'f EEN EN 'T ANDER Laffe moordaansiag te Klemskerke De iulslsele misdaad van Bampemy Weerom een antidericale aanslag De spioeneering in Duitschland Achttiende jaargang n' 184 Woensdag 7 August! 1912c ©5 13 CS- IO TLm 13 BestuurderJ, Van Nuffel-De Gendt. De socialisten gaan beginnen Eene vrouw aangehouden cp een dak Echtelijk drama nabij Borgworm -vw ES Hief wisseling (awrcrw»-«pn. --«smb—eg—raam—i 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $Sï S» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. fgj> BUREEL.EN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 723. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aanfe. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4*"biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (perrcgel) fr. 2.00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 umasacui De socialistische gazetten in het Vlaamsche land hebben het manifest tan het algemeen konaiteit der 'werk staking in hun nummer van Zaterdag o Oogst, afgekondigd. Dit manifest behelst volstrekt niets nieuws het zijn enkel eenige ron kende volzinnen en voor het overige alledaagsche kost. Ais de werkstaking zooveel inhoudt als dit algemeen manifest, dan zal ze op geen kleinen sisser uitdraaien. Eerst zeggen de socialisten in hun betoogschrift dat zij naar de uitslagen der kiezingen niet meer moeten wach ten, want dat onze partij toch zeker is van te winnen. De roode schrijvers zullen het ons niet'euvel nemen hier eventjes hun eigen gordijn op te lichten hun te herinneren wat zij geschreven hebben maanden lang vóór de kiezingOh Er was niets meer aan te doen de katholieke partij, de domperspartij ging onloochenbaar den domper in.... Dat was zoo zeker als twee maal twee vier is. Het is koddig nu bij gelegen heid die belachelijke, holklinkende, soms zotlemanspraat inhoudende arti kelen van Vooruit en Le Peuple te herlezen. Eu hier richten wij ons tot de snul len die zich aan den muilband laten vastleggen van die fopperspartij. Vóór de kiezing hebt gij die artike len gelezen gij hebt honderden kee- ren de forinéelste bevestiging gehad van den bepaalden ondergang onzer partij zij wisten het beter dan wie ook, dat wij gingen geklopt worden. De katholieke bladen gingen geest driftig hun veroveringsgang op het volk. Zij bewezen door klare berede neeringen, gesteund op feiten, dat de zegepraal ons moest toekomen, omdat overal het volk met ons was. Toen verweten ons de grootspre kers zij maakten ons uit voor leuge naars schilderden ons af als de ge meenste volksbedriegers, wier mond g:pisch het tegenovergestelde ver klaarde van wat hunne innerlijke en innige overtuiging was. Reeds twee maanden is de kiezing verloopen. Wij hebben nog geen enkel rood blad zich zien verontschuldigen bij zijne lezers om de karrevrachten leugens die zij hun hebber, opgediend. Wel integendeel, zij blijven nog altijd de mannen die alles het best weten, die aan het volk niets dan waarheid voorhouden. Wat de katholieke bladen schrijven, zijn niet dan leugens. Zoo was het ook vóór de kiezing, zóó blijft het na de kiezing, hoewel de gebeur tenissen altijd gelijk komen geven aan de katholieke dagbladen. Luistert nu wat zij schrijven in hun groot manifest naar aanleiding der algemeene werkstaking. Wij zeggen dat het enkel woorden in den wind zijn dat de oproermakers in geen ge val hunnen slag zullen thuis halen, dat zij er niet moeten aan denken dat een enkel katholiek, noch de armste noch de rijkste, het hoofd zal buigen voor het revolutionnair geweld. De socialisten roepen, terwijl ze breed en wijd met hunne armen zwaaien «Datzullen we zien! Ja,wij zullen het winnen..» Wij herhalen het. Zulke bevestigingen zijn wij gewoon die hebben wij van uwen kant al dui zenden malen gehoord wij betreuren er ons niet meer om, dan om het ge schrei van een pasgeboren kind. Het is enkel uit behoefte dat ge schreeuwt om te laten hooreu dat ge nog leelt. Dit gezegd, laat nu eens hooren wat de socialisten zeggen in hun manifest Daags na den 2 Juni, hebben zij hunne gewettigde woede inge toomd. (Denkt enkel op priester Fleu- ret, op den priester van Oostende, op pastoor Meeusen van Reckhem, op het zusterken van Leuven, enz. enz.) Zij hebben gewild en zij willen nog aan de regeering de gelegenheid laten van ineens te doen wat de openbare denkwijze eischt. (Door openbare denkwijze moet hier natuurlijk ver staan worden een klein handvol woel geesten). Wij herinneren eraan dat er geen voorspoed mogelijk is zonder een minimum van gerechtigheid. (Als dit waar is, dan moet er in België huiten- gewoon veel gerechtigheid bestaan, gezien onzen weergaloozen voorspoed) Dat niemand het vergete,de werk staking kan maar overwinnen als zij van langen duur is en wezenlijk alge meen. Dat elkeen zijne toebereidselen make voor eene staking van minstens vijf A zes weken en met het oog daarop al spare wat hij kan Het manifest bekent dus dat de werkstaking maar kan overwinnen als zij van langen duur is, en wezenlijk algemeen. Algemeen Zij moet algemeen zijn Maar iedereen weet dat de 80,000 kristene vereenigden vast besloten zijn niet enkel aan de werkstaking niet mee te doen, maar uit al hunne krach ten zullen strijden 0111 ze te heiellen en zooveel mogelijk tegen te werken. Buiten eenige makelaars in werk stakingen, die in zulke gevallen juist in hunnen schik zijn omdat zij dan de mannen worden der situatie is er bij de socialisten, en laat staan dan bij de andersdenkenden, weinig geestdrift voor die kermis En ze spreken zoo maar van min stens vijf of zes weken, en daar de regeering toch niet zal toegeven, om dat zij niet kan of niet mag-, want juist daarvoor heeft het kiezerskorps ze aan 't bewind gehouden, zullen die vijf ot zes weken wel vijf of zes maan den kunnen worden. Wij vragen ons afWelke werkman die nog vrijheid van handelen bezit, gaat zoo dwaas zijn, zulk avontuur aan te gaan, om de grillen te voldoen van eenige archirijke of vetgemeste socialistische kopstuk ken CaPoofce gevolgen om eene kSeine tfowt. Ne jongen van New- York, de hoofdstad dor Vereenigde Staten in Amerika, heeft een proces ingespannen tegen een der twee grootste telegraafmaat- schappijen, omdat zij hij het telegrafeeren eene fout hebben begaan die voor don jongen de zwaarste gevolgen heeft gehad. De jongen stuurde over enkele weken een telegrahi met de woorden I love you for ever wat zeggen wil Ik bemin u voor eeuwig en drie dagen In plaats van o in love werd er ea geplaatst, en de zin luidde I leave you for ever wat vertaald zeg gen wilIk verlaat u voor altijd De deerne was door die tijding wanhopig geworden ze zond aan haren toekomende zijne brieven, zijnen ring, zijn portret en al wat zij er van bézat terug, zonder een woordje uitleg. De jongen schreef naar haar, legde de zaak uit, pleitte nog beter dan menigen advokaat zou doen, maar 't was niet gekort. Het meisje wilde niet meer luisteren. Zij koos een anderen jongeling uit waarmee ze nu gaat trouwen. De eerste verloofde heeft bij die noodlot tige tijding een proces ingespannen tegen de telegraafcompagnie tot schadevergoeding. Hóéveel hij voor het verlies van zijn beminde heeft gevraagd, weten we niet. Samenstelling van 't Hol- landsch Parlement. De Eerste Kamer Staten-Generaal bevat 19 katholie ken, 13 antirevolutionairen 18 liberalen. Hiervan levertNoord-Brabant 6 kath. Geiland 3 kath. en 3 anti-rev. Zuid-Holland 5 kath. en 5 anti-rev. Noord-Holland 9 lib. Zeeland 2 anti-rev. Utrecht 1 kath. en 1 anti- rev. Friesland 4 lib. Overijsel 1 kath. en 2 anti-rev. Groningen 3 lib. Diente 2 lib. Limburg 3 kath. De leden- zijn gekozen voor 9 jaar. 1/3 treedt om de drie jaar af. De leden worden gekozen door de Provinciale Staten. Voor de Tweede-Kamer der Staten-Gene raal is de samenstelling 4 oud-liberalen, 20 unie-liberalen, 9 vrij zinnige demokraten, 7 sociaal demolcraten, 11 kristelijk historischen, 22 anti-revolution- nairen en 26 Roomsch katholieken. Dsapstzking waai da waart wan Si'assa! itaat' Charles-oi. De vaart van Brussel naar Charleroi wordt eene vaart van grooten doorsteek. Ze moet dus verbreed en verdiept worden. Dat werk is aanbesteed op het grondgebied der gemeenten Virginal, Ittre et Oisquercq. De werken zijn geschat op ongeveer 2.260.000 frank. OnïvarogstsppijzeBis Te Parijs kan men wog met het geld. Oordeelt i Het kostte om te ontvangen i 1.) den Czaar van Rusland 1.529.-400*fr. 2.) don koning van Italië 320.000 fr. 3.) den koning van Spanje 985.000 fr. 4.) den koning van Portugal 219.000 fr. 5.) den koning vin Noorwegen 318.000 fr. 6.) denkoning van Denemarken3.011.077 fr. 7.) den koning van Zweden 280.000 fr. En wat kostte M Fallières om. rond te reizen, aan de kas 1.) Zijne reis naar Londen 151.000 fr. 2.) Zijne reis naar Rome 370.000 fr. 3.) Zijne reis naar Madrid 410.000 fr. Ge ziet het, het komt al op 't zelfde neer,o»f ge nen koning of nen president hebt. Ean jongeling na een twist met messteken gedood. Zondag avond, rond 10 ure, zaten een tiental verbruikers in eene herberg, te Klemskerke. toen 'r ee jongelingen aan het twisten gingen. Het waren O. Wauters, van Houthave, en Theofiel Van Steenkiste, van Stalhille. Opeens verliet de eerste vol woede de herberg om, zooals hij zegde, ongelukken te vermijden. Een half uur nadien verliet Van Steenkiste insgelijks de herberg. Hij volgde den weg van Klemskerke naar Vijf- Wege, toen hij opeens bij de keel gevat, ten gronde geslagen en mot messteken getroffen werd. De aanrander nam ijlings de vlucht. Van Steenkiste kroop nog een honderd meters verder en viel dan' dood in eene gracht. Twee uren later ontdekten voorbijgangers het lijk. Vermoedens vielen dadelijk op Wauters, die door de gendarmen aangehouden en naai' het gevang van Brugge geleid word. Maan dag, door den onderzoeksrechter onder vraagd, bekende de plichtigo alles. Hij werd opgesloten. De bekentenissen Fejard. van M. Van Dam, de onderzoeksrechter van Charleroi, heeft in zijn kabinet aandachtig de bekentenissen van Fejard nagezien en onderzocht. De magistraat heeft thans zekerheid opge daan, dat de dubbele moord van Dampremy wel door de bandieten der bende Gander en Gui®, gepleegd werd. Fejard heeft in zijne bekentenissen zoo vele inlichtingen gegeven, welke juist be vonden werden, dat de onderzoeksrechter weldra overtuigd was, dat ook Fejard bij de plichtigen moet zijn. Volgens Fejard, zou de bende in een loge menthuis der Rue de Chavonnes, te Charle roi, den nacht doorgebracht hebben daar werd echter geen der namen van de bandie ten in de boeken gevonden. Daarover ondervraagd, verklaarde Fe jard, dat de bende nochtans altijd samen was. Daarom handelden zij volgender wijze Een d9r bandieten ging eene kamer huren in een logemenïhuis en bracht er dan 's avonds, wanneer alles stil was, zijne gezellen, die eï dan den nacht doorbrachten. Aldus moest de policie zich met hunne zaken niet bemoeien. Ondervraagd over de valsche identiteits papieren welke al de bandieten der bende bezaten, verklaarde Fejard, dat zulks dood eenvoudig was. Zoodra zij een landgenoot ontmoetten, knoopten zij een gesprek aan, lieten hem eenige glazen drinken, en hoorden hem zoo uit, over zijn ouderdom, zijn naam, zijne ge boorteplaats, waar hij zijn soldatendienst had volbracht, enz. Eens in 't bezit dezer inlichtingen, schre ven zij naar den meier van dal dorp om an dere papieren, zeggende dat zij de hunne verloren hadden. Daar zij de kosten er bij voegden, kwamen deze papieren, op naam van den niets ver moedenden persoon, op het aangeduid adres toe. Zoo hadden de bandieten papieren in regel. Ëens dat de policie de bedriegerij ont dekte, herbegonnen de schurken op een an ders naam. Volgens Fejard, werd de buit opgedaan te Dampremy, te Charleroi verdeeld. De ban dieten bleven den zelfden dag te Charleroi feest vieren en vertrokken 's anderendaags naar Brussel, van waar zij dan naar Parijs terugkeerdèn. Tijdens eene begrafenis wordt een priester op schandalige wijze uitgescholden. Uit Anderlecht wordt gemeld, dat gisteren Zondag, tijdens eene hegrafenis aldaar, heer Roose bestuurder van het O. L. Vrouw Gesticht te Gureghem, op schandalige wijze uitgescholden werd, door een heer en dezes vrouw,die den priester voor schoelie uit maakten. De Eerwaarde geestelijke, die om zijne zoetaardigheid door iedereen bemind, had den tijd niet te antwoorden. De veront- waardige omslaanders, zouden het aan beide onbeschofterikken eens betaald gezet hebben, toen twee agenten tusschan beiden kwamen. Proces-verbaal werd tegen de lage aanval lers opgemaakt en talrijke lieden legden hunne getuigenis af, voor zulk een waardig priester aldus op schandalige wijzebehandeld. Het wordt nu langs om beter. Krachtige maatregen zijn noodig om pal en perk te stellen aan de gemeone streken der geuzen- rassen. Of zullen de katholieken zelf hande lend moeten optreden, om eerbeid voor hun zalven en de priesters af te dwingen TE BRUSSEL. Eene genaamde Marie V..., werd onlangs tot 10 maanden gevang veroordeeld. Liever dan zich gevangen te geven, verkoos Marie V... schier dagelijksch van woonst te veran deren, ten einde alzoo de opsporingen der policie te verijdelen. Ongelukkiglijk voor haar werd zij Zondag avond, rond 11 ure, op de Muntplaats ontmoet door een persoon, wien zij eene som had afgetruggeld en die haar wilde aanhouden. Vlug als een eek hoorntje liep Marie V... weg, sprong een hotel binnen en snelde naar boven, achter volgd door den bestolene en verborg zich op eene zolderkamer, waarvan zij de deur zorg vuldig sloot. Het personeel van het hotel vernam weldra wat er gaande was en ver wittigde de policie. Deze snelde toe en deed de deur der zolderkamer openen. De kamer was ledig. Marie V... was langs het dakven ster naar buiten gekropen en hield zich ver borgen achter eene schouw en weigerde zich over te g9ven. Twee policieagenten moesten op het dak klimmen om haar te dwingen terug binnen te gaan. De jonge vrouw werd aangehouden en naar 't gevang van Vorst overgebracht. Een ontaarde echtgenoot doodt zijne vrouw Verleden nacht is eene misdaad gepleegd, te Les Waleffes, een dorp gelegen op de buurtlijn van Borgworm naar Hoei. Zekere Loncelle, van Borgworm, was sedert eenigen tijd van zijne vrouw gescheiden. Deze ging haar geboortedorp, Les Waleffes, bewonen. Uit dien echt waren twee kinderen gesproten: een meisje van twaalf jaren oud, en een zoontje van eenige maanden. Loncelle drong aan om zijn zoon te beko men. Zaterdag nacht ging hij aan het huis zijner vrouw aankloppen, en toon deze aan het venster verscheen, loste hij een revolver schot op haar. De aime vrouw, doodelijk getroffen, kon zich nog tot aan haar bed slepen, waar zij kort daarna den geest gaf. De moordenaar heeft zich gevangen ge geven. Aanhoudingen De Duitsche Lohal Anzeiger meldt, dat te Echemfoerd vijf Engelschen aangehouden werden onder betichting van spioeneering. Zij hadden eene gansche reeks plannen der kusten van Schleswig-Holstein in hun bezit. Maandag avond werden de aangehoudenen naar Kiel overgebracht, alwaar zij voorloo- pig opgesloten werden. Een hunner ver klaarde pleitbezorger te zjjn, een tweede ingenieur, een derde schilder van zeezichten en de twee anderen geneesheeren; Uit het onderzoek ïs gebleken, dat de Engelschen met hun eigen yacht uit Enge- geland zijn aangekomen en de haven van Kiel en het Willemskanaal hebben door kruist. Hun schip, met al wat er zich op bevond is aangeslagen. Van den anderen kant deelt de Berlijnsche Zuidgazette een telegram uit Metz mede, waarin gemeld wordt, dat aldaar twee onder officieren aangehouden werden wegens spiooneerderij. Het grootste stilzwijgen wordt over deze zaak bewaard. Een der onderofficieren, March genaamd, was bewaarder van het materiaal in het fort van Metz. De andere, zekere Wolk, was aan de depots der artillerie van Metz gehecht. Deze dubbele aanhouding heeft in de mili taire middens de grootste opschudding ver wekt. Er wordt nog gemeld, dat een derde onderofficier, thans in garnizoen te Berlijn, ook in de zaak betrokken is. Aalst, den 3n Oogst 1912. Heer Uitgever der VOLKSSTEM o T/ê. In uw blad van 2n Oogst lest houdt ge u met mijn persoon bezig ge slingert mij een heelen hoop lieftalligheden naar 't hoofd dat hindert mij volstrekt niet, want iemand die aan 't voorplan van eene politieke partij staat, mag zich wellicht van wege zijné tegenstrevers aan eene bolwassching of wel aan een min of meer hevige aanval verwach ten het tegenovergestelde zou iedereen ver wonderen. Doch, me dunkt, dat uw schrijvon niet alleenlijk een goSde bolwassching is maar ge wilt me bij uwe lezers doen door gaan als een beoefenaar van lage -persoon lijke aanvallen die ik zoo maar gedurig naai' 't hoofd van iedereen zou slingeren. Ge zult me toelaten tegen dergelijk verwijt protest aan te teekenen en degene zelfs onder uwa vrienden die me kennen, zullen u niet geloo- ven. Men mag, Heer Uitgever, wanneer men een tegenstrever persoonlijk aanrandt niet te veel overdrijven, want dan heeft dien aanval juist een tegenovergestelde uitslag dan de gene dio men ervan verwacht. Gij haalt eenige volzinnen aan der rede die ik, als Voorzitter der Liberale Associatie, uitsprak en waarin ik het gedrag aankloeg van zekere zoogezegde liberalen, die in de laatste kiezing aan hun plicht zijn te kort gekomen, en, omdat ik daar verklaarde dat de plaats van dergelijke lieden in de liberal® rangen niet meer is, spreekt ge van mijn wraakzucht, ik hen volgens u een machtbe- kleeder, een dictator, een liberale paus, kwatong, vischwijf, scheldman en wat weet ik al't is heel lieftallig van uwentwege, maaT zooals ge het zegt, die bewijsvoering van den schrijver van uw artikel, door t gebruik van al die lieflijke woorden, vind ik niet geestig maar enkel en eenvoudig bees tig en die voorzeker niet te huis belmoren ia den mond van welopgevoede personen. Bovendien ik sprak niet in eigen naam, maar wel als tolk van heel het Bestuur der Associatie, en om u een bewijs te geven dat al de leden onze zienswijze deelden, zal ik u zeggen dat ik als voorzitter werd herkozen met 165 stemmen op 170 stemmen. Overigens, indien er in uwe partij eenige ruziemakers de tweedracht wilden bewerken, voor eene kwestie van gansch persoonlijk be lang, zouden uwe hoofdmannen en uwe be sturen zeniet buiten kegelen 1 Ja, niet waar Ik kan moeilijk het waarom van uw schrij ven beseffen. Was het om mij persoonlijk eens boosaardig aan te vallen Dat ware naïef van uwen't wege, want uwe aanvallen kunnen mij niet benadeeligen en ze laten mij totaal onverschillig. Was het wellicht om de tweedracht in onza rangen aan to vuren Dan ook verspilt ge er nutteloos uw latijn en uwen tijd aan, want geloof me, ik zeg het u rechtuit, de Liberale Partij in Aalst, in het kanton en in het Ar rondissement, wat ge er ook mocht over denken, is eendrachtiger dan ooit, en 't is niet de af te keuren handelwijze van eenige misnoegden die daaraan verandering zal brengen. In alle geval uwe bemoeiing in die zaak zal al onze vrienden op hunne hoede zetten en meer dan ooit zullen ze zich aaneensluiten, opdat do Liberale fartij niet zou vallen maar integendeel krachtig vooruitgaan tot de ver wezenlijking van ^haar programma dat beoogt 1. Eene eerlijke kieswet door zuiver algemeen stemrecht met evenredige ver tegenwoordiging. 2. Een degelijk nationaal verplicht on^

De Volksstem | 1912 | | pagina 1