NIEUWSBERICHTEN. "3 MMerijen la Frankrijk flog een drsnta van hst vliegan. De Kempenaar de fSdste DE VOLKSSTEM 3 AUGUSTI 1912 na een schold van een millioen mark te heb- bon achtergelaten, uit Berlijn was gevlucht. Koghen had verleden jaar een prachtig magazijn geopend in eene der hoofdstraten van Berlijn. Weldra richtte hij vier bijhuizen op met verblindende pracht. De man maakte ongehoorde reklaam om zijnen handel vruch ten te doen afwerpen zoo deelde hij eens tusschen zijne klanten kaarten uit voor eene schouwburgvertooning wat hem op 6000 mark kwam te staan. Een bankroet was onvermijdelijk en hij vluchtte. De policie gelukte er niet in zijne verblijf plaats te ontdekken. Zijne brieven verraad den hom. Koghen verbleef te Parijs bij een vrien'd M. D. Hij vroeg dezen naar Begijn te gaan om een zak te halen met zijne briefwis seling. Deze moest ter post worden besteld. Men verbuoldde zich de ontsteltenis van M. D., wanneer hij tusschen die brieven ver schillende stukken zag waarop hij geschrift van zijne vrouw erkende, die dus in brief wisseling bleek te zijn met Koghen. Verontwaardigd bracht M. D. het adres van Koghen tor kermis van de policie en de aanhouding geschiedde kort daarop. Een failliet in een rood volkshuis. Het sociaal-democratische volkshuis te Keulen heeft zich failliet moeien laten verklaren. De grond en de gebouwen hebben 1 millioen mark gekost. Hiervan is 57,000 mark afge lost. Door onvoorzichtigheid doodgeschoten. Te Arnswald is de vrouw van eenen werk man door zekeren Derbei uit onvoorzichti. beid doodgeschoten. Zij laat zeven kleine kinderen na. Engeland. De staking. Ongeregeldheden. Gi teren morgend zijn er aan de haven van Londen op verschillende punten ernstige opslooljes geweest. Drie mannen zijn door revolverkogels gewond. Die ongeregeldheden zijn een gevolg van aanvallen van gewezen slakeis op niet s kers van vakvereenigingen. Men heeft met steenen geworpen en knuppels en revolvers gebruikt. Velen zijn door steenworpen ge kwetst. De policie heeft er memgmalen ru< t d n stok op in geslagen. Het doel van de aanvallen schijnt te zijn om de vrije arbeiders weg te jagen. Veel gekwetsten worden in het gasthuis verzorgd. Hel gerucht als zou er een over leden zijn, wordt gelukkig tegengesproken Een twintigtal personen zijn aangehouden. Een groote openluchtvergad ring van lichfërscliippers heeft besloten het werk te hervatten. Men las daar een brief voor vai Lord Devonport, waarin hij verzekerde, da de werklieden rechtvaardig en edelmoed zouden worden behandeld. Vreedzame arbeid was van het hoogste belangvoor do haven. Hij hoopte dat do langdurige worsteling zou eindigen door een tegemoetkomende hou ding- van weerszijden. Een dergolijken raad gaf Gosling. Mei nadruk verklaarde hij overtuigd te zijn, dal Lord Devonport woord zou houden. Oostenrij it Vreeseüjk ongeluk veroorzaakt door den bliksem. Door den bliksem werd gisteren de hoeve van Kaspar Gschandtner, te Has- ling, in brand gestoken en in asch gelegd. De boerin en vijf kinderen zijn in de vlam men omgekomen. De- boor en t\\ ee volwassen zonen konden zich redden. Noorwegen Amundsen te Kristiania. Bij den Koning. De ontdekker der Zuidpool, Roald Amundsen, is gisteren middag te Kristiania aa .gekomen en door den koning in gehoor ontvangen. Italië Kies*Iregen te Pisa. Na eehe stikkende hitte, brik een ornvoder los over do stad Pisa. Het regende ovorvloedig en er vielen veel s enijos van kiozelkwatsachligen aard Dit verschijnsel wordt als volgt verklaard Voor het onweder had eene windhoos eene groote hoeveelheid kiezel uit de nabijgelegen rivier de Secchio, tot eene zeer groote hoogte opgevoerd daarna zijn de sleenen op de stad gevallen. Het recht op zelfmoord. Zij mogen be talen. Enkele maanden geleden had een Napelsch koopman zich gezelfmoord in een hotel, na zijne beminde te hebben gedood. De hotelhouder vroeg, wegens het nadeel hem hierdoor veroorzaakt, eene vergoeding aan de erfgenamen. Daar dezen weigerden,bracht de hotelhouder de zaak voor het gerecht. rechtbank van Napels deed uitspraak als volgt Aangezien de hotelkamers niet gemaakt zijn om te dienen tot tooneel voor liefde drama's, dat bijgevolg hij die doodt of zelf moord pleegt in eene hotelkamer, misbruik maakt van de gastvrijheid die hem wordt verleend aangezien uit dit misbruik duide lijk voor den dader of zijno erfgenamen de vorplichting moet voortspruiten op eenige wijze de door dit misbruik veroorzaakte schade te vergoeden De erfgenamen van den moordenaar en zelfmoordenaar Carlos Ansaldo worden ver oordeeld tot betaling aan den eigenaar van liet Hotel de Tolède van eene schadeloos stelling van tienduizend frank. Ftiislau d, Groote brand. Do houtmagazijnen van eene zagerij te Tscliudinowo zijn door den brand vernield. De schade is zeer groot. De vermelde 8000 stammen bouwhuut alleen hadden eene waarde van 700,000 roebels. Ingestort. Gisteren nacht is te St-Peters- burg een in aanbouw zijnde huis in de Ligo wasstraat ingestort. Arbeiders, die sliepen op een vloer van het huis toen de ramp gebeur de, worden vermist. Hun aantal is nog niet vastgesteld. Er is een aanvang gemaakt niet het reddingswerk. Curieus© dingen. In de gevangenis der Russische stad Poltrof is een hongerstaking uitgebroken. Die gevangenis is sinds langen tijd berucht wegens de krasse maatregelen door het bestuur op de gevangenen toege- imst tijdens het bestuurschap van den be ruchten Tsjerlenöfski werd de knoet den ganse hun dag door gebruikt en na het aftre den van den" bestuurder is het regiem wel iels. maar toch niet veel verbeterd de knoet wordt nog steeds druk gebruikt en voor het minste vergrijp worden de gevangenen in onderaardsche cachotten gestopt. Een hun- nor, zekere Trotzenko, had reeds 6 maanden in zulk een cachot doorgebracht en was bovendien tweemaal met den knoet bewerkt toen de bestuurder hem opnieuw tot diezelfde straffen veroordeelde, niettegenstaande de man doodzwak was. De kameraden van den gevangene richtten het verzoek lot het bestuur om de s'raf niet toe te passen, maar dit werd geweigerd en daarop zijn 29 gevangenen overgegaan tot de hongerstaking. Alle 29 zijn terstond in onderaardsche cellen geplaatst, van elkander afgescheiden. Vervolgens werd de zaak bekend in de stad, en bet gemeentebestuur zond een paar loktoren naar de gevangenis om uit te maken of Trotzenko al dan niet te zwak was voor do opgelegde straf. De artsen vonden den man wel zwak, maar niet ziek. en had den daarom geen bezwaar tegen knoet en cachot. Dat kwam den volgenden dag de ge vangenen ter oore en terstond daarop gingen opnieuw 39 gedetineerden tot het weigeren van het voedsel over. Rijkdom aan delfstoffen in het Russisch Verre-Oosten. M. Kroupensky, Russisch ingenieur, door de regeering belast met de leiding eener aardkundige zending tot navor- sclnng van het zuidelijk gedeelte von Ous- sourisk, heeft onlangs een volledig verslag ingediend betreffende den rijkdom aan delf stoffen in die streek. Daaruit blijkt dat de Opzoekingen hebben geleid tot de ontdekking van overvloedige lagen verscheidene ertsen en eene groote hoeveelheid zinkerts. "V ereenigdLe-Staten Amerikaansche barbaarscheid. Een meisje gegeeseld omdat zij bemind wordt. In heel Georgië wordt van niets anders gesproken, dan van de aanhouding van eenige notabelen uit Dawson City, beschul digd een jong meisje, Bessie Carier, zoo erg gegeeseld te hebben, dat zij in levensgevaar verkeerde, en dit omdat zij door den zoon van een hunner bemind werd. De vader van den verliefde, greffier bij het hooggerechtshof, sloot zijnen zoon op, daar na ontvoerde hij per auto, en met de hulp van eenige begoede burgers van zijn soort, rond den avond het joi.gé meisje en bracht ze naar eon bosch in den omtrek der stad. Ter bestemming gekomen werd het meisje, dat een prop in den mond had gekregen, tot den bloede gegeeseld. Aangebonden bekendo M. Dozier Ik heb aldus gehandeld zegde hij, om mijnen zoon te redden. Miss Carter is naar het gasthuis gebracht. Zij zal een proces inspannen tegen hare aan randers. Het onderzoek heeft bewezen dat een neger liet schandelijk tooneel verlichtte met eene autolantaarn. De rassenhaat helpt mee om de verontwaardiging algemson te maken. Botsing. De reizigersstoomboot «Roek- land en de kolensloomboot Chisholm zijn te middernacht bij Long Island in aanva ring gekomen. Er ontstond eene wilde pa- niek onder do opvarenden en vjouwon en kinderen werden onder de voeten getrapt Toch gelukte men er hi de 300 reizigers, de meeslen in nachtgewaad, op de Chisholm te redden. De revolutie is uitgebroken. Het depar tement van marine te Washington verneemt dat er eene revolutie is uitgebroken in Nica ragua. De stad Managua is aangevallen. Men is zonder nieuws van daar sedert 29 Juli. Het onderzoek gesloten. M. Gilbert, onderzoeksrechter te Parijs, heeft eindelijk zijn onderzoek over de ban dietenbende Bonnot kunnen sluiten. Woensdag heeft hij het dossier aan bel parket overhandigd om den substituut M. Santeraud toe te laten, zijn rekwisitorium op te maken. Binnen eenige dagen zullen de beruchte aangehouden bandieten voor de kamer van in beschuldiging-stelling verzonden worden, De zaak zal voor liet assisenhof opgeroepen worden tijdens den tweeden zittijd van No vember of tijdens een der zittijden van De cember. Zooals men weet is de fransche vlieger Bague in zee verloren gevlogen, toen hij van Nizza naar Corsika wilde vliegen. Tot hiertoe heeft men, ondanks al de opzoekingen nog geen spoor gevonden van Bague noch van zijn toestel. Dinsdag was een schilder van Cannes, Cogno genaamd ter vischvaogst gegaan in het eiland Sainte-Marguerite. Hij vond er op den oever eene flesch, waarin een briefje gesloten was. Geholpen door eenige wandelaars kon hij op het briefje het vol gende ontcijferen Ik sterf bij gebrek aan naphte. Bague Men vraagt zich af of het briefje wol echt is. Een expert zal het schrift onderzoeken. 46c vervolg. Doe zoo, M. Henri, en morgen ochtend zullen u 10.000 pond tor ban 1 gesteld wordon. om al uwe schulden te betalen en uwen vori gen stand in de wereld te kunnen belcleeden 1 r Ik moot u niet vertellen, Helena, hoe mijn hoogmoed en mijne gevoelens veront waardigd waren bij 't gedacht,dat ik mij zelve schier te koop moost stellen door zulk voo; - stelen bovenal hoe hatelijk het voor mij was mij onder de macht van deze vrouw en van hareu broeder te plaatsen doch, in 't geval waarin ik mij bevond, was er niet te kiezen tusschen de dood of de aanvaarding van luire voorwaarden. Met kracht nochtans verstootte ik haar tweede voorstel, dat geen ander doel scheen te hebben, als mij gedurig onder dwang te houden maar 't was juist (laar, dat zij mij wilde brengen en ten laatste stemde ik toe haar den brief te geven, dien ik reeds voor mijnen vader geschreven had. Deze en de andere papieren die 's anderendaags moesten afgegeven worden, dompelden mij in zulken staat, dat zij de macht had mijne faam te ver delgen, en mij alle oogenblikken voor de we reld in schande te brengen. Zonder twijfel zijn deze papieren heden nog in haar bezit. Ik heb haar nooit misdaan of gekwetst, of zij heeft mij deze zaken herinnerd. Voor 't oogeublik is het mij onver schillig of zij die, ja dan neen, vernietigd heeft. Ik zegde haar dat zy, den dag dat ik met Alice trouwde, daartoe eerlijk verplicht was of zij bet gedaau heeft, kan ik niet vast verzekeren. Nu kan zij er geen gebruik tegen mij van maken, zonder haar eigen kind te hinderen, en ik heb opgehouden mij met die zaak te bekommeren. Eli welzij verliet mij dien avond, na mij eene tweede maal 't leven gered te hebben. Ik ware haar erkentelijk geweest, zonder haar wantrouwen, en zonder hare listige berekeningen die zij mij bad laten gissen, en die mijne erkentenis ondanks mij, beletteden. Zij kwam 's anderendaags mor- gends met baren broeder en eenen advokaat terug zij stelden mijnen wil op, en zagen mij dien met mijne huwelijksbelofte ondertee kenen. John IlardiDg scheen treurig en zwaar BrusselBrand op een schip. Woens dag avond, om 11 ure, ontstond een begin van brand op een schip der maatschappij Petrolia, gemeerd aan de kaai der mate rialen, ten gevolge van de ontploffing van een petroolkomfoor in de kabien. Het gevaar was groot, want het schip was met vaten petrool geladen de andere schepen werden ook ernstig bedreigd. Toen de pompiers ter plaats kwamen, had men het vuur reeds uit gedoofd. Gespan in de vaart. Een paard, ge spannen in een kamion, geladen met hout en toebchoorend aan M. Brabandt, koopman in hout., onverwachts op zijde gaande, viel gis teren avond in het Vergotedok. De kamion bleef vastgehaakt aan een schip op die plaats gemeerd, hetgeen toeliet het paard, dat geen letsel bekwam, te red den. Belangrijke aanhoudingNa een ijverig onderzoek, is Mijnheer Dapont, ad- junkt van policie in de l6 afdeeling, er in ge lukt, Woensdag bij het krieken van den dag, twee gevaarlijke kwaaddoeners van de Ma- rollen wijk aan te houden. Deze kerels staan aan 't hoofd van eene bende deugnieten die sedert langen tijd diefstallen plegen aan de uitstallingen der magazijnen van den Brus- selsc'.ien omtrek. Zij werden beiden achter de grendels gezet. Dronkenschap. Revolverschot. Een dronkaard wilde Donderdag morgend, te 1 ure 1/2 in een koffiehuis dringen, Prin senstraat, ondanks de weigering van den poorlier. Woedend, haalde hij een rovolver te voorschijn en loste een schot naar den be diende do kogel vloog naast dezes schedel. De kerol word aan de policie overgeleverd. Men sloot hem op in den amigo en stelde hem, te 9 ure 's morgens, ter beschikking van het parket. De revolver werd in beslag genomen en op de griffie van het Jusliciopa- leis neergelegd. Aan dezen die lijden aan de maag. De geneesheeren raden de billerpeeën der Trappisten Vincart aan,alleen of vermengeld met melk. Zijn regelmatig gebruik is aller best. 1500 j. Schaarbeek. Is het eene kindermoord. Donderdag morgend heeft men langs den ringspoorweg, onder den tunnel, tusschen de stalie en de Molenstraat gelegen, het lijk gevonden van een pasgeboren kind. De poli cie werd verwittigd en heeft het lijkje naar het doodenhuis overgebracht. Anderlecht. Onrustwekkende verdwij ning, Het parket heeft een onderzoek geopend over de verdwijning van een 16jari, meisje, mej. Angèle V..., wonende hij hare ouders, Transvaalstraat, die sedert twee dagen niet meer teruggezien is. Men vreest •lat zij opgelicht is door een handelaar in blanke slavinnen. Loodeljh ongeluk. Op den Bergen- schen steenweg te Anderlecht zijn werklieden arbeidzaam in een opbouwzijnde huis. Don derdag morgend was de genaamde J.-B. Spi- taels een plaveiing aan 't voleinden, toen opeens hot bovenste gedeelte van den put instorüte. De ongelukkige werd ónder eenen hoop sleenen begraven.- Door zijne werkge zellen werd bij spoedig uit zijnen neleligen toesland gered, doch hij was zoo deerlijk ge steld dat men hem dadelijk naar 't gasthuis moest overbrengen. Etterbeek. Werkongeval. Donderdag morgend, 7 ure, werkte de Timmerman, Pieter D.., oud 30 jaar, van Etterbeek, op bet platform van een huis in de Ahornboomen- straat. Hij werd zwaar gewond aan het hoofd door hel omvallen der schouw en naar <fcet gasthuis der gemeente overgebracht. De toe stand van den arbeider is zeer bedenkelijk. St. Gilles. Deserteur aangehouden. De agenten Dubocquei. en Toussaint hielden Donderdag morgend in do Frankrijkstraat een deserteur aan, X.. genaamd, oud 20jaar vrijwilliger, die bij middel van braak, twee zakken haver kwam te stelen bij M. Van Goorlaeken, foorkramer, met eene hippo droom staande op bet foorplein van Brussel, Ondanks zijn hevige tegenstand,werd de sol daat naar het kommissariaat geleid en opge sloten ter beschikking van don prokureup des konings. X... behoort tot het regiment van de genie. Elsene. Rond een diefstal. Bij de echtgenooten L..., Fabriekstraat, werden vóór"8 dagen juweelen van groote waarde gestolen, pelswerk, enz. Woensdagavond zag M. D... aan de uitstalling van een maga zijn in de Godecharlesti aal, te Elsene. een deel der ontvreemde juweelen liggen. De policie werd verwittigd en nam ze in beslag. De aanhouding van den dief lijdt geen twijfef. Rijtuigongeval. De echtgenoote Sterrewinkels, 52 jaar, Vandenbroeckstraat, werd Woensdagavond op den Waverschen Steenweg, door een rijtuig omgeworpen. Zij werd gewond aan de borst, de armen en de beenen. Men bracht haar over naar de woning van een dokter in de Troo'istraat. Na verzorging voerde men haar terug naar huis. Leuven. Diefstal. De dieven die een paar dagen geleden ten nadeele van V. D.f eene som van 2,200 franken stolen, zijn door de policie gekend. Het zijn twee snaken van 15 tot 16 jaar, die door hun groot verteer op St. Jacobskermis, de aandacht op zich trokken. Zij zijn op de vlucht gegaan. Eene zoldering ingevallen. Woens dag namiddag, viel eene zoldering in van het magazijn De Blaas gelegen Kasteel straat. Op den zolder lag eene groote partij raan, en liet oude gebouw heeft dit groot gewicht niet kunnen dragen. Het verkeer in de Kasteelstraat was voor voertuigen onderbroken. Er zijn gelukkig geen ongelukken, maar de stoffelijke schade is groot. Erge hoefslag. De genaamde Van Sammelen, kreeg gisteren in het slachthuis, een stamp van een paard, waardoor hij erg aan 't hoofd gekwetst werd. Basscawe Gaetfosiss, Naaml. Maat. Haring Brandkotfers 10 frs. 's jaars. Zie annonce. Thienen. Belangrijke diefstal. De bank Cartuyvels, van St-Truiden, heeft Maandag naar den «Crédit Lyonnais te Brussel, een zak gestuurd, bevattende eene groote som in gouden en zilveren munt en in Duitsche bankbriefjes. De zak is echter niet ter bestemming gekomen. Men zoekt don plichtige op. Ongeluk. Dinsdag werd een werk man, B... genaamd, gevat tusschen de buf fers van twuo waggons van een goederentrein en den linkerarm verpletterd. Wetteren. Aardappeldiefte. Verle den nacht hebben onbekende dieven meer dan 400 struiken patatten uitgedaan en de vruchten medegevoerd van den grafmaker Camiel Duylschaever, wonende aan de Mo lenstraat alhier. Men moet met verscbilligen geweest zijn en het een of ander ver voer tuig gebruikt hebben, aangezien de partij waarop de vruch ten stonden, ten midden van den kouter, in den boschkant gelegen is. Duylschaever die deze patatten voor zijn eigen gebruik geplant had, ziet z-ich dus van alles beroofd. De geledene schade is groot en de policie doet een naarstig onderzoek. Schurken streek. Naar wij verne men zijn de feiten, welke Zondag nacht in de nonnekenssckool, in den Boschkant alhier gebeurd zijn, zoo erg, dat het besturendhoofd derzelve besloten beeft, deze scholen te slui ten, zoolang de dader of daders dergemeene schurkenstreken niet gekend zijn. De laffe rekels hebben zich alleenlijk niet bepaald met te stelen, doch de gansche school was besmeerd en besmot met allerhande mij met bedaardheid en indieu ik, den grond beloopende die wij een§ saiuen beliepen zaken spreek die voor de wereld niet moeten verklaard worden, vergeef mij I heb medelij don met mij vergeet alles, tenzij dat ik u bemind en verloren Leb, dat ik medelijden verdien. Na eene poos, hernam hij Ik heb u stil- met geene vrouw straffen, wier hart en lever, hem niet veropenbaard kunnen worden. Ik sterfliever dan hem bekend temaken metdie geveinsdheid, die ik tot hiertoe gebruikt heb, met de bedreigingen die ik uit uwen mond geboord heb, met de woorden van liefde, die ik gedwongen geweest beu van u te verdra gen, van u, den echtgenoot van Alice, van zwijgeudheid gevraagd ik ben niet verlegen j wien gij even onwaardig zijt als ik van hem. in uwe macht te vallen maar, dierbare Helena, er zijn zaken die ik nu ga vertellen, die u persoonlijk aangaan, eu gij moet mij beloven er nooit aan iemand over te spreken. Indien zij mij persoonlijk aangaan, ant- moedig hij keurde klaarblijkelijk de gansche i woorde ik spoedig, dan kan ik op ray zei ven zaak afik hoorde hem in zijn eigen mom- genoeg staat maken ik wil mij door geene pelen dat dit voor zijne nicht een allerslechtste belofte binden. Gij zyt niot verlegen onder! koop was maar hij werd gedurig door zijne mijne machtte staan, en gij hebt gelijk doch gij wilt, vergeef mij, Henri, ik moet u de waarheid zeggen gij wilt mij ouder de uwe hebben en dat is niet edelmoedig. Als gij de waarheid weet, antwoordde hij met kalmte, zult gy deze onvriendelijke beschuldiging intrekken. Indien gij van zin zyt, 't geen ik inderdaad veronderstel, met Edward Middleton te trouwen, gij zijt onge twijfeld bereid om geene geheimen voor hem te hebben maar ik verzeker u, Helena, indien gij met hem trouwt, bijzonderlijk daar hij den wezenlijken aard uwer gesteltenis niet kent, dat gij u zeiven, ik zegde het u eens tróuwen in mijngeest gegaard ging metal vroeger, onbegrijpelijke ellende zult toebren coop zuster bestierd alhoewel hij sedertdieo dik wijls mijnen weg heeft willen belemmeren, toch heeft hij nooit uit zijn eigen gehandeld, ten zij in die uitzinnige poging om u te Bran don te verschrikken, en daartoe was hij nog door zijnen zoon verplicht, omdat deze dacht, indien zij gelukte dat zij voor hem voordeeli- ger was,dan de schilckiug die reeds gewonnen was. n Kuut gij begrijpen, Helena, na dit alles, dat niettegenstaande de schoonheid dn de verdiensten van Alice, (want ik wil haar die iriet ontkennen), het gedacht van haar wat pijnlijk en onaangenaam in mijn verleden leven gebeurd was, op zulke wijze dat ik er eenen onbegrijpelyken afkeer voor gevoelde dien ik vruchteloos getracht heb te overwin nen Helena, ik ben nu gekomen tot waar elk deel mijner geschiedenis innig met de uwe verbonden is. Allerliefste Helena, luister naar gen. Gij gelooft mij niet, ik bemerk het riep hij met ongeduld uit; doch gij moet mij gc- looven, indien ilc het zweer. En hetEvangelie- boek van Alice tot ons trekkend, legde hij er de hand op, en zwoer dat hij niets dan waar heid sprak. Ik heb het inzicht niet met Edward Mid dleton te trouwen, antwoordde ik, ik wil hem Neen, nooit zal ik Edward's vrouw zijn, nooit zal hem droefheid en minachting veroorzaken. Ilc heb mij aan 't bedrog overgeleverd, ik ben in de valschheid ingewikkeld ik moet den vergiftigen beker, die gij mijne lippen aange boden hebt, ledigen maar gij zult daar ook uw deel in liebben, dat is stelligsedert er geene geheimen meer tusschen ons bestaan Henri Lovell, zal ilc u zeggen, wat ik nooit aan een levend wezen bekend heb, dat ik Edward bemin uit al de krachten mijner ziel, al den drift en de teederheid die de hoop overleeft, en zich met wanhoop onderhoudt. Toen deze verklaring van gekwetste gevoe lens mij ontvloog, legde ik mijne hand op het heilig boek voor mij en met glinsterende oogen en een gloeiend gelaat mij tot Henri keerend, zegde ik Welke zijn uwe voorwaarden Laat ze hooren Ilc zag wederom op zijn gezicht die wreede uitdrukking, die mij het tooneel van aan de zee herinnerde. Ik stel er geene, wederkeerde hij met eene bittere spotternij ik beveel u aan de teedere genade van degene, dien gij bemint. Wanneer Edward, niet door mij, maar door iemand die als ik, het geheim van Jr.'.ia's dood bewaart, de omstandigheden van dat ongeluk zal vernemen, dan zult gij bi^em troost en teederheid mogen zoeken. Ilc bespeurde aan de schielijke verandering van Henri, hoe bleek, hoe verschrikkelijk ontroerd ik zijn moestwant hij be/.ag mij met zulke verlegenheid als ilc zelf gevoeldo en eenen spoedigen blik in de naburige kamer werpende, nam hij wat water dat op de tafel stond, en hield het aan mijne lippen. Ilc zwolg eenige druppelen en met heesche stem zegde ik Spreek,spreek. Zweer plechtig, gebood hij, roep God tot getuigenis dat gij nooit, hetgeen ilc u nu ga vertellen, noch de geschiedenis van Julia's dood aan Edward zult veropenbaren. Ilc zweer het, zoo helpe mij God en dat hy tusschen u en mij oordeele Spreek, ter wijl ik sterk genoeg ben om u te aanliooren. Uwe krachten zullen u niet verlaten, antwoordde hij spottend want gij hebt altijd moed en welsprekendheid genoeg om mij te trotseeren en te beleedigen wanneer gij zult hooren, wat ilc u nu ga verhalen, zult gij mis schien over de hardheid uwer woorden spijt gevoelen. Hij zweeg een oogenblik en hernam dan op eenen natuurlijken toon Eenige maanden na de gebeurtenissen, die ik u lcom te vertellen, begaf ik mij naar Elmsly. Gij weet zoowel als :1c hoe wij den zomer doorbrachten. Gij waart eene vrouw geworden, alhoewel nog een kind, een kind in den geest, in uwe onbezorgde vreugd, en ilc had schier geen ander gedacht nopens u. Ik gaf bijkans geen acht op mijne eigene ge voelens, tot wanneer ilc bemerkte dat er een langs om heviger afkeer in mij ontstond om een huwelijk mot Alice aan te gaan. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2