EEU BESCHULDIGDE 'T EEN EN 'T ANDER Eens gsüclinziiïfllge misdaad Een drama voor Casalilanca. - WÊ Dinsdag 6 August! I3S2» 33 GS- 3Eï X-. 33 Bestuurder: J, Van Nuffel-Oe Qendt. öie fier het hoofd opricht en zijn beschuldiger strak in d'oagen kijkt Eene familie vermoord in Italië. De dubbele misdaad van Dampremy Eene geheimzinnige zaak Een persoon zwaar gewond Nog de aanslag op de E. H. Flsuret Brusseische briefwisseling. Achttiende jaargang nr O 83 2 CENTIEMEN HET NUMMER n—caa—«em—l ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4»® ij® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREFLEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterioof 723. I 9Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaaz. (de regel) fr. 0.50 4® blaaz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.0Q Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Hat is niet mogelijk dat het katho lieke België ooit de schandalige aanval len zal vergeten, zoo onbillijk als harte loos gericht tegen onze kloekmoedige missionnarissen, de pionniers van alle ware beschaving in de wildernissen van Afrika. De meest uitstekende, de hoogst- dravende dierbeleedigers was niemand min dan Vandervelde, de hoofdman der Belgische socialisten en een der steunpilaren der vrijmetselarij. Dit laatste is vooral noodig om vreten, want bet blijkt al meer en meer dat het vooral is in zijne hoedanigheid van logebroeder dat hij die hatelijke taak op hem heeft genomen van menschen aan te randen, die honderden uren ver van hier verwijderd zitten en soms hun werk verrichten in de omstreken van die ondoordringbare wouden van duis ter Afrika. Een dier aangerande missionnaris sen was de moedige zendeling, E. P. Van den Besselaer. Daarover schreef Vandervelde 1°) Het schijnt dat de inboorlin gen uit de streek Bokakata levensmid delen verschuldigd zijn aan de zen ding. Op zekeren dag stuurde Pater Van den Besselaer mannen naar sommige inboorlingen die ten achter bleven met hunne levensmiddelenDe mannen van Pater Van den Besselaer werden, schijnt het mishandeld. Toen kwa men zij Ih grooter getal af doch zij vonden niemand. Uit wraak roofden zij dan de woning van zekeren Bou- gombo. Deze bood zich aan in de missie en eischte zijne goederen terug. Het is dan dat Pater Van den Besse laer deze zou hebben doen aanhouden en vastbinden. Volgens Vandervelde sou de Pater dit feit bekend hebben. Bij eene andere gelegenheid zou Pa ter Van den Besselaer den inboorling Botu Kundola doen binden hebben omdat hij te weinig visch had ge bracht. Hij werd maar losgelaten 's an derendaags als zijne bloedverwanten het overige van dien visch hadden be zorgd. Volgens de verklaring van Vander velde zou de pater ook dit feit hekend hebben.... Welnu, Pater Van den Besselaer heeft op 12 Februari,van Lalonga eene logenstraffing aan gezel Vandervelde gezonden,in het vast gedacht, dat deze den brief van den beschuldigde zou hebben kenbaar gemaakt. De eerlijke beschuldiger, de fameuze heleediger, heeft er het eerste woord niet van ge rept. Nu wordt hij door den Pater, die expres voor hem, uit Congo in Europa is teruggekeerd, op de pooten getrapt, en Vandervelde begint met te verkla ren in zijn antwoord op den openba ren brief van Pater Van den Besse laer, dat het ouwe koeien zijn, dat het bijna 8 maand is geleden. Maar, beste gezel, het duurde enkele weken voor aleer uwe beschuldigingen konden gekend zijn door den beschuldigde. Deze beeft u oogenblikkelijk geant woord en het was aan u.aan u, papier- kampioen der eerlijkheid, dien brief van den bekladden pater, aan 't pu bliek te laten kennen. Gij hebt het niet gedaan en wij beschuldigen u over dat stilzwijgen. De betichte geeft op uwe beschuldi gingen eene driedubbele logenstraffing hij vraagt de samenstelling van een eeretribunaal om de zaken te oordee- len in dien tribunaal zouden twee uwer mannen en twee van den be schuldigde zitten. Gij zult straffeloos alle beschuldigingen tegen den pater Kogen inbrengen. Welnu, Mijnheer Vandervelde, wat antwoordt gij op het voorstel van den achtbaren beschuldigde Van uit de hoogte waar uwe groot heid gezeten is, laat gij weten dat de beschuldigde niet voor den tribunaal van België moet komen maar voor den tribunaal van Coquilhatville. Zoo spreekt, zoo schrijft de belee- diger onzer missionnarissen, hij, die getuigen zendt als hij in de Kamer verweten wordt dubbelzinnig te zijn in een zijner verklaringen. M. Brifaut heeft den grootheids spreker met klinkenden munt betaald, liij heeft de getuigen wandelen gezon den, erbijvoegend da« Vandervelde eerst de beleedigingen had in te trek ken die hij M. Brifaut naar het hoold had geslingerd. Nu, beschuldigt Vandervelde een pater in Afrika, van wiens plichtig- heid hij juist zooveel weet als ik en gij of een onzer lezers. De betichte pater logenstraft fen krachtigste de hem ten laste gelegde feiten, en vraagt Vandervelde een tribunaal in te richten om hem te oor- deelen. Vandervelde durft die voorwaarden niet aannemen, gelijk een echte groot spreker, die den schrik tusschen zijne beenen voelt, roept hij Neen, hier is uwe plaats niet, maar wel voor de rechtbank in Congo. 't Is wonder dat Vandervelde in dit geval zooveel onbegrensd ontzag en eerbied voor de rechtbank aan den dag legt, hoewel de socialisten in de recht banken van België weinig, of in vele 'gevallen, geen het minste vertrouwen schijnen te hebben. Daarenboven, tijdens zijne interpel latie vroeg Vandervelde aan het parle ment, een onderzoek over de feiten; de rechterzij weigerde dit onderzoek en terecht, omdat het nultelooze geldver- kwisting was. Maar nu stelt Pater Van den Besselaervoor, een onderzoek in te lichten en nu zien wij dien zelf den Vandervelde die over 8 maanden dringend een onderzoek eischte, dit zelfde onderzoek door den betichte ge vraagd van de hand wijzen. De hooghartige heleediger verkleint zicli tot een benepen papzak Va sa eerste en laatste en geene gaHjzen. Prijzen winnen in de prijsuitdeelingen is alles niet. Als die werking in het praktisch leven in geene daden worden omgezet, beteekent het zelfs niemendalle. Zij die geene prijzen behaalden, hoeven volstrekt den moed niet in de schoe nen te laten zakken. En daarom dit voor beeld. Te Moscou is er thans eene tentoon stelling in de hoogeschool. Daarin is een bulletijn te zien waar het volgende op te lezen staat, van een gewezen hoogstudent van Kasan Encyclopedisch recht i Zwakke vooruit gang onvoldoende vlijt. Strafwetboek Onvoldoende vooruitgang. Gemeen rechtZeer onvoldoende toeleg ging. Algemeene geschiedenis Leerling altijd afwezig, uiterst lui. Geschiedenis van Rusland onzichtbare leerling, zeer lui. Het bulletijn dagteekent van 't jaar 1847. En weet ge van wie het was Weet ge wie die flauwe, zwakke, lompe student was? De beroemde Leon Tolstoï We meenen echter dat vele-ouders fier zouden zijn vau hunne zonen, mannen te kunnen vormen als Tolstoï, al moesten het dan ook uiterst zwakke studenten zijn. Nieuws algemeene werk staking. Een liberaal blad stelt voor de algemeene werkstaking te doen in 't gene- ver drinken. Als wij dat doen, dan moet de regeering het algemeen stemrecht toeslaan binnen een jaar, besluit het blad. Welnu, zulke staking zouden we geerne beleven, en als zij voorkomt, beloven wij aan de uitbreiding van deze staking mee te werken... Doch ae socialisten zullen niet willen. t3ijg©0©ow5glteïd. Georges de Céli schrijft in de Gazette de France een staaltje van do bijgeloovigheid der vrijden kers. Hij kende zeer goed eene toonkunste- nares die veel in de salons verscheen. Op 'nen avond sprak men >an een grooten schrij ver en een staatsman, 'Zeiden gekend om hun ne zwartzienerigheid.^De staatsman heeft onlangs eene ernstige dberatie ondergaan. Oh zegde de toor.-kunstenares, ik was niet ongerust voor hem wanneer X. (dat was de groote schrijve.-) hem tot mij bracht, zag ik in de kaarten .lat hij er zou door komen, en hij had aangenomen mijn zaks- ken te dragen. Wat was dat zakskei- Eene gewone pluim tan een zwart kieken te middernacht versmacht, gemengd met een weinig assche van eenatpadde. Oh, riepen toen al darnen, geeft ons ook zulke zalcskens. - Waar 't geloof verdwijnt, komt het onge loof in de plaats. Ze moeten kjn zelve ver dedigen» In ht parlement gebeurt er iets dat pikant is. Do socialisten wilden aanklager spelen en nu worden ze zelf de aangeklaagden. Gezel Vinck interpelleerde de regeering in den Senaat over de "aanhou ding van de menners van den zeemansbond le Antwerpen. M. Rijckmansheeft de schan dalige houding der socialisten gebrandmerkt, hunne ongehoorde dwingelandij gebrand merkt en het zoo verre gebracht dat M. Vinck zelf de handelwijze der socialisten moest gaan verdedigen in plaats van de regecring te beschuldigen. De socialist is er echter niet in gelukt zijn handlangers wit te wasschen. - Nu moet Terwagne in de Kamer dezelfde ondervraging gaan doen. Hij zal op zijne beurt van eene kale reis thuis komen. te Clermont-Ferrand. Zaterdag namiddag werd op een uitge- strekten braakliggenden grond, achter eene reeks fabrieken, eene akelige ontdekking gedaan. Men vond er het in staat van ontbinding zijnde lijk van eene vrouw. Eene ontelbare menigte vliegen aasde op het lijk, dat zul- ken stank verspreidde, dat het niet aan te nemen is, hoe het lijk niet reeds acht dagen te voren gevonden werd. Een voerman die afval kwam storten op den grond, deed de akelige ontdekking. Oumiddelijk verwittigde hij de policie, die weldra ter plaats was en een onderzoek opende. Een geneesheer kwam het lijk schouwen. Hij stelde vast, dat de vrouw den hals door gesneden was on nadien het hoofd verplet terd werd bij middel van een grooten steen, die naast het lijk gevonden werd. Aan zekere voorwerpen op het lijk gevon den, dacht men eerst in het lijk dat te her kennen eener vrouw van lichte zeden, aan wie deze voorwerpen toebehoorden. Men bevond echter weldra dat het signalement niet met dat der doode overeenkwam. Eene belangrijke getuigenis werd echter afgelegd door een kofiiehuisbediende. Deze verklaarde, dat een veertiental da gen geleden de vrouw waarvan hierboven spraak is, gezien werd in gezelschap eener andere jonge vrouw en twee verdachte ke rels. Daar de lichtekooi ook spoorloos verdwe nen is, denkt men dat zij en de twee onbe kende kerels de vrouw op den braakliggen den grond moeten gelokt hebben en haar daar vermoordden. Het onderzoek wordt naarstig voortgezet. Te Avelino gebeurde Zaterdag avond een vreeselijk drama. Een landbouwer Benedet to genaamd was met zijne vrouw en drie kinderen aan tafel gezeten, om het avond maal te gebruiken, toen twee onbekenden binnen traden, en een kruik water vroegen. De landbouwer stond op om hen te vol doen, doch op hetzelfde oogenblik schouder de een der kerels zijn geweer en schoot den landbouwer een kogel door het hoofd. De man bleef op den slag dood. Zijne vrouw wilde h9in ter hulp snellen doch zij onderging het zelfde lot. Huilend van schrik namen de kinderen de vlucht. De moordlust der bandieten was ochter nog niet voldaan, want de twee oudste der kinderen werden ook neergeschoten. Alleen een 10 jarig knaapje kon het ont komen en de geburen gaan verwittigen.Toen deze ter plaats snelden, waren de moorde naars reeds verdwenen. Men denkt dat zij uit wraak gehandeld hebben. De misdaad is door de bende Garnier gepleegd. Een der bandieten bekent. Eenige dagen geleden meldden wij, dat de onderzoeksrechter M. Van Dam, van Charleroi, naar Parijs zou vertrekken om er den bandiet Fejard te ondervragen over de dubbele misdaad van Dampremy. Men weet dat Fejard te Parijs bekend had in België eeno dubbele misdaad gepleegd te hebben. Hij had echter geene verdere inlich tingen gegeven. Samen met het parket van Corbeil, ondervroeg M. Van Dam den be- ruchten bandiet. Na eerst geweigerd te heijben te antwoor den, verklaarde Fejard eindelijk, dat de E. II. De Jongh en zijne meid vermoord wer den door Garnier, zekeren Porthos en den bandiet Lebourg, die te Etampes den briga dier der gendarmen Dormoy vermoordde en ziel), nadien zelfmoordde. Volgens Fejard was hij zelf ziek en kon dus aan de misdaad zelf geen deel nemen. Zij stolen bij de E. H. De Jongh ongeveer 5000 fr. en eene partij waarden welke zij verbrandden. M. Van Dam is overtuigd dat Fejard niet de volle waarheid heeft gezegd. Volgons hem moet Fejard medeplichtig geweest zijn. Een ander feit is nu echter de zaak nog konfen verwikkelen. Op het oogenblik dat Fejard Lebourg van demisdaad beschuldigde, is deze nu te voorschijn gekomen. Hij werd op de Sl-Michieleplaats te Parijs aange houden, door de agenten der vliegende brigade. Voor den policiekommissaris gebracht be kende hij dat hij Alexander Marie Lebourg was, en dat het wel hem was, dien men had aangeduid als zijnde de moordenaar van den brigadier Dormoy. Hij voegde er nog bij, dat de bandiet die onder zijn naam aangeduid werd, ook Brit- tanicus niet is, maar zekeren Jean Dupoux, 23 jaar oud, afkomstig uit de Vogezen. Men is benieuwd te weten, wat Lebourg over demisdaad van Dampremy zal zeggen. Ongetwijfeld heeft Fejard hem alleen be schuldigd, omdat hij dacht dat Lebourg dood was. Vijf zouaven verdronken toen zij een korporaal wilden redden. Dezer dagen ontving de meier van Aubi- gny-la-Ronce, een dorpje nabij Nolay, een telegram van den minister van oorlog, waar bij gemeld werd, dat Lucien Mignot, 29 jaar oud, korporaal bij het 3® regiment zouaven, te Casablanca (Marokko) overleden was op 24° Juli laatstleden. Thans zijn over dit overlijden nadére inlichtingen toegekomen. Op 23® Juli, bij heel kalm weder, waren een aantal zouaven in zee gaan baden vóór Casablanca. De gewone veiligheidsmaatrege len waren genomen. Eensklaps voelde kopo- raal Mignot dat hij door een onderzeesche strooming werd medegesleept. Hij riep, om hulp en onmiddelijk snelden vijf zouaven toe. Zij werden echter op hunne beurt mede- gesleept en verdwenen ook in de diepte. Toevallig kon men nog Mignot bij middel van een bootjeopvisschen en redden. Na drie uren verzorging, kon hij door den regimets- geneesheer tot het leven teruggeroepen worden, 's Anderendaags bezweek hij echter toch. De opoffering zijner vijf gezellen was dus vruchteloos geweest. te Antwerpen Zaterdag nacht ontstond er twist tusschen twee Hollanders, in de herberg, 17, Vleesch- houwersstraat. Plots kwam een der twee van de koer, zeggende door een kogel in den buik getroffen te zijn. Wanneer de ge neesheer Hodeige den gekwetsten ontkleed de, puilden de ingewanden uit eene wonde. Het slachtoffer noemt zich H. Van Leenen, oud 21 jaar, schippersknecht, wonende te Gouwrok. Door den policieofficier, heer Ceyen, on dervraagd, zegde hij in den avond, in eene herberg, een landgenoot ontmoet te hebben, waarmede hij verschillige herbergen bezocht. Een twist ontstond, waarhij de landgenoot, dien hij niet kende, een revolver trok en hem trof. Het wapen werd achter eenen vuilnisbak op de koer weergevonden. Het schijnt dat de dader zelf een handje heeft toegestoken, om zijn slachtoffer boven op een bed te leggen, en daarna de vlucht heeft genomen. Van Leenen, die zwaar gewond ia, werd ter verpleging naar het St-Walburgisgast- huis overgebracht. Het parket bestaande uit de lieeren Goe- dertier, onderzoeksrechter Angenot, sub stituut Pauwels, griffier, is Zondag namid dag ter plaats gekomen en heeft er den herbergier ondervraagd, die verklaarde ruzie en vervolgens op de koer het schot gehoord te hebben, waarna de dader zelf met den ge kwetsten in hhis kwam. Vervolgens begaven de heeren van liet parket zich naar het gasthuis, waar het slachtoffer ondervraagd werd, die boven staande verhaal gaf. De moordenaar De moordenaar van priester Fleuret ver scheen Zaterdagmorgend voor den lieer on derzoeksrechter Coppens met het onderzoek der zaak gelast. Deze deelde hem het over lijden van den priester ipedo. Dit bracht op Jacobus Beyl geen de minste aandoening teweeg. Ilij verklaarde, dat, als men van eeu mes gebruikt maakt, het is om te dooden. Priester Fleuret treffende, had hij voor doel gansch de geestelijkheid in zijn aanslag te omvatten. Zijn haat was in de Kamer, na de redevoe ring van Deslrée, zoodanig aangevuurd dat liij besloot den eersten den besten priester to dooden. Zaterdagmorgend verscheen hij ook voor de raadskamer die het mandaat van aanhou ding bekrachtigde. Zooals men weet is geneesheer De Bouck gelast zijn geestestoestand te onderzoeken. De onderzoeksrechter heeft er nog twee krankzinnigengeneesheeren aan toegevoegd. Uit da hoofdstad krijgen wij volgend schrijven Zaterdag 3 Oogst 191,1. Zondag was het processie te Auderghem, gedurende het St-Annaoctaaf kermis. Auder ghem bezit nog eenige overblijfsels van ons onvergelijkbaar Zoningenwoud. De vijvers van 't Roode Klooster en zijn schilderachtige kapel zijn vooral merlcweerdig. Haar toren bewijst dat ze reeds dienst deed iu de XIII* eeuw. Een groep journalisten met hunne famï- liën zijn Zondag, naar Vlissingen geweest in 't eiland Walcheren. Het is een der schoon ste uitstappen die men naar Holland kan maken en zeer goedkoop. Zeeland is zeer belangwekkend om bezoeken met zijne pracli- lige weilanden vol vee, zijn windmolens met groote wieken. De beste en rapste weg is per ijzerenweg over Mechelen naar Terneuzen langs St-Nil. aas. De overtocht van Terneu zen naar Vlissingen duurt maar een goed uur. Er zijn in den zomer bijzondere treineu die u toelaten denzelfden avond terug thuis te zijn. De Zeelandsche stoomers zijn prach tig en varen snel. Wij raden onze vrienden aan dezen uitstap eens te doen. De Semaine politique van gezel Huys- mans, vindt dat de financiën der stad Brus sel niet zeer schitterend zijn. De rekening van 1911 sluit in 't gewone met 1,900,000 fr. boni, maar op 't buitengewone met een tekort van bij de 4 millioen. De vooruitzich ten van de buitengewone ontvangsten zijn 4 millioen minder geweest in werkelijkheid. Om het tekort te dekken moet men 2 mil lioen ontleenen van de leening van 1905. Maar de loten van Brussel slaan aan 70 fr. en 't is al te schadelijk voor de stad die nu ta verkoopen. Als ge de kartelbladen leest schijnt het onkel de Belgische rente te zijn die in daling is. Nochtans in Brussel is M. Max Hallet socialistische schepene van financie. De afbraak aan de St-Goedeleplaats gaat voort. Nieuwe schoone gebouwen gaan op oprijzen. Het plan voorziet gebouwen in stijl van Lodewijk den Zestiende,in kolommen en beelden in den aard van de galerij der Rivo- liestraat te Parijs. Langs de St-Goedeleplaats zullen de voorgevels in Vlaamschen stijl zijn, met schoone magazijnen. Deze week was 't prijsdeeling in meestal de gestichten. Mgr Mercier zat de plechtig heid voor in St. Lodewijk. De Kamerleden worden gram tegen de babbelaars die de Kamer willen in gang houden tot 14 Oogst. Wat het kiesbedrog betreft, niets dat de moeite weerd is, er bij stil te blijven. Da parlementaire luchtkring wordt ondragelijk. De verwijlingen worden er al zoo erg als eene gemeene kroeg en de president heeft

De Volksstem | 1912 | | pagina 1