BUITENLAND. De nieuws gedachten Fransche Jufvrouwen 'T EEN EN I ANDER Eene geheimzinnige zaak 13 GS" 3E3 I_a 33 Vreeselijke dood. BL0EDSQ DRAMA te Monceau aan Samber. Van eenen rijdenden trein gevallen AchStÊsnd!® jaargang n' IBS 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag S3 Juli 1912. 52 y■'■—«mi I ll'.l— III ngMI* IUMMW. 'HHMI A.im»!HI1W IIBJUiIM IIWIIMI—WIH-.W JBWgMWaa5qBBWIWaKi»MMHWW«BW»|WWBMWWWWaWWMM«MMWM>WWBWMWWMWWWMWWMBWWI AAN KON DICI NOEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaóz. (de regel) fr. 0.50 4® bïadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 O ven ij den (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. tfe 4s9 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TEflftLST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J, Van Nuffel-De Qendt. fcaj de Mevrouw Elisabeth Régnier, mede werkster aan de Revue Franpaise politique et littéraire heeft over een paar maanden een onderzoek geopend op de huwelijksgedachten bij de leze ressen van dit hooger vernoemd tijd schrift. Zeer talrijk zijn de antwoorden bin nengekomen en mevrouw Régnier heelt er eene algemeene samenvatting van gemaakt. Zij weet nu, zoo zegt ze zelf, hoe een man moet zijn om in den smaak te vallen van eene hedendaag- sche jeugdige Fransche Madona. n Wat mij het meest kenmerkend is opgevallen in deze raadpleging, zegt Mevrouw Régnier, is de eenparigheid van gedachten op eenige hoofdzake lijke punten. Ik zie er in een teeken des tijds, een der kenmerken van de ontwaking der Fransche ziel welke wij sinds enkele jaren met vreugde en met verandering, kunnen vaststellen. Zooals de jongelingen, zijn ook de jonge meisjes de droomerijen, de ik zuchtige genietingen beu geworden, al deze dwaasheden die men noemde liet recht op het leven en het recht op geluk, Zij paaien zich niet meer met woorden en zoeken het geluk waar het ligt, t. t. z. in het vervullen van hunnen plicht. Ge gaat oordeelen Al mijne briefwisselaarsters willen EEN KRISTEN ECHTOENOOT. Wat llieei' is, zij willen een man huwen, met echte en diepe godsdienstovertuiging, een man die pratikeert n eu waar van al de daden innig overeènstemman met zijn geloof. Zegt niet, dat meisjes die uit de gestichten komen, dat kinderen van Maria daar niet kunnen over oordeelen. Mijne briefwisselaarsters zijn van hunnen tijd ze zijn van alles op hoogte, en hebben evenals alle jonge meisjes van vandaag, de omreis der gedachten en der vooroordeelen ge daan, die van de mode zijn. Het zijn geen witte zwaantjes. Overigens er zijn er geen meer. Het zijn vrouwen, die gevestigd zijn op de waarde der man nen en die waarborgen van geluk wil lende bezitten, deze enkel daar zoeken waar ze te vinden zijn. Zij hebben er genoeg van, het alleenbezit, het mono- pool te hebben van de deugd en van het kristelijk leven. Zij vinden dat die heeren er ook mogen gaan aan denken het bestaan ernstig op te nemen. Hei is zeer logisch. Deze kristene meisjes zijn positieve meisjes die niet wil len gefopt worden. Mevrouw Régnier keurt ze goed en zet de trouwlustigen aan ze niet te houden voor kwezels en wel in aanmerking te nemen dat in de nieuwe maatschappij die in vorming is, de gedachtentoestar.d van deze jonge Fransche meisjes, de bovenhand zal halen. De briefwisselaarsters willen ook bijna eenparig een man die hun meer- ilereis. Het is na den godsdienst, het punt waar ze meest nadruk op leggen. Er is or eene, die vraagt wel een verstandige man, maar niet al te ver standig, om alzoo zijne vrouw niet te verpletteren. Maar al do anderen willen in hun man een leidsman vin den, in wie zij kunnen vertrouwen en waarop zij hun zwak bestaan van vrouw kunnen steunen. Hun gemeenschappe- lijk gedacht kan als volgt worden uit gedrukt Ik wil een verstandigen man want indien ik erken dat eene vrouw gehoorzaamheid verschuldigd is aan haren man, het moet toch zijn dat het gezag van den man zich opdringe door eene wezenlijke superioriteit of meer derwaardigheid. Dat gedacht is waarlijk prachtig, het komt niet enkel van pas in de huiselijke maatschappij, maar even zeer in de ganscbe burgerlijke maat schappij Zij die boven andere men- schen staan, moeten dat hoogerstaan bezitten door eene wezenlijke meerder waardigheid. Diejonge kristen meisjes gaan dus in tegen de gedachten vah geslachtsge- lijkbeid. Het moderne huwelijk veronder stelt volledige gelijkheid tusschen do eebtgenooten. Het traditionneel huwelijk, het kristen huwelijk bevat eene hierarchei, eene rangschikking. De briefwisselaarsters van Mevr. Régnier zijn ook eenparig, allen zon- dei uitzondering, om de geldhuwelij ken te verfoeien. De onderzoekster twijfelde eerst wel wat aan hunne rechtzinnigheid, maar toen zij de brieven aandachtig herlas, verstond zij, dat de jonge meisjes een walg beginnen te krijgen van den overtolligen luxe die zooveel haardsteden bederft. De rijkdommen geven niet de ware vreugden; deze Fransche meisjes misachten de mate- rieële rijkdommen om te gaan putten aan de andere geluksbronnon. Zij willen welopgevoede mannen, met open en hoffelijk karakter. Zij willen geene luiaards of geene «gedes- equilibreerden - Bijna allen trekken zich van de lichaamlijke hoedanighe den niets aan. Allen nochtans willen een man met goede gezondheid, in staat orn eene krachtige familie te stichten. Allen wenschen. te trouwen niet om naar den theater te gaan aan den arm van een «cbarmantan man, maar om te beerschen aan den haard, orn schoone kinderen op te voeden en om de heilige plichten van echtgenoo- ten en moeders te vervullen. Zoo spreken de kristen meisjes van Frankrijk die aan dat gekend katho liek tijdschrift geabonneerd zijn, en dus in grooten deele, dochters moeten zijn van gegoeden huize. Zij willen dus een overtuigden kristen jongeling tot man de man moet door zijne hoedanigheden, door zijne bekwaamheden, door zijne verstande lijke ontwikkeling, hun meerdere zijn; omdat het gezag van den man op de vrouw,door zijne meerderwaardigheid zelve zich natuurlijk moet opdringen. Zij willen niet trouwen om het geld; niet om uit te loopen met. een schoor, manneken maar zij wenschen te worden, koninginnen aan den haard te midden van irissche, gezonde en schoone kinderen zij wenschen geen schoonen man maar een gezon den man, een werkzamen man, mét wion zij al werkende door de wereld kunnen komen. Hij gaat tot het meervoudig stemrecht. In de Vrije Klok slaat een lang artikel als antwoord op De 'Volksstem De schrijver neemt aan 1°) dat een huisvader eene stem bijkrijgt 2°) dat een ontwikkeld man iets meer mag hebben te zeggen... Hij is er enkel tegen, dat de rijke menschen eene stem bij krijgen, enkel en alleen omdat zij rijk zijn. In hel vorig nummer heeft hij zich in princiep voor het vrouwenstemrecht verklaard. Wij hesluiten dus De schrijver van dit demokratisch blad is hot eens. dat ieder Belg op 25 jaar, volgens hem op 21 jaar al, ééne slem mag hebben, de huisvader mag er eene bijkrijgen en de ontwikkelde mag er ook eene bijkrijgen,nochtans l-f-l-fl maakt drie stemmen. Dat is toch ook geen puur en sim pel stemrecht meer. Schrijver moet beken nen dat de rechtvaardigheid, evenals de waarheid maar één is, en daar hij nu zijn meervoudig stemrecht als rechtveerdig be schouwd, zoo moet hij noodzakelijker wijze hesluiten tot de onrechlveerdigheid van het puur en simpel algemeen stemrecht, waar over wij hot met hem, op dit 'laatste punt, volkomen eens zijn. ©Ê3 faa* Ba3gisch sjpoo^. De ontvangsten groeien geregeld aan op het spoor. Voor do zes eersie maanden werd inderdaad aangekoekt Reizigers47.341.000f. tegen 101.077.000 fr. in 1911, 'tzij eono vermeerdering van 3.015.000 fr. Vrachtgoed 106.621.000 frank tegen 101.077.00 fr. in 1911. 'tZij eene vermeer dering van 5.544,000 fr Te zarnen eene vermeerdering dus van 8.559.000 fr. Hat ontslag van den Kamen- g?pes:denf. Het is op 31 Mei dat M. Cooreman aan M. de Broqueville lieefl laten weten dat bij zicli niet meer kon voor stellen tot het vocrzittersschap in de Kamer, 't Is alzoo een bewezen feit, dat de gebeur tenissen na 2 Juni, niet het allerminst M. Cooreman beïnvloed hebben. M. Goore- rnati is voorzitter van het Algemeen Komiteit der Gentsche Wereldtentoonstelling, en dit ambt belet hem het voorziltersschap in de Kamer waar te nemen. In hel VUUR* Uit Gent heeft een naamlooze schrijver eene hrochuur gezonden aan de priesters, de leeraars en onderwijzers, met eenig en enkel doel, den Godsdienst en het H. Schrift in tegenspraak te brengen. Het hoekje bevat de grootste dommigheden e:> de naamlooze schrijver deed beier bi] zijn eigen stiel Ce blijven... Bij ons gaan zulke vodden, ongenadig, recht in 't vuur Fpansch- Belgisch geschil. M. Klobukowski, Fransche minister te Brussel, hoeft op 14 Juli, ter gelegenheid van de nationale feestviering in de Fransche Kolonie te Brussel, een aanval gedaan op de katholieke pers van Belgié, omdat deze het onzijdig onderwijs durft afbreken... Wij vin den dat die Franschman beter hadde gedaan zich rnet onze zaken niet te bemoeien. Een werkman uoor een trein in stukken gereden, leeft nog meer dan een uur in de ijselijkste pijnen. Gisteren avond kwam de genaamde Henri Dupas, wonende te Hainin (Belgio), meester gast in de werkhuizen van Blanc-Misseron, langs de spoorbaan huiswaarts. Op 600 meters van de statie van de statie van Blanc-Misseron, wilde hij over do riggels stappen, vóór eenelokomotief welke naderde. Hij haperde echter met den voet tegen een ijzerdraad, welke de signalen deed werken en viel. De lokomolief was nog slechts op enkele meters afstand en de onvoorzichtige Dupas werd overreden. Hij werd de twee armen afgesneden en zwaar gewond aan de been en j het hoofd en de ruggraat. Men nam den ongelukkige met alle moge lijke voorzorgen op en bracht hem naar het gasthuis. Daar bleef hij nog meer dan een uur, in de vreeselijkste pijnen leven. De armen man laat eene weduwe met drie minderjarige kinderen achter. te PAKU3. Sinds een tweetal dagen is do rueTaitbout te Parijs, in opschudding dour eene geheim zinnige zaak. Maandag avond had de poortierster van bet huis n. 77, der rue Taitbout, tot rond 11 ure aan hare woning gesproken met do ge- buren en de huurders van het huis. Daarna ging zij in hartkamer, trok er een slaap- kleed aan enzetu zich nog wat in den zetel. Dinsdag morgend kwam een der huurders rond 5 ure naar heneden. Hij zag nog licht branden in de kamer der poorlieres, doch op zijn geklop kreeg hij geen antwoord. Hij verwittigde alsdan de andere huurders en men besloot de policie te verwittigen. Deze kwam weldra met een slotmaker ter plaats. In de kamer der poortiores heerschto niet de minste wanorde en het bed was niet beslapen geworden. In eene kleerkas vond men eene som van 845 fr. doch er ontbrak wel 2000 frank aan de som welke do poorlieres bad moeten ontvangen van de huurders. Onverstaanbaar is liet nu, boe de dief al liet geld niet geno men heeft, aangezien de 845 frs. geenszins verborgen lagen. De policie vernam weldra dat een 19 jari ge Italiaan, die dikwijls bij de poortieres bleef eten, en eene kamer op de zesde ver dieping bewoonde, 's avonds te voren bij haar geweest was. Men ging naar zijne kamer zien, doch de jongeling was ook weg... Ook zijn bed was niet beslapen geweest. Men kon alleenlijk vaststellen, dat de Italiaan den Maandag nacht nog van kjeedij veranderd had doch niemand had hem zien vertrekken. Wat er nu gebeurd is weet men niet. De policie onderzoekt. Eenigen tijd geledon hadden twee herber giersters van Monceau aan Samber, de vrou wen Saelens en Van Steen hoof, twist ge kregen over de kalanten. Een gevecht was er het gevolg van en vrouw Saelens werd nog al erg toegetakeld. Eene klacht werd neergelegd tegen vrouw Van Steenhoof en deze werd door de Boet straffelijke Rechtbank tot gevangzitting ver oordeeld. Gisteren morgend zou zij hare straf gaan uitdoen. Zij wilde echter nog een woordje zeggen tot vrouw SaeKns en begaf zich naar dezer herberg. Vrouw Saelens, vreezende nogmaals door hare vijandin mishandeld te worden, greep een mes en bracht er vrouw VanvSteenhoof verscheidene geweldige steken mede toe. Vrouw Van Steenhoof stortte in een bloed plas ten gronde. Zij werd door geburen naar hare woning gebracht en een geneesheer werd ter hulp geroepen. Dezes hulp kon echter niet baten en de vrouw bezweek eenige oogenblikken later. De moordenares is aangehouden. Beide vrouwen hebben verscheidene min derjarige kinderen. Woensdag avond had op het grondgebied van Namèche, bij Namen, een vreeselijk ongeluk plaats. Een reiziger is uit den trein gevallen, die om 6 ure uit Namen naar Luik vertrekt. Spoedig werd het alarm gegeven en men'ging op de baan zien. Men vond zijn lijk nabij de statie van Namèche. De ongelukkige was vreeselijk vermorzeld geworden. Men kon zijne identiteit vaststellen, dank aan papieren in zijn bezit gevonden. Het is een Oostenrijker, Heinrich von Oesjngef, 48 jaar oud, nijveraar, wonende te Rostock, Bo hemen. M. Van Oesynger had een plaatsbewijs van le klas en een vrijgeleide voor Rusland. Men veronderstelt dat de ongelukkige door eene openstaande aour gevallen is. Een onderzoek is geopend. VVV Frankrij k Hervé is vrij. De anti-militaristen, waaronder Hervé, hebben kwijtschelding gekregen voor de rest van hunne straf en zijn in vrijheid gesteld. De werkstaking te Marseille. Te Mar seille hebben tijdens eene vergadering de ingeschrevenen besloten de bemanning dor Soc. des transports cótiers toe te laten het werk te hernemen omdat deze maatschappij hunne eischen heeft toegestaan. De vergadering heef! daarna de voortzet ting van de staking gestemd. Eena afvaardiging zeemansvrouwen, heeft zich bij den prefect begeven, om hem te vra gen in de zaak te willen tusschen komen,om een einde te stellen aan liet geschil. De pre fect heeft verklaard zijn best to zullen doen. Maandag avond had er te Duinkerks eene meeting plaats in de werkbeurs. Veel dok kers en ingeschrevenen woonden ze bij. Zij die niet meer binnen konden, liepen door de straten. De redenaars hielden heftige rede voeringen, waarin zij tot staken aanzetten en het leger aanrandden. Toen de overheden vernamen dat de sta kers voornemens waren te manifesteeren in de stad en eene meeting in openlucht te houden, namen zij maatregelen. De straten werden door troepen afgezet. Te half tien, toen de meeting afliep,wilden de overheden de menigten doen uiteengaan. Er hadden sommalies plaats. Toen er nu met steen en werd geworpen naar do policie op. gendarmen,werden de gendarmen te paard ontboden en kregen dees bevel de massa uiteen te jagen. Er hadden chargen plaats, waarbij verscheidene personen gekwetst werden. Een twaalftal personen werden licht, vier andere ernstig gekwetst door sabelslagen. Bij de vlucht zijn verscheidene personen in het kanaal gevallen. Magazijnbediende bestolen te Parijs. Eeu magazijnbediende, Noirot, genaamd, 53 jaar oud, is Dinsdag middag te Parijs aangevallen op 't oogenblik dat hij liet Comptoir d'Escompte verliet. Twee kerels greepen hem vast, ontlasten hem van 1500 frank en namen de vlucht. Zij loopen nog. Trambotsing te Rijsel. Dinsdag avond hadden er tegenover het Canon d'or eene botsing plaats tusschen tweo oloktrieke trams. Een vijftiental reizigers werden meer of minder erg gekwetst. Er onstoud eene erge paniek, die echter nog al spoedig kon gestild worden. Diiitsclilaiid. Engelsche bezoekers. Op het oogen blik zijn een aantal Engelsche studenten op reis in Duitschland als antwoord op het bezoek van de Duilsche studenten in Enge land in 1911. 's Keizers Noordiandreis. Hij vaart hooger op naar het Noorden. De schepen van de keizerlijke flotielje hebben te Bergen ongewoon veel kolen geladen. Daaruit maakt men de gevolgtrekking, dat do reis verder naar het Noorden gaat dan in de laatste jaren. Misschien zelfs naar de Noord kaap. De schepen worden dan ook pas den 8 Augustus in Duitschland terug verwacht. Een nieuwe geyser te Pyrmont. Uit Pyrmont, prinsdom Waldeck, wordt gemeld, dat er Zondag eensklaps met geweldig ge- druisch een kolossale waterzuil is uitgeber- sten, ^ie 30 meters hoog steeg. De zuil vernieuwt zich nagenoeg elk kwartier. Het water is zeer zwavelhoudend en zout. Het gelijkt aan dat der bronnen van Pyrmoni. Eigenaardig geval. Een stomme genezen. Een beambte der schoolinspectie te Saar- brücken, die voor 21/2 jaren de spraak had verloren tengevolge van eenen schrik, heeft nu plotseling zijn spreekvermogen terugge kregen. Alle pogingen der geneesheeren om hem te genezen waren vruchteloes gebleven. Zaterdag avond, toen do dochter van den man een lied zong en hij mee neuriede, kreeg hij eensklaps het vermogen tot spreken terug. Erg ongeluk in een brouwerij. In da brouwerij Wierlz, Jacobstrasse, te Aken, is gisteren voormiddag het luik van den kom- presser der ijsmachiene afgesprongen. Dien tengevolge stroomde de inhoud aan zwavel achtige zuren uit. Daardoor werden zeven op den hof der brouwerij en in de straat staande paarden gedood. Twee bedienden van do brouwerij en een voerman werden erg zjek en verscheidene minder erg. Zonderlinge vondst. Verscheurde Bank briefjes. Een motorvoerman vond op den weg bij Hammermühle voor 800 mark ver scheurde bankbriejes van 5ü en 100 mark. Eene moordenaarsfamilie. Zelfmoord van den laffen dader. De rijke landbou wer Wagner, te Langenschade, die vóór zes jaar zijne meid worgde en onlangs uit vrees voor verraad zijnen broeder vermoordde, heeft zich opgehangen. Engeland. Herneming van den arbeid, te Liverpool. De dokkers van Liverpool hebben beslo ten Woensdag het werk te hernemen. RnslandL De bliksem in een kamp. In Honsio- rowo in het district Ostrof is de bliksem in een legerkamp geslagen. Een onderofficier van het Nisof-regiment werd gedood en 45 soldaten van hetzelfde regiment gewond. Er moester. 22 van hen in het hospitaal worden gebracht. Montenegro. De toestand des lands. In de Birjewia Wiedomosti verschijnen de intervieuws, die zijn correspondent to Belgrado, gehad heeft met drie oud-ministers van Montenegro dia doel gemaakt hebben van liet oud liberaal kabinet, en drie maand geleden uit de ge vangenis van Podgortiza zijn ontvlucht, waar zij opgesloten werden door koning Nicolaas, die het land regeert met ijzeren hand. Eerst werd besproken, waarom geene Montenegrijnen aanwezig waren bij de ont hulling van het standbeeld van Alexander III waarom Czaar Nicolaas juist een be zoek deed aan keizer Frans-Joseph te Woe- ncn. Namelijk om eene leening aan te gaan welke St.-Petersburg hem heeft geweigerd, 't welk hem van 187S tot 1902, 37 millioen roebels voorschoot, waarover de Czaar nooit de minste inlichting hoeft willen geven. Volgens voornoemde oud-ministers, heeft Nicolaas geeft 40 °/o van die millioenen ge bruikt ton behoeve van den Staat. Zij beweren zelfs dat de Czaar aan hoogen prijs hot graan heeft verkocht, door Rusland aan Montenegro geschonken in tijd van hon gersnood. Verder werd gezegd dat Montenegro onder elk oogpunt van Oostenrijk afhangt, omdat de koning aan dit laatste land 4 millioen kronen schuldig is. flet leger van Montenegro zou over 35,000 man moeten beschikken en het heeft slechts 15,000 soldalen, aantal dat nog steeds ver mindert door de uitwijking, gezion de wreede politiek die in dat land heerscht, want niet eene familie die niet een of meer leden in het gevang of gebannen heeft, Aan moer genoemde oud-ministers schijnt de toekomst van Montenegro zeer duister. Zelfs M. Witte, oud-voorzitter van den mi nisterraad, bevestigt dat het gouvernement van Montenegro, nooit verslag gegeven heeft, over het gebruik der gelden door Rus land verscholen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1