Een ongelukkige dag DAGBLAD Pralen zijn Qeen oorden, hesren socialisten 'T EEN EN 'T ANDER Aan onze politieke vrienden. Congres van list Oavidsfonds Een familiedrama te Vise 03 afgevallen priester Fonteyne in de Kamer Donderdag 8 Augusti 191 Si BestuurderJ. Van Nuff'el-De Genót. Aohftiende jaargang nr 189 EEN HELD te Antwerpen. 2 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (I tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) Ir. 0 30 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. Gezellen Huysmans, Destrée en An- seele hebben gesproken te Gent tot voorbereiding van de algemeene werk staking. De socialisten spreken wel van 2000 aanwezigen; maar dit is heel weinig als we dit cijfer vergelij ken bij de 20,000 de 30.0U0 aanwezi gen op hunne openluchtmeetingen vóór de kiezing. En ondanks dit behaalden ze nooit grooter buis als op 2 Juni 1912. Die zoogezegde 2000 aanwezi gen laten ons dus uiterst kalm. Als ge daar af rekent, de menschen die om de bete broods gedwongen zijn, op te komen,, zuil ge tot een zeer beperkt getal komen. Doch het getal geeft er niet aan. We gaan metnen vluchtigen blik over- blik overschouwen wat er daar is ver teld geworden. Heer Huysmans kwam eerst aan 't woord. Hij vertelde eerst dat de so cialisten in Holland en in Hongarië ook streden voor zuiver algemeen stem recht, maar het ook niet konden be komen. Voor Holland had hij er kun nen bijvoegen dat de liberalen, om hun bondgenootschap met de socialisten, door de Rotterdammers ferm aan de deur zijn gewalst. Daarna geeft hij duchtig af op M. de Rroqueville omdat hij van 1895 tot 1899 niets heeft gezegd in de Kamer, in andere woorden, omdat hij in de Kamer niet lag te zeeveren. Verre van een gebrek te zijn, zullen de Belgen dit bij M. de Broqueville eerder als eene hoedanigheid aanreke nen. Het ware te wensehen dat vooral de uiterste linkerzij wat meer het voor beeld van M. de Broqueville mochte volgen. Hij weet te melden dat M. de Bro queville over jaren tegen de voorstel len tot loonsvermeerdering heeft ge stemd. Maar hij wacht zich wel te zeggen waarom kamerlid de Broque ville zoo te werk ging En dit is kos telijk Het zijn de Bertrand's, de Ansee- le's, de Pepin's, de Vandervelde's, de Destrée's, die de slechte toestanden onzer spoorwegarbeiders hébben doen hervormen. Dat is eerder gezegd als bewezen. De soeialisten hadden niets in het be stuur van 't spoorwezen te zeggen hoe kunnen zij dan zoo belachelijk zijn, een andermans pluimen op den hoed te willen steken. De spoorwegar beiders hebben hunne lotsverbetering te danken aan de katholieke regeerin gen die elkander beurtelings hebben opgevolgd doch het meest zijn ze verschuldigd aan de heeren Helleputte en de Broqueville. M. Huysmans spreekt, natuurlijk over de kiesomkooperij. Hij had in den gemeenteraad van Brussel voorge steld, zegt hij, de loonen der werklie te verhoogen, doch had op vraag van M. Max geantwoord dat die verhoo gingen maar na de kiezing moesten toegestaan worden. M. Huysmans zoekt hier den fijne te spelen, maar hij is er nog niet half. Hadde Huysmans waarlijk zoo extra- kiesch willen zijn, dan had bij met zijne voorstellen niet moeten afkomen vóór de kiezing maar na de kiezing. Daarbij zijn collega Bertrand van Schaarbeek kan hem in die zaken vele lessen geven. Na gezegd te hebben dat de socia listen niet op de liberalen moeten rekenen maar enkel op hun eigen zelf, eindigt hij met de volgende woorden De Gentsche socialisten beloven weinig maar geven veel. Welnu ik vraag u hetzelfde te doen zoo weinig mogelijk volzinnen, frazen en woor den, maar daden. 't Is curieus in 't begin van zijn rede, spot hij met M. jle Broqueville omdat deze niet veel zegde, hoewel hij ongelooflijk veel werk heeft afgelegd. Nu raadt hij zijn snullen aan, hetzelfde te doen als M. de Broqueville weinig woorden geven,, maar veel daden. Kan een mensch zich al leel-ijker in den pot dooven Als tweede spreker trad Heer Bes tree op. Volgens het verslag dat wij hier voor ons hebben, heeft bij niets wetenswaardig gezegd; dat de socialis- op 30 Juni een congres hebben gehad, dat de katholieken aan de bedreigin gen niet zullen toegeven, dat zijn zaken die wij van over lang reeds wisten. Het slotwoord was aan heer An- seele. Hij sprak van 20.000 stakers te Gent Als 't waar is, zegt Thomas. De 20.000 man zullen elk 50 fr. spa ren, voegde hij er hij, dat maakt een millioen. En als we dat hebben dan winnen we. De simpele socialistische toehoorders snapten dat weeral gelijk zij overi gens alles binnenslikken wat hun door hunne menners worden opgestoofd. Voor bet overige leverde de meeting niets bijzonders op. De kopstukken voerden bet woord, gelijk altijd de eenvoudigen mochten toejuichen, ook gelijk altijd en na de meeting gingen de kopstukken heel waarschijnlijk een puike souper binnen spelen terwijl de gewone menschen zich met boterham men of met patatten mochten tevreden stellen. Sommige eenvoudige socialisten zullen thuis hun hart hebben zitten op vreten van haat en machtelooze razer nij de kopstukken zullen bij het klin ken der roomers gegekscheerd hebben en mogelijk uitgeroepen hebben We hebben ze weeral aan 't lijntje. Zoo laten dartele vischjes zich van gen aan een stuksken brood of een pier, terwijl do vangers naderhand den opgestreken buit smakelijk oppeuze len. Lezers, spreekt rechtzinnig, is het zoo niet Welnu, op tijd en stond zegt dat op uwe beurt aan vrienden en kennissen. BSscjen jae*esi Paws. Het was Zondag, vierden Augustus, negen jaren ge leden, dat Z. H. Pius X den H. Stoel besto gen heeft. Te dezer gelegenheid wijden de dagbladen van Rome lofsprekende artikels aan den opvolger van Z. H. Leo XIII. Zelfs de anti-katholieke Tribuna huldigt de hoedanigheden van het huidig Opperhoofd der Kerk, zeggende dat Hij een pausschap van godsdienstige herstelling voert. De katholieke bladen van bunnen kant, sommen de merkwaardigste daden uit dat negenjarig Kerkbestuur op. Do Observcitore Romano zegt, dat deze negen jaren grootelrjks de gevoeleris van erkentelijkheid en teederheid verhoogd heb ben, welke de geloovigen bij de kiezing van den Paus bezielden, om reden der smarten welke de H. Vader ontmoet en der weldaden die Hij aan do Kerk bewezen heeft. Leve de Paus Vlaamsch in de Spoorwe- S^n. Te Brussel, Aarlen, Charleroi, Gent, Luik, Bergen, Namen en Doornik worden van 1 October tot 1 Juni 1913 koste loos vlaamsche leergangen ingericht ten voordeele van de spoorwegagenten. De menschen vragen en z'hebben gelijk. He groote kwes tie in de Vlaanderen is nu de uitbreiding onzer binnenlandsche gemeenschapwegen. De nijverheid vraagt zulks en daarom, moet het zooveel mogelijk worden toegestaan. St-Niklaas vraagt eene verbinding met de Schelde. Roesselaere dringt aan om eene vaart te hebben met Brugge. Ronse vraagt de bevaarbaarmaking van de Rlios- nerivier. Eecloo vraagt om den Burggravenstroom torug bevaarbaar te maken. Dat zou Eecloo, Waarschoot, Lembeko, Sleidinge, Cluysen en Ertvelde verbinden met de vaart van Terneuzeu en den kortsten weg zijn naar Gent. Bovendien zou dit mede helpen aau het draaineeren der akkers en aan de meerdere gezondmaking dier streken. Maldeghem vraagt het bevaarmaken van de vaart van Schipdonk van af Balgerhoeke naar Damme. Men zou de rivier Eede, zeer goedkoop kunnen bevaarbaar maken. Sm de Kamei1. Nog eenige dagen en de buitengewone zittijd is afgeloopen. 'In plaats van enkele dagen heeft hij weken geduurd. En wat uitslag heeft het gegeven Niets, de linkschen hebben zich zelve meest gefopt Een BsSaaggeest. Dat is de Ant- werpsche liberale briefwisselaar Mare Gré- goire. Nu weet hij te vertellen dat kamerlid Franclc reeds op loer ligt om M. Jar: De Vos als burgemeester op te volgen, daar deze niet opgewassen is voor zijne taak. M. De Vos zal bij 't lezen dier woorden maar zuui' opkijken. FSooseveBi, Wilson en Taf S. Dat zijn de groote favori's voor de plaats van president der Veveenigde Staten. Taft als kandidaat der republikeinsche partij, Wilson als man der radikale en Roosevelt als scheur maker. 't Is voorwaar moeilijk te zeggen wie de bovenhand zal halen in dien reuzen veld tocht die gaat beginnen. Dood en begraven. Priester Flouret is reeds begraven. De ongelukkige was nog maar 32 jaar oud. Hij is werkelijk een martelaar, gevallen voor het geloof. Bedevaart naar O, L. Vrouw wan Lourdes van 27 Oogst tot den 4 September. Een trein zal op 26 Oogst vertrekken met een dag oponthoud te Pa- rijs-Montmarlre. Fransche sermoenen door E.E, P.P. De Harveng, Godschalck. Vlaamsche sermoenen door E. P. De Groote. Nadere inlichtingen te verkrijgen bij E. H. Parqt, La Louvière. Te Gent» Zondag hielden de Gent sche katholieken feest. Op het banket van 1400 deelnemers, hebben de heeren ministers Carton de Wiart en Van do Vijvers gespro ken. Goed gesproken. De liberale senator M. Vandewalle van Antwerpen, heeft in den Senaat op krachtdadige wijze de hate lijke dwingelandij van de socialistische kop stukken in den zeemansbond aan de hand gesteld. En zeggen dat de liberalen zoo laag zijn gevallen, met die nijdige verdrukkers hand in hand te gaan, ja, er zelf voor kruipen. Wij herinneren aan onze vrienden, dat sedert den 1 Juli laatst de gemeentebesturen zich met het opmaken der nieuwe kiezers lijsten bezighouden, die ten laatste den 1 Mei 1913 in voege znllen treden. Daarom denken wij dat het gemd is de vereischte voorwaarden te herinneren om op kiezerslijsten ingeschreven te zijn. Ouderdom Voor de Kamer, geboren zijn vóór 2 Mei 1888. Voor Senaat, Provincie en Gemeente, geboren zijn vóór 2 Mei 1883. Woonst Voor Kamer, Senaat en Pro vincie, ingeschreven zijn op het bevolkings- boek en eigenlijk sedert één jaar op 1 Juli 1912 in de gemeente te verblijven, 'tis te zeggen van 1 Juli 1911 tot 1 Juli 1912. Voor de Gemeente ingeschreven zijn op het bevolkingsboek en sedert 3 jaar op 1 Juli 1912 in de gemeente verblijven, 'tis te zeg gen van af 1 Juli 1909 tot 1 Juli 1912. Voor de vereischte voorwaarden strekken de tot het bekomen van bijgevoegde stem men verzoeken wij, de katholieke kiezers die zouden denken er recht toe te hebben, zonder uitstel, voorzien van hunne bewijzen of juiste inlichtingen, zich tot het bestendig bureel der Katholieke Vereeniging te wenden, Groote Markt 24, te Aalst, van 10 tot 12 ure, waar er seffens kosteloos aan hunne weder - eischen gevolg zal gegeven worden. Een der beste Fransche officieren-vliegers, luitenant Faucompré, die de vliegschool van Juvisy bestuurt, heeft Zondag eene ware heldendaad volbracht* Ten einde de menigte te vermijden welke zich op een veld bevond waar hij gedwongen was te landen, liet hij zijn toestel ten gronde ploffen, aldus zijn eigen leven wagende om dat der anderen te redden. Hij keerde van ChSiops terug om zich naar Juvisy to begevon, toen hij bo\en Tournay, in volle vlucht een der wielen van zijn lan- dingslelsel verloor. Ook viel de motor stil. Hij daalde in eene weide neder. Spoedig bevond zich eene groote menigte rond het toestel, dat in der haast hersteld werd. Eens do herstollingen gedaan, wilde de luitenant zijne reis voortzetten. Nauwelijks was hij een twintigtal meters hoog, of de motor liet hem, andermaal in steek. Hij moest dus terug nederdalen. On- dertusschen echter was de menigte over heel het veld verspreid. De vlieger begreep, dat het onmogelijk was in het veld neer te ko men, zondereen aantal personen te dooden of gevaarlijk te kwetsen. Alsdan nam hij spoedig een heldhaftig be sluit. Een klein plekje open grond ziende vlak onder zich, nabij een bosch, deed hij zijn toestel pijlsnel ten gronde ploffen, op een paar meters afstand van de schielijk ver schrikte toeschouwers. Geen dezer werd gekwetst, doch luitenant Faucompré be taalde den tol. Hij werd tusschen zijn ver brijzeld toestel aangetroffen, met gebroken hil en kwetsuren aan het hoofd. Hij had het bewustzijn niet verloren en zegde gelukkig te zijn niemand gekwetst te hebben en zijn plicht te hebben kunnen doen Luitenant Faucompré is gehuwd en vader van twee kinderen. Het Davidsfonds houdt dit jaar zijn Con gres te Antwerpen, op 18 en 19 Augustus. Buiten de Davidsfondsafdeeling, is er eene voor de Vlaamsche vrouwen (Damen-afdee- ling), eene voor het Algemeen Vlaamsch Studentenverbond, eene voor Wetenschap pen, eene voor Onderwijs en Oudersbond, eene voor de sociale Studiekringen. Op de feestzitting zullen befaamde rede naars het woord voeren en inzonderheid handelen over het leven en het werk der twee beroemde schrijvers, wier eeuwfeest het Vlaamsche volk dit jaar herdenkt Hen drik Conscience en Renier Snieders. Daar het Congres samenvalt met de Gonsciencefeesten, zullen de aantrekkelijk heden van het verblijf te Antwerpen menig vuldig zijn. Beknopte inhoud van het programma Zondag, 18 Augustus, ten 10 ure 's morgens feestzitting in de roode zaal der Koninklijke Harmonie, Arenbergstraat. Na afloop der feestzitting zullen de Congressisten den uitgang der vermaarde groote processie kunnen bijwonen. In den namiddag uitgang van den Conscience-stoet. 's Avonds, ten 8 ure, in de groote zaal der Harmonie, groot toonkundig feest door het Symphonisch Orkest der Koninklijke Maatschappij van Dierkunde. Maandag, 19 Augustus, ten 8 1/2 ure, plechtige H. Mis in de Kapel van St-Norber- tusgesticht ten 9 ure, vergadering der afdeelingen in voormeld gestioht. Ten 2 ure, zal het Congres dooreen feest maal gesloten worden. De Congressisten zullen met vermindering van prijs toegang hebben op Zaterdag, 17 Augustus, en Maandag, 19 Augustus, tel kens ten 8 ure, op de uitvoeringen van het Peter Benoitsfonds Conscience-cantate en andere werken van den onsterfelijken meester. Van nu af is het zeker dat het te Antwer pen op de Congresdagen Vlamingen regenen zal. In zijne laatste algemeene vergadering, heeft de afdeeling van Aalst, van het Davids fonds, den E. H. Vlerick, pastoor van het Begijnhof, als voorzitter gekozen. DE VOLKSSTEM wenscht den niouw- gekozene van harte geluk met die vereorende onderscheiding. Verscheidene havenwerkers erg gekwetst. Het is gisteren maar een droeve dag aan den havenkant geweest. Een twintigtal per sonen zijn tijdens hunnen arbeid gekwetst geworden. Wij geven hier onder de bijzon derste werkongevallon op. De 18jar:go PietGevens, wonende Zwaan- tjesslraat, te Iloboken, had den arbeid in het ruim van het Belgisch zeilschip* Katanga liggende in het drooge dok geëindigd, en klom langs de ladder naar boven. Toen hij aan dek kwam, viel hij plots achterover in het ruim. De ongelukkige bekwam erge inwendige kwetsuren en werd naar het St- Camillusgesticht vervoerd. Op nummer 10 van het Willem dok kwamen twee platte wagens in botsing met het gevolg dat de dessel van een stilslaandén wagen omlaag viel, en terecht kwam op het hoofd van den genaamden Piet De Kimpe, oud 40 jaar, wonende Boomstraat, 1. De ongelukkigewerdmeteene ernstige kwetsuur aan het hoofd naar het St-Walburgiesgast- huis overgebracht. Op de Oostkaai der Kattendijk, is de 15jarige knaap Karei Riesel, wonende Am- sierdamstraat, 8, van een wagen gevallon en kwam onder het achterwiel terecht dat don knaap over het lichaam holde. De veronge lukte knaap ontving in het verbandhuis do eerste geneeskundige zorgen. Aan boord van de stoomboot Arclu- rus liggende op nummer 67, van bet Ha vendok, werd Jef Van Acker, oud 52 jaar, wonende te St-Niklaas, de rug gekwetst, door het omvallen van eenen stapel planken. De man wordt in het Ste-Walburgisgasthuis verpleegd. De dokwerker, Frans Van den Doodt, wonende Sleutelstraat, 16, liep kwetsuren op, terwijl bij werkzaam was aan boord van de stoomboot Hornby Gastle liggende op nummer 66. der Havendok. De man is na eene eerste geneeskundige verzorging in het verbandhuis-Noord naar het verbandhuis overgebracht. Op nummer 33 van het Kempische dok is een werkman van den ijzerenweg de ge naamde Aug. Pellegrinis, oud 30 jaar, wo nende St-Catharina Waver, tusschen tweo wagons gevat en geplelterd geworden. De man werd inwendig gekwetst, en voor ver zorging naar het krijgsgasïhuis gevoerd. TWEE GEKWETSTEN. Maandag avond heeft de 19jarige Jean Renard zijn stiefvader en zijne moeder met revolverschoten gekwetst. De moeder van Renard, was een 15 tal jaren geleden met zekeren Demarteau her trouwd. Er waren verscheidene kinderen uit het eerste huwelijk der vrouw. Reeds dikwijls was er twist ontstaan tus schen Jean Renard en zijnen stiefvader, bij zooverre dat Renard, Maandag besloot alleen te gaan wonen. Hij verliet zijne woning en dwaalde door de straten, waarna hij zich naar Luik begaf. Daar kocht hij zich een revolver, deed hem laden en keerde s'aronds naar huis terug. Renard ontmoette zijn stiefvader en loste onmiddellijk twee schoten op hem. Demar teau kreeg een kogel in de linkerwang. Zijne vrouw kwam op het gerucht toegeloopen, en haar zoon richtte nu ook zijn wapen op haar. Zij werd in den arm getroffen en vluchtte om hulp roepend de straat op. Renard verliet zijne woning juist alsof er niets gebeurd was en ging zich in de gendar merie gevangen geven. Hij werd ter beschik king ran het parket opgesloten. Vrouw De marteau werd slechts licht gekwetst. Haar man is erger getroffen, doch zijn toestand boezemt geene onrust in. De revolver bad slechts eene lichte draag* kracht en was dus niet heel gevaarlijk. Erbarmlijke Figuur! Verledfln week, sprak in de Kamer dö daensist Fonteyne, afgevallen priester van Brugge, tijdens het debat waar het bewezen wierd op welke schandalige wijze die aardiga democraat gekozen is, met bedrog, uitkoo- perij en met liet bloedgeld van den speelkot- houder Marquet. Het Vlaamsch letterkundig en wetenschap pelijk weekblad Hooger Leven dat gekend staat als een der beste en meest ge zaghebbende tijdschriften van ons land, beoordeelt aldus het optreden van den afge vallen priester in de Kamer, onder de hand- teekenïng van Cognatus, die den persoon van een zeer merkwaardig kamerlid laat ver raden. Het Fiasco Fonteyne. Over de besprekingen in de Kamer verle den week gevoerd, is niet veel te zeggen r En passant, zij alléén bemerkt dat Priester Fonteyne,ellendig door do mand is gevallen. Nooit beleefde ik een n\eer volslagen fiasko.En nochtans de Kamer gaf hem de kans prachtig klaar, want ieder was gespannen om hem te liooren in zijn maidenspeech, maar op een paar minuten was hij- gewogen en te licht bevonden. Fonteyne's kop nochtans, vai* buiten alleen beoordeeld valt nogal mee,maar 't is de geschiedenis met het tooneelmasker van het Grieksche fabeltje dat onze huma niora studiën...opvroolijkt.Het«enkephalon» het inwendige ontbrak. Schreef Paterken Daems niet ergens in die hooge huizeii zijn de bovenkamers leeg In elk geval, van al de welsprekendheid, waarvan de reputatie ons uit de herbergen van 't Brug- sche Vrije kwam overgewaaid, is niets, maar absoluut niets gebleken. Een akelig kop stemmotje, een stotterend debiet en zero als geestigheid.SEooveol tekorten kan een flinke dosis audace niet verhelpen, en trouwens op stuk van driestheid én opruiende aanvallen*

De Volksstem | 1912 | | pagina 1