De heropening der Kamer 'T EEN EN 'T ANDER efteifflziiiiiigs zaait m Wissbeek. Een alkooldrama te Luik. Be Kanmtjspzmde beweging Na de gasthuiszusters (Is Eerw. Paters Jezuieten Woensdag 10 Juli 1912. fï» 4?|. C3r £*=5 T E a BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. w !5 De nieuwgekozen Volksvertegenwoordigers Kog de vuiitaal vaa M. Daens. Achttiende Jaargang n" IC3 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van bet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. jf# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. fgj» AANKONDIGINGEN i BUREELEN TE BRUSSEL j TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 723. I OKerltatraat, ej Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) Ir. 0.50 4« bladz. (de regel) Ir. 0,30 Finaiic. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, iierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Ze liggen tegenwoordig in de anti klerikale pers te roepen en te schreeu wen over puur en simpel algemeen stemrecht, dat het dondert en klettert, maar 't is onmogelijk te wete te komen waarom het puur en simpel algemeen stemrecht rechtveerdig is. Wij hebben dien waarom al zou dikwijls ge steld, doch telkens zonder uilslag. In het laatste nummer der demokraten is er een die met een waarom voor den dag komt hij zegt ongelukkiglijk niet waarom het algemeen stemrecht rechtveerdig is, hij tracht enkel te be wijzen waarom er nu meer dan ooit moet gewerkt worden voor het alge- Jnèen stemrecht. Ze moeten dan wel in de ziel overtuigd zijn over de onrecht- veerdigheitl van him stelsel, om zoo deernis achteruit te kloppen telkens het er op aankomt hun puur en simpel le verrechtveerdjgen. Ieder man, 25 jaar oud, Belg door geboorte of inburgering, en niet ver oordeeld, ,s kiezer. Daarin bestaat geen enkele uitzondering in ons land. Alleman, eikendeen, iedereen bezit op 25 jaar, het stemrecht,'Dus het alge meen stemrecht bestaat in ons land. Dat is zoo klaar als pompwater. Doch een gehuwd man van 35 jaar met kin deren, krijgt eene stem hij. Is dat niet rechtveerdig Zij die de toekomst van ons vader land bestendigen, zij, zonder wie, Bel gië niet kan blijven bestaan, mogen die niet meer te zeggen hebben in de wetgeving van eetj hind, die niet enkel op ons weegt, maar die*ook op bet nageslacht, dus op hunne kinderen zal wegen? Wie toch kan zoo dwaas zijn, daar een onrecht in te zien En de arme menschen trouwen zoowel als de rijken dus bestaat er hier geen klassenvoorreckt, dat is gelijk voor alleman. Jan en Jei zijn 25 jaar zij hebben gestudeerd tot hun 20, 25 jaar zij hebben een diploom van hooeer mid delbaar onderwijs dit veronderstelt toch een zekere graad van geleerdheid, van bevoegdheid. Is dat nu toch zoo schroomelijk onrechtveerdig dat die menschen twee stemmen bijkrijgen Al wie dit diploma bezit, krijgt die stemmen, daar wordt geen onderscheid in gemaakt. En spreekt hier niet van rijke menschen. Onderwijzers, professors, officieren, priesters, advqkaten,geneesheeren, in genieurs, de overgroote meerderheid komen uiten behooren tot de burgers klasse... Daarbij, is 't niet natuurlijk dat de ontwikkelde personen iets meer te zeggen hebben in 't bestuur als de min ontwikkelde Ziet toch eens in de partijen Neemt de daensistenpartij. Heeft in die partij M. Daens alleen niet meer te zeggen dan al de domo kraten te zarnen Hij 'heeft 2 weekbla den, waarin bij heelemaal alleen ile baas is, waarin hij schrijft al wat hij wil, waaruit hij bant al wat hij be geert. Is er iemand die iets mispeutert in de partij, hij zelf uitgezonderd wel te verstaan, deze vliegt de straat op. Is er een punt van belang aan de dag orde, het middenkomitoit wordt bijeen geroepen, en 't is het middenkomiteit dat beslist. De leden van 't middenko miteit hebben dus veel meer te zeggen dar, de andere leden. Kijkt nu bij de liberalen. Die partij is gekend om hare klein-kapellekens- politiek. Hier in Aelst, wat hebben de gewone leden der liberale partij te vertellen Niels Het zijn enkel mannen die gansch alleen heer en meester spelen. Wij weten en wij hooren genoeg dat er veel tegen gemord en geknord wordt, maar dit gemor en geknor neemt niet weg dat het feit bestaat. En bij de socialisten Hoe zit bet daar Hebber, de leiders ergens zoo veel oppermeesterschap als daar Spelen enkele menners niet geheel en al den baas over die duizenden roode slaven Herinnert u het congres van 30 Juni te Brussel. Niemand mocht er binnen buiten do kopstukken, de simpele leden vlogen ongenadig aan de deur. En tusschen die kopstukken wat enorm verschil van machtsbeklee ding Die met eene roode kaart had den alles, die met eene groene kaart, niets te zeggenDe mannen met eene grqene kaart speelden erg op hur.nen poot, zij vroegen ook stemrecht in de zittingen wonder genoegzij wamen bijeen voor zuiver algemeen stemrecht, en terwijl zij zulks vroegen voor het landsbestuur, weigerden zij zelf dit gelijkheidsstemrecht in hun eigen partijbestuur Schrijven wij niet de echte, de zuivere, de alge- heele waarheid? Is 't niet bewezen,dat de gelijkheid van stemrecht, de gelijk heid van meezeggingsschap niet be staat, noch bij daensisten,noch bij liberalen, noch bij socialisten,noch bij t is gelijk welke partij. En waarom die zoogezegde schijnbare ongelijkheid? Wel omdat het in de natuur der zaken zelve ligt, dat de eene meer te zeggen heeft dan de andere, omdat de eene er beter toe in staat is, beier op de hoogte is clan de andere. Als een mensch eene moeilijkheid tegenkomt, er. raad verlangt wat doet hij? Hij zoekt inlichtingen; bij wie gaat hij? Is hetbij den oningewijde? Ishet bij den onbevoegde? Is het bij den onder- vindinglooze? Is het Dij een onbewuste? Neen, bij kiest die personen uit, die hij weet best in staat te zijn hem voor te lichten en bij te sfaan. Als de particuliere,voorzijne eigene zaken, uit eigen overtuiging, meer waarde hecht aan het oordeel van den bevoegde, van den bejaarde, van den ervarene, waarom zou dan het land n 't belang zelve van zijn goed bestuur, in 't belang zelve van 't alge meen welzijn, waarom zou lief land niet mogen doen gelijk de eenvoudige burger, en meer waarde hechten aan bet oordeel van de bevoegde, de vol wassen en de bekwame burgers Ja, waarom niet SO ceB?§êeetD38B voos* een feB'GOd. Te Parijs mag men een ge woon brood van 3 pond al 90 centiemen beta len. Weet ge wie de schuld is dat het brood in Parijs bijna eens zoo duur als in ons land? Maar wel onze katholieke regeering Ran onze tegensii*eveps va»ïenc5e8È|k ogiaseianagen. Wij lezen in het hoofdorgaan der Brusselsche socialisten op Zondag 7 Juli 1912. op de 2® bladz. 3e kolom In Zweden hebben ge deeltelijke provinciekiezingen plaats gehad. Zijn gekozen 81 socialisten, 177 liberalen en 356 bewaarders. (De socialisten winnen 20 en de bewaarders 11 zetels en de liberalen verliezen er 33 De socialisten zouden er nog meer gew onnen hebben zonder bet ellen dig in voege zijnde kiesstelsel hetwelk aan zeer gefortuneerde kiezers tot 40 stemmen toekent 40 stemmen aan eenon kiezer En ze2"gen dat de blauw, de groen en de rooi durven beweren dat in België het schanda ligst kiesstelsel bestaat van heel de wereld En dan spreken die mannen"in naam der waarheid Wat zouden ze wel niet doen als ze nu eens in naam der onwaarheid moe3ten spreken Blamingcn, viert den II» Juli «ag. Donderdag is het do feest dei- Gelden Sporen. Wij hopen dat zooals in gansch liet Vlaamsche land, alle onze lezers er zullen aanhouden dien dag het nationaal vaandel aan den gevel te laten wapperen. Niemand moet naar een ander jiien. Onzo voorvaderen gedenken is eene daad die aller- lofweerdigst is. Wat volksbedrieger-ij. Een Brusselsch blad, we zullen zijn naam maar heeft gezonden. Welnu, op die kwakkel schrijft de Peuple een razende artikel cp de katholieken. Wat zegt g'er van Omdat een liberaal blad eer» kwakkel schrijft, daarom moeten de katholieken beleedigd worden Zoo houden de socialisten hun eigen volk jaar-in, jaar-uit voor den aap. Eene nieuws soort is^ïes- 4ee*S. De vrijmetselaar J. Dons heeft de rekening gemaakt van al de sommen die de priesters alle jaren hier in België opstrijken, en hij komt tot 45,425.000 fr. :t Is wreed, lie lezers Maar ge moogt niet vergeten dat hij daarbij rekent Het loon der priesters 7,500,000 fr. het pensioen aan de oude priesters 700,000 fr. de Belgische legatie bij het Vatikaan in Rome 40,000 fr. toelage bij het bouwen en herstellen van kerken en bisschoppelijke paleizen 4,500,000 fr. jaar wedde aan de leeraars van godsdienst en de toezichters, en toelagen aan do katholieke scholen 15,590,000 fr. toelage aan de katholieke landbouwwerken 900,000 fr. toelagen aan vak-en beroepscholen en andere vakinrichtingen 1,970,000 fr. jaarwedde der aalmoezeniers en der gasthuiszusters in 't leger 800,000 fr. tegemoetkoming der gemeenten in de kerkfabrieken 1,150,000 f. toelage aan de zendingen in Congo 500,000 fr. Verders voor inkomsten van gronden en van giften, tezanjeu nog 11,775,000 fr. Dat maakt in 't geheel meor dan 45 millioen aan de priesters'. Maar dan mogen we niet verge ten, dat de kerken, do kapellen, de kerkfa brieken, de Schoolgebouwen, de onderwij zers. de schoolkinderen, de kosters, de kerk bedienden, de klokkeluiders, enz. enz. dat al die menschen en ai die gebouwen, en al dio inrichtingen gerekend zijn als priesters... Is dat waarlijk geen zottemanspraat De Peuple voegt er bij En vergeten wij niet de kleine en groote erfenissen opge streken mei gesloten deur. bij liet H.Olijsel. En toch zijn die kerels niet tegen den godsdienst Moordpoging op deïi bijzonderste getuige Zooala men weet was de genaamde Ernest Vierendeels, zoon van den vermoorden steengroef werker Isidoor Vierendeels, aan gehouden geworden op aanduiding van zeke re Frans Laurent, dio beweerde den avond der misdaad, Ernest Vierendeels gezien hebben in de weide waar kort nadien het lijk van vader Vierendeels gevonden werd. Zaterdag was het parket nogmaals te Wiesbeek afgestapt en had zich naar de weide begeven, waar het jijk gevonden werd, om in tegenwoordigheid van Laurent en op dezes aanduidingen het plan op te maken, der plaats waar hij zich bevond toen hij Ernest Vierendeels zag. Nadat het plan opgemaakt was keerde Laurent naar zijne woning teru». Zondag avond zat Laurent in zijne keuken toen de deur eensklaps opengeworpen werd en tweo vrienden van Ernest Vierendeels, beiden met eenen dolk gewapend binnen sprongen. Zij wierpen zich op Laurent brachten hem verscheidene steken toe. De man gelukte er evenwel in eene spade te grijpen, waarmede hij zijne aanvallers ver scheidene ergo slagen mede toebracht en ze ten slotte op de vlucht joeg. Het parket werd over deze aanranding verwittigd en men verwacht de aanhouding der tweo kerels. Maandag namiddag zag de weduwe Andries, 47 jaar oud, wonende Scholier- straat, te Luik, twee dronken kerels in hare herberg komen. Beiden vroegen een glas genever. Daar zij reeds dronken waren, weigerde de herbergierster hén te bedienen, waarop beide kerels vertrokken. Eenige minuten later kwam een der dron kaards terug, haalde een dolkmes te voor schijn en zonder een woord te spreken, plofte hij hem in de borst van de weduwe Andries, waarna bij de vlucht nam. De ongelukkige herbergierstor, veel bloed verliezend liep buiten en riep om hulp, gebu- ren brachten haar bij een geneesheer, die haar naar het gasthuis deed overbrengen. Daar werd vastgesteld dat de wonde zeer erg, doch niet doodolijk was. De vrouw kon naar huis terugkeeren. De lafle moordenaar werd s' avonds op de Quai de la Batte herkend en aangehouden. Op het policiebureel werd hij met zijn slacht offer gekonfronteerd. Hij vroeg haar of zij hield slaan dat hij nnnmpn VT"" 7" """'"iI1,a*" 11,aar ,,ad ^"gevallen en op haar bevestigend r dal er! antwoord, Moedigde' hij haar en drukte zijn vonr5!l J katholieken een spijt uit, haar niet heter getroffen'te hebben, voorstel gingen doen van grondwetslierzie-j De kerel, zekere Francois Aussaz gebores 1 i -j u te raggen dal dit anti-te Toulouse in 1886, werd ter beschikking kleukaal blad een kwakkel in de wereldjvan het gerecht opgesloten. - Brifaut; Borgignon Is Costerde Béthunede Liedekerkade Ponthière; Gieten; Soethals; Goblet; Imperial!;- Leyniers; Mahieu; Nobels; Ooms; rtmans Van Ormelingen Verachtert. Dinsdag, 9 Juli, moest de Kamer dus her opend worden, voor den Buitengewonen zittijd, 't Is te voorzien dat zulks onkel zal dienen, voor de geldigverklaring der kiezin gen en dat er vervolgens over de dagorde zal gesproken worden. Ten andere, Maandag werd te Brussel eene vergadering der Rechterzijde gehouden, onder voorzitterschap van M. Gooreman. De vergadering hield zich uilsluitend bezig met de zittingen,tijdens, den buitengewonen zittijd. De regeering deed haar inzicht .kennen aan de oppositie de grootste vrijheid toe te staan, om de goedkeuring der kiezingèn ié bespreken en de interpellaties, die zouden plaats hebben, maar zij zal geen enkel ont werp neerleggen, daar zij overtuigd is dat de zittijd niet lang zal duren. De vergadering beeft zich ook bezig ge houden met het bureel. Dit zal niet gewijzigd worden voor den buitengewonen zitlijd, die slechts eene week zal duren na de goedkeu- g der geloofsbrieven. Ruzette Siffer Van de Perre Maar voor de maand November voorziet men belangrijke wijzigingen. De regeering heeft ook aangekondigd dat zij voornemens is de verschillende wetsontwerpen te doen kennen, die zij zal neerleggen in 't parle ment. Aan 't hoofd van deze ontwerpen staan de wet op de maatschappijen, die op scheiding van lijve, de watten betreffende de burgerij op de werkmanswoningen, in een woord, die welke Zondag to Rousselaere zijn aangeduid door M. Carton de Wiart. Bij 't einde der vergadering hebben de leden dor rechterzij van Kamer en Senaat zich begeven naar Ter Kamerenbosch waar de leden der regeering de katholieke leden van het Parlement een ontbijt aanbo den, in antwoord op het feestmaal, dat deze liet ministerie hadden aangeboden in Mei laatst. Intieme en hartelijk vergadering, die aan de nieuwelingen gelegenheid gaf kennis te maken met de ouderen van het Parlement. SN PORTUGAAL Maandag hadden hier en daar nog lichte schermutselingen plaats. Tusschen Bragga: Vianna en Espozendo werden do telegraaf draden afgesneden. Te Borrozellas werd de spoorbaan opengebroken. Sparren werden over de spoorwegriggels geplaatst. Eene afdeeling Koningsgezinden is nabij Montalègre gekampeerd. Uit Chaves is een regiment voetvolk en een schadron ruiterij naar Montalègre gezonden, om de Konings gezinden uileen te drijven. Ook naar Mairos en Travancos zijn troepen vertrokken, daar er ook de aanwezigheid van Koningsgezinden vermeld werd. To Chaves werden 8 aanhoudingen gedaan. Eene bende samenzweerders, 3 lot 400 man sterk, werd nabij Montalègre door de republikeinsche troepen achleruitgedreven. De aanvoerder dor Koningsgezinden was kapitein Païva Conceiro in persoon. Men verwacht eene ontmoeting op de baan van Vesin, daar eene sterke troepen macht er eene afdeeling Koningsgezinden tegemoet trekt. t)e koningsgezinden hebben ook gepoogd de spoorwegbrug van Craminha to doen springen, doch zij konden er niet in geluk ken. Nabij Valen$a werden tijdens eene scher mutseling, twee koningsgezinden, waaronder de neef van graaf Carcavellos, gedood. De bevelhebber der republikeinsche troe pen, Maïa-Magalhès word aan het been ge kwetst. Een telegram. Maandag morgend om 11 ure uit Madrid verzonden, meldde dat twee afdeelingen koningsgezinden, ieder 300 man sterk, zich in de Portugeesche bergen vor- schanschthebben. De houding van Spanje. Tijdens een onderhoud met oenige dag bladschrijvers, heeft de Spaansche kabinets- overste, M. Canalejas, verklaard, dat hij bijzondere strenge hevelen gegeven had, om alle poging tot samenzweering op Spaansch grondgebied streng le beteugelen. Hij is van oordeel, dat de koningsgezinde beweging nu nogmaals mislukt is. Het Land van Aalst van 30 Juni 1912 valt me daar loovallig onder de hand, en wat lees ik daar op de eerste bladzijde. 2U® colon M. Daens schrijft een der zeven groote schandalen van Aalst is de gevel van 'tgroot Collegie in de Pontstraat moesten ze daar voor dit groot colossaal gebouw zoo goed koop van de stad krijgen Z. II. de Bisschop haalt meer eer van zijn klein Collegie, waar bij jaarlijks aan toelegt, terwijl de Paters aan bun groot Collegie met veel rijke scliool- gasten schatrijk worden Tot daar de heer Daens. Zeg. M. Daens, wat weet gij van al wat uw vuil pen daar weeral gekrabbeld heeft Wat weet gij ervan of de Paters schatrijk worden Laat dat zeggen door socialisten en liberalen, maar waarom moet gij weeral eens liberalen en socialisten te voren zijn om te kabassen op de kloosterlingen 'lis weeral 't zelfde als met 't hospitaal van Aalst en met do gasthuiszusters. Weet gij dan niet wat goede werken de paters moeten .ondersteunen, en weet gij dan niet dat zij er laatst van al zouden aan denken rijke schatten te verzamelen 't Collegie met zijn rijke schoolgasten, zegt ge M. Daens Waarom spreekt ge niet van de min hegoede schoolgasten die er ook geleerdheid ontvangen, M. Daens zonder onderscheid in ware democratie Uw eigene broeders ontvingen er ook hun geleerdheid, en die moeten u dat weieons uitgelegd hebben hoe 't er gaat, M. Daens, in 't Collegie met rijke en arme schoolgasten. Maar, 't is in de wereld stank voor dank, zegt het spreekwoord, en op dit gebied iieel dikwijls. Dat 't gebouic een der zeven schandalen is van Aalst, schrijft ge M. Daens. Dat is van uwentwege een onbetamelijke en ge- meer.e taal M. Daens. Gij hebt natuurlijk geen woord over voor de goede studiën, over de modelleergangen, over de prachtige klassen eus... niets, geea

De Volksstem | 1912 | | pagina 1