'T Achttiende Jaargang n' 177 Afschuwelijke wreedheden Erg spoorwegongeluk Vreeselijk familiedrama te Parijs Eene pardek in fis statie van Bergen Eene Poolexpeditie teruggekeerd Orusselschs briefwisseling. 2 CENTIEMEN HET NUMMrB Qinsdag 30 Juli 1312. ABONNEMENTEN:' Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 39 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. (£9 AANKONDIGINGEN: Niemand van ons is er die de gru welen zal ophemelen die destijds in Congo hebben plaats gegrepen. Maar wij hebben het steeds als onzen plicht aanzien, aan te merken dat de wreedheden die in andere koloniën plaats grepen oneindig talrijker waren dan in onze kolonie. Wij weten wel dat hot geene reden is om slecht te handelen omdat een ander slecht doet, maar dan mag die verkeerde handeling in onze Kolonie zoo hard niet aange wreven worden door mannen of door landen die honderdvoudig meer plich- tig zijn. E11 tusschen die landen muntte des tijds Engeland uit, en tusschen die personen vooral nu nog Morell, die om zijn hatelijk werk van stelselmatige bekladding eene ronde som verdient. Te vergeefs hebben wij in de meeste onzer tegenstrevende Belgische bladen gezocht naar eene luchtgeving van ver ontwaardiging,naar aanleiding van de afgrijselijke schelmstukken, die door eene Engelsche maatschappij in Peru zijn gepleegd. De Engelsche bladen en we la ten hun dit recht wedervaren zijn hierin ten minste eerlijker, en zij heb ben die gruweldaden aan den openba ren schandpaal gespijkerd. Hoe zitten die droeve zaken ineen We gaan het uitleggen. De gruwelen in Peru bestaan sinds jaren en dit was al lang ter oore ge komen van talrijke Engelschen. De Foreign Office had eindelijk den alge- meenen consul van Engeland in Peru sir Roger Casement, verzocht een per soonlijk onderzoek te gaan doen in de (i geteisterde streken. Straks zult ge zien dat liet woord geteisterd in 't geheel niet overdreven is. De Engelsche consul deelde de ont hulling mede aan de Engelsche regee- ring. Deze kwam daarover in on derhandeling met de Amerikaansche regeering, maar liet bleef bij onder handelingen en voor de rest kwam er niets van in huis. Alsdan besloot sir Roger Casement een Blauwboek a uit te geven waar bet onderzoek gansch in vermeld staat. Uit dit blauwboek halen wij de vol gende ware en huiveringwekkende bij zonderheden Verscheidene agenten van de En gelsche caoutchoucmaatschappij, wij zeggen Engelsche maatschappij, want zij heeft haren zetel te Londen ver scheidene bedienden dier maatschappij schoten kinderen van inboorlingen door het hoofd. Zij deden mannen en vrouwen van honger sterven. Voor hun amusement, voor hun ple zier werden de mannen genomen als levende miltsels om naar te schieten andere mannen worden de ooren afge sneden allemaal uit amusement. Meer dan negentig ten honderd 90 op 100 der inboorlingen dragen lidteekens van oude zweepslagen. Ir. 12 jaren tijds, zijn er minstens 30,000 personen vermoord geworden, of dooi de schuld hunner heulen van honger gestorven. Armand Normand, een Boliviër, die tn Engeland gestudeerd heeft en nu in Brazilië of Argentinië is gevlucht, is beticht zeer talrijke weerlooze India nen m de afgrijselijkste folteringen te ebben doen sterven. Hij deed man nen en vrouwen met petrool begieten, en daarna als fakkels in brand stoken; by deed er anderen aan palen vast binden waar ze levend verbrand wer- aen hij schoot kinders door den kop, de ongelukkigen armen en' bee- nen afsnijden en liet ze dan aan hun ot over, om langzaam de dood af te wachten. BUREELEN TE BRUSSEL 1 TE AALST ?28, Steenweg van Waterloo, 728. j O, Kerketraat, I Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4* biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. 1,0® Reklamen (per regel) Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Récht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overly den (per regel) fr. 2,00 Een getuige komt verklaren dat Normand eens drij Indianen nevens elkander op eene root deed gaan staan, sterk aaneengebonden, daarna zag hij hem zijn geweer nemen en met een enkel schot de drie ongelukkigen neer schieten. Aurelio Rodriguer, een agent der maatschappij, die zich terug heeft ge trokken na gemaakt fortuin, richtte echte jachtpartijen in op de Indianen. Andere bedienden waaronder een zekere Fonseca, deden de Indinnen levend aan een boom hinden, waar ze als doelwit dienden van hunne ge weerschoten... Van zulke afschuwelijke feiten krioelt het verslag van den algemeenen consul van Engeland. En zeggen, dat er niets is geworden om dat gefolterd, om dat wreed gemarteld Indiaansch volk ter hulp te komen. Oh Zo konden wel hijten en bassen op de niet-verschoonbare schelmstuk ken in Congo van vroegere jaren maar nu dat het de uitroeiing, de mar teling, de foltering van gansch een volk betreft, nu laten ze de zaken slui eren Zoo ziet men langs allo kanten twee maten en twee gewichten, hij de han deling van de vreemde regeeringen. Hoe beestig zulke doenwijze ook is, we kunnen ze nog begrijpen maar waar wij geenen kop kunnen aan krij gen, het is dat er Belgen gevonden worden, die al hunne banbliksems uitwerpen en de zaak buite,nmate ver- grooten en overdrijven wanneer er iets voorvalt in onze Belgische kolonie, maar die een slot op den mond schijnen te hebben, een ijzeren slot, en schedels voor de oogen, wanneer er elders de ongehoordste, de meest wraakroepen de wandaden geschieden. Zulke handelwijze is niet de onze zulke doening kennen wij niet. Is er iets verkeerd in Congo, wor den er misbruiken gepleegd wij zul len hij de eersten, en niet hij de minst- reebtzinnigen zijn om ze aan te klagen; maar vallen er gruwelen voor in de vreemde koloniën, we zullen ook niet ten achtere blijven om die niet eene gelijksoortige verontwaardiging, en in evenredigheid van de grootte en de hoeveeldheid, te schandvlekken. Het 6" korps komt aan 't hoofd met 1529 en het garnizoen van Parijs telt er 312. In 1909 en 1910 waren er ook zooveel. Er is dus geen vooruitgang. De Pensioenwet. M. Leon Bourgeois, minister van arbeid en maat schappelijk vooruitzicht, heeft de statistieken doen opmaken van het getal aangeslotoueu bij de pensioenkas,op 1 Juli 1912. Het getal verplichte verzekerden beloopt 7.029.008 van de 12 millioen doch er is eene vermeerdering van 273.930 leden; het getal der vrijwillige verzekerden is 593.450 van de 2 millioen, hier ook zijn er toch 168.729 bijgekomen tegen de cijfers van 1 April. In alle geval de wet wordt heel slecht aangenomen door eene heele groote massa. Tegen de zedeloosheid. De kommissie zich gelastènd met den strijd in Duitschland tegen de zedeloosheid is te Dantzig bijeengekomen. Eenparig werd be kend dat de hulp der gemeentebesturen noo- dig is. De openbare boekerijen, de gazetton- auhetten, de cinemas en de films, de kleine boekhandels en de dragers moeten van dicht hij bewaakt worden. Een ambtenaar van de Berlijnsche policie verklaarde dat het be stuur der policie van Berlijn dagelijks in die stad7000metersfilm deed onderzoeken,waar van de helft verboden is geworden. hl. Colfs. De geneesheeren hebben den achtbaren volksvertegenwoordiger een volledige rust voorgeschreven. M. Golfs heeft Brussel verlaten. Een lid dor linker zijde heeft met M. Golfs gepaireerd. Sapristi, als die linksche maar niet in den ban der partij wordt gesloten Zooveel hof felijkheid aan den dag loggen, en dat voor een klerikaal. Talrijke gekwetsten te lijden. Den 29 November werd Shannon eiland bereikt, waar beide Poolreizigers den geheelen Zomer van 1911 tevergeefs op Noorsche robbenvangers wachtten. Toen het jaar zoover geloopen was, dat elke hoop om voort te komen verdwenen was, trokken beiden naar Shamrock, om te overwinteren Den 17 Juli 1911 ontmoetten zij don vis scherkotter u Soeblomsten die hen aan boord nam. Op het 5® verdiep eener woning der De- lambrestraat, te Parijs, woonde een koetsier Henri Poisson, 45 jaar oud, met zijne vrouw en zijne 16jarige dochter. Poisson gaf zich aan den drank over en mishandelde dan gewoonlijk vrouw en doch ter. Zaterdagnacht kwam hij wederom dron ken tehuis. Spoedig ontstond twist met. zijne vrouw. Eensklaps trok de dronkaard een revolver en loste drie schoten op zijne vrouw. De ongelukkige werd in de horst getroffen en stortte dood ten gronde. Het meisje, ooggetuige van do misdaad, liep zich in hare slaapkamer opsluiten, doch de moordenaar stampte de deur in en schoot nog drie maal op haar ook. Het arme kind, in het hoofd getroffen was ook- op den slag gedood. Op het gerucht der losbrandingen liepen de geburen de policie verwittigen. Toen de moordenaar ze echter hoorde bovenkomen, herlaadde hij vlug zijn wapen en schoot zich door don kop. Hij bleef dood ter plaats. Hel vreeselijk drama heeft in de buurt, waar vrouw en dochter Poisson algemeen geacht werden groote opschudding verwekt. 51 «.ofttsrag wam den SemaaA. Dinsdag komen de heei-en senators bijeen. Aan de dagorde staat 1) De geldigverkla ring van de kiezing van Luik. "2) Do onder vraging van gezel Vinck over do werksta king der zeelieden lo Antwerpen. 3) Eene ondervraging over de werken van de Midden- statie door M. Catieau. Fs-a^ku-ijSc op de Genftsche '«.enSooÊis-ïeSIIng. De Fransche regeering heeft op voorstel van den minister van koophandel, door eene bijzondere wet een credint gestemd van 1.326.000 fr. De stad Parijs gaat zelf een paviljoen op richten. De stadsraad heeft daarvoor eene toelage gestemd van 35.000. ös we5*eldbea*ostnc3e Fabre BJÏ as*moe. De onsterfelijke groote natuurkundige Fabre verkeert in groote armoe.De Fransche regeering heoft er einde lijk aan gedacht hem een pensioen toe te kennen. Fabre is 90 jaar oud. De Fransche regeering heeft dus lang gewacht. Doch 't is niet te verwonderen Fabre is even groote! katholiek als groote geleerde, en zulke man nen mogen geen pensioen hebben bij de Fransche Feniksen... Duitschland dreigde het te doen in do plaats van Frankrijk. Wat smoutpeer Liberaal bestuur te Floren- vilfle. In dit liberaal bestuur is er in zitting van 22 Juli, een tekort gevonden van 13000 fr. Om dit tekort te dekken, zijn de opcentiemen van 23 op 100 geslagen, en lasten zijn er gestemd op de honden, de aulos, do pianos en de herbergen. Ongeletterde::. In 't Fransche leger waren er volgens de officiëele militaire statistieken in 1911, 13.526 ongelelterden of 5,65 percent. Zondag morgend, bij het verlaten der statie van Brugge werd de trein voor Brus sel, welke om 11 ure 9 vertrekt door een trein komende van Blankenberge aange reden. De fourgon on de lokomotief van den aanrijdende» trein kantelden om en vlogen dwars over de riggels. Verscheidene rijtui gen van tweede klas ondergingen een ge weldigen schok en twee rijtuigen van derde klas, van den trein voor Brussel werden ook uit de riggels geworpen. Verscheidene reizigers werden erg ge kwetst, onder andere M.M. Loyas van Haine SE Pierre Franck, van Koekeiberg Henri Fanghe en Leonie De Vreese, van Hans- heke Mej. Emma De Boer, van Roeselaro Mev. Van Langendonck, van Brussel. De bediende van den bagagewagen Emiel Mar tony en de treinoverste Brior., die op den trein uit Blankenberghe dienst deden werden ook erg gekwetst. Al deze personen moesten na verzorging naar het gasthuis overgebracht worden. Naar gemeld wordt zou een dezer slacht offers de beide beenen gebroken hebben en zou zijn toestand zeer bedenkelijk zijn. Be grijpelijker wijze, ontstond eene hevige Paniek onder do reizigers der heide treinen. Gelukkiglijk had zulks geene erge gevolgen. Onnoodig te zeggen, dat de tijding van het ongeluk, fel overdreven, spoedig in de stad gekend was en eene groote menigte zich naar de plaats der ramp begaf. Geruimen tijd heerschte er groote verwarring in den dienst, daar alle verkeer slechts op de vrijgebleven banen kon geschieden. De machinist van den aanrijdenden trein heeft verklaard, dat hij door het signaal ge reden is, daar.zijne remmen niet werktenen dat hij ondanks ai zijne pogingen om te stop pen en de botsing te vermijden, er niet kon in gelukken. Zaterdag avond kwam de oxprosst-réin Brussel-Parijs, met eenige minuten vertra- ging in de statie van Bergen aan. Daar de trein vertraging had, had men don reizigers trein voor Quiévrain die op hetzelfde uur moest vertrekken reeds het signaal gegeven. Deze trein Had zich juist in beweging gezet toen de expresstrein in volle vaart kwam afgestoomd.-De talrijke personen die zich op de kaaien bevonden denkende dat de express- trein op den anderen trein ging hotsen, liepen huilend heen en weder. Zulks ziende werden de reizigers die in den trein van Quiévrain zalen met schrik be vangen. Een hunner trok aan het noodsein, terwijl andere uit den trein sprongen. Een twintig jarig meisje Maria Desutter, van Hornu, viel daarbij zoo ongelukkig dat zij het linker been op twee plaatsen gebroken werd. "Een andere reiziger viel met het hoofd voorover op de kaai en werd zwaar gewond aan het hoofd. Nog een tiental andere reizigers wer den ook min of meer erg gewond. Beide treinen hadden nog tijdig kunnen stoppon. "De Smet Do Naeyer De heeren ministers Renkin, Carton de Wiart, Hubert, Poui- let waren er aanwezig, 's Avonds was do plaats schitterend verlicht en had het uitzicht der groote feestdagen. Maandag was het uitreiking der beloonin* gen voor daden van moed en zelfoppoffering. De Koninklijke familie zat de plechtigheid voor. Na afloop trokken de vorsten weg onder -hetgejuich der menigte.Dinsdag sloten de nationale feesten met eene algemeene ver lichting van t Park, in vervanging van hel traditioneel vuurwerk.. Het volk had er spijt van. Het ziet zon geerne een vuurwerk. Koningin Elisabeth is Donderdag 37 jaar geworden. De troepen moesten uitgaan ia groote kleodij en kregen verlof. De konink lijke familie heeft het feest gevierd to Cierg- non op het kasteel. Zondag 4 Oogst, vlaginhuldigmg van do Jonge Kfauwaerts van Schaarbeek. Het vlag werd geschonken door M. den notaris Va» Beneden, Eerevoorzitter. Vele Vlaamsch» maatschappijen namen deel aan de feesten alsook talrijke politieke kopstukken. De oude geitenhoeder van dePyreneën in onze stad teruggekomen. Droefgeestig diijft hij zijn kudde geiten door de straten eni trekt uit een geheimzinnig speeltuig 'scherpe noten, doormengd n.et liet gehel der geiten. Somtijds blij ft hij staan om een der geilen to meikon. De andere leggen zich neer, zicli niet liet minst storend aan de voorbijgangers. Het comiteit voor de Alamba-expedttie, die in 1909 onder leiding var kapitein Mik- kelsen naar Groenland vertrok, ontving gisteren een telegram uit Aalesund, (Noor wegen) meldend, dat kapitein Mikkelsen en de machinist Iversen, die in don Zomer van 1910 de expeditie verlaten hadden om dwars door Groenland te trekken, gezond on wel te Aalesund <yjn aangekomen. De Aftenposten kondigt een interview met kapitein Mikkelsen in Aalesund af. Deze weigerde echter over zijn avonturen en de resultaten der expeditie nadere bijzonder heden mode te doelen. Hij vertelde alleen, dat hij en Iversen bij Shamrocks op 7 1/2 graad N. B. terug gevonden werden. Onder vreeselijke ontberingen werd de terugreis aanvaard. De honden stierven de een na den anderen. Do overblijvende wer den doodgeschoten en opgeëten. Mikkelsen en Iversen hadden veel van honger en koude Uit de hoofdstad ontvingen wij volgend schrijven Zaterdag 27 Juli 1912. De nationale feesten zijn op 21 Juli be- gonnen met de uitreiking der decoration aan de mutualisten, cooperateurs, landbouwers en nijverheids werkers. De Koning zat voor. Ministers Van de Vyvere en Hubert hielden de toespraken. Om 10 1/2 u. ging een stoet van ruim 100 maatschappijen op de Sennelei uiter waren 11 muziekkorpsen bij, als hulde aan Cons cience 1 zij gingen door de stad naar bot Wiertzmuseum te Elsene, waar een herinne ringssteen werd ingemetseld. Na deze plech tigheid toog de stoet naar het gemeentelijk museum van Elsene waar diplomas worden uitgereikt aan de maatschappijen. Om half zes had op de Groote Plaats te Brussel de heropvoering plaats van do Cone- cience-kanlate van PetorCantale en andere Vlaamscbe stukken en liederen, Zonda» moet eene derde uitvoering geschieden op de Hertoginneplaats to Sl-Jans Molenbeek, door het muziekfonds te Brussel. Verleden Zondag namiddagwas SI. Goodelo vol volk om het Te Deum bij te wonen. Om 1 ure 50 kwamen koning,koningin en kleine hertog toe. Megr. Evrard, omringd van de parochiale geestelijkheid en al "de E. H. Pastoors van Brussel,ontving de vorsten. Het diplomatisch korps was volledig met Mgr. den Noncius aan 't hoofd... De bur gerlijke en militaire en rechterlijke overhe den hadden hunne voorbehoudene plaat sen. Waar er ook: al de ministers, de staats ministers Beernaert en Liebaert. 's Namiddags bad op de Jan Jacobsplaats de onthulling plaats van het gedenkteeke-.i der slachtoffers van het vergane «koolschip M. Toi ley vader, Duitsche nijveraar wel gekend te Aalst, bijzonderste geldschieter van de - Dernière Heure is in den Tyrol plots gestorven, 's Zomers bewoonde bij liet kasteel van Huysingen tegen Hal, dat hij gekocht had na de dood van den liberalen senator M. Van Camp. Zondag was 't prijsdeeling voor de ge. meontescholen van Ukkel. De burgemeestar deed eene Vlaamscbe redevoering maar M. Errera trok zich moeilijk uit den slag. Het geleek eerder Dnilsch met Hebreeuwsch ge mengd dan Vlaamsch. Iedereen betreurde er den volksgezinde Xavier Debue en hoopte hem later terug burgemeestor te zien van deze schoone Vlaamscbe gemeente. De parlementaire wanorde is vo]ledl<*. Nooit zag men zulks. Bij iedere kiezing herl begint, de beraadslaging. Het was het geval met do kiezing van Ni)vel. De liberalen eisch- ten een onderzoek. Heeren de Lalieux eu Pastur bewezen allerbest langs waar de echte kiesvervalschers zitten. De laffe aanslag op den Franschen priester in het Park te Brussel wordt fel besproken. De dader heeft gehandeld na het hooren vau de redevoering van Deslrée. Hij zou geerne de ministers doodgeschoten hebben. Het wordt tijd dat aan die ophitsingen eert einde kome en dat tegen November de kalmte moge zijn wedergekeerd. Kobe. PJotierlancI Het laatste onweer In Holland maakte vele slachtoffers. In Holland heeft liet onweer van Donderdag minstens een dozijn slachtoffers gemaakt, 't Waren bijzonder de landbouwers die het moesten bekoopen. Er werden er onder andore doodgebliksomd te Kornwerd, te Dinxpetlo, te Babberich. Andoren werden lam geslagen. Er werd ook veel vee getroffen en do afgebrande hoe ven zijn niet te tellen. Een jongen doodgebliksemd. Op ver- schillige plaatsen iu Holland is gisteren da bliksem ingeslagen. Te Maasseveon is een 20 jarige landbouwerszoon doodgebliksemd. iFrankrij k Mouterij afgebrand, 600,000 fr, schade. Eergisteren, rond 3 ure, tijdens het on- weder dat over Houlle, Noorderdepartement, heerschte, is de bliksem gevallen op de mou terij van den heer Paquet heel hot werk huis werd in asch gelegd. De brand ontstond dadelijk na een geweldigen korten donder knal. Van de mouterij, die 90 aren besloeg, bleef niets over. De gebouwen waren nieuw en stevig gebouwd. De schade wordt op 600,000 fr. geschat. Zaak Rochette. In plaats van. twee krijgt hij drij jaar gevangenisstraf. Het beroeps- bof heeft do straf door het Soine-gereclitsliof uilgesproken tegen bankier Rochette van twee jaar gevangenis op drie jaar gebracht.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1