It Jfi fellffi» T EEN EN T Vresselijk sporwegongeM Ds Grootsciie Kafklieke Triomf betoogiag Achttiende jssr^ang n: 1 S3 Dinsdag IS J&s9i S 3 5 2. C* C» 3D CS- 3EB Dj -A» IO BestuurderJ, Van Nuffel-Bs Gendt. hisÖ J Een familiedrama te St=Nikolaas=Waas, Een echlelijk drama te Laken '"-MS 2 CENTiEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4»F 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. j§> BUREELEN TE ER15SSEL I TE /l&LST 728f Steen weg van Waterloo, 7 2C. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® blaóz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Finunc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek lam en (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. *2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het is heden Dijnsdag dat de Kamers volgens de bepaling der grondwet, na eene ontbinding in bui tengewone zitting zullen vergaderen om zich officieel aan te stellen. Het is te voorzien dat de Ka mers zich met niets anders zullen be zighouden dan met de geldigver klaring der kiezingen, eedaflegging, samenstelling der bureeleu enz., en dat ze dan zullen uiteen gaan, tot. op bet gewoon tijdstip der Kamerverga dering in November. Er biedt zich geene noodwendigheid aan om bier verandering aan toe te brengen. Maar toch, men zegt zoo soms al iets en men rekent al dikwijls zonder den weerd. De kartelmannen zijn niet kontent over de paloetering welke zij in de kie zing van het volk gekregen Lebben, en bet zijn de kleine kefferkens van die rood-blauwe strijdbladen, welke het meest van bunnen neus' maken en het hardste schreeuwen van oproer, werk stakingen, revolutie, en ik weet niet wat allemaal, alsof 't niets was. Boer, doet uw beltken open of ik rijd vlak door uwen peterselie Wij denken dat het precies zoo niet gaan zal, en dat eene regeering met zooveel klank en wettigheid aange stold, zich door het geschreeuw van eenige broekmannekens niet uit den weg zal laten slaan, en dat dit alles wel kgelen-zal zonder blazen. Feitelijk is het oproer niet mogelijk in België .met de hedendaagsche ge steltenis. De werkstakingen en de woelingen als prolestaties tegen den uitslag' van de kiezing hadden geen vat hij het volk en ze zijn spoedig'uitgebrand. Er was geen geld in de weerstands- kassen om eene werkstaking vol te houden, het grootste aandeel was ver bruikt aan do werking van den kies strijd, de propagandisten van de kie zing hebben van de soep der werklieden het eerste vet afgeschuimd en de eerste en de beste profijtjes in hun giletzaks- ken en nu ze 't zouden noodig hebben, is er geen zaad meer in het baksken. Zie, dat is nu eenmaal eene goede verwittiging voor sommïge brave werklieden, die zich al te hloote heb ben laten inlijven In onzijdige vakbon den en zich op alle wijze hebben laten paloeteren, want 'tkomt nu ten blakke dat vele van die onpartijdige bonden hun geld gegeven hebben aan den ver kiezingstrijd en op den hoop toe nog bereid stonden, met het overige de op roerlingen te steunen. Dop maar af, jongen Wij denken dat brave, vreedzame, doorzichtige werklieden hunne spaar penningen niet meer zullen besteden tot zulke doeleinden. Nu, de socialisten, al moeten zij humie onmacht bekennen, zeggen dat ze zullen herbeginnen als ze weer geld in kas hebben. Wij zeggen het dus nog- eens Dop maar af jongen). En de liberalen, wat zullen die doen? Zullen die hij al de ondervindingen die zij reeds gehad hebben, de rooden nogmaals blindelings volgen in den oproer en zich voor de tweede maal den strop om den hals laten werpen. Van eenige jonge blauwe schreeu wers die geen doorzicht hebben, spre ken wij niet, jonge stichtige peerden loopen zich soms tegen den muur dood, maar wij spreken van verstan dige, doorzichtige liberalen, die ondervindingen hebben. In de voorhijzijnde kiezing hebben zij getoond dat ze liever hunne partij laten zakken, dan een handje te lee- nen aanderevolutionnaire kartellisten, om zoodoende de ruiten in hun eigen huis niet in te slaan. Zij hebben door hunne stemming alleen de ontwikkeling der revolutio naire gedachten willen tegenhouden. Diegenen der liberale partij, die alzoo gehandeld hebben, dat zijn de versfandigen, want het is zeker dat de liberale pers die het oproer aan wakkert, huiten hare eigene partij staat. De liberale handelaars, nijveraars eigenaars en neringdoeners, hebben eenen afschuw van oproer en omwen teling waar zij niets bij te winnen en alles bij te verliezen hebben; ten andere, zij zullen zich niet laten uit plunderen van eene socialistische op- roerbende en delihei alejonge haantjes welke zich in den oproer zouden mengen, zouden eens te meer toonen dat zij oprecht niet weten wat zij doen. In alle geval, we moeten van dien op roer niet vervaard zijn, de regeering' is verwittigd en het vuurken, mocht het ontvlammen, zal spoedig uitgebla zen zijn. Een oproer om te gelukken moet voortvloeien uit de gemoedstemming van het volk, en op deze uitdrukkelij ke voorwaarde alleen zou zij een laatste stootje kunnen geven om eene wankelbare vergane regeering in de gracht te helpen. Doch zoo staan wij er niet voor. Het volk is nooit zoo tevreden, zoo kontent geweest als nu, en zeker is de regee- ring niet vergaan of versleten, daar zij hij een 23 jarige regeering het lancl op den top der welvaart gebracht heeft an men haar hij 't laatste referendum dar kiezing met eenekaast driedubbele meerderheid aangesteld heeft. Onze katholieke regeering staal sterk op het bolwerk barer schitteren de overwinning. Daarom zal het oproer niet komen, en mocht het vuurke ontvlammen, 't zal spoedig gobluscht en uitgeblazen zijn. Men vreeze dus niet. Moe wes»s3B»«isigi2«issc'M Het blijkt dat or in '1 Brusselsch policiekorps, eenige katholieke agenten zijn. De Ghronique is wel niet dweepzuchtig zegt ze zelf niettemin roept zij de aandacht barer politieke vrien den op dezen toestand die vol gevaar is. Men moet niet onpartijdig zijn tot aan de fopperij, besluit dit liberaal blad. Als de katholieken nu ook zoo fanatiek moesten zijn gezoudt een geraas hooren Ket 25egïsï4 ts be*S5*e3ï. Meer en meer begrijpen de katholieken liun plicht van in 't openbaar, niets, volstrekt niets dan katholieke bladen te lezen. Dit verheugend schouwspel is vooral waar te nemen in den trein. Vroeger zag men weinig katholieke bladen lezen tegenwoordig is dat fel ver anderd. Doch er zijn nog te veel die dien plicht niet vervullen, en die tekortkoming is meer vast te stellen bij de ouderen dan wel bij de jongeren. Eesi ihtuasj 253 mama's hocg. In de Broadway te New-York staat het Woolworlh Building liet hoogste huis van de wereld. Er is een donderroede op, en de punt ervan staat juist 250 meters boven den grond. De mannen van sliol zeggen dat het gebouw zoo goed ineenzit dat er niet le vreezen valt voor instorting. Andere per sonen maken al plannen om dit hooglere- kord te kloppen Ondanks al die kracht, hoe nietig als de storm loeit, of do aarde brakend open scheurt Goed ZOO In Jumet, zoo schrijft de Pouple op 6 Juli. zijn 80 leerlingen, en in Marchienne-au-pont, 150 leerlingen dei- vrije school naar de officieele school overge- loopen, daags na de kiezing...We weten niet of't waar is we weten nog minder welken dwang er mogelijk is uitgeoefend, wij stel len enkel vast dat die ouders de vrijheid be zitten de school te kiezen. Welnu, 't is juist die vrijheid in do keuze der school die wij voor alle huisvaders eischen. Brave sooiaBistesi. Désiré Delchambre, gezel Désiré, was schatbewaar der van een rood syndikaat Les Chevaliers du Travail dat wil zeggen De Ridders van den Arbeid van Farciennes. Hij moest de bijdragen der leden inzamelen. Hij moest de ontvangsten opschrijven, doch dit vergat hij, en schreef enkel de uitgaven op en slee. do rest op zijnen zak. Op nen keer ging men de kas nazien en men vond or een tekort van 3665fr. Klacht werd neergelegd en Zaterdag 14 dagen kwam do zaak voor 't gerecht. Gezel Désiré. of M. Delchambre kreeg voor schriftvervalsching en ontvreemding 8 maan den kot en 200 fr. boete. Dat zullen de socialisten ons niet komen zeggen l"Jaf ibeieefsegiit dat? Niet enkel in Gent, Brugge, Kortrijken Roesse- laere, komt men op de markt het zilvergeld ophalen om het tegen papierengeld te ruilen, maar in Aalst komt men zulks wel doen in de winkels. Al dat zilvergeld gaat naar Frankrijk en wij krijgen papier in de plaats. Wat zit daar achter? Moest er oorlog komen, in Frankrijk zaten ze met de schijven, en wij hadden papier zonder waarde. Overigens de handel in ons land lijdt reeds door dit tekort aan zilvergeld. Goed De ondernemers van cinema moeten films maken. Om een theaterstuk met goede artisten weer te geven, is er veel geld van doen. Voor iedere repetitie trekt Mad. Sarah Bernhardt 100.fr. en 1500 fr. per fotogra fische voorstelling de Damen Rejane en Rartet 100fr. per repetitie en 1000 fr. per opvoering Mej. Sorel, 50 fr. en 800 fr. Mej. Lavallière 50 fr. en 600 fr.M.Mounel- Suïly, 100 fr. en 600 fr. M. Huglienet, 100 fr. en 600 fr. M. de Max, 100 fr. en 600 fr. IN ENGELAND. Een lijk op de buffers eener lokomotief. Toen eon express'trein van den Great Eastern, Zaterdagavond de statie van Wal- tham Gross binnenreed, vond men op de buf fers van do lokomotief het lijk eener vrouw- hangen. Do ongelukkige was onthoofd, doch er werden geene andere kneuzingen op liet lijk vastgesteld. In hare krampachtig gesloten hand hield zij eenige bloemen. Noch de stoker, noch de machinist van den expresstrein hadden iets verdachts bemerkt. Een onderzoek werd geopend en weldra ontdekte men, dat de verongelukte Mevr. Hamilton was, 35 jaar oud, wonende te Cheshnut. Nabij hare woning vond men aan 'de barreel, op de haan bloemen verspreid liggen van de zelfde soort als de ongelukkige vrouw er in de handen had. Ook haar regenscherm lag ei- nog. Men veronderstelt dus, dat het slachtoffer, uil den weg gaande voor een koopwarentrein, door den exprestrein verrast en op zulke wijze onthoofd word, dat het lijk met groot geweld op de buffers geslingerd werd. De misdaad werd bedreven bij middel van een scheermes, Jat men ter plaats opraapte. De politie, dadelijk verwittigd, snelde toe. Do vermoedens vielen op den echtgenoot en de officier van politie Famieau begaf zich naar zijn huis, doch vond er hem niet. Gansch den nacht werd de moordenaar opge zocht. Zondagmorgend ontdekte men einde lijk op een brnakliggenden grond achter het huis zijner ouders, in de Kroonveldstraat. De moordenaar had er zich verhangen aan eenen hoorn. In zijne zakken vond men nog een geladen revolver. Er wordt verondersteld dat De Decker hel vertrek zijner vrouw zal afgewacht hebben, haar op straat aangesproken en opnieuw ge praamd om het echtelijk leven te herneme; Daar zij bleef weigeren, zal hij in woede ontvlamd zijnen zijne misdaad hebben be dreven. De lijken van heide echlgenooten werden naar het doodenhuis gebracht. Het volkrijke gehucht De Drie Gaaien te St-Nikolaas, werd Zaterdag avond door een echtelijk drama in opschudding gebracht. Daar woonden sinds eenigen tijd de echt- genooten Cesar De Smet-Windey, met hunne kinderen. Zeer dikwijls ontstond onder het echtpaar twist ten gevolge der kinderen. Op le merken valt, dat de man weduwnaar was en de vrouw weduwe toen zij samen huwden en heiden kinderen hadden uit hun eerste huwelijk. Zaterdag avond was opnieuw twist ont staan tusschen man en vrouw. Van woorden kwam men weldra tot daden en een gevecht onlstond. Eensklaps greep De Smet een broodmes, dat op deïafel lag en bracht er zijne vrouw twee geweldige steken mede toe. De ongelukkige, in de horst en don rug getroffen, stortte ten gronde en vorloor overvloedig bloed. Ge hu ren op hare hulp kreten toegesneld, verwittigden een genees heer, die weldra ter plaats kwam. Deze deed liet slachtoffer inderhaast naar hot gasthuis overbrengen. Haar toestand is bedenkelijk. De moordenaar is aangehouden en het wa pen der misdaad aangeslagen. Zondag voormiddag is het parket van Dendermonde le Sl-Nikolaas afgestapt om een onderzoek te doen. Do toestand van het slachtoffer was nog altijd zeer bedenkelijk. Er bestaat evenwel hoop haar te redden. De moordenaar is naar liet gevang van Dendermonde overgebracht. Eenn vrouw door haren echtgenoot vermoord. De moordenaar verhangt zich. Een bloedig drama is Zalm-dag nacht in de Kroonveldstraat te Laken afgespeeld. Een jonge man sneed er zijne vrouw den hals over en knoopte zich daarna op. Ziellier onder welke omstandigheden het drama plaats had. Ongeveer drie jaar gele den huwde do genaamde Pieter Do Decker, slotmaker, 't meisje Maria Van Haelen, 24 jaar, lierbergmeid. Het jong gezin ging zich vestigen in de Kroonveldstraat, IS, en twee kinderen werden geboren. De beste verstandhouding heerschte niet altijd in het gezin. De Decker ziende dat zijne vrouw veeL geld verdiende, werkte minder om minder en bracht zijn tijd meestal in de herberg door. Dit bracht twist in huis en zekeren dag vertrok de vrouw om bij haar moeder in de Fransmanstraat te gaan wonen met hare kinderen. Het drama Na enkele dagen drong De Decker zeer aan hij zijne vrouw om terug liet echtelijk leven te hernemen, doch Maria Van Haelen wilde er niet van hooren. Dan liet De Decker doodsbedreigingen hooren. Zaterdagavond, rond 11 uur, verliet Maria Van llaelen de Fransmanstraat om zich naar haar werk in de Brabantstraat te Brussel te begeven. Een uur later ontdekten voorbijgangers haar lijk op straat. De onge lukkige werd in een breeden bloedplas gevonden, met doorgesneden keel. Dadelijk in een huis gedragen, werd een dokter ont boden, doch de dood bleek reeds ingetreden. TE ROESSELAERE Esn stoet van 40.000 man Zondag was het de dag, dat de katholie ken van gansch Lot land maar vooral en hoofdzakelijk de West-Vlaamsche katho lieken den triomf vierden van 2 Juni. Roesselaere was het uitverkoren plekje omdat Roesselaere, do hoofdplaats is van het arrondissement Roesselaere-Thielt, dal aan de katholieken eene algeheele, eene volledige overwinning heeft geschonken. Het volk Virti Roesselaere-Thielt had de katho lieke partij prachtig gehuldigd door zijne heerlijke stemming do katholieke partij huldigde Zondag het kristen West-Vlaan- deren om zijne onwrikbare verknochtheid aan God, Kerk en Land In de statie te Roesselare. 't Is middag. Van alle kanten zijn hom volle treinen binnengestoomd. Daar echter komt een trein, een speciale trein uit Brus sel. Hij brengt met zich vier ministers, een vijftigtal senators en volksvertegenwoordi gers, en wel 1600 man. Zoohaast de overheden in de statie treden, bieden de pompiers de wapens, de muzieken spelen hel Vaderlandscli lied enkele gulle woorden woidon gesproken en men gaat de stad in. Uitzicht der stad. Roesselaere is een proper stadje liet is de geboorteplaats van Berten Rodenbach. Het Ruesselaersche volk heeft er voor ge zorgd. In de straten,zooverre men zien kan, niets dan wimpels, vaandels, opschriften, vetpot tekens en hallonnekens Van avond moet het groote verlichting zijn. De inwoners op hun paaschbest, allen met den opensten lach op hun wezen, wandelen de straten op en af, oi' houden zich bezig de versiering nog wat heter in orde te brengen. Lof aan God. Zoodra de ministers in de stralen komen, worden ze meteeneindeloosgejuie.il begroet. De rijtuigen komen hij en zonder dralen gaan de ministers de wachtende menigte vervoegen die gereed slaat om naar do kerk le trekken. Een prachtig Te Deum met volle muziek wordt uitgevoerd le midden van eene eerbiedigo doch eene al te ialrijke menigte die zich verdringt onder de beuken van die schoone en groote kerk. Naar 't Stadhuis. Van de kerk rijden de overheden naar 't Stadhuis waar eene korte voorstelling aan de overheden plaats heeft, na die voorstel ling nieuw vertrek. Het is reeds half drij geworden, en om 3 ure gaat de stoet uit. De overheden gaan naar de Groote Markt waar een verhoog is opgetimmerd van waar de overheden den doortocht van den stoet zul len bijwonen. De stoet Deze is overhèerlijk. Vooraan een peloton gendarmen le peerd. Daarachter de maat schappijen van het arrondissement Thielt, dan Brugge, Veurne, Oostende, Ioperen en laatst van al Roesselaere. Ge ziet, het is heel West-Vlaanderen. De overige maatschappijen van 't land zijn enkol gekomen als toeschouwers. In den stoet gaat' er wel tusschen de 30 en 40,000 man. Achter dien stoet komt de bloemenoptccht. Er zijn niet min dan 42 groepen en wagens allen om ter liefst, om ter schoonst. Toen zij voorhij de eeretribuun trokken, wierpen de damen en de kinderen met volle korven bloemen op de tribunen, zoodat gansch het verhoog weldra in een bloemenhof herscha pen was. Schoon gebaar. Uit een klein karretje komt een lief klein meisje met een prachtig en ruiker voor den heer minister Carton de^Wiart. Deze omhelst de kleine en geeft ze een zoen.. Hot. volk juicht daverend toe, heel de lucht dreunt ervan. De stoet duurde 2 volle uren, zoodat hot reeds 5 uren was geslagen, vooraleer de overheden de eeretribuun konden verlaten. Concerten. Na don stoet zijn er 3 cencerten een op de Groote Plaats, daar waar Berten Roden bach staat met zijn blauwvoet eene op de St-Amandusplein en een derde voor de kerk van O. L. Vrouw. De algemeene vergaderingen. Een weinig na 5 uren hebben tevens 3 algemeene verga dringen plaats. De eerste is voorgezeten door M. de Jonghe d'Ardoye, markgraaf. Na hem spreekt M. Carton da Wiart eene belangrijke redevoering uit. Redevoering van den heer minister. Het programma der naaste zitting in de Kamer. De ministers waren Zaterdag bijeenge weest om te beslissen wat er zou gezegd worden to Roesselaere. Het is die redevoe ring die M. Carton do Wiart, te Roesselaere eerst heeft uilgesproken. Hij wenscht de kiezers van dat uitstekend katholiek arrondissement geluk en bespreekt dan den toestand. De oppositiepartijen hebben zoo zegt hij vruchteloos gepoogd de geweldige en antiklerikale driften die hij ons volk niet thuis hooren, op te jagen. Nooit heeft onze partij als vereenigir.gskreet, een kreet van haat gehad. De stemming van 2 Juni is de vrucht ge weest van onze politiek van gematigdheid, van iniaticf en van vrijheid. Wij "hebben eerbied voor de rechten van alle burgers, wij geven gehorn- aan de verzuchtingen van hol Belgisch volk. Hier brengt spreker hulde aan al do lioofdminislers van 1884 cn aan de gansche rechterzijde... Dè tegenstrevers spreken nu van de kiesvervalschingy dat is een gevaarlijk gezegsel, schrijft de "Journal des Débats 'van Parijs, want de kiezingen in België gebeuren er eerlijker dan overal elders... Het kiesstelsel is oneerlijk, zoggen ze noa\ Maar ze vergeten dat dit kiesstelsel liun werk is. De:i IS April 1893 is het meervou dig stemrecht ingevoerd, dank de 43 stem men der liberalen. Den 28 November 1899 is de Evenredige Vertegenwoordiging maar kunnen gestemd worden dank de hulp van heerLorand en 4 vooruitstrevende liberalen, die toen nog geheel de liberale partij uit maakten... De schuld van hunne neerlaag, is niet de Evenredige Vertegenwoordiging maar wel het kartel. Nu vragen zo weer grootere kiesomschrij vingen ik weet niet of de liberalen er iets zouden hij winnen, maar heel zeker is het, dat over 14 dagen, hunne radicale vrienden in Frankrijk de provinciale omschrijvingen, voorgesteld door minister Poincaró, hebbea

De Volksstem | 1912 | | pagina 1