Dichter bij God. 'T EEN EN 'T Nog de moord op Rosenthal. De ramp van den Titanic ONZE YOLKSREIS NAAR ROME DAGBLAD Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen- Eene geheimzinnige zaak De Slachtoffers der Bergklimming. Nog de dood van den Keizer Achttiende jaargang nr 182 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 4 en Maandag 5 August! 1912, ABONNEMENTE Ni Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§& d» TWEEUE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4§» 723, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST 3, Kerlistraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. ide regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, kerstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Bijna iedereen kent en hoort nog in zijne ooren deze woorden weerklin ken, sinds de zoo schrikkelijke om standigheden hij de overgroote zee ramp van den Titanic. Doch hoevele van de zestienhonderd personen die hij dat afgrijselijk ongeluk het leven verloren, hadden eenige uren vroeger aan God gedacht Ongetwijfeld zeer weinig, want klein is het getal derge nen die zich altijd dicht hij God trach ten te houden hetzij wezenlijk, hetzij met het gedacht, en nochtans geeft ons de voorzienigheid ons soms zulke treffende en doorslaande bewijzen en spelt ons zoovele lessen om er ons de noodzakelijkheid van tedoen inzien. Ook is het voor velen zoo gemakke lijk dicht bij God te naderen en met God vereenigd te zijn en te blijven.. Immers, nergens, kunnen wij er dichterbij zijn daninonzekerkenwaar hij dag en nacht verblijft altijd gereed om ons te aanhooren en waar hij tóch zoo zeer naar ons verlangt om zich met ons te vereenigen, zoo dikwijls, zoo dagelijks mogelijk. Ob, wat goed zou er niet voortspruiten uit dit nader bij God zijn, uit die vereeniging nauw gesloten met God. Welk is dan toch de oorzaak van die'onbegrijpelijke on verschilligheid Voorzeker omdat men er te weinig op nadenkt omdat men te weinig goede voorheelden ziet. 1. Ja, omdat men er te weinig aan God denkt, want dachten wij er wel aan, wij zouden hem meer bezoeken in zijne verlatene kerken, waar hij ver blijft om de bedroefden te vertroosten de moedeloozen op te beuren, de zwakken te versterken. Dachten wij er meer en dikwijler aan, wij zou den zoo ondankbaar niet zijn, wij zouden beter beseften dut alle goed van Hem komt, dat Hij ons beschermt in de gevaren zoo lichamelijke als geeste lijke, zoo tijdelijke als eeuwige. Dachten wij meer aan de onuitspre kelijke liefde die Hij ons bewijst en toedraagt door zijne wezentlijke en al tijddurende tegenwoordigheid in het H. Sacrament, wij zouden Hem dik wijler gaan aanbidden en eerherstel doen voor den smaad die hem wordt aangedaan. Dachten wij aan God, als echte christenen, kenden wij beter zijn vurige verlangen met onsvereenigd te zijn, wij zouden hem meer ontvan gen in de H. Communie en bijzonder lijk met meer liefde, wij zouden alles doen wat in onze macht is om dage lijks te communiceeren. Denken wij er dus wel aan, denken wij er meer aan, denken wij er aan als echte kristenen. Wij spreken te weinig van God en spi eken wij er soms van,bet is als spra ken wij van gansch onverschillige zaken. Nochtans kunnen wij van iets spreken dat grootscher, schooner, heilzamer is dan van God of hetgeen hem aanbelangt. Velen denken dat het genoeg is met God bezig te zijn in de kerk, neen, want om nader bij God te zijn (zelfs in een burger- en werkersleven) moeten wij Hem zooveel mogelijk in onze dagelijksche gesprekken mengen en waarom zouden 'Vij het niet doen, is het niet schoon dat een kind van eenen goeden vader spreekt, een onderdaan van den hesten der meesters, een vriend van den toegenegensten der vrienden, en dit alles is God voor ons en dat wel bijzonderlijk in zijn H. Sa- krament. 3. Wij zien te weinig goede on tref fende voorbeelden, en dit komt meest voert uit menschelijk opzicht. Velen zijn er die in God gelooven, die op God betrouwen, en Jiem zelfs bemin nen, doch het zijn lauwe kristenen, zij durven niet toonen wie zij zijn. Ah in de wereld is men er fier op in betrek king te zijn met een of ander hoogge plaatst persoon;men roemt er opgroote mannen te kennen men groet ze bij alle gelegenheden en omstandigheden men spreekt en verkondigt hunnen lof overal waar men kan en wanneer men de gelegenheid heeft te doen zien dat men zoowel christene is met de daad als met den naam, hetzij in de kerk door eene eenvoudige doch veel zeggende kniebuiging, door een kort gebed, een treffelijk kruisteeken, door een oogenhlik aanbidding', door het hijwonen eener korte H. Mis, door dikwijls ter H. Tafel te naderen dan durft men niet en nochtans op 't oogen hlik dat de Titanic in den afgrond dei- diepten ging verdwijnen, was er nie mand beschaamd te bidden en te smee- ken, om zoo tot God te naderen. Geven wij dus 't goed voorbeeld altijd en overal, door woorden maar nzonderheid door daden en hegrijpen wij wel dat het niet alleenlijk in het uur der dood is, dat wij nader bij God moeten zijn, maar wel gedurende gansch het leven, dan zullen wij er door den dood zekerlijk voor altijd mede vereenigd worden. A. D. B. Postzegels en briefkaarten. Bij ministerieel besluit van 26 Juli wer den nieuwe briefkaarten van 0,10 en 0,25 fr. in omloop gebracht, dio het gelijkwaardig zegel, ingevoerd door het koninklijk besluit van 56 Maart 11., zullen dragen. De nieuwe briefkaarten van 0,10 fr. en de nieuwe postzegel van 0,35 fr. zijn sedert 1 Oogst in alle postkanlooren te koop ge steld. Dn '2 Kamp van Bevenloo. De 4° legerafdeeling zal hare gebruikelijke oefeningen houden in 't kamp, van 13 tot 20 Oogst. De samenstelling der legerafdeeling heeft plaat3 den 10 dezer. De aanvoerders der 7® en 8e brigade voetvolk, generaals Keucker en Baix, zijn sedert Vrijdag, te Beverloo aange komen om zich aan 't hoofd hunner brigade te stellen. Eerst zullen afzonderlijke oefeningen vol gen en ten slotte zal de legerafdeeling met toovoeging van ruiterij en veldgeschut, een groot spiegelgeveclit leveren. Tegen den godsdienst. Op vele vergaderingen, onder andere op een onzer meetingen te Merxem, zongen de socialisten De H. Maagd in den peerdenstal Kristus op den bedelaarsweg En de H. Vader naar den duivel I Vandervelde en Huysmans zijn heftig tegen dat schandalig lied opgekomen dat niet te huis hoort in een enkel defligen mond. Heel waar, zei M. Hoyois, maar waarom verkoopt ge die smerige lioderen in uwe roode volkshuizen? Ik heb een boeksken, waar dat liedje in gedrukt staat, in een uwer roode volkshuizen persoonlijk gekocht.... De socialisten trokken geen kleinen neus Aan 70 fi*. De loten der stad, der liberale, der kartelstad, Brussel, de loten van de hoofdstad van België, de loten van de stad waar de liberale heer Max, liberale burgemeester is, die loten aan 100 uitgegeven, staan nu nog aan 70 Zouden de liberale financiemannen uit het liberaal weekblad van Aalst geen raad kun nen geven aan hunne vrienden van Brussel om hunne sladsloten tekunnendoenklimmen? Zoo zouden ze nu eens aan de liberale partij een grooten dienst bewijzen... Doch helaas, het hart is goed genoeg, maar de rest TE OOSTENDE Eene Hollandsche barones zou opgelicht zijn. Sinds eenige dagen wordt er nog al veel gewag gemaakt, over eene geheimzinnige zaak. Eene 23jarige hollandsche barones die in een hotel te Oostende afgestapt was zou op gelicht zijn door Hollandsche detectieven die haar per automobiel naar Holland zouden teruggevoerd hebben. Een en ander wordt over deze oplichting geschreven. Uit het onderzoek over deze zaak gedaan, door personen, niet tot het gerecht behoorende is het volgende gebleken De jonge dame in kwestie kwam op 16 juli te Oostende aan en betrok een hotel on der den naam van Charlotte van Coehoorn, 23 jaar oud. Zij was in gezelschap van zeke ren Ilenri Bezemer, de koetsier barer ouders, zij verbleven niet in hetzelfde hotel. Van des anderendaags reeds, werd de dame, toen zij eene wandeling langs don zee dijk wou doen, door twee kerels overvallen die haar tot eenen auto wilden brengen die wat verder onder drukking stond. De hotelier kwam er echter tusschan en raadde do juffer aan zich onder de bescherming der Belgische wet te stellen ora allen verderen overval te verhinderen. Aan heer advocaat Do Jardin, tot wien zij zich op raad des hotelhouders richtte deed zij volgende verklaring Mijne familie komt tegen mijno huwe lijks inzichten op, daar zij die onder mijnen staat acht en daarenboven op mijn paart van mijne ouders aast dat vrij aanzienlijk 13. Daarom willen zij mij zot verklaren. Zondag werd de advocaat verwittigd dat men haar met geweld weghalen wilde en zij niet toegeven wou voor hij er hij was. Hij begaf zich naar het hotel in kwestie, maar hij kwam te laat reeds men de adelijke freule met geweld van hare kamer gehaald, in eenen auto gestopt en naar Brugge ge reden, waar zij in den Hollandschen trein werd geduwd. Do policiecommissaris van Oostende was bij de oplichting aanwezig. Hij beweert ge handeld te hebben tengevolge van hevelen van hoogerhand, die zijne verantwoordelijk heid volkomen dekken. In alle geval dit staat vastde personen die zijne tussehenkomst inriepen bezaten geene rechterlijke bevoegdheid. Wat Bezemer betreft, deze is voorloopig in België gebleven, om er eene betrekking to zoeken. Hij heeft zijne verwondering uitge drukt, dat het in België toegelaten is, zoo maar personen op te lichten, onder voor wendsel dat zij zinneloos zijn, zonder te onderzoeken, of zulks wezenlijk waar is. Waar de zaak zal op uiiloopen, kan nog niet gezegd worden. ✓sysAyv. Donderdag namiddag hadden twee Juffers van Chaux-de-Fonds den berg van Eman- cy heklommen. Bij den terugkeer namen zij een dwarsingom de haan te verkorten. Eensklaps gleed de jongste Mej. Joanna Stuchi, 18 jaar oud, onderwijzeres, uit en viel in een afgrond van 60 meters diep. Hare gezellin gelukte er in Salante te be reiken en verwittigde de overheden. Eene reddingsploeg werd onmiddelijk uit gezonden en drie uren later werd hel onge lukkig meisje gevonden. Zij was een lijk. De familie van het slachtoffer is met alle noodige omzichtigheid verwittigd geworden. van JAPAM. De lijkplechtigheden van keizer Moetsoe- hito zullen plaats hebben te Tokio en de be grafenis te Kioto. De Daily Telegraph verneemt van zijn cor respondent te Peking,dat de Chineesche pers de Japanners weliswaar haar deelneming uitdrukt met den dood van den keizer, wiens verdiensten zij prijst,doch dat zij zich ook af vraagt, wat de toekomst nu zal brengen. Daarover is de Chinee9cbe pers allesbehalve gerust. Zij voorziet namelijk daler eene fel le twist zal losbarsten tussclien de oorlogs partij en tusschen de Japaansche radikalen en socialisten. Laatstgenoemde twee partijen zijn in den jongsten tijd sterk toegenomen. Zij onder houden drukke betrekkingen met de Chinee sche republikeinen en revoluiionnairen. De rouw over hot heengaan van de keizer is in Japan, en vooral in Tokio, algemeen en zwaar. Vooral liet oudere geslacht is diep getroffen door het sterven van den vorst on der wiens bestuur de ontzagelijke ommekeer in het Japaansche staatsleven zich heeft voltrokken. Ofschoon het op den dag van het overlijden des keizers geweldig warm was in Tokio, verzamelden zich reeds in de de vroegte Moetsoehito stierf in den vroe gen morgen groote drommen belangstel lenden voor het palei3, terwijl talrijke scharen naar binnen gingen om hun betuiging van rouwbeklag aan te bieden. Zoodra de dag was aangebroken, kwamen aan alle huizen rouwvlaggen naar huiten en binnen een paar uren was elk huis met rouw behan gen. De buitenlanders in Tokio heschen de Ja- pansche vlag, waarop twee elkaar kruisende banen van zwarte krip waren gehecht. De meeste winkels hieven slechts enkele uren geopend. Daarna werden zij voor een duur van drie tot vijf dagen gesloten de winkels, waar eerste levensbehoeften verkocht wor den, natuurlijk uitgesloten. Van het volk in de straten draagt zeker 50 een rouwband om arm of hoed. Dat niet elkeen rouw droeg viel te verklaren uit het feit dat de kripvoor- raad uitgeput was. Al de buitenlandsche diplomaten met hun personeel legden bezoeken af ten paleize, en daarna aan het departement van buitenland sche zaken. De burgemeester van Tokio heeft, namens de stad, een terrein aangeboden om er een mausoleum voor den gestorven vorst te hou wen. Het policieschandaal te New-York. Volgens eene bekentenis van Webber evenals Rose een der aangehoudenen, wegens medeplichtigheid, hebben de moordenaars van Rosenthal een belooning van 10,000 fr. in hun zak gestoken. De in hechtenis gestelde luitenant Becker, de eigenlijke hoofdaanstichter van den moord tracht zich nu uit zijne netelige positie te redden, door liet voor testellen of hij eigen lijk het slachtoffer is van een complot van zijn oversten, die van hem een zondebok wil len maken, teneinde zelf huiten schot te blijven. De vrienden van Becker dringen er krachtig bij hem op aan om alles te vertellen wat hij weet en dus getuige te worden voor de beschuldiging. De New-Yorksch# pers volgt den loop van de onthullingen in de schandaalzaak met groote opmerkzaamheid. De bladen prijzen de kracht, waarmede Withmann het onder zoek heeft aangevat en doorzet, en zij ver oordeelt scherp do houding van policie en burgemeester. De New-York American schrijft De bewijzen voor het bestaan van een enorm schandaal zijn aan het daglicht ge bracht ten spijt van de Apathie, onverschil ligheid en tegenwerking van den Burgemee ster en van de policie zij zijn uitsluitend onthuld door de onversaagdheid, bekwaam heid en krachtdadigheid van den ambtenaar van het openhaar ministerie, die indien het mogelijk zal blijken, door de stad zal worden geëerd De uitslag van 't onderzoekende dagbladen Aan de Daily Telegraph wordt uit New- York geseind, dat de Amerikaansche bladen het Engelsche Titanic-rapport over het alge meen onbelangrijker en minder beslissend achten dan het Titanic-rapport van de Ameri kaansche Senaatscommissie. Do New-York Times is van oordeel, dat het rapport van lord Mersey zoetsappig is en een dwaza schoonwasscherij inhoudt, volgens welke niemand te laken valt. De American het blad van Hearst, is van dezelfde meening. Dit blad schrijft, dat het Engelsche rapport weder eene illustratie geeft van de domheid en koppigheid der Engelschen. Deze willen nooit de fouten erkennen van eenig Ëngelsch stelsel. In het begrijpen van de noodzake lijkheid van hervormingen is het zelfzuchtige en zelfbewuste Engeland altoos veel lang zamer dan Noord-Amerika en Duitschland. De bladen van Hearst raden de reizigers aan, de While-Star-lijn voortaan te boycotten. De oordeelvellingen van de Tribune en de i Sun luiden veel gunstiger. Zij gelooven, dat het Engelsche rapport een heilzamen nawer- j kenden invloed zal hebben. Do Londensche Times verneemt uit New- York, dat talrijke rechtsgedingen, tot schade vergoeding, tegen de White-Star-lijn aan- hanging gemaakt zullen word*en, nadat het Engelsche rapport is verschenen. Maar de processen zullen enkel gegrond worden op i het rapport van de Amerikaansche Senaat- commissie, want het rapport van Lord- Mersey biedt den rechtsgeleerden geen houvast. 54® VERVOLG. NAPELS De reizigers die tijdens hun verblijf in Ro me een uitstapje naar Napels wagen, zullen heel waarschijnlijk den trein van rond 7 uren 's avonds in de Stazione Centrale nemen, om rond 10 uren in Napels aan te komen. Het landschap dat de rapidissimo trein zal doorstcomen, is nog altijd bezaaid met puinhoopon van het oud Rome in onafzien bare rijen strekkon zich de vervallen bogen uit, waarop iu vroeger eeuwen de waterlei dingen rustten. Nu dienen die hogen tot schuilplaats voor de muilezels en ander v dat onder die bouwvallen de schaduw komt zoeken. In de verte vertoonen zich langzamerhand hergen en langs die ijzeren wegen prijken citroen- en oranjeboomen met hunne gouden vruchten. Van tijd tot tijd bemerkt men ook kleine stadjes, hoog op de rots gebouwd bijzonder lijk Albano of het oude AIba dan Anngnï waar in de XIII eeuw Paus Bonifacius VIII gevangen genomen wierd op hevel van Phi- lippus dnn Schoone. Verders Rocca Secca waar de H. Thomas opgesloten geweest is daarna krijgen wij Capuca in het zicht vroeger volkrijke stad van 300.000 inwoners eindelijk stoomen wij Casecle of het Versailles van Napels voorbij en komen toe in Napels. Napels is de oude hoofdstad van het Na- pelsche koningdom, telt ruim 600.000 zielen, heeft een aartsbisschop, en eene universiteit en als stad een der aangenaamste en schil derachtigste liggingen der wereld. Buiten de kostolijke verzamelingen die men in Pompei en Herculanum gevonden heeft en die hier in het museum vereenigd zijn, is zij zoo kunstrijk niet als de steden van het Noorden en het Gentrum van Italië. De oude stad is niet zeer aantrekkelijk, da huizen zijn hoog van gebouw, en hebben platte daken. De straten zijn lang en zeer eng, de inwoner is lui en bedrieger. Wil men zich het een of het ander aankoopen bij da ontelbare straatkoopmans die daar loopen, men moet niet aarzelen hun prijs met ten minste de drij vierden te verminderen en men is dan somwijlen nog gefopt. Schoen makers, kleermakers oefenen hun bedrijf in de straat uit en ik heb persoonlijk gezien dat moeders er hunne kinders reinigden. Onder de bijzonderste aantrekkelijkheden der stad treffen wij aan t 1) De Villa Nationale is een schoon lust hof waar de vreemdeling-en zich vereenigen tijdens de koncerten die er in de zomerdagen gegeven worden van 9 tot 11 uren s'avonds. In het centrum der villa nabij het zeestrand is het aquarum dat mag aanzien worden als het schoonste der wereld. Deze vraagt een bezoek van de reizigers. 2) Het Koninklijk paleis of Palazzo Reale juist zichtbaar den Donderdag van elf tot vier uren, bezit onder andere merkweerdig- heden, den eeretrap, de eet- en de troonzaal. 3) De galerio Humherto of overdekte straat mag aanzien worden met die van Mi- lano als de schoonste en dë grootste niet alleenlijk van Italië, maar van gausch de wereld. 4) Het municipe of Stadhuis. 5) De Hoofdkerk of de Kerk van den H. Januarius (S. San Gennaro). Ziehier in korte woorden de historie die aan den naam van dezenheilige gehecht is Den H. Januarius was bisschop van Bene- vento onder de keizers Diocletanus en Maxi- mianus. Gevangen genomen met andera christenen, werd hij onthoofd, op korten afstand van Napels te Pozzuoli, omtrent het jaar 305. Zijn heilig lichaam rust onder het hooge altaar der hoofdkerk in eenemarmeron krocht en in eene zijkapel bewaart men zijn eerbiedweerdig hoofd en zijn verstold bloed. Telkens op den eersten zaterdag der Mei maand, op den 19 September, feestdag dea heiligen, toen diF bloed hij het hoofd gedra gen wordt, krijgt het wederom zijn roodver- wige kleur, en wordt opnieuw levendig en vloeibaar. (Wordt voortgezet), v Lijst der deelnemers 1. Z. E. H. Kanunnik Roelandts, Deken, Aalst# 2. Edmond Kieckens, Aalst. 3. Gustaaf Kieckens, Aalst. 4. Valery Ge Valkeneer, Aalst. 5. Mm® Valery De Valkeneer, Aalst. 6. Mej. Van lmpe, Aalst. 7. Mej. A. Van Vaerenbergh, Aalst. 8. Camille Praet, Aalst. 9. Mej. Emma Ghysselinck, Aalst. 10. Jozef Van Cauweribergh, Aalst» 11. Alexander Van Assclie, Aalst. 12. Jan Van Nuffel, Aalst. 13. Doktoor Rubbens, Lede. 14. Rubbens, zoon, Lede. 15. Gustaaf De Koninck, AalsU 16. Emiel Gehot, Aalst. 17. Mej.Emma De Gendt, Aalst. 18. Verstraeten, Assche-ter-Heyden. 19. Tonnv Moens, Aalst. 20. Karei De Wolf, Aalst. 21. Mmo Karei De Wolf, Aalst. 22. Mej. Julia Bruyndonckx, Aalst, 23. Lodowijk Van de Meerssche, Aalst. 24. Hendrik Van de Velde, Aalst. 25. Hendrik De Sadeleer, Aalst. 26. Jozef Callebaut, Aalst. 27. K. Eeman, Aalst. 28. Mej. Ghislaine Eeman, Aalst. 29. L. De Naeyer, Aalst. 30. M. De Naeyer, Aalst. 31. Mej. Yvonne De Valkeneer, Aalst. 32. Mej. Maria Schuermans, Aalst. 33. Mej. TillaDe Smet, Aalst. 34. Mej. Julia De Naeyer, Aalst. 35. Mej. Lucie De Wolf, Antwerpen. 36. Jozef Arys, Aalst. 37. Philemon De Backer, Haeltert. 38. E. H. DeWael, Pastoor, Assche-ter-Heyden» 39. Mme Louis Callebaut, Nieuworkerken. 40. Paul Roman, Dendermonde. 41. Mme Goris Schelfhput-Callebaut, Aalst. 42. Desiré Verschaffel, Aalst. 43. De Paepe, Aalst,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1