Hubert Latham is dood. NIEUWSBERICHTEN. De zaak Vermeersch Eens lelieimiia DE VOLKSSTEM 18 JULI 1912 woordigd door de vijf groote Patriarchaten die eertijds zooveel afzonderlijke kerken vormden. Deze zijn S. Laurentus buiten lomuren, is de kerk van liet Patriarchaat ran Jerusalem S. Maria de meerdere die ran Antiochië.St. Paulus huilen de muren lie van Alexandria St. Pieters die van Donslantinopel tn St. Jan van Lateranen Vertegenwoordigt het westen en der wereld. Vier dezer hebben nog het voorrecht eene Heilige poort te bezitten, het zijn S. Maria do Meerdere. St. Paulus, St. Pieters en St. Jan van Lateranen. Men verstaat door Heilige poort, een deur die gesloten blijft gedurendo vijf en twintig jaren en tijdens het Jubeleum geopend wordt. Vóór hel bezet van Rome wiojden deze Poorten door den Paus zelf geopend bij den aanvang van het feest. Do twee andere kathedralen noemt mei kleine basilieken, het zijn die van het H, Kruis van Jerusalem en van St. Sebastianus nabij de Catacomben. De andere kerken die de naam van Basi liek dragen zijn geene eigenlijke basilieken maar genieten slechts van den titel. Na St. Pieterskerk is St. Jan van Latera nen een der grootste Basilieken van Rome Het is daar in het Paleis, palende aan voor noemde kerk, dat de Pauzen elf honden jaren lang in onafgebroken opv lging ver bleven. Dit Paleis was in d<-n beginne de eigendom van Claudia, gemalin van Keizer Constantyn, die het uit dankbaarheid voor zijne bekeering en wonderbare weldaden die •liij bekomen had, aan Paus Silvester schonk die er eene kerk opbouwde. De vroegere pauselijke woning is lieden in een museum herschapen en de tegenwoor dige kerk, gelijk wij ze nu bewonderen, i: het werk van Paus Gregorius IX. De voorgevel gelijk St. Pieterskerk be staal uit kolommen en pilasters in wier mid don de pauselijke loggia zich bevindt. Zij heeft 130 meiers lengte en lelt vijf beuken, en men is getroffen door de pracht en dcyi luister die men er ontmoet. Het Hooge altaar slaat in het kruis dor kerk, onder een Baldakijn door vier graniet kolommen gedragen. IIot heeft vele kostbare relikwieën, onder andere de Heilige Hoofden van Petrus en Paulus. Dit altaar op het welke de Paus of zijn afgevaardigde alleen mag mis lezen behelst ook nog het houten altaar waarop St. Pie ter mis gedaan heeftin de Catacomben. In den omgang van de abside, achter ijzeren hekkens, gedoken in kristalen platen, vereeren wij de tafel waarop in het laatste avondmaal Jesus het Paaschlam nutte met zijne Apostelen en het Allerheiligste Sakra- ment des altaars instelde. In de abside. door Paus Pius IX hersteld, treft men rechts het praalgraf»aan van Puus Iunocenlius III en links dat vthi. den grooten Paus Leo XIII. In 't midden bevindt zich ook de bisschoppe lijke en pauselijke troon met de afbeeldsels van eene slang, eene adder, eenen leeuw ei eenen draak op de treden. Boven aan het gewelf van den kruisbeuk bewonderen wij nog den zegestandaard dien Jan Sobieski in den slog van Weenen aan de Turken ontrukte. Het plafond is door Michel Angelo getee- keifcl en is zeer rijk versierd. Links van den kruisbeuk is het groot li. Sacramentsaltaar met vier antieke kolommei: in verguld brons. Onder de verscbillige ka pellen die men er aantreft,, zijn het die van Toidonia en Gorsini die de andere in rijkdom en prachtversiersels ver overtreden. In do kapel der relikwieën bewaart men verschillende werktuigen der Passie, onder andere een stuk van hol ware Kruis, van den doek van Veronica, van het purperen spot kleed, een stuk van de spons met edik door weekt, yan don hoofddoek der Allerheiligste Maagd, eon deel dor ketenen waarmede de II. Joannes Evangelist gehooid is geweest, den giftbeker dien hij heeft moeten ledigen, zijn kleed, de hoofden van den H. Zacharius zijnen vader, een deel der hersenen van den H. Vincentius Paulo, den arm van de H. Keizerin Helona en den vinger van de H. Catharina van Sienna, enz enz. In het midden van de plaats gelegen voor dezo merwaardige basiliek, verheft zich de obelisk van Lateranen. Hij is 47 m. hoog en bijgevolg de hoogste van Rome. (De obelisk n de Concordiaplaats van Parijs is maar 38 meters hoog). Hij weegt niet min dan 441,000 kilogr. (Vervolgt.) vV De gekende vlieger werd in Midden-Afrika doer een buffel gedood. De gekende vlieger Hubert Latham, heeft Afrika, in droeve omstandigheden de dood gevonden.Hij was naar Congo vertrok ken om er jacht ie maken op het groote wild en werd er den 7 Juni laatstleden te Bahr-Salamat-Chari door een wilden buffel gedood. De algeineene gouverneur van fran- sche Congo. M. Mcrtin, heeft het ministerie van Koloniën te Parijs verwittigd. De fami lie van M. Hubert Latham werd met de noo- dige voorzorgen over liet droevig einde van den vlieger ingelicht. Hubert Latham was de eerste liefhebber vlieger, die na Bleriot, Farman, Paulham, Delagrange* Sommer enz. bestreden te heb ben, het vliegen verliet. Hij was ook de eerste die poogde het Nauw van Kales over te steken. Hij kwam tweemaal in zee te recht, op eenige mijlen van de kust. Hij was ook een tijdje wereldrekordman voor de langste en hoogste vlucht (134 m.). Later verbeterde hij nog het hoogterekord ei bracht liet op 1385 meiers. Verleden jaar toen er naar zijn oordeel al te veel vliegers kwamen, vevliet hij de rangen, na eerst tijdens de Franschekrijgsoefeningen ais vlie ger. dienst gedaan te hebben. Men weet, dal liet door de proefnemingen van Latham is dat de Fransche militaire vliegkunst thans zulke groote uitbreiding genomen heeft. X'W Eenige minuten aa de moord, werd in een garage een automobiel aangeslagen, welke er juist binnen gebraoht werd. De chauffeur werd aangehouden. De man scheen zeer op gewonden. Twee andere aanhoudingen wer den ook nog gedaan. Volgens de inlichtingen door de policie verstrekt, zou Rosenthal vermoord zijn door de houders van geheime speelhuizen, die hem uit den weg wtótren ruimen, omdat zij vreesden dat Rosenthal hunne huizen zou bo- kend maken. De openbare dunkwijze is ech ter, dat Rosenthal weldegelijk door de poli cie is vermoord geworden, daar deze te veel onthullingen vreesden van liet slachtoffer. Dezo meening werd anders^.ijds gedeeld door den onderzoeksrechter, daar deze door Rosenthal verwittigd was geworden, dat de policie hem zocht uit den weg te ruimen. Op het laatste oogenblik, daags voor do opening der debatten voor het Assisenhof van Brabant, zijn cr te Lede een zestiental getuigen gedagvaard ten ontlaste op verzoek van don advókaat M. Bonnevio. verdediger van Joseph Jooris, die den jongeling in zijn voorgaande goed hebben gekend. Het algemeen gevoelen is, dat Jooris zal vrijgesproken worden. TE N$W-YOniC. Dinsdag morgend, werd te New-York eene geheimzinnige misdaad gepleegd,welke de grootst^ opschudding verweklo Een genaamde Herman Rosenthal, die als bijzonderste getuige moest optreden in liet proces der policieomkooperijen. werd voor zijne woning met revolverschoten gedood. Rosenthal maakte deel van verscheidene •speelkringen van New-York. Hij had de policie beticht, zich do winsten der speelhui zen te verdoelen en een proces was nu op handen. Dinsdag morgend bevond hij zich op zijne kamer, toen men hem kwam verwittigen, dat iemand hem buiten even wilde spreken. Nauwelijks was M. Rosenthal buiton, of uit een automohiol, dio eenige meiers verder stond, werden verscheidene revolverschoten op hem gelost. Rosenthal werd zwaar ge troffen en bezweek kort nadien. De automobiel reed dan in volle vaart weg, doch ooggetuigen hadden de inzittende herkend. Twee policiemannen bevonden zich bij de moordenaars. 32e vervolg. Wat al veronderstellingen, gedachtenissen gissingén en vrees ontstonden er in mij op dat oogenblik Wat zegt hij daarover Wat schrijft hij Wanneer is dat gebeurd Mag ik den brief zien? Dit warende vragen,dio ik met hijgende snelheid aan Mevr. Middleton toestuurde. Zij scheen verbaasd over de wijze, op dewelke ik dat schrikverwekkend nieuws ontving. Hier is een wondere brief, zeido zij, vfm Henri zelf een andere van mijnen vader, die *00 gij u kunt inbeelden, verontwaardigdss en eenen aan Mevr. Tracy, dio te gelijk onbe schoft en schijnheilig is. Ik weet niet of ik wel doe met u dien van Henri te toonen. Hij •is zoo buitengewoon doch gij moet mij ver scbillige zaken uitleggen, waarover ik u tot heden niet ondervraagd heb, en wij zullen misschien samen 't geheim van ditougèlukkij huwelijk ontdekken. Ik heb dezen wonderen brief aan uwen oom niet durven toonen hij denkt dat ik Henri's huwelijk maar door mij nen vader vernomen heb en ik ben verlegen dat ik misdoe met hern u te toonen doch ik ben zoo ontsteld. Ik onderbrak haar met schier door geweld de brieven uit hare hand te rukken. Zij liet mij begaan, en bezag mij terwijl, ik ze las. In 't eerste nam ik daar acht op doch 't belang was zoo verslindend, dat ik welhaast hare te genwoordigheid vergat, alsook alle andere zaken uitgenomen de brieven zelve. Ik la eerst Henri's brief; hij lUidde als volgt; cï x*2 j3l ci. Tegenspoed van een visscher. Een hen gelaar uit Auguslinusga ging heel vroeg, ver voor zonsopgang, per velo naar het Ko'o- uelsdiep, om te visschen. Pas op weg, of hij kreeg proces-verbaal wegens rijden zonder licht. En nauwelijks had hij zijne hengels uitgeworpen, of een tweede proces-verbaal olgde, wegens bet visschen met meer dan één hengel. Een uurtje daarna hij had al wat gevangen kwam een veldwachter de visch meten er warej^ er bij onder de maat, een derde proces-verbaal. Hij had ze gebor gen in zijn spekzak,,deel van zijn militaire uitrusting, wat ook niet mag. Vierde proces- verhaal. Toen is de hengelaar maar weer naar huis gegaan. Groote bosch'orand. In de buurtschap Aperloo, nabij den Centraalspoorweg, onder de gemeente Doornspijk, is Vrijdag namid dag, een groot boscli ongeveer 7 a 8 hecta- beslaande, door brand geheel vernield. Door bemiddeling van'eenige bijzonderen en bel flink optreden van. hel spoorwegperso neel, bijgestaan door eenige padvinders en militairen, mocht het na veel moeite geluk ken, het *uur te beperken en daardoor ver der onheil le voorkomen. Een root huizen in Lrand te Amsterdam. Gisteren morgend heeft een zware brand gewoed op.de Bilderdijkkade, te Amsterdam, waarhij twee huizen geheel zijn afgebrand on twee andere zeer erg beschadigd. Meer dan twintig huisgezinnen zijn door deze ramp getroffen, sommige zijn niet verzekerd. Ge lukkig zijn geen menschenlevens to betreu ren. De brand moet ontstaan zijn in het be nedenhuis van lil' 92, dal onbewoond was en door timmerlieden in "orde werd gemaakt. Hoe het vuur ontstond tveet men nog- niet. ZEr^ 'r xn !Éfc X" ij D* staking te Duinkerke. De soldaten werken goed. - De militaire werklieden werken te Duinkerken regelmatig aan het lossen der graanschepen. In tegenspraak met do loopende geruchten, heeft geen en kel soldaat geweigerd te werken. Een dee* van de dokkers zou morgen het werk willen hernemen, maar er is nog geen overeen komst tot stand gekomen. Drama in een wiid dierenhok. Maan dag avond, to'en in do diergaarde van La Goulue op do kermis van Montmartre' do tomnier Jackson, mét zijne wilde dieren werkte, sprong de panther Fraue op hem en sloeg hem zijne klauwen in zijn hoofd. De Goulue drong aanstonds in de kooi vergezeld van haar 15jarigen zoon, en gelukte er het wildebeest te verwijderen. De temmer Jackson is naar liet gasthuis Larihoisiére'overgebracht. Zijn leven is in gevaar. Treinbotsing te Parijs. Een trein die gisteren nacht in de statie der Invalides bin nenliep, stootte met geweld tegen eenen buffer. Beminde Zuster, Gij* kent mij sedert lang genoeg om niet verwonderd te zijn over eene buitensporig heid, waaraan ik plichtig ben. Gij weet ook hoe ik aan liet noodlot geloof, en hoe ik beweer dat het leven voor elk onzer zoo voor beschikt is, dat wij het noch ontvluchten, noch bestrijden kunnen. Ik heb zooeven eene zaak bedt even die men doorgaaps eene gek heid noemt, want 't is maar eene gekheid al wat ik er kan van zeggen, is dat ik het.niet kan gebeteren. Het is gedaan, en daarom, boe min vertooningen of jammerklachten daar over, lioe beter. Ik ben getrouwd. Donderdag laatst trouwde ik in de kerk van met de kleindochter van vrouw Tracy. Haar naam is Alice. Zij is zeer prettig en wel opgebracht. Zij bezit in eigendommen vijf duizend pond, die haar oom haarover eenigen tijd achterliet. Ik heb, zoo gij weet, omtrent even veel. Mijn vader weigert natuurlijk haar te zien, en ik besluit dat M. Middleton hetzelfde zal doen. Herinnert gij u den tijd, Marie, wanneer gij aan mijne bedstede zat, dat gij mijn voorhoofd wildot' kussen, en mij zeggen hoe gij mijne vrouw zoudt bemind hebben 1 Wij waren gewoon van haar te spreken, en haar te be schrijven. Zij moest lang zijn hare oogen moesten zwart zijn, hare lange menigvuldige krullen moesten hare wangen streelen haar hals moest die der zwaan in witheid ovenaren; de geest moest in hare oogen sprankelen do welsprekendheid uit hare woorden komen ■en gij, mijne zuster, gy moest op mijnen trouwdag de oraujebloemen tusscheo het haar mijner bruid vlechten. Gij herinnert u dat, nietwaar; Ehv-1! mijne bruid is schoon, zeer schoon, zij is niet als die bruid, dio wij ons ingebeeld hadden,óf beter di>- wij voorzien hadden, want zuster, wij hebben ze gezien, De locomolief ontspoord® en 24 reizigers werden licht gekwetst. Mistral was maar lichtjes ongesteld. De ongesteldheid van Mistral is maar licht geweest en i^ reeds voorbij. Zijn toestand boezemt geen onrust in. Hij volgde zijn eigen lijk. Vrijdag na middag sprong aan de brug van Neuilly een man. naar uitzicht omtrent 30 jaar oud, in de Seine en zijn lichaam verdween aanstonds in do golven. Eergisteren morgen werd liet lijk opgevischt nabij de brug van Courbevoie. Een jongen van 13 jaar, Louis Arrius ge naamd, herkende in den doode zijn broeder Hubert, smid, die het inzicht had te kennen gegeven zich te verdoen. De moeder van don jongen Louis Arrius werd verwittigd en trots de ontbinding van het lijk herkende ook zij haar oudsten zoon. Men besloot nog denzelf den dag de begrafenis te laten plaats heb ben. De overlijdensakte werd opgemaakt en de toelating tot hegraven gegeven. De jonge Louis, die acht dagen tevoren een nieuw cos- tuum had gekocht voor zijn grooten broeder, kleedde er het lijk van den vermeenden smid mee aan. De lijkplechtigheid zou plaats hebben rond half een en reeds waren veel vrienden en familie bijeen in het sterfhuis, rue do Paris, te Courbevoie, toen er eensklaps eene hevige ontroering kwam onder de aanwezigen vrouwen verloren het bewustzijn van schrik en er ontstond eene algemeene paniek. Niets wetende van alles wat er gebeurd was, nooit voornemens geweest zijnde de hand aan zichzelven te slaan, verscheen eensklaps de echte Hubert Arrius. 29 jaar oud, smid, vol leven en gezondheid op den drempel des huizes. Hij 'had een reisje van twee dagen gedaan in de omstreken van Parijs. Toen do ontroering gestild was, gaf men uitleggingen. Hot lijk kon niet erkend worden. In alle geval is Hubert Arrius wettelijk dood en er zal een vonnis van de rechtbank noodig zijn, om hem burgerlijk weer levend te maken. De Persia zet hare reis voort. Do duikers hebben te Marseille, de Persia oi derzocht, en geen avarij gevonden. M«n heeft nu al de koopwaren ingescheept, die gelicht waren, daaronder de kisten gouden de 7 1/2 millioen zilverstaven, die nacht en dag bewaakt werden door gewapende man nen. Wanneer dat alles gedaan is, zullen de 120 passagiers der Persia zich weer insche pen en hunnen weg naar Indië voortzetten. Zaak Cierc. De onderzoeksrechter heeft na eene nieuwe ondervraging van Madame Clerc, een opleidingsmandaat afgeleverd te gen den professor van Engelsch van liet ge sticht Clerc, te Sèvres. c 1x1 and.. Zaak Kostewitsj. I)e beslissing in de zaakKostewitsj wordt verwacht tegen 20 Juli. In geval van invrijheidstelling zal do kapitein van de Duilsche regeering 100,0ü0 mark schadevergoeding eischen. 34 graden warmte in Berlijn. Gisteren bereikte de temperatuur in den omtrek van Berlijn 34 graden Celsius in de schaduw. De Berlijners zijn thans reeds zoo gehard, dat dergelijke temperaturen geen invloed meer op hen hebben. Tien duizenden bega ven'zich naar de zonnige en stoffige Giune- waldsrenbanen,-waar het reeds bij lagere temperaturen vrij ondragelijk kan zijn. Niettemin kwamen er niet veel gevallen van zonnesteek voor. Het merkwaardigste geval van zonnesteek was misschien, dal een zwaan in een vijver in eene voorstad aan de hitte bezweek. De menschen kunnen hier blijkbaar reeds meer verdragen. Vader, moeder willen den zoon redden en verdrinken alle drij. In het Finowkanaal zijn de stoker Kohier, zijne vrouw eu twaalf jarigen zoon verdronken. De zoon baadde in liet kanaal, terwijl de ouders toezagen. Eens klaps werd de jongen moede en zonk. Eer iemand het haar kon beletten, sprong de moeder hem ter-hulp. Maar niet kunnende zwemmen, zonk zij aanstonds.Nu sprong ook do man in het kanaal om vrouw én kind to redden. Daar ook Dij niet kon zwommen ver dronk hij op zijne beurt. Van de getuigen van het ongeluk had niemand de tegenwoor digheid van geest de verdrinkenden met slangen, ladders of iels dergelijks hulp te brengen. De toenemende echtscheidingen. De dagbladen houden zich bezig met liet werk van eqp geleerde van Münclien over de ge- stadigde toeneming van de echtscheidingen in Duilschland. Het werk berust op statistieke gegevens betreffende de 48 Duitsche steden van meer dan 100.000 inwoners. Het gemiddeld aantal echtscheidingen tijdens do jaren 1900 tot 1904 bedroeg 15.S echtscheidingen per 100,000 zielen in 1909 was de verhouding reeds 23 per 100.000. Te Berlijn bedroeg in 1900 het aantal echtscheidingen 984 en in 1910 niet minder dan 1970. Te Hamburg waren de cijfers voor dezelfde jaren 455 en 1002. Von Mol kt 9 tretdt niet af. Men logen straft het nieuws van het nakend ontslag van generaal graaf van Molkte, als hoofd van den grooten staf van het Duilsch leger de generaal bevindt zich in de beste gezond heid en denkt er geenszins aan zich terug te trekken. De hitte. 12 personen verdronkan. In de Rijndal is het de laatste dagen ook stik heet geweest. Op sommige plaatsen klom hel kwik van den thermometer tot 33 graden* Celsius in de schaduw. In verschillende steden moesten op den .middag bepaalde feestelijkheden een paar uren uitgesteld worden. Veel menschen kregen een zonne steek. In den Rijn zijn in de laatste dagen twaalf menschen bij het baden verdronken, zij hadden vergeten zich eerst af t6 koelenr alvorens in 't water te springen. Engelaaid. Om aanvaring in zee te voorkomen. Schoone uitvinding als 't waar is. In eene pas uitgegeven brochuur K-schrijft sir Hiram Maxim, een door hem uilgevonden toestel dat, zoo men hem gelooven mag, niet enkel de aanvaringen in zee zal voorkomen, doelt- ook een ganschen ommekeer in do scheep vaart moet brengen. De uitvinding van Sir Maxim is gegrond' op wat hij noemt het zesde zintuig van sommige soorten vlcderrnuizen. Het is iels zooals een trilzintuig dat haar toelaat te vliegen in volslagen duisternis en den weer galm opneemt van klankgolven. Zoo heeft Sir Maxim voor de schepen een kunstmatig slingertuig uitgevonden bestaan de uiteone machtige sirene, waarvan $e schijf» in beweging wordt gebracht door een electri- schen motor. Die sirene brengt geene eigen lijke klanken voort, doch luchttrillingen die in zee een ander'va'arlüïg, of de kust"ban doen en "teruggekaatst worden naar hunnen oorsprong, waar,een o.pvangtoe&lol ze weder opneemt' en klokken in beweging brengt. niet waar waudeleude nevens ons met al hare bekoorlijkheid Hebben wij ze niet aan schouwd als zij ons te schoon en te minzaam scheen voor de aarde, waarop zij liep Mijne bruid is door u niet omhelsd zij stond nevens mij, en gij waart dajar niet om te zeggen. God zegeno haarZij legde hare koude hand in de mijne, bezag my in 't aangezicht er was geene kleur óp hare wangen, g£en& ontroering in hare stem. Alles was zoo stü als 't leven, dat mij verwacht. Marie, gij hadt beter tot mij geschrevenen mij vreugde ge- wenschten zèg aan Helena mij ook vreugde te wenschen doch toon dezen brief niet aan uwen echtgenoot, hij'is niet bedaard genoeg, o'rn door hein gelezen j;e worden. Ik blijf, dierbare 'Marie, uw toegenegen broeder. Henri Lovell. Er was iets uitnemend smartelijk voor my in den toon van dezen briefliij scheen mij 't vervolg van een deel mijner laatste samen spraak met Henri. Een zuiver en onschuldig wezen, had bij gezegd, moest geslachtofferd, en tot eene hopelooze teleurstelling verwezen worden, indien ik in mijne weigering vol hardde. Ik bad volhard, en Alice was geslachtofferd; aan wat, we:t ik nietmaar toch aan eenen onbekenden dwang, aan eene geheime nood zak hjkhei l.Een huwelijk zonder liefde, een enkele doortocht in hot leven, en God alleen weet welke geheime beproevingen, welke ver kwijning (les har'en, welke eenzaamheid der ziel, welke uitgestelde hoop, die het harte ziek maakt, welke onvorzadeli.jke ydelheid, die niets vervullen km, het lot zou ziin dergene die, in do wildernis opgevoed, als eene roos gebloeid had, en die, gelijk liare arme bloem, ontijdig verplant, verhezen was om te kwij nen en te sterven. Brussel.Kwaaddoener aangehouden. Een policieagent beiraple Maandag morgend om 4 ure. eenen kerel die bezig was met het houten schutsel af te breken van een eigen dom op de Louisalaan. Als de agent na derde, nam de kerel de vlucht, doch hij werd ingehaald en naar het kommissariaat geleid, waar hij weigerde zijnen naam te doen kennen*. Ho plichtige werd opgesloten. Wanhoop. Het 20-jarig meisje, Adelina S.., verlaten door haren minnaar en vernomen hebbende dat de jongeling in het huwelijk ging treden met. eene andere, heeft de ouderlijke woning verlaten, zeggend dat een einde aan haar leven ging stellen. Sinds heeft men haar niet meer weergezien. Doodelxjk auioniobielongeluhJan Huigely, 59 jaar, Voldersstraat, 92, werd Het is vreemd dat, Alice maar ééns gezien hebbendé, ik zeo diep en volkomen overtuigd was van hare goedheid, hare zuiverheid en van (lien engelachtigen geest, die onder zulke liefelijke gedaante verborgen was. Het gedacht van misdaad in hare betrekkin gen met Henri, of van wereldlijke ijdelheid, eerzucht en onbetamelijkheid in het toestem men aan dat geheim huwelijk, was mij nooit overgekomen, Misschien mocht het goed uitvallen mis schien zou hij eindigen met haar te beminnen en loven. Zij zou tusschen hem en mij een engel van vrede worden. Hij zou verplicht zijn de heldere schoonheid baars gelaats, den dich terlijken aard harer ziel, en de stille eenvou digheid baars karakters te bewonderen. Zoo dacht ik bij mij -ceive maar terwijl ik zoo sprak, iÜVi'Ten' vo.9jn hart het tegenstrijdige. Ik kende Henri te wel. Ik had te duidelijk begrepen wat hij in mij bewonderde, wat hem op zekere wyze onder mijn bedwang stelde,zelfs inde herigste oogenblikken zijne opgewondenheid intoomde. In die zaken ver schilde il! veel met haar van geest cn aard. Mijne gebreken die mij haar deden aanzien als een verloren zondaar die het O.-L.-Vrouwbeeld aanschouwt, boeiden en verslaafden hem. Zyne laatste woorden klonken in mijne ooren, toen ik zijn haastig geschreven handteeken bezag, mijn hart klopte angstig als ik begreep dat alles niet gedaan was tusschen ons. De tweede brief, dien ik las, kwam van M. Lavell hij luidde als volgt Beminde Marie, Uwe genegenheid voor uwen broeder is altoos zoo groot geweest, dat ik vrees voor den indruk, dien d.e volgende kennisgeving op u zal uitoefenen. Zij zal u verwonderen evenals zij mij verwonderd heeft. Dat Henri ons reden zou geven van spijt en verdriet, is geen wonder maar dat hij op zulke beween» In keen uitzinnige wijze te werk gegaan is, overtreft al hetgene men zou durven denken; zijn natuurlijk verstand alleen had hem een onbetamelijk huwelijk moeten doen .vermij den. Het is beter u de daad in eens kenbaar te maken, want voorzeker zoudt gij nooit zulke gebeurtenis kunnen denken of voorzien. - Uw broeder, zonder mij of iemand anders, zooveel ik weet, te raadplegen, trouwde Donderdag laatst, in de kerk van Bromley, met de klein dochter dier vrouw, die uwe voedster qii la ter de zjjne geweest is. Ilij ziet er ellendig en ongelukkig uit, en geeft geene andere reden van zijn gedrag, dan dat hij, zeker zijnde van nooit mijne toestemming te bekomen, (en met recht), hij beter gedacht had in eens de zaak zonder bepleiting in eens ten uitvoer te bren gen. Op zekere wijze, hoe slecht het ook zij, had het nog erger kunnen wezen. Ik verneem dat het meisje maar zeventien jaar oud is, zeer schoon, wel opgebracht voor iemand van haren stand, en eene fortuin van vijf duizend pond bezit. Ik had geweigerd haar te zien, daar ik besloten heb Ilenri op strengen toon mijne verontwaardiging te kennen te geven. Kn nooit in geene omstandigheid ook, zal ik toestemmen hare familie te ontvangen, die volgens my, allerslechtst gehandeld heeft met dat huwelijk te verhaasten. Wat later zal het misschien geraadzaam zijn, zijne vrouw in acht te nemen, en zoo veel mogelijk haar aan liet gezelschap en den invloed van hare naastbestaanden, trachten te onttrekken maar daar kan naderhand beter over beslist w orden. En nu, dierbare Marie, dat God u zegen»» (Wordt voortgezt.)

De Volksstem | 1912 | | pagina 2