In Oktober aanstaands begint bet Stiieiaar der Vak- en Ambachtsschool KATHOLIEKEN VOLKSKRING SINT JOZEF Aelst 3\£©-&a.l@sdi.@'tt;est;x*£i,SLl; L^elst; Het Schoolkomitéit. 1 1 GESTICHT DOOR EEfi 4 ÉN S AÜGUSTI 1912 DE VOLKSSTEM De opening der Ambachtschool in October 1911 was een blijde nieuws voor geheel ons Arrondissement. Eene schoone inrichting die veel goed zal doen Zoo hoorde men t' allen kante zeggen, en zoo hoort men alle dagen nog meer en moer. En toch, men vindt er nog die het belang en do noodzakelijkheid dier inrichting niet genoeg begrijpen anderen verwarren Am bachtsschool met Nijverheidsschool nog anderón vragen inlichtingen, maken opwer pingen... Om allen twijfel en dwaling weg te nemen, willen wij nogmaals zooals verleden jaar eenige inlichtingen geven over deze zoo nuttige instelling. 1Wat is eene Ambachtsschool Het woord zelve zegt het ons Am- bachts...school t. t. z. eene school, waar men een on stiel of een ambacht leert. En wat is een ambacht? Eene bediening die uitgevoerd wordt met de hand, of, waarin de hand de bijzonderste rol speelt, als in schrijn werkerij, smederij, paswerk, meubelmakerij, gieterij, enz... De nijverheid, teweeggebracht door liet handwerk, is betrekkelijk klein, en wordt daarom Kleinnijverheid genoemd, terwijl deze, teweeggebracht door 't werk der machienen, massagroot is, en daarom GrooitaljverheÊd heet. Nu, al de bedieningen, in betrek met de grootnijver heid, van eenvoudigen fabriekwerker tol fabriekbestuurder toe, hebben ook hunne scholen, die men noemt H\35jv®a*5ieidis- SCuSöBen» Bijgevolg, moet de schrijn werker naar de... Ambachtsschool de mees tergast naar do... Nijverheidsschool de smid, naar de Ambachtsschool, enz... 2. Kan Pauwke geen ambacht meer leeren op den werkwinkel (I) Neen. De tegenwoordige ambachtsman moet op ruin lijd, schooner, beter, overvloe diger, ingewikkelder en volmaakter werk leveren dan vroeger hijgevolg moet hij ge leerder en behendiger zijn ook. Nu, dat gaat niet zonder leermeesters, zonder scholen...., en... die heeft hij niet. De patroon kan zich mot Pauwken niet bezig houden bij en heeft den lijd niet, en ook, als 't manneke veel kent, zou hij kun nen op een ander loopen met zijne dure les sen 't ware voor niet gewerkt De gasten zullen 't hem ook niet leeren die hebben hunne handen vol er, zijn, over 't algemeen, daartoe onbekwaam wat men niet heeft, kan men niet geven. Daaruit volgt dal Pauwke maar bij- en beuzelwerk te verrichten heeft booodscbap- pen doen, schavelingen dragen, den slijp steen draaien, wat schaven en wat zagen, en dat werk is zonder volgorde nu moeilijk, dan gemakkelijk vandaag rolluiken, giste ren muizevallen, morgen timmerwerk, over morgen spiïtrappen, een ware warboel. Die toestand verslecht van dag tot dag, want stilaan dringen do machienen binnen de werkhuizen, en, mocht Pauwke vroeger nog wal meehelpen en soms eens zwaluwsteelt maken, nu is dat uit, geen handwerk meer hout aanbrengen of stom staan zien op een zaagmacliien, dat is zijn werk. Zoo moet hij alles stelen met zijn oogen. Dat is goed, ja, maar niet voldoende. Het beste middel om iets te leeren blijft altijd, sSoeBlo Al doende leert men. Daarom zou men moeten beginnen met do allereerste en allereenvoudigste zaken dio eikendeen begrijpen kan. Dan trapsgewijze opklimmen in moeilijkheid, zonder sprongen, langs zeS^zoekenden esi zelv- doenden wegjj, gebruik makende van hetgeen hij reeds kent, om tot het onbekende te geraken. Zóó ware de kermis diep en zou ze lang blijven leven de vreugde on 't genot zouden ze vergezelion en het werk doen be minnen en. 't geen men bemint doet men geerne, en 't geen men geerne doet, doet men goed. Zóó leeren is heel gemakkelijk, aange naam en vruchtrijk voor den leerling, maar het zóó weten te schikken, is donders moei lijk voor den leeraar. Nog eens, dat kan het werkhuis niet geven. Dan moet het elders gezocht. Waar In de ambachtsschool. 3. Vroeger waren er nochtans goede Am bachtslieden. Waar haalden die hunne bekwaamheid Op het werkhuisMaar, dan was ieder werkhuis een waar leerhuis ook. De patroon (1) Pauwke is een ingebeelde leerjongen. had een werkkontrakt met den leerjongen, waarbij deze laatste zich verbond, gedurende verscheidene jaren, bij hem te blijven wer ken. [Hoe meer goed werk de jongen nu aflegde gedurende dit tijdstip, hoe voordee- liger voor den baas. Vandaar de grooto be zorgdheid vanwege den meester, om den jongen goed en veel te leeren. Ook, werkte niet wie wou Voof aleer men voor eigen rekening mocht beginnen, moest men een meesterstuk voortgebracht hebben. Ziet al was die opleiding ernstig, toch zou ze nu, in 't algemeen gesproken, niet meer deugen. Andere tijden, andere zeden. Men vraagt meer 4. Zoodat Pauwka den schrijnwerkers stiel niet meer zou kunnen leeren op het werkhuis, zelfs niet bij zijnen peter? Moelijk Wilt ge een klinkbaar bewijs De groote patroons der steden zenden allen hunne zonen naar soortgelijke scholen. ABs zij dat deen, moet gij dan twijfelen 5. Dost de Ambachtsschool iets voor de godsdienstige en zedelijke opvoeding O ja, want zij is even noodzakelijk voor de Godsdienstige en -zedelijke opvoeding als voor het vakonderwijs. Waarbij komt bet, belaas dat er tegen woordig zooveel jonkheid verloren loopt? Omdat alle opvoeding en karaktervorming ophoudt bij 't verlaten der lagere school. En hoe oud zijn ze dan Pas 14 jaar als 't wel gaat. Vaarwel schoone lessen, goede behan deling en goede raadgevingen.Vaarwel zede lijke opvoeding, nu begint de onzedelijke Eibun brood waren ze nog jniet weord ze moesten nog voortleeren... veel, lang Doch hun hart is gevormd, het vlamt voor al wat goed en schoon is de wil is kloek en onwankelbaar voor al wat recht is; 't gedrag is voorbeeldig, 't karakter rotsvastslechte gezellen, gevaren der wereld, dit alles schampt op hem af. als de peil op den kei. Een ambacht leeren duurt., hoelang 20 jaar. Mensch worden en deugdzaam leven, al is het ook de moeilijkste stiel, leert men op 14 jaar Neen, voorwaar, de godsdienstige en zede lijke opvoeding eindigt zoo min met de lagere school als de verstaudige, en, is er na die periode eene theoretische en praktisch stiel vorming noodig, nog veel meer dient er eene theoretische en praktische gedragsvorming te zijn. De ambachtsschool' zal die geven, en, gelijk de werkjongen gedurig en met nauw gezetheid gewerkt en genoerstigd zal hebben aan het voorwerp, dat eens zijn brood moet verschaffen, zoo zal Lij schaven, vijlen, puimen en polieren aan zijn eigen, totdat de bekwame ambachtsman en de goede christen lot een wezen zullen vergroeid zijn. 6. Wat zal Pauwke leeren in de Vak school Al hetgeen er noodig is tot het vormen van eenen gezonden, werstandïgjen, deugdzanien en behendigen siieBman. De tegenwoordige vakman moet kloek van lijve zijn, gezond, en dien schat weten te bewaren. Hij moet in staat zijn zich op wol- voegelijke wijze uit te drukken, zoo schrifte lijk als mondelings in zijne moedertaal, wen- schelijk in de tweede taal. Hij moet alle berekeningen kunnen verstaan en maken, in betrok met den stiel, de stof kennen die hij bewerken moet en alles alles wat er op in werkt de kortste werkwijze kennen en zich weten te bedienen van de nieuwere werk tui ten en hulpmiddelen. Hij moet zeer bedreven zijn in het vakteekenen al wat hij te maken heeft, moet hij kunnen teekenon, al wat hij geleekend ziet, moet hij kunnen maken, want teekenen is zijne sprake, teeker.en is zijne tale. Eindelijk, hij moet beminnen wat schoon en goed is, willen wat hij bemint en doen wat hij wil. De vakken, die hem dat zullen leeren zijn: Gezondheidsleer, Lichaamsoef, Vlaamsche en Fransche taal, Rekenkunde, Stelkunde, Meetkunde, Natuurkunde, Scheikunde, Vak- kunde, Werktuigkunde, Praktisch werk, Staathuishoudkunde, Boekhouden, Beroeps- teekenen, Schoonheidsleer, Godsdienst en Praktische zedonleer. 7. Is hij dan volleerd Volleerd Volleerd Wie mag dat pluim- ken op zijnen hoed steken Als Pauwke met iever en regelmatigheid al do lessen ge volgd hooft en zijn uitgangsdiploma bekomt zal bij een volle en bekwame stielman zijn, en de noodige middelen bezitten om op te klimmen tot den hoogsten trap van zijn vak, al ware het ook Patroon of Kunstenaar. Is dat niet genoeg Ongetwijfeld dat hij nog bijleeren moet, om zich te volmaken, maar dat kan hij nu alleen geholpen door de da gelij ksche ondervinding, door boeken en schriften, door reizen en zelfstudie. Vergeet niet dat Pauwke eene brandende begeerte voelen zal om liooger te gaan en heter te doen en, iemand die moedig is en met leer zucht bezield, kan als hij wil. Een groote Fransche schrijver had genoeg met hetgeen hij in zijne kamer te zien kreeg, om een grcot meesterstuk te schrijven, ge titeld Eene reis rond mijne kamer Wie goed kan, wil heter, en wie beter kan, drumt naar 't beste 8. Wie is er verantwoordelijk voor dien aanslag Het schoolkomitéit. 9. Wie is dat EEREVOORZITTERS Eeno. Heer Leander Puissant, pastoor van St-Jozef, Aalst Al. Rom. Aloycrsoen, volksvertegenwoor diger, Aalst M. Fél. De Hert, schepen van onderwijs, Aalst VOORZITTER M. Dr De Naeyernij veraar, Aalst. BESTUURDER Eeno. Heer Cyr. Dsmecster, onderpastoor Aalst. SCHRIJVER Al. A. De Waegcnaere, schoolbestuurder, Aalst. LEDEN Al Al. Pol.Van Ghyseghemnijveraar, Aalst; Am. D'hondt, handelaar, Aalst Jaak Van den Berg he, patroon-smederij, Aalst Jan De Somer, patroon-schrijnwerker,Aalst; Alfons lanSandc, patroon-schilder, Aalst; Leon De Meeter, nijveraar, Aalst Val. De Valkeneer, apotheker, Aalst Od. Van der Haegen, Advokaat, lid van den Provincieraad. Daarenboven hebben nog vele bekwame en invloedhebbende Heeren hunne bescher ming en medehulp verzekerd. Ook, de school staat onder toezicht. 0. Onder toezicht van den Staat ©ndSer toezziic&t va si den Sftaafc en onder de feescheE»» msng iSsfl* stad. 11Hebt ge bekwame professors Ja, en wij aarzelen niet te zeggen, uiterst bekwame Eenige van liunne werken zullen tentoongesteld worden en gij zult zelve kun nen oordeelon. 12. Moet alle man nu ambachtsman wor den Bijlange niet. Enkel wie goesting en aan leg heeft. Rome wie wil Elke bediening moet bare beoefenaars heb ben doch, goede ambachtslieden zijn er te kort, veel te kort. Langs alle kanten vraagt men er ze zijn niet te vinden. Dan doet men vreemden komen, en, men weet het, dieloo- pen er tegenwoordig dik. Nochtans, 't is eeno edele, verstandige en zeer winstgevende be- dioning 't is in de goede stiolvorming dat voor een groot deel, de verbetering, de op komst en de toekomst ligt onzer werklieden en burgers, en, boven die talrijke bureel schrijvers met hun karig loon en hun kopij- werk, verkoos ik verreweg den puiken pas werker of meubelmaker, met zijn ver standig werk en zijne zakken vol geld. 13. Is die school voor Aalst alleen Neen, voor Aalst en omstreken, al kwa men er ook van Okogem on Noygem daar komen er ook reeds leerlingen van 14 ver- schillige gemeenten. 14. Waar staat ze Niet verre van de statie Tusschen de Meuleschettestraat, de Kool- straat, Klottestraat en den nieuwen Boule vard van St-Annaweg, met eenen ingang langs alle vier do straten ze beslaat eene oppervlakte van 110 aren. 15. Welke stielen kan men daar leeren? Wij hebben begonnen met schrijnwerkerij, meubelmakerij, smederij, paswerk en werk tuigkunde. Doch, zoo gauw de omstandighe den het toelaten, zullen wij volledigen metj de leergangen voor eleclricien, gieter, met- j sor, schilder, landbouwer, hovenier, enz.,, j 16. Zijn het dagleergangen Ja van 's morgens 7 ure tot avonds 6 uren, gedurende gansch het jaar, de ver loftijd uitgenomen, 'f is dcis eene dagschosB, 8. Waarom geene avondschool Omdat eene dagschool beter is dan eene avondschool. 1° Is het niet veel voordeeliger, gedu rende 3 volle jaren, den ganschen dag door, een vak te leeren, dan enkel gedurende de 6 wintermaanden, 2 uren daags Het werk huis tellen wij niet mee wij weten reeds wat het weerd is. 2° Avondwerk is overwerk, en overwerk deugt niet, daar de jongen vermoeid en vor- lamd is. De vermoeienis is de vinnigste vijand der aandacht en, zonder aandacht, is er geen goed werk mogelijk. Ja maar, de wil kan dwingen Ja, doch in dien strijd, verliest bij goregeld bij kinderen toch 3° De avondschool, kan moeilijk de volle dige voorbereiding geven tot bet vak, aange zien zij, om reden van tijdgebrek, ver scheidene onmisbare vakken moet ter zijde schuiven als natuurkunde, stelkunde, scüei- kunde, soms teekenen, enz. 4° De avondschool is gesloten gedurende het Zomerseizoen. Ruim een halfjaar is de cursus opgeschorst. Rust roestPeinst toch wat ze vergeten 5° De zedelijke opleiding is hier totaal onvoldoende het werkhuis, de gezellen, de straat, behouden bier hun vollen invloed, terwijl de tegenwerking veel te gering is er is tijdgebrek Dit wil niet zoggen, dat de avondschool radikaal af te keuren is. Op vele plaatsen bewijst ze ware diensten on is ze goed inge richt. 18. Hoelang duren de studiën 3 jaar, voor sommige vakken. 4. Bijge volg, als Pauwke zijne beroepsstudiën be gint O)) 14 jaar en wel zijn beste doet, is hij een volslegen ambachtsman op 17,18jarigen ouderdom. 19. De daghuur van Pauwken 't Plan is schoon, doch 3 jaar zonder dag huur is nog al erg. Gcene roos zonder door nen. Leert Pauwke niet veel op het werk huis en leert hij lang, toch verdient hij iets. Hoe weinig het is, 'k komt altijd goed van pas. Liever i vogol in de hand, dan 100 in de lucht. 8 jaar in de lagere school, 3 jaar in de Ambachtsschool, wie kamlat uitstaan Wie Al de ouders die hunne kinderen eenon stiel laten leeren. Wij hebben er veel hooren spreken, en allen zeggen dat z'er alles bijeengenomen, gedurende do 3, 4 eer ste jaren insteken in plaats van uit trekken ze moeten daarbij nog al zijn gereedschap koopen en de jongen is nog niet halfweg in den stiel. Vergelijkt dit met de Ambachts school Gedurende de 3 eerste jaren treki hij niets, 't is waar, doch hij verlaat de school als volle gast, verdient het le jaar, 3 a 4 fr. daags, krijgt al zijn gereedschap mee en kent zijnen stiel op den hoop toe. Er is noj twijfel mogelijk 20. 'k Zal Pauwke van zijn 12 Jaar in de school steken cm vroeg gedaan te krijgen Verschooning, 't kan niet zijn, Pauwke is te jong Om met vrucht de beroepsstudiën te kunnen beginnen en voltrekkon, moet het eerst en vooral gansch het programma der lagere school op voldoende wijze gezien hobben, omdat de lagere school de noodza kelijke en voldoende grondslag, de onmis bare voorbereiding is voor alle bediening, waartoe de kleinen geroepen zijn, zoowel voor meubelmaker als voor advokaat, zoowel voor fabriekwerker als voor commerfant. 't Is de fondeering van 't huis, dat eiken deen opbouwen moet, om later te kunnen leven en wonen. Als nu de fondeering ontbreekt of slecht is, kan 't huis kloek zijn? Moest Pauwke op dien ouderdom aangeno men worden, dan zou de ambachtsschool eerst de lagere studiën moeten volledigen, eer zij met haar programma kon aanvangen, en dat ware schade en tijdverlies voor hem, voor zijne medeleerlingen en voor den leeraar. 21. 'k Zal Pauwkens broer dan zenden die is 25 jaar en straf geleerd. Ook niet. Die is le oud. Wij beginnen enkel met het le studiejaar van eiken stiel die 11. blijven dan 3 of 4 jaar in de school volgens het ambacht dat ze verkozen hebben en verders worden er alle jaren nieuwe 11. aanveerd voor het 1° studiejaar. 22. Welke zijn dan de aannemingsvoor, waarden Om in de vak- en Ambachtsschool St-Jozef als leerling aanveerd te worden moet men 1® Van 14 tot 17 jaar oud zijn 2® Voorzien zijn van een getuigschrift van goed gedrag en van volledige lagere studiën, afgeleverd door het bestuur eener lagere of middelbare school, ofwel met goed gevolg een examen ondergaan over de leerstof der lagere school. 3° Een jaarlijkscli schoolgeld betalen van 25 fr. N. B. a. Dit schoolgeld zal aan de leerlin gen ten grooten deele teruggekeerd worden in gereedschap, hij liet verlaten der school. Dit, volgens gedrag en verdiensten, b. Van dat schoolgeld zal jaarlijks 5 fr. met afge staan kapitaal in de pensioenkas gestort worden ten voordeele der leerlingen. 23. Totwien moet men zich wenden voor de inschrijvingnn Voor alle inschrijvingen en inlichtingen wegens de Vak- en Ambachtschool wende men zich tot den Eeno. Heer DE MEESTER Bestuurder der Ambachtschool, Den der mond- schensteenweè 18, Aelst, of tot Mijnheer A. DEWAEGENAERE, Meuleschette- straat, Aelst. Van Bieden aï tot I September aanstaande. Hoe eerder leoe lieven. Na dien datum kan niemand meer aanvaard worden, tenzij om buitengewone en gegronde redenen. 24. Moeten de leerlingen gerief meebren- gen Al de ingeschrevene leorlingen zullen bijeengeroepen worden in begin September en alle noodige inlichtingen ontvangen. Al het gerief voor ambachten worden door do school kosteloos geleverd. 25. Zijn er geene lessen voor volwasse nen Nog niet, doch later zullen Zondaglosson of avondlessen ingericht worden voor leer gasten en ambachtslieden, die do daglessen niet kunnen volgen en zich wenschen te vol maken en te volledigen. Later meer daar over. Burgers, ^mbacbtsBieden, WerkfBede!t,¥aders,^o&der3 JongeSsngen Ziedaar een werk dat veel studie, geld en moeite gekost heeft on ingericht is tot uwer aller opbeuring, op komst en toekomst. Er bestond eene gapende klove in onze maatschappelijke inrichtingen. Dio klove is gevuld. Overweegt aandachtig dit schrift en gij zult overtuigd zijn dat wij niets anders beoogen dan uw geluk. Wij willen de school ernstig, goed, doorgoed, ja zoo volmaakt mogelijk, geschoeid naar den lesten besten leest. Vooraf niet zeggen noch kritikeeren Zal dit Zal dat Ik denk Ik vrees Vreest niets en hebt vertrouwen Ge moet eerst hare werking zien en hare voortbrengst, eer gij oordeelen kunt. Men kent den boom aan zijne vruchten. Laat ons eerste eenige jaren aan 't werk en spreekt dan, vrijelijk en openhartig. Wij wachlon gerust fia&i u dus leerlingen te zeoi* den S Men zegtons Vlaamsche volk is niet genoeg ontwikkeld. Dat is waar Het zal de schoonheid van het werk niet begrijpen, en de ouders zullen hunne kinderen voort naar de werkhuizen sturen, liever dan naar d'Ambachtsschool. Dat zullen ze niet Het getal ingeschrevene leerlingen bewijst dit eeds. Zij zullen handelen als verstandige en liefderijko ouders en zeggen Kind, gij zijt 14 jaar. Tot hiertoe hebben wij, te zamen met de school, voor u gezorgd en gewerkt, om in u de grondslagen te leggen van kennis en deugd. Nu staat gij voor nieuwe wegen gij moet u bereiden tot de bodie- ning, die gij eens zult te vervullen hebben in de maatschappij, want, een dag za| komen, dat ge de ouders en meesters zult missen en op eigen vleugels moeten vlie- f gen. Wat kunnen wij ervoor doen Geleerd- t> beid kunnen wij u niet geven, gehl ook nietdoch wij bezitten andere schatten kostelijker dan diamant, schitterender dan het edele zonnelicht wij schenken ze u als een heilig pand, als een kostbare geden- - kenis onzer vurige lieMe eene schoone m broodwinning en eeno goedo opvoeding. Kom, jongen, we gaan naar d'ambachtsschool I

De Volksstem | 1912 | | pagina 5