m y 'T EEN EN 'T ANDER Da Consciencefeesten fe Aalst Bloedig gevecht te Paturages. ONZE VDLKSRE9S NAAR ROME Achttiende jaargang n" 9 6? Donderdag 9 3 Juli 1912. - i j,^T JL3 CS- !E3 "5" T"~s Het is te onnoosel om dood te doen Eene erge zaak te Bergerhout. Erg sutomobislongsluk te Beveren-Waas. Vreeseiijk ongeluk te Schaarbeek. Schrikkelijk automobielongeluk Eene vreeselijke ramp in Zwitserland 11 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ïi TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. F V*§ V SU BUREEUEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 72(1. I Kerksstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-Be Qendt. AANKONDIGINGEN K). aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3' bladz. (de regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 lïecht. herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Rechtuit gesproken, wij zouden, als het er op aan moest komen, het puur en simpel algemeen stemrecht, met schijnredenen, veel beter kunnen ver dedigen dan de zoogezegde aanhangers van dat stelsel het doen. Wij hebben nu toch al zoo dikwijls gevraagd ons eens klaar en duidelijk te willen bewijzen waarom het zuiver algemeen mannelijk stemrecht recht- veerdig is wij kunnen van onze suk keiaars van tegenstrevers maar geen afdoend antwoord bekomen. In het orgaan der Aalstersche socia listen geven ze dit geniaal antwoord Het heeft al zoo dikwijls in de sociali stische gazetten en boeken gestaan Is me dat nu een antwoord Maar als het al zoo dikwijls is geschreven ge worden, zooveel te gemakkelijker ware het toch om ons een antwoord te ge ven. De waarheid is, dat de socialist! sche schrijver zelf gevoelt dat het puur en simpel algemeen stemrecht, onder rechtveerdigheidsopzicht, niet te ver dedigen is. Hij zegt het wel niet open lijk, maar zijn achteruitkruipen bewijst het voldoende. Bij de demokraten is er eindelijk een felle uit zijn vel gesprongen, hij geeft den waarom van het recht veerdigheidsbeginsel. Doch hij doet het op eehe zeer oorspronkelijke en tevens negatieve manier. Luistert hoe hij dien waarom geeft Volksstem, wil eens. uw meervou- dig kiesstelsel toepassén in het'geval dat ik u zal voorleggen Ik heb een zoontje met name Wil- x lem. Dat men bij mijn kleinen Wil li lem, in zijn wiegje, een doktoors v een advokate.nkind of gelijk welk kind kom leggen zoekt gij mij het welk van de twee een stemme of 3 stemmen zal hebben. Als de Volks- x stem ecne goede oplossing geeft, zal ik mij de moeite niet sparen met x haar eens het vermaard spel De x Vogelpik x te spelen volgons het x meervoudig stemrecht. Dat is nu gansch den waarom van het rechtvaardigheidsprinciep. Als ge na zulke felle bewijsvoering niet overtuigd zijt, dan moet ge de pijp maar aan Marten geven. Ne mensch moet van tijd tot tijd al eens kunnen toegeven, en daarom gaan we dien goeden vriend een antwoord gunnen, hoewel zijn schrijven hel waarachtig niet weerd is. Wij moeten hem dus zeggen wie er l, 2 ol 3 stemmen zal hebben, zijn kleinen Willem, het doktoorskind of het advokatenkind Wij zeggen dat de vergelijking gansch mank gaat, of be ter dat hij geheel en al uit de kwestie geloopen is. Er is iii België geen enkel kind dat stemrecht heeft, eii zoo za! noch Willem, noch het doktoors- r.och het advokatenkind, stemrecht hebben. De 3 kinderen staan dus gelijk... Is de schrijver van gedacht dat die kinderen ook recht van stemmen zouden moeten hebben, er ware middel om overeen te.komen, Ieder kind zou eene stem hebben, maar zijn stemrecht zou door den va der worden uitgeoefend tot zijne meer derjarigheid.Tot nu toe echter bestaat dat niet, doch er is rekening van ge houden. Zoo de vader van Willem 35 jaar is, zoo de vaders van de 2 andere kinderen 35 jaar zijn en 5 fr. rechten betalen, dan hebben zij alle dry eene stem bijIs dat geene gelijkheid, is dat geene rechtveerdigheid'? Zij die niet getrouwd zijn of die op 35 jaar kinderloos zijn, die hebben geene tweede slem. Mag dat niet zijn Waarom toch is zulke bepaling on rechtvaardig Voor de rest blijft geheel de bewijs voering van ons vorig artikel over algemeen stemrecht staande gij hebt geen enkel onzer aangehaalde bewijzen weerlegd... Er valt niet te roepen dat het meervoudig stemrech het recht der rijken is. In de Peuple van verleden week, schreef gezel Bertrand, ka merlid voor Brussel, dat vele boeren- werklieaen, en vele buitenlieden bij gevoegde stemmen bezitten. In Nieuwerkerken zijn er, zoo wij ons niet bedriegen, voor de Kamers, rond de 160 driestemmers van die 160, zijn er 130 of nog meer, dat ge wone werkmenschen, kleine burgers en kleir.e pachters zijn. Zijn er op Nieuwerkerken soms zoo schrikkelijk veel ijselijke kapitalisten? Schenk u zelf de moeite eens aandach tig de kiezerslijsten na te gaan in de Stad Aelsten ge zult verwonderd staan over den uitslag. Ge zult honderden gewone menschen en neringdoeners en kleine burgers aantreffen die 2 en 3 stemmen hebbenGe hoeft dus zoo niet te donderen op hetBelgische kapi talistische kiesstelsel. M. Cbapelle, Fransebman en een liberaal, dus geen katholiek, is met de kiezing hier in België een onderzoek komen doen. En weet ge wat hij be sluit In geen enkel land is het kies stelselzoo eerlijk-en zoo rechtveerdig als in België. En 't is in alle geval veel, veel beter dan hij ons in Fran krijk. Oef! Wal zegt gij daarvan? In Rome heeft Mgr. Pottier over eenige dagen over den Belgischen politieleen toestand in de Union Populaire Italienne eene voordracht gehouden, en weet ge wat hij zegt over onze kieswetgeving Hot kiesstelsel in België met de Evenredige Vertegenwoordiging, met het meervoudig stemrecht en met de schikkingen die het geheim der stem ming verzekeren,is het rechtveerdigste en liet meest rechtzinnigo stelsel dat er op den dag van vandaag bestaat. (Ge régime electoral est ie plus juste et ie plus sincere qui existe aujour- d'hui.) Dat is het oordeel van 2 mannen, twee bevoegde mannen, die in don vreemden verblijven, en dus de zaken beter met kalmte,met juistheid, zonder vooroordeel, zonder partijdigheid weten te beschouwen. In 't voopiiitzicht eenet* zee Pamp» De ramp van de Titanic heeft dit goede gevolg opgeleverd, dat zeevaartgenootschappen zich wat meer o"hi leven der opvarenden op hunne waterkastee- len beginnen to bekommeren. Zoo komt de Hamburg-Amerika-Linie door haar nieuwe reuzenboot Imperator een aantal reddim>sbooten te bestellen, die in staat zijn in tijden van nood 3000 man op te nemen. De «Imperator», 50,000 ton metend, zal April aanstaande den overtocht maken ft ten ande*" 0W"Y°rk. In 't kamp wan Beveploo. De minister van oorlog bad aan de korps oversten kunne meening gevraagd over het onderricht der r kruien in het kamp van Beverloo van den 15 September tot den 15 December. De meerderheid der korpsover sten is ten voordeele van dit onderrichtstelsel Er is bijgevolg besloten het kamp van Bever loo te vergrooten en te voorzien van al de noodige gebouwen en inrichtingen om er liet effektief van twee legerafdeelingen te kazer neeron. Aldus zu^en de 15,000 rekruten van het voetvolk in 't vervolg daar kunnen geoe fend worden. Dees jaar zal dit nieuw onder richtstelsel reeds gedeeltelijk toegepast wor den. Dees jaar zullen de rekruten der artillerie den 15 September binnengeroepen worden De rekruten der hoogeschoolcompagnies moeten den 1 Augustus binnen, om reeds eene eerste onderrichting te ontvangen tegen de hinnenroepiug'van half-October. Sclaoon getuigschrift aan eigen Aalstersche Partijge noten. «De Volksgazet schrijft op Zondag 14 Juli een gansch hoofdartikel op een troep liberalen van Aalst.We weten niet, wie van beide groepen het meest ongelijk heeft, we hebben or overigens niet tusschen te komen. Alleen halen wij eenige schamp- woorden aan, die in dat artikel aan het adres van liberalen van Aalst, voorkomen Dergelijke valschaards, ze moeten met don vinger aangetoond worden ruzieslokers, troebel-watervisscbers, bezield met nijdige en slechte gevoelens, terwijl ze langs nen anderen kant een kolossalen hoogmoed en een grenzelooze ambitie bezitten mannen opgewreten van ambitie, vol nijd en haat legen heel do partij, omdat heel die partij niet gedwee aan hunne voeten kruipt en hunne grillen oi hunne grootmoedige en zelfzuchtige gedachten niet involgt Nogmaals, we komen niet tusschen in dien lasterveldtocht, maar we zouden er een pint durven op verwedden, dat doze meester-las- teraar,het beroemdkandidaat-vischwijf is,die na de kiezingen de katholieken zoo schandalig heeft beleedigd... Als eigen partijgenoten op zulké smerige wijze beleedigd worden, dan kan het ons niet meer verwonderen dat wij ook zoo verfoeilijk werden aangevallen. Belgische reisduiven in FnstnEcB^ijk. In het tweede kwartaal van 't jaar 1912, van 1 April tot 30 Juni, werden over Moeskroen 886,005 reisduiven in 25,113 manden naar Frankrijk gestuurd om opgelaten te worden. Op hetzelfde tijdstip in 1904 bedroeg dit aantal slechts 717,202, in 19,843 manden verzonden. tusschen Hamhui-, Eene familie vergiftigd. Een meisje overleden. Sinds Dinsdag morgend is de Kweekerij- straat en het omliggende in rep en roer tengevolge van volgend droevig geval. Het huisgezin Booms, wonende in hoogergemelde straat, 46, was Zondag avond te huis geico- .jmen, en had in do huurt hij eenen beenhou- t Vwer eenig gerookt vleesch gekocht. Van dit vleesch haddon vader er. moeder, een dochterken en tevens een persoon met name J. Vt. meiren, wonende Gijselstraat, gegeten* Een ander kind van het huisgezin Booms had daarvan niets genuttigd. Maandag morgend zijn al de personen die van het vleesch gegeten hebben, ongesteld geworden. Ze leden aan erge maagkrampen. Het 6-jarig meisje Sidonie der echtelingen Booms was het ergste van al gesteld en is Dinsdag morgenAfoverleden. De geneesbeeren De Preter, burgemeester der gemeente en Bauwens, hebben de zicko Verscheidene gekwetsten. Gisteren namiddag is op den weg tusschen Melsele en Beveren een erg ongeluk gebeurd met den automobiel van heer Gielen, stou wer to Antwerpen. In den auto zaten, buiten heer Gielen de volgende Antwerpenaren Heeren Jaak Verdonck, aannemer Louis Verdonck, zijn zoon Eug. Tancke, glasbo- werker en de chauffeur, Do Landtsheor. Op zeker oogenblik is een band gesprongen en de auto het onderste boven gekeerd. Voorbijgangers haalden do inzittenden er onder uit. Heer Gielen was het orgste gesteld bij werd met gebroken arm opgenomen. Heer Jaak Verdonck had ernstige kneu zingen en de chauffeur kloeg van erge inwen dige pijnen. De gewonden werden verzorgd door drie geneeslieeren en dan met eene andere auto naar Antwerpen vervoerd. Hun liefde tot den gods dienst.Wij lezen in het liberaal week blad van Aalst op Zondag 14 Juli, op de 3° bladzijde. De Z E. H. Paepelinckx. pas- j personen hunne beste zorgen toegediend en toor van kalotteghem was op het kasteel zij zijn heden gelukkig huiten gevaar. uitgenoodigd op een groot diner. Kasteel- heeren er« dorpspapen zijn gewoonlijk goede vrienden en trekken aan één koord om de monschen kort en dom te houden. Nu, op dat gi'oot diner had de Z. E. H. pastoor geëtèn gelijk een wolf en gedronken gelijk een trechter. Zoo gaat dat vertelselken voort, want zooals ge zien kunt aan Kalotteghem is er hier enkel spraak van een vertelsel. Dit vertelsel is enkel verzonnen om de priesters Het is zonderling dat de personen die niet van het gerookt vleesch gegeten hebben niet ongesteld zijn geworden. Do policieofficier, M.Mannaerts is Dinsdag morgend dadelijk met een onderzoek begon nen en heeft hot parket van het voorgeval lene op de hoogte gebracht. De beenhouwer, waar het gerookt vleesch •kocht werd, is reeds onderhoord geworden hatelijk te maken, en 'tis met alles behalve jen de man begrijpt er niets van. Hij beweert eerbied dat de geuzen van Aalst van onze dat van hetzelfde stuk vleesch nog aan priesters spreken. Wij herhalon onze vraag andere personen is verkocht geworden en die van verloden week: M. Rons heeft te Brussel j van niets geweten hebben, voorgesteld den strijd tegen de Kerk meer! Het lijkje van het meisje is nog voorloo- yju- °01^ voort !0 zetten. Is die heer Rens één i pig in de ouderlijke woning gebléven. Men AVij vinden ze inïeo-en- en.fe2e,flio Pweoon als de zwijgende liberale verwacht het pariet en tevens de lijkschou- deel ten hoogste verrechtveerdiffd j vol lis vertegenwoordiger van het arrondisse- wing door eejien wetsdoctor ton einde de b eicUgtt. Injent Aalst 1 ^oorzaak der dood te kunnen vaststellen. Wij vernemen dat het Schepencollege be sloten heeft, na raadpleging der schoolhoof den, den SCGtQOflogltoclht niet te laten gebeuren, toekomenden Zondag, 21 Juli, ter gelegenheid der huldebelooging Conscience. Dat besluit is genomen omreden van de groote en toenemende hitte. De schoolkinde ren zouden van twee tot zes ure blootgesteld zijn aan de volle zonne hitte, en het Sche pencollege durft de verantwoordelijkheid niet nemen van de gevaren die er zouden kunnen uit voortspruiten. 't Is spijtig, voorzeker, dos te meer daar verscheidene scholen zich sedert een gansclie week alle dagen hadden geoefend om den schooloptocht flink voor te bereiden. Maar niemand kan het Schepencollege af keuren om zijne voorzichtigheid. Laat ons hopen dat het volk niettemin de groote heteekenis van Conscience zal tvaar deeren. Vier gekwetsten. In de Madeliefjesslraat, gelegen in de Nieuwe wijk welke men op dit oogenblik aanlegt, achter de Rogierstatie te Schaar beek, waren Dinsdag morgend omstreeks 6 1/2 ure, een tiental werklieden bezig, om door middel van een katrol eene kornis of kroonlijst op to hijschen. Eensklaps, terwijl het zware gevaarte ter hoogte van de tweede verdieping gekomen was.hezweek de dwars balk waaraan de katrool gehecht was, en alles stortte naar beneden. Kornis, katrol en al wat er bijbohoort. kwam terecht op de hoofden van vier der werklieden. Twee hunner werden zoo zwaar gekwetst dat ze onmiddelijk naar het ge meente-ziekenhuis moest worden vervoerd. Het zijn Jozef Rohberecht, oud 20 jaar, en Emiol Dewez, beiden van Erembodegem. Alle bekwamen menigvuldige kneuzingenon klagen over inwendige pijnen. Daarenboven heeft Rohberecht zijn linkerarm gebroken. Hun toestand wordt als ernstig beschouwd. De twee andere slachtoffers zijnde gebroe ders Bolten, ondernemers van het nieuwo bouwwerk. Hun toestand is minder gevaar lijk, en na door een doktor verbondon te zijn, heeft men hun naar hunne woning Ivarol Legrellestraat, te Etterbeek künnen brengen. De policie-officior Van Bunderen heeft een onderzoek ingesteld, ten einde de werke- lijko oorzaak van dit onheil op te sporen. kudde gelast, werden gekwetst door do auto, waarvan de stukken in de kudde vlogen. Zoo werden ook de merrieveulens erg gewond. De koeien en vaarzen gingen op de vlucht en werden nog erger gewond met ovor do barreelen en andero afsluitingen te springen. De paarden werden eerst te 3 uur van den morgend teruggevonden, zeer ver van do plaats van het ongeval. Do autovoerder, M. en Mevr. X... werden door andere automobilisten naar Brussel overgebracht. TE WAVER Verscheidene slachtoffers Gisterenavond, rond 101/2 ure had een erg automobielöngéval plaats op den Wavor- schen steenweg. Tusschen de barreel en de hofstede der Tempeliers, nabij do grens van Waver, wilde de chauffeur van M. X..,, varkensslach ter, Kiekenmarkt, eene kudde van zeven koeien en vaarzen, en twee morrieveulens vermijden. Hij botste tegen eon boom, met zulk geweld, dat het achterste rechterwiel 50 meters ver in eene wo;de "epj geworpen. De geleide)-, do varlcensslachtor en zijne vrouw werden ten gronde geworpen en en zwaar gewond opgenomen. De twee knechten, met het bowaken der Elf personen verdronken. Eene vreesèlijlce ramp heeft op het meer van Gonstanze plaats gehad. Alhoewel een hevig onweder over het meer woedde, waagde een Wurtemburgsche stoomboot waarop een aantal speelvarenden hadden plaats genomen zich toch op den breeden plas. In eene kleine sloep volgden 7 personen en in eene tweede sloep nog 8 personen. Op een gegeven oogenblik werd bet eerste schuitje, door eene groote baar omgeworpen en do zeven opvarenden verdwenen in do diepte. Uiterst verschrikt door dat roerend schouwspel, stonden de acht personen, die zich in het tweede schuitje bevonden, recht on door hunne onvoorzichtigheid" deden zij ook hun schuitje omkantelen, Ook deze acht personen violen in het water Spoedig had de stoomer gestopt, doch ondanks allo pogingen konden slechts vier drenkelingen gered worden. Van de elf ver dronkenen zijn er zeven meisjes, waaronder drio paar gezusters. Dinsdag avond was nog geen enkel lijk opgehaald. Deze ramp heeft in de streek groote ont roering verwekt. Sinds lang reeds leefden de familiën Huart en Dcstrebecq in veete, daar Huart ten onrechte Destrebecq betichtte zijn huisgezin te willen vernietigen. Maandag avond wapende Huart heel zijn gezin en men trok naar de woonst van Destrebecq, om deze stormenderhand in te nemen. Na deuren en vensters verbrijzeld te hebben, drong hooi do familie Huart binnen. Destrebecq wapende zich met een revolver en gaf vuur. Huart die op hem gesprongen was, kreeg een kogel in den buik en stortte bewusteloos neder. Destrebecq kreeg verscheidene slagen met een houten hamer, op het hoofd en zijne vrouw kreeg een bajonetsteek.in de borst. Een der zonon Huart werd den schedel ge kloven door een hamerslag. Toen geburen en policie de vechters kon den scheiden, vond men de vier gokwetsten in hun bloed badend. Zij moesten naar het gasthuis overgebracht worden. De toestand van vader en zoon Huart en van vrouw Destrebecq wordt als hopeloos aanzien. Het parket van Borgen is ter plaats ge weest om het onderzoek te doen. 49e VERVOLG. Rome. Alvorens Rome te verlaten en onze roia voort te zeiten, werpen wij nog een laatsten blik op zijne talrijke kerken en stippen deze aan die met een bezoek, gedurende ons verblijf in do Eeuwige stad, zouden moeten vereerd worden. In al de kerken van Italië zal men nergens stoelen noch banken vinden, zoodahig, dat men verplicht is blijven recht te staan* ge durende de kerkelijke diensten. De meeste kerken zijn in Romaanschen en Byzantijn- schen stijl opgericht en van buiten somtijds slecht of weinig afgewerkt, terwijl zij van binnen overladen zijn met kostelijke meubels en rijkelijke versiersels. Rome telt in ronde cijfers vier honderd kerken en zeven basilieken onder deze zijn er vijf die eene hoogere ramg innemen en den naam of titel dragen van Patriarchale Basilieken, dat wil zeggen, dat op de naam dagen der Heiligen van deze kerken, Zijne Heiligheid de Paus daar de Hoogprieslerlijke Macht uitoefent juist gelijk ofdat hij daar Kardinaal of Bisschop zou geweest zijn. Het getal van vijf Kathedralen vindt zijne reden in does omdat hel is om de Souverci- neleit van den Paus van Rome te bewijzen over al de Bisdommen der wereld, vortegea-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1