BEIS NAM ROME Waarom m\ met den Godsdienst geschermd iieien. 'T EEN EN 'T ANDER Een drama op eene stelling Achttiende {aanhang nr ISS DAGBLAD Neg een drama der onafhankelijke zedeieer te Njonoeaii-aan-Samher te PARIJS. Doodelijk ongeval te Beveren-Waas Russische Zeden Nog eene spoorwegramp in Frankrijk Dramatische redding te Oostende Voorwaardea der reis PRIJZEN DER REIS 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 9 August! f912. ABONNEMENTEN! Zes waanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSjTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. <3?» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN: TE BRUSSEL I TE AALST 128, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffe!-De Qendt. sï AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Finane. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Elk oogenblik komen onze roode en blauwe tegenstrevers ermede voor den dag, datde katholieken den Godsdienst als middel gebruiken ten tijde der kie zing. Dat is volgens hen ongehoord, ongepermeteerd, enz. Welnu, wij beweren dat het de plicht was van wege de katholieken, van zoo te handelen 't was overigens waarde waarheid verspreiden, de zon doen stralen over de handelwijze van onze goddelooze tegenstrevers. 01 moesten wij dan zoo maar het volk geblinddoekt ter stembus laten gaan moesten wij zoo maar het katholieke België weerloos overleveren aan de tirannie der vrijmetselarij Ha. dat hadde deze gaarne gehad, maar wee ons landje, dat de vreeselijke knoet der goddelooze sekte zou gevoeld hebben. Ter staving van hetgeen wij beweren, laten wij hier eene beschrijving volgen, hoe arme ongelukkige werklieden in 'letland der vrij metsela arsregeering, .frankrijk, behandeld worden. Het woord is aan Pierre l'Ermite Het was een werkman. Een eerlijk, verdienstelijk werkman, zooals men er dagelijks bij het ingaan cier fabrieken ontmoet. Op zijn twin tigste jaar bad hij als soldaat gediend en voor zijn vaderland een vermoeien- den veldtocht meêgemaakt. Toen hij 26.jaar oud was, trouwde hij, en hoewel hij geen geld bezat, schonk God hem vele kinderen. Gedurende twee en dertig jaren be gaf hij zich dagelijks, behalve op de Zondagen, naar de fabriek om met de kracht van zijn armen en het zweet zijns voorhoofds het brood voor zijn huisgezin te verdienen. Hij had met werkeloosheid, ellende en ziekten te kampen, en toch werden bakker en slager, dokter en huisbaas, zelfs de ontvanger altijd betaald. Maar er kwam een tijd, dat de spier kracht van den man afnam, zijn borst zwakker werd en zijne knieën knik ten..., een dag waarop de geneesheer van de werkplaats, het hoofd schud dende, zeide (Mijn arme Durand, gij zijt tot op den draad versleten. Dat was het begin van het einde. De oude werkman moest thuis blijven. Gedurende driemaanden ontving hij zijn volle loon, nog drie maanden zijn halve daggeld. Daarna moest op alles' bezuinigd worden. En toen hij geen stuiver meer bezat, beschouwde Durand zijne kleine woning, de kleine gedachtenissen, wel ke hem dierbaar waren, de meubeltjes, die h(j zelf gemaakt had, alles wat hem aan zijn werkzaam leven herinnerde, en tusschen twee bloedspuwingen sta melde hij Mijn arme vriend, het moet... Zeg aan den dokter, dat hij een briefje geeft. Denzelfden avond bracht men hem naar het gasthuis. Het is onnoodig hem naar de bovenverdieping te brengen, zeide de dienstdoendegeneesbeer... Binnen vier dagen is het afgeloopen. n In de benedenzaal staan 112bedden, bewaakt door verpleegsters, die men niet lastig mag vallen..., o neen En daar Durand geen centiem bezit en veroordeeld is, plaatst men hem aan den ingang, als een pak. dat overmor gen wel weer weggehaald zal worden. Wel werpt men eenige nummers van La Lanterne (een gemeen god deloos dagblad, nota v. d. Red.) het eenige blad dat in de zaal wordt toe gelaten, op zijn bed... Durand vraagt een sinaasappel, omdat de dorst hem kwelt. Een sinaasappel Vraag die aanstaanden Donderdag maar aan uw vrouw. Donderdag 1... Zal ik er dan nog wel zijn Daar hij zijn einde voelde naderen en goed katholiek was, verlangde hij vurig naar een priester. Er behoort een heldenmoed toe, in het (Parijsche) gasthuis te biechten, te midden der beleedigende onverschilligheid, het gelach en de spotternij. Bovendien was er slechts een enkele aalmoezenier voor 800 zieken... één aalmoezenier, die van nabij bespied werd, die als hij de zaal overging geen der bedden mocht naderen dan alleen voorzien van een bewijs door den zieke geschreven en onderteekend. De edel moedige loge vordert nog niet de legalisatie der handteekening. Gekweld door lichamelijk lijden, neergedrukt door een zedelijken angst, niet juist wetende waar hij aan toe is, durft Durand het bewijs niet vragen. De groote verpleegster vooral boezemt hem vrees in Zij moest zich eens wreken... hem het glas water wegne men, waarmede hij ieder oogenblik zijne van koorts brandende lippen bevochtigt. Zooals de dienstdoende geneesheer had gezegd, had de administratie slechts korten tijd last van hem. Hij vertrok reeds den volgenden avond tegen 11 uur... Hij vertrok zonder rhum en sigaretten... Hij ver trok zonder Biecht, zonder de H. Mis, zonder H. Communie... Hij vertrok zonder dat de vriendenhand eens pries ters hem bij den schrikwekkenden overgang behulpzaam was. Hij vertrok de oude werkman, donkende aan zijne afwezige vrouw, aan zijne nog jeugdige kinderen, aan zijne arme ziel, aan de H. Sacramenten, die hij wilde ontvan gen... Hij vertrok geheel alleen en verlaten door de omgeving... op slechts enkele schreden verwijderd van de verpleegster, die lachende aan den oppasser aardigheden stond te ver halen... Hij vertrok zonder dat er iemand was die hem het klamme doodszweet afwischte... zonder den vriendelijken blik van eene liefdezus ter, die hem verzekerde, dat zij bij hem zoude blijven tot het einde... Zon der het wiegende geluid eener bidden de stem... zonder zelfs maar een ijzeren of steenen kruisbeeld te kunnen kus sen... Dat beeld teekent den toestand van de godsdienstvrijheid in het ongeluk kige Frankrijk, door een handvol vrijmetselaars bestierd. In België zou den zij denzelfden toestand in 't leven geroepen hebben, waren zij meester kunnen worden. En wij zouden den godsdienst niet hebben mogen verdedigen Voor de douaniers. De mini ster van finantiën heeft besloten dat in 't ver volg de lagere bedienden van den toldienst niet meer van verblijfplaats zullen moeten veranderen, wanneer zij trouwen met een meisje, dat in de gemeente woont waar zij van dienst zijn. Wanneer bijzondere omstandigheden de Verplaatsing eischen van douaniers, ten ge volge van liet huwelijk, met het doel hunne onafhankelijkheid te vrijwaren, dan zal dio verplaatsing niet meer gebeuren op de kosten dor bedienden, maar zij zullen er eene ver goeding voor ontvangen. De Schoolstrijd in Frank rijk. Ten gevolge van den herderlijken brief van do fransche bisschoppen, eischend dat het geweten dér kinderen in alle scholen zou geëerbiedigd worden, spande het Nati onaal Verbond der onderwijzers en onder wijzeressen van Frankrijk, processen in tegen verscheidene bisschoppen. Doch om zulke processen in te spannen en vol te houden, was er geld noodig. Het verbond richtte zich tot den gemeenteraad van Parijs, die, ondanks de protestaties van eenige ge meenteraadsleden, den SNovember 1909 eene som van 5,000 frank stemde. Deze beraad slaging werd door don prefekt der Seine goedgekeurd den 15 februari 1910. 't Is dan dat vier belastingbetalers MM. Flornoy, Maze-Sencier, Lecastle en Morin protesteerden tegen dit misbruik, tegen die verspilling der gemeentefinancies, zich tot den Staatsraad richtten en de verbreking vroegen der besluiten waardoor 5,000 frank toegestaan werden (en voor welk doel!) aan het Verbond der onderwijzers en onderwij zeressen van Frankrijk, dat geen uitstaans had met den gemeenteraad. Den 2 augusti laatsleden heeft de Staats raad gelijk gegeven aan de belastingbetalers en de stemming van hot krediet van 5,000 frank verbroken. Belgisch brood aan de Fran sche grens. Daar het brood thans veel duurder kost in Frankrijk dan in België maken de Belgische bakkers der grensstreek ervan gebruik om veel brood naar Frank rijk te dragen daar de tolbeambten nog al gewillig de oogen luiken voor dezen invoer. De Fransche bakkers, nochtans, hebben hierover klachten ingediend bij d© overheid, en het tolbestuur heeft beslist dat alleen nog brood voor eigen verbruik zou binnen komen zonder reohten te betalen. Ten einde zich daarover te verzekeren werd aan de tolbeambten opgelegd al de in gevoerde brooden in twee te snijden. Een bloedig drama bracht gisteren Mon- ceau-aan-Sainber in opschudding. Sinds verscheidene jaren leefde vrouw Rosalie Van de Selle, 49 jaar oud, gehuwd en moeder van 2 kinderen, van haren echtge noot gescheiden. Zij had kennis aangeknoopt met zekeren Jaak Bogaerts, en ging met dien samen wonen. Drie maanden geleden, ten gevolge van herhaalde twisten, scheidde het Bebelsch huishouden. Bogaerts ging in de rue Mon- ceau-Fontaine wonen, terwijl zijne vriendin eene kamer betrok in de rue Saint Fiacre. Reeds verscheidene malen had Bogaerts getracht de betrekkingen opnieuw te begin nen, doch de vrouw wilde van niets weten. Gisteren ontmoetten zij elkander in de rue des Barbieux. Bogaerts vroeg nogmaals of zij bij hem wilde terugkomen en op haar weigerend antwoord baalde hij een revolver te voorschijn en loste vijf schoten op de vrouw. Deze werd door een kogel in den hals getroffen, terwijl een tweede kogel op haren geldbeugel bleef steken. De andere kogels vlogen verloren. De vrouw zakte badend in haar bloed ten gronde. Denkende haar gedood te hebben, nam Bogaerts ijlings de vlucht, achtervolgd door eenige ooggetuigen van het drama. Hij liep langs den trekweg der vaart van Charleroi en op het oogenblik van in handen van zijne achtervolgers te vallen, sprong hij in het water. Men kon nog slechts een lijk ophalen. De toestand van vrouw Van de Selle is bedenkelijk. Twee metsersgasten Maurits Zimmer en Emiel Gourcy waren bezig een govel te her steilen in de Ghaptalstraat, te Parijs. Toen Zimmer met zijn truweel wat moor tel wilde scheppen, kantelde eene plank der stelling. Courcy het gevaar bemerkende waarin zijn gezel verkeerde, kon hem nog met de eene hand vastgrijpen, terwijl hij zich met de andero aan de kornis vasthield. Zoo bléven beide mannen gedurende eenigen tijd hangen. Eindelijk moest Gourcy, uitgeput, zijn gezel loslaten. Deze plofte ten gronde en werd den schedel verpletterd. De dood was oogenblikkelijk. Weinige stonden later kwamen de pom piers met eene ladder toegesneld. Zij konden nog Gourcy, die ook op het punt was los te laten on in de diepte te ploffen, redden. Een talrijke menigte woonde angstig en machteloos deze dramatische tooneelen bij. Gisteren avond, omstreeks 9 ure, kwam do heer Theophiel van Overloop, bierbrouwer met zijnen gezel Gesar Lockefeir huiswaarts, toen op enkele honderde meters van zijne woonst, zqn paard eensklaps verschrikte en op hol ging. De heer Van Overloop, spande alle moge lijke pogingen in om zijn paard in te houden, doch te vergeefs het dier liep in dolle vaart de Vracenestraat af, met het ongelukkig gevolg dat het rijtuig tegen het huis botste van handelaar Lambers en beide ingezetenen met volle geweld uit het rijtuig werden geslingerd en tegen de straatsteenen terecht kwamen. Beiden zijn huiswaarts gedragen. Heer Van Overloop bekwam verschillige verwondingen over liet gansche lichaam en is nog denzelfden avond aan zijne wonden bezweken. Hij was slechts 54 jaar oud. De heer Lockefeir klaagt over inwendige pijnen. Ook zijn toestand schijnt niet al te bevredigend te zijn. Het paard is in dolle vaart voortgeloopen alzoo de volkrijkste wijken der gemeente doorkruisende. Gelukkiglijk nog dat er niet meer persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Het is terecht gekomen ten hove van land bouwer Janssens, der gemeente Calloo, wijk Blikken. Gansch het rijtuig was bijna ver nield. Voor liet assisenhof van Gori, in den Kau- kasus, werd onlangs een proces gepleten, dat een jong denkbeeld geeft over de Rus sische zeden en een diepen indruk maakte op de rechters. Ongeveer een jaar geleden, had men op de spoorbaan het lijk gevonden van een poli- cieagent. Dezu was in stukken gereden doch het onderzoek bewees, dat het slachtoffer reeds de keel doorgesneden was, vooraleer door den trein aangeraakt te zijn. Er was dus eene misdaad gepleegd. De policie deed een onderzoek, in overeen komst met de gendarmerie. Een gendarm kwam weldra met eene verklaring af getee- kend door een 16jarige herder. Volgens deze verklaring was het de patroon van den her der, die samen met eenige boeren het mis drijf gepleegd had. Allen werden aangehouden en ondanks hunne krachtdadige loocheningen en hun alibi, voor het assisenhof verzonden. Daar kwamen ook talrijke getuigen ver klaren, dat de verdachten onmogelijk de misdaad konden gepleegd hebben, daar zij zich niet op de plaats der misdaad bevonden, doch het gerecht gaf geen geloof aan die verklaringen. Het was evenwel de jonge herder die hen kwam redden. Deze verhaalde nu, dat hij de verklaring aan den gendarm gedaan had, onder doods bedreigingen van den gendarm, die hem tot bloedens gegeeseld en dan met het hoofd omlaag had opgehangen, om hem te dwingen, eene valsche verklaring te doen. De verdachten werden dan allen vrijge sproken en een onderzoek geopend tegen den gendarm, die nu zelf van de misdaad ver dacht wordt. Dooden en gekwetsten. Dinsdag avond'is nog eene andere spoor wegramp gebeurd in Zuid Frankrijk. Om 7 ure 58, moest een expresstrein ko mende van Pau, door de statie van Labatut rijden. Een lokaaltrein die eenige minuten vroeger aankomt, werd gewoonlijk op een zijspoor gebracht, om den expresstrein door te laten. Dinsdag avond had de expresstrein echter eenige minuten vertraging en daardoor be vond hij zich nog op het zijspoor niet, toen de expresstrein reeds aankwam. De machinist van dezen trein bemerkte niet dat de signalen gesloten stonden en reed in volle vaart op den lokaaltrein. De schok was verschrikkelijk. Eene paniek ontstond onder de reizigers. Een lcoerspaard, uit een verbrijzelden wag gon ontsnapt, ging op hol en kwetste ver scheidene reizigers die op de kaaien gespron gen waren. Drie andere lcoerspaarden werden op den slag gedood en drie erg ge kwetst zoodat zij moesten afgemaakt worden. De Engelsche jockey Sanders, die in de box der paarden had plaats genomen, werd vreeselijk verpletterd teruggevonden. Hij had reeds opgehouden te leven. De t roi no verste van den lokaaltrein die juist uit den fourgon keek, werd liet hoofd verpletterd en blééf ook op den slag dood. De stoker en de machinist van dezen trein werden erg gekwetst. Een vijftiental reizi gers bekwamen ook zware kneuzingen. Zij konden na verzorging naar huis terugkee- ren. De machinist en de stoker van den ex presstrein hebben de vlucht genomen. De overtocht van den paketboot Le Rapide welke Woensdag namiddag om 3 1/2 ure Oostende verliet, is nog al geken merkt geweest, door eene dramatische red ding. Op het vuurschip Ruytingen werden nood signalen gegeven en van op de paketboot bemerkten de matrozen in de verte een wrak. De zee was zeer woelig en de vaart was zeer moeilijk. Op het eerste zicht dachten de opvarenden van Le Rapide een vliegtoe stel voor zich te hebben. De bevelhebber van den paketboot gaf bevel de vaart te verminderen en door eene behendige, doch. zeer moeilijke en gevaarlijke zwenking, gelukte hij er in wrak te naderen. Alsdan bevond men, dat het wrak eene soort van koersbootje was, nauwelijks 5 meters lang, waarin zich een persoon bevond. Het schuitje was vol water en 't was waarlijk wonderbaar hoe het ranke vaar tuigje niet gezonken was. Niet zonder moeite, werd de man met zijn vaartuig opgehaald. Hij verklaarde zekere Willy Westlake te zijn, een Engelschman. Hij had reeds herhaalde malen het kanaal overgestoken in zijn klein vaartuigje. Ditmaal had hij er wol liet leven kunnen bij laten. De waaghals is in Engeland aan wal ge zet. De paketboot had door deze redding slecht eenige minnten vertraging. Nog luttel tijds en de dag van het vertrek breekt aan slechts enkele plaatsen (hot ge tal beperkt zijnde) blijven nog beschikbaar, zoodat wij de personen die wenschen mede te reizen, en hunne toetreding nog niet heb ben ingezonden, aanraden zonder verwijl hun besluit aan het beheer van ons blad te doen kennen. Onze REIS NAAR ROME wordt toever trouwd aan de agencie COOK Son. Een afgevaardigde van Cooks bureel to Brussel zal onze groep vergezellen. In de hieronder aangeduide prijzen zijn begrepen 1) Het ijzerenweg-biljet van Brussel (noord) naar Luzern, Bazel, Milaan, Genua, Rome, Florentië, Venetië, Milaan, Lucern en Brus sel (noord). 2) De hotelkosten welke begrijpen a) De maaltijden onder wege (statiebuffet). b) Het vervoer in omnibus van de statie naar het hotel, heen en weder. c) Het nachtverblijf, dienst en verlichting in do Hotels. d) Het morgendon tb ij t met koffie, thé of chocolade. e) Het klein middagmaal (déjeuner Ia fourchette). f) Het avonddiner (groote maaltijd). Er zal eene halve flesch wijn per persoon bij elk noenmaaltijd en avonddiner opgediend woiv den. g) Het drinkgeld aan bet personeel dei Gasthoven. De eerste dienst der Reis zal zijn het op dienen van het ontbijt ter spijszaal te Bazel bij het vertrek (2® dag) en de laatste dienst zal zijn het avondmaal ter spijszaal te Luzera (11° dag) bij de terugkomst. 1ltias 410 traruben. 2° Atlas 300franlien. 3 Iflas 220 franlcen. N. B. Tijdens het verblijf te Romefa cultatieve reis met minimum 25 leden naar Napels bezoek der stad in rijtuigen met leidsman) en naar PompeT. Bezoek der puinen met gids. Juiste dag zal later wor den bepaald, mits een opleg van 60 fr. i\ 1® klas en 55 fr. in 2® klas. De deelnemers aan de reis die a?n hunn« eerste inschrijving een of and'jr wijziging ■wouden willen brengen, moo^en er ook voor 18 Oogst aanstaande schriftelijk kennis van zenden aan *aooger vermeld adres. Die wijzigingen bunnen onder de volgende voorwaarden geschieden I. Mits een opleg van 45 franken mogen reizigers van 2® klas in de hotels van 1® klas verblijven, en mits een opleg van 35 franken deze van 8® klas in do hotels van 2® klas.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1