Be volgelingen van Bonnet en 0 aan 't werk El. Oestrus kent lieve kinders onder de patroons 'T EEN EN T Ds branSsticliünfj ts Hemixem Vertrek van Missiennarissen van Sciieitf Achttiende jaargang n' 175 Zaterdag 27 Juli 1312 DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. -vV- Aanslagen tegen priesters en kloosterlingen IE 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN- Zes Maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§) TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <g» BUREELEN TE ORUSSEL TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 723. J 9, K-ericstraat, I Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* blaaz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) Ir. 0,30 Financ. aankon.(per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,001 AANKONDIGINGEN De onzin die er naar aanleiding der bedreiging van algemeene werksta king, verkocht wordt, grenst aan het ongelooflijke. Het is effenaf kinder praat. Zij, die kinderzielkunde of kinder- psycologie kennen, zullen bekennen dat kleine kinderen niet anders praten over zaken die zij zinnens zijn op touw te zetten, dan de socialisten nu over de algemeene werkstaking. M. Destrée, in de salons, Monsieur Destrée, maar in de socialistische bij eenkomsten gezel Destrée of citoyon genoemd, heeft den gelukkigen naam nog al een fijne letterkundige te zijn nu tusschen fijn kunnen praten, en grooter. onzin verkoopen is er soms weinig verschil. In zijn laatste schrij ven in de Peuple over algemeene werkstaking heeft mijnheer of gezel, of citoyen Destrée letterlijk onzin verkocht... Eerst spreekt hij van de inrichting tot algemeene werkstaking. In al de steden, in al de gemeenten, in al de gehuchten, in al de wijken, ja, in al do straten, van al die wijken, van al die gehuchten, van al die ge meenten. van al die groote en kleine steden, zouden er moeten lijsten ge maakt worden waar al de inwoners, met al hunne noodwendigheden en sociale toestanden, op vermeld staan, waar op te lezen staat welke mensehen er in tijden van staking moeien voort geholpen worden, enz., enz. Ge ziet, het is geen klein bier. Ver ledenjaar schreef een socialist dat het socialistische slel-sel maar enkel moge lijk zal zijn binnen 400 a 500 jaarM. Iloyois, Donderdag en acht dagen ter Kanier, zegde spottend Na den slag van 2 Juni, mogen wij den socialis tische!) toekomststaat maar eerst bin nen 1000 jaar verwachten... Welnu, wij willen er ons woord ook bijvoegen wij vinden dat, indien de inrichting tot algemeene werkstaking moet gebeuren in den zin als door den droom er Destrée is voorgesteld, wij de algemeene werkstaking ook binnen duizend jaar eerst mogen verwachten. Zulk lang wachten zal de geduldigste socialist toch wel tot het hevigste on- uithoudbaar ongeduld brengen Dat is alles nog niet. M. Destrée is in 't droomen en in 't inbeelden, Jules Verne zelf den baard aan 't afdoen. Luistert wat hij schrijft Indien er onder de patroons zijn, die zoowel aanhangers zijn van'het algemeen stemrecht als hunne werk- lieden, indien zij aannamen van gel- delijk onze beweging te steunen, waarom zou de werkstaking bij ben ii uitbreken ii Men moet wel in acht nemen dat er hier geen spraak is van eene eco- nomische, maar wel van eenepoli- tieke werkstaking, van eene protes- ii tatie tegen het tegenwoordig stelsel, van eene daad tegen de tegenstre- I! vers van liet algemeen stemrecht. Het zal het werk zijn der bonden i' voor algemeen stemrecht en van het komiteit,aangeduid door 't Congres, om de beste oplossing te bestudee- ii ren, om to zien waar de beweging moet beginnen, welke nijverheden moeten gepaard blijven, welke hulp het goed is te aanvaarden of in te roepen. Welnu beste en bevriende lezers, hoe vindt ge M. Destrée Hij wil een beginselvaste socialist, een man van princiep zijn. Nochtans het socialisme heeft een doodshaat gezworen aan het kapitalisme, en aan al 'de kapitalisten, er. M. Destrée stelt voor de liberale kapitalisten, als 't zijn kan, te sparen, M. Destrée stelt zich voor als vriend van den werkman en als vijand van 't kapitalisme, en wat doet hij werke lijk? Hij stelt voor, de kapitalisten die voor zijn stemrecht zijn, te laten voort- werken, en ondertusschen honderd duizenden franken winst op te strij ken... Maar M. Destree, uw voorstel is afschuwelijk. De voorstaanders van algemeen stemrecht, omdat zij rijk zijn, mogen er duizenden en duizende fran ken meer bij winnen, en de voorstaan ders van algemeen stemrecht, wanneer zij arm zijn, moeten hunnen buik toe- riemen en zich dagelijks met 1.50 fr. voor 5 personen tevreden stellen... Zullen de roode werklieden die schreeuwende ongerechtigheid dulden De rijke liberale voorstaanders van 't stemrecht kunnen er toch beter tegen, eenige weken of maanden, ge dwongen vacantie te nemen, dan wel de arme roode wroeters. Waarom dan dit tergend voordeel van de eenen tegen de anderen? Waarom die dub bele bevoorrechting En dan, over de zaak van die be voorrechting zelve gesproken. De fabrieken waar depatroons voor zuiver algemeen mannelijk stemrecht zijn, die gaat gij sparen die er-tegen zijn, gaat ge vervolgen en den diepe rik injagen als gij het kunt gedaan krijgen. Maar wat gaat ge doen met de fabrieken waar do patroons ook voor vrouwenstemrecht zijn Wat gaat ge doen, met patroons die zou den beweren dat zij rijke jonkmans maar eene, en getrouwde werkmen- schen twee stemmen zouden geven Wat gaat ge doen met die fabrieken, waar een gedeelte der patroons voor zuiver algemeen stemrecht en een ge deelte er tegen is? Gaat ge daar ge deeltelijke werkstaking uitroepen, of wat zijt gij zinnens En nu wij toch aan't vragen zijn, nog enkele punten die gij zoudt kunnen oplossen in uwe groote komiteiten.die anders toch niet zullen weten hoe hunnen tijd te doo- den Wal moeten de bedienden, de klerken doen met hun chefs do bureau die voor of tegen het puur en simpel zijn Wat gaat er gebeuren met de winkeliers die voor en die tegen uw gedacht zijn Zoudt gij ook de hoeren niet boyocotteeren? De buitenlieden willen niet van uw vies- gepeperd alleman-een-stem gaat ge niet beslissen, dat er van die hoeren, geene patatten, geene eieren, geen graan, geen boter ol geene melk mo gen genomen worden We zouden die vragen kunnen voortzetten tot ten naasten jaar, maar voor vandaag is het voldoende. Zoodra wij een afdoende antwoord hebben ontvangen, zullen we verder gaan. In afwachting roepen wij heel ple zierig Blaas uit Rïeuwae hoofd minister. Ah- med Mouklar pacha, voorzilter van den Senaat is dus het nieuw kabinelshoofd in Turkije. maas. Op het koersveld van Oostende kwam Zondag- geheel de «high life» bijeen. Benevens de koninklijke princessen, den heer gouverneur, merkte men vooral op in de oeretribunes, Mr en Madame Lala Vanderveldo. De plaats alleen kostte voor de- twee zoo maar dertig frank't Is toch waarlijk de arme werkliedenpartij C'lemenceau tegen Foanea- ré. De oorlogsverklaring door MM. Cle- menceau en Combos aan M. Poincaré gezon den zal niet veel uilhalen. M. Poincaré heeft in zijn laatste politieke redevoering zich niet eens de moeite gegeven M. Combes te ver noemen wat M. Glemenceau betreft, hij deukt wel hom te kunnen overwinnen. EBe Bciezing wam Tu^rctaoaet. All Er ging wat uitkomen liet kiesbedrog ging ontdekt worden. Do brieven zijn nage zien en er zijn hoogstens een zestigtal uit gehouden voor betwisting. Honderd op zoovele duizenden Het blijft nu bovendien nog af te wachten, hoeveel er van die 62 nog wel aangenomen zullen worden en of dat allen wel brieven zijn enkel ten voor- deele der katholieken. Ge ziet, van het zoogeheeten kiesbedrog blijft er nog minder over dan niet tenzij voor wat de democraten van Brugge en de liberalen van Roesselare, Luik en andere plaatsen betreft. De laatste berichten melden dat er 62 brieven meegeteld zijn die eigenlijk be twistbaar waren van die 62 zijn er 55 ten voordeele der katholieken en 7 ten voordeele van 't kartel. Het is dus nagenoeg eene gelijke verhou ding voor beide partijen. Bekentenissen. Reeds zijn twee personen beticht van medeplichtigheid aan do brandstichting in de glasfabriek aangehouden. De laatste aange houdene is zekere M., wonende in een der huizen van de fabriek, waarvan de heer Verhoeven toeziebter is. Donderdag begon de heer onderzoeksrech ter Lampi'ojTe de ondervraging van den eersten verdachte, die Mn an dag werd aan gehouden. In het nauw gebracht, deed de kerel, zekere Van A., volledige bekentenis sen. Hij herbaalde dat M. verplicht wa3 geworden door heer Verhoeven liet huis te verlaten, of 3 fr. werd opgeslagen. Aan Van A. had M. gezegd, dat hij ook niet in do fabriek zou blijven, want dat er zonderlinge dingen zouden gebeuren. M. had Zaferdag avond eene groote hoeveelheid hout verzameld, en Zondag avond vroeg M., om in eene herberg to vachten. Van A. ver klaarde dat M. alsdan drager was van eene kruik met pelrool. Eenige minuten nadien kwam M., Van A. vervoeger, in de herberg. In do fabriek was 't reeds aan 't branden. M. zegde dat Ver hoeven nu ook zijne matten kon oprollen. M. ontkent den branl aan de fabriek te hebben gestoken. Schepen in te Antwerpen den 14 Septem ber naar g2eSgas©3a CongoSassea s I. Apostolisch Vihariaat van Belgisch Congoland EE. PP. Maurits Guilmin, van Waulsort, bisdom Namen; Jozef Leslaeghe, van Locre, bisdom BruggeHendrik Van Erp, van Berchem (bij Óss), bisdom 's Hertogenbosch. II. Prefektuur van Opper-Kasai. EE. PP. Emile Bodart, van Oret, bisdom Namen Lodewijk Diels. van Dessc-hel, aartsbisdom Mechelen Pieter Van Uden, van Boxtel, bisdom 's Ilertogenboscli. Vertrekken den 14 September uit Brussel over Siberiön naar Cüiina I. Prefektuur van Zuid Kan su. EE. PP. Alberic Baert, van Rumbeko, bisdom Brugge Felix Gatfolis, van Leuven, aartsbisdom Mechelen; Emiel De Vleeschou- wer van Borght, aartsbisdom Mechelen. II. Apostolisch Va kar iaat van Zuid-West MongoliëOrtos EE. PP. August Delaero, van Steene, bisdom BruggeErnest Dielliens, van Hcrenthout, aartsbisdom Mechelen Omaar Wynant, van Woubrechtegeni bisd. Gent. den 28 September III. Apostolisch Vihariaat van Midden- Mongolië EE. PP. Joris Tyberghein, van Yper, bisdom Brugge Lodewijk Claeys, van Ant werpen, aartsbisdom Mechelen Jozef Ver meulen, van Beeck, bisdom Luik. IV. Apostolisch Vihariaat van Oost- Mongolië EE. PP. Albrecht Bolty, van Rukkelin- j gen-aan-Geer, bisdom Luik, (3d® vertrek). Arthur Segers, van St-Nikiaas, bisdom Gent, (2de vertrek). Marcel Durme, 1 van Baelegem, bisdom Gent. Schepen in te Genua den 15 October naar do Philippijnen EE.PP. Karei Beurms, van Waesmunster, bisdom GentJozef Billiet, van Sotlegem. bisdom Gent. De E. P. Alfons Baeten, bestemd voor liet Vicariaat van Belgisch Congo, en de EE. [PP. Napoleon Flameygh en Aloïs Hannes, bestemd voor de Prefektuur van Opper-Kasai zullen do leergangen van tropische geneos- kunde volgen De aanslag in liet Park te Brussel. In tegenstelling met hetgeen wij gisteren meldden, is de Eerwaarde Heer Fleuret, die in het Park van Brussel, het slachtoffer werd van een ellendeling, niet overleden. Toen men ons meldde, dat de ongelukkige overle den was, was hij etikei in een soort van schijndood gevallen, waaruit hij eenigen lijd later door de geneesheeren kon gewekt wor den. Hij kon evenwel niet spreken en zijn toe stand bleef hoogst gevaarlijk. Hoe de misdaad gebeurde. De Eerw. Heer Fleuret, wandelde in het Park, terwijl hij zijn brévier las, toen een kerel hem aansprak. De priester antwoordde niet en zette zachljes zijn weg voort, toen eensklaps de kerel een groot beenhouwers mes trok et het hem in den rug plofte, onder het linkerschouderblad. De moordenaar wierp dan het wapen ten gronde. Een policieman in burgerkleedij, die daar juist kwam gegaan, en alles gezien had, sprong op den moordenaar. Deze liet zich gewillig aanhouden. lutusschen had de priester het wapen waarmede hij getroffen werd opgeraapt en wierp het in eenen gracht, waar het later teruggevonden werd. Dan viel hij builen kennis neder. Hij verloor stroomen bloed. De moordenaar. De ellendige moordenaar is een oud-sol daat, uit het leger weggejaagd wegéns zijn slecht gedrag. Hij verklaarde dat het gedacht der mis daad bij hem opgekomen was, ten gevolge der besprekingen welke in do Kamer plaats hadden sinds de wetgevende kiezingen. Hij voegde er nog bij dat indien hij do middelen gehad had om een revolver te koopen, hij in de Kamer MM. de Broqueville, Carton de Wiart en Beernaert zou gedood hebben. Ook was hij zinnens, bijaldien hij MfirMercier, kon ontmoeten, hem hetzelfde lot als de E. II. Fleuret, te doen ondergaan. Om te sluiten zegde hij, dat hij nog alleen voor den onderzoeksrechter zou spreken. Het staat dus vast, dat Beyl alleen uit haat tegen de priesters en de katholieken gehandeld heeft. De toestand van het slachtoffer. Donderdag avond is het parket van Brus sel, vergezeld van den kabinetsoverste, M. de Broqueville, naar het St-Jansgasthuis gegaan, om het slachtoffer te ondervragen. Gezien de toestand van het slachtoffer moest de ondervraging zich bij enkele zinnen bepa len. Vrijdag morgend vroeg was zijn toestand iels heter, doch de geneesheeren verklaarden dat er weinig hoop is het slachtoffer der snoode misdaad te kunnen reddon. Het slachtcffer. Het slachtoffer is de E. II. Auguste Fleu ret, van franschen oorsprong hij is geboren te Ribeaumont, in het departement l'Aisne hij woont in het klooster der Damen van het Cenakel, 126. Muntbofslraat te St Gillis. De E. II. Fleuret is ongeveer 50 jaar oud; sinds lange jaren reeds belette zijn ziekelijken toestand hem het regelmatig uitoefenen van ziju priesterlijk ambt bij leefde afgetrokken en stil in een der kleine paviljoenen die de Damen van het Cenakel in de Sieraadstraat Bezitten. Dagelijks te 7 ure las bij do H. Mis, en ging vervolgens den voormiddag in do Ko ninklijke Bibliotheek doorbrengen rond 11 1/2 ure keerde bij naar zijné woning terug, voor bet ontbijt. Daar de kloosterzusters hem Donderdag morgend voor zijn eetmaal niet zagen ko men, werden zij ongerust en deelden hunne vrees mede aan een gebuur, die voorstelde van zich onmiddellijk naar de Bibliotheek te hegeven. Op 't zelfde oogenblik kwam een policieagent van Sl-Gillis het vreeselijk nieuws aankondigen. Het verhaal van een ooggetuige. M. Tibbaut, volksvertegenwoordiger van Deiidermonde, is om zoo te zeggen oogge tuige geweest van den aanslag. Ziehier wat hij over de misdaad verhaalt. Ik heb den aanrander niet gezien juist op het oogenblik dat bij op den priester toe- 'i sprong en hem'den steek toebracht. Mijne I aandacht werd getrokken door hot angst geschreeuw van eenige wandelaars, die ik zag naar eene plaats snellen, op 15 meiers van mij, waar de priester wandelde. Ik zag dezen wankelen, een groot beenhouwersmes van 30 centimers lang oprapen en in eene diepte werpen. Dan zag ik hem vallen. Ik hielp hem met eenige wandelaars naar eene bank dragen. Ik vroeg hem Wat is er ge beurd En hij antwoordde mij enkel deze woorden Het is een messteek - Zijne oogen werden dof en hij verloor liet bewust zijn. Ik hoorde het slachtoffer reutelen en eenige omstaanders zeggen Het is de doodsreutelIk heb den gekwetste dan een oogenblik kunnen onderzoeken eer men hem in het rijtuig bracht. Het bloed stroomde overvloedig uit eene breede en diepe wonde onder het sohouder- blad. De wonde was 3 a 4 centimeters breed. Ik dacht, bij liet zien van die gapende wonde dat de richting van het hart moest geraakt zijn en dat liet mes zeer diep moest door gedrongen zijn. De priester moet verrader lijk aangerand geweest zijn langs achter door een kerel die zijn aanslag koelbloedig moet berekend hebben en die met zekerheid het •hart wilde treffen. Do dader werd onmiddelijk door oogge tuigen van het drama aangehouden. Hij dierf geen tegenstand bieden. Hij hield niet op met roepen ik heb het zelf gehoord Ik heb dat gedaan voor hot volk Leve het algemeen stemrecht Gij moogt mij aanhoudeu Nog hatelijker. Donderdag morgend niet ver van de plaats waar nog het bloed lag van den ongelukkige priester, stonden verscheidene groepjes per sonen het voorval te bespreken. Algemeen werd de misdaad afgekeurd. Eensklaps drukte een der aanwezigen de meening uit, dat het niet zeker was dat de priester aange vallen werd en hij zich misschien wel had willen zelfmoorden. De algemeene verontwaardiging ziende welke zich opliet aangezicht der toehoorders toonde.vroegof zegde de hatelijke beleediger niets meer, doch trok er haastig van door... Waar halen zij het Nog een priester mishandeld. Het Laatste Nieuws, het liberaal Brus- selsch blad, deelde in zijn nummer van 26 Juli het volgende mede Overijssche. Priester aangerand. - M. Meeus, pastoor te Tombeek. in zijn bre vier lezend, werd gisteren namiddag op 'den steenweg van deze gemeente naar Overys- sche door een wielrijder aangerand op den grond geworpen en ongenadig mishandeld. Dan sprong de dader terug op zijn velo en vluchtte. De pastoor werd door toegesnelde werklieden naar zijne woning geleid en da gendarmerie opende een onderzoek, Een priester aangerand te Oostende. Zondag morgend kwam een priester van den Dijk terug. Zijn brevier lezend, slapte hij door de YJaandprenstraat, toon eensklaps een kerel op hem sprong en hem een gewel digen vuistslag in het aangezicht toebracht. Heel bebloed moest de priester in een naburig hotel gebracht worden, waar men hem verzorgde. De laffe aanvaller had van de algemeene verwarring gebruik gemaakt om te vluchten. Een kloosterzuster aangevallen en mis handeld. Te Recklieim lieeft een ziekendiener, ze keren Verhelst, 35 jaar oud, eene klooster zuster aangevallen en haar erg mishaudeld. De zuster werd bewusteloos in eene z;»al van hot ziekenhuis gevonden, badend in eien bloedplas. Hare kleederen waren van hot lijf gerukt. De policie moest den lafifen schurk tegen do andere verontwaardigde ziekondieners bescherme;n. Het parket van Tongeren is ter plaats ge weest. De ellendeling is opgesloten. Wij sluiten deze bedroevende reeks. Men zou waarlijk zeggen, dat or eeu ordewoord gegeven is, voor het plegen dezer ellendige aanslagen. Mochten de gebeden, welke de slachtof fers, ter navolging van O. H. Jozus-Ghris- Aus voor hunne beuion ton hemel sturen» Ideze tot inkeer brengen..,.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1