BUITENLAND. 'T EEN 'T ANDER Vocr't H. Salirasienïscoityres Een geheimzinnige aasslag Stoutmoedige Schurkenstreek Acbiibnde jaargang nr 131' Zaterdag 3 August! 19! 2. C> P. 1ÏL3 3E3> jH_i ÜH3 BestuurderJ. Van Nuffel-Be Gendt. HIJ IS DOOD Eene oude mistlaad ts Straatsburg. Een meisje ievsndig In een maar gemetst. Een gendarm gedood nabij Versailles Nog de Koningsgezinde beweging 2 CENTIEMEN HET NUMMER iL ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 flanken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN1 TE BRUSSEL I TEftftLST 728, Steenweg wan IVaterioo, 72S. I Kertestra-at, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN Kr. aanlr. 11 tot 4 kl. re».) fr. 0.60 3® bladz. ^de regel) fr. 0,50 4® biadz. (de regel) fr. 0,30 Finauc. aankon, (por regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) *fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ScSaansüe aan de ophitsers Woensdag namiddag, om vijf uren, is in het hospitaal de E. H. Fleuret, het ongelukkig slachtoffer van dien miserabelen socialist, aan zijne won den bezweken. Na verscheidene dagen in de grootste martelingen te hebben doorgebracht, heeft de arme lijder het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. De dader Beyl zit ondertusschen op gesloten, in afwachting dat men hem zal vonnissen, of door den aandrang van sommige belanghebbenden als zinneloos zal doen doorgaan en hem in een krankzinnigengesticht opsluite. Die hatelijke, die afschuwelijke, die verfoeilijke moordenarij, gepleegd in de hoofdstad zelve van België, zal als een zwarte bloedvlek blijven plakken op het vlag van de partij van het zoo hatend anticlericalisme. De liberalen trachten wel hun best te doen die afgrijselijke moord dood te zwijgen in hunne gazetten, of ze zoo ongemerkt mogelijk te laten verschij nen in de faits divers maar door hunne aanhoudende zwakheid tegen over het socialisme door hun schul digen aanhang met het revoxulionna- risme, zijn ze mede verantwoordelijk voor de wraakroepende, de hemelter gende misdaden door het gespuis van het antiklerikale straalsckuim bedre ven. De liberalen van Aalst zullen goed doen dit in overweging te nemen. Reeds hebben de Eloile Beige, de Chronique n de andere liberale dag bladen het voorbeeld gevolgd van de Journal de Liège en zich vierkan tig verklaard tegen het kartel. Het liberaal weekblad van Aalst heeft zich gekant tegen die antikartel- gezinde liberale dagbladen. Het scheelde niet veel of bet klein Aalster- sche weekblad ging de di-ij groote li berale dagbladen in den ban der partij slagen. Bij de Aalstersche liberalen is er iemand die het hoog in den kop krijgt niet tevreden met oude liberalen te bannen die niet blindelings aan zijne bevelen willen gehoorzamen, dreigt hij nu reeds de hoofdorganen van het Belgisch liberalism te banbliksemen. Het blijft te bezien hoe verre die liberale uitbanner het zal kunnen brengen. Als bij te langen laatste zelf maar niet voor de gebroken potten staat De socialisten werpen natuurlijk de schuld dier lafhertige misdaad verre va r. zichZij beweerden eerst dat de dader een katholiek was, omdat bij vroeger Vrijdags geen vleesch zou hebben geëtenEn wij die dachten dat volgens de socialisten, de werk- menschen in de week geen stuksken vleesch kunnen koopen Naderhand gingen de socialisten nog verder, en beweerden dat de plich- tige een pratikeerende katholiek is.... Zulk schrijfsel geeft ons een gedacht van de waarheidsliefde die die socia listische schrijvers in het hart dragen. Door den duur zouden wij nog te lozen krijgen dat het wij zelve zijn die dien laaghartigen moordenaar het wapen in de hand hebben gegeven om zijn vervloekt werk te volvoeren. Het Belgische volk behoudt geluk- kiglijk nog goed zijn gezond verstand en het is voldoende de menschen over die misdaad te spreken om aanstonds te vernemen hoe hij over hem en zijne opstokers denken en oordeelen. Er is hier geen twijfel mogelijk. De dader is in het Belgisch Parlement geweest. Hij heeft dus eene kaart ge kregen om binnen te kunnen. Wie is de heer die gezorgd heeft voor die de> inkomkaart De socialistische moor denaar heeft daar de taal gehoord van verscheidene socialistische kopstuk ken. Wij schrijven ophitsende taal want inderdaad, de bandiet was zoo tel opgehitst, dat hij naderhand heeft verklaard, dat hij minister de Broque- ville en minister Huber zou neerge schoten hebhen zoo hij in het bezit ware geweest van een revolver. 's Anderdaags heeft hij zijne wraak lust, in hem aangevuurd door de op hitsende taal van socialisten, gekoeld op een ziekelijken priester, den E. H. Fleuret, die wreedzaam in het park te Brussel rondwandelde. Ieder weet dat uit het gedacht de daad voortspruit net zooals uit het graankorrel de halm opschiet gelijk uit het ei, het kieken komt gekropen. Zij die dit loochenen, bestrijden de welbekende waarheid. De afschuwelijke daad van socialist Bej'l is de uitvoering van een gedacht. Dat gedacht was een gedacht van wraak. Waar heeft die persoon dat gedacht opgedaan Ongetwijfeld in de socialistische bladen, in de socialisti sche vergaderingen of in een socialis tisch midden het is dus wel klaar en zeker dat het socialisme de eerste ver antwoordelijkheid draagt van deze onnoemelijke, wreedaardige, lafhar tige en ellendige daad Gij socialisten, gij hebt het zaad met helsch geraas en luid bazuingeschal uitgeworpen onder het volk thans ontkiemen uwe zaden uwe ophitsin gen worden tot daden omgezet hebt nu ten minste toch ook den moed om de verantwoordelijkheid uwer gezeg den, om de gevolgen uwer werking, op u te nemen en bekent dat door de bloedvlekken van dien schuldeloozen, onbekenden en ziekelijken priester, uwe vuile roode vod eens te meer is bezoedeld. -"V- Be Ps-ijsuBSdeeïieageBi. - Voor- waar een aangenaam tijdstip, dit der prijs- uüdeeling-, wel niet zoo zeer aangenaam voor de ouders maar zooveel to meer voor kinde ren en leermeesters. Zo kunnen er over grollen als ze willen, maar wij zeggen Als men een jaar gestudeerd heeft, is or wel wat rust aan verdiend. Daarom zeggen wij aan al de vacantieman- nen «Amuseert u veel en amuseert u wel». Nationaal Ce*ediet. Kolven moet kosten. Dat weet iedereen. In het nationaal huishouden moeten er groote werken uitgevoerd worden; om die werken uit te voeren zijn groote woordon niet vol doende, er moeten centen bijkomen. Vandaar de leening van 300 millioen. Nu zijn er weekbladen van 37n rang die daarop liggen te spoken. De Chronique ant woordt ze groen Het is algemeen aange nomenschrijft dit liberaal blad dat ons moeten (passif) wijd gedekt is door ons hebben (actif). Daarom is er geene failliet te vreezen. En zeggen dat het raar wordt in ons land een liberaal blad te vinden dat van tijd tot nog eens waarheid durfL schrijven. Congres voor de ÊBHtïs^ÊjveHieeeS. Den 8 en 9 September wordt te Zurich het internatio naal Congres gehouden voor do huisnijver heid. De ontwerpen neergelegd in de Oosten- rrjksche, Fransche on Belgische Kamers, evenals de toepassing der wetten in Engeland en Duitschland zullen den grondslag uitma ken voor eene diepgrondige bespreking. De Ooea Jongeos. Franclc, een hevige socialist, is voor de rechtbank van Gent lot eene maand gevang veroordeeld om tijdens den kiesstrijd de huizen van katho lieken beschadigd te hebben. In Antwerpen zijn gemeenteraadslid Slroum-, zijn patroon en vele andere voorvechters van het anlikle- rikalismdoor de rechtbank veroordeeld. In geheel het land worden er van die soort veroordeeld. 't Is wonder dat de antiklerikalen voor dergelijke feiten,do katholieken niet voor de qktbank kunnen dagen en ze doen veroor- ieien. Els kêeszcdeei te Nijvcl. M Pastur werd uitgegeven als bobbende 1500 huurlingen. In 't geheel kon M. Masson slechts 2 congés of opzeggingen meedeelen. M. Pastur heeft allerbest kunnen bewijzen dat die twee opzeggen, administratieve oor zaken hadden on niets gemeens hadden met de kiezing. In 1910 werd de jood May te Nijvel ge kozen Toen zegde gezel Mevsmans De kiezing van Nijvolis bevlekt met kiesbedrog en de Peuple spaarde de handlangers van May niet minder. Ze racesten onderzoeken. Ja, z'hebben onderzocht te Turnhout, en te Hasselt en te Tongeren-Maeseyck. En de uilslag In de eerste optelling hadden de goddeloozen te Turnhout 247 st. te kort om een gekozene te hebben.Nu na de tweede op telling hebben zij 252 stemmen te kort Te Hasselt en te Tongeren-Maeseyck is het juist hetzelfde... Ouza vrienden hebben dat nutteloos onderzoek toegestaan, om de tegen slrevers alle reden tot volksbedriegerij te ontnemen. Nochtans do tegenpartij heeft enkel voor dool de Kamer tijd ie doen ver liezen. Welnu, in zulk geval, zeggen wij dal onze vrienden dit nutteloos onderzoek niet hadden mogen toestaan. Men is thans te Straatsburg, tusschen do Kleber en de Sludentenplaats, bezig eene groep oude huizen af te breken, om er een groot magazijn to bouwen. Volgens de voor schriften der gemeenteoverheid, moet de voorgevel evenwel de gevels der afgebroken huizen herinneren. In de vroegere tijden werden voortdurend akelige verbalen gedaan, over dramas welke in de afgebroken huizen zouden voorgevallen zijn. Deze verhalen worden thans weder voor den dag gehaald, ton gevolge eener akelige ontdekking* welke door de afbrekers gedaan werd. Men beeft namelijk op de tweede verdie ping van een der buizen, ongeveer 60 centi meters boven den plankenvloer, in eene soort van gemetste nis een geraamte ontdekt. On getwijfeld werd daar eene misdaad gepleegd, vele jaren geleden. Het onderzoek der geneesheeren kon niet doen vaststellen wanneer de misdaad om streeks moet gepleegd zijn. Alleen konden zij opmaken, dat hel geraamte dat was van een meisje van 15 tot 18 jaar oud. Ongetwijfeld zal de geheimzinnige zaak nimmer toegelicht wordon. TE WEENEN. Tot hiertoe hebben zich tot deelname aan het kongres niet minder dan 10.000 Slova- ken aangeduid, die in 35 extra-treinen naar Weenen zullen komen. Omtrent do overige extra-treinen die er zullen komen zijn de volgende aangiften bij de Kanselarij van hst Congres gedaan. Uit Siiezië 1, uit Bornië 1, uit Kroatië 4, uit Bohemen verscheidene mot 5000 Czech en en nog vier treinen met Duitsche Bohemers, uit Linz 2, uit Krems 1, uit het Waldviertel 1, uit St-Polen 4, uil hot Aspanggekied 1, uit Waidhofen 1, uit Grammut-Neusiedl 1, uit Graz 2, uit Brunn 1, uit Olmutz i, uit Hongaarsch Hradisch 1. Uit Tirol komen 2000 mannen, uit Galicië, 5000 Polen, uit Marburg 1000 Slowenen uit Karnten komen 2 treinen, uit Krain, 2000 man. Wat niet-Oostenrijksche landen betreft, zijn uit Beieren 4 treinen te verwachten, uit Keulen 1, uit Rome 1, en uit Milaan 1, uit Spanje 2, verder een met Ieren, een boot met Canadeezen, uit Frankrijk 2 treinen en nog vier reisgezelschappen, uit België 2 trei nen, uit Nederland verschilligo gezelschap pen, uit Berlijn en Warschau elk een oxtra trein. Vlak voor het Eucharistisch Congres van 8 tot 10 September vindt do derde afgevaar digden-vergadering plaats van het interna tionaal verbond van katholieke vrouwon- vereenigingen. Do bijeenkomst vindt plaats onder prolec toraat van aartshertogin Maria Theresia. Z. H. den Paus heeft tot Zijn vertegenwoor diger op dit Congres benoemd, Mgr. prof. dr. Speiser, te Freiburg. Bij dit verbond zijn 23 groote vrouwen organisaties aangesloten. De taal van hot Congres zal Fransch wezen. Alleen liet door don Oostenrijkschen Vrouwenbond, te geven referaat over behoud van liet godsdienstonderwijs in do scholen zal in do Duitsche taal wordon uilgesproken. Sommige vergaderingen zullen bok voor anderen dan afgevaardigden toegankelijk zijn. Gisteren voormiddag, rond 9 ure, be merkte de gendarm Houden, van Franco- ville, op ronde te Taverny, op de Vaucelle plaats, een lSjangen jongeling, op wien vermoedens wogen zich onlangs aan inbraak pliclilig gemaakt te hebben. De gendarm naderde en vroeg hem naar zijne papieren. Voor alle antwoord poetste de aangesprokene de plaat en ging zich bij eenen kolenkoopman verbergen. Hij werd door den gendarm achtervolgd, doch deze was nauwelijks over den drempel, als hij door twee vuurschoten getroffen werd en neerzeeg. Niettegenstaande spoedige geneeskundige verzorging, gaf de ongelukkige welhaast den geest. Het slachtoffer laat eene weduwe en vier kinderen achter. De plichtige is aangehouden, 't Is zekere Lod. Devienne, behanger, wonende to Saint- Ouen. Ï3i DmêtssEiland. TWEE SLACHTOFFERS. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat nabij Dabo een geheimzinnig© aanslag gepleegd werd. Rond 11 ure 's avonds kwam de familie Grasser, bestaande uit den vader, de moeder en een zestienjarige zoon, van een feestje terug. Zij bevonden zich op pas eenige me ters afstand van hunne woning, toen eens klaps een geweerschot weerklonk. Een dubbele smartkreet beantwoordde het sciift en mev. Grasser en haren zoon stortten badend in hun bloed ten gronde. De moeder was den rechterarm verbrij zeld, terwijl de zoon in den linkerarm ge troffen werd. Do slachtoffers werden naar hunne woning overgebracht. Vrouw Grasser bezweek er eenige oogenblikken later ten gsevolge van het hevig bloedverlies. De zoon moest denzelfden nacht nog naar het gasthuis van Straatsburg overgebracht worden om er eene heelkundige bewerking te ondergaan. Men denkt dat het moordda dig schot door eon jachtwachter gelost werd. Een onderzoek is geopond. TE BRUSSEL.- Een amerikaansche rentenier, M. J. B..., op doorreis, bevond zich Woensdag avond aan hot terras van een koffiehuis der Noord laan met nog een ander verbruiker, die hem weldra aansprak.Deze laatste, die verklaarde Hollander te zijn en ongeveer 40 jaar oud scheen, zegde dat hij naar Brussel gekomen was om geld in te zamelen voor de armen van Amerika. Op zeker oogenblilc stelde do zoogezegde Hollander vóór, samen de stad te bezoeken. In eene straat gekomen, die do amerikaan niet kan aanduiden, liet een persoon, die voor ben ging eene beurs vallen. M. B... raapte ze op en overhandigde ze aan den eigenaar, die hem bedankte en hem zelfs uitnoodigde een glas to gaan drinken. Men sprak weldra over de ellende, die in Amerika heerschte. Het duurde niet lang of de tweede kerel, een medeplichtige van den Hollander, haalde zijne brieventesch te voorschijn en gaf 2000 fr. voor de armen. M. B... gaf, op aandringen zijner nieuwe vrienden, op zijne beurt, 2000 frank. Korts daarna begaven zich datwee nieuwe gezellen naar de post om liet geld te verzenden en verzochten den Amerikaan op hen wat te wachten. Doch zij hieven zoolang weg tot de rentenier eindelijk inzag dat hij zich door behendige aftruggelaars had laten beet ne men. De policie word verwittigd. IN PORTUGAAL De inval der Portugeesche royalisten, onder aanvoering van Pavia Concairo, be hoort tot het verleden. In de Correspon- denca d'Espana komt thans een authentiek bericht voor, over de actie dezer troepen in Noord-Portugaal. Uit dit verhaal, hetwelk men algemeen afkomstig aolit van Conceiro zelf, blijkt dat do strijdmacht der invallers bestond uit een afdeeling bergartillerio met twee kanonnen, 3 compagnieën infanterie, elk van 120 ma.n, en nog twee andere rui- terstroepen van 200 en 150 man. Bij deze colonne hod zich aangesloten een zoogezegde kadetteogroep, bestaande uit studenten en jonge.iingen van deftigen huize, terwijl Con- cei.vo zelf een lijfwacht had van 30 man in het geheel 800 man. De aanval op het stadje Chaives geschiedde in den brandenden zonne gloed, waarbij de zon de aanvallers in het gezicht scheen. Het kamp der monarchisten werd het eerst ontdekt door een vijandelijke ruiterijpa trouille. De slag, die toen begon, duurde zes uren en liep blijkbaar slecht af voor de monarchisten, want, terwijl een hevig on weer losbarstte, vluchtten zij, om bij Gironde op Spaanscli gebied, weer bijeen te komen, en aldaar voorloopig ontbonden te worden, wijl de bevolking zich aan de gemaakte afspraak niet gehouden had. Voor het krijgsgerecht. Reeds zijn 10 koningsgezinden, die aange houden waren wegens de samenzwering tegen de Republiek, door het krijgsgerecht gevonnist geworden. Allen kregen 6 jaar opsluiting en 10 tot 20 jaar verbanning. Te Lissabon is de gravin Constance de Gama aangehouden. In hare woning werd eens belangrijke briefwisseling der koningsgezin den aangeslagen. -VVV Frankrij Is. De koning van Spanje. Op reis naar Londen is de koning van Spanje gisteren te Calais aangekomen met den sneltrein van 1 ure 15. Hij scheepte zich aanstouds in op de Pas de Galais De staking. De afgevaardigden van de ingeschrevenen bij de marine te Bordeaux, Duinkerken, Havre, Marseille en Sl-Nizaire, die gisteren op het ministerie van binnen- landsche zaken in gehoor ontvangen zijn, hebben den wensch te kennen gegeven, dat de regeering een einde zal maken aau het geschil. Zij overhandigen tevens eene memo rie voor den minister, waarin al de eischen opgesomd zijn. Echtelijk drama. Woensdag morgen heeft in de rue Vignos te Parijs eene schrijf ster de vriendin van haren man doodgescho ten. Sedert twee jaren was M. G- in betrek king met Mad. B. die echtscheiding pleit. Woensdag morgen was deze laatste in hare kamer, toen de meid kwam zeggen dat eene dame vroeg om haar te spreken. Toen Mad. B. in de voorkamer kwam,loste do bezoekster verscheidene schoten op haar. Deze, niemand anders dan Mad. G. ging zich daarop gevangen geven. Mad. B. is kort daarna overleden. Duitscliland. Ontploffing ta Berlijn. 2 dooden. Te Berlijn heeft eene benzine ontploffing plaats gehad in eene pluimenfabriek. Twee werklieden zijn gedood. Verantwoordelijkheid van de bouwmees- ters. Twee jaar geleden, ter gelegenheid van de 200° verjaring barer stichting, word de wonderkerk van Hirschberg, Selezië, ge heel hersteld, onder het bestuur van den bouwmeester Graebner, van Dresden. Graeb- ner bad in de middenbeuk cokevuren doen plaatsen die weldra bet orgel en de gewelf schilderingen van Wilmann, den Silezischen Raphael bedierven. Het gevolg was een proces tegen M. Graebner, die thans veroor deeld is tot 12,500 fr. schadevergoeding en de kosten. Brand. Een groote brand heeft gisteren nacht liet magazijn van de in- en uitverkoop- vereeniging der Boerenvereeniging to Halle (Saaie), benovens de graanhandel van Creutz- berg, in asch gelegd. De schade bedraagt 400,000 mark. De weg naar de Noordzee. Het vraag stuk dor Duitsche vaart naar de Noordzea brengt sedert verschillende jaren reeds bewe ging in de nijverheidskringen van Rijnland en Westphalen. De Duitsche nijverheid klaagt dat zij niet goed behandeld wordt door de Rijnvaart in Holland en zoekt middel da Noordzee te bereiken hetzij langs Antwerpen, hetzij langs eene vaart die don Rijn nabij Krefeld met de Schelde zou verhinden door Limburg, hetzij rechtstreeks met eene vaart van Dortmund op Emden naar de Noordzee. Menigvuldige ontwerpen werden onlangs voor beide plannen opgemaakt en ter studie aan de bevoegde overheden voorgelegd. Doch nu heeft eon machtig handelsyndicaat, gevestigd to Duisburg-Ruhrort, de grootsla binnenhaven van het vasteland, krachtdadig verzet aangeteekend tegen alle mededinging die zou ontstaan voor den Rijn. Ook verde digt het syndicaat Holland tegen zijne Duit sche beschuldigers. Benevens de economische belangen die op het sp,el staan en die door eene afleiding van de,n waterweg grootelij lol in gevaar zouden worden gebracht. Ook zijn er politieke belaiigen te vrijwaren, want het is duidelijk dat, de afschaffing van de Duitsche Rijnsoheopvaart langs Hollandsch grondge bied in Nederland eene erge verbilering tegen Duitschland zou doen ontstaan. Door zijne brieven verraden. Onlangs werd Ie Parijs een Borlijnsch handelaar in lubak, Arnold Kogheu, aangehouden, welkt}

De Volksstem | 1912 | | pagina 1