Yolksonderrlcht Versteende Papenvreters VERVALLEN GROOTHEID. 3. - DEZINTUIGEN. Tlx. Stevens, OFHCIEELE KWOTEERING Hoe Heerlijk FEESTWIJZER Nog over ons Museum, Bills E.VAM NUFFEL-SGHEERLINGK TH2 KOOP ANQUE CENTRALE j GANTOISEf BRANDKASTEN Hoek dar St-Vincentiusstraat en Moorselbaan as ;45 m 3r| DE VOLKS&fÊM moeten begrijpen dat zulke verzinsels niet meer weerdig zijn door verstandige lieden aan weldenkende menschen voorgelegt te worden, 't Is te flauw, te belachelijk, te kin derachtig zelfs en strekt tot oneer en schade van de partij, die met zulken rimram hare kolomméh vult. De Volksgazet van 19 Juli laatst dient aan hafê bullen twee schotelkens papenfricasé öp. Nimmer heeft zij aan hare lezers iets zou- teloozer en walgelijker vöorgezet. Arme slóor "Waar zijn uwe droeve zinnen van met zulken dauwen kost uwe lezers te Vergasten. 2iet gij niet dat het volk van zulk voedsel niet wil én dat het zulke scholels op uwen kop kapot smijt. Zij zijn nog beu van het panenvleesch dat gij hen vóór de kiezing hebt opgediend. Nooit is er in België meer geroepen tegen de kloosters en tegen de geestelijken gedu rende de vijf eerste maanden van dit jaar en nooit heeft het volk met meer verontweer- diging en met meer krachtdadigheid, die papenvreters eu godsdiensthaters den mond gestopt dan den 2 Juni laatst. Le Peuple, orgaan der Belgische socia listen,. schreef over eenige jaren het vol gende Wat hebt gijliberale volksbedrieger voor het volk gedaan Gedurende zestig jaar hebt gij uw volk pastoors en nonnen opgediend en gij wilt voortgaan met hen dien heerlijken kost op te dienen. Past op, de werklieden zullen de schotels op uwen kop aan stukken slaan. Gedurende zestig jaren, heeren liberalen, hebt gij gewerkt met uwe vergiftigde pen, om het geloof uit de herten van het volk te rukken. Daartoe moest gij al wat deftig on eer lijk is bevuilen en bij voorkeur vielt gij de bedienaars der H. Kerk te lijve. Met dui- zende uitgedachte historiekens van pastoors, paters en nonnen, hebt gij in uwe slechte gazetten laten verschijnen. Nu eens was het gebeurd in Amerika in de parochie X, dan in China en eene andere geschiedenis nog «luizende ui en verder in eene parochie waar van den naam zelfs niet bestond. De schrijver van die artikels uit de Volks gazet van 14 Juli, moet waarlijk een kort zichtig' man zijn. Indien hij een weinig op de hoogte van den toestand ware, zoude hij hegrijpen dat dien flauwen kul in den smaak van 't volk niet meer valt. De uitslag der kiezingen van 2 Juni geven er u een doorslaande bewijs van en nochtans komt gij onbehendig weg, nogmaals met di© oude clichés voor den dag. Ditmaal is het een verzinsel van eenen onderpastoor in eene pastorij zonder streek noch verblijfplaats te noemen en een onsa menhangend vertelselke van den Eerweer den pastoor Paepelynckx van Kalotteghem. Hoe kleingeestig Hoe dom De opstellers van de Volksgazet moeten hunne lezers waarlijk voor snulle?i houden. Wij hebben medelijdon met de lezers van dit papenvretersblad, die wekelijks zulken flau wen kost onder den neus krijgen. Wij beklagen ook de opstellers van zulke artikels over hunne bekrompenheid van geest. Wij begrijpen dat er sedert 2 Juni iets op hunne maag ligt dat moeilijk verteert, doch het is niet met pastoors voort op te vre ten dat hot zal beleren. Integendeel hun toe stand zal Verergereu Qui mange des pape en meurt. Ondanks hunne overlastte maag zouden zij (12» Vervolg.) A. - Het oog. Het oog is het kostbaarste onzer zintuigen. Reuk, sfhaak, gevoel, het gehoor zelf kan beter gemist worden dan het gezicht. Zóó kostelijk als den appel der oog, zegt men, wanneer men spreekt van iets van groote weërde. Inderdaad goede oogen over treffen alle debatten der wereld. Is het oog het kostbaarste der zintuigen, het is ook het teergevoeligste van allen. De Schepper in zijne oneindige wijsheid, heefl het ook beschermd op eene gansch bijzondere wijze. Het is geplaatst in eene holte, rondom omgeven van harde, vooruit stekende beenderen, die het als in eene ver sterking insluiten. Een beweeglijk deksel dat bij het minste gevaar, met de grootste snelheid aanstonds toevalt bevrijdt het tegen vele stoornissen. De pinkers beletten het stóf in de oogen te vliegen en de wenkbrauw dient als eenen dijk om het zweet van het voorhoofd te be- lotten in het oog te zijpelen. Dit zijn slecht voorzorgen die de goed' God gebruikt htreft om het ook te bescher men. Onderzoeken wij nu eens de kunstige vor ming van het oog zelve. Het wit van het oogis een hard, zeer dik en ondoorschijnend vlies. Daarin is de oogbol geplaatst, die het kin deken van het oog en daar rond eenen ge- kleurden ring heeft, die het regenboogvlies wordt genaamd (Iris) en de kleur der oo; ren. T. K., die de tranen voortbrengen en gedurig traanvecht over het oog laten sijpe len, om het rein te houden. Vocht en tranen dalen langs eene kleine opening die van onder in den binnenhoek des oogs ligt, naar de neusholte; die opening wordt traankanaal geheeten. Worden de tranen te rijkelijk afgezonderd,fdan biggelen ze oyer de wangen, zdoals dit bij het ween en of bij verkoudheid plaats heeft. Aan dien binnenhoek komt een rood lichaampje voor, uit smeerklieren samengesteld. Die klieren scheiden, even^ als die der oogleden, eene taaie vloeistof af, welke aan de lucht ver hardt, en in dien toestand vooral des mor gens kan waargenomen worden. Hoe kunstig, hoe ingewikkelt, hoe won derschoon Sur sum dor da De harten om hoog en danken wij den goeden God, die ons met znlke milde gaven heeft begunstigd. Doch juist omdat dit zintuig zoo is inge wikkeld, is het aanstoornis uiterst onder hevig. (Wordt voortgezet.) dimanche m'en a demandé un exemplaire. D'autres personnes m'ont témoigné le désir d'avoir voire relation. Pgurrais-je avoir quelques nnméros du journal, je vous en serais oblige. Avec tous mes remercieijients, veuillez agréer, Monsieur et cher collègue, les meil- leures salutations dévouées de JEAN MOENS. WISSELAGENT, 16, Ondei'wijsstraat (Achterstraat), Aalst Telefoon 68A Aankoop en verkoop van titels aan 1 frank per duizend. Kostelooze uitbetaling van coupons en nazien van trekkingen. BEURS VAN BRUSSEL26 JULI Leen van Sfcaats Provan.Steden Belgisch leening 1* r 2* r 3* r 3 3 2,5 4 Het kindoken van de oog (pupille) dat ons toeschijnt als eene zwarte ronde vlek, is eigenlijk eene opening die het kijkgat zoude mogen genoemd worden. Achter die holle is de kristaallens, een doorschijnende massa, die best met eiwit kan vergeleken worden en glorachtig vocht wordt genoemd. Het binnengedeelte van het oog is aan den achterkant bekleed met een zacht doorschij nend vlies, het netvlies genaamd (retina), In dit netvlies verdeeld zich straalvormig de gezichtzenuw De voorwerpen en alles wat wij zien kaat sen op het netvlies langs door de opening- van het oog en de gezichtzenuw deeld die beelden mede aan .de hersenen. In de duisternis of schemering verwijdt de oogappel en einde de opneming der lichtstra len te vergemakkelijken. Wanneer het licht te sterk is, vermindert hij om de al te groote indringing der licht stralen te beletten. Van hoven in den buitenhoek der ooghol ten, achter het scheel, liggen de traanklie- Wij hebben in de Volksstem over verscheidene mahnden geschreven dat de policieagenten te Gent 75 tr. per maand, de nacht-wakers 60 fr. per maand en de -werklieden de gemeente lijke slijkhoeve 15, 16 en 17 Ir. per -week trokken. M. Daens komt eu met cijfers af, en schrijft dat 111 nachtwakers begonnen zijn aan 1000 fr. en kunnen komen ten hoogste tot 1100 fr, (Eene groote pree niet waar, voor eene stad als Gent M. Daens, meent ons te vangen,maar hij is er nog niet half. Hij vergeet er bij te voegen dat het loon der policie agenten en der nacht-wakers nu zoo is, omdat de jaarwedde dier beambten, over enkele maanden verhoogd zijn. Doch wij stellen hem 2 duidelijke vragen 1. Waarom spreekt ge niet van de schandalige hongerloonen die door de stad Gent betaald worden aan de werk lieden en slijkhoeve g, Hoe vindt gij het loon van de nachtwakers, 12,14 uren nachtwerk,— en dan 2,72 fr. loon verdienen, en al de hoogste pree niet eens tot 3 frank kun nen geraken.-. Zij>1 dat geen honger loonen En waarom duivelt ge daar niet op juist zooais wij dat doen Kongo uilkearbaar' Kongo (Loton) Annuïteiteni Gemeentekrediet Buurtspoorw Jan-Juli3 Obl. Mei-Nov. 3 (loten) 2,5 Akderlecht 19073,5 Aalst-3 Antwerpen 1887 <-,5 1903 2 Brussel 19022,5 Brussel 19052 Zeehaven 2 Charleroi 19053 Gent 1896 2 Elsone 18803 19083,5 Laken 19023 Luik 1860- 1897 2 1905. 2 Mcckelen 1885. 1897 Oostende 1852 1898 St.-Gillis 1904 St-Joos-ton noodel881 Schaarbeek (100 fr.) (500 fr.)3 Spa 1909 3.5 Doornik (50 fr.)3 Verviers 1873 3 1893 3 80.50 81 80.50 81.— 80.50 80.75 76*50 81.55 100*50 79.95 99.— 90.95 91.— 83.00 83.50 9175 70.00 71.50 67.50 83.26 91.05 80.05 61.— 67.25 70.50 66T 66.— 80.05 80.05 91.95 88.05 99175 100*25 81.55 28 EN 2§ JULI 1912 voor de Stad en het Arrondissement Aalst. AALST 28 Juli. Begin van den grooten prijskamp- met do platte bol, gegeven door de maatschappij De ware bolders bij den Heer Louis Schouppe, St-Job, naar 75 franken prijzeii en eene herinneringsmedaille. 28 Juli. Jaarlijksch feest der gedekoreerde werklieden. 4 Oogst. Officieel© inhuldiging van den bloe menhof op het Burgemeesterplein. 11 Oogst. Deelneming van 't Koninklijk Gezelschap van 't Land van Riem, met Eere- en Werkendeleden aan de Gonsciericefeestën le Antwerpef) De vrienden der maatsshappij wor den eveneens tot den uitstap uitge- noodigd zij kunnen zich laten inschrijven in 't lokaal«Beyershof»> Groote Markt. 11 Oogst. Jaarlijksche reis van den Reizi gers Club van den Katholieken Werkmanskring Reis naar Brus sel en Tervuren. 24 November, te 17 uren, tooneelfeest door den kring «In Liefde Bloeiend» van St-Martensgesticht., Opvoering van De Kerkvervolger of De Nero van, het Noordendrama in 3 bedrijven, en Baas Ganzendonckblijspel in 1 bedrijf. GEERAARDSBERGEN 4 Oogst. Om 5 ure nanoen, geeft de knappe Klauwaarlsgilde een Conscience- avondin de feestzaal van den Kath. Kring. M. Lambrechts zal er eene voordracht geven over den Grooten Vlaamschen Schrijver. N. B. De katholieke Maatschappijen van de Stad en het Arrondissement worden beleefd verzocht de datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons blad mede te devlen. STAD AALST -i.— Zon dag- mengelwerk. Als gevolg aan ons schoon artikel ovor de inhuldiging van het stedelijk mus,euro, ver schenen in het bijvoegsel van verledèn Zon dag. komt onze briefwisselaar M. Petrus Van Nuffel, het volgende schrijven te ont vangen van wege M. Jan Moens, voorzitter van den Oudheidslumdigeu Kring, advokaat te Lede Lede, 22 juillet 1912. Monsieur et cher Collègue J'ai lu avec intérêt voire conseiencieux article se rapportant a l'inaugutation de la nouvelle salie du musée arc'néologique. M. Van Hooft', Président de la Commission du musée de Lokeréii, que je rencontrais hier Kapellestraat, I en 3, AALST VLEBSCHWARE3V PRIJSCOURANT voök het KLEIN kilo Tongen gerookt gekookt Hespen Amerikaansche gerookt Ardeënsche gerookt »- gekookt, uitgebeend tnlandschegerookt gekookt, uitgebeend Spek Vet Mager, gezouten j» gerookt Vet (Smout) zuivere reuzel Liebig (Keukenvet) Metworst (specialiteit) Filet d'Anvers, Saucisson de Boulogne Saucisson Farmers, (pepersauc.) Coffre-fort wegende 1200 kilogr.; hoogte^ 1,90 m., breedte 1 m.. diepte 0 65 m. Zich te bevragen Groote Markt, 22, Aalst. 92(> I 50 VOOR HET GROOT Prijscourant ©p aawwaagg» NAAMI.OOZE MAATSCHAPPIJ KaPSTffiüL 5 MlLJOEIl FR. KOUTER, 20, GENT, beursorders Uitwisseling van vreemde bankbiljetten en j munten, Koepons Voorschotten op 1 1 titels In bewaarneming van waarden. Afmetingen binnen IJS ONS HULPHUIS Verkrijgbaar Biscuiten aan 0,15 't pak Beste broodsuiker aan 0,72 de kilo Sardienen 0,25 't doosje Sterrezeep 0,14 't stuk 591 25' Vervolg. Nu op uwe verantwoording Welke plaats zal ik den luitenant-kolonel als het punt ter samenkomst aanduiden, en tegen welk uur T Dotolbrug. tegen zes ure. Neem uwen Alfred méile 'de zeelucht zal hem goed doen. en ik ben nieuwsgierig om de schoone Ammi voor moeder te zien spelen. Geen gekscheren sprak Borgenstjerna min of meer geraakt. Er is hier een aardige jongen aan huis. met wien Alfred zeer gaarne speelten ik heb liever', dat... Zwijg maar viel Wilrén hem in de rede. Maak u niet ongerustik zal u niet verder lastig vallen. Als mijne vrouw er bij is schij nen mijne oogen ja zelfs mijne ziel als met een sluier overdekt te wezen. Derhalve tot wederziens XIII HET MORGENDBEZOEK In het woonvertrek der familie von Dressen zat Amalia, met den kleinen Alfred op den sofa. Zij had de ronde tafel dicht naar zich toe getrokken, en werd niet moede, die eiken minuut van eenen nieuwen voorraad van sol daten, kaartenhuisjes, schèepjes, ruiters en andere fraaiigheden van dien aard te voor zien, ton einde haren kleinen gast aangenaam bezig te houden. Het had reeds twaalf uur geslagen, en nu trad hare moeder met den mantel over den arm en den hoed in de hand uit het aangreu zende vertrek binnen. Ik kan nu waarlijk niet langer wachten lief kind, zegde zij tot Amalia, zoo ik het bad- uur niet verzuimen wil. Maar wanneer hij nu komt, mama, ter wijl gij weg zijt? En dat nu papa juist ook moest gaan Welnu, wat is daaraan gelegen Amalia Gij zult toch wel niet eensklaps zoo arm aan woorden zijn geworden, dat gij hier niet even goed het gesprek met hem zoudt weten gaan de te houden, als op de stoomboot. Op de stoomboot zegt gij, mama Het is toch, zou ik mcenen, heel iets anders, op reis iemand te antwoorden, dieons aanspreekt, of hem bij zich te ontvangen en dan aan den praat te blijven... Als men u zoo hoorde spreken, zou men denken, dat gij thuis nog nooit eenen vreem deling hadt ontmoedtmerkte de moeder op eenen eenigszins afkeurenden toon aan, en liet daarbij eenen zijdelinkschen blik op Alfred vallen. Doch deze wendde zich tot Amalia met de argelooze woorden Wees niet bang, AmmiIk blijf bij u, en papa komt straks ook. Ja, dat is het juist, dacht Amalia, of schoon zij glimlachte over de mistasting van het kind, en blij was dat hij do zaak niet j anders opvatte. Mevrouw von Dressen had I inmiddels haren hoed opgezet; Amalia sloegj haar den mantel om, en met een bundeltje onder den arm verwijderde zich de moeder. Op de brug ontmoette zij Borgenstjerna, die verlof vroeg om de genadige vrouw een eind wegs te vergezellen, en na bekomen toestem ming, van deze gelegenheid gebruik maakte, om mevrouw von Dressen met haren echtge noot en dochter tot de bewuste hengelpartij uit te noodigen. Hij voegde er bij, dat het [ezelschap slechts uit den assessor Wiren en zijne vrouw, benevens den baron Lindsköld en den kamerjonker von Gösse zou bestaan. Mevrouw von Dressen bedankte Borgenst- met 0,12 0,1 0,24 0,37 0,31 0,31 0,52 0,56 0,78 met 0,15 0,30 0,20 0,15 0,21 0,35 0,55 met. 0,57 0,57 0,57 0,57 0,57 0,57 ,0.57 0,62 0,57 0,6210,57 HUURPRIJS 17 20 ?B.jf 2 45| 50] 75' 115Ü -125 200Ü jerna op het vriendelijkst voor zijne beleefd heid en hoopte, «lat- haar echtgenoot geene andere afspraak mocht hebben gemaakt, die hen verhinderen zou om van de partij te zijn. Zij gaf vérvolgens haxtr genoegen te kennen van met eene dame van een zoo innemend voorkomen als de vrouw van den assessor Wiren in gezelschap te zullen zijn verzekerde, dat zij nooit schooner vrouw had gezien en klaagde alleen over hare ongewoons stilzwij gendheid want, voegde zij er met een goed hartig lachje bij, ik val zelf wel Diet zeer spraakzaam, maar in de lcnnst van zwijgen steekt Mevrouw Wiren mij toch nog de loef af. Zij waren nu tot aan den hoek van de Lan- gestraat genaderd, en hier nam Borgenstjerna afscheid nadat hij verlof verzocht had om jonkvrouw von Dressen van haren lastigen kleinen gast te verbossen. Wees in alle gevalle zoo goed, sprak mevrouw von Drossen, mijne terugkomst ten onzent af te wachten. Tegen dien tijd zal ook mijn man wel te huis gekomen ziju, en dan kunnen wij meteen zijn antwoord op uwe vriendelijke uitnoodiging vernemen. Ik zal de eer hebben, de genadige vrouw aftewachten, hernam Borgenstjerna beleefd, en verwijderde zich met rasse schreden. Intusschen was Alfred, die dien dag vroe ger dan gewoonlijk was opgestaan, moede geworden, en zoodra hij zich weder alleen mat Ammi bevondt, legde hij zijn kopje in haren schoot, en verzocht haar, om hem eene heel schoone historie te vertellen. Amalia begon hem daarop een schoone histo rie van den glazen bol te vertellen maar hoezeer ook Alfred zijn best deed, om met open oogen en ooren toe te luisteren, zoo vielen de eersten nochtans elk oogeblik toe, Zweeg dan Amalia, hem voor ingeslapen hou- De zaal der brandkasten is alle werkdagen open van 9 tot 12 1/2 ure en van 2 tot o 1/2 ure; den zaterdag van 8 1/2 ure tot, snnd- I dags. lb3° dende, zoo riep hij ongeduldig Vertellen, Ammi, nog meer vertellen Ik slaap niet mijne oogen zijn maar een beetj.e dichtgeval len. En Ammi verhaalde verder en verder, tot de deur geopend werd en Borgenstjerna bin nentrad. Daar Alfred zich niet gereed toonde om zij ne gemakkelijke houding te laten varen, kon zij zijnen vader slechts met eene lichte hoofd buiging begroeten en nauwelijks had zij Ivars vragen naar haren welstandbeantwoord, toen de kleine vertroetelde knaap riepPapa, gij moet ook luisteren naar Ammi's schoone historie. Vertel, Ammi, vertel Doch om in de tegenwoordigheid van den ernstigen Borgenstjerna onbeduidende kinder sprookjes te verhalen, dat was van iemand niet te vergen, althans Amalia liet zich daar toe niet overhalen, hoe dringend Alfred daar op ook bleef aanhouden. Nadat hij zijne bede en redeneerkracht had uitgeput, sliep hij ein delijk in, met het hoofd nog altijd op Amalia's schoot. Borgenstjerna had zich tegenover de bevallige groep neergezet. Zooals in dit oogen- blik had Amalia hem nog nooit voor de oogen gezweefd. Het was inderdaad wegslepend zoo als zij daar zat, half verlegen met hare moe derlijke houding, en den knaap in slaap sus sende, om de verlegenheid van een tête têle met zijnen vader te ontgaan. Een ongekend, weemoedig gevoel vervulde Borgenstjerna's borst, deed olke zenuw met vernieuwde kracht trillen, en wenkte zijne sluimerende levensgeesten uit hunne verdoo- ving op. Doch het stilzwijgen had reeds te lang ge duurd en de grenzen der wellevendheid over schreden en ofschoon Ivar minder dan iemand op de inachtneming van ijdele vormen lette, zoo zegde hem toch eene geheime stem in zijn binnenste, dat Amalia daaruit gevolgtrekkin gen kon afleiden, die bij immers vooralsnog niet beoogde, Alfred maakt bet u inderdaad wel lastig'. Veroorloof mij, dat ik hem in den anderen hoek van den sofa leg, sprak Ivar. Bij deze woorden naderde hij Amalia. Dnar deze echter meende dat zijne hulp haar in nog grooter verlegenheid zou brengen, stond zij zachtjes op, legde den knaap met het hoofd op een kussen, en spreidde .haren sluier over hem uit, opdat do vliegen hem niet zouden hinderen. Wat zal ik toch om 's hemels wil met het zwijgende mensch spreken 1 dacht zij, terwijl zij nog met Alfred bezig was. Zij werd echter spoedig uit deze verlegenheid gered, want spoedig hoorde zij de welbekendo voet stappen haars vaders, en nog eor zij zich om- lceeren kon, trad de luitenant-kolonel de ka mer binnen. Uw dienaar, mijnheer Borgenstjerna f Ik hen verheugd u te zien. Ik had heden moi- gendreeds bij u willen komen, doch mijn l.d is al bezet geweest. Mijn vriend, graaf S. en de vroolijke baron C. hieldeD mij aan den bil- lard gekluisterd. Wanneer men zooveel ken nissen heeft als ik, dan kan men zeker zijn, er alom te ontmoeten waarmen ook heonroist. Doch wat zullen wij van middag doen Dezen avond is er geen soirée. Wij konden een ridje te paard doen. Gij rijdt toch niet slecht, Ama lia, en de kamerjonker von Gösse zegde mij daar even, dat een van zijne rijpaarden altijd tot uwen dienst was. het zachtste beest van de wereld, zooals hij verzekerd. Datis nog een Cavalier comme il fantLustig en vroolijk en rijk daarenboven Hij weegt driö tonnen gouds. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1912 | | pagina 6