BUITENLAND. 'T EEN EN 1 mm RechtzinRlobeidinde Politiek, I1' 3 J~k. C3r IO X-i JU Een paketboot gestrand Doadelijk tramongeluk te Luik. VBEESELIJKE M0ÖRBEMJ Navolgers van Bonnot en Gie 08 Koningsgezinde beweging AclstiiasisJI® jaargang n' S3 CENTIEMEN HET NUMMER Saterdag 13 iisli 19S2. %6 6 ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. t§f i|» TWEEÜE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg wan Waterloo, 728. I Keriïstraat, Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN t KI. aank. (1 tot U. reg.) Ir. 0.60 3* bladz. ide regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) it. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Rêklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De schoonste deugd dio wij in politiek kunnen vinden, is de eerlijk heid, de rechtschapenheid, de recht zinnigheid. Nochtans die hoedanigheid scheen zich meer en meer te verwijderen uit 't politiek leven. Het was bij sommigen eene gewoonte geworden te zeggen Bah Ilet was maar politiek. En door dien. "Het was maar politiek» wilden zij te kennen geven dat ge van de zaak niets moest geloovenof er niets van aan trekken. Tegen zulke gesteltenis, tegen zulke opvatting zijn wij steeds onverdroten en onophoudelijk gekant geweest. Onze tegenstrevers aanzien het politiek streven onder een droevig daglicht. Als ge tijdens de kiezingen gingt spreken, als wij tot het aandach tig luisterend volk ons heerlijk volks- programmaontvüuwden wanneer langs alle kanten bewondering opsteeg voor dut heerlijk werk der toekomst, dan kregen wij bijna onveranderlijk tot antwoord Dat zijn maar kiesbeloften. Dat zegt ge maar omdat het kiezing is. Daar komt later niets van in huis Gelukkig lieten wij ons door zulke gezegdens niet uit het lodd slaan, en verwezen wij onze tegenstrevers tot later, tot in 1914 of in 1916, om dan te zamen rekening te maker., over het- gene wij vóór de kiezing gezegd heb- hen, en datgene wat na de kiezing zal uitgevoerd. Het doet ons een hijzonder genoe gen, het doet ons de handen wringen van tevredenheid, als wij de woorden herlezen die onze ministers te Roesse- laere op 7 Juli uitspraken. Mijnheer Poullet zegde over de onderwijskwestie Heilager en het beroepsonderwijs moet voor de arbeidersbevolking ontwikkeld worden. lederen dag maken da toezichters den lof van hot onderwijzend personeel het is dus logisch, het is rechtvaardig dat de overheid zich bezighoude om den 77 toestand van die verkleefde ambte- naars te verbéteren. Dat willen wij 7; verwezenlijken. Na de kiezing zal er uitgevoerd 77 worden,wat er vóór de kiezing werd 77 beloofd. 77 Wij zijn mannen van vrijheid, wij wil- 7j Ier. de vrijheid,d» volle vrijheid voor anderen, maar wij eischen ze ook geheel en gansch voor ons. Wij-zijn geenszins tegen het offi 77 cieël onderwijs, wel integendeel, het 77 is het voorwerp onzer bekommernis; 7> wij willen de rechten van de kinde- 77 ren en van de onderwijzers der offi- cieële school eerbiedigen en waar- 77 borgen, maar wij zullen gedenken 77 dat nevens de hunne ook de rechten T. van de onderwijzers en van de kin- Ti deren der aanneembare en der aan- gënomene scholen te vrijwaren zijn.» Minister Van de Vyvere verklaarde op zijne beurt Geene belofte door de regeering gedaan, zal onvervuld blijven. De regeering wil eene regeering van gematigdheid en van vrijheid blijven. Wij willen de vrijheid onzer tegenstrevers waarborgen, maar wij zullen niet dulden dat ze den minsten hinderpaal aan de onze i) stellen. Zoo zij de rust en den openbaren vrede eerbiedigen, hebben zij niets Ti te vreezen maar ware het anders, dan mogen zij, dan moeten zij zich li aan eene onmiddelijke beteugeling verwachten. Minister Carton de Wiart somde de voornaamste wetsontwerpen op, die binnen kort zullen gestemd worden. Wij hebben z'al vernoemd, maar 't kan geen kwaad er nogmaals op terug te komen: Terwijl onze tegenstrevers zich uitputten om eene staking te ver- wekken, die maar kan uitloopen op li een algeheel in ongenade val- len bij het volk, zal de regeering hel wetgevend werk volvoeren dat het li land van haar verwacht en dat na- melijk behelstdewerkerspensioenen, de bescherming van den kleinen fami- i) lie-eigendom, de belangen van de kleinburgerij en de haudelsbedien- i. den en ook de volmaking van onze schoolinrichting, zoowel onder oog- punt van de vrijheid van den huis- 7i vader als onder dit van het onder- wijs van den 4dm graad. Minister Renkin op zijne beurt be krachtigde deze woorden en over het algemeen stemrecht sprekende, zegde hij' Voor den oogenhlik, zijn er drin- gender zaken te vervullen en op het koloniaal, maatschappelijk en li economisch gebied, zijn er voor den li dag van morgen en zelfs voor den li dag van overmorgen, zaken die verre boven het algemeen stemrecht staan en moeten opgelost worden. Die verklaringen zijn niet dubbel zinnig niemand is er die nu niet kan 'zeggen, waar de regeering naar toe wil. Zij begeert niets anders als de prachtigste, als de overheerlijks^ volkswerken tot stand te brengen met de rijkste ondersteuning, met de mild ste medehulp van den Staat. Wij verzoeken de aandacht onze tegenstrevers, die nog eerlijk zijn, bij wie eerlijkheid en rechtzinnigheid geen ijdele woorden zijn. Onderzoekt, heeren, onze artikelen vóór de kiezing geschreven; haalt onze woorden aan, tijdens den kiesstrijd, op duizenden verschillende plaatsen uitgesproken gij hebt gezegd en geschreven, dat het enkel kiesbeloften waren, dat van al die woorden niets zou in huis komen eens dat wij de kiezing achter den rug- hadden, Welnu, mijne heeren, woest nu toch openhartig. Hebben wij het volk be drogen, wanneer wij hun al die schoone wetten der toekomst voor oogen leg den? Twijfelt gij er nog aan dat de werkmenschen bun pensioen van 1 fr. per dag zuilen ontvangen is het niet waar, dat de wet op de arbeidswonin- gen tot de kleine burgers en de handelsbedienden zal uitgebreid wor den; dat eindelijk de schoonste school wet zal worden ingevoerd die alle volkeren ons zullen benijden, en waar door de vrijheid van niemand zal ge krenkt worden. Ja, wij zijn overtuigd, dat vele men- schen reeds spijt gevoelen ook niet, zooals wij, voor die groote volksge zinde katholieke partij te hebben ge stemd. 1 fr. pensioen daags aan de werklieden in 't algemeen, naar het voorbeeld van dit der mijnwerkers, zou schenken. M. Hubert, minister van nijverheid en arbeid, heeft nu de onderteekenaars van dit voorstel ten zijnent ontboden en hun kenbaar gemaakt dat de regeering, gezien den goeden uilslag der kiezingen van 2 Juni en het ver trouwen dat het gansche land in haar heeft gesteld, het initatief heeft genomen zelf eene pensioenwet voor te brengen, die als gron- slag zal l)ebben de verzekering van 1 frank daags aan alle oude werklieden. De kwestie der werkerspensioenen zal dus kortelings de oplossing bekomen door velen verlangd. KwEffie aan AaSsS. Den 11 Juli is prachtig gevierd in Aalst. Vlaggen met de macht heel de stad door. Verdienen vooral een pluim de Brusselsclie, de Leopold- en de Kerkstraat. Daar ontbrak bijna geen enkel huis. Fel werd opgemerkt dat de liberalen zich bijna algemeen onthouden hebben. Wat beteekent dat Werd ook fel opgemerkt de verlichting op de Markt van het lokaal van 't Land van Riem. Waarlijk, geheel de Aalstersche bevolking haalt eer van haar werk. ©s«se aa^eidswetgeving. Een onderzoek ingesteld in de verschillende landen deelt den. uitslag mede van de opoffe ringen dio ieder land zich jaarlijks getroost tot hot in stand houden zijner sociale wetten. In algemeenen zin komt België, het kleine België op de 4^ plaats, en nemen wij de uitgave per inwoner dan komen wij op den 2n rang tussclien al de landen van Europa. We geven u hier het bewijs. Uitgave Percent Landen Volledige uitgave Engeland 300,000,000 6,05 België 28,000,000 4,00 S,70 Denemarken 9,835,400 3.90 6,70 Zwitserland 6,000,000 3,75 4,00 Frankrijk 120,000,000 3,09 3,00 Noorwegen 3,290.861 1,40 2,25 Duilschland 80.902,363 1,25 2,15 Italië 21,000,000 0,62 0,91 Portugal 2,800,000 0,Q0 1,00 Oostenrijk 14,590,178 0,29 0,53 Holland 1,370,301 0,22 0,30 Spanje 3,3005,461 0,10 0,30 per in cte inwoner begroot. 6.65 De GMBcHste bui-gereteeststp. De deken der belgische burgemeesters is ongetwijfeld heer Lod. Haegens, van Gavere. Hij is 93 jaar oud en vervult het ambt van burgemeester seder 55 jaar. zonder onder breking. Altijd vervult hij het ambt van schepen van den burgerlijken stand. De bewoners van Gavero zouden zoo gaarne het eeuwfeest van hunnen beminden burgervader mogen vieren. De weckerspensioenen, De kwestie der werkerspensioonen, het pen sioen van 1 fr. daags aan de oude in nood zijnde werklieden, is tot heden altijd een dei- bijzonderste kwestiën geweest, die men in den kiezingstijd opwierp. Ook was zij voor onze verschillige katholieke regeeringen eene bijzonde bekommeringen stilaan hebben zij getracht, trapsgewijze tot de volledige op lossing ervan te komen. Deze schijnt niet lang meer te zullen wegblijven. Men weet dat MM.de Lalieux, de Wouters d'Oplinier en anderen, onlangs in de Kamer een wetsvoorstel hebben neergelegd, dat NABIJ SaSRSEsLLE. De Engelsche paketboot Persiavan Lon den naar Oost-Indië varende, is Denderdag inorgend nabij Marseille gestrand. Een mist hing over het strand. Per draadloozen telegraaf verwittigd, wei den door de havenoverheden van Marseille onmiddëlijk de noodige voorzorgen geno men, om de paketboot te redden. De Deensche sleeper Walkyriendie zich juist onder stoom bevond te Marseille, vaarde spoedig ter hulp, alsook verscheidene andere reddingsbooten. 21 reizigers die te Marseille moesten af stappen, werden door de sloepen aan wal gebracht. Twee duikers zijn aan boord van de Per sia, gegaan, om te onderzoeken of het schip geen letsel bekomen heeft. Er werd echter geen lek gevonden. De bemanning van de Persia en de reizi gers die naar Indië moesten, zijn aan boord gebleven. Toen de tij opkwam, is de paketboot kun nen vlotgebracht worden. De Persia is dan de haven van Marseille binnen gevaren. Men dacht dat de paketboot met eenige uren vertraging zijne reis zou kunnen voort zetten. Een 7 jarig meisje door den tram vermorzeld Woensdag morgend, eenige minuten voor 12 ure kwamen twee kinderen van de school rdcr Agimontstraat, toen de oud ste do 7 jarige Jeanette Halain, woon achtig in de Picrensestraat, al spelende de Academiestraat kwam ingeloopen. Op dat oogenhlik rolde een tram Luik-Rocour de vrij steile helling af.De kleine Halain kwam tegen het achterste platform van het voorste rijtuig terecht en rolde tusschen twee rij tuigen. Ondanks de pogingen van den wattman, dio krachtdadig geremd had, ging eer. der wielen ovor den hals van het kind, het twee de wiel bleef er op stil. Men was verplicht den tram op te heffen, om er het slachtoffer onder uit te halen. Toen bestatigde men dat de beenderen van de rechterzijde des lioofds letterlijk vermorzeld waren. De dood moest oogenblikkelijk geweest zijn. Men droeg het lijk naar liet Engelsch hospitaal, waar een geneesheer insgelijks eene breuk van den linkerarm bestatigde. De droefheid, der ouders is onbeschrijflijk. TE C3STENESE Drie vrouwen door bijlslagen bijna gedood. Aan de poort van Oostende, op de plaats Vuurtoren genaamd, werd er Woensdag nacht eene ijselijke misdaad gepleegd. Aldaar woont de familie Saelens. Het gebeurde maar al le vaak dat er in het huis houden twist ontstond tusschen do moeder, grootmoeder, zoon en schoonzuster. Woensdag nacht worden smartkreten en hulpgeroep in het huis vernomen. Eene vrouw liep naar de plaats van waar het ge roep kwam, doch pas had zij de deur geopend af de zoon Saelens sprong op haar toe met eene bijl. Gelukkiglijk kon zij vluchten en de policie gaan verwittigen. De agenten snelden toe en drongen het huis binnen. De zoon was gevlucht, maar de drie vrouwen lagen afzichtelijk om zien, in een bloedplas te baden. Eone ware slachting, eene onnoemlijk wreedaardige moorderij, was bedreven. De ongelukkigen leefden nog en met de meeste omzichtigheid werden zij naaf het gasthuis gevoerd. De moeder is de schedel ingedrukt, zij had niet minder dan zeven hijIslagon bekomen. De grootmoeder werd aan hoofd en rug getroffen. De schoon zuster is deerlijk gesteld, maar zij is de eenige die men hoopt te kunnen redden. Do twee andere slachtoffers zullen hunne wonden niet overleven. De moordenaar had zich eerst willen ver drinken, maar gaf zich daarna gevangen op de gendarmerie. De moordbijl had hij nog. De kerel bekende zijne euveldaad. Hij zegde dat men hem aanhoudend voor moordenaar verweet, en dat hij zich aldus had willen -eken. Hij werd te Brugge opgesloten. Het par ket is Ier plaats geweest. IN RUSLAND De policie van Moscou heeft een drietal mannen aangehouden, die, gepoogd hadden do Parijsche auto-bandieten na te volgen. Zij hadden, zooals men zich herinnert, een auto overmeesterd, waarmede een groole som gelds, bestemd voor het uitbetalen van de werklieden aan een electrisch werkhuis in het Bordsky-district vervoerd werd. Even buiten de stad trachtten zij den chauffeur en den mecanicien uit de auto te werpen, maar de beido mannen verdedigden zich krachtig. Kopriloff dc aanvoerder van de schurken schoot echter heiden neer en de lijken werden in een naburig bosch begra ven de auto, waarvan de motor door een kogel doorboord geworden was, werd in een raviju gereden. Op een boerenwagen dio een medeplich tige in gereedheid hield, keerden de schur ken als hoeren vermomd terug. Zij lieten echter den w-agen achter hij een herberg hetgeen tot het ontdekken van hun spoor leidde. De aanvoerder der bandieten werd gisteren in zijne woning een waar arsenaal aan gehouden. Hij poogde zich nog met vergift te zelfmoorden, maar dit werd verhinderd, de flesoh werd uit zijne handen geslagen waarop de bandiet uit het raam sprong. Be neden weid hij door de wachtende policie agenten gegrepen. Uit een brief, bij de huiszoeking gevonden, bleek, dat de bandieten reeds nieuwe plannen in gereedheid hadden. Do twee andere ban dieten werden zonder verzot op straat aan gehouden. Alle drie werden zwaar geboeid, naar de plaats der misdaad gevoerd, waar zij door do boeren herkend werden. Daarop hekenden de schurken hun wanbe drijf, zeggende dat zij do Parijsche bandieten hadden willeu navolgen. verpleegd worden. Deze worden nu als krijgsgevangenen aanzien. Vergiftigde wijn. Een Koningsgezinde wijnkooprtfcm van Cabeceirras bad vooraleer met zijn gezin in de bergen te vluchten bij de nadering der republikeinsche troepen, verscheidene fles- schen vergiftigde wijn op zijne tafel geplaatst. Een officier en een soldaat dronken van den wijn en werden al spoedig gewaar dat zij vergiftigd waren. Dank aan een krachtig tegengif konden zij nog gered worden. De verontwaardigde soldaten hebben dan het huis in brand gestoken. De Koningsvlag werd op de openbare plaats verbrand, in 't bijwezen van al de troepen. De laatste Koningsgezinden. De muiters van Cabeceiras zijn thans tus schen Garezet en Moiinenta in liet gebergte. Zij zijn gewapend met geweren, bajonetten, pijken, zeisen enz.. Men vermoedt dat zij uilen trachten zich bij de bende van Paiva Conceiro te vereenigeu, die zich in de ber gen van Larouce, op eene hoogte van meer dan 2000 meiers bevindt. Indien deze samentrekking lukte zouden de koningsgezinden nog over meer dan 1000 gewapende mannen beschikken. EN PCRTUGAAL Spaansche gouverneurs in ongenade Aanhoudingen. De Koning van Spanje heeft dekreten geleekend, waarbij de gouverneur van Orensa afgesteld wordt on de gouverneurs van Avika en Poule Vedra van post moeten verwisselen. Deze dekreten vinden hunne oorzaak in de Portugoesche gebeurtenissen. Ook wordt gemeld, dat do gouverneur van Valentja aangehouden is. De bevelhebber van het garnizoen zou gevlucht zijn. Men vermoedt dat beiden betrokken waren in de beweging der Portugcesche Konings gezinden. Te Chaves wordt het gasthuis door do Republikeinsche wacht bewaakt, daar I verscheidene gekwetste Koningsgezinden M"<ec3Le3?l£i33.c3L Beweging tegen het alkoolmisbruik. De betoogingen, ingericht door de Neder- landsche maatschappij tot afschaffing van sterken drank, zijn in heel het land zeer wel gelukt. Vooral de Noorderprovinciën hebben zich onderscheiden. Op, eene enkele verga dering te iïeile, waren 2700 aanwezigen, meestal lot den werkenden stand behoorende. Talrijke redevoering-en werden overal uit gesproken en de beweging, die moer cn meer vorderingen maakt, laat den besten uilslag verhopen. 1c De geveinsde diefstal. De medeplich tigen. Het verdere onderzoek over den geveinsden diefstal op den boulevard Pois- sonnière, te Parijs, heeft reeds tot de aan houding geleid van twen medeplichtigen. Men denkt dat er spoedig nog twee "zullen aangehouden worden. Het drama van Sèvres. De ondorzoeks- ecliler heeft Woensdag namiddag opnieuw Paratt ondervraagd. Deze erkende dat de •evolver, die tot de misdaad had gediend en die in eene riool le Versailles was gevonden, het wapen was dat Noliet beproefd had in het bosch van St-Gloud. Hij erkende oolc dat hij het was, die op verzoek van Mad. Cl ere plaatsen had genomen voorden schouw- burg. Deze verklaring strijdt mot de beweringen van Mad. Clerc.De rechter heeft dan Paratt, Noliet, Mad. Glerc en Rosina Lalisse, meid van Mad. Glerc geconfronteerd. Fransche Kamer. De nieuwe kieswet is gestemd. Na de stemming van al de artikelen der kieshervorming beklom M. Poincaré de tribuun om eene verklaring af te leggon. Het gouvernement, zegde hij, heeft do hervorming met de republikeinen willen tot stand brengen en zij heeft woord gehouden. Persoonlijk is M. Poincaré altijd partij ganger dor E. V. geweest en alle ministers hebben getracht tot eene verstandhouding onder republiekeinen te geraken. Wij hebben daarom zooveel toegeving gedaan als eenig- zins mogelijk was. Misschien zal de wet in den Senaat eenige wijzigingen ondergaan, maar de minister hoopt ook daar, evenals in de Kamer, da meerderheid der republiekeinen rond zich ta scharen. L-.;h Spreker somt de voordeelen der wet opj* die aan de meerderheid der kiezers de meer derheid der zetels verzekert. Het is eene wet van overeenkomst, rechtvaardigheidwijs heid en waarheid en hij twijfelt er niet aan, of zij zal toegejuicht worden door de meer derheid der republiekeinen en door de opem^ bare denkwijze. Het geheel der wet wordt in stemming ge legd en aangenomen met 339 stemmen tegen 217, midden der luide toejuichingeq van de proportionalisten, De radikalen zijn om razend te worden. Du.itsclilaiici. De zaak der christen syndicaten. Hel verslag over 1911 van den hond der Duitscha christen syndicaten is verschenen. Het stelt vast dat de Bond in bloeienden toostand ver keert, niettegenstaande do onlangs ontstana moeilijkheden op confessioneel gebied. Het aantal aangeslotenen bedroeg op 31 Decern- her 1910, 340,957, Bij het verschijnen vaa

De Volksstem | 1912 | | pagina 1