SCHEPT MOED 'T EES EN T AMBER Eene sloulntoeditje ontsnapping Vreeselijke familiedrama Doodelijke va! van een Farijzer student te Luik S3 CS- ZES L 13 BestuurderJ. Van Nut'el-De Osndt. Bit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkucht aan 2 centiemen- flog do ramp van den TITAülC AoBattEenda jsargan^ n' CENTIEMEN HET NUMMER 2E(2sat)e3csc3 7 en (baandag 8 Juli 1312. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. - Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§| TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN rf"E BRUSSEL 72C, Steenweg van Waterloo, 723, TE AALST 9 9 Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3« bladz. (de regel) Ir. 0.50 4bladz. (de regel) Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regol) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2,00 Recht, herstelI. (per regel) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Over een paar weken bespraken wij de afschaffing van de burgerwacht. Ons artikel viel, zooals op voorhand te weten was, uitermate in den smaak van de belanghebbenden. Meer nog het liberaal weekblad van Aalst deelde sapristi ook ons gedacht. Ge zoudt zeggen, dat die burgerwacht de keel uitsteekt van de burgers van al de partijen. Dinsdag en Woensdag lazen wij artikels over deze kwestie in de Pa trio te en in de XXe Siècle. De Patriote vond het best de gendarmerie te versterken en de «garde civique op zolder te bergen in de XXs Siècle schrijft een officier der burgerwacht, en deze verklaart dat, de openbare meening, eensgezind, het gevoelen deelt dat het best ware deze instelling tot het verleden te laten be- hooren. Maar, voegt bij er bij, de burgerwacht is eene grondwette lijke instelling, en dus kan zij niet veranderd worden zonder eene grond wetsherziening. Om dit te voorkomen ware het dus best, te onderzoeken of er geene andere heelmiddelen te vin den zijn. En hier vraagt de burger officier in kwestie, deze veranderin gen le) Betere vorming van de nieuw- ingelijfden door goecle onderofficieren van 't leger 2C) Beter onderricht en strengere tucht in de compagnie. De wachten die hun dienst niet perfekt kennen zonder genade terug naar het onder richtingspeloton. 3e) Betere onderrichting der gegra- deerden. Voor iederen graad zouden de wachten een ernstig examen moe ten onderstaan, en dit vóór hunne kie zing en vóór hunne benoeming. De examen voor de kandidaten-officier zouden veel moeilijker moeten zijn De gegradeerden zouden moeten ver goed worden en ernstige voordeelen genieten 4e) De tuchtraden zouden veel zwaar der straffen moeten kunnen uitspre ken 5°) De 2de ban zou dienen afgeschaft, en de dienst van burgerwacht zou en kel duren tot 30 jaar. Dat is dus het gedacht van dien burgerlijken officier De burgerwacht bestond beter niet, en de gendarmerie of veiligheidswacht diende versterkt. Maar daar de burgerwacht niet kan afgeschaft, zonder eene grondwets herziening, dient men de burgerwacht niet te verzachten, maar nog te ver zwaren... Wij vinden dat gedacht van dien officier der garde civiek echt paradoxaal. Waarom, als ge zelf be kent, dat de burgerwacht er niet noo- dig is, waarom dan voorstellen- de vrijheid der burgers tijdens de 9 eerste jaren nog wat meer in te krimpen Waarom die nog grootere gestreng heid in den dienst, waarom die moei lijke examen, waarom al dien onnoo zelen rimram voor eene onnoozele in stelling, die men zelf zegt belache lijk en gevaarlijk te zijn. Wij stemmen echter met 3 zaken in met dien burgerwachtofficier 1. Het gevoelen is algemeen dat de burgerwacht hier in ons land overbo dig en belachelijk is. 2. Het ware best die instelling af te schaffen en de gendarmerie integendeel te versterken. 3, De 2® ban kan van nu af reeds afgeschaft, en na 30 jaren zou er niemand nog burgerwacht moeten spelen, en om die verandering te doen, moet men niet wachten tot de grond wet herzien zij. Dat kan geschieden door eene gewone wettelijke regeling Doch voor de rest, zijn wij het hij lange niet eens. Het is een bewezen feit, dat het eene groote onrechtvaardigheid is, de jongens der kleine en groote burgerij van hun 21 tot 40 jaar, onder de wa pens der burgerwacht te houden. Van het oogenblik dat dit bewezen is, kon niemand nog vragen dat de recruten voortaan, in plaats van zachter, nog veel strenger zouden behandeld wor den dat jongens die zich nacht en dag met hun zaken moeten bezig houden, zouden genoodzaakt zijn hun kop zot te studeeren, of beter gezegd vol te pompen met veel nuttelooze woorden boekerij, om zoo, een arm graadje te veroveren. Neen, dat moet niet gebeuren. Laat ons de zaken praktisch inzien. Dit is het algemeen standpuntIedereen wil de afschaffing niemand verdedigt de rechtvaardigheid van liet stelsel. Om logiek te zijn met ons zeiven, moeten we dus zorgen dat bij de eerste grondwetsherziening, de burgerw acht- instelling- buiten de Grondwet worden gezet, tot voldoening van ganscli de klein-en grootburgerij van België. In afwachting dat die grondwetsherzie ning kome, kunnen wij al beginnen met die instelling zoodanig te vermin deren, dat ze om zoo te zeggen, nog enkel bestaat op papier. Men kan aan vangen met de versterking van de gen darmerie, en intussehentijd al uitvaar digen, dat de burgerwachten van 30 of van 28 of van 25 jaar niet meer moeten dienen dat het eerste jaar, de rekruten nog goed hun dienst moeten leeren, wat op zeer, zeer korten tijd kan geschieden; maar de vier volgende jaren zou men de mannen nog slechts eenige malen doen bijeenkomen. Zoo handelend, zou de burgerwacht niet zijn afgeschaftwat niet kan zon der de herziening der grondweten feitelijk zou ze nog enkel bestaan op papier wat in den wensch ligt van -ansch de bevolking. Waarom toch eene instelling be houden die door ganscli het volle ver oordeeld wordt? Slaat het niet in de grondwetAlle macht komt uit het volk We zouden dus haast moeten besluiten Zoo ge aan den wensch van 't volk niet voldoet, zoo ge in feite de burgerwacht niet afschaft, dan zon digt gij tegen den geest der grond wet. In naam der grondwettelijke voor schriften, uit liefde voor Jan en alle man», wenschen wij allen een «eeuwig vaarwel aan die zoo weinig in 't hart gedragen garde civique WL eSs Sleeken* veE*oos*e3eeBdl, Gezel Hubi», de speeker van de Kamer, is door de rechtbank van Charleroi veroor deeld lot 100 fr. boet om do gendarmen to hebben beleedigd in de zaal van de roode coöperatief te Gives. De speeker ging in beroep. Het Beroeps hof van Luik heeft doodeenvoudig de straf bekrachtigd... Toch wel schoon roode volks vertegenwoordigers in ons land Twee n?aB*tsEaa?*s. De Alge- meene Overste van de zendingen to Scheut, ontving over enkele dagen do tijding dat 2 zendelingen van ScheutPater Arnaud Verstappen van Sliphout (Hollandsch Bra bant) en Pater André Schipman van Kortrijk in Oostelijk Mongolië gestorven zijn. En zulke helden worden in ons Parlement door loge broeder Vandervelde beleedigd en met zulke partijen spant M.Daens samen.' 't Is droef, waarlijk betreurensweerdig De vrouwen vragen siem- recht.Te Brussel hebben de katholieke vrouwen in Palria eene groote vergadering gehouden. Mejuffer Louisa Van den Plas vraagt dat hij de eerste grondwetsherziening ook stemrecht zou gegevon worden aan de vrouwen. Mejuffer Van den Plas vraagt aan al de vrouwen die ,voor stemrecht zijn dit programma aan te nemen Het kind be schermen, de vrouw verdedigen, den alcool bevechten Wij zeggen aan Mejuffer Van den Plas, bravo Wij kunnon wel niet in uwen hond komen, maar wij keuren uw programma volkomen goed. Waarom zouden onze moeders zoowel niet mogen stemmen,als jongelingen van 21 jaar. In 15 Staten bestaat reeds het kiesrecht der vrouwen voor het Parlement en in 40 landen voor de gemeenten. België dat anders in zoovele zaken aan den voorrang staat, komt hier maar op achterplan. Het wordt tijd daar ook veran dering in le brengen Niet tegen desa se^sdaeBiEt. Met de kiezing zegden de socialisten te Aalst dat zij niet tegen den godsdienst zijn Op 30 Juni 1912 heeft gezel Ilins, zonder de minste tegenspraak, te Brussel mogen ver klaren Ik wil den deerniswekkenden toe stand doen opmerken van onze gefanaliseerde en dweepzuchtige buitens het is dus van belang den oorlog te doen aan do Kerk en aan den godsdienst en dat zonder ophouden. De groote zaak, het is do ontvoogding van de gewetens, niet die der magen de twee moeten gepaard gaan En ik betreur dat in het ineest vrijdenkende deel van het land, in Henegouw.en, men werklieden hunne kinde ren ziet sturen bij broederkens en nonnekens. I)at is eene beleediging aan het socialisme, en zulke geestesgesteltenis moet gij bestrij den. Hel is wat ik u verzoek te doen. Hel welzijn der magen hangt vooral af van het welzijn der gewetens. Die woorden werden vurig toegejuicht niemand kwam er tegen op. En met de kiezing willen z'ons in Aalst komen wijsma ken, dat ze niet tegen don godsdienst zijn. Zou dat zwart advokaatje denken dat Lij hier in Aalst met zotten of met snullen heoft te doen FDg E£lei«ihH3"gei*ij Ssa Enaar» lS?ÖB*Ss. Ovefvj dagen hielden do klein burgers van Vlaanderen een congres te St-Niklaas. Op 28 Juli, van 10 tot 14 uren houdt de Nationale Vereeniging der Klein burgerij eene algemeene vergadering in het Paleis der Beurs te Brussel. Aan de dagorde slaat Het crediet der middenklassen. SsaUCT S Door de nieuwe mili taire wet in het Oostenrijksch-Mongaarsch Parlement gestemd moet hot voetvolk 2 jaar dienst doen, de ruiterij 3 jaar, en hetzeevolk 4 jaar. Mercizouden z' in België zeggen Een soldaat van liet S° regiment artillerie, in garnizoen te Epinal, zekere Breuzin, was op 24 Mei laatstleden met verscheidene gezellen, voor den krijgsraad van Besan§on moeten verschijnen. Breuzin was beticht van verscheidene dief stallen en werd uit dien hoofde veroordeeld tot 8 jaar opsluiting. Hij werd dus naar het krijgsgevang van La Bullo overgebracht. Gisteren waren daar nu schilders aan 't werk. Breuzin gelukte er in hij middel van koorden en ladders het dak te bereiken en zich aan den anderen kant te laten benedon glijden. Hij verborg zicli in de huurt in een koornveld, waar hij tot 11 ure s'uvonds ver- dokon bleef- Dan drong hij in de kazerne, naast het gevang gelegen, verwisselde er zijn gevange- nenkleedij tegen den tuniek van een brigadier en deed daarna eens de ronde der slaapzaal. Hij stool or 13 geldbeugels, welke samen rond de 25 frank inhielden, alsook een uur werk. Daarna vertrok hij. Ondanks alle opzoekingen werd hij niet teruggevonden, zoodat men denkt, dat hij de wijk genomen heeft naar Zwitserland of Duitschland, BERLIJN. Eene moeder doodt hare vijf kinderen en poogt zich te zelfmoorden om aan de mishandelingen van haren brutalen echtgenoot te ontsnappen. Een vreeselijk drama bracht gisteren de volkrijke voorstad Steglilzin beroerin. De vrouw van den koetsier- Fridrieck heeft in eene badkuip hare vijf kinderen, waarvan het oudste zes jaar en het jongste enkele maanden oud is. verdronken en daar na gepoogd zich op hare beurt to verdrinken. Het was eene nicht van vrouw Fridrieck, dienstmeid in een naburig huis, die zooals gewoonlijk 's morgends eens in de kamer van vrouw Fridrieck komende, de akelige ontdekking deed. De lijkjes der vijf kinderen lagen ganscli naakt, nevens elkander tegen den muur ge rangschikt. De vrouw zelf lag bewusteloos in de badkuip. Haar hoofd hing nog gedeel telijk builen het water, waardoor zij aldus niet verdronk. De meid riep om hulp en een geneesheer snelde spoedig toe, doch hij kon de kinderen niet meer tot het leven terugroepen. Wat do vrouw betreft, deze werd weldra tot be zinning gebracht, doch zij kreeg nadien zul ke geweldige zenuwkrisis, dat zij naar liet gasthuis moest overgebracht worden. De arme vrouw had op een stuk papier geschrevon, dat zij hare kinderen dood de en zich zou zelfmoorden, om aan de mis handelingen van haren echtgenoot te ont snappen. Deze, een onverbeterlijke dron kaard, die zelden werkte, stool nog het weinige geld, dat de ongelukkige moeder voor haro kinderen kon winnen. Weinige minuten na de ontdekking van het vreeselijk drama, kwam de man, die heel don nacht op zwier geweest was, smoordronken thuis. Toen men hem verhaal-' de wat er gebeurd was, begon hij te lachen en zegde dat hot eene goede grap was. Hij werd onmiddelijk door de policie aangehouden. Toen men hem buiten bracht, wilde de menigte hem te lijve. Ongetwijfeld ware de ellendige dronkaard door de volks vrouwen gelynciieerd geworden, zonder de tusschenkomst der policie. Gisteren was een leeraar van Parijs naar onze stad gekomen met een honderdtal stu denten, onder welke M. Joris B...., 20 jaar. Zij waren in 't Hotel de Dinant afgestapt, waar M. B...., op het eerste verdiep eene kamer betrok, die uitzicht geeft op Sint-Gan gulpliusstraat, on waar hij met eenen mak ker vernachtte. Donderdag rnorgend, rond half drij, werd deze eensklaps uit don slaa gewekt door liet gerinkel eener verbrijzelde glasruit. Hij stond op, en zag dat liet bed van M. B...., ledig was. Hij beslatigde ook dat eene ruit verbrijzeld was, opende het venster, en zag dat verscheidene personen zijnen gezel opnamen. Aanstonds was het gansche hotel te heen M. B...., werd in eene kamer gedragen, waar een geneesheer hem kwam verzorgen, en verscheidene sneden bestatigde over liet gansche lichaam. Hij vreesde ook dat de schedel gebroken was. Hij liet hem naar hot gasthuis van «Beie ren overbrengen, waar do arme jonge]inL nog altijd bewusteloos ligt. Men denkt dat de ongelukkige in zijnen slaap is opgestaan, eene ruit verbrijzeld heeft en langs do ope ning op straat getuimeld is. van de ramp, een mijl of 7 a 8. De verdedi ging van kapitein Lord was onvoldoende geweest. Do voorzitter van do commissie, lord Mer sey, deelde ten slotte mede, dat hij mot zijn rapport binnen redelijken lijd klaar zou zijn. Later zou hekend gemaakt worden, wan neer de commissie haar uitspraak zou doen. Ds onderstand aan de slachtoffers. De engelsche inschrijving ten voordeele der slachtoffers van de Titanic heeft 7 miljoen 687 duizend 500 frank opgebracht. Men weet dat er 819 passagiers in de ramp omgekomen zijn. Tot hiertoe hebben 414 families bijstand aan het engelsch comi- teit gevraagd. Men zal zich herinneren dat talrijke Bel gen tusschen do slachtoffers waren welnu, slechts 18 Belgen hebben tot hiertoe eene vraag tot hulpbetoon aan hel komiteit la Londen gezonden. De uitstel voor de verdee ling van do ingezamelde som loopt den 1 September ten einde. Einde van het onderzoek. Eindelijk is het onderzoek van do liictnic commissie le Londen geëindigd. De attorney sir Bufus Isaac besloot zijn pleidooi. Allereerst merkte hij naar aanlei ding van eene gemaakte opmerking, waarom do Board of Trade nog geen nieuwe veilig- lieidsbepalingen had vastgesteld, op, dat men met het vaststellen van die bepalingen juist gewacht had tot liet verslag van den voorzitter der commissie afgekondigd werd. Intusscheii was reeds met verschillende maatschappijen onderhandeld over liet aantal reddingbooten aan boord en dat had goede uitslagen opgeleverd. Ook zijn er plannen ontworpen voor eene internationale confe rentie over liet vraagstuk van de reddings middelen in het algemeen en het aantal red dingsbooten. Echter bleef altijd nog de moeilijkheid, ook op de Titanic waargeno men, dat do menschen niet graag van het groote schip in een kleine reddingboot overgaan, omdat zo zich op het groote schip veiliger voelen. En daar is niets aan lo doen. Verder pleitte sir Isaacs orn een grootere bevoegdheid aan de Board of Trade te ver- leenen om de waterdichte scholten en af- deelingen le controleeren. Ook liep do kwestie nog over do moge lijkheid, om onzinkbare schepen te maken. Schepen als de Titanic en de Mauretania werden nagenoeg als onzinkbaar beschouwd, maar een feitelijk onzinkbaar schip was niet te houwen, tenminste was nooit gebouwd, ondanks alle patentent, die in eindeloos getal in den laatsten lijd genomen werden. Iemand had zelfs den attorney generaal een vennootschap aangeboden voor een patent, waardoor alle personen in geval van een ramp binnen de vijf minuten gered zouden worden. Hij zou er echter maar niet op ingaan Scherp oordeelde sir Isaac over kapitein Lord en de officieren van tie Califomian. De noodsignalen, die zo zagen, waren onge twijfeld van de Titanic de afstand tnssohen beide schepen schatU hij, op het oogenblik 46° VERVOLG. Het Vaticaan. Wij trekken nu rechts af, op het voorplein van St-Pieters, naar de groote bronzen poort, die onder den halfronden zuilengang toegang geeft tot het Vaticaansch Paleis. Hier staan, helder en Hink, met rood, geele en zwartge- streepte broeken en keurslijven, de Zwitser- sche wachten, die ten gelalle van 110 uit don stam van het Zwitsersche kanton Vaudois voor den dienst van liet Vaticaan worden uitgekozen. In d'eerstoeeuwen was hetVaticaan slechts eene kleine woning door St-Syinniacus ge bouwd de pausen bewoonden hot paleis van Lat-ran en liet was maar in de 15 eeuw, ua hunne wederkomst van Avignon, dat men de verschillende grootsche gebouwen, op do hedendaagsche plaats, langzamerhand heeft opgericht. Het Vaticaan heeft eene oppervlakte van 55.000 vierkante meters, waarvan 25.000 meters voor hare twintig koeren. Het heeft drij verdiepingen, acht groote oeretrappen en meer dan twee honderd kleine, alsook meer dan duizend kamers en zalen. De Paus voor zijn gebruik heeft hiervan Irij eenvoudige kamors. Moer dan acht honderd menschen, kardinalen, huisprela ten, dienstboden, gendarmen, Zwitsers, enz. enz., bewonen de andere plaatsen. De meeste zalen zijn vervuld met kunst- schallen uit de oude en nieuwe tijden, van allen aard en uit alle landen der wereld. Beklimmen wij nu de Scala Regia of koninklijken trap om rechts eene deur in to slaan die ons aan eenen anderen trap brengt en wij bevinden ons, op het eerste verdiep, aan eene zijdeur met het opschrift: Capello Sixlina of Sixtijnsche kapel door paus Sixlus IV in 1473 gebouwd. Deze kapel heeft 40 m. 50 lengte en 14 m. breedte en hare koor is door eene schoone marmeren balustrade van het overigo ge scheiden. De wanden en gewelven der kapel zijn door de twee groote meesters Perugia en Michel-Angelo bedekt met meesterstuk ken. Elke schildering heeft betrek op Jesus Christus. Verheffen wij onze oogen, tot liet prachtig gewelf door Michel-Angelo van 10 Mei 150S tot in den herfst 1512 geschilderd, en wij bemerken er vooral de schepping, len val van de eerste menschen Adam en Eva en de belofte van den verlosser, de fferaude van Caïn en Abel, Noë's ark, do profeten van liet oud testament, do Sibyllen van het Heidendom en 32 medaillons met da stamvaders des Heilands. Op de wanden links bewondert men do geschiedenis van Mozes. De schilderingen van den rechterwand, te beginnen van hot altaar, verheelden Christus die menscli ge worden. gedoopt wordt in den Jordaan 2° zijne bekoring 3° den roep van Petrus en Andreas tot hol apostelschap 4® de berg- prediking en de genezing van den melaat- schen 5. Jesus geeft do sleutelen aan Petrus en stelt zijne kerk in 6. het laatste avondmaal en,bij don ingang, de Verrijzenis. Achter het Hooge altaar ziet men het be roemd tafereel van het laatste oordeel door Michel Angelo. Het meet niet min dan 20 m. in do hoogte en 10 m. in de breedte. Onge lukkiglijk is dat meesterstuk slecht verlicht. Men ziet er den Zaligmaker als gestrengen en verholgen wereldrechter in het midden gezeten hij heeft aan zijne rechterhand do gelukzaligen die hij hunne ton hemelklinv* ming door do duivelen wederhouden, doch met meer kracht door do engelen geholpen worden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1