OORLOG Eëoigs nuttigs beschouwinge te lezen deer iedereen 'T EEN Schrikkelijk autoniohielongeluk ONZE VQIKSREiS NAAR ROME R'oEJSsiag 24 Juli ISIS, -A. C3-ZO I_ 13 Vreeselijke gruweldaad Een echtelijk drama EEN ONTAABDE BOCHTEl Achilistidc jaargang n' 173 ESS5555 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. - Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4§» AANKONDIGINGEN BUREELEN TE CP.USSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ„ Van Nuffel-De Gendt. KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ide regel) Ir. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. S,ü0 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieu ws (per reg»!) fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 LloydGeorge.de radikale Engelsche minister,heeft zooals ge weet of zooals ge niet weet en nu dan komt te verne men, eene wet doen stemmen op de verzekering tegen ziekte. Voor het grootste getal werklieden is de verzekering verplichtend, er be slaat enkel uitzondering voor de zee. lieden, de soldaten, de openbare amb tenaars, de lieden zonder vast beroep en vooral dezen die een inkomen heb ben dat de 4000 frank overschrijdt Wekelijks moet de werkman 40 centiemen storten, de vrouw 30 een tiemen, de patroon moet tusschenko men voor 30 centiemen en de Staat voor ,20 centiemen. Voor de loonen d.ie minder dan 3 frank pef dag bedra gen, moot de verzekerde minder en de patroon meer betalen Al deze stol lingen worden betaald bij middel van zegels die in een tot hiertoe speciaai aangeduid boekje worden geplakt. In tijd van ziekte krijgen de verze kerden den volgenden onderstand 1°) kostelooze genees- en apotheek dienst2°) 12,50 lr. vergoeding pe week, voor de vrouw is dat 9,40 fr- Die vergoeding begint van den 4""> dag der ziekte en wordt betaald gedurende 26 weken 3") Eene ver goeding van 6,25 fr. gedurende bet herstel en zoolang de verzekerde niet in staat is zijn werk te hernemen de vrouwen die in ba irscbap zijn, 't is ge lijk. ot zijzelf, of dat hun man verzekerd is.krijgen 37,50 If. per week 4°) De tuberculosen zullen opgenomen worden in de gezoiidheidsgesticLten of sanato nums, die de Slaat nu oogenblikkelijk zal doen oprichten. De bonden van onderlingen bijstand zijn niet dat beheer van den dienst gelast. Zij zullen de stortingen ontvan genen de vergoedingen betalen. Voor de werklieden die voor de eene of andere reden niet deel zouden kunnen of willen maken van eene mutualiteit, zai er eene postverzekering- beslaan. Dat zijn eenige bepalingen van de wet, die in Engeland bijlange niet goed wordt onthaald bij al de belanghebben den. Waarom dat Wel eenvoudig om dat het niet genoeg is eene wet op pa pier te zetten om ze alzoo seffens in den smaak of in de gewoonten van bet volk te doen vallen. Reeds hebben verscheidene groot sche betoogingen tegen de wet plaats gehad in verschillende groote sleden van Engeland. Op de eene plaats zijn bet de bedienden die protesteeren, op de andere de werklieden. Na eene werkliedenbetooging werd een wet- boekje van Lloyd George onder alge meen gejuich in 't vuur geworpen, en de naam van den maker duchtig uit gejouwd. Om zulke watten te vervaardigen, hoe verdienstelijk, soms hoe noodza kelijk en hoe heerlijk zij in theorie ook zijn of schijnen, moet men vol strekt rekening houden met het ge voelen met de traditie, met de ge dachten,met de zeden en de gewoonten van het volk. Hoeveien zijn er die gezond zijn en zeggen Nu moet ik alle weken 30 ot 40 centiemen wegsmijten. Wie heeft oet. recht mij dat geld uit den zak te doen werpen Ik weet wel, zulke redeneering, hoewel individueel be schouwd rechtveerdig, is onrechtveer- dig wanneer men rekening houdt met de maatschappelijke toestanden en noodwendigheden. Ooch de kwestie is hier,0 eerst en vooral door jaren hard werken en taai geduld, die gedachten ingang te doen vinden bij de volksmassa. Is dat niet gedaan, begin dan nooit met hervor mingen, al zijn het de schoonste, want ■op voorhand moogt g' u verwachten aan allerlei ontgoochelingen. Bovendien moeten wetten van zul- ken omvang rijpelijk overwogen .en allorzijdsch besproken worden. Dit is weer niet het geval geweest in Enge land. Lloyd George is rap te werk gegaan hij vergat de wijze spreuk Haast en spoed is zelden goed en nu reeds doet hij er de ondervinding van op. Eerst ziet hij de machtige tegenbe- toogingen van gansche groepen werk lieden, en van de overgroote meerder heid der bediendenTweedens is de wet niet duidelijk in meer dan een opzicht Zoo onder andere is het niet uitge maakt wanneer iemand als handwer ker ot als intellectueel man moet wor den opgenomen. Dit is het geval voor de chauffeurs en andere reeksen. Ten slotte is de Staat niet klaar, niet staat om zijne verplichtingen te ver vullen. De verzekerden moeten nu reeds betalen, maar als ze moeten betalen, hebben zij natuurlijk ook recht op de voordeeion die de verzekering huil aanbiedt. Welnu de Staat bezit nog geene sanatoriums deze moeten nog ebouwd worden. Wanneer zullen die instellingen gereed zijn om de zieken te ^ontvangen? Dit kan nog een gan schen tijd aanloopen, hoewel het bil lijk ware geweest, dat die inrichtingen reeds bestaan hadden van den oogen- blik dat de wet in uitvoering kwam. Er zijn nog andere bespiegelingen te maken, maar dat zijn er ai eenigen, die u voldoende zullen doen inzien hoe noodig het is,in zake van ernstige wet geving, langzaam, voorzichtig en vooruitziende te werk te gaan, om niet, zooals het zoo dikwijls gebeurt, blauwe schenen te loopen in de volks- strooming. In België ook zal er eene wet op de ziekteregeling door de katholieken gestemd worden. Doch wij moeten de struikelsteenen vermijden, en juist daarom is het noo dig, dat alle menschen van goeden wil, hunne verstandelijke kennissen bij brengen om aan die w.et de grootste mogelijke degelijkheid te verschaffen. Aanboudmcj der Zwitser- sein» socsaBisfêsche hossfd- füïSinneen. De voorzitter en de sekre- uiis van de Arbeidsvereeniging zijn angehoudon naar aanleiding van de alge meens werkstaking door de socialisten uit- eroepen. Zwitserland heeft geen katholiek bestuur, boe komt het dat men daar de woelmakers toch ook niet betijen laat?.. Omdat iedere goede regeering de hand moet houden aan de openbare orde. BBaaawe 5fi*oedeo*iiie?de. De berate Chronique wil niet hooren van de algemeene werkstaking te ondersteunen, noch rechtstreeks noch onrechtstreeks. De beralo partij wil van geen klassenstrijd. Do Aa'slerache liberalen hebben besloten tegendeel den raad lo volgen van de socia listische kopstukken, en de staking zooveel mogelijk to steunen. Pc socialisten vragen u dat. de liberalen zich gedurende de sta- heel en al de socialistische kinderen zouden willen aantrekken. Dat ware't man eken. Do kinderen van de socialistische alslersche stakers zullen gedurende eenige anden aangenomen worden bij de rijke berale bandelaars en nijver aars van Aalst, als hunne kinderen aanzien worden Volgens onze meening vragen de rooden te veel aan hunne blauwe boezemvrien den.Het valt te vreezen dal deze laatsten zui len antwoorden Blaas uit feïj s9e socia- Bastesï» Ge weet het, de socialisten hebben te Gent een vlasfabriek De rooden spreken altijd van 8 uren, 9 uren of hoog stens 10 urenarbeidsdag. En in hun eigen fabriek doen ze dr- menschen li uren wer ken. Van af 1 Februari 1913, of van M«i Provinciaal Verbond van 't Davidsfonds. E. H. Vlerick, pas toor van 't Begijnhof te Aalst, is tegen M. Dosfel, verkozen als lid in bet hoofdbestuur van 't Davidsfonds. De Z. E. H. Kanunnik Amaat Joos kloeg er over dat erin den pro vincieraad van Oost-Vlaanderen zooveel Fransch werd gesprokep. M. Adv. Var wil- gben antwoordde d.at dit de schuld was der Gentsche gekozenen, en bijna uilsluilelijk der Gentsche liberalen. Daarop werd beslo ten al de provincieraadsleden nogmaals dringend te verzoeken al hunne beraadsla gingen uitsluitend in 't Vlaamsch te doen. 5s In het liberaal blad. van M. Frick stond Donderda 18 Juli te lezen in een groot artikel Men roept veel tegen de daling onzer rente." Het is echter noodig dat het publiek wete dat de loop onzer rente hopgei; staat dan die der Engelsche en Duitsche renten. En zijn dat geene landen wiens crediet onbetwistbaar is De uitbuiting van dit kieslhema van de rentedaling door Belgische bladen, heeft ons in den vreemde een aanzienlijk nadeel berok kend. Bravo, liberale confrater, zegt uwo vrien den maar eens goed de waarheid. Zij hebben het vandoen Katholieke §o>Sid!arSt&it. De framassons zijn hunne weerwraak aan nemen in de Kamers op den groolen strijder Valentin Brifaut. Eerst zond Delvaux hem twee getuigen voor eene onnoozelheid is het de beurt aan den lasteraar Vande; Velde, omdat M. Brifaut hem antwoordde dat hij met twee gezichten liep. Wel, wel wat is dat ventje gauw gebeten. Hij zou beter doen zelf beter op zijn tong te passen en onze zendelingen met rust buil groot belden werk te laten verrichten. Is hij soms den brief van kapitein Wangéfmée vergelen Wij in alle geval zullen de groote verdien sten van M. Brifaut niet vergeten, en hem tegen zijne aanvallers kloek ter zijde staan ie NIEXIK6. Een trein gedynamieteerd. 69 dooden. Te New-York is uit Mexiko een telegram ontvangen, meldende, dat eene bende van 500 Zapatisteh een trein in den lucht heeft doen vliegen. Dertig federale soldaten die den trein eskorteerden en negen reizigers werden op den slag gedood. De muiters staken dan de pui non van den trein in brand en een twintigtal reizigers die gekwetst waren en niet konden vluchten, werden levend verbrand. ts bij- EDH3GEN. Een bareelwachter snijdt zich de keel door na zes revolverschoten gelost te hebben op zijne vrouw. Sinds eenigen tijd leefden de bareelwachter De Schruyteneer. 38 jaar oud, in slechte verstandhouding met zijne vrouw, Zoë De Faneille, welke hij van ontrouw verdacht. Zondag nacht toen De Schujteneer na zijti dienst te huis kwam,ontstond opnieuw twist, De vrouw ging te bed, terwijl" de man op een stoel bleef zitten slapen. Rond 3 uren 's morgends, toen de vrouw nog in diepen slaap gedompeld lag, ontwaakte De Schruy- teneer. Hij trok eene revolver en loste zes schoten op zijne vrouw. Deze, gewekt door het gerucht der los brandingen en door de pijn, sprong op en ge lukte er nog in de straat op to vluchten waar zij bewusteloos neerviel. Geburen snelden spoedig ter plaats en terwijl de eonen een geneesheer haalden, werden ook de gendarmen verwittigd. De Schruytoneer had zich in zijne woning verse li an sc lit. en de gendarmen moesten ver scheidene deureu openbreken, vooraleer men hem vond. De man lag in eenen breeden bloedplas uitgestrekt. Hij had zich bij middel van een sclieersmes de keel doorgesneden en zijn toestand was hopeloos. Wat zijne vrouw betreft, zij ook is zeer gevaarlijk getroffen. Het drama heeft in de streek groote ont roering verwekt. Het parket van Bergen is ter plaats geweest. TUSSCHEN ITALIË EN TURKYË Hardnekkige gevechten. Zondag morgond zijn de Italiaanscho troe pen vooruitgerukt naar de Oasis van Misurata en bobben Turksche troepen ontmoet, die .moesten wijken, veel dooden achterlatend 1913, zal het op 10 uren gebracht worden, j De Italianen hebben hunuen tocht voortgezet en de voornaamste Turksche posities aange vallen, die verdedigd werden door 1600 man. De Turken moesten na vier uren hardnekkig gevecht hunne posities ontruimen. Zij hebben groote verliezen geleden. De Italianen had den negentien dooden, waarvan negen Askaris en 87 gekwetsten, waarvan 12 Askaris. Van don anderen kant hebben de Italianen het Turksche kamp to Benghazi gebombar deerd en ernstig beschadigd.Talrijke groepen Bedouin en, die getroffen werden, hebben zich in de bergen teruggetrokken. De nieuwe Turksche Kabinetsoverste. Tewlik-Paoha had als voorwaarde voor het aannemen van het vizieraat gesteld ontbinding der Kamers en afschaffing der comiteiton. Een zestienjarig meisje poogt haren vader te vergiftigen. De landbouwer Yves Conic. 51 jaar oud, werkte in gezelschap van verscheidene werk lieden op de hoeve van Riec-sur-Belon, te Keraoret (Frankrijk).Zijn zestienjarige doch ter, deed het huishouden. Reeds lang werd liet meisje voortdurend door haren vader berispt wegens haar slecht edrag.Ook was het meisje zoo zeer op haren vader verbitterd, dat zij reeds dikwijls ge dreigd bad hem te zullen vermoorden. Zondag avond maakte het mbisje voor baren vader het avondmaal gereed in een afzonderlijken schotel, alhoewel gewoonlijk allen samen aten. Pas had den man eenige mondsvollen b bruikt. of hij voelde hevige pijnen in de ingewanden en begon te braken. Onderlusschen was zijne dochter in de melkerij aan 't. werk. Door hare bazin onder vraagd, bekende zij onmiddelijk dat zij subli maat in het avondmaal van haren vader bad gemengd en dat, indien zij hem ifu gemist had, zfj eene volgende maal beter hare voor zorgen zou nemen, om temaken dat hij haar niet meer zou ontsnappen. 's Anderendaags morgends was de ontaarde dochter verdwenen. Men vernam weldra dat zij met den eersten trein in de richting van Lorient vertrokken was. Het parket is van de zaak verwittigd en heeft een aan houdingsmandaat tegen haar afgeleverd. TE BR3JSSEL Twee dooden en verscheidene gekwetsten. Een schrikkelijk automoblielongeluk, dat vijf slachtoffers heeft gemaakt, is Zondag avond, rond 8 ure, te Brussel gebeurd. Heer Robert Demesmaeker, bureeloverste aan de Spaarkas, oud 46 jaar, wonende Ze- gepraalstraat, 155, vergezeld van zijne vrouw en zijne drie kinderen, Jeanne, oud 15 jaar, Jan, oud 14 jaar, en Bertha, oud 13 jaar. daalde de straat af om huiswaarts Ie keeren De groep, waarbij de 9jarige Amolie Bomals zich bevond, wonende Baillislraat, stond op liet gaanpad rechts en wilde de Sint-Bernard- straat dweerschen. Op dit oogenblik reed een auto-taxi de Zegepraalstraat in en een rij tuig, toelioorende aan heer Poupurt, wo nende Herzieningslaan, 79, te Anderlecht, kwam van de Sint-öernardstraat, De twee rijtuigen, welke rechts hielden, ontmoetten malkaar rechtover de plaats waar de wandelaars stonden. De rijtuigen vlogen in de groep personen en smartkreten werden geuit. Onmiddelijk snelde men de ongelukkigen ter hulp. Heer Demesmaecker had de borst geplet- tere tusschen het rijtuig en den muur van het naburig huis hij werd op den slag ge dood. Zijne vrouw is erg gewond aan het boen. Hunne kinderen, Bertha en Jan lagen be wusteloos ten gronde, de kleine Bomals on der den auto-taxi. Men haalde haar uit haren toestand. Zij had een been gebroken en gansch bet lichaam met wonden overdekt. De kinderen Bertha en Jan klagen over in wendige verwondingen en de dokters konden over de ergheid van hunnen toestand nog geen uitspraak doen. Ook is de arme knaap nog den zelfden nacht bezweken. De automobiels zijn erg beschadigd al de ruilen vlogen aan stukken. Juffrouw Joanna Demesmaecker, getuige van dit verschrik kelijk ongeluk, werd niet gewond maar is zoo erg door ontroering getroffen dat men oor haar verstand vreest. De chauffeurs en de personen die in de voer- tuigenzaten, werden door glasscherven, ge- ond. Het parket is verwittigd. De voertuigen zijn in beslag genomen en exper'en aange leid om de verantwoordelijkheden vast to stellen. Do vergadering van Zondag. Zondag laatst had te Aalst, in de groote feestzaal van het Belfort eene vergadering plaats der ing-eschrevenen voor do Reis naar Rome, ingericht door De Volksstem, om eenige belangrijke inlichtingen aan de be langhebbenden te geven. De vergadering was zeer talrijk en vooral de ingeschrevenen, vreemd aan onze stad, waren talrijk opgekomen. De Z. E. H. Kanunnik Roelandts, die aan liet komiteit zijne gewaardeerde geestelijke bescherming had toegezegd, deed eerst eene korte aanspraak, waarin hij aan de toehoor ders verklaarde, welk genoegen het hem deed, met zulke talrijke schaar geloovigen bij den Heiligen Vader te gaan. Vroeger zegde hij, toen hij van het ontwerp der reis hoorde, had hij aan het welgelukken getwij feld, daar zelfs de reizen door groote veree- nigingon uitgeschreven, slechts een klein getal deelnemers konden verzamelen. Doch a de werking van het komiteit gezien te hebben, was hij tot de overtuiging gekomen, dat het plan prachtig zou lukken. Daarna zegde de Z, E. H. pastoor-deken, dal hij daags van het vertrok eeno solemneole mis met algomeene kommunie zou opdragen (l9 Vrijdag der maand)in de St-Martinuskerk. De vreemdelingen zouden in hunne weder- zijdsche parochiën tot de H. Tafel kunnen naderen. Den leu Zondag der reis zal de Z. E. H. pastoor-deken de H. Mis opdragen te Milanen en den 2eu Zondag in Sl-Marcus- kerk te Venilie, voor de deelnemers. Hij besluit, met de hoop uit te drukken, dal God onze reis zal zegenen tot heil der deelnemers, van hunne huisgezinnen en van de stad Aalst. Daarna wordt overgegaan tot- het voorle zen. van eenige belangrijke inlichtingen voor de ingeschrevenen. De deelnemers aan do reis die reeds aan de voorwaarden der inschrijving zouden vol daan hébben, en die zich in de onmogelijk heid zouden bevinden er aan deel te nemen, moeien voor l=>teB OOGST AANSTAANDE,' er schriftelijk kennis van inzenden naar den zetel van het dagblad De Volksstem, geves tigd in de Kerkstraat, te Aalst, alwaar het bestuur der reis er konnis zal van nemen. De deelnemers aan de reis die aan hunne eerste inschrijving een of ander wijzing zou den willen brengen, moeten er ook voor 10den OOGSl AANSTAANDE, schriftelijk kennis van zenden aan hooger vermeld adres. Die wijzigingen kunnen onder de volgende voorwaarden geschieden I. Mits een opleg van 45 franken mogen de reizigers van 2de klas in de hotels van lsUs klas verblijven, en mits een opleg van 35 franken deze van 3d* klas in de hotels van 2de klas. II. Daar de reizigers in Italië van geene slaapwagens kunnen gebruik maken en om voor iedereen de reis te ver gemakkelijken, hebben wij de toela ting bekomen voor de personen die drager zijn van een reizigersbiljet van 2de klas, heel de rondreis te doen op liet grondgebied van Italië, in rijtui gen van eerste klas, mits een opleg van twintig franken. III. De reizigers van 2d6 klas, die begee- ren uilsluilelijk op de spoorbaaD een plaatsbewijs van lste klas te hebben voor heel do reis leggen 65 fr. op. Deze van 3<!a klas die tot de 2de klas zouden willen overgaan betalen eena vermeerdering van 45 franken. IV. Het Bestuur der spoorwegen eischt een minimum van 64 inschrijvingen voor het geven van een middagmaal tusschen Brussel en Luxembourg. De prijs per maaltijd is 4 fr. per persoon, drank niet inbegrepen. Men gelievezijne bijtreding in te zen don, om ze kunnen te tellen en de zen dienst te verzekeren. V. Voor de vrije of facultative reis naar Napels en Pompei zullen de prijzen zijn le klas 60 fr. 2° klas 55 fr. kosten van voiluur, gids, ingang, in begrepen. VI. Ilot bezoek aan de merkweerdig- höde'.i in Rome kan gedaan worden in voiluui'-landau met gids. Men geeft eene gids per 25 personeu of 5 Landaus. Hel aandeel voor elk deel nemer is 6 fr. per dag. VII. Men is verzocht de namen op te zenden der personen met dewelke men

De Volksstem | 1912 | | pagina 1