministerie, dat sedert 84 onafgebroken aan "troer is, er in evenredigheid veel meer liberale dan katholieke ambtenaars zijn dat die ambtenaars zich durven toonen lijk zij zijn zonder daarom gehinderd of afgezet te worden, Of hebt ge ver geten, dat officieële bedienden in uw eigen redactiebureel soms een hand toeslekcn Maar zeg ons eventjes eens, wat er van de katholieke ambtenaars gewerd onder het liberaal ministerie van 78 tot 84? En durft ge misschien aan uwe le zers niet rechtuit bekennen, dat ge met hen nu nog onmeedoogender dan vroeger zoudt gehandeld hebben, had men u den 2 Juni niet voor goed van kant gesmeten Zulks nochtans was uw uitzicht en daarom sluit gij met te zeggen Wel eens komt loontje om zijn boontje. Arme ambtsbroederEl- huist woede en wraakzucht in uw gemoed Recht uit gesproken, dat verwondert ons, want daar achtten wij uw edel hart te vrijzinnig te grootsch, te edelmoe dig, te verdraagzaam voor. U wreken 1 Foei Hoe leelijk 1 En dat van lieden die in hetzelfde nummer van hun blad het kristen princiep van de naastenliefde als perfekt aanzien. Tot daar toe. Godsdienst en minis ters van den godsdienst aanvallen, dat is uw doeleinde, de voorwaarde sine qua non van uw zelfbestaan. Wij ver staan dus opperbest dat gij aan die roeping beantwoordt. Maar doet het' dan ten minste altijd lijk nu, met open vizier zegt het luid op volgt daarin het voorbeeld der socialisten en toont u altijd, zelfs in kiesperiode, lijk ge waarlijk zijt. Anders zult ge ons nog verplichten te roepen Schijnheiligheid en leu gen 1 Oprosgj aasj de kristene om» derwijsers, De West-Vlaamsche Bond der kristene onderwijzers heeft bij hoogdringendheid besloten deel te nemen aan den optocht te Roesselaere op 7 Juli. De bond doet een loproep aan al de kristene onderwijzers van'België om zooveel moge lijk op te komen. De onderwijzers komen bijeen in het Hotel van den Hert in de Zuidstraat, kwaart vóór twee uren. De zeEfmoord een woSk. Onder dien titol heeft M. J. Vuillermet een boek geschreven over den toestand in Frankrijk. Hij treurt erover dat er in zijn land meer graven geopend worden dan wie gen gemaakt. Zoo geeft hij voor de stad Tourcoing de volgende cijfers Jaar. Bevolking. Geboort. Overlijdens. Huwel. 1886 58000 1984 1300 401 1891 65477 2160 1448 443 1896 73353 2312 1391 635 1901 79243 2137 12S2 592 1905 82000 1715 1160 695 1911 82000 1405 1239 780 Keert en draait die cijfers gelijk ge wilt, ge kunt tot geen ander besluit komen dan dat Frankrijk volop op weg is naar zijnen ondergang. In 1901 waren er 592 huwelij ken, 10 jaar later 780, dus bijna 200 meer en in plaats van meer dan 2137 kinderen als in 1901, zijn-er nog enkel 1405. Is 't niet buitengewoon ft© Weenen. Dat belooft wat te worden. De keizer heeft een specialen trein beloofd voor den Legaat te gaan halen, en op de Don au, wordt er eon speciale boot voor 's Pauzen gezant gereed gemaakt. Het is wel mogelijk dat de Keizer zelf op hot con gres verschiine. Uooi* heft Presidentschap. Na 4S stemmingen heeft Dr Wilson de 2 derden der stemmen bekomen hij luid er 990 en M. Clark nog 84. Daarna werd hij mot algomeene stemmen, 1017, kandidaat voor bet presidentschap uitgeroepen. -WV De natisnafe huldeheieoging ie Roesselaere. Zoüdag zal er te Roesselaere een der schoonste optochten plaats hebben, die ooit in België le zien wa ren. De ongeëvenaarde triomf van 2 Juni zal er op waardige wijze gevierd worden. Raszie t^sschsn de yeree- rasuiis. Generaal Dufour was reeds of ficieus aangesteld als hoofd van den état- major van 't leger. Luitenant-generaal De Ceuninck. en generaal-major't Serclaes heb ben laten weten dat zij beiden hun ontslag geven als generaal Dufour als hoofd van den étal-major van 't leger, wordt aange steld. Als reden geven ze op dat generaal Dufour lager in graad is dan zij, en ook minder jaren dienst lelt. Dit jaar zijn er 354,000 personen naar Canada getrokken het is het vijfde van de gansche bevolking van Canada, dat 7,080,000 zielen telt. In Canada zijn er bij de inwijkelingen 80 ten honderd Engelschen, Verleden nacht verlieten verscheidene personen een cinema, toen zij op den Boule vard de la Gare, door drie dronken kerels die heil te geinoet kwamen, gestampt on bcleedigd werden. Daar zij protesteerden tegen de handel wijze der dronkaards, ontstond spoedig een gevecht. De kerels haalden hunne revolvers le voorschijn en schoten. Eeó boekbinders- gast, Leon Gauchois, 40 jaar oud, kreeg een kogel in den rechterarm. Een vriend van Cuuchois trok op zijne beurt zijn revolver en schoot terug. Zoo duurde het revolvergevecht verscheidene minuten voort, tot de schietvoorraad lan heide kanten was uitgeput. Een magazijnier, Eraiel Pillot, kreeg een kogel door de bil. Toon de drie dronkaards policieagenten zagen naderen, namen zij de vlucht. Zij wer den evenwel door de agenten achtervolgden een hunner werd aangehouden. Het was een 19 jarige loodgietersgast, Paul Tixier genaamd. In zijn bezit werden geene wapens gevon den. Hij weigerde echter zijne gezellen be kend te maken en werd diensvolgens opge sloten. TE BRUSSEL. Wij hebben roeds gemeld, dat te Brussel op do Zuidlaan, eene vrouw gevonden werd, in smoordronken toestand, en dat zij in het Sint Pietersgasthuis bezweek. Uit de lijkschouwing is thans echter ge bleken, dat de politiemannen, dio haar von den, zicli vergist haddon en de vrouw geens zins smoordronken geweest was. Men heeft thans hare identiteit kunnen vaststellen. Het is eene genaamde Maria Binet, 53 jaar oud. bediende in eon restau rant der Grondwetplaats. De lijkschouwing liet toe vast te stellen, dat de vrouw zware inwendige verwondin gen had bekomen en dat zij aan de gevolgen dezer verwondingen overleden was. Men denkt dus dat de ongelukkige door een automobiel omvergeworpen en verplet terd werd en dat de doodrijder zich inder haast verwijderde,zonder zich verder nog cm zijn slachtoffer ie hekommeren. Van den anderen kant wordt ook nog ge meld, dat do vrouw, toon zij haar werk ver liet, in haar bezit eene som had van rond de 45 frank. Deze som werd niet meer terugge vonden. De onderzoeksrechter M. De Landtsheero, heeft daarover oen ernstig onderzoek geo pend. To Eraclea. in Italië, is eene vreeselijke zaak aan 't licht gekomen. Sinds verschei dene dagen, was aldaar een landbouwer Leonardo Francavilla spoorloos verdwenen. Zijne jonge vrouw drukte aan do geburen hare vrees uit, dat haar man zou vermoord geworden zijn. Een onderzoek werd geopend en eenige geburen doorzochten den omtrek. Weldra deed men eeue vreeselijke ontdekking. In eene soort van grot, op nauwelijks eenige meters afstand van het huis van Francavilla vond men 2 manden waarin menschelijke overblijfselen, reeds iu staat van ontbinding, gevonden werden. Naast deze manden lag hot lijk van Fran cavilla. Het lijk word opgehaald en zorg vuldig nagezien. Men vond er geene sporen van geweld open de lijkschouwing bewees dat de man aan eene hartaderbreuk bezwe ken was. Men veronderstelt thans, dat Francavilla bezig was de overblijfselen van twee perso nen door hein vermoord, le begraven, toen hij door de dood verrast werd. Men heeft ook de overblijfselen der ver moorde personen onderzocht en daaruit bleek dat deze twee begoede lieden uit de streek waron, die na hunne bezittingen te gelde ge maakt te hebben, zinnens waren naar Ame rika te vertrekken. In de streek dacht men algemeen dat bei den reeds vertrokken waren. Ongetwijfeld werden zij door Francavilla vermoord en uitgeplunderd. Een net gekleede wielrijder kwam Woens dag avond aan den restaurant Robert, aan de kruising der banen van Genouillat, Bon- nat en Guéret (Frankrijk) en vroeg aan de bazin hem eeneierenkoek te willen bereiden. Na geSten te hebben, betaalde de fietser met een tweefrankstuk. De bazin ging in eene aanpalende plaats wisselen. Daarvan maakte de kerel gebruik,om de deur van den restaurant op slot te draaien, sprong dan in de eetzaal en de bazin mot eenen revolver bedreigende eischto luj haar geld. Meor dood dan levend, gaf zij hem 400 fr. docli de handiet doorzocht zelf de kas en vond nog een briefje van 100 fr. dat hij zich ook toeeigende. Daarna mishandelde de ellendeling arme vrouw en liet ze ten slotte bewusteloos liggen. Toen haar man en haar zoon eenige minu ten later te huis kwamen vonden zij de vrouw nog in denzelfden toestand. Zij kon den er evenwel spoedig in gelukken haar tot het leven terug te roepen en vernamen als dan wat er gebeurd was. Vader Robert nam zijn geweer en ging den dader opzoeken, terwijl de zoon degen- darmen liep verwittigen. Weldra waren al de geburen van Robert ook op zoek achter den bandiet. Deze werd teruggevonden in de statie van Montroux, waar hij juist een plaatsbewijs van 2® klas, voor Ghateauroux genomen had. Hij wilde nog vluchten doch werd spoedig gegrepen en weerloos gemaakt. In zijn bezit vond men oen revolver met zes kogels geladen, een dolkmes en een scheers- mes en een krijgslivret op naam van Depaift geboren te Belleville. Men vermoedt echter dat dit hoekje hem niet toebehoort. De ban diet bekende reeds verscheidene veroordee lingen te hebben ondergaan. Toen de schurk naar het gevang van Chambon gebracht werd, hadden de gendar men do grootste moeite om hem tegen de volkswoede te beschermen. Een I9jarige zcon vergiftigt zijn vader. Nopens de vergiftigingszaak van Renkum (Holland) vernemen wij nog, dat do zoon T..., volledige beksntenissen heeft afgelegd. Een week te voren had de verdachte ratle- kruid gezocht, dit in water geweekt en een deel van het aftreksel ongemerkt gedaan in oen kom koffie, welke voor zijnen vader was gereed gezet. Het overblijvende rattekruid had hij in den tuin begraven, waar personen hem bezig zagen en waar liet door de politie later is opgegraven. Toen do vader van de koffie dronk, maakte hij logen zijne vrouw do opmerkingWat smaakt die koffie vreemd. Deze proefde er van, met hot go- volg, dat zij onpasselijk werd, doch verder geene nadeelige gevolgen ondervond. De toestand vau T..., gaf aanleiding de hulp van Dr. Kersten in te roepen, die even wel geen vergiftigingsverschijnselen vast stelde, hoewel de lijder hem zegdeIk denk dat zij mij vergeven hebben. Eerst's avonds, na hot overlijden, kQU vergiftiging worden vastgesteld. Iloe do verdachte tot zijne daad is geko men. is nog niet geheel opgeklaard. Wellicht is die aanleiding van zijn to voren beraamd misdrijf te zoeken, inliet hardvochtig optre den van den vader tegenover vrouw on kinderen. In hoever er eigenbelang, van den zoon, die zijn vader in de koperslagerij zou opvol gen, in 't spel is, valt niet te zeggen. Hot onderzoek in dezë zaak zal nog eenigen tijd voortduren. Ook het onderzoek van den maaginhoud van den overleden koperslager is nog niet geëindigd. 't Is dus Maandag aanstaande, dat voor het assisenhof van Brabant de zaak Ver- meersch zal opgeroepen worden. Alhoewel* de zaak reeds lang door de bladen druk beschreven werd, denken wij toch niet dat eenige regelen, om de gebeur tenissen weder te geven zooals zij door het onderzoek aan 't licht kwamen, ten on- passe zullen komen. M. Vermeersch. M. Vermeersch geboren te Deinze was rentenier en had zich to Parijs, in eene villa van Vésinet gevestigd. Af en toe deed hij lange reizen, zoodat hij dikwijls verscheidene weken afwezig bleef. Ito geburen kenden zijne streken en bekommerden er zich weinig om. De verdwijning. In de maand Maart 1910, was M. Ver meersch naar België zijne familie komen bezoeken. Den 30 vertrok hij, zeggende re gelrecht naar zijne woonst te Vésinet weer te koeren. Vooraleer naar België te komen had de oude rentenier de bewaking van zijn huis toevertrouwd aan twee lanógenooten Jozef Jooris en Margaretha Dehoeck, die sinds eenigen tijd onder zijn dak verbleven. Adiel Vercruysse, een persoon uit de om streken van Deinze, diende op de villa als knecht. Deze Vercruysse kreeg op het einde der maand Maart eene postkaart waarin hem gemeld werd, dat zijne moeder op sterven lag. Vercruysse ging bij Jooris raad vragen en deze ried hem aan naar huis te gaan. Vercruysse ging, doch twee dagen later was hij terug. Hij was bedrogen geworden, daar zijne moeder zelfs niet ziele was. Intusschen was echter M: Vermeersch 't huis gekomen, had met zijne vrienden ge avondmaald en was naar hot zeggen van Jooris 's anderendaags vroeg reeds terug vertrokken. Men heeft hem sinds niet meer gezien. Drie maanden later bevond Jooris dat zulks niet moer kon blijven duren, daar hij geen geld meer had, om voor deo onderhoud van het huis te zorgen. Hij verwittigde dus 'e familie Vermeersch, welke op liaro beurt het parket verwittigde. Het onderzoek Het Franscli gerecht,gewoonlijk zoo vlug, ging nu met eene doodsche lamlendigheid te werk. Men opperde allerhande vermoe dens, men deed opzoekingen in de villa, in den hof, doch niets werd gevonden. Hier en daar werd gemeld dat personen Vermeersch ontmoet hadden doch er werd niets met zekerheid vastgesteld. Intusschen waren aide Vlamingen dia op de villa van Vésinet verhieven, naar België teruggekeerd. Men deed dan nogmaals opzoekingen zulks gebeurde op 26 Juni 1911 in den hof en nu vond men het lijk van den ver dwenen in den moestuin. Denzelfden dag nog ging Jooris, die zulks vernomen had, zich bij den onderzoeksrech ter ter zijner beschikking stellen... Het meisje dat naar hare ouders was te- ggekeerd werd daar aangehouden on Ver- cruj'sse te Trazegnies op zijn werk ook aan gehouden. Het Belgisch gerecht ondervroeg en bleef ondervragen doch vruchteloos. Van den an deren kant was het als met tegenzin dat het Fransch gerecht aan hot Belgisch gerecht de stukken voor het onderzoek mededeelde. Zulks was natuurlijk ook niet geschikt om de zaken vooruit te helpen. Het Belgisch gerecht ging te Vésinet dan zelf de noodige vaststellingen doen. Daar het zoo goed als bewezen was dat Odiel Vercruysse zich op het oogenblik der misdaad niet op de villa bevond werd hij eenigo dagen later terug in vrijheid gesteld. Eindelijk, iu Juli 1911, zou er wal licl»t komen Margaretha De Boeck beschuldigde Jooris op stellige wijze, de misdaad gepleegd te heben. Zij gaf volledige uitleggingen... Jooris hield zijue onschuld slaande en oiv^

De Volksstem | 1912 | | pagina 1