BUITENLAND. heeft mij gezegd....! 'I EEN EN T ANJER Geweldige ontploffing te Luik Eene rechterlijke dwaling De Koningsgezinde beweging Een Zondaagsch praatje 33 Gr 33 Ij 2Q Vreeselijke misdaad TE BORGERHOUT. Een vadermoorder doodt zich voor het lijk van zijn slachtoffer. Russen vermoord in China Ashfiieeide jaargang n' I SS IMU 2 CENTIEMEN HET NUMMER Qinsdag IG JisSi 1912. VJt <P ABONNEMENTEN; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 iranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $jj| TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. tj BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728, TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3« bladz. (de regel) fr. 0.50 4® biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (por regol)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers tell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) - fr. 2,00 li De nijdige aanvallen van M. Daer.^ tegen het hospitaal onzer Stad waren schier vergeten. Hier en daar wierd er wel nog eens hartelijk gelachen om de lameuze zitting in den Gemeenteraad, waar hij zich zoo dn aas wist in den zak te praten. Doch 't ging stilaan vergeten gera ken. Vergeten geraken Dat is iets waar M. Daens een gröoten afschrik voor gevoelt. Vergeten geraken Liever, ja duizendmaal liever, zegt hij, grauw en blauw verweten, dan te moeten dulden dat men over zijnen persoon zou zwijgen Hij heeft dus gezorgd dat 't niet en zou vergeten geraken, en hij zelf heeft zich gelast de geheugens te ververschen. Hij wil dat geheel Aelst zou weten en onthouden dat hij, Petrus Daens, valsche beschuldigingen hoeft gesmeed tegen het Hospitaal zijner geboorte stad. Dat hij, om die valsche beschuldi ging trachten te staven, in de gemeen teraad, twee grove domme leugens heeft uitgebracht 1° Deken de Herdt heeft mij nog gezegd....! En hij, Petrus Daens, kon nou alleen niet loopen, toen Deken de Herdt in den Heer ontsliep. Dat is durven 2° Doktoor Claus heeft mij gezegd En doktoor Claus antwoordt hem Sedert uw verradersleven heb ik u nooit meer aangesproken Elk ander mensch met een graantje gezond verstand bedeeld zou zich beter houden en zwijgen MDaens niet De handelwijze van M. Daens in dio zaak is zoo onbeschoft, en zijne po litieke houding zoo dwaas, dat de libe rale Volksgazet van Aelst, hem hare misnoegdheid vlak ir_ 't wezen spuwt in eenen slinger, twee kolommen lar.g onder den titel Hij en het Hospi taal Wij moeten 't bekennen 't is nog al hevig van toon doch veel waarheid in den grond, 't is geschreven van iemand die zijnen man kent. Men zon zeggen dat hij gewoon is met hem ti spelen. Luistert Hij komt dus, in zijn blad, stand vas'ig terug op de kwestie van bet Hospitaal. «Hij voelt zich diep gekrenkt in zij - nen hoogmoed en Hij kan dat niet verkroppen.... Dan is er spraak van armtie rige verdediging in den Gemeente raad... ,- lichtzinnige zeeveraar... die in affronten is gevallen... man zonder fierheid of kracht Waar zal de hoogmoed hem nog brengen.... Wij voeten het hij alleen is onfaal- baar gelijk zijn gewezen konfratet advokaat Ghysselinckx het in zijn af scheidsgroet aan de christen demokra- ten partij in zitting van t Hoofd- komileit van Donderdag 13 Juni voor gelezen zoowet zegt Zijne onfaalbaarheid bestaat in on- meedoogend buiten te kegelen al wie hij denkt vroeg of laat aan den familie stam nadeel te kunnen doen t Zijn wij niet die dat zeggen, M. Daens, 't zijn uwe vrienden van giste ren, uwe bondgenooten van morgen, die 't u zeggen. En Petrus, zucht en kermt dat de Volksgazet hem verwijt Manlief, de waarheid, wanneer zij spreekt, verwyt toch altyd iemand. Niet aS 4s Bsaastig a. u, b- De liberale bladen prediken de weerdigheid in de Kamerbespreking. Natuurlijk, zij schuiven de talrijke onderbrekingen op den bals van de katholieke kamerleden. M. Hymans deed ook beroep op de hoffe lijkheid. Nochtans vóór M. Hymans had M. Woeste gesproken, M. Woeste is de oude, grijze katholieke voorman welnu ondanks zijn hoogen ouderdom, 011 ondanks zijne korte rede is M. Woeste zoo maar 19 maal onderbroken. Zeker M. Hymans is ook veel onderbroken, wij hebben het nagegaan en bevonden dat hij 26 maal in 't woord werd gevallen door mannen van delin kerzij... Dus niet te haastig in het veroor- deelen, of ten minste, onze katholieke vrienden niet verantwoordelijk maken voor daden door de linkerzijden bedreven. tFaSeffftsn BritfauL M. Brifaut is een nieuwe gekozene, hij had nog geen enkel woord in de Kamer gezegd en werd door gansch de razende linksche partij aan gevallen. M. Brifaut had niemand, volstrekt niemand persoonlijk aangevallen buiten de Kamers. Nochtans vader Delvaux stuurde hem zijne getuigen. M. Brifaut stelde de zijnen aan deze eeretribunaal kwam bijeen en besloot eenparig dat M. Delvaux noch rechtstreeks noch onrechtstreeks was aangevallen... We zouden nu het wezen wel eens willen zien van Papa Delvaux O® CombSe. Eene kiezing verbroken. De daensisten hebben zoo oneindig veel geroepen en gelawijd over klerikaal kiesbedrog, dat vele menschen vergaten acht te geven op hunne uitkooperij. In Brugge stond Fon teyne op dezelfde lijst als de goddeloozen, ze waren solidair, ze waren verbonden. En weet ge wat er nu is voor gevallen De liberalen van Brugge hebben eene klacht ingediend, tegen Fonteyne die zeggen ze, en 't schijnt dat er talrijke en juistbepaalde bewijzen bij zijn, talrijke kiezers heeft omgekocht. Langs alle kanten loopt het gerucht dat de liberalen de kiezing van Fonteyne zullen doen verbreken. De katholieken zulleu zich wellicht"onthouden. Welnu, vrienden van Aalst, wat zegt gij ervan Waar zitten de vervalschers waar zitten de uitkoopers waar zitten do ver drukkers Is het niet. hij de daensisten van Brugge In Herdersem weten zij er ook van te spreken lei Portugal. De verdrukking gaa' haren gang. Het schijnt dat de koningsge- zinden er niet zullen geraken om liet konings- dom te herstellen. Wat zal er dan gebeuren? De republikeinen kunnen 't land niet in orde brengen. Er blijft dan maar eene oplossing. Portugal zal zijne onafhankelijkheid ver liezen en zeer zeker door de eene of andere mogendheid worden opgeslorpt. Aan de socialisten. Gezel Van Langendonck n° 1 heeft verleden jaar zijn ontslag moeten geven als kamerlid. De roode sukkelaars hebben nooit mogen weten waarom. Gezel Van Langendonck n° 2, de opvolger van n° l, was met 2 Juni gekozen als kamer lid. Hij ook heeft zijn ontslag moeten geven de roode sukkelaars mogen weer niet weten waarom 't Is voorwaar eene lekkere partij Verscheidene gekwetsten. Gisteren morgend. rond 10 1/2 ure, had in de ververij Niquet-Lairess, eene gewol- dige ontploffing plaats. Mev. Niquet bevond zich met hare meid in den koolkelder, naast het magazijn waar verscheidene mandflesschen gevuld met naphte bewaard werden. Zij lichtten zich bij middel van een klein lampje. Eensklaps had eene vreeselijke ontploffing plaats. Beide vrouwen werden met geweld ten gronde geslingerd, terwijl het gewelf van den kelder instortte. M. Niquet en eene andere inwoonster van het huis, Mej. Remy. die juist in den gang waren, werden ook omgeworpen. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. De spiegelruiten van bat magazijn zijp. vernield en verder werden alle meubelen welke zich in het magazijn bevonden verbrij zeld. J Mev. Niquet werd erg aan debeenen, de anden en het aangezicht verbrand do meid had erge brandwonden over heel het lichaam. Beiden werden ook gekwetst door de steenbrokken welke van bet gewelf vielen. Ook M. Niquet en Mej. Remy hadden k: eu- zingen bekomen. Men vermoedt dat de ontploffing te wijten aan de ontvlamming der naphtedampen. Een vrouw door harenechtgenoot vermoord. Zondag namiddag rond 4 ure, werd de Van Monfortslraaai in opschudding gebracht door eene gruweüjkn moord. De genaamde Alexis Arntz, 34 jaar, geboren te Rijsel, bracht zijno echtgenoote. Maria De Bevere, 33 jaar kleermaakster, een messteek in den rug toe, die zonder twijfel de dood voor ge volg zal hebben. In het huis 29, van genoemde straat, be trekken de echtelingen Arntz, meteen knaap jevan 14 jaar oud, sinds een 8 tal maanden een kwartier. Het gedrag van den man liet veel te wenschen. Hij stelt zich tegen zijne vrouw en kind brutaal aan en mishandelt hun op eene wijze dat de geburen er soms moeten tusschenkomen. De ongelukkige vrouw is verplicht van 's morgens vroeg lot 's avonds laat uit werken te gaan, daar de man weigert voor liet onderhoud van zijn huisgezin te zorgen. De arme vrouw is bijna nooit zonder sporen van mishandelingen en is aan den eenen kant doof geslagen. Zater dag avond had de vrouw tot 10 ure gewerkt en wanneer zij tehuis kwam, ontstond naar gewoonte twist. De man mishandelde nog zijne, vrouw, terwijl zij te bed lag Arntz had sedert drie weken een postje in den Velodroom bekomen, en rond half zegde hem zijne vrouw dat het tijd was om zijne bezigheid te hernemen. De man stuurde plots zijn zoontje wegleggende op de straat te gaan spelen en de ruzie nam alsdan in hevigheid toe. De man riep dat hij niet uit liet huis ging, omdat het te warm was, en plots greep hij het petroolvuur en sloeg het teil gronde. Vervolgens trok de brutale man de tafelschuif open, greep een broodmes stak bet zijne ongelukkige vrouw die wilde vluchten in den rug. Om de vrouw te beletten te vluchten draaide hij de kamerdeur op slot. De andere bewoners van bet huis hoorden het slachtof fer om hulp roepen. Deze personen liepen naar boven maar de moordenaar weigerde de deur te openen. '7 Zij liepen alsdaiï de straat op want zij vreesden het ergste en verwittigden de poli- cie. Twee agenten, die ook de deur gesloten vonden stampten ze in. Een afgrijselijk schouwspel vertoonde zich aan hunne oogen. De vrouw geheel mat bloed bevlekt, liep wankelend do kamer uit. Do man met bet broodmes in de handen wilde de policie te lijve, doch een der agenten haalde een revolver voor den dag en dreigde hem neer te schieten, zoo hij nog een slap durfde naderen. Men sloeg hem met de de sabel op den arm en de brutale man liet het mes vallen. De dader die ook geheel met bloed was bevlekt, werd vervolgens naar het poiiciebureei overgebracht. Do ellendeling beleende onmiddellijk en drukte zijn spijt uit, zich niet te hebben kun nen zelfmoorden. Hij had reeds een tweede mes gereed geslepen. Do vrouw, die naar beneden was geloopen werd door de bijzondere bewoners in de tweede plaats neergelegd, waar de genees heeren Janssens en Koninckx de ongeluk kige verzorgden. Men stelde vast dat gle longen doorstoken waren. Zij werd vervol gens in eenen bedenkelijken toestand naar het St-Erasmusgasthui3 overgebracht. De knaap werd twee uren nadien bij zijne arme moeder toegelaten, die liem niet meer herkende. De geneesheeren denken dat bet slachtof fer den nacht niet meer zal doorbrengen. De twee messen werden aangeslagen; van het eene was de punt krom, niet zulke kracht was desteok toegebracht. Toen de moordenaar naar het gevang werd overgebracht, hadden de policieaganten de grootste maeite om hem tegen de volkswoede te beschermen. Een eigenaar van Bourg-Villiers, heer Huguet, oud 76 jaren, was sedert den 27 Juni verdwenen. Men vermoedde dat er eene misdaad was gepleegd en het ingestelde onderzoek leidde lot aanhouding van den zoon van den verdwenene.Adolf Huguet,oud 51 jaar. Door strikvragen in 't net gebracht eindigde bij mei te bekennen dat hij mot eene serve? zijn vader verwurgd had en het lijk in den kelder had begraven. Adolf Huguet zegde de misdaad gepleegd te hebben omdat de ouderling hem beschul digde zijn geld te verkwisten. De vadermoorder werd naar de kelder ge leid, waar men inderdaad het lijk vond. Hier maakte hij gebruik van een oogen- blik onoplettendheid der agenten om een revolver uit den zak te halen en zich te zelf moorden. Twee ter dood veroordeelden, worden na 5 jaar dwangarbeid vrijgesproken. Ten jare 1907, werden in Russisch Polen een policieagent en een kozak erg mishan deld en vóór dood op de haan achtergelaten Men had geen spoor der daders, doch eene vrouw, Maciszewska genaamd, kwam op liet poiiciebureei verklaren, dat de daders twee werklieden waren, de genaamden Ti zaska en Maminski. Zij werden voor het krijgsgereclit ge bracht en ondanks hunne schuldbetuigingen veroordeeld om verhangen te worden. Zij kregen evenwel genade en hunne straf werd veranderd, voor'Tizaska op 15 jaar dwangarbeid en voor Maminski op 20 jaar dwangarbeid. Het gerucht werd weldra verspreid, dat de vrouw eene valsche getuigenis had afgelegd, en do advokaten dertwee ter dood veroor deelden legden eene klacht neder togen vrouw Maciozewska. Het werd duidelijk bewezen, dat de vrouw eene valsche getuigenis bad afgelegd en zij kreeg 4 jaar dwangarbeid. Zij ging in beroep en word alsdan vrijgesproken. Nu hadden de twee ter dood veroordeel den niet do minste kans meer, hunne zaak nog voor het gerecht te zien oproepen. Eenige weken geleden moest de zoon van vrouw Maciszewska voor liet gerecht ver schijnen, wegens opstand en aanslag op de policie. Het onderzoek werd wat verder uitgebreid en nu bevond men dat het de zoon van vrouw Maciszewska was, die in gezelschap van een twoetal vienden den aanslag pleegd had, waarvoor Tizaska en Maiuinski veroordeeld waren. Het krijgsgereclit veroordeelde de zoon Maciszewska tot 10 jaar dwangarbeid.en de advokaten der ter dood veroordeelden richt ten zich tot den Opperknjgsraad van Sint- Pet9rsburg, om de herziening van het proces te bekomen. De herziening werd toegestaan en do beide ter dood veroordeelden werden nn vrijge sproken, na onschuldig 5 jaar dwangarbeid gedaan te hebben. IRI PQZÏTUGAAL Wat de Koningsgezinden zinnens waren Het wordt al meer en meer verzekerd, dat de Koningsg'ezinden zinnens waren, in geval hunne laatste beweging lukte, een voorloo- pig gouvernement in te richten in de provin cie Minho. Dit voorloopig gouvernement zou een referendum inrichten waaraan heel het land zou deelnemen en zich verklaren, voor de Republiek of voor het Koningdom. Vna den anderen kant schijnt het ook zeker, dat noch Koning Manuel, noch zijn oom, door Miguel de Braganze veel lust hebben om den Portugeeschen troon, welken nu toch steeds onbestendig en wankelend zou zijn, te bestijgen. Aan wie de schuld Het Porlugeesch gouvernement had bij liet Spaansch gouvernement geklaagd, dat de Spaansche overheden met de Porïugeesche Koningsgezinden heulden. De Spaansche minister van binnenlandsche"zaken, M. Bar- roso, daarover ondervraagd, verklaarde, dat indien Spanje de maatregelen niet nam welke noodig waren, zulks alleen de schuld is, der Portugeesche kousuls. die zich om de bewe ging niet bekommerden en du3 aan de Spaan sche overlieden geene inlichtingen ver schaften. Spanje zendt troepen naar de Portugeesche grens. Een telegram uit bijzondere bron, meldt dat do samenzweerders die zich te Valverde del Fresno bevonden, daar door de republi- keinsehe troepon verjaagd geworden zijn. Het Spaansch gouvernement heeft ver scheidene legerkorpsen naar de grens gezon den. Deze troepen liggen tusschen Puentcs en Onord gekampeerd. De aangehoudenen. Uit Ghavas wordt gemeld, dat 5 Konings gezinde krijgsgevangenen waaronder Juan Almeida, naar het krijgsgevaug zijn over gebracht, na door den onderzoeksrechter van liet krijgsgorecht or.derhoord te zijn gewor den. Luitenant Ornellas Vasconcellos kon ge zien zijn toestand niet ondervraagd worden. Eene zaak welke aanleiding zou kunnen geven tot erge verwikkelingen tusschen Rusland en China is le Tchina in Chineesclx Turkestan voorgevallen. Eene afdeeling Chineesche soldaten, ver gezeld yn den Chineeschen opziener Sioun, omsingelde er het huis van een Russisch on derdaan, Said genaamd en wilde den Rus dwingen, vóór Sioun te verschijnen. Daar deze beweerde niets te verrichten le hebben mot Sioun, weigerde bij. Said trachtte do soldaten weg te krijgen, doch daar zij zich zeer brutaal aanstelden vuurde hij op hen zijn revolver af. Twee soldaten werden gedood. Sioun gaf dan aan de soldaten bevel, het gebouw in brand te steken. Er bevonden zich een honderdtal bedienden in buis, meest allen Russen en toen dezen aan devlamrnen tracht ten te ontkomen werden zij door de Ghineezen afgemaakt. De algemeene konsul van Rusland te Kat- cliga heeft het Russisch gouvernement ver wittigd, en de Russische gezant te Pekin heeft bevel gekregen onmiddelijk krachtda dige voldoening te eischen. Wat nieuws in de wereld Weinig. Over wat wordt er gesproken Over weinig om de eenvoudigo reden dat ieder zijnen, lijd noodig heeft om op tijd en stond zijn zweet af te drogen. Nochtans als't 's avonds wat koeler is,wordt er wat meer gezegd. En over wat Wel over de politiek en over de zaken. Wat Over politiek Ja, ze zeggen wel, ze trekken zich de politiek weinig aan, maar do wezenlijkheid getuigt dat er hedendaags honderdmaal meer aan politiek wordt gedaan als over 10 a 15 jaren. En wat vertellen z'over politiek Ah JEenparig is het een gostoef op den wonderen politieker, baron de Broqueviüe. Daar staan ze verstomd over. De redevoering van M. Woeste, wij zeggen het niet om le vleien, verre van daar, maar omdat liet de volste waarheid is, de rede voering van M. Woeste wordt langs alle kanten beoordeeld als zijnde een der beste die hij ooit in zijne lange politieke loopbaan beeft uitgesproken. En de houding der linkerzij Wat dunken zij daarover Wel, rechtuit gebiecht, vele menschen krijgen compassie mot die po litieke sukkelaars, en zrj hopen, in hun be lang, dat zij zoo spoedig mogelijk tot het gezond oordeel moge terug komen. Wat is er nog in de politieke wereld Enkel dit groot feit, dat bet parket ai de leiders der socialisten aan de Antwerpsche haven, in den pot beeft gedoffold, om inbreuk te plegen tegen de vrijheid van den arbeid. De bevolking is er uiterst over voldaan... En hoe zit bet in den handel Er is veel, veel werk, inliet hout. De koffie zal heel waarschijnlijk aanzienlijk in prijs dalen... Op de Redstar Line wordt er tusschen nu en 2 jaar geen enkel Belg meer aangenomen, ls gevolg van de dwaze houding der socia listen Nu staan die menschen daar schoon. En wat is er nu nog Niets meer, tenzij dat het verduiveld warm blijft I Frankrij k. Neg het bezoek van den Bey van Tunis ta Parijs. Vrijdag morgen te S ure is de Bey van Tunis te Parijs aangekomen. Hij werd Qntvangen door afgezanten van den president der republiek. Te 3 ure begaf de Bey zich naar het Ely- seum, waar hij een bezoek bracht aan M. Fallières. M. Fallières bracht hem daarna een tegenbezoek. M. eu Mev. Fallières gaven 's avonds een feestmaal ter eere van den Bey. De staking te Marseille. De vrouwen be moeien er zich mede. Vrijdag namiddag, op 't oogenblik dat het werk zou hernomen worden, kwam er eene groep vrouwen bijeen op de place de la Joilelle oin le gaan prote steeren tegen de stijging van den broodprijs. Uitgenoodigd tot doorloopen, weigerden zij eerst, maar toen trokken zij snel naar de rue de la République, gevolgd door talrijke ingeschrevenen. Toen de vrouwen aan don Boulevard des Dames kwamen, werd er met steenen naar de gendarmen geworpen. Er ontstonden toen gevechten tusschen do betoo- gers en de openbare macht. Verscheidene gendarmen en agenten werden gekwetst. Talrijke betoogers werden aangehouden. Er zijn uitgebreide maatregelen genomen, om verdere onlusten te verhinderen. In al de straten zijn patroeljes. 's Namiddags haddon nieuwe botsingen plaats en werden nTeawo aanhoudingen ge daan. Do meeste aangehoudeneu zijn inge schrevenen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1