n W :Oi 1 EEN EN 'T ANDER Esn drama der zinneloosheid Eene teruggave in Frankrijk Ds koningsgezinde kswoging m ID O- ID X_, 23 Eigen heerd is goud weerd Schrikkelijke mijnramp In Engeland. Het proses dsr Camorra is sfiGioopgn. Achttiende Jaargang b' (61 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag II Juli 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, $5£ iü TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 72S, Steenweg van Waterloo, 720. Bestuurder: J. TE AALST 9Kerls:stra.at, Telefoon 114 Van Nuffe'-De Gendt. Het is met een gevoel van overstel pende vreugde dat wij Maandag het hericht ontvingen dat onze zoo volks gezinde regeering den eersten beslis- senden stap kwam te doen om de wet op de werkmanswoningen van 18S9, toen voorgesteld door de toenmalige mi nisters Heeren Beernaert en De Smet de Naeyer, aanzienlijk te verbeteren. Het is dus met. geene beloften dat onze regeering de kiezers heeft willen paaien vóór de kiezing wel integen deel, de regeering schijnt zinnens meer teverwezenlijken ondermaats chappelijk oogpunt dan zij vóór de kiezing heeft toegezegd. Zulke handelwijze strekt de katholieke partij ter eere en het volk zal meer dan ooit zijne dankbaar heid, zijn vertrouwen en zijne liefde toezeggen, aan mannen die in zulke mate, zonder het minste voorbehoud, het algemeen volksbelang' behartigen. Ja, schoon inderdaad, is de houding van ons ministerie en wij weerstaan niet aan de begeerte om hier het mi nisterieel besluit mede te deelen door de heeren ministers de Broqueville.Le- vie en Hubert, aan de koninklijke goedkeuring onderw "pen. Zoo luidt de inhoud Sire, De wet van 9 Augustus ISS9, volle-, rfiig'd door deze van 30 Juli 1892 en van 18 Juli 1893, heeft voor doel ge had het bouwen van huizen ten dienste der arbeidende klasse te begunstigen en aan den werkman het aanwerven van den eigendom zijner woning te vergemakkelijken. Te dezen einde heeft zij maatregelen van dubbele orde vastgesteld. Eenerzijds is de algemeene Spaar- en Lijfrontkas gemachtigd lee ningen te doen met het oog op het bouwen of aankoopen van werkmans woningen deze leeningen geschieden door tusschenkomst van bijzondere maatschappijen die eene verbintenis aangaan met de werklieden, die ver langen een buis te koopen of er een te laten bouwen. Anderzijds verleent de wet aan deze maatschappijen eene ver mindering van bijna de helft op de fis cale rechten, die men verschuldigd is op de aankoops- en ontleeningsakten en zij stelt de werklieden vrij, inde grenzen vastgesteld door een zeker cij fer van cadastraal inkomen, en .onder zekere bijkomende voorwaarden, van de persoonlijke belasting en van alle soortelijke provinciale en gemeente lijke belasting, ten aanzien van de huurwaarde, van de deuren en ven sters en van het mohilier. Deze wetgeving heeft aanmoedi gende uitslagen afgeworpen. Terwijl men in 1889 maar een tien tal maatschappijen tot het bouwen van werkmanswoningen telde, gesticht on der het stelsel van eene wet van 20 Juli 1867, bestonden er op 31 Decem ber 1911, '176 maatschappijen allen aangenomen door de Spaarkas op denzelfden datum overtrof het totaal der sommen verscholen door de Spaar kas de 99 millioen, en men schat op 53850 het getal huizen, die met be hulp van dit kapitaal, ter beschikking zijn gesteld van de arbeidende klassen. De vooruitgang is opmerkenswaar dig hij bewijst tot wat het persoon lijk initiatief in ons land tot staat is, wanneer zijne werking begunstigd w oi'dt door de wet en ondersteund door de openbare besturen. De bekomene uitslagen maken het ons tot plicht onze pogingen voort te zetten in een ruimer gebied. Zooals Uwe Majesteit het uitdrukte in hare Openingsiede ter Kamer, den 8 November 1910: Het is noodig door machtige aanmoedigingen, het bou- AAN KON DIGI NGEN J KI. aank. (1 tot t kl. reg.) fr. O.GO 3e blaöz. (de regel) fr. 0.50 4e blaaz. (de regel) fr. 0,30 Fmunc. amnion, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (perre Overlijden (per regel) gei) fr. 2.00 fr. 2,00 wen van gezonde en hygiënische ningen nog te vergemakkelijken. De dagelijkscbe ondervinding, inderdaad, leert ons, hoe voordeelig het is voor het zedelijk en stoffelijk welzijn der familie, het bezit, vooral in eigendom, van eene gerieflijke, ge zonde en zoo aangenaam mogelijke woning. Besloten, boven zijne primitieve grenzen, het werk, ondernomen in 1889, te volvoeren, duidde de regee ring aan, in eene mededeeling ter Kamer op 20 Juni 1911, dat het stel sel en de ontwikkeling van den klein- dgendom, een vraagstuk is dat vooral de aandacht verdient van de wetgeving. Dit vraagstuk behelst moeilijke en ingewikkelde punten. In welke mate dient men de werkda- dige tusschenkomst der openbare be sturen te vermeerderen in de versprei ding van de goedkoope woningen, en onder welke voorwaarden kan hunne medehulp vastgesteld en verzekerd worden 1 Is het noodig nieuwe bijzon dere inrichtingen tot stand te brengen; en welke zouden hunne betrekkingen zijn met deze welke nu reeds bestaan Is het noodig verschillende oplos singen te beschouwen voor de groote steden en de andere streken Door welke middelen zou men de geldelijke bronnen kunnen aanwerven, onmis baar tot verwezenlijking van een ge zamenlijk plan, zoowel de buiten loka liteiten, als de kleine steden en de grootsteedsche en induslrieële groote agg'iomeratiên aanbelangend Is het noodig het erfcnisrecht te wijzigen Welke fiscale ONTLASTINGEN zou den er moeten uitgevaardigd worden Welke bijzonder- gunstige maatrege len zouden er kunnen ingevoerd wor den (en voordeele van de talrijke familiën? Vereischt de kruistocht tegen de modepijpen,brandpunt vanliehaam- lijke en zedelijke ontaardingen een be- stuurstoezicbt, gesteund door juist- bepaalde bekrachtigingen Dit is bet besluit door onze mini sters aan den koning onderworpen. De regeering heeft ook eene kom missie aangeduid, gelast om zoo spoe dig mogelijk deze kwestie breedvoerig t' onderzoeken. Die kommissie staat onder voorzit tersschap van Staatsminister Vanden- peereboom, het ondervoorzittersschap van kamerlid II. Denis, en het schrij versschap van M. Servais, advokaat te Bergen. Al de leden zijn 12 aan zienlijke personen van 't land,waaron der nog een enkel kamerlid. Wij zijn zoo gelukkig te kunnen melden dat dit kamerlid, niemand anders is als onze gevierde Aelstersche volksverte genwoordiger, M.RomainMoyersoen Vleiuin^en, w?eesi u ze!f es: viert den 61° Juli. De ^icialisten trachten sinds jaren den ln Meidag als een officiëelen dag te doen doorgaan. Nochtans dat-is enkel uit geest van klassenstrijd en van internationalisme wij, Vlamingen, wij huldigen den 11 Juli, als een nationalen feestdag wij willen lucht geven aan -onze vaderlandsche gevoelens. Het betaamt alzoo ten zeerste dat op 11 Juli. al wie Vlaming heet, en zich als Vlaming wil en durft ver- toonen, het vlag late wapperen ter eere en ter gedenkenisso van onze roemrijke vaderen van 1302 SerÉrand en de s$a- ÏSSÜiüefea In Beluië zijn er, zegt men, ongeveer 1.300.000 getrouwde mannen of weduwen. Op dit getal zijn 400.000 mannen die de 2e stem bezitten, slechts een derde Zou men durven beweren dat die 900.000 andere huisvaders, onverstandige of onzedelij ke zijn?..Tot daar gezel Bertrand.Deze gezel heeft vergeten 1°) dat er tusschen die 1.300.000 gehuwden ,zeer velen zijn tusschen de 25 en de 35 jaar 2°) dat er velen zijn die reeds bijkomende stemmen hebben doorhun- nen eigendom, of door eene kleine rente van 100 fr. 3°) dat er tusschen die 1.300.000, nog een schoon getal zijn, zonder kinderen... Immers het is te zot, beweren dat er §00.000 huisvaders zijn met een enkele stem, terwijl er in ganseh liet kiezerskorps, zoo groot ais het waait en.draail,ermaar 993.000 zijn met eene enkele stem en daartusschen zijn bijna al de jonkmans. \riie @83 W55Ï ïs dat 1 Zondag- hebben de vrijdenkers een congres gehad te Brussel. Op voorstel van M. Reus werd eenparig eene dagorde aang-enomen, waar als eerste punt in voorkomt, dat de vrijden kers in hunne wederkeerige partijen meer en meer do zuivere anti-godsdienstige wer king zullen versterken.... Ge hoort het dus, in plaats van min nog meer papenvreten. Die M. Rens, wie is dat? Is dat soms de zwijgende volksvertegenwoordiger van het arrondissement Aalst? Wij hebben wel ver nomen dat hij in de loge wasmaar dat hij mede aan :t hoofd staat van de logepropa- gandisten, dat wisten we nietZou dit soms een andere M. Rens zijn?? overnemen aan den prijs welke hij er aan .besteed had. Dat voorstel word aangenomen, een nota ris geroepen en denzelfden avond werd de verkoopakte geteekend. Daar de toestand van M. Le Golff nog gédurig verslechtte, werd de zieke onmiddellijk door Kanunnik Jilïre de laatste troostmiddelen van den godsdienst toegediend. Zaterdag stierf M. Le Golff en Maandag hadden de lijkplechtigheden plaats. Eene overt alrijke menigte volgde het lijk naar zijne laatste rustplaats. Heel de geestelijk heid der gemeente ging voor de lijkbaar. Deze onverwachte ontknooping heeft de bevolking van Languidic ten zeerste ont roerd. Ook is het te verwachten,dat alles nu kalm zal worden in deze vroeger zoo rustige gemeente. Baiitengev/alsd M. RenéBazin, lid der Fransche akademie, de beroemde Fransehe schrijver, is met 4 andere beheer ders, en nog 3 andere beheerdsters, uit het bestuur der Godshuizen van Angers gewalsd. Dat zijn nu 8 wereldlijken. Het is dus niet voldoende dat de gasthuizen verwereldlijkt worden in do godshuisbesturen moet ook buiten, al wie nog geloovig durft zijn. M. Daens schrijft en herschrijft dat in Frankrijk alles op zijn beste gaat. Volgens hem, is al die droeve kerkvervolging, maar zeever in pakskens. Wie uoorzi^sr in Amerika. M. Roosevelt spant zijn boste krachten in om zijne nieuwe partij te vormen. In Augu stus komt te Chicago de nieuwe conventie bijeen. M. Roosevelt heeft echter schrik van M. Woodrow Wilson. M.Tafl ondertusschen houdt zich stil en werkt onverdroten voort. Wie voorzitter in België. Het blijft gezegd dat M. Cooreinan zijn ont- slag gaat geven als voorzitter der Kamer. Als zijn opvolger wordt M. De Lanlsheere vernoemd. Talrijke dooden en gekwetsten. Dinsdag morgend heeft in de mijnen van Conisborough-Castle eene grauwvuurontplof fing plaats gehad. Koning Joris en de koningin Mary hadden daags te voren deze mijn bezocht Volgens de eerste berichten zouden er slechts 30 dooden en 2 gekwetsten zijn, doch men deukt dat deze cijfers ver beneden de waarheid zijn. Opvolgentlijk hadden er vier ontploffingeu plaats. Het doodend gas verspreidde zich in alle richtingen. Na de eerste ontploffing was onmiddelijk eene reddingsploeg ter hulp ge sneld en deze is ook omgekomen. Dinsdag avond waren reeds 65 dooden uit den put opgehaald, waaronder drie werkop- zichters. Buiten de drie werkopzichters weike gedood zijn tijdens de reddingswerken is ook do bestuurder der mijn omgekomen. De dood der redders is te wijten aan eene instorting der schaarhouten, welke hen den doortocht versperde en hen aldus deed ver slikken. Van de 84 mannen der reddings ploeg zijn een 50 tal omgekomen. Volgens de laatste berichten zijn er 69 dooden. Het Koninklijk echtpaar, zoodra het de ramp vernomen had, is por automobiel ter plaats gekomen en heeft de iamiliëu der slachtollers alsook de gekwetsten bezocht en onderstand verleend. TE SERAING Eene krankzinnige vrouw tracht haar kind te verdrinken. Dinsdag morgend, rond 6 ure, zagen voor bijgangers op de Hoopkaai, te Seraing, eene vrouw welke zeer opgewonden scheen, ge durig over en weder wandelen. Eensklaps wierp zij een kindje, dat zij in de armen droeg, in de Maas en bleef staan zien of liet wichtje zonk. Zij wilde ook in het water springen, doch ooggetuigen hielden haar in bedwang, terwijl anderen bij middel van een schuiljo spoedig het kind konden redden. De vrouw werd naar de gendarmerie ge leid, waar een bijgeroepen geneesheer spoe dig vaststelde, dat de arme vrouw zinneloos was. Zij werd diensvolgens opgesloten. De ongelukkige is do ecbigenoote van een naarstig werkman W. Drochet, wonende Molinaystraat, 30, te Seraing. Sinds eenigen tijd reeds leed zij aan hevige koortsen. Maandag avond verliet zij met haar kindje hare woning, zeggende dat zij bare moeder ging bezoeken, te Flemalle- Grande. Zij keerdo van heel don nacht niet terug. De ongelukkige was zinneloos gewor den en Dinsdag morgend had het drama plaats. Het knaapje, slechts 18 maand oud. werd, nadat het door een geneesheer verzorgd was, bij zijn vader teruggebracht. doch zij werden door de repuhlikeinsche troe pen op afstand gehouden. To Chaves was D?nsdag avond alles kalm en rustig. Later wordt nog uit Villareal gemold, dat de republikeinen nabij Ouleiro-Secco een snolvurend kanon ontnomen hebben aan de koningsgezinden. Dezen hebben de inwoners van het dorpje Cabecerras de Basto voorde zaak van koniiu* Manuel overhaald. De repuhlikeinsche overheden hebben een manifest uitgevaardigd, meldende dat zij hot dorp zullen vernielen bij middel hunner kanonnen,indien de koningsgezienden er zich niet terugtrekken. Eene afdeeling koningsgezinden onder de leiding van Homen Christo is te Cuidad Rodrigo binnengevallen. Eene andere afdee ling viel Gerez aan, doch kon achteruitge dreven worden. Hot 5* regiment infanterie heeft Cabecei- ros de Basto omsingeld 6n hoopt er al de koningsgezinden gevangen te nemen. Verscheidene oorlogschepen zijn naar de Noorderprovincie vertrokken. De staat van beleg is uitgeroepen in de provinciën Braga, Viattua de Castello en Villareal. Ten Noorden van Chaves li ebb Sn 150 koningsgezinden zich overgegeven. Zij zijn gevankelijk naar Chaves overgebracht on worden daar in eeno kazerne bewaakt. Eene kompagnie van het 5e voetvolk wilde Cabeceirras aanvallen, doch de inwo ners, gewapend met milraljeuzen, vernielden bijua geheel de kompagnie. Volgens de laatste berichten wint het oproer rond Cabeceirras veld. De inwoners weigeren er voedsel aan de repuhlikeinsche troepen te yerkoopen of sol daten te herbergen. Men verwacht het bombardement van Cabeceirras. Te Lissabon is de Koningsgezinde luite nant Manuel Albert Soares, die verdacht werd van samenzweerderij vermoord gewor den door policiemannen. Dezen war en gekomen om hem te ondervragen, toen de luitenant plotselings de hand in den zak stak. Een der agenten, denkende dat hij een wa pen ging le voorschijn halen losfe 4 revol verschoten op den luitenant. Deze bleef dood ter plaats. Uit gewetensvroeging, worden kerkgoederen teruggegeven. Do Journal van Parijs, doelt volg-ende geschiedenis mede Nergens ging de verkoop der aangeslagene kerkgoederen, met zulke geweldige inciden ten gepaard als te Languidic, in Bretanje. Daar kocht een 70jarigo ouderling, M. Julien Le Golff, vóór 8.200 fr. do kerkgoe deren welke meer dan 50.000 fr. waarde hadden. M. Le Golff, was steeds een chrislene geweest en daarom stuitte het hem zeer tegen de borst, in den ban dor H. Kork geslagen te zijn. Met schrik zag hij de dood, zonder de laalste Heilige Sakramenlen, te gemoet. Hij sliep niet meer en verloor allen eetlust. Eenige dagen geleden werd hij ziek. Vrij dag deed bij den Z. E. H. Kanunnik Jiffre roepen, deelde hem zijnen angst mede en vroeg hem of hij de kerkgoederen wilde EN PORTUGAAL. De grootste lucht heorscht onder de troe pen die de orde in de grensplaatsen handha ven. Een gevecht werd hij Chaves geleverd tusschen koningsgezinde bonden en de troe pen. De benden Païva Conceiro en deze van Canacho hadden er zich vereenigd. Zij wer den teruggeslagen en lieten dooden, gekwet sten en gevangenen na. Onder de laalsten is do gewezen officier Joao Almoido, die zich in Afrika schitterend heeft onderscheiden. De republikeinen leden ook verliezen. Aan Repuhlikeinsche zijde hebben hel 6de regiment ruiterij en het 19d0 regimont voet volk zich bijzonderlijk onderscheiden. Nadere bijzonderheden molden nog, dat het gevecht van Chaves duurde van 9 ure s morgends tot 2 ure 's namiddags. Er wa ren 6erst 140 republikeinen tegen ongeveer 500 koningsgezinden in strijd, doch de troe pen kregen spoedig versterkingen. De koningsgezinden hadden zich in twee afdeelingen gesplitst. De eene viel het dorp Maviosaan, doch, achteruit geslagen zijnde, trokken zij zich op Spaansch grondgebied terug en vuurden van daar voort naar de republikeinen. Van deze laalsten werden twee officieren gedood. Volgens een telegram uit Spaansche bron, had de afdeeling van Conceiro 30 doo den en een honderdtal gekwetsten en de af deeling Lensia 53 dooden en gekwetsten. De koningsgezinden zouden onbemerkt tusschen de forten van Saint-Neutel geslo pen ziju. Zij hadden verscheidene snelvu- rende kanons mede en gaven spoedig vuur. De repuhlikeinsche artillerie dreef hen ech ter op den aftocht, terwijl de linietroepen hen achtervolgden. Toen de repuhlikeinsche troepen te Mon- talègre terugkeerden, speelde het muziek van het 19de voetvolk hot nationaal aria. Eene groote geestdrift heerschte onder de bevolking en onder do soldaten. Een dor koningsgezinde leiders, burggraaf d' Arcos werd erg gekwetst. Hij werd in hopeloozen toestand naar het gasthuis van Chaves overgebracht, waar hij aan don al- moezenier eene goudon ketting met ver scheidene niedaljons overhandigde om zo aan Mevrouw d'Arcos ter havxd te stollen. Jo Soutilino en te Ouleiro-Secco werden ook kleine henden koningsgezinden gezien, De veroordeelingen. Het proces der Camorra is eindelijk afge- loopen. Er heerschte groote opgewondenheid toen de voorzitter der gezwoornen in het proces van Viterbo eene bevestigende uit spraak las. in antwoord op de vragen, aan do gezwoornen onderworpen. Tijdens de lezing protesteerden de beschul digden mot luider stem en hielden hunne onschuld staande. Euricone, leider van de Camorra, zegde tot de gezwoornen Ik hen onschuldig. Gij hebt de zwartste bladzijde onzer eeuw geschreven. De tijding van het vonnis zal mijne moeder en mijne zuster dooden. Do beschuldigde Marinus, bijgenaamd Mondriero, beschuldigd van moord, braoht zich eensklaps eene erge wonde toe aan den hals met een stuk van eene fiesch. Hij bloed de hevig. De carabinieri brachten hem huiten de zaal. Men stelde toen vast dat hij gepoogd bad met zijne vingers zijne wonde te vergrooten. Door het bloedverlies is zijn toestand gevaarlijk maar niet hopeloos. Do indruk in de zaal was overgroot. De beschuldigde Morra, het bloed van da Marinus toonend, zegdo Moge het bloed van dezen onschuldige als eene vervloeking over de ware schuldigen komen. Na den eiscli voor de straf van den procu reur generaal, laten de advocaten de zaak over aan het gerecht. De voorzitter vroeg den beschuldigden of zij nog iets te zeggen hadden. Weer hielden zij hunne onschuld staande. Na beraadslaging las de voorzitter het vonnis. Aifano, Rapi, Euricone en de Marinis, stoffe lijke uitvoerders Sortino, Cerraio, Morra, Salvion DiGennaro,zijn veroordeeld lot30 j-, opsluiting en 10 jaar bezondere bewaking. Hun medeplichtige di Matteo, tot 20 jaar, 5 maanden 25 dagen opsluiting en 10 jaar be zondere bewaking. Atcrottore en Vitozzi tot 9 jaar en 6 jaar opsluiting. De andere be schuldigden, die deel hebben gemaakt van de misdadigersvereeniging der Camorra, zijn veroordeeld tot 5 on 4 jaar opsluiting. De zaal liep dan langzaam leeg.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1