ONZE VGLKSREIS NAAR ROME T EEN Erf 'T ANDER Vreeselijk ongeluk in eena mijn Ds ta&sticiiting ts Hemixsm Stoii'üsioeiige oiiissapittg Ce gezondheidstoestand m volksvertegenwoordiger Golfs Achtiiensle jaargang n' I 74 Vrijdag 28 Juli f912. DAG-SLAE) IN DE KAMERS vV1- Hwip brand ts Eroggs. Eene woedende stier Vergadering der socialistische Linkerzijde. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. S® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. tóf BUREELEN TE BRUSSEL ?2<B, Steenweg van VJaterioo, 728. TE MLST B, ISlerlcstraat, Telefoon 11.4 BestuurderJ, Van Nuf'el-Be Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3®-blaöz. (de regol) fr. 0.50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2,00 Keclit. hersr.ell. (por regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Hoe ver zit het in de Kamers "Waarachtig- lezer,het kan geen sloefien lijden, 't Is drie weken dat ze aan 't parlementairen zijn en er is nog niemandalle uitgestoken. Wat doen ze dan in de Kamers, zult ge vragen. Wij kunnen niet beter antwoorden dan met het gezegde van een onzer Belgische confraters Ze houden nog altijd tegenspre- kohjke meeting. Eerst waren het de linkerzijden die aanvielen de rechter zijde sloeg de slagen prachtig af nu tracht Destrée nog wat effen te strijken, maar 't is moeite verloren de zaken zijn geoordeeld, het land blijft zoo kalm vn bedaard als ooit van te voren. M. Ilymans heeft zelfde sluiting van de bespreking en de goedkeuring der kie zingen gevraagd hij vond dat het nu al lang genoeg heeft geduurd. Daarin heeft de liberale leider overschot van] gelijk. Immers zij die geklopt zijn, vin den altijd iets af te keuren, iets te be knibbelen op de overwinnaars dat ligt in de natuur der zaken en daar is moeilijk aan te verhelpen. Wat zal er van de buitengewone zitting overblijven Oh zoo bitter weinig. Er is voorzeker veel en fli gesproken; maar wat baat brengt dat aan het volk. De eenigste uilslag kan zijn dat de redevoering van Staatsmi nister Joris Helleputte in het een of an der werk als modelredevoering wordt opgenomen en-aan do toekomende stu denten wordt aangegevenalsvoottbeeld van logiek en redeneerkracht. En welk zijn de tvpieke feiten aan te halen uit de buitengewone zittin Voorzeker zijn er weinige maar dit zal nogeeaigen tijd méégaan, dat de linkerzijden de regeering beschuldig den van opslag te hebben gegeven, en dat niemand meer opslag heeft gege ven en beloofd voor de kiezingen, dan de kartel stads- en gemeentebesturen van Brussel, Antwerpen, Schaarbeek enz., met dit verschil dat de opslag der regeering sinds lang beloofd was en werd uitgevoerd volgens een algemeen plan en in 1911 reedsveel meer had ge geven als in f912 maar dat de opslag in de ka-rtelbesturen gansch onregel matig voot kwam en enkel en alleen geschiedde omdat het kiezing was. Als tweede feit kal men hooren spre ken over de handelwijze van den Zwis en een der heeren onderpastoors van St. Goedele. Zij zullen beschuldigd worden, niet van kiesvervafsching maar van kiesomkooperij. En noch tans hebben zij kiezers omgekocht Om den belange niet. De Zwis had oenige kaarion ontvangen, die kaarten mocht hij uitdealen, en zoo de kiezin- gen goed uitvielen, dan mochten zij voor zulke kaart vijf frank komen ont vangen. Is dat omkooperij In 't ge heel niet. Dat is enkel eene belofte, waardoor niemand persoonlijk werd betrokken. Hij die een dier kaarten h; kreeg na de kiezing vijf frank. -.et wel op zij die zulke kaart be- zs en, moesten niet voor de katholie ken stemmen, zij waren en zij hieven gansch vrij, enkel kregen zij vijf frank als de katholieken zegepraalden. Er kan hier dus geen spraak zijn van drukking of dwang of broodroof, wel integendeel Voor de geuzen kunnen stemmen en niettemin 5 lrank van katholieken kunnen ontvangen dat, is locli voorzeker geen drukking uitoefe- r.oi-» De tegenstrevers zullen zeggen Ja- maar, dat is de menschen toch aanspo ren om voor de katholieken te stem men... Zeker en vast,dat is zoo. Maar til cle afïichen, al de propaganda, al de leestvergaderingen dienen om de menschen daartoe aan te zotten. Is hel eene omkooperij de menschen 5 frailly te. beloven ingeval de kiezing goed uit valt, dar. is het eene omkooperij van wat anderen omvang, die de sociali sten en vele liberalen hebben gepleegd. Zij beloofden in hun kiesstrijd geene arme vijf frank maar zij beloofden aan al de menschen een pensioen van minstens 360 fr. per jaar, en dit zon der daarvoor iets te moeten doen of bijdragen. Zie dat is eene andere om kooperij. Er bestaat echter nogmaals een groot verschil de goedhartige menschen van Brussel hielden hun woord en gaven NA de kiezing niet vóór de kiezing een stuk van vijf frank hadden de goddeloozen aan liet bewind moeten komen ze zouden hun belolte niet gehouden hebben want een treffelijk pensioen verleenen zonder lusschenkomst van de arbei ders en de patroons, is eene onmoge lijkheid in ons land Dat is al wat wij over deze zitting hebhe^i mee te deelen, tenzij wij voor een laatste maal de aandacht wilden roepen op al cle scheldwoorden door de socialisten in het Parlement uilge sproken en waardoor gezellen Cavrot en Anseele door den Voorzitter tot de orde werden geroepen. De zittijd kan duren tot 15 Augusti zelfs lot 15 September maar er zijn verscheidene redenen die ons aanzet ten aan dien langen duur der zitting- niet te gelooven. 1. Als de kiezingen op 1 Augustus niet zijn goedgekeurd, dan trekken de kamerleden geene Pree meer. 2. Vele kamerleden snakken naar eene goede zomervacantie, en de zomer is reeds lang aangevangen. Zij moeten zich haasten of zij komen te laat. 3. De inwoners der badsteden heb ben een ^etoog naar de Kamers ge zonden om de zitting te sluiten, om alzoo de badsteden geene aanzienlijke schade te berokkenen. Ge ziet dus naar alle waarschijn lijkheid loopt de zitting op haar einde en buiten veel^eraas en lawaai, blijft voor het land zelve, niemendalle van over. Het volk moet geen gezeever of geen kwakzalverij, het moet wetge vende daden hebben. Heft JuSi-Auguslusnummep. Wederom is hei Aiiti-vrijmelseiaarstijd- schrift verschenen. Het is zeer belangwek kend. Vooral het artikel over het onderzoek der kloosters, verdient aandacht. Het tijd schrift is op weg- van weldra 10,000 abon nee t-en te tellen. ©nsijcüïg orce!es»w5Js. De bond van het officieel onderwijzend personeel van Gent lioeft eenparig aangenomen de alge meen e werkstaking der socialisten te steu nen. Dat is dus wel klaar en duidelijk politiek werk. En de goddeloozen zouden willen, watzouden eischen dat katholieke ouders hunne kinderen aan zulke geuzen zouden toevertrouwen. Dat ziel ge van hier Kieze zulke onderwijzers, wie wil maar wij eischen ook dat katholieke huisvaders, ka tholieke onderwijzers kunnen kiezen. Dat is de aechtveerdigheid, eu do recht veerdigheid zal zegepralen lüij mag vetpfouazen. M. Klo- bukowsky, de Fransche minister te Brussel, die zooveel van zijnen neus gemaakt lieeft, mag gaan verhuizen. Naar 't schijnt heeft hij van 't Fransch Staatsbestuur zijn opzeg al gekregen en mag hij optrokken naar Was hington. Prachtig wetsontwerp. M. Hubert hoeft een ontwerp klaar waarhij da Te AnolerleCü. t, Het ziet er lief uit in die gemeente. Het kartelcollege heeft zoo kwistig geleefd dat er 500.00üfr. nieuwe lasten zouden moeten gestemd worden. M. Graindor, katholiek, zit nu ook in '1 schepen college, dank do houding van 2 gematigde liberalen die .met de socialisten niet willen meedoen. Doch de katholieken willen geene nieuwe lasten stemmen, de socialisten doen ook niet mee mot de liberalen, om zicli te wreken zeggen ze, over het verraad. De regeering hoeft nu een bijzonderen kommissaris moeten sturen om de begroeting voor 1913 op te maken. Eloninküjk foefcoek te tfi'eo'peitt, Op 14 en 15 Augustus gaan onze vorsten Antwerpen bezoeken. De Engel- sche Regeering vernomen hebbende dat de Belgische vorsten 2 dagen te Antwerpen gin gen verblijven, heeft besloten een oorlogschip naar de Scheldestad te sturen oin onze Bel gische vorsten, in naam van 't Eugelsch volk te groeten. Dat schoon gebaar zal door heel het land mot de grootste voldoening vernomen wor den. Een lievige brand is Woensdag middag, ten 12 ure uitgeborsten in den groot-en hoek en papierhandel Geuens-Willaert, Sint-Jans plaats, te Brugge. Het vuur nam aanvang op den zolder en in vijf minuten lijd vatte hel dak vuur zoodat aar. do vier hoeken van het 25 meter lang gebouw, de vlam naar huiter. sloeg. Kort nadien vatte de verdieping vuur e: brandde met al de lichte vlam vallende koop waren, de brand ook overslaande naar het het daarachter liggende werkhuis. Pompiers en troepen snelden toe, doch er was niets aan te uoen^ dan te beletten dat heelde huizengroep-vernield werd, wat geen gemakkelijk werk was, want vele omslaan de gehouwen hadden liet vuur te lijden. Ten 1 1/2 ure, stond lief werkhuis in laaie gloed, en reddeloos verloren. De schade is zeer belangrijk. Vier E CUESMES. mijnwerkers gedood. Woensdag avond had in de mijnen van Eribus, te Cuesmes een vreeselijk ongeluk plaats. 5 mijnwerkers hadden plaats genomen in eene rnand, welke in eene schacht hing en werkten zoo aan de verbreedrng der openiip Eensklaps brak de kabel en de mand viel tot liet diepste der mijn, waar er ongeveer 15 meters water stond. Een der werklieden had zich nog aan den kabel kunnen vastgrijpen en bleef er han gen. Hij kon liet alarm geven en word opge haald. De vier andere werklieden werden mede in do diepte geslingerd en hieven op den slag dood. Het waren de genaamde:: Alfred Tourive, 38 jaar oud van Bergen H. Piron, 35 jaar oud, ook van Borgen N. Boutrez, 40 jaar oud, van Wasmuel en M. Dufrasno, 42 jaar oud, van Cuosmes. Allen waren ge huwd en vader van familie. De lijken der slachtoffers zouden sleolits Donderdag opge zocht worden. Het vreeselijk ongeluk heeft in de streek groote ontroering verwekt. Het parket ter'plaats. De glasfabriek, welko Zondag nacht door brand word in aseh gelegd, had eene lengte van 300 meters en 50 meters breedte, waar van ongeveer 70 meters vernield zijn. Het parket bestaande uit de heeren Lam- proye, onderzoeksrechter Sweerts, substi tuut Gallomaert, griflier en De Roeck, expert, is ter plaats geweest, om het onder zoek te doen. Het is langs den achterkant van dc fabriek, in de velden, dat rond mid dernacht, het vuur ontstond. Op den muur ontdekte men sporen van iemand die erover - heeft geklauterd. Do brandstichter heeft uitsluitingen en do werkstakingen zouden i dan zonder twijfel de poort langs binnen voorkomen worden. Als dat ontwerp die opengebroken en is langs daar weg gevluchl droeve zake:) Aon beletten, het liuitlig-e minis De" naclltw!lker werd (loor den heer tone verdiende voorzeker de eeuwige dank- Onderzoeksrechter ondervraagd en -eer baarheid van het Belgisch volk. I klaarde dat lnj rond 10 ure langs daar zijnen De onderwijzers en minis-j toer heeft, gedaan en niets verdachts be- 4e Po an BB et, De onderwijzers van j speurde. Ook een persofcm, die in den omtrek het arrondissement Leuven hebben ter eerel werd gezien, rond dit uur, werd onderhoord, van minister Poullet een prachtig banket 611 daar deze nog verscheidene straften lieeft gegeven. M. Poullet heeft er gesproken en, l'-0 Bolton, werd li ij opgesloten, is er meer dan geestdriftig toegejuicht. De puin en smeulden Dinsdag uog. TE K9EER3EKE. Dinsdag namiddag, had de policie van Meerbeke een koppel aangehouden wegens landlooperij. De man vertoonde papieren op naam van zekeren Bonetti, geboren te Na pels en thans wonende te Brussel. Daar de policie twijfelde of zulke papieren eclit waren, vroeg zij inlichtingen on gaf tevens het signalement van den man op. De policie had zich niet bedrogen. De ke rel was niemand anders dan zekeren Henri Ovyl, van Brussel, die nog eene straf van maand gevang te doen heeft wegens aftrog gel a rij en en opgezocht werd wegens ver scheidene diefstallen. Zijne gezellin was een 21jarig meisje, dat sinds verscheidene maanden de ouderlijke woning verlaten had, om Ovyl te volgen. Flare moeder is haar 's avonds komen af halen. Ovyl werd in hot gemeentegevang opgeslo ten, om Woensdag naar Brussel gevoerd te worden. Toen de policie echtor Woensdag morgei id in zijne ccl trad., was de kerel ver dwenen. Als een ware alcrobaat, was do ke rel er in gelukt langsheen den ruwen muur tot aan de zoldering te kruipen en had er eene opening weten te maken, langs waar hij ontsnapte. Zijn signalement is in alle richtingen rond gestuurd geworden. Hoer Colts, katholiek volksvertegenwocfr- fliger van Brussel, die vóór de kiezing zoo laftelijk door de Cartelbenden aangevallen, moet, na twee maanden lijden, op hevel der genoesbeeren. crinbegrepén de dokter van het Parket, Brussel verlaten en eene volko men rust genieten. Een feit dat dient aangestipt te worden is het volgende Sedert de hijeenroeping dor Kamers heeft EEN enkel lid der Linkerzij- Ben in den wandelgang inlichtingen gevraagd over den gezondheidstoestand van hoer Gulfs aan een collega van Brussel. De houding der anderen zullen onze lezers beoordeel on Eene vrouw gedood en verscheidene per sonen gekwetst. Dinsdag namiddag, rond 4 ure, bracht do hoeveknecht Malliy, 20 jaar oud, van Hus signy, een jongen stier, die reeds dikwijls ongelukken had veroorzaakt naar den stal terug. Zooals het ongelukkiglijk maar al te dik wijls de gewoonte is, had Malliy het leidzeel rond zijn arm gebonden. Eensklaps ver schrikte de stier en ging op hol. De onvoor zichtige knecht kon de koord niet bijtijds losmaken, werd omvergetrokken en 300 metorsver medegesleept, tot dekoord brak. Toen men dun ongelukkige opnam, had hij het bewustzijn verloren. Hij was den schedel op verscheidene plaatsen gebroken en had vordor erge wonden over heel het lijf bekomen. Zijn toestand is hopeloos. Het woedende dier had intussclien zijn dol len rit voortgezet.Eene groep kindoren ziende, wierp hij er zich lusschen en de 9 jarige Jean Collet, werd omgeworpen en kreeg een geweldigen 'hcornstoot in de zijde. Het armo knaapje word in hopeloozon toe stand naar zijne woning overgebracht. Eene vrouui* Duparc genaamd, kreeg een hoornstoot in don rug, welke haar de long doorboorde. De ongelukkige bezweek eenige oogenblikken later. Een smid, Emiel Dau- vet. die bet dier wilde bedwingen, werd ook omgeworpen en vertrappeld. De man klaagt over inwendige pijnen. Nog vier andern personen, waaronder drie knaapjes, werden loor liet woeste dior aangevallen en ge kwetst. Eindelijk konden eenige landbouwers den stier in eene omheining lokken, waar zij het met geweerschoten afmaakten. De socialislisLisclie linkerzijde dor Kamer vergaderdo gisterenmorgend in eene zaal der afdeelingen zoogezegd om maatregelen te nemen voor wat aangaat het dagorde der Kamer. Daar ze niet verder kunnen, besloten die heeren niet op to komen tegen sluiting der debatten over de verkiezing van St-Niklaas, maar alle krachten zullen ingespannen wor den om de ondervragingen van Troclet, over de gebeurtenissen van Luik, Brugge en Ver- viers, en Tcnvagne, over de voorvallen aan de Ant werpsche haven, to doen doorgaan. De leden denken dut de sluiting van den buitengewonen zittijd rond 9 Augustus zal plaats hebben. 51° VERVOLG. Ds kerk van St?-fl/!aria de Meerdere te Rome. Do vierde groote Patriarchale Basiliek is die van St0 Maria de Meerdere. Zij wordt alzoo genoemd omdat zij de eerste, do oudste en de grootste is der vijf en tachtig kerken, die te Rome toegewijd zijn aan Maria, de H. Moeder van Christus. In de eerste eeuwen der slichting van Rome, stond daarop die zelfde plaats op den Esquilynschen heuvel, waar wij nu heden daags deze prachtige kerk bewonderen, een Heidensche tempel, aan Juno, de koningin der goden, toegewijd. Deze kerk wierdt ook vroeger, Maria ter Sneeuw genoemd, omdat in den nacht van 5 Oogst 352 de Esquilynsche heuvel bedekt was met eene sneeuwlaag, die het grondplan der toekomende kerk op wonderbare wijze aanduidde. Paus Liberius liet daar, volgens de open baring aan hem, alsook aan Joannes, een Romeinsch Patriciër, eene kerk houwen. Paus Sixlus III herstelde en vergrootte ze merkelijk in de V eeuw, en deed ter nage dachtenis aan het concilie van Ephesicn, aar Maria als de ware Moeder van God den Zoon plechtig werd uitgeroepen, do zegeboog dezer kerk versieren met de sclioone evan gelische tafereelen die op Maria's leven be trok hebben. Recht over dezo kerk ziet men eenschoone kolom hier aangebracht uit de basiliek van Oonstanlinus. Zij heeft eene hoogte van 14 m. 30 en 5 m. 40 omtrok. Paus Paulus V deed liet bronzen beeld van O. L. Vrouw, op die zuil plaatsen. De voorgevel van de basiliek is van Fugo. Hij stelt een overdekte galerij voor met logia on heeft drij boogvormige openingen. Zij heeft drij beuken, is 85 m. lang en 18 m. breed. Vier en veertig witmarmeren kolommen dragen bet gewelf. In haar midden, staat een Pauselijk altaar waarboven een verguld bronzen baldakijn, door vier kolommen in porphier gedragen. Ouder dit altaar rust het lichaam van den H. apostol Mathias. Daarvóór bevindt zich Confessie die Pins IX er op zijn kosten deed oprichten on versieren, en die het knielende beeld in wit marmeren van dezen grooten Paus bevat. Onder dit altaar wordt liet kribbeken van BeOehem bewaart. Het heeft zijnen vroege- reu vorm verloren, mon ziet slechts zwartge- wordene plankskens met roode koorden opeengebonden en bewaard in eene aller kostelijkste rijve, waarvan het kristalen glas omringd is van zilver, goud en edelge steenten. Boven de Confessie en boven den Pauselijken altaar is er een Iriomfboog in mozaïek de abside is ook bekleed met schil derijen ook allen in mozaïek gemaald. Langs do zijbeuken heeft men de sacris- tijen. kapellen en doopvonten, zoo groot als goheele kerken. Al de kapellen dragen cenen koepel. De kapel van den linker kant is do Sixtï- niekapel, in wiens midden hel altaar van 't heilig Sacrament staat met een verguld bron zen tabernakel dat aan eene basiliek gelijkt. Aan den zijmuur bevinden zich, in wit marmer en versierd met beeld werk, de prachlgraven van Sixlus V van den eenen kant en dit van den H. PausPius V aan den anderen kant. Zijn lichaam ligt daar gansch en geheel bowaard in eene kristalen rijve, in kostolijk gewaad en zijn aangezicht, door ;le dood verdord, is onbedekt eu bloot ge lalen. Van den andoren kant heeft men de Bor ghesekapel het is de meest bezochte. Men ziet er niets dan marmer en schilderijen tot in den lanleorh van den koepel toe. Maar bet hoogaltaar is er nog 't bewonderenswoer- digete van. Dit altaar is een tombe in lazuursteen, do kolommen van oostersclien jaspis met ver gulde lijnen, met voet en kap teel in verguld brons. Tusschen de kolommen, slaat een klein schilderijtje. Het zit in een kader van verguld zilver, omringd van veel kleurige edelgesteenten. Die schilderij wordt aan den H. Lucas toegeschreven, 't is een mirakuleus beeld, en 't voorwerp van den godvruchligen toeloop der Romeinen. Achter de kerk, aan den voet van den Esquilijnschon heuvel, staat nog een obelis- kus, die vroeger het graf van Keizer Augus tus versierde en die Paus Sixtus V hier deed plaatsen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1