T> GS- T s 3Z2> Hst gruwelijk drama te Oostende. Eene 'T EEN EN 1 ANDER brandramp in Duitschland. Het incident Belvaux-Briffant poedermagazijn in Oostenrijk Een roerend drama nabij Berlijn Eene drantaiisciiB ontsnapping. ONZE VOLKSBEIS NAAR ROME AcSséfiJssatSe' jaargang n' I64 BestuurderJ. Van i\uffel-De Qendt. Bit nummer Bevat 8 Bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen- en Fransclis onderzeeër op zwier Een aanslag legen een K*J 'ë---- fUMWHJUl' ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 rranken. Inschrijving in alle postbureeten van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. <g» *9 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <ij» BUREELEN TE AALST 9, Kei'kstraat, Telefoon 114 TE BRUSSEL 725, Steenweg van Waterloo, 725. 94 AAN KON DIC IN GEN K). aank ^'4 kl. reg.) fr. 0.60 3® blad- fr. 0 50 4® bi ad Ir. 0,30 Fiiiunc. .ujbiuif.srregoljfr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieu\vs(perregcl)fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Niet bij ons is hetruxie, noch in de familie noch in de partij, maar ruzie, hevige ruzie heerscht er in de socia listische partij van Italië, en daar het socialisme zich uitgeeft voor eene in ternationale partij, zoo is de ruzie ook in de internationale socialistische partij, 't Is voorwaar geen klein on- verschil, er zijn zoo maar niet min dan zestien socialistische volksvertegen woordigers die al met eens de roode dwingelandij-partij laten staan. De Italiaansche socialisten hebben hun jaarlijksch congres gehouden te .Reggio. 't Is.in deze stad dat over 17 jaar M. Enrico Ferri zijne geruehtma- kende toetreding deed tot de sociali stische partij. Die Ferri is een bekwaam man, zeer gezien aan het hof te Rome. Het is Ferri die verleden jaar een on derhoud had met den koning het was hij die verklaarde ook koningsge zind te zijn. In de politieke, kringen was voorzien dat Ferri zou deel heb ben gemaakt van het ministerie Gio- litti. Dit is echter niet gebeurd Eenige maanden late,).' brak de oor log uit tusschen Italië aii Turiyë Ferri keurde den oorlog igoety Hierop ontstond een hevig geraas ïtr de sociali stische partij. Ferri werd door som mige mannen zijner partij streng be handeld; en de slotsom was, dat hij zelfs uil de partij werd gebannen. Ferri was dus volgens de regels, geen socialistische volksvertegenwoor diger meer. DeZe hield daar rekening van en gaf zijn ontslag als kamerlid. Eenparig werd dit ontslag gewe'gerd. Volgens het ïtaliaartsch kamerre glement moet dan Ferri nogmaals ont slag geven en dan was er niets meer san te doen. Ferri bleef bij zijn besluit en diende voor de tweede maal zijn ontslag is. Dit werd door de Kamer omdat ze niet anders meer kon aangeno men. Er had eene nieuwe gedeeltelijke kiezing plaats. Ferri stelde zich voor als vrije kandidaat en werd gekozen met eene onzaggelijke meerderheid Doch daarna was de zaak niet afgeloo- pen; er waren nog verschillende geko zenen in 't geval van Ferri, en het was noodig dat die kwestie door de partij zelve werd opgelost. Bij de socialisten van Italië zijn er drie strekkingen, drie groepen de reehtsehe hervormingsgezinden, de linksche hervormingsgezinden en de revolutionnairén. Bij het begin van het congres hiel den de drie verschillende groepeerin gen eerst hunne afzonderlijke vergade ringen om daar hunne aan te nemen houding 1e bespreken. De reformisten van rechts beweer den dat zij in hunne handeling niet buiten het socialistisch beginsel waren getreden. De linksche reformisten stemden eenparig eene dagorde die be langrijk genoeg is om ze hier in haar geheel neer te schrijven. Het congres, zonder de overleve ring van de ItaliaanscLe socialistische partij te verloochenen, die, in den schoot der partij zelve, recht op leven geeft zoowel aan de revolutionnairo als aan de reformistische fractiebe vestigt dat deze traditie er zich niet tegen verzet zooals men gedaan heeft voor het syndicalisme de ont aardingen van de eene cf de andere Strekking te ontkennen stelt vast dat eenige socialistische kamerleden zich buiten de socialistische beginselen hebben geplaatst. Aj. Met hulde te brengen aan do monarchistische instellingen. b). Met deel te nemen aan vatler- landsche of nationale betoogingen c). Met hun gedrag te regelen op eene stelselmatige klassemedewer king, aangenomen ter wille van de aangewende onbekwaamheid der ar beidsklasse tot alle zelfstandige poli tiek d). Met de overeenkomsten en de behendigheden der leiders te verkie zen boven eene vooruitstrevende deel neming der menigten aan de leiding van hun eigen strijd En verklaart dat voor het geheel der vastgestelde feiten, deze volksver tegenwoordigers zich buiten de ran gen der partij hebben gesteld Uit deze dagorde blijkt dus: dat de socialisten niet koningsgezind mogen of kunnen zijn dat zij moeten strij den tegen elke koninklijke instelling; dat zij moeten afzien van deelname aan gelijk welke nationale betooging; dat zij niet mogen meewerken met de burgerlijke besturen, noch in stedelij ken dienst, noch in het staatsbestuur. Ge ziet,als zij in België don grooten kuisch moesten doen, zouden er som mige groote kopstukken maar aardig van tusschen koaen. We vergeten nochtans dat de revo lutionnairén veel strenger waren in hunne houding dan de linksche refor misten. De revolutionnairen stelden voor al de reformisten, zoowel de linkschen als de rechtschen buiten de partij te walzen. Zoo waren er 3 dagorden ter stemming. De dagor der socialisten wan Reggio bekwam 3000,die derlinksche reformisten 4000 er. deze der- revolutionnairen 15000 stemmen. Al de reformisten vliegen dus aan de deur. Als gevolg op die stemming, waarbij al de hervormingsgezinden buiten de partij gesloten zijn, en waartusschen zich vier socialistische kamerleden be vinden, hebben al de roode volksver tegenwoordigers ten getalle van zestien, hun ontslag gestuurd naar het bureel der Italiaansche Kamer. Uit dit alles hebben wij enkel dit besluit te trekken: Er is ruzie tusschen de leiders der arbeiders in Engeland,er bestaat groot misverstand tusschen de radikaal- socialislen, de genuifieërde socialisten, de vrije socialisten en de anarchisti sche socialisten in Frankrijk; er is onverschil tusschen de Pruisische en dn Saksische socialisten in Duitschland er is eene klove tusschen de socialisti sche partijen in Oostenrijk. Wij vragen aan al de personen met een weinig goeden wil en een klein beetje gezond verstand De socialisten spre ken van gelijkheid, broederlijkheid, algemeene tevredenheid, eens dat hun stelsel zal in voege zijn hoe komt het dan dat zij, nu het socialisme nog enkel op papier bestaat, hoe komt het dat ze nu al zoo leelijk overhoop lig gen Bewijst dat niet ten klaarste de onhebbelijkheid en de onmogelijkheid van het socialistische stelsel EcsoS>a;a:Siï|t«ei!d5jeisi des* uétSïC Uloi'St-i JlJ. Men heeft hel .tl zoo verre gebracht do organische lichamen doorschijnend te maken, zoodat als men een dier of oen ir.ensch met een zekere stof overgiet, men nauwkeurig de richting en de ligging der be ei urn, der longen, en der andere ingewanden kan waarnemen. Men hoont er eer.s toe to komen, door die licht- uitwerping der vaste lichamen, de vaste lichamen zelf door dat licht, onzichtbaar te maken, zoodat de menschen hij middel van eene zekere stof onzichtbaar zouden zijn... Waar gaat de wepelJ dan naartoe zeilen Es i¥ei*e&ij!han&Iels~j2oata In 1911-1012 waren er 23.277 zeilschepen met eon geheel van 6.152.877 ton. behoo- rend tot de 24 eerste en zeemogendheden van do wereld. De Vereenig'de Staten komen vooraan met 3.197 schepen^ met 1.304.924 ton. Engeland heeft 6.27o schepen doch enkel met 1.118 44G ton. Noorwegen heeft 1.074 schepen met 654.103 ton. Rusland 9.109 schepen met 539.710 ton. Frankrijk 1.129 schepen en 433.336 ton... In 1907 waren er nog 26.579 zeilschepen boven de 50 tonnonmaat,met een geheel van 7.550.273 ton. De stoomschepen zijn ten getalle van 15.825 mot 35.969.323 ton. Engeland komt luer vooraan met 3644 schepen en 18.122.071 ton. Duitschland 1.395 schepen en 3.983.287 ton. De Vcreenigde Stalen 953 schepen en 1,955.154 ton. Noorwegen 1.155 schepen en 1.533.441 ton. Frankrijk 616 schepen en 1.471.333 ton. België heeft 115 schepen en 275.476 ton. Er komen nog voor 't geheel 4.450 Schepen bij onder de ÏOO lonnenmaat. Do handelsvloot telt dus te zamen IS.275 stoomschepen met 36.764.5-14 ton. K3J «3 3 ïhSGSTSU VGOl* I M. De Bruycker, katholiek, had voorgesteld in den Henegouwschen provincieraad het crediet tot aanmoediging der lijfrentkassen tot 200.000 fr. te brengen. M. Falony heeft nu op zijne b-surt - .-oorgcsteld het crediet van 120.000 fr. op 200.000 fr. te brengen. Hij verweet M. De Bruycker do noodige geld bronnen niet aan te duiden. Terecht heeft M. Do Bruycker geantwoord dat M. Falony zulks evenmin doet. stemrecht, In Tliielt-Roeselaere is het percent der bijgevoegde stemmen 50 ten honderd in Charleroi, waar do rooden den scepter zwaaien, 80 ten honderd... Het zijn de Wa len die er meest van profiteeren Eene kleine vergeBcjking. Het getal leerlingen der beroopsscholen be draagt in België 60738 in Pruisen 27314 in Frankrijk 15091 de algeheele uitgave dier scholen beloopt in België, 5.156.366 fr. in Pruisen 10.657.556 fr. en in Frankrijk 6.262.208 fr. Daafvan betaalt de regeering in België 2.247.706 fr. in Pruisen 5.260.575 fr. in Frankrijk 3.648.285 fr. Daor de mand gevaEBen. Heeren Lemonnier, Masson en gezellen Berlrand en Pepin zijn in hunne ondervra ging leelijk door de mand gevallen. M. de Broquoville heeft ze zooverre ge bracht dat zij l»un zelve moesten gaan ver dedigen. woorden uilgesproken te hebben wolke M. Hymans hem in de kamerzitting van 11 Juli ten lasto legde te weten - Indien alle anti klerikalen ceen gespuis zijn, kl het gespuis is toch antiklerikaal 2° Zoo ja, dan vraagt M. Delvaux dat deze woorden zouden ingetrokkon worden, omdat hij zich beledigd voelt, doordien M. Briffaut hem doet doorgaan, als zijnde de gekozene eener partij welke alleen het ge spuis opneemt. i MM. Woeste en Pirmez, na kennis geno men te hebben van het slenographisch ver slag der kamerzitting van 11 Juli 1912. stellen vast, dat M. Briffaut, noch recht streekse!),noch onrech'streeksch M. Delvaux bedoeld heeft. De vraag om uitleg van wege M. Delvaux is dus niet aanneembaar. - MM. Woeste en Pirmez voegden er bij dat in de zitting van 11 Juli, M. Briffaut verklaard heeft dat de oppositiedrukpers volgens hare gewoonte, de gezegd ens van M. Briffaut verdraaid heeft dat hij alleen herkende to Roeselaere de bevolking geluk gewenscht te hebben, voor het prachtig ont haal en omdat zij hen aldus wreekte over de beleedigingen en aanvallen van het uilschol der samenleving en hij nooit het inzicht gehad heeft, welkdanig lid der linkerzijde te beleeitigen en hem dus niet voor gespuis heeft uitgescholdén. In die voorwaarden verklaren zij dat het parlementair incident, door M. Delvaux opgeworpen, van allen grond ontbloot is. •MM.Monville en Royers verklaarden dat het hier geen parlementair incident gold, maar wel eene persoonlijke kwestie. Evenwel, na den uitleg van M. Briffaut zijn zij ook van oordeel, dat liet incident geene gevolgen moet hebben». Het onderzoek. Coelus Pieter, voor den onderzoeksrechter gebracht, bekende geene wroeging te hebben» over zijne daad en voegde er zelfs hij. dat indien hij van zijn loven nog uit het gevang komt, hij het nog anders en vreeselijker zal aan boord leggen. Op de vraag of hij met voorbedachten rade is te werk gegaan, antwoordde hij, dat hij reeds sedert eene maand de dood zijner schoonzuster gezworen had en dat het hem speet dat zij niet heel dood was wat de tweo andere betreft, hij heeft hen geslagen ten prooi aan de woede die hom overmees terd had. Een aanhoudingsmandaat tverd tegen den moordenaar uitgevaardigd en hij werd door de gendarmerio met den trein van 5 u. 58 i naar het gevang van Brugge overgebracht. Een persoon die ijlings ter hulp kwam gesneld, trachte nog de drie ongelukkigen te redden, maar zonder gevolg. Talrijke ersonen kwamen op het hulpgeroep toege sneld om de zwaar getroffen vrouw te troo sten. De drie drenkelingen konden spoedig aan land gebracht worden, doch alle pogingen n de levensgeesten op te wekken hieven vruchteloos. Gisteren avond heerschle te Toulon do grootste opschudding. Men had er vernomen, dat de torpedoweerder Mousqueton in aller- aasl was vertrokken, om den onderzeeër Youle op te zoeken, die tijdens de krijgs oefeningen spoorloos verdwenen was. De Youle had Dinsdag Toulon verlaten, in gezelschap van den kruiser Tirailleur, oor een onderzeeschen tocht van 800 mij len. Samen hadden zij reeds tweo dagen ge- eisd. toen ten gevolge van den mist de Ti railleur de juiste plaats niet meer kon vin den waar de onderzeeër zich bevond. Beiden zetten hunnen weg eenigen tijd voort, en zoo verloren zij elkander heel en al. De Tirailleur vreezende dat de Youle een ongeluk was overkomen, seinde per draadlooze telegraaf naar de naastbijzijnde havens en onmiddelijk werd hevel gegeven maar de Mousqueton uit te zenden. In den nacht kwam echter een draadlooze telegram toe, meldende, dat de Youle zich veiligheid bevond, nabij Port Vendres. Zoodra de onderzeeër bemerkt had, dat de Tirailleur hem niet meer vergezelde, was de Youle onmiddelijk naar de uaastbijzijnde haven gestevend. De Tirailleur is daarop naar Port Ven dres vertrokken, om den onderzeeër te ver gezellen op den weg naar Toulon. E3e VJetenschap. Vroeger zeg den de natuurkundigen Onder in de zee leven geene visschen. De Oceaunkunde heeft dit anders geleerd. Dan hebben ze gezegd Aangezien op 1700 meters onder water niet de minste luohlstralon meer kunnen door stralen, dat het daaronder helledonker is, kunnen de dieren dio daaronder leven geono oogen hebben, daar zij niet kunnen zien. Nogmaals is het nu bewezen dat die zooge zegde wetenschap gansch valsch was moest al die dieren die leven op 6000 k 9000 meiers onder water hebben oogen en de meesten zeer groote oogen. Zij zelve ver schaffen zich het licht sommige zelfs hebben licht werpers... Hoe dat licht wordt voort gebracht, moet nog gezocht worden. Eens die studie gedaan, vvio weet wat praktisch nut kunnen de monschen er niet uit halen Overgroots schade. Te Spaichingen is brand ontstaan in eene meubelfabriek en vooraleer de pompiers doelmatig waren kunnen optreden, stond reeds de aanpalende breiwerkfabriek in vlam. Beide fabrieken werden ten gronde vernield. Drie honderd werklieden bevinden zich daardoo r zonder brood. De schade wordt op verscheidene honderd duizenden mark ge rekend. Do oorzaak van den brand moet aan eene kortsluiting tóegeschreven worden. Daar de breiwerkfabriek ook elaktrieklicht leverde aan een deel der stad, en de machie- norijen vernield zijn, is een deel der stad in duisternis gedompeld. Vrijdag na de Kamerzitting hadden do getuigen van M. Delvaux, MM. Royer Monville. eene bijeenkomst niet de getuigen van M. Briffaut, MM. Woeste en Pirmez. Na eene korte bespreking werd het vol gende proces-verhaal geteekend Ten jare 1912, den 12 Juli, hadden MM, Royers en Monville, aangeduid door M. Delvaux, eene bijeenkomst met MM. Gliarles Woeste, staatsminister en Pirmez, aange steld door M. Briffaut. MM. Royers en Monville verklaarden dat M, Delvaux hen de zending had opge dragen, te vragen De aanslagen tegen de Oostenrijksche poe dermagazijnen duren voort. Donderdag nacht bemerkte een schild wacht, van dienst aan de poedermagazijnen van Saint Veith op Glahn, twee kerels die naar hem kwamen geslopen. Hij bevool hen te blijven slaan, doch daar de kerels geen antwoord gaven, schoot hij zijn geweer in hunne richting af. De kerels vluchtten dan in een naburig bosch. Uit het onderzoek is gebleken, dat de ke rels zich sinds verscheidene dagen verborgen hielden in eene kleine grot, nabij het £oe- dermagazijn. Zij hadden den ingang der grot zorgvuldig hij middel van struikgewas welen te verbergen. Men heeft geen spoor der daders. Hot gar nizoen van Saint Veith is met een regiment vermeerderd. 1° Indien M. Briffaut herkende, de [geslagen. Drie personen bij het baden verdronken. Eergisteren avond, zijn bij het baden tusschen Tegel en Heiligensee (Duitschland) drie personen jammerlijk verdronken. Eei mecanicien uit het Rijnland, die voor zij firma te Berlijn moest zijn, had 's morgens een bad genomen in do nabijheid van Con radshohe. Op deze plaats is wegens het daaraan verbonden gevaar hel baden verbo den. Des niettegenstaande ging hij er met zijne familio 's avonds weer heen. Bij het baden geraakte de 17 jarige doch ter en een bloedverwant van den monteur in een draaikolk en beidon zonken in de diepte De mecanicien trachtte beide te redden. Hel lukte hem ook, hen te grijpen, maar zij hiel den hem zoo krampachtig vast, dat hij mede in do diopte zonk. Hotgoheele ongeluk werd door de vrouw en de beide andere kinderen die jammerend aan het strand stonden» gade Uit Lodz (Rusland) wordt gemeld, dat drie bandieten, onlangs aangehouden, om gewapenderhand een trein tegen gehouden on verscheidene reizigers vermoord en uit geplunderd te hebben, uit liet gevang van Lodz ontvlucht zijn. Een hunner, de genaamde Zarychi riep den bewaker en vroeg hem om in eene andere col geplaatst te worden, daar zijne medegevangenen hem mishandelden. Pas had de bewaker de' deur geopend, of de drie bandieten sprongen op hem, ontwa penden hem, honden hem aan armen en bee- nen on stopten hem eene prop in den mond. Daarna vluchten de drio schurken op den koer, klommen over den afsluitingsmuur en konden ontsnappen. De andere bewakers opmerkzaam gemaakt door hunne afwezigheid van hun gezel,kwa men zien en ontdekten zoo de ontvluchting der drie gevreesde bandieten. Zij werden onmiddelijk achternagezet, doch hun spoor werd niet meer gevonden. Men veronder stelt, dat zij in drie verschillende richtingen gevlucht zijn. 48° VERVOLG. Bezoek aan het Vatikaan. (Vervolg). De Pinacotheca of het museum der Schil derijen van het Vatikaan is maar eene kleine verzameling van tafereelen, maar meest allen meesterstukken. Deze tafereelen zijn verdeeld in vier verschillende zalen, waar de voornaamste Italiaansche Scholen op prachtige wijze zijn vertegenwoordigd. In de eerste zaal, onder do bijzonderste treffen wij aan de volgende tafereelen Den H. Hioronymus door Leonard da Vinei de aanbidding der wijzen door Raphael de Drij goddelijke deugden door Raphael do Drij Heiligen door den Porugiaan de Mirakelen van den *11. Niklaas door Fra Angelico de Verloren Zoon door Murillo. De tweede zaal bevat slechts drij schilde rijen de Madona van Faligno door Rap- haël do Laatste H. Communie van den H. Hioronymus van den Dominiquin de Verheerlijking van Christus op den Thabor. In de dorde /.aal bewondert men de Madona van den Titiaan O. L. Vrouw met dc beschermheiligen van Perugo door den Porugiaan en Christus in het graf gelegd door Carravagio. In de vierde zaal ziet men den H. Romval dus die zijn visioen aan zijne eerste leerliêj gfm verhaalt, door Andreas Sacchi enz. enz Wij verlaten nu het vatikaan om ons naa het vatikaansch museum te hegeven; om e te komen neemt men links neven de St. Pie ierakerk. Onderweg ziet meu het hospita»

De Volksstem | 1912 | | pagina 1