X ANDER EEN VERWOED 6EVECHT VREESELIJK ONGELUK 23 CS- ZO I_i .A. 23 IN PORTUGAL 'T Een schildwacht door den bliksem Plu AihFk Een II jarige vadermoord. Achttiende Jaargang ttr i G3 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaierday 23 Juli 1312. ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. s# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. SUREELEN TE BBUSSEL 728, Steenweg vaei WaierEoo, 723. I TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-Be Qendt. AANKONDIGINGEN! KI. aant. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Eeklamen (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Hecht, herstelt, (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Waar is de tijd dat Broeder Van- dervelde, de hatelijke beleediger onzer missionnarissen, te Brussel sprekende, voor eene volle zaal socialisten, uit riep Gezelten, ziet naar Portugal I Volgen wij zijn voorbeeld... Twee jaren zijn sindsdien verloopen en meer dan eens moet het den loge- 1 broeder gespeten hebben zulke dwaze woorden te hebben uitgesproken. Wat was er gebeurd in Portugal Een handsvol revolution!! ai ren had den opstand aangepredikt; enkele honderd tallen aangevuld met het straalschuim riepen de republiek hitde koning werd uit het land gezet, hei. koningdom afgeschaft en een voorzitter op den troon verheven. Zij, de revolutionnairen, zij hadden jarenlang gesproken van gelijkheid, van vrijheid, van verdraagzaamheid, van broederlijkheid. En wat was hun eerste en hun laatste werk Vervol ging, nog vervolging en niets dan vervolging Vervolging tegen wie Tegen vreemden? Neen. Tegen de eigen land- genooten. Eerst tegen de kloosterlin gen. Het land moeten ze uit, zonder erbarming, zonder genade over de grenzen, de gasthuiszusters, de liefde zusters, de boetelingen Het land uit de Jesuieten, de Dominikauen, dean dere kloosterorden. Het land uit I Niet enkel gij kloos- terzusters er; mannelijke kloosterlin. gen maar ook gij eerbiedwaardige aartsbisschoppen en bisschoppen en bestuurders van seminarian en hoogero katholieke gestichten I Is het nu genoeg is de wraakzucht gekoeld Het is nog maar een begin. Uit het land ook gij wereldlijke man nen, die de stoutheid durft begaan in een Europeescb, in een beschaafd iand, een vrije gedacht te durven uiten of te durven bezitten het land ook uit, gij die enkel ten rechte often onrechte verdacht zij t van monarchistische prin ciepen aan te kleven. Zijt ge nu voldaan, o, gij ellendige vervolgers Neen, nog niet! Gij, jour naiisten, gij die niet gansch kruipt aar, de voeten van die republikeinsche bende, gij ook, gij moet uw vaderland verlaten, zooniet wordt gij door den kop geschoten I... En na die uitdrijving, van klooster- lingen, van zwakke vrouwen, van priesters, van koningsgezinden, van verdachten na dit alles kwam de beurt aan de minder hoogstaanden. dezen werden niet meer uit het land verdreven, maar in de vuilste, in de smerigste, in de walgelijkste krochten, weken lang-, maanden lang, jaren lang opgesloten. Al de gevangenissen van Portugal zitten volgestampt. De af schuwelijkste tooneelen komen er in voor. Honderden slachtoffers zijn reeds de ijselijksle dood gestorven dage lijks vallen er nieuwe menschenlevens. En nochtans hoe ongelooflijk het ook schijne, nog is de wraakzucht niet verzadigdNa do onmer.schelijke folte ringen, komen de diefstallen. We wil len niet eens spreken van de plunde ringen ten nadeele van de kloosterge- meenten en van de kerken. Maar dui zenden Portugeescho huisvaders zijn van bun eigendom beroofd, duizenden deftige vaderlandslievende familiën zijn hunne schatten ontstolen. En na de bezittende klas is het de beurt geworden der niet-bezitters. De Portugeesche socialisten weten er van te spreken. Ah Ze gingen in staking, en weet ge boe de republiek te werk ging?... Ze deed de kopstukken in t gevang steken, de soldaten ongena dig in de stakersbenden schieten, zon der dat deze zelf eerst hadden aange- Ziedaar het schoone vrijheidstelsel in de jongste republiek van Europa. Is het te verwonderen dat er Portu gezen gevonden worden die tegen zul ke hatelijkheid in opstand konten Doch, de opstandelingen zijn weinig talrijk. Waarom Omdat duizenden in 't gevang zitten langzaam weg te sterven, omdat duizenden overda gren zon zijn gejaagd, omdat door gansch Portugal een echt schrikbewind woedt? We meenen te droomen als wij er aan denken. Maar de waarheid heeft haar recht en 't is noodig dat zij aan de menschen worde bekend gemaakt Neen, het baart geene verwonde ring dat onze liberale gazetten zoo weinig weten te vertellen over den Portugeeschen toestand het verwon derf ons ook niet, dat de socialistische bladen in België dien droeven toestand doodzwijgen. Zij immers, zij hadden Portugal asl hun ideaal aangesteld, zij hadden dat land als voorbeeld genomen en het is juist dit zelfde land, dit land van revolutionnairen en omwentelaars, dat in de latere geschiedenis, de schande zal zijn van het begin der twintigtse eeuw, in het zoo verfijnde Europa vallen. 0©ffBS©8©K(!3e. Ja, ons volk is ont waakt. In allo steden en gemeenten van Vlaanderen wordt onze groote Vlaamsche schrijver plechtig gevierd. Brussel gaat iets groots verrichten Zon dag is het de beurt aan Aalst en Geut den 11 Augustus en volgende dagen heeft de bekroning der feestelijkheden plaats te Ant werpen. Reeds is er door eene Aalstersche maatschappij een irischrrjvingslijsl geopend om gezamentlijk van Aalst naar Antwerpen te reizen. De familiën mogen mee deelnemen. J)it is eene reis die in den smaak zal vallen van de Aalstersche bevolking. Iedereen ma" inschrijven. Oraze placht op reis. Wat tegenwoordig de eerste plicht van een katho liek die op reis gaat. Eerst een katholiek dagblad koopen, en dat katholiek blad laten zien. God zij dank Onder dit opzicht is er eene enorme verbetering vast te stellen. Ket kar&elwerk te Brugge. De liberalen die te Brugge zelf voor M. Fonteyne gestemd hebben, want hij die voor één kandidaat stemt, stemt voor heel den lijst, diezelfde liberalen hebben nu d< nietigverldaringgevraagd van hunnen kartel- gekozene, den droeven heer Fonteyne. 't Is, volgens de liberalen, aan schandalige om- kooperij dat die heer zijne verkiezing te dan ken heeft. We bemoeien ons niet met dien vuilen pot, maar 't is effenaf komiek, juist zulks te hooren uiten, tegen een man, die van 1 Ja nuari tot den 31 December niets anders doet dan roeper, ea schrijvenSchande aan de verdrukkers, schande aan de uitbuiters, schande aan de uitkoopers weg en foei met de geldmacht Nogmaals, 't is effenaf komiek ESe stsrkfte des* scciaBSsti- scEae partij Sn BtaSië. De offi- cieele cijfers van de roodé partijsterkte werden in 't Congres van Reggio alsvolgt opgegeven In 1910, 32000 ingeschrevenen, in 1911, 30000 ingeschrevenen en in 1912 28000 ingeschrevenen. De coöperatief die het officieel dagblad der partij de Avanti uit geeft, laat een maandelrjksch tekort van 10.000 fr. iesreirag 3©0 mêS- Sioess, Minister L9vie heeft eene nieuwe leuning van 300 millioen aangekondigd. Enkele stommerikken komen daar tegen op. 't Is wonderlijk. Iedereen vraagt de uitvoe ring van groolo werken, maar als het er op aankomt, zou bet geen cent mogen kosten. Het Parlement stemt eenparig de verbete- ringswerken dor Antwerpsche haven, die in 't totaal 200 a 300 millioen zullen kosten. Welnu, van waar moeten die 300 millioen anders komen als van de leening Het voorstel wan Coore- nva». De linkerzij vroeg het nazien van al de stembrieven van Tongeren-Maeseyck. Op voorstel van M. Gooreman werd zulks toegestaan. Daarop begonnen de tegenpar tijen te roepen .- Zie, dat ia wel. M. Goore man geeft daar de rechterzij eene ferme les, enz. Doch, 't is uitgekomen dat M. Goore man dit voorstel gedaan had ui gemeen over leg met M. Beernaert, M. Woeste en met de gansche regeering... Wat zegt nu do opposi tie Niets, z'is blij te kunnen zwijgen. Hij Iheeft gesproken, Wie Maar hemeltje lief, M. Rens En wat heeft hij gezegd Wel dat er daags voorde kie zing in Aalst 80 telegrammen zijn toegeko men... Zegt nu nog dat M. Rens zijn best niet doet 7E AHTWERPEH. Twee doodelijke gekwetste. Aanhoudingen. Sinds eenigen tijd bestaat er tusschen inwoners van Wommeighem en Ranst eene vinnige vijandschap, w elke schijnt te ont staan tijdens de laatste kermis te Borsbeeck. In twee vijandelijke kampen stapten de mannen van Ranst en Wommeighem op of af den stoomtram aan de Turnhoutsche poort. Woensdag avond, rond 8 ure, toen de stoomtram der lijn Wommelghem-Ranst- Broechem moest vertrekken, heeft het er zeer baldadig toegegaan, en zijn er verschil lende gekwetsten gevallen. Verschillende inwoners van Ranst hadden zich neergezet op den heuvel der vesting, nabij de statie van den buurtspoorweg, toen plots eene bende, samengesteld uit personen van Wommeighem, op hen aanviel, 't Ging er zeer geweldig, want de aanvallers, gewa pend met ijzeren houten en harren, hebben kunne vijanden nog al erg toegetakeld. Twee personen bleven op 't slagveld bui ten kennis liggen. De eene, met name Jef Broers, 21 jaar oud, plafonneerde?, wonende te Ranst, had met een stuk ijzer een slag op den rechterarm gekregen, zoodat deze gebro ken was. Daarenboven is hij aan liet hoofd gekwetst. De tweede, zekere Jan Broers, 28 jaar oud, insgelijks te Ranst woonachtig is eveneens erg gewond. Beide gekwetsten weiden in bedenkeïijken toestand naar het St-Erasmusgasthuis overgebracht, De bijzonderste aanvallers zijn aangehou den en opgesloten. mHï ZBIFgtHSSTT. Verleden nacht woedde een vreeselijk onwedor over Brest en omstreken. Drie uren achtereenvolgens ratelde de donder op oorverdoovende wijze, terwijl een geweldige stortregen nederviel. De soldaat Ezanno, van het 2° regiment koloniale infanterie, stond voor het pooder- rnagazijn van Guipavas op wacht, toen plot selings de bliksem op zijne bajonet viel. De ongelulckigen soldaat werd op den slag gedood en toen men zijn lijk vond, was het vreeselijk verbrand. Het vreeselijk ongeluk heeft te Brest eh bijzonderlijk onder de soldaten diepe ontroe ring gemaakt. A/W IF'rankrij k. Spoorwegongeluk. 15 gekwetsten. Woensdag morgeud, rond 10 ure, beeft er nabij de statie vim Tarascon eene botsing plaats gehad tusschen den reizigerstrein 150, komende van Avignon en de 1036, komende van Marseille. Vijf bedienden van de maat schappij en tien reizigers zijn gekwetst. De plaatselijke lijnen 1 en 2 zijn versperd maar de reolitstreeksche lijn is open. De staking. To Marseille hebben de af gevaardigden van de vereeniging der syndi- lcale Kamers van de Bouches du Rhone eene algemeene staking van 24 uren gestemd. Hïnltsclilaiici. Minstens 30 graden warmte in de scha- duwe. De thermometer wijst bijna overal e 30 graden in de schaduw. De warmte veroorzaakte eene heele reeks onge vallen. Te Berlijn alleen werden meer dan tien gevallen van zonnesteek vastgesteld. In Rijnland had men 38° Celsius in de schaduw le Niddergeim zijn een twaalftal personen verdronken sedert de drie laatste dagen, daar zij bezweet te water gingen. Te Frankfort bezwijmden ton gevolge der warmte, een aantal vrouwen en kinderen, tijdens een openbaar feest. Een enkele hulppost verpleegde tot 60 per sonen. Zaak Kostewitsj. De man wordt beticht. Het onderzoek ten laste van den Russischen kapitein Kostewitsj, aangehouden te Berlijn onder beschuldiging van bespieding werd gis teren gesloten. De onderzoeksrechter, die ondervoorzitter is aan het hooger liof van Leipzig is aldaar teruggekeerd. liet dossier besluit tot de schuld van den betichte. Dien tengevolge zal kapitein Kostewitsj eerlang te Leipzig terecht slaan. Tot heden werd hem de gunst verleend dagelijks het bezoek te ontvangen van zijne vrouw, in bijzijn van twee ambtenaars. Die gunst zal te Leipzig niet meer worden toege staan. Mevr. Kostewitsj zal aan den alge- meenen rijksprocureur te Leipzig een ver zoekschrift laten geworden, vragende aan haren echtgenoot de gunst te verleenen te Leipzig in een hotel te mogen verblijven tegen zijn woord van officier het hotel niet te verlaten voor het proces. Dit verzoekschrift zal worden gesteund door talrijke hooge Russische te Berlijn verblijvende personali teiten. Hoogbejaarde prinses. Groothertogin weduwe Caroline van Mecklemburg Streli'z. geboren prinses van Groot Briilanië en Ierland, zal Vrijdag aanstaande haar 90" eboortedag vieren, Geboren op 19 Juli 1822, is zij getrouwd met den groot-hertog Friedrich Wilhelm van Mecklemburh in 1843. Zij beklom den troon in 1860. Zij werd weduwe iu 1904 en haar zoon, groot hertog Adolf Friedrich, is zijn vader opge volgd op don treon van Strelitz. Reis des Keizers. De Keizer zoo meldt een telegram uit. Molde in Noorwegen heeft Maandag raorgend eene wandeling gedas.ii-en 's middags eene lezing van gene raal Dickhuth over den slag bij Leipzig aan gehoord. Het is hiervervolgt het tele gram zeer koel en regenachtig geworden, zoodat do Keizer waarschijnlijk spoedig naar het Zuiden zal gaan. Dit bericht is dan in strijd met het ver moeden dat de reis meer naar de Noordkaap zou gaan. 3 werklieden verdronken. Drie werk lieden zijn gisteren nacht, bij een boottochtje op de Lippe, bij Hamm, verdronken. Een hunner wilde baden maar verdween in het water. De twee anderen wilden hem redden maar alle drie verdronken. Zij hadden voor liet boottochtje veel alkooi gedronken. Rusland Hevig gevecht met gevreesde bandieten Daar bandieten een orthodox priester ver moord en een molenaar geplunderd hadden in een dorp van het departement Mohyloff werd door den gouverneur eene klopjacht ingericht. Na krachtdadige opzoekingen wer den de boosdoeners ontdekt te Tchemoden. Gewapend met geweren on revolvers, ver dedigden zij zich zeer lang. Drie hunner werden door de policie ge dood tijdens het gevecht, de andere gaf zich over. Aanslag op eenen sneltrein. Op de spoorlijn Kiëf-Warschau, heeft men een sneltrein doen ontsporen. De locomotief en de vier eerste wagens werden verbrijzeld. De andere wagens beschadigd. Een conduc teur werd gedood, 13 personen zwaar ge wond. Van de gewonden liggen er drie op sterven. Zes gendarmen, die met de bewa king van de lijn belast waren, en een ver dacht persoon zijn aangehouden, Italië Geneesheeren die in staking gaan. De geneesheeren van het gasthuis van Gomo hadden aan liet gemeentebestuur zekere her vormingen gevraagd dezo geweigerd zijnde, hebben de geneesheeren het gasthuis verla ten, weigerend nog langer hun ambt te ver vullen. Twaalf slachtoffers der hitte. Aan boord van het stoomschip Canada zijn twaalf men schen gedurende de reis van New-York naar Napels door de hitte krankzinnig geworden. De ongelukkigen moesten te Napels in een gesticht opgenomen worden. Engeland. Groote vlekken in de zon. Eene vlek van 10.000 mijlen middellijn werd langdurig in de zon waargenomen door Amerikaansche sterrekundigen. De oppervlakte dezer vlek wordt geschat op tien maal de oppervlakte van Noord-Amerika. Professor Adams van het Cornogie College voor sterrokunde verklaarde Die vlekken zijn koeler dan andere deelen der zon. Waarom de zon warmer of kouder is werd nog op verre na niet opgelost doch de studie der vlokken zal tot die oplossing zeker bijdragen. De staking duurt voort. Lord Devon- port en de patroons hebben laten weten dat zij enkel n:et de leiders der stakers Gossling en Ordell, die tot liet bestuur der haven behooren, zullen onderhandelen, en geen tusschenlcomst van derden zullen dulden. De bazen blijven de onvoorwaardelijke herneming van den arbeid eischen. De onder handelingen liggen nu stil en de staking duurt voort. Volgens velen zijn de onderhandelingen totaal mislukt. Spanj De stad Lorca in de ellende. Eene betooging, waaraan ongeveer 2000 personen deelnamen, heeft de straten der stad Lorca doorloopen. Zij begaf zich naar het gemeen tehuis om den afslag van de huishuur te vragen. De belooging was heel vredelievend. Het was werkelijk een stoet van ellendiger», wien de gewoonte van liet ongeluk alle veerkracht tot opstand had ontnomen. Sedert twee jaar is de ellende inderdaad verschrikkelijk in da stad en op den buiten. Vele honderden arbei ders zijn reeds uitgeweken naar Amerika, doch de armsten en onbekwaamste kouden niet vertrekken. Mexilro. Eene wolkenbreuk doodtlOOO menschen. Nadere berichten uit Mexico over da wolkbreuken in den staat Guanajuato, stel len het aantal dooden op over de 1000, do aangerichte stoffelijke schade op eon mil liard. De bew ners der geteisterde streken hebben door het geweld vm liet water alles verloren. Amerika. Doodstrijd tusschen Zwaardvisch tegen Haai. Do passagiers van de stoomboot «Caledonia, die gisteren in New-York uit Glasgow is aangekomen, had op de hoogte van Nuntucket een zeer belangwekkend avontuur. In de morgenstonden verspreidde zich op het schip het gerucht, dat er wat bui- Êengewöohs aan de hand was op zee. Alles stroomde bijeen op liet deken de kapitein was zoo vriendelijk de vaart te vertragen. Daar kregen de toeschouwers iels verras send te zien. Een omtrent drie meters lange haai sprong eensklaps met een machtigen sprong uit het water hij werd van dichtbij gevolgd door een weinig kleineren zwaard visch. Toen zij samen terug in het vrat er vielen boorde deze zijn vreselijk natuurlijk wapen dei: haai in de zijde en men zag hoe zij met elkander worstelden. Het water werd rood kleurig door het bloed van do haai en do heele zee scheen in oproer te zijn, zoozeer geeseldeti de beide strijders de golven. Plot seling werd het weer s'il en men dacht de l.aai reeds dood toen zij plots uit het water schoot met het zwaard van den tegenstrever in de zijde. Het blijft af te wachten of beiden de opgeloopen wonden met de dood niet zul len betalen. Te Saint Arnould, departement der Oise, houdt de echtgenoote Andrieux 50 jaar oud, eene herberg. De vrouw woont er met haar 11 jarig zoontje, daar haren man haar sedert verscheidene jaren verlaten hoeft. Soms kwam Andrieux zijne vrouw bezoe ken en dan ontstonden doorgaans hevige twisten tusschen de onverzoenbare echtge- noolen. Zulks moest vroeg of laat door een drama eindigen. Woensdag avond kwam Andrieux op nieuw zijne vrouw bezoeken en weer waren zij weldra aan 't twisten. Vrouw Andrieux verzocht haar man heen te gaan en haar voortaan met rust te laten. Zulks hoorende wierp Andrieux zich op zijne vrouw, sloeg haar ten gronde en mishandel de haar op onmenschelijke wijze. Hij ver brijzelde haar zelfs een bierpot op het hoofd. Op het hulpgeroep van vrouw Andrieux kwam het zoontje toegeloopen. Ziende dat zijn vader maar steeds op zijne móéder bleef slaan, greep het knaapje een mes en bracht er den woestaard vier geweldige steken mede toe in den rug. De vader vluchte weg. voel bloed verlie zend. De gendarmen van Peuquieres op do hoogte van het drama gebracht, vonden hem later bewusteloos in een veld liggen. Zijn toestand is hopeloos. Ook de toestand van vrouw Andrieux is zeer bedenkelijk. NABIJ NANCV. Een doode en twee gekwetsten. Donderdag avond kwam een automobiel, aan eene garage van Nancy naar deze stad teruggereden. In het rijiuig had er benevens de chauffeur en zijn gezel, een handelsreiziger M.Jommer plaats genomen. Te Messein, op eenige kilometers afstand van Nancy hadden de bouwwerklieden oon kabel over de straat gespannen om ijzeren gebinten op to halen. Do automobilisten had den den kabel niet bemerkt en terwijl de auto er onder door reed. werden de inzitten den door den kabel uit den auto gerukt. Da chauffeur en zijn gezel wei den met geweld ten gronde geslingerd en bekwamen orgn w onden, M. Sommer werd in den hals ge troffen en bijna onthoofd. Hij bleef op den stag dood. De automobiel botste eenige meters vorder tegen een boom en werd vorbrijzeld. Een ouderzoek is geopend.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1