MAATSCHAPPIJEN 'T EEN EN T Os honderdjarige van Kerckhove Dg dubbele misdaad van Dainpremy Woensdag 31 Juli 19 !2. ECHTELIJK DRAMA IE PARIJS Eene IJselijke misdaad. Vreeselijke zelfmoord fe Parijs. Een erf! ongeluk in Frankrijk Drama der ellende. Eene reeks automobiefoogelukken Achttiende Jaargang n' 178 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. fj9 J—3 Gr I v T A BUREEL.EN TE EBUSSEL 72S, Steenweg van Waterloo, 72S. TE AALST Kerlcstraat Telefoon 114 J. Van Nuffel-De Qendt. Tegenwoordig hoort men langs alle kanten gewag maken over samenwer kende maatschappijen of coöperatie ven. Er zijn er velen in de financieële wereld, maar in de politieke wereld hebben zij insgelijks hunne verschij ning gedaan. Er zijn coöperatieven te vinden hij de socialistische, hij de liberale en bij de katholieke vereeni- gingen. Op 't gebied van coöperatieven in de partijen zijn de socialisten ontegen sprekelijk de baas, omdat de katholie ken al te dikwijls hadden rekening te houden met de belangen der burgerij, waarvoor het socialisme zich niet de moeite geeft naar om te zien. Er zijn ook verschillende soorten van coöperatieven ge hebt samenwer kende credietmaatschappijen voort- brengingseooperalieven en verbruiks cooperatieven. De credietmaatschappijen zijn ge slicht om de belanghebbenden bij tijds voort te helpen met geld, dat ze noodig hebben om hunne leverancier^ te vol doen, terwijl hun geld onder hunne klanten zit. De prod uc tie-co opera lieven zijn de zen waarin de leden zelf voortbrengen en hunne waar aan den man zoeken te brengen. De verbruikscooperatieven zijn een soort van magazijnen, waar de leden te zamen hunne waren komen halen, die ze samen gekocht hebben. De verbruikscooperatieven geluk ken gewoonlijk gemakkelijk, omdat er eerstens maar een klein kapitaal van noode is ten tweede, eene on- middelijki! winst wordt waargenomen; ten derde, de leden natuurlijk de wer king ervan kunnen verzekeren. De voortbrenginga - coöperatieven mislukken groolendeels en dat om ve lerlei redenen. Hot gebeurt al te veel dat in zulke coöperatief gebrek is aan leiding, wat een hoofdvereischte is om haar weloe- lukken. Anderzijds gebeurt het dikwerf dat de leden ervan, bij grooten voorspoed, zich groote intresten uitbetalen eji er Weldra eene gewone kapitalistische inrichting van maken. De samenwer kende maatschappijen van voorlbren- ging gelukken nochtans veelvuldig in de gevallen dat de leden zelf Veel eigenhandig moeten meewerken. Dat zijn dan de drie vormen coöperatieven. In de samenwerkende credietmaatschappijen wordt de ban kier weggecijferd in de verbruiks cooperatieven wordt de handelaar of commercant weggelaten, en in de cre- uiet-cooperalieven worden de patroons te buiten gehouden. Het is onbetwistbaar dat de klein handel met leede oogen het oprijzen van die talrijke coöperatieven ziet aan komen. Maar deze belanghebbenden mogen ook niet vergeten dat zij de eerste oorzaak zijn van dat schijnsel. Aan wat is het inrichten van coöpe ratieven meestal toe te schrijven Aan de veelzijdige vervalsching van eene menigte koopwaren en tevens aan eene onbillijke duurte van de aan koopartikelen. Het is door die mis bruiken dat in vele kringen het ge dacht is gekomen, zelf de krachten bijeen te slaan om hun levensmiddelen aan te koopen. Niemand kan den mensch het recht ontzeggen zijn toestand te verbeteren, wanneer de werkmenschen ol' dé eenvoudige burgers besluiten zelf bun- AAN KON Dl GINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® bladz. (d'e regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek lam en (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ne waren aar. te schaffen en alzoo eene merkelijke prijsvermindering te beko men, dan kan men zeer zeker zulke doening spijtig vinden voor zijn eigen winkel, maar niemand toch zou kun nen. houden staan dat die menschen het recht niet hebben zulks te doen niemand zou die burgers kunnen be schuldigen eene onrechtveerdigheid te plegen. Doch, het behoud van den midden stand is eene groote noodzakelijkheid voorde grondhouding der maatschap pij, en daarom is het even noodig dat de kleinburgerij de middelen zoelte om hun stand recht te houden en hun eigen toestand te verbeteren. Dit zelfbehoud, die standsverbete ring is enkel en alleen te bekomen door samenwerking, door eendrachtig optreden, door de vereeniging der kleine burgers. Zoolang de nering- doeners hun toevlucht niet zullen nemen tot dat doelmatig middel, zullen zij voortgaan met le kwijnen. Wel zullen er enkele uitzonderingen zijn, maar de groote meerderheid zal veroordeeld'zijn ten ondergang. Dit hebben de kleinburgers reeds begrepen in Holland en vooral Oostenrijk. De bakkers hebben geza- mentlijke ovens aangelegd, waar ieder een of meer ovens van bezit in eene groote bakkerij de schoenmakers kochten gezamentlijk in groote hoe veelheid het leder aan, zoodat ze mer kelijk wonnen op den aankoopprijs en in staat waren, met welgevallen te con- curreéren tegen de grootste magazijnen; de beenhouwers deden door eendrach- ook merkelijken vooruitgang. Ie hopen is het, dat dio geest van ware solidariteit en stands- en belangenverdediging moge ingang- vinden bij de Belgische kleinburgerij. Dan zullen zij er toe komen, niet enkel gelijk te staan maar zelfs de bovenhand te behalen op de groote bazais en win kelhuizen. alsook op de talrijke in 't leven geroepen coöperatieven. De socialisten zeggen zoo dikwijls: De redding van den arbeider moet zijn eigen werk zijn. Met veel meer reden kunnen wij dit artikel sluiten met deze waarheidsvolle woorden De redding van den kleinhandel, moet komen door de werking van de klein handelaars zelve kundige groep en de vereeniging van de geneesheeren in Frankrijk hebben toege stuurd. En t is zooveel te minder aanneem baar daar het vooral de heelmeesters van de provincie treft (en hunne zieken), gezien het hun onmogelijk zal zijn - wereldlijke zieke- verzorgsters te vinden om hunne zusters te vervangen die gij verja-gd hebt al zaken- die gij zelf overigens heel goed weet, aange- zien gij er mij zelf over gesproken hebt. Aanvaard, enz Dr Pkyroux. Afgevaardigde van de Seine-Inférieure. SiSIet iro De Peuple die anders zoo kan sakkeren als er menschen in nood zijn, vindt dat Fabre, de wereldbe roemde Fah re, zoo hard niet te klagen heeft. Volgens dit blad heeft hij 35.000 fr. spaar geld. Dit aangenomen, dan maakt dat aan 3 percent een inkomen van 1050 fr. 't Is wel de moeite voor een man als Fabre. Draadloaze telegraaf in Congo. De draadlooze telegraaf is ingesteld tusschen Elisahellistad, Kindu. Kongozo en Stanley, en alzoo tusschen Elisa- bethstad en Boma. Zoo komt er dag aan dag meer verbetering in onze kolonie. ©efftage folad'en, Tn het blad der Brusselsche socialisten lezen wij op Maanda 29 Juli 1912. De klerikale bladen te lezen zou men gelooven dat er noch katholieke dieven, noch katholieke moordenaars zijn. Welnu, er zijn er, en er zijn er meer data anderen. Dus, er zijn meer katholieken dat dieven en moordenaars zijn, dan er andere katho lieken zijn. Dat wordt geschreven door kerels, die vuur zouden spuwen, als ge durft zeggen, dat de schuimers voor de antiklerikalen stemmen, hetgeen nochtans eene waarheid die gekend is door de liberalen en socia listen zoowel als door do katholieken. AW van zelf ver- 115.561 S.009 12.754 22,998 4.833 8,445 4.-170 6.339 1.512 5.315 11,966 1.364 1,819 r08 9,799 80,7 P& nieuwe Fs«awsche malii- cSssweBi. Tn 1912 moeten er in Frank- 301.447 jongelingen onder de wapens. Bij die 301.447 zijn er Landbouwers Steen be wlsrkers Houtbewerkers Metaalbewerkers Leerbewerkers Manufacttuxrwerkers Bakkers en maalders Koetsiers Kleermakers Bootmakers Bureelbedienden Post- en Telegraafbedienden Spoorwegbedienden Van verschillend beroep Zonder beroep 9799 zonder beroep, dat is 3 percent. Dat is voel en dat voor jongens van 20 jaar Altijd tegeira de Bsloostetpsus- t-Sü'S. III de Temps van Parijs stond er Donderdag te lezen .- Dr Peyroux, kamerlid van de 4e omschrij ving van Rouen, komt aan den minister van Binnenland den volgenden brief te sturen Mijnheer de Minister, Ik zal de eer hebben u te ondervragen, in 't begin van de Kamerheropening, opliet' wegzenden uit de private heelkundige klinie ken van het vrouwelijk personeel dat er tot hiertoe gebruikt werd en dat behoort tot geautoriseerde kloostergemeenschappen. Deze wegzending begrijpt zich inderdaad des te minder, daar gij zo beveelt ondanks de uitdrukkelijke wenschen die u in naam der menschheid en buiten allo politieke be kommeringen de parlementaire genees- Een 9-jarig meisje door een ellendeling vermoord. De kleine Madeleine Besnier, negen jaar oud,wachtte haar vaders koeien te Cheranee (Fr.) bij Le Mans. Rond 4 ure werd zij door een maatje ontmoet. Toen het vriendinneken een manspersoon ontwaarde die op het gras zat, een tiental stappen van de koeiwacht- ster, vroeg het aan Madeleine Wat doet die vent daar Die zit daar goed, klonk 't antwoord, dan beu ik niet alleen. Dat is 't laatste woord dat iemand uit baren mond vernam, want een half uur later vonden twee juffers die per fiets van de stad kwamen, haar lijk in eene gracht liggen. Zij namen haar op en hestatigden dat zij dood was. Zij vertoonde ee:;e gapende wonde aan don hals en twee aan do borst. De gen darmen werden verwittigd en begonnen on middellijk een onderzoek. Tegen eene haag werd een geldbeugel ontwaard die 1,70 fr. inhield. Buiten twijfel behoorde die aan den persoon die van het eerste oogenblilc van de moord werd verdacht, zekere Gustaaf Oscer, 40 jaar oud, die men veronderstelt van Belgischen oorsprong te zijn. Het liet geen twijfel meer, toen de vader van het slacht offer den portemonnaie herkende. Hij was immers nog 'maar drie dagen in Oseer's bezit. Hot geneeskundig onderzoek heeft uitge maakt dat het ongelukkig kind, buiten de doodelijko wonden, de ergste mishandelingen vanwege den vuige» kerel had uitgestaan. De dader werd aangehouden en deed de volledigste bekentenissen. Toen hij te Mamers aankwam, wilde de menigte hem uil de handen der policie halen en hem lyn- cheeren. Een dronkaard werpt zijne zieke vrouw door het venster. In een hotel der Sambre-et-Meusestraat te Parijs, werd verleden nacht eene misdaad gepleegd zoo afschuwelijk dat zij de baren te berge rijzen doet. Daar woonde een man, wiens vrouw door tering is aangetast. De zieke was over «enige dagen uit het gasthuis gekomen en woonde nu bij haren man. Dit weerkeèren gaf de man, die een woeste dronkaard is, aanleiding om zijne ongeluk kige vrouw op do schandaligste wijze te behandelen. Meer dan eens gebeurde het dat de onmensch, de arme vrouw met hare haren over den grond sleurde. Verleden nacht rond 1 uur,kwam Grassac, zoo is zijn naam, dronken thuis. Op de ruwste en lafste wijze troefde hij zijne wederhelft af, zoodat de geburen toesnelden. «Wanneer zult gij dan sterven huilde de zatterik en zijne vrouw antwoordde kermend Genade! Genade..' ik zal niet lang meer leven, laat mij ten minste in vrede sterven Toen de geburen er eindelijk in gelukten de deur in te stampen, zagen zij dat de schurk de arma vrouw bij de beenen vatte en met eenen krach eigen zwaai door liet venster wierp. Tien meters lager stuikte het slachtoffer op eene afdakje en bekwam een schedel breuk. De moordenaar riep toen don ver schrikte omstaanders toe Maakt haar af, zeg ik u, ik wil er geen last meer van heb ben Aangehouden en voor de commissaris ge leid, bekende de wreedaard zijne euveldaad. Roubaix, lijn twee autos, die in volle vaart reden, op elkander gebotst, doordien een der autos zonder licht reed. Meest al de inzitte- den werden ten gronde geslingerd en vijf hunner werden vreeselijk gekwetst opgeno men. De toestand van drie hunner zou zei fa hopeloos zijti. Beide automobielen werden bijna totaal vernield. Nabij Vielsalm (België) is een automobièl aan een draai der baan omgekanteld. De geleider werd een arm gebroken, eene dame en eon achtjarig meisje hadden been breuken de moeder van het kind had eene schedelbreuk. Haar toestand is hopeloos. De slachtoffers werden in een hotel te Gouvry verpleegd. Eene vrouw van den Eiffeltoren gesprongen Maandag avond werd op den Eilfoltoren eene vreeselijke zelfmoord gepleegd. Eenige toeristen bovonden zich op het platvlak, toen zij eensklaps eene jonge vrouw, over de borstwering zagen klimmen en in de diepte springen. De ongelukkige draaide een drietal malen rond en haar lijk kwam zich verpletteren op het 26 platvlak, op aanzienlijke diepte gelegen. Onderwege was het lichaam op een sterke ijzerdraad ge botst en letterlijk in twee gesneden. In de stukken der kleedoren vond men geëne identiteitsbewijzen, doch een geld beugel, eene som van 480 fr. inhoudende. De bloedige overblijfselen zijn naar het dooden- huis overgebracht. Eene brug ingestort. Drie dooden. Op een kilometer afstand van de statie Ivan Mont»Dauphin, was eene nieuwe spoor wegbrug gebouwd over de Durance. Gisteren moesten de sterkteproeven plaats hebben, en onder de spoorwegbrug had men een.bouten brug getimmerd waarop de twee ingenieurs en vier daglooners plaats namen, om beter het draagvermogen der brug te kuhften nagaan. Eensklaps stortte de bouten brug in en de zes personen stortten in het wator. Drie daglooners konden zich nog zwem- I mend redden, doch de andere alsook de twee ingenieurs verdronken. Onmiddelijk werden opzoekingen gedaan 'en het lijk van ingenieur Tissier werd kort nadien teruggevonden. Do lijken van ingenieur Gerard en van den daglooner werden nog niet teruggevonden, Zondag werden de inwoners van bet dorp je Laag St. Pieters, Groot Hertogdom Luxemburg, in opschudding gebracht, door een vreeselijke drama der ellende. In eene armoedige hut, bewoond door een veertigja rige weduwe en dezer twaalfjarig dochtertje hoorde men plotselings twee revolverschoten weerklinken. Geburen liepen zien en daar men de deur gesloten vond stampte men ze open. Een vreeselijk schouwspel vertoonde zich. Op het bed vond men naast elkander moeder en dochter zieltogend liggen. Do moeder had achter het rechter oor eene vreeselijke won de en het was onmogelijk den kogel uit te halen. Haar toestand is hopeloos. "Wat het meisje betreft, het arm kind bad een kogel in de borst gekregen en deze was langs den ru" uitgevlogen. Ook hier is niet de minste hoop op redding meer. Uit het onderzoek is gebleken,dat de arme vrouw reeds herhaaldelijk haren zoon," een 22 jarigen fabriekwerker, om onderstand gesmeekt had, doch dat deze steeds gewei gerd had zijne moeder en zijne zuster le hel pen. De ongelukkige vrouw en haar dochtertje hadden sinds een drietal dagen niets meer te eten gehad. De doodrijders hebben in deze laatste dagen erg van hun pluimen gelaten. Zaterdag avond reed eene automobiel in volle snelheid door Seolow, in de richting Münchellierg-Küsdrin, (Duüschland). Even buiten het stadje geraakte er iets onklaar aan het stuur en de auto liep in volle vaart tegen een dikken boom, met zooveel geweld, dat de vier inzittenden er uitvlogen en bewusteloos op den weg bleven liggen. De auto tuimelde om en bleef als een wrak in don gracht liggen. Voorbijgaande landlieden namen de onge- lukkigen op en dienden hen de eerste zorgen toe. Hoewel erg gewond leefden allen nog. Men legden ze in de schaduw dor hoornen en een wielrijder snelde naar Seelow om ge neesheeren te halen. Dezo waren spoedig ter plaats en dienden do gekwetsten de eerste zorgen toe. De chauffeur, die het minst ge kwetst was, kwam eerst tot zichzelvon. Hij deelde mee dat de andere gekwetsten de 26 en 28 jarige gebroeders graven Leon en Otto Rynski en de 26 jarige graaf Brezefld waren, stammende uit den Kaukasus. Zij hadden verscheidene weken in Berlijn ver bleven en wilden nu in hunne auto eene omreis doen in Müncheberg. Huil toestand is bedenkelijk. Nabij Langon (Frankrijk) is een auto, gestuurd door den gekendeu worstelaar Paul Pons, tegen een huis gereden. De schok was zoo geweldig, dat een vriend van Paul Pons, doktor Pouloy, tegou den gevel geslingord werd en dood bleef liggen. Pons werd een schouder en den linker arm gebroken. Een and ore reiziger word erg gekneusd. Op de groote laan, tusschen Rijsel en BIJ AUDENAARDE. De feesten. Geheel de gemeente, prachtig versierd, vieiuc Maandag geestdriftig den hondersten verjaardag van den heer Jan Van Steen- bruggho, geboren te Kerckhove, den 3,leo Augustus 1912. De ouderlinge bezit nog een helderen geest hij is steeds kloek, groot, bezit nog het volledig gebruik van al zijne verstand vermogens, eet met smaak, gaat gemakke lijk zonder stok, en leest nog zonder bril. Hij was lid van het armbureel van 1851 tot in 1875, gemeenteraadslid van 1876 lot 1S99, jaar dat hij niet meer herkozen wierd, want onze brave ouderling heeft lang dé bitterheid van den kiesstrijd gekend j hij was langen tijd schepen en voerde ook het ambt van d.d. burgemeester. Zijn vader wierd 96 jaar. In 1869 vierde deze zijn gou den jubelfeest als schepene. Onze honderdjarige, die onlangs vereerd wierd mot het burgerkruis van eerste klas, woont met zijn broeder, oud 90 jaar en zijné zuster, tellende S8 winters. Twee jaar gele- derf, verloor hij twee broeders, die beiden over de negentig jaar gingen. 'I Is onze hon derdjarige die nog gansch de ko6ve bestiert. Om 9 ure en half, leidde een lange stoet, door de fanfaren voorafgegaan, M. Van Sleenbrugghe naar de kerk, waar om 10 ure, eene plechtige dankmis opgedragen wierd. Daarna leidde den stoet den jubilaris naar het gemeentehuis, waar hij door gansch den gemeenteraad ontvangen werd. Do heer burgemeester wensclite hem geluk, bood hem in aller naam den eerewijn aan en over handigde hem zijn portret en een prachtig geschenk. Namiddags was het stoel, serenade en feest. Om 5 ure bood men den blijden ouder ling een banket aan. 'a Avonds sloten de feestelijkheden met eene verlichting en een schitterend vuurwerk. Het onderzoek te Parijs. Binnen eenige dagen zal de heer onder zoeksrechter Van Dam, van Charleroi, dia hier in België het onderzoek over de moord op den E. H. pastoor De Jongh en zijne dienstmeid deed, zal binnen eenige dagen naar Parijs ver trekken, om er samen mot het parket van Parijs eenige ondervragingen te doen. Naar het schijnt zou men al meer eu meer vermoedens koesteren, dat de dubbele mis daad van Dampremy gepleegd werd door da 'leden der bende Carouy, Medge enz. M. Van Dam zal waarschijnlijk den ban diet Jean Féjard doen ondervragen. Men weet dat deze kerel er op roomde, in den omtrek van Charleroi aan oène misdaad- deelgenomen te hebben. Het is nu bewezen, dat Fejard te Charle roi verbleef in gezelschap van zekeren Èu- geen Boissart, ii; den nacht yan 26 tot 21

De Volksstem | 1912 | | pagina 1