N.2. Welke leerlingen moetmen FM- en AMBACHTSSCHOOL zenden 'T EEN EN' T ANDER Bbof zija vader gedood. Een millioen in ie sterfkamer Eene avontuurlijke luchtreis Achttiende jaas'gang nr t Dïnïrfag 23 Juli 19(2. c§? 2Z2 GS- TE3 IC-» TTT) De dramas der zee Brusselsche brlsfwisseimg. CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN* Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN AANKONDIGINGEN a 723, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728, itaas* de 2. Beste lozers, daar steken lessen in Do meeste aangehaalde ouders schijnen te vor- gelen of niet te weten, dat de opvoeding der kinderen natuurlijk moet zijn. d. w. z. dat eeno bediening gelijk dewelke niet mag verkregen worden door dwingen en dwangen, maar een natuurlijk uitvloeisel zijn moet van de persoonlijke neiging en den aanleg van het'kind. Dat is de groote grond regel. De natuur is hier, om zoo te zeggen alles. Kwestie haar te ontdekken, te verstaan, te helpen en te richten. Meestal is ze oponhertig en werkt ze, van af de prilste jeugd ze springt voor ons, loopt ons legen 'l lijf, geeft ons een kletsken op de kaak of tikt ons op den schouder. Zo verrast en verwondert en is veelal te vinden in dc vrije uren en in het spel. Dan roepen de pakens en de makens uit Zie zie... wat hij kan... waar heeft hij dat leerd 't Is de natuur, beste vaders, goede moe ders, die u verwittigt en u zijne toekomst rnet den vinger wijst.... 'tlsCharelke van Drieg- draad die roeptik 't Is Polleke van den hovenier, die in zijne leege ureu bij Serre, den schrijnwerker zit, en zijn'vader begrijpt het niet... 't Is Dirk Godsdeel, die z'n kaar ten verkoopt op éene week en geboren schijnt voor de commerce. 't Is Ari, die leeft in de machienen en een puike werktuigkundige worden kan, ware - z'n vader niet blind, helaas Oh op dat toegelhen versukkelen toch zoovele ouders. Leert zoontje goedhet moet hoort ge loei het moet klerk of bu- r'éèlbediende worden maar is 'l weinig be gaafddan mag het stielman zijn. Alsof er in de stielen, zoowel als in de vrije bedienin gen, geen kranig verstand vandoen ware. Een goede stielman is altijd verstandig en een slechte is a Mijd sukkelaar. Wat moetik dan zeggen dii meesters en patroons On weerstaanbare uitdrukking en merkbare aanlegdat zijn de kenteekens der natuur. Studeer en uwe kinderen goedin de scholen en toonen zij eene sterke neiging tot bureel werk laat ze doen Doch, hebben zij het met. al hunne begaafdheid op de kleinnij verheidop de stielen dat hun.wille ge schiede Free was blind hij moest Polle op 't schrijnwerken gedaan hebben, gelijk Cor dula zei Godsdeel was blind: Dirk moest hij in dö commerce gesteken hebben en Ari in de vak school. Er zijn ook ouders, die de darteleen goed doende sprongen der natuur bevechten als een ruig beest. Alzoo vernietigen zij zelf hun ne grootste en schoonste hulp en versmach ten daarbij liet levensideaal van 't kind. Ging het zoo niet bij Lieven Hals? Telkens Bcrtje zijn schilderstalentuiterde was 'tpoef! totdat hij dood lag op den zolder Anderen nogen dat is droever ver zuimen hunne plichten, hunne strenge ouder plichten. Foei! de broodwinning, de vor ming en de persoonlijkheid van het kind overhel hoofd zien om het te knechten aan onze gebreken. Foei de kinderen troetelen ©n stroelen omdat ze opbrengen, maar ze terzelfder lijd ombrengen, O, klaagt dan niet, als ze eenmaal de kindsheid ontwas sen, U verfoeien en weerspannig zijn. Moest men U verdrukken en uw recht ontne men, zoudt gij niet roeren Dat lot was Mielken beschoren die droeve toekomst Delphine Maar do natuur is niet altijd zoo kant en klaar als hij de aangehaalde voorheelden, ooms werkt ze niet, omdat ze haar voor werp niet en vindt in hare onmiddellijke omgeving. Het talent ligt hegraven onder 'ii dikke ijskorst, doch geraakt de zon er aan de korst berst en breekt en de schoon ste bloeme is te zien. Die zonnesching hangt af van de Voor «enigheid en... van onze tactiek. Wij snoe ren ons te veel aan de regels dat '11 vran ke kijk in de wereld voorkinders een helle en dat kleine kinders thuis moeten Mij- Ten en iu tegenwoordigheid van ouderen Ceeldeken moeten spelen. Dwaasheid Het Kind IS vail natuur weetgierig, nieuwsgierig en uiterst mobiel. Vraagt het niet gedurig dat 'S H°0 k°mt dat WaarToor dient d,U ook bewaart het best wat het opdoetDe werktuigen zijn nog maagde J'V1 Vinniff fin llllio-7aam 1-. 1- TE AALST Kerlcstraat, f Telefoon 114 BestuurderJ. Var Nuffel-Be Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. rcg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers tell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 eerste indrukken zijn zeker, goed, diep. duur zaam. 't is de morgenstond van 't leven en men weet de morgenstond heeft goud in den mond Daarom kunnen de kleinen niet genoeg zien, hooren, voelen, rieken, smaken onder goede conditiën. Hoe meer. hoe beter. Maar wachten wij ons wel de zaken op te gieten, op te steken of op te dringen, 't Zijn de duigen zelf die het kind moeten lokken en lekken, dan willen de kinders ze bemach tigen en ze vinden er pret in, omdat het eigen werk is en niet opgelegd. O, laat ze zoo maar leeren, huik sta bij, gij zult ze niet o verboef en en geesloverspanning,zenuwver- zwakking, gansch die rommelzooi geraakt uit de wereld. Het kind in de gelegenheid stellen, liet handgemeen laten met de zaak zelve, van verre toenzien en wat rechten en richten dat is koekenbrood Houdt de kinders niet thuis in een enge .kamer met wat speelgoed, of iiï een poort of in een hof ken, omgeven met roode, doode muren. Naar buiten Mee met u naar feesten, plechtigheden, naar de stad, naar het veld, naar sport en naar spel. Teleph oneeren lelegrapheeren, reizen per trein, per -tram of per boot, dat moet het doen. En neemt dan geene vrienden mee, g'hebt uw beste vriendje aan de hand. En gij, moeder, gaat ge om gerief, gaat ge ter kermis, ter kerk bij een zieke, bij een doode... Dat het dicht aan uwe zijde sta, want daar doet het niet alleen kennis op. maar daar ontkiemt liefde goedheid, medelijden, godsvrucht, door u in z'n hart gezaaid en ingedekt. Zoo zal uw kind leeren, voelen, willen, zoo zult gij het tot in de verborgendste plooien zijner ziele kennen en 't zou moeten lukken dat de natuurhoe grillig en willig ze soms ook handelen mochte't zou moeten lukken, dat ze in die vele, vele omstandigheden niet eens tegenover haar voorwerp stond. 't as 't geval met Lootens, Papa nam Felix mee naar huiten. Dank aan die geduri ge verandering, botste Felix op een kadetje >n... 't was gevonden. Hadde hij eens moeten thnis blijven In vele gevallen ook oefent de zoon den zelfden stiel uit als de vader. ïs dat goed ja uitmuntend! Alles gelijk genomen, heeft hij veel vooruit tegen anderen en meestal overtreft hij vader zelf. Buigt, ge staat hier voor d'herediteit. Hoe? Wan neer? In welke mate Lat weet ik niet, maar eene zaak is zeker zij is 't daarover bekreunen Ziet de leliën der vel den, hoe zij groeien zij werken niet, zij spinnen niet, nochtans, Salomon, in al zijne glorie, had geen kleed gelijk het hunne. In dien God zóo de planten kleedt, welke van daag bestaan en morgen in het vuur gewor pen worden, hoeveel te meer zorg zal Hij niet hebben voor U, menschen van klein ge loof. Hebt geene vrees en gaat niet aan het klagen Wat zullen wij eten Wat zullen wij drinken Waarmede zullen wij ons Idee den Weet uw hemelsche Vader dan niet dat gij dit alles vandoen hebt Zoekt vooraf en vooral het Rijk Gods en zijne rëchtveer- digheid en al de andere dingen zullen u, bij overmaat, toegeworpen worden V\A- utj wericiuigen zijn nog maagde- J s vinnig en buigzaam, geene overvloedige oude kennis belet de intrede door ver- rooung van versche en nieuwere. De En de school nu. De gedragslijn daar gelaten, welke 11. moet ze aanveerden, welke moet ze weigeren Will én de leerlingen met vrucht de stu diën aanvatten in de Vakschool, ze moeten een zekeren graad van kennis bezitten. Zijn ze niet ver genoeg gevorderd,dan moet de Vakschool hun nog aanleeren wat ze al lang moesten weten, en dat is de vakstudiën en de 11. schaden en schenden. Daarbij die nen ze eene sterke neiging te gevoelen tot den stiel welken ze verkozen hebben. Som migen staan vast in den keuze als ze de school binnenstappen, anderen wankelen nog. Daarom moesten al de aspiranten-leerlin gen, lang vóór het aannemingsexamen de werkhuizen bezoeken en alles goed afkijken. Zóo zouden ze wel gelikt en gekitteld wor den op de echte plaats. Steunende op hetgeen hierboven uitgelegd is, mogen wij dus tot het volgende besluiten: 1°) Bezitten de leerlingen niet goed de leerstof der lagere school, de Vakschool mag ze weigeren 2°) Bezitten de 11. de noodige geleerdheid niet, maar wol een goed afgeteekenden aan leg en eene sterke neiging tot een of anderen stiel, de school kan hen aanveerden 3°) Zijn ze verstandig en bekwaam, maar geeren ze 't Vakonderwijs niet dc Vak school is niet voor hen. 4°) Doch, hebben ze goesting, aanleg en voldoende geleerdheid, o, dat 's piekfijn en de school moet ze aannemen. 5°) Eindelijk, bestaat er niets van dit alles, op het ^ogenblik dat ze de Beroeps studiën zouden willen aanvangen de school mag niet aanveerden. Ouders, bedenkt het wel. Het leven heeft een doel. De natuur duidt het u aan, maar gij moet het bemerken, verstaan en na- vorschen als het niet gauw genoeg opduikt. ,t Is gij nog die hare werking moet mogelijk maken, bevorderen waar ge kunt en ze vooral wijs besturen. En, zijn er dan ook kinderen, weinig be gunstigd door die Moeder, oh, wanhoopt niet, vermaledijd! niet, maar doet gelijk va der Lootens on heft do oogen tot Hem, die eens zegde Wat verontrust gij u om uwe voeding of kleeding Aanschouwt de vo gelen dos hemels, zij zaaien noch maaien, noch oogsten schatten en toch, uw hemel sche Vader voedt ze. Zijt gij niet meer waard Hei- Uchft dei» IPietensshap. Eerst La Gazetteen na haar heel vele andere keffertjes, schreven dat menschen die in gemeenten van min dan 2000 inwoners, 6 of 7 of 8 fr. reclitstreeksclie belasting betalen, en huisvader zijn met kinderen op 35 jaar eene tweede stem krijgen, maar die 2® slem verliezen, zoodra hare gemeente meer dan 2000 zielen telt, want dan zouden zij om de 2® stem te hekomen minstens 10 fr. rechtstreeksche belastingen moeten betalen. Moeten wij zeggen, lezer, dat daar niets van aan is, en dat de mannen van 't licht beter zouden doen eerst wat heter de kies wetten te bestucleeren alvorens ze te willen afbreken.., Wij hebben de rechtveerdigste kieswet var. Europa dat zij die het beter weten, het ons bewijzen. Maar we weten dat we naar dit bewijs lang zullen mogen wach ten. 'Roepen en woorden babbelen in den wind gaat veel gemakkelijker. ,K5e$ 2e reispakken. Het zijn wij niet die verzet hebben aangeteekend tegen de kiezing van Fonteyne te Brugge, noen, hoore, dat niet. Het zijn de bondgAivjqten van Fojileyno, de liberalen, die zelf op den lijst van Fon teyne gestemd hebben, die de reclamatie hebben ingediend. We hopen dat al onze vrienden dat "zullen onthouden. Eesse vraag aan de sociaSis- ten. Ge gaat de algemeene werkstaking uilroepen.Ten minste,zoo is uwe bedreiging, want van algemeene staking zal er in ons land niet veel in huis komen. In alLe geval, er zullen dwazerikken gevonden worden om te staken, en hunnen buik in te krimpen of te vullen, met rijst, brood, patatten en saus, ten beloope van 1.50 fr. per dag voor 5 per sonen. Als zij den pot saraenslaan,krijgen zij or nog oen sluksken vleesch hij... Als het kinderen waren, ze zouden in hunne handen pletsen. Maar wij spreken tot groote men schen en aan deze vragen we Gedurende do staking gaat ge de ziekten niet'kunnen verbannen. Wat gaat ge doen met de huisge zinnen waar er eene zieke vrouw of zieke kinderen liggen. Ook zeggen, dat ze moeten toekomen met 1,50 fr. per dag met 5 per sonen EüaEtefoozen. Ze spreken van hunne kinderen hij vreemde menschen, ja naar den vreemden te sturen tijdens de sta king. De boeren weten dat de hen hare kleinen totterdood zou verdedigen als men ze wilde wegnemen de duivenliefhebbers weten dat de duiven hun jongen niet on ver weerd uit hunne nesten laten wegnemen de wilde dieren beschermen met razernij hunne jongen het zijn enkel de socialistische moeders die er in toestemmen dat men hunne kinderen van hunne zijde weglrekke en wegvoere, en ze werpen late in de handen, soms in de klauwen van onbekende vreem den. Zij die in zulke wreedheden toestemmen noemen wij harteloozen, want, ja, harleloo- zen zijn het Kinderen moeten bij moeder blijven, Mscfccuwelijke wreedbeden sca Pes»sa. Er zijn door do Engelsche onderdanen zulkdanige wreedheden gepleegd op de inboorlingen van Peru dat wij er een dezer dagen een hoofdartikel zullen aan toe wijden. Ge zult zien dal het juist Engeland niet is, die zoo leelijk moest schreeuwen over de gruweldaden over eenige jaren in Bel gisch Congo voorgevallen. bouquet ten en kransen onder een dikke stof laag. Bij het doorzoeken van hare kamer, ontdekte men, dat de overledene een vermo gen van meer dan een milloen kronen in aandeolen en papieren van waarde had nage laten. Men vond ook een aantal coupons van aandeolen, die reeds lang vervallen waren. Men vond verder niet min dan tien testa menten, waarbij zij de gemeente Weidlingau en verscheidene kloosters tot erfgenaam van haar vermogen benoemde. Volgens de wet zijn haar broer en haar aanverwanten de erfgenamen. De rechtbank zal de geldigheid van de testamenten onderzoeken. De overle dene was zeer weldadig. Eenigen tijd geleden deed zij de gemeente Weidlingau op bedekte wijze 70,000 kronen toekomen. In eene vlaag van woede, Leeft een land bouwer Ravry genaamd van Leffond (Frank rijk) zijn zoon met een geweerschot gedood. Deze, 25 jaar oud. leefde sinds geruimen tijd met zijn vader in oneenigheid, wegens familiebelangen. Reeds dikwijls had hij zijn vader erg mishandeld. Zaterdag avond ontstond opnieuw twist. Wederom werd vader Ravry door zijn ont aarden zoou mishandeld. Eensklaps greep d9 vader een geweer dat aan den schoorsteen hing en schoot op zijn zoon. Deze werd in do borst getroffen en plofte dood ten gronde. Het parket van Gray, onmiddelijk verwit tigd, kwam Zondag ter plaats en beval de aanhouding van vader Ravry. De man is te Gray opgesloten. Casanova en zijne moedige bemanning warm geluk gewenscht. Kapitein Casanova is ten andere aan zijn proefstuk niet meer. In 1909, toen hij het bevel voer over den stoomer Adoür, aan dezelfde maatschappij behooronde, ontmoet* te hij in vollen Atlantiscken Oceaan den Duitschen stoomer Milos welk in brand stond. Hij gelukte er nog in de bemanning to redden. In belooning voor deze heldhaftige red ding, had kapitein Casanova van Keizer Willem een eigenhandig geschreven brief ontvangen, alsook een gouden chronometer met zijn wapen on zijn portret versierd. Te Weidlingau bij Weenen is een maand geleden barones Julia Ceschi di Santa Croee overleden, een zusier van een lid van het Hoerenhuis Freilh. Von Kubeck. Zij had de laatste jaren eenzaam geleefd in een klein donker kamertje, en de laatste maanden het bert gehouden, slechts bediend door een oude portiers vrouw, terwijl niemand behalve do geneesheer haar mocht bezoeken. Toen na hare dood de lijkschouwingscom- missie haar kam©r betrad, zag deze er zeer verwaarloosd uit. Üe meubelen lagen dik dan de vöfffiipnV F,', 7t\T' a'"" waaro °nder het «,0'. i* hoeken dor kamer ston- vogelen En do kleodmg, waarom ujden kisten en doozen, op den grond Isgeti Vier Duitsche luchtreizigers, die een lucht vaart maakten met den ballon Graf Wedel hebben alles behalve aangename avonturen beleefd, doordat ze het ongeluk hadden op Fransch grondgebied te dalen. Toen hun ballon in de nabijheid van het plaatsje Bar le Duo neerkwam, werden de luchtreizigers door de bevolking met vreugde begroet, maar toon ze als Duitschers werden herkend, nam de geestdriftige menigte een dreigende houding aan. Men rukte den be stuurder van den ballon herhaaldelijk de luchlschippersmuts met het kenteeken dor Internationale Lucli tseti ippersvereciilgin van het hoofd. Een der luchtreizigers werd een verrekijker afgenomen, die hem eerst nadat hij een belooning van 15 frank aan een veldwachter had betaald, werd terug bezorgd. Zonderling was ook het gedrag der grens beambten, die voor het omzetten van de te betalen tol van Duitsch gold in Fransch gold het te storten bedrag met 1 1/2 percent ver hoogden. Op een dergelijke manier trachtte ook de statieoverste er een extra uit te slaan, door voor liet vervoer van don ballon naar Straatsburg een buitengewonen toeslag in rekening te brengen. Een gunstige uitzondering vormde de burgemeester van Nottoncourt, die de lucht reizigers zeer voorkomend behandelde en hen tegen gewelddaden beschermde. Eerst om 7 ure 's avoiles werden be luchtreizigers op hijzonder bevol van den onder-prefect van de Bar le Due in vrijheid gesteld, en konden ze per spoor de terugreis aanvaarden. Eene roerende redding. De Fransch© paketbootNERA toebeliooren- de aan de Messageries Maritimes is Zonda morgend te Marseille aangekomen, teru" keerende van Japan, China en Oost-Indië. De bemanning van do Nera had tijdens de reis eene belangrijke redding gedaan. Op 20 Juni,tusschen Hong-Kongen Saigon bemerkte kapitein Casanova noodsignafen. Hij richtte den stoven naar de signalen on bevond weldra dat deze signalen van den Duitschen stoomer Quinta kwamen, die op riffen van de Paroceleilanden gestrand was. Onmiddelijk werd de reddingsdienst inge richt. Deze duurde 20 uren,tot de laatste op varende overgebracht was. Van den Duit schen stoomer, dio reeds 48 uren vastzat, waren do reddingsbootjes weggeslagen, on zonder de tusschenkomst en do moedige wer king van de Nera waren de 59 chineesche matrozen en de 476 passagiers ongetwijfeld omgekomen. De Quinta is reddeloos verloren. Nadat de redding volbracht was stoomde de Nera naar Saigon, waar de schipbreukelingen aan land gezet werden. De gouverneur van Indo-Chine en do konsul van Duitscjiland hebben de kapitein Uit de hoofdstad komt ons volgend schrijven Zaterdag 20 Juli 1912. Brussel kermis heeft een uitgelezen weer gehad, mogelijk wel wat te heet. Opening gelijk vorige jaren. Zondag morgend defi leerden een menigte stoeten voorbij da Groote Plaats. Vooral werd opgemerkt het prachtig vaandelen de medaljons van St. Jorisschutterskring de kring bestaat van 1381. De leden van het schepencollege na men den stoet in oogenschouw. M. Max, ontving in de Gothische zaal van 't stadhuis den dramatischen tooneelkring De Noord star en de afgevaardigden der andero maatschappijen. Hij wenschtte den kring geluk in het Vlaainsch, voor zijn 40 jarig bestaan en wenscht M. Pierre Defrein geluk voor zijn 50 jarige loopbaan in 't tooneel. Rond den middag was het uitgang van do processie van het H.Sacrament van Mirakel. De processie is lang, wel in orde en de kleu ren der wimpels schitteren in het heldere zonnelicht. Het schouwspel was waarlijk ontroerend, wanneer van boven van het altaar, o^ericht le midden der plaats, do zege van het Allerheiligste werd gegeven aan de knielende menigte. Denzelfden avond om 5 1/2 ure gaf het muziekfonds een prachtig concert ter ver heerlijking van Conscience. Op het verhoog stonden 2000 kinderen en 800 zangers en zangeressen en een fijn orkest. De hooren hebben met brio een stuk van de Conscience- Kantate van Benoit, alsook Goed heil Conscience uitgevoerd.De klop van 't feest was onbetwistbaar de nieuwe kantata Huldezang aan Conscience woorden van M.Gvssels en muziek van Auguste De Boeck. Morgen zal eene 2® uitvoering plaats hebben op het zelfde uur en dezelfde plaats. Morgen wordt eveneens de gedenksteen van Cons cience in het museum Wiertz ingehuldigd. Brussel zal met de nationale feesten 3 dagen in feest zijn. Do plechtigheden zullen beginnen met het Te Doum in de hoofdkerk, 's Morgens is het uitgang der processie van den H. Rozenkrans te Langeveld (tegen Terkamerenboscli), zij zal zeer schoon zijn. De zege van 't Allerheiligste wordt gegeven te Vleurgat. Op 14 Juli vierde de Fransche Kolonie haar nationaal feest te Brussel. Dit feest tot hiertoe vaderlandslievend is nu onstuimig politiek geworden en een protestbetooging geworden tegen de handelwijze van sommi ge katholieke bladen in hun kiesveldtocht. Ik versla heel goed dat die veldtocht som mige Fransche heeft gepijnd maar't is be treurenswaardig zulke betooging te zien plaats grijpen op een Vaderlandschfeest, met deze verzwarende omstandigheid dat de betoogiug plaats groep in de salons van het Hotel van den Franschen minister Men verzekert mij dat er in de Kamers eeno ondervraging daarover zal plaats hebben. Da redevoering van den Franschen minister is zeer ongelukkig geweest, altijd over het onzijdig onderwijs. De meeste bladen iu Frankrijk en in den vreemde deolen dit go- dacht. De socialisten hebben besloten alle hoffe lijkheid met de katholieken te breken, geen hand noch groet meer noch op*straat noch in de Kamers. Rechtuit gesproken dat zal weinig aan do vroegere gewoonten verande ren, de socialisten bleven liefst afgezonderd een hoek met een' fijn sigaar en een smaak vollen obourg hij hen. Anderen zullen or vaart van hebben, zij die geerne gingen klappen met bh. Carton,Levie en de Broque- ville. Ik meen dat dit besluit niet lang steek zal houden. Ai 2 weken is de zitting bezig en de dagorde is niet, eens begonnen. Nog geen enkele kiezir.g is goedgekeurd. Wo zien en hooron niots dan woordengekrakeel lusschen rechtev-on linkerzij. Niemand kan 3 woorden zeggen zonder onderbroken tn worden, Dondordag hebben wij een uitstekende redp, gehad van M. Iloyois en nog een hetero V3.il M. Ilelleputte, welke -heel de zitting beeft ingenomen. De onderbreking heeft

De Volksstem | 1912 | | pagina 1