'T EEN DraatisGlie licrgliekliMintj EEN GOEDE LOOPJONGEN Eene brandramp te Woisinersveer, Holland. De dood des keizers van Japan REIS NAAR ROME ONZE VGLKSREIS NAAR ROME Achttiende jans'gang n' I S3 Vrijdag August! I5£2. e]> O «if Bn d@ Aalstersche liberals wereld Os laffe aanslag op den E.H. Fleuret Wereldtentoonstelling van Gent 1913 J2 CENTIEMEN HET NUMMER .■y '".'T7"- ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle. postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN: TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST 3KTerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nu ff el-Be Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® blaaz. (de regel) fr. 0.50 4® bi adz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Roklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Grooie ruzie in 't klein liberaal huishouden Maandag 22 Juli hebben de libera len van Aalst eene algemeene verga dering gehouden hoewel de liberale partij, gedoemd zooals zij is om uit te sterven, zeer weinige aanhangers telt in het Aalstersche, zoo is er toch tus- schen dien kleinen groep waaruil de liberale parlij is samengesteld, eene groote hevige ruzie gekomen. De grootste ruziemaker, of in alle geval, de grootste zweepslager in de liberale Aalstersche partij, is onbe twistbaar de achtbare heer notaris De Windt. Als het ons toegelaten is eene vraag te stellen, zouden wij wel eens willen weten of het ook M. De Windt is die na de triomfantelijke kiezing van 2 Juni, die lage persoon lijke aanvallen, in de Volksgazet ver schenen, op ons en de katholieke kie zers heeft geschreven Wij hebben hem daar niet voor aanzien, maar de manier waarop hij de liberale mannen zijner eigene partij durft aftakelen, heeft bij ons het vermoeden doen ont staan, dat het wel mogelijk ware dat die verfoeilijke aanvallen van de libe rale Volksgazet uit dezelfde bron zijn ontsproten. Hoewel wij in het liberaal huishouden geene les hebben te spel len, meenen we toch ons gedacht te mogen uiten over de manier waarop sommige liberalen hunne eigene par tijgenooien voor verraders 'n lafaards en valschaards durven uitmaken. Zulke bewijsvoering vinden wij niet geestig maar beestig, en voorzeker hoort zij niet te huis in den mond van welopgevoede personen en vooral niet van personen die zoogezegd tot den hoogeren stand der maatschappij be hooren. Ziehier het brevet van ver- raadplegerij door M. De Windt aan sommige zijner pa-l'tijgenooten over handigd: Ik ben teleurgesteld omdat wij het gering getal stemmen dat we be- ii kwamen, hier niet alleen te wijten hebben aan de ongehoorde omkoo- ii perij en drukking der klerikalen li maar ook aan de werking van som- mige zoogenaamde liberale heeren, ii die om persoonlijke reden, hunne ii partij en princiepen verloochenden n en tegen de liberalen werkten ten ii voordeele van De Swarte en Rub- i' bens. Dat die heeren zich verheugen n in de gevolgen hunner werking 't zij ii zoo, maar in de liberale rangen is hunne plaats niet meer. Die verraders der blauwselpartij worden dus buitengesmeten. M. De Windt is de liberale paus en bij bant de leden uit de liberale partij. We v isten werkelijk niet dat er in de libe rale parlij zulke machtbekleeders, zulke dictators bestonden. Ondanks die valsche liberalen, zoo worden ze in de Volksgazet ver noemd nu uit de partij zijn ge schopt, is de wraakzucht van den voor zitter der liberale paar tij niet gekoeld, en hij gaat er nog op voort in dezer voege Al degenen die hier aanwezig ii zijn, kennen genoeg de personen die ii uit nijd, uit dwarsdrijverij, al hun beste doen om. twist en tweedracht in ii de liberale ringen te brengen en die voor de kiezing van 2 Juni hunne partij hebben tegengewerkt. Onder den invloed van zoo een >i drietal bukt thans de Liberale Jonge Wacht. Die drij twistzoekers hebben het recht niet meer zich liberaal te noemen; zij hebben zich ii zelve veroordeeld, zij behooren niet meer tot de liberale party.» Stout gesproken is half gevochten gegt een Vlaamsch spreekwoord en M. De Windt heeft zulks ook wel licht gedacht als hij op eigen par tijmannen aan 't afgeven was. Na den voorzitter, vroeg en be kwam-eenander lid het woord; zijn naam wordt in de gazetniet vernoemd, men stelt zich tevreden met de letters M. Z... Die M. Z.. noemt die afge scheurde liberalen Die drie jannen, kwakzalvers, niet weerd dat er over gesproken wordt... Wegelooven dat die bekladde liberalen ons wel gelijk zullen geven, als wij beweren dat er moeilijker een volmaakter kwatong van een vischwijl zal worden gevonden dan in den opstelraad van de liberale Volksgazet van Aalst. Eerst kregen wij ransel na ons kwam het katholiek werkende volk dan was de toer aan de boeren en nu dat ze ons en ons volk hadden uitge maakt op eene wijze die hen zelf doet blozen, nu zijn ze gelijk onverzaadbara scheldmannen, hals over kop neerge vallen op mannen hunner eigene partij. Wij verkeeren in de overtuiging dat al de aanranders, zoowel die van libe rale als van katholieke zijde, met evenveel verachting, en even sterk misprijzen,zullen weerzien op het libe- aal vischwijvenblad. Ce dosd van den keszen1 van Japan. Al do Parlementen van Europa hebben hunne deelnemingsheluiging gezon- len aan bel Japaansche volk ter gelegenheid van het afsterven van hunnen keizer. In de sjsaankas. Op 31 Decem ber 1911 waren or 2,901,752 spaarboekjes met oen gezamenlijk kapitaal vu 980,633,834 fr. 19. Daarvan had Antwerpen 31,343 boek- Brabant 56,137 West-Vlaanderen 33,020 Oost-Vlaanderen 31,750 Henegou wen 42.096 Luik 40,621 Limburg 25869 Luxemburg 43,008 Namen 50,296. Dal maakt een hoekje per 3 inwoners Se spaai-üjoekjes van de vrouwen. In 1901 waren er 13,639 gehu .vdo vrouwen die hun eigen spaarboekje hadden in 1911 waren er 22,577. los £WadeHecbt. Het blijft leelijk scheef zitten i:: Anderlecht. Dank do houding van een antikartelgezinde liberaal hebben onze vrienden de meerderheid in den Ander- lechlsc'nen gemeenteraad. 0e moordaanslag op den ziekelajken priester. DeE. I-I. Fleuiel, is eensklaps veel slechter geworden. Terwijl wij deze woorden neerschrijven, komt het bericht dat de geneesheeren eenen noodlottigen afloop vreezen. Arm slachtoffer van een verdoold schaap, door tijgers tot razernij gedreven Gaz en electrïek. Binnen eenige maanden zal dus in verscheidene win kels der stad Aalst het electrisch licht kun nen aanschouwd worden zooals in de groote steden van het land. Het monopool der verlichting voor de stad Aalst is aan de Soeiété Générale toegestaan geworden voor 35 jaar. Dit monopool is toegestaan met de eensge zinde en algemeene steramen van den Aal- sterschen gemeenteraad. Niemand onthield zich, katholieken, libe ralen en demokraton keurden hot ontwerp volmondig goed. 't Is een bewijs dat de stad Aalst door bekwame maimon in liet Schepencollege wordt bestuurd. Broodroovers. «De Peuple schrijft op Woensdag 31 Juli 1912 Het uitvoerend komiteit van de samenwerkende maatschappij La Concorde de Roux heeft beslist zich te gedragen naar de onderrich tingen van het nationaal komiteit van alge meene werkstaking, en in de toekomst de leveringen voor de maatschappij voor te be houden voor nijveraars, maalders en hande laars,partijgangers van algemeenstemrecht.» Welnu lezer wat zegt g'er van? Die kerels spreken van vrijheid, die babbelen gelijk een weerhaan over het vrije gedacht, en zij die zoo vrij zijn te denken dat het algemeen stemrecht bijlange niet rechlveerdig is, die menschen, omdat ze zoo vrij denken, mogen aan de socialisten geene waren meer leveren! Is dat geen broodroof? Moest ge neen antwoorden; zeg mij dan eens wat er nog! broodroof kan genoemd worden. Twee Belgen in nood. Een Belg, M. Van Goethom. 35 jaar oud, ingenieur in eene papierfabriek te Grenoble (Fr.), en zijne zuster, 25 jaar, vergezeld door heer Sombardier, zoon van den fabriekbe- stuurder, gingen naar het Belledongebergte om den bergtop Sanrousse te beklimmen. Bij den terugkeor daalden zij af langs een voetpad voorbij Laprn en gingen over den ijsberg Domenon. D.iar gleden zij den berg af, sneller dan zij wenschten en jufvr. Van Goethem gleed naar eenen afgrond van eene schrikwekkende diepte. Haar broeder, die haar volgde, gelukte erin, men weet niet hoe, hot meisje bij den rok te grijpen. Zij hing hoven den afgrond, rustende op een dikken boomwortel. De tweq mannen riepen om hulp, doch te vergoefs, heer Sombardier wilde zijn vriend helpen het meisje uit dien schrikkelijken toestand te verlossen, maar al hunne pogingen bleven vruchteloos. Heer Sombardier daalde af naar Revel om er hulp te halen. Revel was 3 uren gaans van de plaats van het ongeluk gelegen. Heer Van Goethem bleef intusschen zijne zuster met de kracht der wanhoop vasthouden. Het was toen 2 ure namiddag. Ten 10 ure 's avonds, dus 8 uren nadien, kwam heer Sombardier met hulp aan. Jufvrouw Van Goethem kon dan gered worden. Wat M. Van Goethem betreft, deze verloor het be wustzijn zoodra zijne zustor gered was. Zij word 's anderdaags naar Revel gedragen, waar zij in eene kliniek opgenomen werd. Zij werd in den val den schedel gekloven en men vreest een noodlottigen afloop. De toe stand van haar broeder is ook onrustwekkend Een handelaar in zijde artikelen, M. S...., wonende Avenue du Boulevard, te Sl Joost- ten-Noode, had Maanflag een nieuwen loop jongen in dienst genomen. Deze verklaarde de genaamde Prosper De Mol te zijn, wo nende Liefdadigheidstraat. Gisteren namiddag moest de loopjongen een lot koopwaren ter waarde van 1700 ft-, bij een kliënt dragen. Daar hij zoolang weg bleef, vroeg M. S.... per telefoon inlichtin gen aan zijn kliënt. Deze betuigde zijn mis noegen, omdat Tnj de koopwaren dringend noodig had en nog niets ontving. Nu ging een licht op hij M. SOnmid del ijk deed hij inlichtingen nemen aan het adres, door De Mol als het zijne opgogoven, doch daar was hij onbekend. Eenigen tijd later vond men de kar van M. S.... zonder koopwaren in do Huidevet- terstraat staan. Het signalement van den loopjongen, die al te goed loopt, is in alle richtingen rond gestuurd geworden. 2 miljoen frank schade. In de graanpakhuizen van de firma Wes- sanen en Laan te Wommersveer, heeft een groote brand gewoed. Omtrent de oorzaak kan niets met zekerheid gemeld worden. Op den gewonen tijd, even na 12 ure, had de chef-afleveraar het pakhuis verlaten, en nog geen kwartier later sloegen de vlammen hoog boven het pakhuis De Korenaar uit. Aangewakkerd door den hevigen wflid, deelde het vuur zich spoedig mede aan de omliggende pakhuizen Polen en Muur, even als De Korenaar van hout opgetrokken. Het was eene groote vuurzee, waar de inmiddels aangerukte brandspuiten niets tegen ver mochten. Alles werd er op gezet om do fabrieken te vrijwaren. De pakhuizen lagen als 't ware ingesloten tusschen de oude en de nieuwe meelfabriek De Vlijt en de nieuwe graan-silo, een pakhuis opgetrokken van gewapend beton. Vooral de nieuwe meelfabriek De Vlijt liep zeer ernstig gevaar. De overloop, welke de fabriek met het bran dende pakhuis De Koorenaar verbindt, stond reeds in lichte laaie vlam, en begeerig kron kelden de vlammen tegen deuren en vensters. Op dat oogenhlik begonnen echter de spinkleis te werken, en zetten de fabriek als 't ware onder water. Het is het behoud geweestvan deze fabriek en ook van de andere, waar eveneens een dergelijke auto matische regenval in werking werd gebracht. De houten pakhuizen, dit was al spoedig te zien, waren echter reddeloos verloren. Maar daar bleef het niet hij. Toen de brand eenige uren gewoed had, en men het vuur reeds zoo goed als meester meende te zijn, bleek, dat ook liet steenen pakhuis Odessa aan alle zijden brandde. Eenige brandspuiten bloven nog op de smeulende, hier en daar neg opvlammende puiuen van do houten pakhuizen water wer pen, maar met kracht probeerde men nu den voortgang van den brand in dat pakhuis te stuiten. Tevergeefs Niettegenstaande met ongeveer 30 spuiten gewerkt werd on ook de bluschboot Jan van der Heyden uit Amsterdam, was toegekomen en haar water massa's in den vuurpoel wierp, ging ook dat pakhuis met zijn kostbaren inhoud van graan verloren. Tegen het vallen van den avond scheen het zelfs of de brand opnieuw aanwakkerde. Hoog kronkelden de vlammen op en bran dende massa's graan vlogen uit allo vensters op. Zelfs de houten kade langs den Zaan- oever brandde daardoor langzaam af. Het pakhuis bleef eenige uren lang nog een voort durende bedreiging voor de grooie graan silo. Eerst tegon 10 ure was men het vuur zoo ver meester, dat er geen oogenblikkelijk gevaar meer bestond en de Jan van der Heyden kon vertrekken. De schado wordt op ruim 1 millioen gulden gerekend. Alles was verzekerd. De meelfa brieken hebben vooral enorme waterschade geleden, doch de gebouwen en do machienen zijn in ieder geval behouden. TE BRUSSEL. Overlijden van het slachtoffer. Priester Fleuret, slachtoffer van den laffen aanslag in het Park te Bressel, is Woensdag namiddag, om 5 ure, in het gasthuis, ten ge volge zijner kwetsuren, overleden. Woensdag morgeud, had men het slacht offer nog met alle mogelijke voorzorgen naar de operatiezaal van het gasthuis over gebracht, doch de geneesheeren, na eene consultatie gehouden te hebben, moesten be kennen dat eene nieuwe operatie onmogelijk was en slechts tot uilslag zou gehad hebben van de dood te verhaasten. Het overlijden van den E. IT. Fleuret zal in gansch het land eene diepe ontroering verwekken. De kartelisten, met hunne gedurige ophit singen, kunnen dat slachtoffer hij de reeds zoo lange reeks zetten, welke reeds door hen vielen. letten van het voortdurend bestaan der vor- stenlijn, die 10,000 jaar oud is. De tweede plechtigheid bestond in bet ver voeren der gewijde geschenken, als de degen, het juweelen halssnoer en de spiegel. De spiegel is een namaaksel van den gewij- den spiegel, die in den tempel van Iso ligt. De echte spiegel zal eerst gegeven worden bij de openbare plechtigheid der troonsbe klimming toekomende jaar, te Kioto, wan neer de keizer den.tompol van Iso zal bezoeken. De nieuwe keizerin woonde ook deze plech tigheid hij. Zij werd '.evens van rech'sweze keizerin. Op 't zelfde oogenblik werd keizerin Herooko begroet als keizerin weduwe. Al deleden van de keizerlijke- familie en alle hooge dignitarissen woonden de laatste oogenblikken des keizers bij. Te 8 ure 's morgens heeft de nieuwe kei zer zich naar zijn paleis begeven, waar hij vandaag do ministers en de dignitarissen ontving. Er is eene commissie benoemd om den datum der begrafenis vast te stellen. Een keizerlijke prins zal ze voorzitten. Holland in de Tentoonstelling De afgevaardigden der Gentsche Wereld tentoonstelling en diegene van liet Hollandse!) comitoït der tentoonstellingen in den vreem de, hebben zich bepaald t' akkoord gesteld aangaande de deelneming van Holland aan de Gentsche Wereldtentoonstelling in 1913 te houden. Onze uitmuntende naburen hebben er aan gehouden, alhoewel zij zelf in 1913, te hun nent, tentoonstellingen en feesten inrichten bij gelegenheid van hunnen honderdsten verjaardag, ons een bijzonder bewijs van sympathie te geven, door in de Gentsche Tentoonstelling eono belangrijke afdeeling van Nederland in te richten. Dat bewijs van hartelijke vriendelijkheid zal des te meer in België op prijs gesteld worden, daar de Hollandsche regeering besloten heeft officieel deel te nemen aan de Gentsche Tentoonstelling, alwaar zij zal ver tegenwoordigd zijn door eenen algemeenen commissaris die zeer sympathiek is en die door de veelzijdige betrekkingen, welke hij heeft in de beide landen, qm zoo te zeggen van zelf aangewezen werd om die groote zending waar te nemen bij ons, en tevens nauwer en nauwer do vriendschapsbanden toe le halen, welke ons aan onze Noorder broeders verbinden. Zijne laatste oogenblikken. De dood van don keizer kwam nog onver wacht. Men meende dat hij nog den nacht zou doorbrengen. Eenige ministers en hooge dignitarissen hadden zelfs het paleis verlaten te 10 ure en te 11 ure werden zij haastig teruggeroepen. De keizer lag toeh in dood strijd en 1 uur 45 minuten later stierf hij. Aanstonds daarna werd de plechtigheid van de troonsbeklimming volbracht. Het keizerlijk heiligdom werd geopend en op het altaar lagen de offeranden bloemen en rijst. De deuren werden geopend en de getuigen traden binnen. De Ovakina deelde plechtig mee aan de geesten der voorouders, dat de nieuwe keizer den troon beklom. De klokken luidden aanstonds het welkom aan den nieuwen vorst. De vertegenwoordigers, door den keizer gekozen onder de geestelijken van bet keizerlijk heiligdom traden vooruit en volbrachten hunne ceremoniën. Zij werden gevolgd door de vertegenwoordigers, geko zen door de keizerin. Deze plechtigheid was zeekort, ten eind© de onderbreking te be- De 31 Juli is verstreken, en daarmede ook de datum, tot dewelke de ingeschrevenen hunne inteekening mochten terug trekken. Sinds de twee jaar dat de reis op touw is gezet, zijn er slechts ENKELEN, door sterf geval, ziekte, familiezaken of andere on voorziene omstandigheden belet de reis mede te maken, zoodat wij ons zeer mogen ver heugen, over het blijvend getal deelnemers, hetwelk reeds de twee honderd overtreft. Wij hopeu dal dit getal nog merkelijk zal stijgen, van hier tot 10 Oogst, datum waarop de lijst definitief zal gesloten worden, voor do personen die begeeren mede le reizen, maar tot hiertoe nog moeten inschrijven. Wij twijfelen niet, of het zal ons g6gund zijn op 6 September te vertrekken met eene karavaan van 250 man dit mag voorwaar eenen buitengewonen bijval genoemd wor den, wanneer men er toe geraakt, dergelijke schaar géloovigen te vereenigen, om hunnen christelijken groet, aan onzen Heiligen Vader den Paus te brengen, en inzonderheid om zijnen Heiligen Vaderlijken Zegen te gaan ontvangen. De Volksstem, zal niet ondankbaar zijn aan den bijval en genegenheid, haar bij het inrichten dezer reis te beurt gevallen zij belooft geene gelegenheid te zullen laten voorbijgaan, om den tocht zoo aantrekkelijk en gemakkelijk mogelijk voor de deelnemers te maken. 53® VERVOLG. De Kafacomben. Alvorens aan Rome onzen afscheidsgroet te doen, brengen wij een laatste bezoek aan de Katacomben. Het woord Katacomben is samengesteld uit een grieksch en een latijnsch woord die in hare samenstelling de beleekenis heeft de plaats waar men nevens malkander rust. De Katacomben in de eerste eeuwen van het kristendom, waren onderaardsche gaan derijen, zeer verheven maar slechts van 0.80 tot 1 met. broed, dio de eerste christenen tijdens de bloedige vervolgingen groeven in eene lage grond, tuf granulore genoemd. Op verschillige plaatsen hebben de kata comben verscheidene verdiepen hot zijn daar ware doolhoven. Hier en daar is er eene vierkante plaats Cubiculum genaamd. Die plaatsen werden als vergaderzalen of bidplaatsen gebruikt. Hier en daar ook aan eene kruisgaanderij, schiet er eene opening naar boven om lucht en licht te trekken, en die lichtscTiouw kwam in den hof of in den wijngaard van een voornaam gekende christen. De andere donkere gangen werden ver licht door aarden lampjes, die op de hoeken der kruiswegen in nisjes gezet worden. Het was daar in die onderaardsche kroch ten dat de eerste vervolgde christen de H. Mis kwamen hooren. Men kent in Rome talrijke katacomben het zijn die van St. Callixtus van Domitillus, van S' Prétextatus van Ste Priscilla van St0 Agnes van Sl Sebastianus die der Joden van S* Petrus en Sl Marcelli- nus, van Sl Pontianus. Men berekent dat de gaanderijen der katacomben aan een ver bonden eene lengte hebben van 580 kilome ters of 116 uren. De bijzonderste onder deze is die van St- Calüxtus en het is aan dio dat wij een bezoek brengen. Zy is aan den Appianschen heirwe^

De Volksstem | 1912 | | pagina 1