Helena MMdleton Esne paniek op een Pakeöoet. Noodlottige otivoorzicMiylisid Booilslijk aEtomaMDiiplsk NIEUWSBERICHTEN. Dramatische aanhouding Weeral een Domper DE VOLKSSTEM 10 JULI 1912 woord Maar zeggen dat de gevel een schan daal is dat kunt ge. Wel, M. Daens, wat gaat u die gevel aan? Die gevel behoort lol een private inrichting, dat is private eigendom, dal valt dus builen de criliek van elk deftig mensch. Bemoeit u met uw zaken. M. Petrus Daens, drukker uitgever te Aalst bemoeit u met 's lands zaken, mijnheer de presantant maar als er een zier eerlijkheid in u steekt, bemoei u dan niet in uw gazelten met de gevels van par ticulieren of van private personen of gestich ten ton minste niet op den önbeschoften toon waarop gij dat doet. Zeg M. Daens, indien ik over u schreef, dat go met uw slechte costumes aan en met uw onverzorgde kleeding schandalen geeft, en dat go beterzoudtdoen een nieuw costume te koopen, zoudt ge niet antwoorden Be moei u met uw zaken, maar niet met mijn private zaken. En gij zoudt gelijk hebben. Hewel, Pieter Daens, indien ge behoefte voelt uwe muil/aal te roeren over de Jezuïeten, doe liet dan over wat anders dan over bun ge vels of costumes. Dat zijn immers uwe zaken niet. natuurlijke wetenschappen, dat opgericht wordt uil de middelen van de Niedèrfüllbacli Stichting van den overleden Belgischen Ko ning. Het gebouw wordt opgericht in den Hofgarten. Doodvonnis. Het assisenhof van Mann heim heeft den 21jarigen schilder Albert Hofherr wegens moord ter dood veroordeeld. De aangeklaagde bad in Maart laatst te Hei delberg bet dienstmeisje Anna Biiclie, met welke hij verkeerde, op eene avondwande- f in de Neckar geworpen, omdat hij haar TE VERVIERS. Maandag namiddag kwam een kerel *.i 1>Ü Cl 1 £1 HJi C3. Vergiftiging. Den 9 Juni overleed te Breda Mevr. N... na eene ongesteldheid van enkele dagen. I)e ziekteverschijnselen gingen gepaard met hevige brakingen. Kort na het overlijden van Mevr. N... verhuisde haar echtgenoot naar Bergen-op-Zoom en wilde er huwen. Dit maakte opspraak, en geruch ten deden de ronde, zoodat bet lijk werd ontgraven en do ingewanden onderzocht. Weldra kwam bet uit dat de vrouw was vergiftigd geworden. De man is in beschul diging gesteld. Frankrij K. Bedrieglijk bankroet. Zaterdag werd te Parijs zekere Jozef-Gustaaf S... aange houden, geboortig van St-Amand, België, wiens uitlevering door de Belgische regee ring was aangevraagd wegel... bedrieglijk bankroet. Hij is in bet depot opgesloten in afwachting dat de gewone pleegvormen ver vuld zijn. Goede vangst. Een goudstuk op den lever vaneenvisch. Een smid van Montreuil- Belley beeft dezer dagen een aantal wit vis-, schen gevangen. Toen zijne vrouw den viscli gereed maakte, vond zij in liet lichaam van een der dieren een goudstukje van tien frank, 't welk op don lever van den viscli zeer dui delijk zijn stempel had afgedrukt. Dit stukje moet uit den zak zijn gevallen van eon der slachtoffers van de ramp van Monlreuil- Belley. •- n» Duitsclilaiicl. Majesteitsschennis gestraft. De fa- brieksbeamble Schatz i3 te Saargemünd we gens majesteitsschennis lot vier maanden ge va ngenisst raf veroordeeld Op een feestelijke bijeenkomst had bij een gipsen borstbeeld van den keizer omgedraaid en er lachende bij opgemerkt, dat men hem nu van een anderen kant zou leeren kennen. Dat was een toespeling op de drei gendewoorden over een inlijving van het rijksland bij Pruisen, die do keizer zich in een gesprek te Straatsburg heeft laten ont vallen. Volgens een ander bericht was de schert van Schat/, niet zoo onschuldig en heeft hij er nog allerlei leelijks aan het adres van den keizer bijgevoegd. Familiedrama voor eene erfenis. Te Longenschade is de Landbouwer Wagner wegens erfeniskwestie door zijn broeder en zijne zuster verworgd. De daders zijn aange houden. De Niederfüllbach-stichting. In 't bij wezen van den hertog is Vrijdag te Koburg de eerste steen gelegd voor een museum van moe was. Eene oude misdaad bekend. De grond eigenaar Alois Weber te Stadlbergen, bij Fürstenfeld, legde dezer dagen op zijn sterf bed de bekentenis af, dat hij 30 jaar geleden den dakdekker Gramnier vermoord heeft. Volgens de toenmalige bevindingen bad men aangenomen dal Grammer verongelukt was. Engeland. Een Julius Cesar veroordeeld. De rechtbank van enkele policio te Marjlebone heeft Julius Gesar tot 10 shilling boele ver oordeeld wegens... dronkenschap. Draag dan al een ronkenden naam.... Het mond- en klauwzeer in Zuid-Enge- land. In Surrey is mond- en klauwzeer uitgebroken. Dit is de eerste keer, dat de ziekte in liet Zuiden van Engeland optreedt. Sedert het eerste geval, op den 24 Juni, zijn er in het geheel nog 34 gevallen bijgekomen. In heel Groot-Londen en omstreken is het vervoer van vee verboden. Italië Eone protestatie tegen een Duitschen ge neraal. Uit Rome wordt gemeld dat de Giornale d'Italia heftig de houding kritikeert van den Duitschen maarschalk van der Goltz. die zijne genegenheid voor Turkyë geenszins verbergt en dit landt aanraadt aan Italië te weerstaan. Het blad vindt die houding van weg® een generaal van eene bevriende- natie onuit staanbaar. Men weet dal generaal von der Goltz vroeger het Turkscli leger heringericht heeft. Vereenigde-Staten De Olympic gestrand maar komt weer vlot. Het zusterschip van de in Mei door eenen ijsberg in den grond geboorde Titanic, de Olympic van de White Star Line, is bij Ellis Eiland vóór de haven van New-York an den grond geraakt, toen zij gevaar loo pend een stoomjacht in den grond te boren, n den gewonen koers afweek. Met den vloed werd de Olympic weder vlot en kon hare vaart naar Europa voortzetten. Euslaxi ei. Brand. 60 meisjes gedood. Uit de provincie Tambov wordt gemeld-dat aldaar eene rafllnade >i& aigek'an,^ waarbij 60 werkmeisjes, in 'hunnen slaap verrast, in de vlammen zijn omgekomen. Overstrooming. Vele dooden. Inge volge aanhoudende regens is de stroom Uda- Tschuna buiten zijne oovers getreden en hoeft de lagere' gedeelten tvan Nischne- Udiösh, gouvernement Irkoetshoverstroomd. Het water staat 4 1/2 meters hoog; de bruggen zijn weggesleurd. De bevolking is op de daken gevlucht. Verscheidene inwoners ijn omgekomen. een oud-kleerkooper der Streepstraat, een rijwiel te koop aanbiedon. Daar de koopman vermoedde dat liet rijwiel van diefslal zou voortkomen, verwittigde hij in 't geheim de policie. De brigadier Boucliez kwam ter plaats en ondervroeg den kerel. Deze ver klaarde do genaamde Leopold Muller te zijn, 23 jaar oud, geboren te Gewelsberg (Pruisen) en thans verblijvende rue Hoche- porte, te Luik. Uitgenoodigd, den policie- man naar het bureel te vergezellen, -scheen de man zeer genegen-den brigadier te volgen doch eensklaps sprong hij op zijn rijwiel en de wegrijden, De brigadier hield hem tegen. Eonige stappen verder wierp hij zijn rij wiel ten gronde en vluchtte weg. Hij liep door de Gollegie- en Massonstralen, doch daar bevond hij zich tegenóver den agent Chapelle. Deze wilde hem grijpen, doch de kerel haalde een revolver te voorschijn en loste een schot op den agent. Deze werd gelukkiglijk niet getroffen. De schurk zette zijne vlucht voort langs de Arbeidstraat en sprong daar van eene hoogte van 5 meters in de Vesder. Spoedig werd de poiicieafdeeling ter plaats geroepen. De kerel zwom over en verborg zich tusschen bet struikgewas op den oever. Hij werd echter ontdekt en de agent Freyens riep hem toe zich over te geven... Alsdan loste Muller eerst een schot m den grond en joeg zich dan een kogel in den rechterslaap. De kerel moest in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gevoerd worden. Uit New-York wordt het volgende gemeld. Gisteren is het Amerikaansch stoomschip Commonwealth van New-York naar Boston stoomende mot 900 passagiers, tij dens eene dikken mist in botsing gekomen met het panterschip New-Hampshire De botsing geschiedde aan den ingang van de Long Island Sound en was vrij hevig. Eene paniek ontstond onder de passagiers, en velen kwamen in nachtgewaad op het dek geloopen. Niettegenstaande de water dichte beschotten van de «Commonwealth vol water liepen, kon het schip nog veilig de haven bereiken. De passagiers zijn niet den trein naar Boston gereisd. Een weinig later bijna op de dezelfde plaats, had er eene tweede hotsing plaats tusschen de stoomschepen Binkerhill en Massachusetts - Beide schepen werden erg beschadigd, maar konden de haven be reiken. De Eerw. IieerCochez, doktoor in wijsbe geerte en letteren, werd als eerste uitgeroe pen in wijsbegeerte-, in den algerneenen wedstrijd- van leB Juli laatstleden, hij de Iloogeschool van Leuven. Over twee jaar viel den geleerden priester dezelfde onderscheiding te beurt. E. II. Cochez is een priester van 't bis dom Gent en leeraar van de tweede la tij n- sclie kas in 't bisschoppelijk Kollege van Rons. TE ASSCHE Twintig personen vergiftigd. Men herinnert zich nog, hoe eenigen tijd geleden, te Komen een 70 tal personen ver giftigd werden, door het gebruik van bedor ven kalfvleesch.Zesdezer personen bezweken na schrikkelijke pijnen uitgestaan te hebben. Een soortgelijk geval schijnt te Assche plaats gehad te hebben doch het zal, hopen wij, de noodlottige gevolgen nic* hebben welke te Komen gebeurden. Verleden week had men op de hoeve dei- weduwe T... een kalf van zes weken dood gevonden. Daar het dier niet ziek geweest was, dacht men niet dat het vleesch zou bedorven zijn en dus niet kon opgeëtén worden. Zij vroegen 'zelfs het oordeel van den veearts niet, doch riepen een beenhou wer en gelastten hem hel dier te scheiden en vroegen hem een kapmachien ter ieen om eene vleeschpaslei te maken. Toen deze vleeschpastei gereed'was, was er natuurlijk te veel voor het gezin T...,-én dezen deelden do geburen niede. Zoo kregen de gezinnon Van B...-, Van S... én DeS... hun deel. Ongetwijfeld moest het kalf vergiftigd zijn, want nadat de personen van de vleesch pastei geëten hadden, werden zij allen onpas selijk en moesten zich te bed begeven. Spoe dig werd de geneesheer verwittigd en deze diende de noodige middelen toe. De toestand der slachtoffers is erg, doch niet hopeloos. Het parket, door de gendarmerie van Assche verwittigd, heeft een wetsdoktor en een veearts met het onderzoek gelast. De gendarmen Van der Auwera, die den over schot der vleeschpas'iei in een handdoek wikkelde, had eene kleine kwetsuur aan den vinger. Ongetwijfeld was het kalfvleesch daarmede in aanraking geweest, want eenige uren later, was do hand geheel gezwollen en bedekt met zwarte vlekken. Dank aan de spoedigo verzorging, zal hij er gelukkiglijk met eenige dagen rust van af zijn. üassüssj KEïSEMTH&LS. Een dootle en twee gekwetsten. Gisteren waren de heeren Polet vader en zoon, wisselagonlep te Antwerpen, mei hunnen automobiel naar de Kempen gereden vergezeld van den chauffeur. Zij keerden in den avond naar huis, en rond 8 ure. waren zij voorhij Horentlials op den Lier- schen steenweg, toen eensklaps door eene tot hiertoe onbekende oorzaak het rijtuig- omsloeg, waaronder de drij personen ver pletterd werden. Wanneer men vader Polet. die 71 jaren telt, van onder het rijtuig uithaalde was hij reeds een lijk. Heer Polet, zoon, en chauf feur waren gekneusd, doch niet erg. --V- 24c vervolg. Het was eene aangename wandeling 't zicht.dat men boven den heuvel genoot, beloonde ons voor de moeite die wij ons ge geven hadiléto, om er in eene brandende zon. wat gecne kleinigheid is. op te kruipen. Men hail nog de laatste maal niet geklept, toen wij ©p tien top van den heuvel in afwachting hieven zitten ik kon het schilderachtig too- »eel, dat zich voor mijne oogen ontvouwde op mijn gemak en met lust aanschouwen. Het klein voetpadje daalde in kronkelingen door het gebloemde gras, tot aan don oever va eenen helderen vijver. Deze scheidde den weg van 't veld, en was achter 't kleine dcn*pje door eenige prachtige eiken-, olm-, en kasta- nieboomen belommerd. Zeven of acht huttekens stonden half ver borgen tusschen 't groen gewas, of waren met kruipplanten overdekt, uitgezonderd een rood huisje, dal door zijne nieuwigheid en door de luisterrijke bioemen van zijn zindelijk tuintje liefelijk schitterde. In 't midden van de onregelmatige plaats, of beter van 't wijdste deel van den weg, dien men geene straat kon noemen, stond een mei boom, die nog twee of drie overblijvende stukken der vaandels van de vorige maand tot versiering droeg. Op eone hoogte achter het dorp verhief zich de kerk. 't Was eene van die kleine mooio parochiekerken, met eenen vierkanten grijzen toren, en twee breed® portalen rondom groei den sparren en doornhagen van allerlei vorm, wier witte bloempjes zich zoo mooi met het donker gebladerte vermengden. Brussel. Erge beschuldiging. Een theaterzanger, Joseph S...., die te Brussel in de St. Laurentstraat woont, kwam Zon dag nacht, om 2 ure in don policiepost te Brussel klagen. Hij verklaarde op uitdrukke lijke wijze aan adjunkt Sieyaert, dat hij en kele oogenhlikken vroeger den Grooten Za vel overkomend, door een sergeant van het derde jagers te voet aangesproken werd. De onderofficier, toen hij dooi- drie vreemdelin gen was vervoegd geworden, wierp zich op den artist en nam hem zijne beurs af. Een onderzoek werd nopens deze erge be schuldiging ingesteld. Rij tc iel ongeval.Het 9jarig knaapje, Pieter Sweerts, Ketelgang. werd in do MontsèTatltraat, door een onbekenden wiel- rijdei* omgeworpen. Voorbijgangers na men het slachtoffer met kwetsuren overdekt op. Het jongentje werd naar het St. Pieters- ga.sithui^ -veryoeL'd. De policie opende een onderzoek. Een onderofficier zxcaar getoond. Kanonniers, thans in de oude gendarmerie van Tervuren verblijvend, begaven zich naar de Nationale Schietbaan. Onderweg ging het paard van den wachtmeester-overste op hol en viel weldra van een talus van 6 meters hoogte. Hnt dier brak zich de twee voorpoo ten. Getuigen van het ongeval ontlastten den ruiter, die zwaar werd gewond. Het paard moest ter plaats afgemaakt worden. Verdachte vreemdelingen aangehou den. M. Rossi-Rossi, nijveraar, Vooruit- gangstraat, werd op do tram tusschen de Noordstatie en de Twee-Bruggen ontlast van zijne portefeuille, inhoudend 20U0 frank. Hij verdacht drie personen, Engelsch sprekend, tusschen welke hij had gestaan. Zaterdag avond trof M. Rossi-Rossi, de drie vreemde lingen aan in een koffiehuis op de Karei Ro- gierplaats hij verwittigde de policie, welke het drietal aanhield en naar het kommissa- Na eenige oogenblikken stilstand, vertrok ken wij naar het kerkhof en zette ons op eenen der grafsteeuen naast liet grootste por taal. Al het volk van het dorp, bij hoopjes ver gaderd, wachtte de aankomst des priesters af. Terwijl ik M. Brandon met verwondering éen met groen bedekt oud liuis, op liet uiterste einde deslcerkhofs deed opmerken, verhaalde hij mij dat het een overblijfsel was van het vroegere paleis van koning Jan ondertus- sclien kwam het rijtuig aan, en wij stapten allen in de kerk. Zij scheen smaller binnen dan hui ten doch haar ruwe bouwtrant was even godsdienstig als gothiscli, en kwam goed overeen met den morgendzang, dien de kinderen der school er lieten hooren. Mijn geest dwaalde als naar gewoonte gedurende geheel den dienst en- alhoewel ik met het volk knielde of recht stond, en mijne lippen onvrijwillig de ant woorden murmelden, toch kon ik niet bidden, tenzij wanneer eene spreuk uit het heilig schrift mijne geheime gevoelens aanraakte. de zinnebeelden des oorlogs, die er naast lagen. Als ik hen bekeek, verlangde ik zelf om ook zoo te rusten. Vervolgens las de priester de morgemlgetij- den, uit welke deze wqorden mijne aandacht trokken Zij vielen alle zeven tezamen, en werden ter dood gebracht in den oogst-tijd, in de eerste dagen van den gersten-oogst, en Riz pah, dochter van Ajah, nam een zeildoek n spreidde het voor haar, op de rots, open, van 't begin van den .oogst lot wanneer het water des hemels er op viel, en zij gedoogde niet dat de vogelen der aarde bij dage, noch de dieren der velden bij nachte er kwamen op rusten. Deze woorden schenen met mijne gedachten overeen te stemmen waarom, kan ik niet zeggen misschien is er buiten mij niemand, die de overeenstemming zou kunnen begrij pen en nochtans trof zij mij zoo geweldig, als zoude de aarde zich' opengespleten en mij eene andere wereld laten zien hebben. Daar was rust, betrouwen en sterkte in 't midden riaat in de Kruisvaartenslraat leidde. Men belastte hen. doch de portefeuille werd niet teruggevonden. Bij gebrek aan bewijzen, was men verplicht do drie Engelsclien terug in vrijheid te stellen. Behendige schurkenstreek.M. Sell professor te Baston (Amerika), maakte Za" lerdag te Brussel kennis mot twee Engel" schen. Hij noodigde lien uit op een eelmaaj in een hotel op do Rogierplaals. Aan lafe^ haalde M. Sell zijne portefeuille te voor" schijn, inhoudend 10.000 frank in Belgische bankbiljetten, welke hij denzelfden morgen had gewisseld. Een der Engelsclien verzocht dat hij hem deze biljetten toonen zou, onder voorwendsel dat hij nooit Belgische bank briefjes had gezien. M. Sell overhandigde hem zeer naïef zijne portefeuille, welke de Engolschman hem onmiddolijk teruggaf. Eene dringende noodwendigheid veinzend, begaven de twee Engelsclien zich naar de binnenplaats, doch keerden niet meer terug. Eenigen lijd nadien besladigde M. Sell, dat zijne portefeuille nog slechts stukken van dagbladen inhield. MoordpogingZekere V.., ongeveer 60 jaar, wonende Zwaardslraat, was Zondag dronken en maakte het zijne vrouw zoo las- lig, dat deze hare woning ontvlucht was en in de huurt een schuilplaats had gezocht. De dronkaard,met een revolver gewapend, stond daarna, gedurende een gedeelte van den avond, voor het geopende venster op de eerste verdieping van zijn huis te vloekeu en te razen en met zijn wapen to dreigen. Omstreeks 10 uur vervoegde zich een ge- huur aan de woning van V... en raadde hem aan zijne vrouw weder in huis te, nemen. Ga weg of ik schiet u dood was het eenige antwoord dat de man ontving. En do duau hij het woord voegende, loste V.., een schot. De kogel drong den ongeluk kige» gebuur vlak boven liet oog in het hoofd, en de arme man zonk luid kermende neer. De gewonde werd naar het Sl-Pielers- aslhuis vervoerd. De dader is in hechtenis en om en. Doze heeft den nacht in het kommissariaat der Regenciestraat doorgebracht. Hot oog van den gekwetste is onherroepe lijk verloren. De diefstal in het Geschiedkundig Museum van Keulen. Aanhouding Een belangrijke diefstal werd dezer dagen gepleepd in het historisch museum van Keu len, hij middel van braak. Tusschen de ge stolen voorwerpen bevond zich een halssnoer van eene aanzienlijke waarde, door keizer Wilhelm II geschonken aan de maatschappij Sanger Vercin De policie van Brussel werd verwittigd en zocht drie verdachte kerels op, geholpen door een kommissaris en drie agenten van I)uitsclil^pd. Aan de Noordstatie werd eene. bijzondere waakzaamheid uitgeaefent door agenteiïnvaü St-Joost-ten-Noode. Een koffer,, te Keulen verzonden, werd in het bureel der rersgo©* deren geplaats, -j Zondagnamiddag, kwamen drie verdachte mannen den koffer'afhalery Zij wei-den ivoor den statieoverste geleid en door den policie- kommissaris ondervraagd. De koffer werd geopend, doch men vond er de juweelen niet in. Twee van deaangehoudenen konden hunne identiteit bevestigen en werden terug in vrij heid gesteld de derde, zich zonder bestaan middelen bevindend, werd opgesloten ter beschikking van hot gerecht. De policiekommissaris van Keulen is met zijne agenten naar Duilschland vertrokken. Elsene. Vrouio levend verbrand. Zondag morgend ontstond brand op de zol derkamervan het huis N. 291, Steenweg van Elsene. Medehuurders vonden de huur ster Adèle Dechène uitgestrekt op den vloer liggen, gansc'n verlhaud. Het slachtoffer werd in hopelóozen toestand naar het gast huis overgebracht. De brand kon spoedig Dan steeg een diepe zucht uit mijne horst tot der pijniging, des angst en der wanhoop. De den hemel het was veeleer een roep mijner moeder, die al hare zonen door eene scliaude- gewonde ziel, dan eene smeeking tot God Iijke dood verloren had, zat dag en nacht op want tusschen Hem en mijne ziel scheen alle j de rots en spreidde er een zeildoek over. Bij gemeenschap gobroken. nachte sliep zij niet hij dage nam zij geene ofschoon ik met weinig aan- rust maar zij verjaagde de vogelen des lie Niettemin, dacht den dienst bijwoonde, vond ik dien dag toch wat verzachting. Recht voor ons prijkte een oud praalgraf, waar ik mijne oogen niet kon van afwenden. Het was dat eens ridders der kruistochten cn zijner rnels eu de dieren der aarde en waarlijk, zjj ontving haar loon. Hunne gebeenderen w.er- den door's Konings gebod verzameld, en be graven. Zij had hare'bëlooning zou ik einde lijk ook do mijne hebjien, Ik kon wecnen en echtgenoote hunne beelden lagen j bidden bij dage vasten, en bij nachte waken naast elkander, in die stijve houding, die te gelijk den slaap en den dood voorstelt. Er was vrede in eiken trek dezer wezens, alsook in hunne stille rust, zeer strijdig nochtans met ik kon van de vreugd ijes levens en de hoop der jeugd afzien het geheugen van 'tver- ledene gaf my geenen afschrik meer. mijn geest verkeerde in stille hoetveerdigheid en ontmoedigende beschouwing ik was bereid om misschien gedurende een lang leven den schicht in de wonde te bewaren, tot dat ein delijk de dag zou verschijnen waarop mijn eigen hart mij zou verontschuldigen en Edsvard Middleton met mij medelijden hebben. Na don dienst liet de priester ons zijn inzicht kennen om den volgenden Zondag het heilig Sakrament te bedienen aan al degenen, die zich godvruchtighjk zouden beroid hebben. Sedert het voorgaande jaar liadde ik deze uitnoodiging met een onverschillig gevoel, of, wanneer mijn hart min dan naar gewoonte versteend was, met angst en schaamte aan hoord doch, door mijn eigen geweten ver oordeeld, met liet vast besluit om nooit liet altaar te naderen. Voor de eerste maal luis terde ik met eene geheel andere gesteltenis, ik verlangde om daar te knielen wanneer ik den priester, terwijl hij predikte, met zijne zilveren haren,zijne eerbiedwaardige houding, de zachtmoedigheid van zijn gelaat aan schouwde, nam ik een schielijk besluit. Ik wilde hem mijn hart openen, hem alles ver tellen ik wilde in eens den geheimen angst uit mijne ziel verjagen, met ze aan iemand die mij noch haatte noch beminde, toe te ver trouwen, aan iemand, die mij mijne boosheid zou doen kennen, zijne vergiffenis beloven, en aan mijn verblind gezicht den weg der plich ten aanwijzen. Ik was uitnemend ongeduldig om mijn besluit ten uitvoer te brengen. Nadat wij de kerk verlaten hadden, vraagde de heer Brandon of ik te voet of met het gerij naar huis begeerde terug te lceeren; ik antwoordde dat ik verkoos te rijden zoo kon ik de voet gangers zonder mij laten vertrekken. Dan riep ik mevr. Brandon alleen, en zeide haar dat, aangezien de namiddagdienst om twee on half ure aanving, ik hier zou blijven wachten en ondertusschen op 't kerkhof en in 't dorp wandelen. Zij maakte sommige opmerkingen, omdat ik alleen moest blijven, en dit was onvermijdelijk, omdat al de heeren te voefc vertrokken waren, en dat geene der damen zin had om het tweede ontbijt te ontloopen eindelijk toch in mijnen vurigen wensch toe stemmende, zeide zij, 's namiddags zelve naar de kerk te komen, om met mij te zamen terug te keeren. Ik zag ze allen wegrijden de inwoners van liet dorp verlieten langzaam het kerkhof in alle lichtingen. Ik zette mij op denzelfden grafsteen als's morgonds, om de komst van den priester, M. Leslie, af te wachten. Het duurde nog al lang eer hij uit de kerk kwam; toen hij verscheen, bleef hij eenige minuten aan de porfcaaldeur met den koster in gesprek; eindelijk verliet hij hem en stapte langs mijnen kant. Hij scheen in beraad of hij, ja of neen, in het voorbijgaan zou stilhouden maar ik stond recht, en zijn besluit was dan dadelijk genomen. Hij glimlachte en vraagde mfc- of ik verge- ten of achtergelaten was Neen, zegde ik, ik wacht hier, aangezien er schier geen tijd genoeg overblijft om voor den middagdienst heen en weer naar liuis te loopen en dit is eene vermakelijke plaa.s om een uur door te brengen. Ik ben verheugd, dat gij ons oud kerk hof bemint, zegde M. Leslie, en dan begon litf te spreken over de zichten, over de omlig gende tafereelen, over het vervallen paleis, dat nu in eene hoeven herschapen was, in een woord over alle onderwerpen, die hij dacht belangrijk voor mij te zijn, weinig denkend dat in dit oogenblik het geheim van een angstig leven, de belijdenis van een overladen geweteD, op mijne lippen zweefde. (W. v.).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2