Yolksonderrieht Otl LDENSPDRENSLfiS VERVALLEN GROOTHEID. Godsdienstige kronijk, HEILIGDOM VAN MARIA VERJAARDAG VAN DEN KERM 19 12 FEESTWIJZER Tlx. Stevens, OFFICIEELE KWOTEERING C. PRAET'DE WITTE Weerkiiiidip waarnemingen DB VOLKSSTEM 7 EN S JULI 1912 Nuttige raadgevingen ever voedsel en lucht B. Lucht. (11® Vervolg.} Zonder lucht kan men niet leven. Goede lucht is zoo noodzakelijk als spijs en drank. Om voor de ademhaling gansch geschikt te wezen moet de lucht zuiver zijn, dat is dat hij samen gesteld zij uit een vijfde zuurstof en ongeveer vier vijfde stikstof. Zuurstof en stikstof zijn gassen welke de lucht uitmaken. Het is vooral aan de zuurstof dat de krachtdadige werking der lucht moet toegeschreven worden de stik stof dient om de hevigheid der zuurstof te matigen. Bedorvene lucht inademen is even schadelijk voor de gezondheid als het nutten van bedorvene en vergiftige spijzen. Hieruit kan men besluiten hoe nood zakelijk het is de kamers en de plaat sen van frissche lucht te voorzien. Alle dagen, zelfs in den winter moeten de vensters der slaapplaatsen geopend worden, alsook de woonkamers, salons, spreekplaatsen enz. Men vermij de noch tans de tochten, die doofheid, verkoud heid en andere ziekten kunnen veroor zaken. Wij hebben reeds aangetoond dat het bloed in de longen gezuiverd wordt door de lucht. De lucht komt in de longen langs de neusgaten, keel, strottenhoofd en luchtpijpen. Dat is de gewone weg. Indien de neus of boven keel verstopt zijn, dan dringt de lucht langs den mond binnen, hetgeen minder voor- deelig is, daar de ademhaling alsdan* minder diep is en de lucht niet ver warmd en gereinigd is. Iemand die door den mond de lucht laat instroomen, zal droogheid in den mond en keel gewaarworden. De ademhaling geschiedt dus langs den neus. Alle stofjes en onzuivere deel tjes, die inden lucht vliegen, blijven hangen tusschen de haartjes die de neusholten bevatten. Wanneer de lucht aan het strotten hoofd der keel gekomen is, opent zich de klep die de luchtpijp sluit en laat de frissche luchtm de longen stroomen, alwaar hij na het bloed gezuiverd te hebben, terug uitgeademd wordt. Hoe frisscher de lucht is, hoe rooder en gezonder het bloed zal zijn. Personen die aan luchtgebrek lijden, hebben eene bleeke kleur, zijn bloed armoedig, zwaarmoedig, zwartgallig en hebben veel hoofdpijn te verduren. Hoogst prijzensweerdig zijn de po gingen door ons katholiek landsbestuur aangewend, om de werkmansbuizen zóó luchtig en zoo gezond mógelijk te maken. Wij vernemen met genoegen dat er nog nieuwere plannen op touw zijn g.'zet en dat do werkmanswonin gen, die men voor laan zal bouwen, dank aan de bescherming en het toe zicht van den Staat, nog doelmatiger en heilzamer vruchten zullen opleveren- Zondag -mengelwerk. 22' Vervolg. Ik, daarentegen, die met stil verdriet de onderdrukking van haren beteren aanleg zag vond deze gehcelo manier van doen onver- geeft ijk en sedert dien tijd heeft het mij altijd in de ziel gegriefd en een diep medelijden bij mij opgewekt, als ik moeders zie, dio uit dwaze ijdelheid de edeler kiemen in hare dochters verstikken, en haar zoowel voor in nerlijk geluk als voor huiselijke bestemming •ngeschikt maken. Meisjes, die zonder dat jagen r aar oppervlakkige talenten uitmun tende vrouwen en verstandige moeders waren geworden moeders, die in haren stillen huiselijken kring nuttig en werkzaam, kortom, navolgenswaardige voorbeelden voor de hunnen hadden kunnen zijn, deze keeren hare bestemming om, en worden ofschoon de dagelijksche ondervinding de dwaasheid van dergelijke pogingeu bewijst, opgeschikte poepen, die slechts als door machinerie in beweging gebracht worden, en wier ziel den stempel van' deze,scliijnbeschaving draagt','die niet krachtig genoeg was urn tut de kern door te dringen. Gij wordt bitter merkte Wironaan. Neen, ik spreek slechts do waarheid antwoordde Ivar met drift. Ver vau te ver- oonleelen, dat jonge meisjes zich door het aaukweeken van beschaafde talenten onder scheiden, wenschte ik slechts dat de ouders toezagen, dat zij daartoe aanleg bezaten, of dien ten eenernale misten. Wat bij voorbeeld de muziek betreft,zoo weet ik nauwelijks iets schooners, dan eene zuivere vrouwelijke stem Raadgevingen. Vermijdt de al te droge lucht der woonkamer. Plaats daarom eenen pot water op de brandende kachel of be sproei de vloer met water. De verdam ping zal de lucht gezonder maken. De personen der stad en bijzonder lijk deze die lijden aan bloedarmoede (anemie), moeten zooveel mogelijk de buitenlucht inademen. Sommige personen slapen 's nachts met half geopende vensters. Zij doen dit zelfs in den winter, daar, wanneer zij goed gedekt zijn, de koude hen niet kan hinderen. Men moet nochtans niet te roekeloos te werk gaan. Men beproeve het met de venster met een klein spleetje open te laten. Indien er eene schouw op de slaapkamer is, kan men er eene opening in maken langs waarde bedorvene luchtgrootendeels zal ontsnappen. Het ware te wenschen dat er in alle plaatsen luchtwaaiers aangebracht waren. Wasch noch strijk in de plaats waar men gedurig verblijft. Het loogsop, de reuk van het linnen, der kachel, der houtskool, enz. maakt de lucht in wei nigen tijd zeer ongezond. De uitwaseming van de mest- en vuilputten maken de boerenwoonsten soms zeer ongezond. Men zorge dat deze zoo ver mogelijk van de woon stede verwijderd zijn. Verbant alle planten en dieren uit uwe slaapkamer. Vestigt nooit uwe woonplaats in de nabijheid van fabrieken of werkhuizen welke door dampen en-on gezonde uit wasemingen de lucht bederven. Laat nooit licht noch vuur gedurende langen tijd in uwe slaapkamer bran den. De zuurstof die verdwijut en het koolzuur dat gedurig vermeerdert door de vuren en de lichten zijn. oorzaken van het spoedig bederven der lucht. Tenslotte vermijdt alle onreinheid. Dit is eene groote oorzaak der bedor vene lucht welke in sommige plaatsen heerscht. Wascht en kuischt gedurig en gij zult uw gezondheid grootelijks bevoordeeligen. (Wordt voortgezet.) Eelsisclie Bedevaart naar het TE KEWELSEÏI. De zevende bedevaart naar Onze Lieve Vrouw van Kovelaer, in 't Rijnland, zal dit jaar plaats hebben op Maandag 19, Dinsdag 20 en Woensdag 21 Augustus 1912. VERTREK uit Brussel (Noord) op Maan dag rond 8.30 ure 's morgens. TERUGKOMST in Brussel (Noord) rond 7,00 ure 's avonds. Prijs van het ticket heen en weer 2l,e kl. 18 fr., 3tïe ld. 12 fr. De reis zal plaats hebben per speciale trein, via Mechelen, Lier, Herenlhals, met stilstand in die drie statiën. Do prijs van het pensioen is ongeveer van ^5 marken per dag. Men vraagt inlichtingen en men schrijft in: T.o Brussel, bij den Z. E. H. E. Remes, Geestelijke Bestuurderpastoor, Kieken- markt, 30. Te Brussel, bij M. A. Rosman, Bestuur der, Fab'rikstraat, 13. Te Brussel, bij M.'A. De Staercne, schrij- ver. Gasthuisstraat, 17. Te Sinte-Katharina-Lombeek (Ternath), bij den E. HeerH. Dassen, pastoor, of bij de andere correspondenten wier namen op de plakbrieven slaan. STAD AALST He4 SDavidsfonds (Afdeeling Aalst en omstreken) en het Christen Vlaamsch Verbond (Afdeeling Aalst) geven, met de medewerking en hij treding der volgende maatschappijen Katholieke Werkmanskring, Katholieke Burgerskring, Volkskring St-Jozef, Niets zonder Arbeid, Land van Riem, Bond der Christens Vakvereenigingen, Bond der Oud- leerlingon van Sl-Martensgesticht. Bond der Oud-leerlingen van St-Jorisschool, Katho lieke Propagandistenclub, ter gelegenheid des Verjaardags van den Guldensporenslag een Luisterrijk Feest op Woensdag 10 Juli 1912, te 7 1/2 uren 's avonds, in den hof van den Katholieken Burgerskring. Concerten door de Fanfaar van den Volks kring St-Jozef en de Zangmaatschappij Niels zonder Arbeid, Gelegenheidsrede door M. Advokaat Van Dieren, van Leuven, voor drachten, enz. Prachtige verlichting van den hof. Bij ongunstig weder, zal hot feest in de ruime zaal vau den Katholieken Werkmans kring plaats hebben. Ingang vrij en kosteloos voor de leden der bijtredende maatschappijen. Kinderen onder de 10 jaar worden niet toegelaten. Programma van 't Concert door de Fan faar Willen is Kunnen onder de leiding van den heerR. D'Haens 1. Rubensmarsch P. Benoit 2. Fantaisie Ballet Montagne 3. Air varié voor trombpnne solist M. Frans De Bruecker 4. La Mascotte Muldermans 5. De Vlaamsche Leeuw 6. Brahangonne Programma van 't Concert door de Zang maatschappij u Niels zonder Arbeid onder de leiding van den heer Emiel Dierickx 1. Aan Gent Dierickx 2. Het Zeeuwsch Garnaalmeisje Andelhof 3. Do Kerelszonen Dierickx 4. De Nachtegaal G. Pap© 5. Do Vlaamsche Leeuw. E©' KonitsSelSjfeé RederSjkkss- mei' Oa tDcfc$E"2ag*ainïs$es-5 99 richt op Donderdag Tie .Tuii, ter herdenking van den Guldensporenslag, de volgende feeste lijkheden in PROGRAMMA Is1* deel. Het Belfort, 4-stemmig koor Gevaert. Ons T laanderenid. "BIaes. Der Kerelszonen, id. Loockx. Triomfzang, uit de Cantate Artevelde Gevaert. Vlaanderen, zevenstemmig gemengd koor, 1G0 uitvoerders. Loockx. 2e deel. Liederen uit te voeren door al de aanwe zigen met Begeleiding van thebaanscho trom petten en de fanfaar Willen is Kunnen Strijdkreet, Benoit. WillemsliedRoels. Blij lied, Mestdagh. De Vlaamsche LeeuwMiry. Na het concert fakkeloptocht rond de stad. ineensmeltende met do heerlijke akkoorden van een haar begeleidend instrument, wan neer natuur en talent haar bezielen. Doch hoe stuitend, wanneer de kunst zich in weer wil der natuur wil doen gelden en het afschuwelijkste van al is, wanneer men ge dwongen is zoo iets aan te hooren. Ei, gij zijt een streng kritikus Onze dames hebben op geene genade bij u te hopen, sprak When lachend. Ik oordeel slechts naar mijn eigen ge voel, antwoordde Ivar. Met een'innig, ja, ik mag wel zeggen, een hartstochtelijk gevoel voorde muziek, bezit ik er zelf hoegenaamd geene kennis van, en versta geene noot on toch blaas ik met innig welgevallen mijnen waldhoren in de bosschon van Röstorp, en verheug mij in zijne echos. Doch wij dwalen geheel van ons onderwerp af. Toen Mathilde haar achttiende jaar bereikt had, gaf haar vader mij niet onduidelijk te kennen, dat hij eene vereeniging tusschen ons beiden hartelijk wenschte doch hoeveel ik ook vroeger van het meisje gehouden had, zoo beviel zij mij destijds volstrekt niet meer, wijl zij van een goed, onschuldig kind in do mislukte kopij eetior modepop herschapen was. Wel dacht ik aan den goeden ouden man, en mijn van nature dankbaar hart beseflê duidelijk, dat ik dezen welgemeenden wensch niet in eens van do hand mocht, wijzen. Ik begreep dat Mathilde door eene verstandige leiding nog wel te verbeteren was; en daar ik, in spijt van mijn diepge- voelig hart, nooit een voorwerp gevonden had dat my met teedere, hartstochtelijke aandoeningen vervulde, zoo hoopte ik, dat achting en vriendschap voldoende vereisch- ten zou Jen zijn tot eon redelijk huwelijk. Ten gevolge van dit overleg gaf ik aan rnijn ouden vriend mijne donkbeolden over de zaak t.o kennen en verzocht hein, haar voor het oogenblik nog te laten berusten. Wij zouden eerst eenen tijd lang zien, in hoever wij voor elkander berekend waren en bleek het dat wij eenstemmig dachten, dan wilde ik dit laatste en grootste bewijs van zijn ver trouwen met dankbaarheid aanvaarden. Do verstandige grijsaard begreep zeer wel dat Mathilcle's gebrek aan huiselijkheid aau_ mijne genegenheid het meest in den weg stond en daar zij, zoo als ik reeds aange merkt heb, een zeer zachtzinnig karakter had, zoo "voegde zij -zich gaarne naar de terechtwijzingen haars v-aders, ofschoon de heillooze ijdelzijde harer moeder spoedig elke goedo kiom weder verstikte. Of Mathilde's neiging voor mij destijds reeds zoo ernstig was, als zij mij later bleek te zijn, weet ik nietzij ontvlood mij altijd als een beschroomd kind, dat strenge vermaningen vreest. Zoo veel is zeker, dat wij nooit in andere betrek kingtot elkander zouden gekomen zijn, indien niet de dood harer moeder aan Mathilde eene geheel andere richting gegeven en al de huishoudelijke plichten op hare schouders gelegd had. Zoodra zij niet meer onder den verderfe lijker! invloed eener zwakke moeder stond, werd zij zelve ongekunstelder. Do droefheid maakte haar nog weekhartiger, en dikwijls, I als ik haar schreiende aantrof, en zij angstig haar gevoel voor mij poogde te verbergen, naderde ik haar met eene deelneming, door welke ik spoedig haar vertrouwen won. Zoo- dra zij bemerkte dat ik my vriendelijk met haar inliet, ontstond ook bij haar de wensch om zich bij mij aangenaam te maken. Het muziekmaken hield van lieverlede op, en de Frausche romans maakten plaats voor de Stad A.eist Zondag 7 Juli. Te 11 1/2 ure, op de Groote Markt, Muzikaal Morgendfeest door de Fanfaren der Pupillenschool, 's Avonds te 9 uren, Concert door de Koninklijke Harm. Al Groeiend Bloei end Verlichting van de Groote Markt. Donderdag 11 Juli. Verjaardag van den Guldensporenslag. Beiaardconcerten. 's Avonds te 8 uren, Kunstfeest en Verlichting van de Over dekte Markt.Uitvoering van Koorzangen door de Koninklijke Rederij kkaim-r De Catharinis ten Fakkeltocht door de stad, waartoe al de maatschappijen worden uit.genoodigd. Zondag 14 Juli. Te 11 12 uren, op de Groote Markt, Muzikaal Morgendfeest door de Fanfaren der Pupillenschool. In den namiddag, Groote militaire koers in den Veloflrome, Gentschen Steenweg, (Deelnemers uit al de Regimenten van het Land), 's Avonds te S uren, Concert door het muziekkorps der Stedelijke Brandweer. Te 10 uren, op de Statieplaats, Luisterrijk Vuurwerk. Het Museum van Oudheden, in het Oud Stad huis, zal toegankelijk wezen voor het publiek op al do hierboven aangewezen dagen van 10 uren 's morgens tot 7 uren 's avonds. Gedaan ten stadhuize, den 24 Mei 1912. De Secretaris, De Burgemeester en Schepen. 0>car Reyntens. M.-L. Ghkerakrdts. CONCERT te geven door de Fanfaren der Kweekelin- enschool van het Leger, onder de leiding van den heer Th. Liesenhorghs. Zondag 7 Juli om 11 1/2 uren voormiddag, ten kiosk e Groote Markt. 1 Foolball, marche Th. Liesenhorghs 2 La traviala, fantaisie Verdi 3 Violetla, valso Th. Liesenhorghs 4 La Mascotte, fantaisio Audron 5 Mario José, Gavotte Th. LiesenborgLs door de Koninklijke Harmoniemaat- scliappij u Al Groeiend" Bloeiend' onder de leiding van den heer RéneLenssens. Zondag 7 Juli om 8 1/2 uren 's avonds, ten kioske Groote Markt. 1 Sounds of Peace, marche Von Blon 2 Les Exilés, ouverture Langlois 3 Le Retour de Dinant, polka voor piston uitvoerder: M. E. Eibers Preckher 4 Polonaise de Concours Monlagne 5 Dansles Omhres, Engelsche dans Finck 6 Doorheen de Werken van Peter Benoit Maandag 8 Juti om 8 1/2 uro 's avonds, ten lokaio «Casino». 1 Marche du Camélia J. Volant 2 Les Exilés, ouverture Eanglois 3 Dans'les Omhres, Engelsche dans Finck 4 La Vie de Bohème, fantaisie op het opera Puccini 5 Polka fantaisisle P. Gilson 6 Hyménée, wals Em. Wesly gevolgd van Bal en Verlichting voor de leden en huisgezin. Personen vreemd aan de stad, voorgesteld door een lid, worden toegelaten. Wafelslag don 2 en 8 Juli. voor de Stad en het Arrondissement Aalst. LEDE. 7 Juli Luisterrijke viering van den Gul densporenslag, door het Christen Vlaamsch Verbond. Feestrede door Philip De Munnynck van Gent. Koncerten, Turnfeest, GEERAARDSBERGEN 21 Juli. Prachtige Historische Stoot en Pro cessie, ter eere van O. L. V. van den Oudenberg. Reeds GOOO deel nemers ingeschreven. N. B. De katholieke Maatschappijen van de Stad en het Arrondissement worden beleefd verzocht de datum's hunner feesten, zoohaast mogelijk aan 'L beheer van ons blad mede te boeken, die ik voor baar uitkoos, en die in alle opzichten beter voor haar pasten; Zoo verliep het rouwjaar. Mathilde bleef wel steeds leelijk en vrij bekrompen van geest, maar zij was vriendelijk, ja bijna on derdanig jegens mij, en kweet zich nauwgezet van hare huiselijke plichten. Bovendien blouk in al baardoen een warm, innig gevoel voor mij door, hetgeen mij eindelijk deed besluiten haren vader om hare hand te verzoeken. Kort daarop werd zij mijne vrouw. Ik kroeg mot haar Röstrop ten huwelijk, want mijn schoonvader verlangde er naar, om zich geheel van mijne zaken'te ontdoen. Zoo gij haar evenwel niet bemindet, merkte Wirón aan, dan was Röstrop ook geene vergoeding voor dit offer. Die gedachte kon niet bij mij opkomen, daarik haar niet uit eigenbaat huwde. Ik was destijds byna acht jaren bij mijnen pa troon geweest, en had het reads tot die hoogte gebracht, dat ik op een rustig bestaan in de tuekomst kon rekenen, zonder dat ik daartoe mijne vrijheid behoefde op te offeren. Baat zuchtige berekeningen lagen trouwens nooit in mijn karakter. Met broederlijke iiefde was ik Mathilde steeds toegedaan geweest, ook toen zij die nog veel minder verdiende en het gulle, onbepaalde vertrouwen van den ouden man, aan wien ik mijn gansch bestaan te danken had, roerde mij zoo innig, dat de vreugde, die ik hem door deze veibiuteui: bereidde, mijn eigen hart streelde. Zoo mijn huwelijk met Mathilde niet tot de zoodanigen behoorde, die men in eenen hoogeren zin gelukkig noemt, omdat de ware overeenstem miug van gevoelens en denkwijze ontbrak zoo kan ik het toch in geonen deele ouder de ongelukkige rangschikken. Ik ben nog altijd vast overtuigd, dat Mathilde zoo zij eenvou- BELANGRBJSt EEHWHT. Al de pliotographische werkhuizen der stad Aelst zullon des Zondags sluiten om 1 uur namiddag te beginnen van lsten Oogst 1912. 880 WISSELAGENT 16, Onderwijssiraat (Achterstraat), Aalst. Telefoon 68A Aankoop en verkoop van titels aan 1 frank per duizend. Kostelooze uitbetaling van coupons en nazien van trekkingen. BEURS VAN BRUSSEL 5 JULI Leen van Staat, Prouin», Steden Belgische leening 1* r 3 1 2* r 3 3' r 3 2.5 Kongo uitkeerbaar4 Kongo (Loten) Annuïteiten 3 Gemeentekrediet3 1868 3 Buurtspoorw Jan-Juli3 Obl. Mei-N ov. 3 (loten) 2.5 Ar.dorlecbt 1907 3,5 Aalsi3 Antwerpen 18S72.5 1903 2 Brussel 19022,5 Brussel 19052 Zeeii a ven2 Charleroi 19U53 Gent 1896 2 El sou e 18803 1908 3,5 Laken 19023 Luik 18603 1897 2 1905 2 Mechelen 18853 18973 Oostende 1852 18982 St.-Gillis 1904 3 St-Joos-tü» noode 18813 Schaarbeek (100 fr.)2 (500 fr.)3 Spa 1909 3,5 Doornik (50 fr.)3 Verviers-1873 3 18Ö33 84 10 83.90 64. 96^ 76.25 84 50 10(750 82.50 S2 25 103 50 92 05 86.25 73.30 92 75.50 68.75 70.50 83.95 93.15 82.95 68.50 73,— SL05 67^— S4.20 84.— 76.75 84.60 Al wie schoone Ker231SS- yescfaeireisesa wil aan- oopen gaat vooreerst do prachtige uitstallingen bezoe ken van het huis 857 TE AALST 6, Lange Zoutstraat, 6, waar ze voorzeker hun gerief vinden aan matige prijzen. M. Caisiiel Praet, opticien-specialiste Aalst, lange Zoutstraat, 6 6 juli, 15 uro: Barometer 766" Thermometer 22*4 Wind: zuid-oost Vooruitz.goed weer dig en ongekunsteld opgevoed ware geworden veel nader tot mijn hart zou gestaan hebben maar die rampzalige half beschaving, wier tweeslachtigheid in al haar doen en laten doorscheen, deed zich gestatig op het pijn. lykst gevoelen, Na de dood mijns schoonvaders, die een halfjaar na onze vereeniging plaats had, nam ik zelf eenen Faktor aan, eensdeels, om)mij des te ongestoorder aan de studiën te kunnen wijden, die met mijnen stand iu de maat schappij zoowel als met mijne neigingen over een stemden, anderdeels, ten einde een van Mathildes vurigste wenschen te vervullen die namelijk, om vreemde landen te bezoeken. Zij had deze verstrooiing wel noodig na de dood haars vaders, die haar diep geschokt had. In mijn binnenste koesterde ik tevens de hoop, om aan haar gevoel en hare begrip pen door het aanschouwen van verhevene natuurtooneelen en schoone gewrochten der kunst eene andere veredelde richting te geven. En wat was het gevolg daarvan vroeg Wiréo. Teleurstelling De grpotste schoonheden der natuur bleven door haar onopgemerkt, terwijl hare blikken met verrukking eene schitterende équipage of eenen modernen hoed volgden de kostumen en dekoratien in de opera hielden haar zoo zeer bezig, dat zij nauwelijks iets van de muziek hoorde. Ja, mijn verhaal loopt ten einde. Een paar maanden na onze terugkomst te Röstrop werd Aiired geboren. Van dit oogenblik af was mijne vrouw steeds ziekelijk, en zoo ook ons kind, daar zij, helaas doorgezet had, om het zelve te zorgen. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 6